MINISTER BEERMAN GAAT IN ZIJN TOTOBFI,FID OVERSTAG Racliman is ontmoedigd en zeer teleurgesteld WEERBERICHT NOODWET AANGEKONDIGD Vergunning aan één instelling voor een toto met geldprijzen (§uc/ §)lie leuws Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 No. 30215 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Continuering van huidige praktijk De geweldige druk, welke door de Staten-Generaal op hem is uit geoefend, heeft minister Beerman (Justitie) gebracht tot een her ziening van zijn totobeleid. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord op het zo kritische voorlopige verslag van de Tweede Kamer. De minister stelt daarin, dat hij zich kan verenigen met de grond gedachte, waarop de suggesties in het voorlopige verslag kennelijk rusten n.l. dat het gewenst is een wettelijke basis voor de voetbal prijsvragen te scheppen, waarbij Venezolaanse leger moest een beraamde opstand neerslaan President Bétancourt van Vene zuela heeft het leger te hulp ge roepen om een beraamde opstand te onderdrukken. Bétancourt heeft gezegd dat deze opstand ten doel had in Caracas een soortgelijk re gime te vestigen als op Cuba. De president heeft de burgelyke vrij heden ty dellij k ingatrokken, nadat bij ongeregeldheden in het weekeinde zeker drie mensen waren gedood en honderd gewond. Ook maandagochtend was het nog onrustig in Caracas en zouden nog twee mensen zijn omgekomen. Het leger steunt de regering en is gisteren opge trokken tegen bolwerken van opstandige studenten in de stad. In een radiotoespraak heeft de presi dent meegedeeld, dat de regering stuk ken in handen heeft waaruit blijkt, dat de wanordelijkheden deel uitmaken van een poging van extremisten om de con stitutionele regering omver te werpen. De aanstichters zouden leden van de communistische partij en de linkse revo lutionaire beweging zijn. Bétancourt zei, dat de huidige economische moeilijkhe den kunnen worden opgelost mits er rust in het land heerst. Het vakverbond heeft een beroep op zijn één miljoen leden gedaan om de grondwet te verde digen. In Havanna verluidt dat er 'n „bevrij dingsleger" voor Spanje is gevormd, dat onder bevel staat van de in Spanje ge boren Cubaanse majoor Menojo. Dit leger zou bestaan uit verbannen Span jaarden. Het Cubaanse regeringsblad „Avance" heeft een beroep op de Cuba nen gedaan om steun te verlenen aan de „titanische worsteling die binnenkort op het Iberische schiereiland zal begin nen". Aanslagen te Padang Doden en talrijke gewonden Donderdag jl. zijn, naar maan dag in Djakarta verluidde, in Pa dang minstens drie personen om het leven gekomen en 24 ernstig gewond toen een handgranaat in een volle bioscoop ontplofte. De dader ontsnapte. Een dergelijk incident heeft zich ook vorige maand in Padang voorgedaan op een tentoonstelling. Hierbij kwamen vier mensen om het leven en werden ongeveer tachtig mensen gewond. Pa dang is de hoofdstad geweest van de Sumatraanse opstandelingenregering. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: veel bewolking met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 NOVEMBER Zon op: 8.24 uur; onder: 16.33 uur; maan op: 15.40 uur: onder 5.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.09 en en 13.30 uur; laagwater te 9.15 en 21.30 uur. echter anders dan in het voor gaande wetsontwerp dat door de Eerste Kamer werd verworpen niet meer een definitieve, maar naar een voorlopige oplossing wordt gestreefd. De minister wil derhalve het parlement een noodwet voorleg gen. Daarin wil hij vastleggen, dat: het uitkeren van geldprijzen mogelijk wordt, de continuïteit van de toto ge garandeerd wordt, de vergunningen bij één instel ling geconcentreerd worden. In zijn antwoord aan de Tweede Ka mer zegt de minister, dat de huidige si tuatie wat betreft de voetbaltoto niet gelukkig is te noemen. Anderzijds constateert hij met enige Kamerleden dat de voetbalprijsvra gen, die zijn aangelegd op basis van de onlangs verleende vergunningen in de praktijk tot dusverre een bevredigend verloop hebben. De minister meent dan ook, dat het mede in het belang van de met deze prijsvragen gediende doel einden gewenst is te bevorderen, dat de huidige praktijk kan worden gecon tinueerd. Ontzegging bevoegdheid rijden voor het leven De minister van Justitie is van oordeel zo zegt hij in zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1961 van zijn departement aan de Tweede Kamer, dat in bepaalde gevallen ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor het leven moet wor den gemaakt. Ook meent hij dat de strafmaxima op het onder drankinvloed veroorzaken van on gevallen hoger zouden kunnen zijn dan thans het geval is. Het ontwerp voor een nieuwe wegen verkeerswet houden deze mogelijkheden in. Eveneens is dit het geval met ont zegging voor het leven van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen in gevallen van het veroorzaken van on gevallen onder invloed van alcohol. Het ontwerp voor een nieuwe wegenver keerswet is in de voorzomer door prof. mr. A. D. Belinfante bij de minister van Justitie en diens ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat ingediend. Over dit ontwerp zijn adviezen ingewonnen, o.m. van de procureur-generaal bij de Hoge Raad en van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven. Deze adviezen zijn nu binnengekomen. Barrière Artikel 3 van de huidige Loterijwet staat een dergelijke praktijk echter in de weg. Een wetswijziging, die enkel en alleen ten doel zou hebben het uitkeren van geldprijzen mogelijk te maken acht te de bewindsman niet aantrekkelijk. Immers, langs die weg zou men niet de bezwaren opheffen betreffende de conti nuïteit en de concentratie van de vergun ningen bij één instelling. Derhalve wil de minister zich aansluiten bij de sugges ties, die een voorlopige oplossing aan geven. De minister zou voorts bij het werken aan zo'n noodoplossing de gedachte van verscheidene leden willen volgen, dat ook een verzoek zou moeten uitgaan naar de commissie-Wiarda om haar ar beid voort te zetten ter voldoening aan haar destijds gegeven algemene op dracht. Zestig rebellen in Zuid-Vietnam gedood De afgelopen vijf dagen zijn in Zuid-Vietnam zestig communis tische opstandelingen gedood, al dus is officieel in Saigon meege deeld. De opstandelingen leden de zwaarste verliezen in gevechten bij Tay Ninh, ten noordwesten van Saigon, en in de provincie Kien Giang, ten zuidwesten van de hoofdstad. FATALE DUIK IN ZWEMBAD (Van onze correspondent) De 17-jarige Hendrik Locht uit Zwolle is overleden aan de verwondingen, die hij zaterdagmiddag in het zwembad te Zwolle kreeg bij een ongelukkige duik. Hij dook van de hoge springplank maar kwam op een 10-jarige jongen te recht. De 17-jarige werd ernstig aan zijn rug gekwetst. Hij bleek geheel verlamd en moest door een van de badmeesters uit het water gehaald worden. Er is daarna operatief ingegrepen maar dit heeft niet mogen baten. Na Soebandrio's afwijzing De Maleise premier, Toengkoe Abdoel Rachman, heeft op een persconferentie te Koeala Loem-, poer na zijn reis door Europa en Noord-Amerika verklaard, dat hij „ontmoedigd, teleurgesteld en zéér zéér treurig gestemd" is na het be richt, dat Indonesië gekant is te gen het denkbeeld van het doen zenden van een missie van de VN die zou moeten bijdragen tot een oplossing van het geschil om West Nieuw- Guinea. Zaterdag had de Toengkoe, na het overleg in Den Haag, medegedeeld, dat de Nederlandse regering instemde met het zenden van een studie commissie door de VN en dat nu alleen nog de Indonesische rege ring het denkbeeld zou moeten goedkeuren. Op een vraag op de persconferentie, of hij zich nu naar Indonesië zal be geven antwoordde de Toengkoe: „Ik kan het nut daarvan alleen inzien, als men in Indonesië bereid is, het geschil bij minnelijk overleg uit de weg te rui men". Op de uitlating van dr. Soebandrio, dat de enige oplossing van het geschil ligt in een spoedige overdracht van de soevereiniteit over West Nieuw Guinea aan Indonesië, zeide de Toengkoe: „Als minister Soebandrio hiermede de offi ciële mening van de Indonesische rege ring heeft weergegeven, dan zal mijn volgende stap hierin bestaan, dat ik eens lekker ga slapen". De Toengkoe zei op de persconferentie voorts: Voor ik uit Malakka vertrok was mij van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Indonesische regering bereid zou zijn, het geschil op bepaalde voorwaar den te onderwerpen aan het oordeel van de V.N.. „Naar mijn mening was dit iets, waarop kon worden voortgewerkt. Als men zich van Indonesische züde an ders had uitgelaten, zou ik een derge Rjke poging niet hebben ondernomen". In Nederland werd mij gezegd, dat Nederland veel geld ten koste heeft ge legd aan de opvoeding van de Papoea's tot zelfbestuur. De Papoea's zijn nog een zeer primitief volk en het zal tijd kosten, Intussen is er een vacuum en dit ver oorzaakt vele moeilijkheden. Ik zou gaarne een gesprek zien tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs. Het vraagstuk kan alleen door deze twee landen tot een oplossing worden ge bracht en zij moeten met een bijleg ging der geschillen en het herstel van goede betrekkingen beginnen. Als zij dat niet willen, dan kan hier niemand iets uitrichten. Op een vraag naar de houding van Malakka jegens de Indonesische eis van overdracht der soevereiniteit over West Nieuw Guinea, antwoordde de Toengkoe lachend: „Wü willen niet in het geschil betrokken worden". Ook zei hfj nog: ,Wij zien liever niet dat er in de zuide lijke Pacific iets zou gebeuren. Wü leven hier thans in vrede, geluk en voorspoed, en ik heb genoeg gezien van oorlog Geen Indonesisch commentaar Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken had gisteren geen com mentaar op de reactie van premier Ab doel Rahman inzake de Indonesische verwerping van VN-inmenging in de kwestie-Nieuw-Guinea. Waarnemers in Djakarta geloven dat de Indonesische regering van mening was, dat de Toengkoe eerst naar Djakar ta had moeten komen alvorens ergens anders heen te gaan op zijn vredesmis sie. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Wetsontwerp verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid Anders ondragelijke lasten... De indiening van een wets ontwerp inzake de verplichte verzeke ring tegen wettelijke aansprakeiykheid van eigenaars van motorrütuigen kan binnen enkele maanden tegemoet wor den gezien. Onder de voor te stellen ver zekeringsplicht zullen ook eigenaars en berüders van motorfietsen en bromfiet sen vallen, zo heeft de minister van Justitie in zün Memorie van Antwoord over de begroting 1961 van zün depar tement aan de Tweede Kamer medege deeld. De vrijstelling voor degenen die ge moedsbezwaren hebben tegen verzeke ring zal in het ontwerp zodanig worden geregeld dat aan het verkrijgen van die vrijstelling te dragen financiële lasten zullen zijn verbonden. De minister wijst er daarbij op dat er voor de vrijgestel den wél ondraaglijke financiële lasten verbonden zullen kunnen zijn aan de verplichting tot het vergoeden van scha de waarvoor zij aansprakelijk zijn. In het zuidoosten van Drente heeft het de laatste tijd zo zwaar geregend, dat talrijke landerijen volkomen blank staan. Hier staat een landbouwmachine in een tot meer herschapen weiland. Tot f. 8000.— geen inkomstenbelasting Bü de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat beoogt de loon- en inkomensgrens met ingang van 1 januari 1961 te verhogen van f. 7450 tot f. 8000. De verhoging van de loon- en inko- Loeinoemba hoofd van Oost-Ivongo? In Leopoldstad wordt aangeno men, dat de vandaar gevluchte ex- premier Loemoemba op weg is naar Stanleystad, waar het groot ste deel van zijn aanhangers woont. Volgens zijn eigen mede delingen zou hij de begrafenis van een zoontje willen bijwonen en binnen enkele dagen naar Leo poldstad terugkeren. Maar welin gelichte waarnemers vermoeden, dat Loemoemba voornemens is een eigen staat te vormen, Oost- Kongo, met Stanleystad als cen trum. De sterk-centralistische ex- premier, wiens doordrijven de cri sis in de Kongo heeft veroorzaakt, zou dus, nu hij zijn macht verloren heeft, merkwaardig genoeg het voorbeeld van Tsjombe in Katan ga en Kalonji in zuid-Kasai willen volgen. Natuurlijk zou dat slechts een voorlopige stap terug zijn. La ter zou hij dan van Oost-Kongo uit een nieuwe greep naar de macht over geheel Kongo willen doen. Loemoemba kan bü zijn pogingen in Oost-Kongo rekenen op de steun van zijn broer Louis, van de voormalige vi ce-premier Gizenga en van generaal Loendoela, die tot voor enkele weken nog in Leopoldstad verbleef, maar van daar eveneens naar Stanleystad ont snapt is. Dit viertal zou de vorming van een Oostkongolese staat op zich wil len nemen. Volgens sommige berichten is Loemoemba thans aan boort van een boot, die op de Kongo vaart, volgens anderen wacht er op een afgelegen plaats een vliegtuig op hem. De Marokkaanse soldaten van de V.N. voor Loemoemba's huis in Leopoldstad zijn teruggetrokken. Zij hebben slechts tot taak Loemoemba te beschermen als hij in zijn huis ver toeft. Zij mochten hem niet beletten het huis te verlaten. Intussen ls ook de vroegere minister van jeugd- en sportzaken, later minister van Defensie, uit zün huis verdwenen. Het Kongolese college van commissa rissen-generaal en Kolonel Moboetoe (Kongo's „sterke man") hebben de am bassadeur van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) ervan beschul digd zich te hebben opgeworpen als ad viseur van Loemoemba en te hebben gepoogd, samen met de uitgewezen Gha- nese ambassadeur, om Loemoemba weer aan de macht te brengen. Aan presi dent Kasavoeboe is een bevel tot uit wijzing van de V.A.R.-diplomaat voor gelegd. Op het ogenblik vertoeven president Kasavoeboe, premier Tsjombe van Ka- tanga en de leider van de „Mijnstaat", Kalonji, in de hoofstad van het aan grenzende voormalige Frans-Kongo, Brazzaville, waar de tweede verjaardag van de onafhankelijkheid wordt gevierd. Er zouden, onder leiding van de presi dent van (Frans) Kongo, besprekingen tussen deze drie leiders worden gevoerd. Gisteren vertrok de eerste van twee Spanjaarden met een in Ne derlaag getrainde blindengeleide hond van Schiphol naar zijn vader land. Het was de heer E. Guteerez die zich in Amsterdam geruime tijd met zijn hond Blanca vertrouwd heeft kunnen maken. Vier «loden bij vliegramp Brazilië Bij een vliegtuigongeluk bij de baai van Jacuancanga in de buurt van het stadje Angra dos Reis, 100 km ten westen van Rio de Janeiro (Brazilië), waar Verolme bij de nieuwe werf een eigen vliegveld heeft, zijn vier inzittenden van een vliegtuigje gedood. Onder hen bevindt zich een Ne derlander, namelijk de 43-jarige heer F. Voest, chef afdeling buiten landse werven van Verolme's con cern, wonende te Heemstede. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Voest was eerst een half jaar bij Verolme in dienst. De andere slachtoffers zijn twee Zwitsers, personeelsleden van de motoren fabriek Schulzer en de Bra ziliaanse piloot van het vliegtuigje (een Piper Cub), Nilton Nacunh Veloce. De verbindingen tussen Jacuan canga en de grote Braziliaanse ste den worden onderhouden met sportvliegtuigjes. mensgrens, die overeenkomt met die van de loongrens voor de sociale verzekering, bestendigt de situatie, dat voor de over grote meerderheid van de werknemers het opleggen van een aanslag in de in komstenbelasting achterwege kan blüven. Uit Het Leidsch Dagblad van 29 November 1860: In de vergadering der Spaansche Cortes is met kracht bestreden een regeeringsvoor- stel, tot verhooging der civiele lijst met twee millioen, ten be hoeve der jongeborene Infante. Een der sprekers zeide. dat het onlogisch en onconstitutioneel gedrag der regeering oorzaak zou zijn, dat de belastingschul digen den Hemel vurig bidden, dat de Koningin niet meer mogt komen in zulk een gezegenden toestand. Vergadering van den Ge meenteraad van Leiden, Don derdag den 29en November 1860, 's middags te 2 uur. Onderwer pen o.a. Plan en voorwaarden tot het maken van naambordjes aan de hoeken der straten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1