Haar man met dolkmes gedood na jaren tragiek Anderhalf jaar m. a. geëist KONGO TABOE VOOR BELGEN Koop niet „zo maar" een horloge! PRISMA Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 30 NOVEMBER Echtelijk drama te Rotterdam (Van onze correspondent) Een 55-jarige vrouw uit Rotterdam, die dinsdagmiddag voor de Rot terdamse rechtbank terechtstond, verdacht van het neersteken van haar echtgenoot op 31 juli j.L, kon zich niet herinneren dat zij dit op die fatale dag had gedaan. Uit haar verhoor kwam vast te staan, dat de vrouw braaf en oppassend was en dat de man, ofschoon hartpa tiënt, voortdurend misbruik maakte van sterke drank. Op 31 juli jj. 's avonds was de vrouw met haar man, op bezoek bij kennissen in Rotterdam-zuid. De man ging met een van de kennissen naar een naburig café, waar zijn vrouw hem later op zocht. Gezamenlijk toog men naar een ander café en vandaar per taxi naar huis. De man was enigszins onder in vloed en sloeg de deur dicht voor de vrouw, die zonder huissleutel buiten bleef staan. Met behulp van een voorbij ganger is de vrouw in huis gekomen, waar in de slaapkamer een woorden wisseling met de man ontstond. Zij kreeg tenslotte van hem een pak slaag. Zij herinnerde het zich niet „Ik weet niet meer wat er toen met mij is gebeurd", deelde de vrouw snik kend aan de president van de straf kamer, mee. Hij heeft, vervolgde zij, mij zo menigmaal mishandeld. Tijdens de worsteling heeft de vrouw, ofschoon zij zich er niets meer van wist te herin neren, de man met een dolkmes, dat zij jaren lang in haar bezit had en als keukenmes gebruikte haar zoon had het tegen het einde van de oorlog op straat gevonden gestoken. De steek in het hart was dodelijk. De gealarmeerde politie begaf zich naar de woning aan de Gijzingstraat, waar de vrouw die van niets scheen te weten, werd aangehouden. Een buurman, als getuige gehoord, had de vrouw 's nachts om half een horen gillen. Met een andere buurman, die de voordeur wist te openen, ging hij naar binnen. De vrouw kwam hen tegemoet en zeide: „Ik heb mijn man gestoken". Daarna zakte de vrouw ineen. In de slaapkamer heeft getuige het li chaam van de man aangetroffen, dat nog enige tekenen van leven vertoonde. De president las vervolgens nog enige getuigenverklaringen voor omtrent het gebeurde, o.a. dat de man na thuiskomst vreselijk te keer was gegaan. Andere (voorgelezen) verklaringen duidden er op, dat de harmonie in het huwelijk vrijwel afwezig was en de verslagene een chronische dronkaard. Uit het reclasseringsrapport, dat om trent de vrouw die nimmer was ver oordeeld, was uitgebracht, bleek, dat zij en haar kinderen als een blok tegen over de dronken vader stonden. Het hu welijk werd een hel genoemd. Volgens het psychiatrisch rapport was de vrouw in zeer sterke mate verminderd toere keningsvatbaar ten aanzien van het haar ten laste gelegde. Een voorwaar delijke straf met streng toezicht werd voorgesteld. Vervolg van pag. 1 Beloond, verzwegen en bestraft nazisme Tegenover deze veroordeling staan en kele Sleeswijk-Holsteinse gevallen van ex- gerniswekkende laksheid tegenover ex- nazi's: 1. In Kiel won dezer dagen prof. Schlegelberger, ex-staatssecretaris en minister van Justitie van Hitier, een proces. Het ging hierbij om een pen sioen van niet minder dan 2894.08 mark (2600 gulden) per maand, dat een recht bank in 1959 hem had ontnomen, omdat de ex-minister in de nazi-tijd tegen de menselijkheid zou hebben gehandeld. Dat vonnis werd door de Kieler uit spraak opgeheven: de ex-naziminister beurt nu weer iedere maand goed 2600 gulden pensioen en krijgt buitendien nog de lieve som van 23.000 mark ach terstallig pensioen Schlegelberger wordt o.m. verweten dat hij een Poolse jood wegens het ham steren van een paar eieren op bevel van Hitier aan de Gestapo heeft uitgeleverd, die de man „liquideerde", hoewel hij maar veroordeeld was tot twee jaar ge vangenisstraf. Tijdens het proces kwa men vele stukken te berde waaruit bleek dat Schlegelberger Hitier slaafs heeft gediend. Desondanks krijgt hij thans het volle pond aan ministerspensioen! In de Bondsdag zal zjjn geval dezer dagen op verzoek van een SPD-lid ter sprake komen. 2. In Stocksee bij Kiel heeft de vrou welijke arts dr. Hertha Oberheuser een goede particuliere praktijk, ondanks het feit dat zij als arts in het concentratie kamp te Ravensbrück heeft deelgenomen aan onmenselijke proefnemingen op vele vrouwelijke gevangenen. Vooral Poolse meisjes en vrouwen stierven aan de lopende band en onder ontzettende pijnen bij deze zogenaamde „proef nemingen". De vrouw Oberheuser heeft daaraan actief meegewerkt en zich op onmenselijke wijze gedragen, zo werd in 1947 in het bekende oorlogsmisdadigers- proces te Neurenberg gezegd. Zij werd in dat jaar dan ook tot 20 jaar veroor deeld. In 1952 kwam zij reeds weer op vrije voeten. Spoedig daarna erkende het ministerie van Sociale Zaken in Bonn haar als laat uit gevangenschap terug gekeerde Duitse. In Stocksee kon zij met die erkenning al vlug zonder meer een praktijk openen. Pas nadat van Britse zijde tegen mevr. Oberheuser was geageerd, greep men te Kiel in. De Sleeswijk-Holsteinse Justitie tracht thans de officiële toelating als arts van mevr. Oberheuser alsnog, na 8 jaar, in te trekken. Weinig duidt erop dat zij haar proces zal verliezen, haar zeer Ho rende praktijk loopt dan ook voorlopig geen enkel gevaar Daarnaast staat nog het geval van Lautz (een voormalige nazi-officier van Justitie, die vele willekeurige doodvon nissen heeft geëist en deze realiseerde en eveneens in Sleeswijk-Holstein een prachtig pensioen heeft) en dat van Sa wade alias de nazi-professor Heyde, verantwoordelijk voor de dood van tien duizenden zieken in de oorlog. In het laatste geval wordt langzaam maar ze ker in Sleeswijk-Holstein duidelijk, dat hoge ambtenaren en vele collega's van deze arts jarenlang hebben geweten dat Sawade identiek was met de gezochte oorlogsmisdadiger. Zij zwegen evenwel cn zwijgen trouwens nog altijd „Gejudast en getreiterd" Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat een uitermate fatsoenlijke vrouw te recht staat, die een uitermate gTove in breuk in de maatschappelijke orde heeft gedaan. „Geen jaar van haar 36-jarig huwelijk is gelukkig geweest", zeide de officier. In die jaren is de vrouw door haar man geslagen, gejudast en getrei terd. De vrouw verdiende geld door uit werken te gaan, de man was een uit gesproken weekeind-drinker. De vrouw sprak met niemand over haar leed en narigheden. Nooit heeft de man zich misdragen wanneer anderen aanwezig waren. De officier, achtte de zware mishan deling de daad ten gevolge hebbende bewezen, maar hij kon zich verenigen met de conclusie van het psychiatrisch rapport. Gezien alle omstandigheden wilde de officier een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek eisen. Onverdragelijke situatie De raadsman, mr. A. Schuit, heeft in zijn pleidooi in hoofdzaak het psy chiatrisch rapport omtrent zijn cliënt beschouwd. „De betekenis van de vrouw", aldus pleiter, is volkomen on betrouwbaar en onbruikbaar als bewijs middel. Noch het delict noch de intentie daartoe herinnert zij zich. Zij heeft in een ondraaglijke situatie verkeerd, ja renlang Pleiter citeerde allerlei verklaringen van familieleden, die gunstig zijn voor de vrouw. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging gezien alle omstandig heden en onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënte. Na raadkamer heeft de rechtbank dit verzoek geweigerd. Uitspraak 13 december. Arabische Prins was een nacht in ons land Een van de nog betrekkelijk jonge broers van Koning Saoed van Arabië, prins Moshari Ben Abd El-Aziz Al Seoud is gisteravond met een lijntoestel van de KLM uit Rome op Schiphol aangeko men. Hij werd vergezeld door zijn secre taris. De prins was weinig mededeelzaam over de reden van zijn bezoek. Hij is vanochtend vertrokken naar Kopenha gen. „Voor plezier" zei de Prins. De Kongolese hoge commissaris voor Economische Zaken, Joseph Mbeka. heeft gisteren in Leopold- stad verklaard, dat Kongo geen Belgen meer zal toelaten zolang het beleid van de Belgische regering ten aanzien van de centrale Kon golese regering niet nader is om lijnd. De raad van hoge commissa rissen vreest, dat België de regering van Tsjombe en de onafhankelijk heid van Katanga zal erkennen, en is verontrust over de aanwezigheid van een Katangese missie in Brus sel. Intussen hebben de Kongolese auto riteiten toegegeven, dat het zoeken naar Loemoemba (die zondag uit zijn woning in Leopoldstad vertrok) geen succes heeft gehad en dat zijn tegenwoordige verblijfplaats onbekend is. Volgens zijn aanhangers wil Loemoemba eerst naar de Ghanese hoofdstad Accra en dan naar New York vliegen. Een woordvoerder van het Kongolese ministerie van Voorlichting zei: „Wij zoeken naar hem in Leopoldstad, Kasai, Stanleystad en andere delen van Kon go." De toegangswegen tot de hoofdstad worden bewaakt en de vliegtuigen die er vertrekken, ook die van de Verenigde Naties, worden grondig doorzocht. Uit het noorden van Katanga worden nieuwe ongeregeldheden gemeld. Twee dagen geleden vond hier een botsing plaats tussen Nigeriaanse VN-soldaten en Baloeba-krijgers, waarbij doden vie« len te betreuren. Volgens het Katangese ministerie van Voorlichting hebben de Baloeba geëist, dat alle VN- en Katan gese strijdkrachten uit Kabalo, op 625 km ten noorden van Elisabethstad, wor den teruggeropen. Wanneer dit niet bin nen vijf dagen gebeurt, dan zullen de rebellen Kabalo aanvallen. De Katan gese regering overweegt nu het zenden van versterkingen naar Kabalo, waar het VN-garnizoen bestaat uit Ethiopiërs. Hongarije versnelt de collectivisering In een maandblad van de commu nistische partij van Hongarije zijn plannen bekendgemaakt voor een ver snelling van de collectivisering in de landbouw. Ongeveer een kwart van de cultuurgrond is nog in handen van par ticuliere boeren, die zich steeds tegen collectivisering hebben verzet. Volgens het aanvankilijke plan zou de collectivisering in de loop van het vijfjarenplan 1961/65 worden voltooid, maar nu is het de bedoeling er tijdens de komende winter al mee gereed te komen. Waarnemers hadden eerder een vertraging verwacht. In de betrokken resolutie van 't politieke bureau van de partij wordt nadrukkelijk verklaard, dat de boeren zich vrijwillig bij de coöpera ties moeten aansluiten. advertentie Bepaal uw keus niet blinde lings - want er zijn horloges en „horloges". Voorkom te leurstelling-laat u adviseren door de vakman...uw eigen horloger. Hij wil u als klant behouden, dat is uw zekerheid! het goede Ankerhorloge Samenhang tussen de marihuana zaken in Kopenhagen en de Nederl. hoofdstad Er is sprake van een zekere samen hang tussen de Amsterdamse en Kopen- haagse marihuanazaken. Dit heeft de Amsterdamse substituut-officier van Justitie, mr. W. K. baron Van Dedem, gisteravond medegedeeld na afloop van het overleg tussen Amsterdamse en Ko- penhaagse politiefunctionarissen. Het overleg, waarvoor vrijdag jl. commissa ris Hans Andersen en zyn assistent R. V. Vallund van de Kopenhaagse politie in ons land arriveerden, is gisteravond beëindigd. Over en weer werden gege vens uitgewisseld. Het onderzoek zal zo wel in Amsterdam als in Kopenhagen worden voortgezet. De heren Andersen en Vallund vertrekken morgen weer naar de Deense hoofdstad. Deze bespreking volgde op een aantal geruchtmakende arrestaties in de Deen se en Zweedse hoofdsteden, nadat kort tevoren in Amsterdam reeds twee Ame rikanen en een Nederlandse vrouw wa ren aangehouden. In Kopenhagen be hoorde o.m. de Amerikaanse blueszanger Nat Russell tot de arrestanten. De Ko penhaagse politie kreeg toen aanwijzin gen, dat Amsterdam in deze marihua- nazaak als smokkelcentrum heeft ge fungeerd. Gebleken is evenwel, dat geen sprake is van een grote internationale bende, doch dat minstens vier afzon derlijke groepen betrokken zijn geweest bij de handel in verdovende middelen. KONINKLIJKE VAKANTIE IN LECH (OOSTENRIJK) H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zjjn voornemens om in gezelschap van de Prinsessen Irene en Marjjke van 30 december 1960 tot 9 januari 1961 een korte wintersportvakan tie in Lech, Oostenrijk, door te brengen. Campagne in Polen tegen godsdienstlessen op school Het blad van de Poolse vakbeweging, „Gols Pracy", is een hevige campagne begonnen tegen het godsdienstonder wijs op de openbare scholen. Het blad verwijt de kerkelijke auto riteiten schending van de bestaande overeenkomsten tussen de kerk en de staat op het gebied van het godsdienst onderwijs op de scholen. „De kerk", al dus het blad, „maakt gebruik van deze overeenkomsten om het godsdienstige fanatisme te propageren en de geest van verdraagzaamheid te ondermijnen". De schrijver van het artikel eist, dat het godsdienstonderwijs buiten het schoolprogram gegeven wordt. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Regerlngsultz.: Uitwisse lingsprogramma over Chili, in samenwer king met Radio Nederland Wereldomroep. 18.10 Meisjeskoor met orgelbegeleiding. 18.30 Het Spectrum: nws. overz. en lezing. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 21.15 Vragen van de Oekumene, lezing. 21.35 Koorzang en orgel. 22.05 Herdenkings dienst. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-varla. 19.00 V. d. kind. 19.10 Ik hoor de roep, toespr. 19.20 Lichte muz. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Een lafaard, hoorsp. 21.55 Gram. 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Cellorecital. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Jazzmuz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugd journ. KRO: 17.10- 17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.35 Documentaire. 21.00 Cabaret. 21.30 Forum. De politiesalarissen voor half december opnieuw ter sprake (Van onze Haagse correspondent) De Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken zal in de eerste helft van december de kwestie van de politiesalarissen opnieuw bespre ken. De juiste datum is nog niet bekend. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. is voornemens dit overleg eveneens bij te wonen. Naar ver luidt zullen er van regeringszijde nieuwe voorstellen ter tafel worden gebracht. Verschijningsverbod voor linkse bladen in Venezuela De Venezolaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Luis Augusto Dubuc, heeft meegedeeld, dat de politie gisteren de drukkerij van het communistische dagblad „Tribuna Popular" heeft bezet. Het blad mag niet meer verschijnen. De minister zei voorts, dat hij ook een publikatieverbod heeft opgelegd aan het linkse weekblad „Izquierda". In Caracas deden zich gisteren weer ongeregeldheden voor. waarbij twaalf mensen werden gewond. Groepen extre misten staken twee autobussen en enige personenauto's in brand. Naar de Cubaanse radio meldt, is er in de r.-k. kerk te Jiguani op Cuba gevochten, toen de priester een brief trachtte voor te lezen, waarin José Marti, een Cubaanse schrijver die in 1895 door de Spanjaarden werd doodgeschoten een „leugenaar en een schijnheilige" werd genoemd. Marti staat bij het be wind van Fidel Castro in hoog aanzien. Het kwam tot een gevecht, toen aan hangers van Castro protesteerden, aldus de Cubaanse radio. Ook in andere plaatsen hebben zich volgens de Cubaanse radio incidenten tussen aanhangers van Fidel Castro en r.-k. geestelijken voorgedaan. In Baja- no. een belangrijke stad in de provincie van dezelfde naam, hebben aanhangers van Castro uitdrukking gegeven aan hun ontevredenheid na de ontdekking van het feit. dat de pastoor van de San Salvador-kerk twee maanden lang de vlag halfstok heeft laten hangen, als protest tegen het nieuwe regime. In de plaats Antilla hebben leden van de vakbond van havenarbeiders de pas toor weggejaagd in verband met zijn „afwijkende en contra-revolutionaire houding". Tenslotte heeft in de provincie Cama- quey de „beweging van de 26e juli" in een krantenartikel het rooms-katholi- cisme de ergste vijand van het Chris tendom genoemd. De kerk zal haar evangelische missie slechts kunnen ver vullen. als de revolutie „de evangelische schrifgeleerden en de schriftgeleerden in soutane uit de tempels verjaagt" BINNENLAND Bij K.B. Is aan mr. A. L. M. van Berckel, op zijn verzoek, met ingang van van 1 januari 1961 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van raadsheer ln de Hoge Raad der Nederlanden, onder danbetui- ging voor de vele en gewichtige door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen diensten. Naar eerst thans door de politie te Sittard bekend is gemaakt, is sinds 12 no vember J.I. het 16-jarige meisje Alelda Bouwmeester spoorloos verdwenen. Het meisje is vermoedelijk geschaakt door een meerderjarige man uit het in de omge ving van Sittard gelegen woonwagenkamp. Sinds dezelfde datum is deze man ook niet meer in het woonwagenkamp geweest. De politie te Sittard, die vermoedt dat bei den over de Duitse grens zijn verdwenen, heeft de hulp van Interpol ingeroepen bij de opsporing. BUITENLAND Max Pruss, die gezagvoerder was van het Duitse luchtschip „Hindenburg" toen dit in 1937 bij Lakehurst in de Ameri kaanse staat New Jersey in vlammen op ging, is op 69-jarige leeftijd in Frankfort overleden. Pruss liep destijds ernstige brandwonden op: 34 mensen kwamen om het leven. De voormalige gezagvoerder heeft tot het eind van zyn leven geijverd voor het weer gebruiken van grote lucht schepen. De twintigjarige Prinses Ira von Fürstenberg en de 36-Jarige Prins zu Ho- henlohe-Langeburg. van wier huwelijk vijf jaar geleden door de wereldpers veel ophef werd gemaakt als een „sprookjes huwelijk". hebben gisteren in een door belden ondertekende verklaring met een scheiding ingestemd. De Prins had zijn echtgenote beschuldigd van omgang met de Braziliaanse miljonair Francisco Pig- natarl. terwijl Prinses Ira de Prins ver weet haar bruidsschat en vermogen ten eigen bate te hebben aangewend. Het paar heeft twee kinderen, de drie-Jarige Hubert en de twee-Jarige Chrlstoff. Sinds negen dagen worden op de hellingen van de Asahldake. een 1.870 meter hoge berg in het noorden van Ja pan. negen studenten vermist. Naspo ringen hebben tot nu toe geen resultaat i gehad. In Schirnding. West-Duitsland. is een voormalige „kapo" (een tot bewaker aan gestelde gevangene) van het concentratie kamp Auschwitz aangehouden op de be schuldiging van het doodslaan van mede gevangenen. De man werd herkend door drie Polen, die naar West-Duitsland wa ren gekomen als getuigen in een proces ln verband met oorlogsmisdrijven en die op het station kranten van hem koch ten. Hij heeft wel bekend gevangenen te hebben geslagen, maar ontkent dat als gevolg daarvan gevangenen zouden zijn overleden. Mevr. Adele Mailer, de 35-jarige echtgenote van de bekende Amerikaanse schrijver Norman Maller, verkeert niet meer in levensgevaar, zo heeft gisteren een woordvoerder van het Newyorkse ziekenhuis meegedeeld, waar zij vorige week werd opgenomen met enige steek wonden, die volgens haar waren toege bracht door haar man. Norman Maller, onder andere bekend geworden door zijn roman „The naked and the dead", on dergaat op het ogenblik een psychiatri sche behandeling. Ex-premier Menderes van Turkije, de voormalige Turkse minister van Buiten landse Zaken. Zorloe en nog zeven voor malige staatsfunctionarlssen. die op het eiland Jassi terecht staan, zijn gisteren beschuldigd van misbruik van de staats radio. ZIJ zouden de radio hebben mis bruikt om een dictatoriaal bewind te ves tigen. Op de vraag van de president van de rechtbank hoe de radio een orgaan van de Democratische partij is geworden, antwoordde Menderes, dat zijn partij de beschuldigingen van de oppositie slechts via de radio kon weerleggen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Herter. heeft gisteren verklaard dat by enige projecten van het Amerikaanse program voor hulp aan Zuid- Vletnam verspilling is geconstateerd. Van geknoei was echter geen sprake. De mi nister zei dit in een rapport aan Senator Mansfield, de voorzitter van een onder- commissie, die een onderzoek naar de hulpverlening aan Zuid-Vletnam instelt. Herter deelde mee dat drie verkeerswe gen, die voor een bedrag van zeventig miljoen dollar op Amerikaanse kosten worden aangelegd, ln feite te breed zijn en dat de verlichting van twee bruggen te luxueus ls. Amerikaanse oudheidkundigen heb ben ln Zuld-Irak vijftig beelden van meer dan 4.000 jaar oud gevonden. De beelden, waarvan enkelen met goud zijn ingelegd, werden opgegraven in Nippoer. In het oerwoud van het Phillppijnse eiland Mindoro is het wrak gevonden van de DC-3 van de Phllippynse luchtvaart maatschappij. die sinds vorige week woens dag werd vermist. Alle 29 passagiers en de vier leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. Drie gemaskerde mannen hebben zich gisteravond meester gemaakt van verscheidene postzakken, die per trein van Hastings naar Londen werden ver voerd. Zij knevelden de bewaker en ont kwamen met hun buit, toen de trein voor een onveilig signaal moest wachten. Het Italiaanse bureau voor statis tiek heeft meegedeeld, dat de Italiaanse bevolking blijkens de laatst gehouden volkstelling de 51 miljoen zielen heeft overschreden. Het conservatieve blad „Paris-Pres- se" schrijft dat de derde Franse kernont ploffing vóór Kerstmis teweeggebracht zal worden. Volgens het blad kan het een ondergrondse explosie zijn. Alles zou in gereedheid gebracht zijn. De ontploffing zou uitgesteld kunnen worden tot het eind van het VN.-debat over Algerije, dat maandag begint. Volgens berichten van het Westdult- se persbureau DPA ls het smokkelen van vinken en zanglijsters uit Nederland naar West-Duitsland in de laatste weken toe genomen. Er zouden enkele Nederlanders op heterdaad zijn betrapt by de zoge naamde „groene grens" ln Limburg en Brabant. Zowel in ons land als in West- Duitsland behoren de genoemde vogels tot de beschermde vogels. In Nederland mogen ze sedert 1940 slechts bij speciale vergunning en dan alleen voor weten schappelijke doeleinden worden gevan gen. Het gebruik van lijmstokken en soortgeiyke middelen, is hlerby echter ver boden. De Franse afdeling van het Joodse Wereldcongres heeft geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Duitse troepen op Franse bodem. De organisatie erkent de noodzakelijkheid van een eenwording van Europa, maar de Franse regering zou toch alles moeten doen om niet ln „oude fou ten" te vervallen. LERAAR TE BREDA HAD GEEN BEVOEGDHEID (Van onze correspondent) Jarenlang heeft een Bredase leraar aan twee Dordtse en twee Bredase mid delbare scholen les gegeven zonder in het bezit te zyn van een middelbare akte. De leraar had indertijd voorgege ven de akte MO A te hebben en te stu deren voor MO B. Enige tijd geleden zou hij ook voor deze B-akte geslaagd zijn. Men vroeg hem deze akte te tonen, het geen hij niet kon. Toen kwam ook aan het licht dat hij de A-akte niet bezat. Het is niet ondenkbaar dat een leraar zonder beide akten aan een middelbare school als onbevoegde les geeft. Het zwaartepunt in het geval van de Bredase leraar echter is, dat hij voorgewend heeft bevoegd te zijn. Het bekend worden van de zaak heeft in de betreffende scholen ontsteltenis verwekt. De leraar genoot een uitste kende reputatie onder zijn collega's. Ook bij de leerlingen was hij zeer gezien. PICTOGRAM Ba puido:-s I»ai««oi<fo 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! VOOR DONDERDAG 1 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Pianospel. 12.25 wy van het land. praatje. 12.35 Land- en tuinbjneded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Promenade-ork. en sol. NCRV: 14.00 Amus.muz. 14.30 Omr- ork. en solist. 15.15 Gram. 15.30 Vocaal ens. en orgel. 16.00 Verkenningen ln de bijbel. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-parade. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Zangrecital. 23.25 Gram. 23.30 De Australische Inboorling: Over blijfsel uit het verleden en probleem voor de toekomst, lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Gram. 11.45 Iets kolossaals, lezing. 12.00 Orgelspel. 12.30 Landij en tuinb.- meded. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Liederen. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Lichte muz. 15.30 Voordr. 15.45 Kamerorka. 16.15 Mélange: act. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Jazz- AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge- var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radlofilharm. ork. 21.20 Zoutwaterkout, het M.S. Ondi- na. hoorsp. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sport- act. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ.. KRO: 20.20 Docu mentaire. 20.30 Gesprekken. 21.00 Een dag in angst (This day of fear), t.v.-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 014.4 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Operamuz. 21.45 Gesprekken. 22.30 Cabaretprogr. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Progr. v .d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.31 Brlevenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.40 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.15 Quiz. 20.15 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.15 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dans- muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Opera- en operettemuz. 14.05 Kamermuz. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52- 24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Amus.muz. 12 30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13 00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16 00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Ka mermuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V d sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije Pol. Tribune. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.20 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Radlo-Unlversl- telt. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.30 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 2.10 Gram. 22.20 Hoorsp. (verv.) 22.55 Nws. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Ontspannings avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7.30 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Concert Bern. Kruysen en Lucie Deurvorst. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing dr. P. F. J. A. Juliën over de primitieve berg stammen van het Bauchi-plateau. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest. Violist Theo Olof. 8 uur nam. Oegstgeest. Gebouw IrenePoel- geesterwijkgemeente. Spreker Ad den Bes ten: Christen zijn, cultureel een achter stand of een voorsprong? 8 uur nam. VRIJDAG Hotel Centraal: Ledenverg. Broederschap van Oud-padvinders en -sters. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84) St.- Nicolaasfeest Vrouwenbond N.V.V. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.15-7.50 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm., bybelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen Marekerk: Oecumenische dienst. Spre kers dr. S. L. Verheus en pastoor A. J. Glazemaker 7.30 uur nam. StadsgehoorzaalHoofdstad Operette met „Wiener Blut". 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd 104 uur zondags 14 uur (tot 6 december) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur: 's zondags 15 uur nam 'tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Die Brücke". 18 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9 15 uur: zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur Lido: "Too hot to handle". 18 Jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hannibal". 14 jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Re\: „Stryders der duisternis". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus "The Kentuckian 14 Jaar. Casino: „Makkers staakt uw wild geraas" 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: "Noblesse oblige". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De hond van de Baskervilles". 14 Jaar. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Ik wil leven". 18 Jaar. - Donderdag 8 uur „Alexander de Grote". 14 jaar. Zon dag en woensdagmiddag 2.30 uur „Myn vriend Kazan". Alle leeftyden. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend: Doeza Apo theek. Doezastraat 31, tel. 21318 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Bij geen gehooi bü Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Jg I S êmS ls Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beril' Frankfort München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belerado Athene Rome Alacclo Madrid Minorca Lissabon regen gen. bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. motregen geh bew geh bew geh bew ijsnaalden zwaar bew. geh. bew zwaar bew. zwaar bew motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zzw 10 9 zw 10 10 zw 9 9 zzw 10 10 zw 10 8 aw zw zzw zzw nw nw 6 9 6 7 8 6 8 7 8 10 7 3 -1 -6 2 3-0 il -0 -6 2 6 1 5 6 U zzw 5 9 7 wzw 6 3 3 z 3 9 5 ozo 2 12 2 w.stil 7 11 nno 8 16 7 zzw 3 7 2 bew. zw 7 5 5 geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar br w onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 3 zo 2 5-1 w.stll 8 -3 w.stll 12 -2 wnw 6 6 2 wzw 2 5 0 w 3 16 2 wnw 2 21 13 w.stll 17 4 o 3 15 3 w.stil 12-1 w.stll 9 0 nno 4 15 6 0 1 0.2 0.1 0 4 0 3 0.1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2