Als De Gaulle liet referendum wint: laatste gesprekskans met Abbas! Dolle rit van jonge timmerman door Leiden wierp schaduw over lustrum Dicht-het-zelf! Leider Algerijnse rebellie aarzelt nog de deur te openen voor de communistische vrijwilligers Twee Algerijnse troefkaarten; toch gevaar van tweede Korea Adenauer wil weer handel gaan drijven met Oost-Duitsland Een jaar celstraf zonder aftrek voorarrest (vijf maanden) geeist Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 november 1960 Vijfde blad no. 30216 (Van onze reisredacteurW. L. Brugsma) Hen eenzaam man zit in Tunis en telt zijn troe ven voor de beslissende slag in het Algerijnse conflict. Het is Ferhat Abbas, de apotheker van Setif gematigd liberaal, bourgeois, voorzitter van de „voorlopige regering der Algerijnse Repu bliek", die het boegbeeld is geworden van de Al gerijnse revolutie. De strijd om de onafhanke lijkheid heeft zijn volk driekwart miljoen doden gekost, anderhalf miljoen zijn naar „hergroepe ringscentra" en concentratiekampen gesleept. Die cijfers, huiveringwekkend voor een volk van nog geen tien miljoen, branden Abbas voldoende in de ziel om vurig het einde van de Algerijnse oorlog te wensen. Maar de offers zijn zo hoog geweest, dat alleen de waterdichte garantie van de Alge rijnse onafhankelijken hem tot het neerleggen van de wapens kan bewegen. Dat is het gewetensconflict van de man die zijn troeven telt en herstelt. Hij heeft er verscheidene: Sovjetrussische en Chinese steun die de Frans- Algerijnse strijd zou internationaliseren, óf tot een soort Korea zou leiden óf tot een internatio naal afgedwongen vrede. De prys voor die oplossing, een kans op Sovjetisering van het onafhankelijk Algerije, schrikt Abbas en zijn regering in ballingschap nog af. Zij bepalen er zich voorlopig toe met die dreiging druk op het Westen uit te oefenen. Er is nog geen enkele Chinese of Russische vrijwilliger bij het FLN in Tunesië en Marokko aangekomen. Integendeel, Abbas' rebellenregering heeft alle extreem-linkse ele menten in het FLN zelf weggepromoveerd naar Accra, Conakry, Peking en Mos kou. Een tweede troefkaart ligt in een Afro-Aziatische resolutie in het VN-debat (dat op 5 december begint), die om VN-interventie in Algerije zal vragen. Over de kans van slagen maakt het GPRA (Gouvernement Provisoire de la Republi- que Algérienne) zich weinig illussies. Het is een eerste test om de vrienden te tellen en om de Afrikaanse staten uit de Franse Gemeenschap, die De Gaulle's liberalisme verdedigen, voor een pijnlyke keuze te stellen. Het gaat om details Mogelijkheid van direct overleg Tegenover die twee methodes om het Algerijnse conflict op het internationale plan uit te vechten, staat de mogelijk heid tot directe onderhandelingen met Frankrijk. Na de mislukking van de besprekingen in Melun, na een daarop volgende hooghartige Franse weigering van Abbas' discrete voorstel tot geheim overleg, heeft het FLN de deur voor verder Frans-Algerijns overleg hard dichtgeslagen. Het heeft dat gedaan om zijn poging tot internationalisering klem mender te maken. Het is ertoe gedwon gen geweest om het moreel van de „djou nouds", de tienduizend FLN-soldaten in de Algerijnse bergen, niet te verzwak ken. De „katiba's" (compagnieën) vech ten tegen een vyftigvoudige overmacht onder onvoorstelbaar zware omstandig heden. Zelfs voor de fanatiekste Alge rijnse patriot kan het vooruitzicht op nieuwe onderhandelingen remmend op zijn strijdlust werken. En toch, ondanks het recente categorisch-af wij zend ant woord van het FLN op de nieuwe plan nen van De Gaulle, die een Algerijnse republiek inleiden, speelt door het brein van Ferhat Abbas opnieuw de gedachte aan onderhandelingen met De Gaulle. De Tunesiërs, aanvankelijk teleurgesteld door het falen van het gesprek in Me lun, waartoe zij Abbas en de zijnen aanmoedigden, gebruiken opnieuw al hun politieke overredingskracht (men zie ook mijn recente interview met Bour- guiba) op de Algerijnen om gespreks- kansen met De Gaulle aan te grijpen. Verbindend element Eenvoudig zal het niet zijn: Abbas is geen Bourguiba, geen Nehroe, geen al les overschaduwd nationaal leider, maar de voorzitter van een regerend collec tief, dat gematigde elementen bevat als Boumendjel en Yazid, maar ook harde als Krim Belkacem, Ben Tobal, Bous- soef. Abbas is slechts het verbindend element in de eerste nationale revolu tie, die overigens by gebrek aan een nationale leider op min of meer demo cratische wyze wordt geleid. Zeker zou het onderhandelen gemak kelijker worden, wanneer er in het FLN naar Frans voorbeeld al vast een voor lopige vijfde Algerijnse republiek met een presidentieel regime zou worden in gesteld. Mar zover is het nog niet, de sterk uiteenlopende politieke tendenties in het FLN, het Front voor de Nationale Bevrijding, worden voorlopig slechts sa- mengelijmd door Abbas. Het is zijn enige kracht en hij heeft er veel over na gedacht sinds Mao Tse toeng hem heeft gezegd, dat het FLN ten koste van alles zijn eenheid moet bewaren. Abbas, de verpersoonlijking daarvan, heeft die verklaring met bijzondere nadruk aan zijn kabinet doorgegeven. Krachtproef voor De Gaulle Inmiddels is vooralsnog geen specta culaire wijziging in de houding van het FLN te verwachten, behalve een gerust stellende verklaring aan de Fransen in Algerije omtrent hun minderheidsrech ten in een onafhankelijk Algerye, die vermoedelyk voor het V.N.-debat zal afkomen. Ten eerste is Abbas' regering momenteel over alle windstreken ver spreid: Boumendjel en Yazid zitten in New York, Krim Belkacem is in Cairo. Dat geeft Abbas, die met de memoires van De Gaulle op zijn schrijftafel be zig is zijn eigen strijdbaar bestaan op papier te zetten, gelegenheid tot na denken over alles wat er straks moet gebeuren. Dat „straks" betekent: na het refe rendum, na de afloop van hetgeen Bour guiba „de intern-Franse fase van het Algerijnse conflict" noemt. Dat is de krachtproef die de Gaulle te doorstaan krijgt tegen de Fransen in Algerije en tegen zijn eigen leger. Als de Fransen in Algerije niet tegen De Gaulle in opstand komen, als het leger hem niet verstoot, als De Gaulle zijn referendum wint, dat ontstaat er een nieuwe situatie. Dan wordt een Algerijnse republiek en de mogelijkheid voor die republiek om zich van Frankrijk af te scheiden niet langer ongrondwettig. Dan is de grond- wettelyke fictie van het „Algerie Fran- gaise" van de baan, die iedere redelyke oplossing in de weg heeft gestaan, die Frankrijk en Algerije een miljoen do den heeft gekost, die Frankrijks econo mie doet leegbloeden en het gevaar van een burgeroorlog in zich draagt, die in Noord-Afrika de deur voor communis tische infiltratie heeft geopend, die een internationaal conflict kan veroorzaken en de verhouding tussen Europa en Afri ka verziekt. Als De Gaulle z(jn referendum wint, ontstaat een nieuwe fase waarin liefst eerst geheime onderhandelingen mo gelijk zyn, misschien zelfs met deelne ming van een derde partij, de voorlopige Algerijnse uitvoerende macht, die De Gaulle in Algiers wil instellen. Over het principe zijn Abbas en De Gaulle het eens; er zal een Algerijnse republiek komen en de Algerijnse bevolking zal zelf beschikken over het al of niet be staan van banden tussen die republiek en Frankrijk. Het gaat dus om details: de modaliteiten van een wapenstilstand, het tijdschema, de rechten van de min derheden, de Sahara, de garanties om trent onpartijdig liefst internatio naal toezicht op de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht. Abbas' onderhandelingsmogelijkheden zyn beperkt door de mislukking van Melun, gesterkt door de Sovjetrussische en Chinese beloften tot steun is het FLN minder dan ooit bereid tot iets dat naar capitulatie ruikt, maar er kan nog gepraat worden. Die rode infiltra tie (waaraan de Sovjet-Unie deelneemt om niet in Afrika door China voorbij gestreefd te worden!) wordt door nie mand gewenst, niet door Abbas, Bour guiba en de Koning van Marokko, niet door het Westen. Alleen een aantal heethoofden in het Franse leger zien er een kans in om Westelijke steun voor hun „Algérie Francaise" te krijgen. Het is daarom meer dan ooit tyd dat de Westelyke bondgenoten Frankrijk dui- delyk maken, dat zij niet in een si- Russische spion niet onschendbaar Een rechter in New York heeft be paald dat Melekh, een Russische em ployé van de Verenigde Naties, die we gens spionage is gearresteerd, geen aan spraak kan maken op diplomatieke on schendbaarheid. De rechter besliste dat Melekh zal worden overgebracht naar Chicago, waar de spionage zou hebben plaats gehad. Melekh is thans tegen een borg van 50.000 dollar op vrije voeten. Ook Melekhs helper, de fotograaf Willie Hirsch, zal in Chicago worden berecht. De twee mannen werden op 27 oktober aangehouden, omdat zij getracht zou den hebben militaire kaarten en foto's van het gebied van Chicago in handen te krygen. Dit materiaal was bestemd voor doorzending naar Moskou, aldus de FBI, het Amerikaanse „Federale bu reau van onderzoek". Het Sovjetrussische persbureau Tass reageerde fel en noemde het overbren gen van Melekh naar Chicago een „on wettige maatregel", daar hy diplomatie ke onschendbaarheid zou bezitten. Overigens noemde het bureau de be schuldiging tegen Melekh „absurd, onge grond en een provocatie". tuatie geplaatst willen worden, waarin zy onder hun NAVO-verplichtingen in Algerije by zouden moeten springen, dat zy het komend jaar een vrede door on derhandelingen wensen en dat zij dit jaar voor het laatst Frankryk in de V.N. zullen steunen. Zo'n initiatief is weliswaar niet van Den Haag, maar vermoedelijk wel van president Kennedy te verwachten. Men moet de ruimte, die Abbas tot manoeuvreren rest, niet overschatten. Het is al tragisch genoeg, dat men deze evolutionair tot revolutionair, deze bur- gerlyke liberaal tot gast en toehoorder van Mao Tse-toeng heeft gemaakt. Met de Algerijnse doden, gemartelden en ge vangenen achter zich zal hij niet eeuwig omderwille van de democratie en de Westelyke beschaving de Chinese vry- willigers op een afstand (kunnen) hou den. Bestrijding prostitutie en ontucht De minister van Justitie besteedt bij zondere aandacht aan het gehele com plex van vraagstukken, samenhangende met de bestrijding van ontucht en pros titutie, zo deelt hy de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord op de begroting 1961 van zijn departement mee; de noodzaak van het treffen van wettelijke maatregelen wordt tevens on derzocht. Daarby zal ook worden nagegaan in hoeverre art. 250 bis van het Wetboek van Strafrecht wyziging behoeft (dit ar tikel handelt over een beroep of ge woonte maken van het opzettelyk te weegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen met derden) Een globale bepaling zoals in het voorlopig verslag is gesuggereerd Ujkt de minister voor alsnog te ver gaan omdat daardoor ook gevallen zouden worden getroffen, die hoewel moreel verwerpelijk te zeer in de persoonlyke sfeer liggen om door het strafrecht te worden getroffen. Juist in de materie waarom het hier gaat dient de reikwijdte van het straf recht beperkt te blyven tot die gedra gingen, welke consequenties hebben bui ten het persoonlyk gedrag van de direct betrokkenen. f OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Vloeien de St.-Nicolaasverzen U vlot uit de pen? Of vindt U dat rij melen maar een hele taak? In het laatste geval houd vol! Weersta de verleiding om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het- zelf! Weet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al Is het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op voor de wind". Komt U er niet uit? Steek een Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. Wilt U eens extra in de cadeau bus blazen", koop dan de attractieve Gladstone geschen kverpakkina KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Zonder concessies.... (Van onze correspondent in Bonn) Zonder dat communistisch Oost- Duits/and ook maar enige duidelijke concessies heeft gedaanheeft de Westduitse regering elastische han delsbesprekingen met Oost-Duits- land geopend. Onder aandrang van minister van Economische Zaken prof. Erhard en ondanks veel kri tiek van diverse andere instanties Straf voorbeeld voor gehele volk Verdachte lag icezenloos naast zijn auto (Van een onzer redacteuren) Een verschrikkelijk ongeluk, waarbij acht gewonden waren te be treuren, van wie drie ernstig wierp in de nacht van 14 op 15 juni een schaduw over de burgerijdagen van het lustrum van het Leidsch Stu dentencorps. Een groepje vrolijke feestgangers, dat juist het feestter rein in Den Burcht had verlaten werd opgeschrikt door een dronken automobilist, die in razende vaart met zijn auto door de smalle binnen stad zigzagde, schrik en onheil zaaiende. De chauffeur, een 22-jarige timmerman uit Leiden, moest zich hiervoor gistermiddag voor de Haagse rechtbank verantwoorden. Bleek en nerveus hoorde hij hoe de officier van Justitie en de president in sobere bewoordingen het ver schrikkelijke van dit ongeluk schetsten. Door apathie geslagen hoorde hij de voor Nederlandse begrippen hoge eis: een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, zonder aftrek van voorarrest met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclas sering. Bovendien ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van tien jaar. De verdachte, die zich nu al vijf maanden in voorarrest be vindt kon hierna nog slechts nauwelijks hoorbaar stamelen, dat het hem heel erg speet. Verdachte was op die voor hem en vele medeburgers rampzalige nacht naar Den Burcht getrokken, waar hij dertig con sumptiebonnen had gekocht. Hij had zich er te goed gedaan aan bier en gin-tonic en kwistig rondjes uitgedeeld. Zijn vrouw zou hem gewaarschuwd hebben niet zo veel te drinken. Hij had immers een zwakke maag. Kon dus niet zo goed tegen alcoholMaar hij stoorde er zich niet aan. Hy dronk steeds meer. Zijn vrouw zou toen niets meer hebben durven zeg gen. Zij wist toch, dat hy anders ruzie zou beginnen te maken Toen het al heel laat was en hy al be- hoorlyk dronken was ontmoette ver dachte zyn vriend. Hy zou de wagen wel even halen om hem en zijn vrouw thuis te brengen. Een huurwagen. Dolle rit begint Zy stapten in, de dolle rit begon. De auto reed slingerend van de Nieuwstraat af de Burgsteeg in. Nadat de auto een ^;&s«l had geramd, raakte dokter F. Wezenloos naast auto Verdachte werd uit de auto gehaald. Hij was volkomen wezenloos en kon niet meer op zijn benen staan. Daarom werd hy naast de auto neergelegd. Het linker- koplicht brandde nog. Zyn vrouw kniel de naast hem neer. Een eindje verderop lag de totaal vernielde fiets van Anja Honnef. Zij zelf lag enkele meters ver der met een ernstige bekkenfractuur en vele schaafwonden. Maar er lagen nog meer gewonden op straat, die niet in staat waren overeind te komen. Dokter Kroes had ernstige wonden in het ge laat en een zware hersenschudding op gelopen, de heer Wiessing een bescha digde ruggewervel. Met in allerijl opge roepen wagens van de EHD trachtte men enige orde in de chaos te scheppen. De president van de Haagse recht bank, mr. J. F. Prins, gaf een opsom ming van de getuigenverklaringen. Uit deze verklaringen bleek de grote schrik en ontsteltenis, die de automobilist met zijn wagen heeft teweeggebracht. „Ik zag, dat de wagen iets schepte. Toen zag ik een hoop vuur onder de wagen. Even later zag ik een mens van de motorkap afglijden". Vuur van fiets Het vuur was afkomstig van de fiets van Anja Honnef, die onder de auto totaal werd verwrongen, die „mens" was de predikantsdochter zelf in Bonn en West-Berlijn zal nu waarschijnlijk op korte termijn het op 30 september opgezegde han delsverdrag tussen West- en Oost- Duitsland toch worden verlengd Op 30 september annuleerde Bonn de handelsovereenkomst met Oost-Duits land en wel per 31 december als demon stratief politiek antwoord op het Oost- duitse geplaag aan de grenzen tussen West-Berlyn en Oost-Berlijn en tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland zo i vatte men zowel in Bonn als in West- Berlijn en in het gehele Westen deze daad op. Tenslotte erkenden de Oost- duitse autoriteiten plotseling de West duitse paspoorten van de Westberiyners niet meer en eisten zy van de West duitsers, die Oost-Beriyn wilden bezoe ken, even plotseling persoonsbewijzen. In beide gevallen gingen de Oostduitse autoriteiten ver over de schreefzij han delden met dit gesar in duidelijke stryd met de Russisch-Westelijke overeenkom sten nopens geheel Berlijn. Geen voorwaarden Op 30 september kondigde Bonn aan dat een nieuwe handelsovereenkomst met Oost-Duitsland alleen tot stand zou komen, indien de Oostduitsers zouden ophouden met hun plagerijen. Van deze eisen schijnt Bondskanselier Adenauer thans te zijn afgestapt: reeds enige we- In het psychiatrische rapport, dat over verdachte werd uitgebracht, wordt hij beschreven als Introvert, maar toch vol komen toerekeningsvatbaar. ken geleden ging hij akkoord met elas tische onderhandelingen tussen het Westduitse beheersbureau voor de han del met Oost-Duitsland en het Oost duitse ministerie van Buitenlandse Han del. Dezer dagen kreeg men in Bonn de indruk dat de leider van dit beheers bureau, Leopold, zelfs by het komende overleg helemaal niet meer behoeft te praten over Oostduitse concessies ten aanzien van West-Berlyn Op een in Bonn gehouden perscon ferentie vertelde onlangs de politieke, in rang zeer hoge, ambtenaar van het mi nisterie van Economische Zaken, dr. Krautwig, die verantwoordelyk is voor de handel met Oost-Duitsland, dat hy het zelf nodig had gevonden met de Oostduitse delegatieleider Behrent te gaan praten. Het kabinet in Bonn had hem daarvoor toestemming gegeven. Het idee was evenwel, zo zei hy uitdrukkelijk van hemzelf gekomen Daarmee doet Bonn nu of deze politieke ambte naar als vrije burger (maar met toe stemming van Adenauer en zyn hoogste chef minister Erhard» contact met de Oostduitsers is gaan opnemen! In feite, zo zegt men in Bonn, zet prof. Erhard hier zyn wil door: hy was al op 30 september scherp gekant tegen de opzegging van het handelsverdrag. Hij heeft dit Adenauer toen ook laten blijken maar bepaalde kabinetsleden zetten him wil by de kanselier toen door. Erhard ook wenst een nieuw han delsverdrag met de Oostduitsers, des noods geheel los van Oostduitse conces sies inzake Berlyn. Capitulatie Hoe men het ook wendt of keert: Bonn lykt nu te zullen capituleren. En wel omdat Adenauer en Erhard inzien dat .handelsverdrag of niet, Oost-Ber lyn met achter zich de Russen toch de troeven inzake West-Berlijn in handen zal houden. Ongetwijfeld een realistisch standpunt, maar voor Bonn is dit een uiterst pijnlijke terugtocht. Niet in het minst tegenover zyn NAVO-partners, Frankryk, Nederland en Engeland hebben de afgelopen twee maanden braaf meegedaan aan de door Bonn begonnen represailles tegen com munistisch Oost-Duitsland; zij weerden Oostduitse sportlieden en geleerden uit De president, mr. Prins rekende ver dachte tot dat soort mensen, dat weinig nawerking van een dergelijke daad on dervindt. „Er waren by na vier doden bij dit ongeluk gevallen, maar verdachte HPHI schuift alles van zich af. Hij heeft zelfs I hun landen in verband met het Oost- Kroes, wonende in het Terweepark tus sen de auto en een winkelpui beklemd. De bestuurder gaf echter weer gas. waarna de 25-jarige heer K. W. Wiessing en mevrouw Luyendijk-v. d. Berg uit de Breestraat werden aangereden. De dol- lemansrit was nog niet ten einde. Op de hoek Burgsteeg-Nieuwe Rijn werd opnieuw een voetganger, de heer J. M. Hudig, wonende aan de Turfmarkt ge schept. De auto stoof hierna de Koorn- beursbrug over en sleurde de 18-jarige A. J. Honnef, een predikantsdochter uit Leiderdorp, die met haar fiets aan de hand liep zestig meter mee. Hij merkt niets De bestuurder merkte het echter niet. Zo was hij beneveld door de alcohol. De wilde rit werd voortgezet tot de schei dingsmuur van de koornbrugsteeg en het Stadhuisplein verder onheil voor kwam. De auto reed met een daverende klap tegen de muur, waardoor de voor- zyde van de carrosserie geheel werd In gedrukt. Voetgangster gilt Mevrouw v. d. Berg verklaarde: „Ik hoorde een voetgangster gillen. Ik zag een auto op mij afkomen. Ik kon hem niet meer ontwyken en werd tegen de gevel gegooid". Het gevolg: vele kneuzingen, een ga pende wond, een dichtgeslagen linker oog en een lichte hersenschudding. Me vrouw v. d. Berg behoorde slechts tot de lichtgewonden Dokter Kroes had veel lawaai gehoord en veel licht gezien, maar kon zich van het ongeluk verder niets meer herinne ren. Springt in raamkozijn De heer Wiessing had eveneens veel lawaai gehoord en veel licht gezien. Bo vendien had hy horen gillen. Toen hy de auto zag sprong hy in een raamko- zyn, maar werd desondanks in de rug door de auto geraakt. eens gezegd: „als ik me omdraai ben ik het kwijt". Deze man heeft een groot gebrek aan verantwoordeiykheidsge- voel". Ontzaglijk veel leed De officier van Justitie, jhr. mr. W. Ch. J. M. v. d. Poll sprak in zijn requi sitoir over „een ware dronkemansrit, die ravage aanrichtte onder mensen, die naar een ordentelijk volksfeest waren geweest." .De verdachte heeft met zijn dolle rit niet alleen zich zelf. maar vele, vele andere ontzaglijk veel leed be rokkend." De officier meende, dat de straf in de eerste plaats verdachte zelf moet aan- meen preventief zijn, een waarschuwing spreken. De straf moet echter ook alge voor het hele Nederlandse volk. De offi cier meende in zyn eis de geringe aan dacht, die verdachte voor zyn slacht offers heeft getoond, te moeten verdis conteren. Geen eenvoudige opdracht De verdedigster van verdachte, mr. M. v. d. Keewel vond het geen eenvoudige opdracht een pleidooi voor verdachte te moeten houden. ..De gevolgen van zyn daad zijn namelijk wel bijzonder ern stig," meende de advocate. Zij bena drukte. dat verdachte aanvankeiyk niet van plan was om met de auto naar huis te ryaen. Pas toen hy zyn vriend, die er door een vechtparty ook al niet te best aan toe was, zag, besloot hij de auto te gaan halen. Niemand heeft hem kun nen tegen houden. Hy zelf wist niet meer precies wat hy deed. Zy drong aan op clementie, te meer omdat verdachte al geruime tijd in voorarrest zit. De zaak is 11 oktober j.l. voor ge woest, maar toen aangehouden, omdat er geen voorlichtingsrapport over ver dachte aanwezig was. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. duitse gesar rond West-Berlyn. Thans moeten diezelfde partners van Bonn tot de conclusie komen dat juist de West duitse regering, die zy hulp verstrekten, er het eerste bij is om tegenover de Oostduitsers by te draaien en dat in feite alle Nederlandse, Franse en Britse hulp ten deze nu ineens overbodig is ge worden De Westduitse terugtocht hetzy om politieke, hetzy om economische rede nen wegens de angst dat Oost-Duitsland by andere landen dan Bonn voor goede ren zal aankloppen deze Westduitse terugtocht krijgt mede hierdoor een bijna smadelijk karakter. Finland en de Zeven Gisteren zyn In Stockholm de onder handelingen over de toelating van Fin land tot de Europese Vrijhandelsasso ciatie «EVA, de Zeven> begonnen. Een Finse delegatie zal de leden van de EVA op de hoogte stellen van de voorwaarden van de overeenkomst, die Finland en de Sovjet-Unie onlangs met betrekking tot de toepassing van de meestbegunsti- gingsclausule hebben bereikt. Zoals bekend is er reeds geruime tyd geleden een ontwerp overeenkomst in zake toetreding van Finland tot de EVA uitgewerkt en heeft Zweden besloten onvoorwaardelyk de kandidatuur van Finland te steunen, d.wz. ongeacht de voorwaarden van de overeenkomst, die Finland met de Sovjet-Unie zou sluiten. Naar verluidt heeft Finland met de landen van de EVA langs diplomatieke weg reeds met bevredigend resultaat overleg gepleegd. Dit verklaart waarom de Finse president. Kekkonen, zondag in Helsinki heeft kunnen mededelen zeer verbaasd te zullen zyn, wanneer Fin land niet voor het einde van dit jaar een overeenkomst met de landen van de EVA zou kunnen sluiten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15