Skelterwedstrijden op Flora-circuit te Oegstgeest werden groot succes Meerpoei Spanning en sensatie Kerkelijk Leven Rebellerende Baloeba-krijgers overvielen patrouille van V.N. Slachtoffers van liet verkeer in het weekeinde PRISMA MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 De skelter wedstrijden, die zaterdagmiddag onder auspiciën van de nog zeer jonge S.C. ..West" op het Flora-circuitvan de Rijnsburgse Bloemenveiling te Oegstgeest als sluitstuk van het seizoen-1960 werden verreden, zijn organisatorisch gezien ongetwijfeld een groot succes geworden. Hoewel door de zeer ongunstige weers omstandigheden het aantal bezoekers beneden de raming bleef, deed dit aller minst afbreuk aan de spanning en de sensatie, die ook nu deze skelterwedstrij den weer beheersten, zy, die zaterdag koude en regen hébben getrotseerd, zul len ongetwijfeld het geronk en geloei van de lichte- en zwaardere motoren nog in de oren klinken. De speciaal door de S.C. „West" aangelegde baan had een lengte van ruim 300 meter en een breed te van 6 meter, terwijl 3 van de 6 boch ten van internationale allure waren, hetgeen er mede toe bijdroeg, dat de rijders zich tot het uiterste moesten geven. Menig applaus klonk op als één van de favorieten, dankzij zijn meester lijke stuurkunst, een rivaal in een scher pe bocht wist te passeren. Dat er zeer snel en bijzonder scherp door de „top- klassers" werd gereden, moge blijken uit het feit, dat het uit 5 man bestaande sterke Amerikaanse team er ditmaal niet aan te pas kwam en alleen luitenant Hoet beslag wist te leggen op de derde plaats in de B-klasse (100 cc). De skel terpionier A. F. Deken zegevierde zowel in de D als E-klasse, terwijl de 14-jarige Johny Wijsmuller in grote stijl zijn ri valen in de 50 cc klasse ver achter zich liet. De algemene leiding en de wedstrijd leiding waren bij de heren P. Brandt en G. S. Baljet in prima handen, hetgeen mede tot uiting kwam in de woorden Advertentie! van waardering en dank, die de heer A. F. Deken na de prijsuitreiking namens alle deelnemers tot voorzitter Brandt richtte. De uitslagen zyn als volgt: klasse A (50 cc): 1. J. Wijsmuller (Amsterdam), 2. R. Bron (Amsterdam), 3. D. Schulp (Amsterdam), 4. D. Groenewegen (Am sterdam) Klasse B (100 cc)1. M. Klasser (Bo degraven), 2. A. Philips (Assen), 3. H. Eeltman (Laren), 4. Lt. A. Hoet (USA); Klasse C (200 cc): 1. A. Philips (As sen), 2. D. van Staalduinen (A'dam); 3. J. Aalders (A'dam), 4. H. Vink (Den Bosch. Klasse D: (125 cc met versnelling): 1. A. F. Deken (A'dam). 2. J. A. Deken, (A'dam), 3. G. v. d. Scheur (Wagenin- gen), 4. J. Aalders (A'dam), Klasse D (200 cc met versnelling): 1. J. A. Deken (A'dam), 2. A. van Driel (R'dam), 3. A. Beije (R'dam), 4. W. Bos huis (Zeist). De meest sportieve renner: G. v. d. Scheur (Wageningen). De prijzen bestonden uit een aantal wisselbekers en zilveren asbakjes. GEWAPENDE ROVERS VOOR HOND OP DE VLUCHT In de Belgische grensgemeente Smeermaes ten noorden van Maas tricht is in het grenskantoor een roofoverval gepleegd door twee met een rode lap gemaskerde mannen. Zij eisten onder bedreiging met een revolver het aanwezige geld van de 63-jarige echtgenote van de kan toorhouder C. Schreurs-Vinken, die zich alleen in het kantoor bevond. Op haar hulpgeroep kwam de gro te waakhond van het echtpaar het kantoor binnenstormen. De twee mannen namen toen, hoewel ze ge wapend waren, zo snel mogelijk de benen. De Rijkswacht stelt een on derzoek in naar de invallers, die na hun overhaaste vlucht spoorloos in het duister waren verdwenen. Het grenskantoor ligt onmiddellijk aan de grote weg, die van Maastricht naar het noorden leidt. De skelters rijden in razende snelheid door de bocht. (Foto L.D./Holvaat) DS. D. LOS TACHTIG JAAR Morgen hoopt ds. D. Los uit Zeist, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk 80 jaar te worden. Ds. Los werd op 29 november 1880 te Leiden geboren. Hy bezocht eerst het stedelijk gymnasium in zijn geboorte stad, waar hij verder ook nog aan de Universiteit studeerde. Ds. Los diende de hervormde gemeenten van Daarle, Sint- Philipsland, Mijnsheerenland, Scherpe- nisse en Maasdijk. NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vac. N. Kleer maker) Joh. van de Velden te Dordrecht; te Wezep L. Trouwborst te 's-Grevelduln- Capelle; te Hilversum (vac. A. Klein Kra nenburg) (toez.) J. van Rootselaar te Delft. Bedankt voor Schoonhoven G. van Estrik te Nleuwland; voor Rhoon Ph. F. Faber te Hoensbroek-Nuth. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te 's-Graven- hage-oost (wijk 1) ds. P. de Jong. eme ritus predikant aldaar. Kerken en probleem Ned. Nw.-Guinea In de vergadering van de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland te Utrecht heeft prof. dr. C. L. Patijn, voorzitter van de Commissie voor In ternationale Zaken, op verzoek van de raad de mening van de commissie over de verhouding Nederland-Nieuw Guinea toegelicht. „Het gaat om twee zaken", aldus dr. Patijn, „om de vraag of wij in de ker ken dit probleem opnieuw moeten aan snijden en om de verklaring van de Raad van Kerken in Indonesië, waar over zich een aantal gereformeerden hebben geuit. Wat het eerste betreft: Het probleem is aan alle kanten aan de orde Als men aan werkelijk definitieve oplossingen denkt komt men in technische vragen terecht, die de kerken niet kunnen be antwoorden. Wel mag door de kerken Brits plan: Europese lening voor Amerika O Volgens het Britse zondagsblad „The People" zou de Engelse regering voor nemens zijn aan de andere Westeuro- pese landen voor te stellen de Verenigde Staten een omvangrijke lening ter be schikking te stellen om een einde te maken aan het wegvloeien van Ameri kaans goud. De bedoeling zou zijn, dat alle Europese centrale banken grote be dragen afzonderen, die door bemiddeling van het internationale monetaire fonds als lening ter beschikking van de V.S. zouden staan. Het blad merkt op, dat dit feit op zichzelf al voldoende zou zijn om het vertrouwen in de dollar te doen her stellen en aan het wegvloeien van goud een einde te maken, zonder dan de V.S. de lening zouden behoeven op te nemen. De „Sunday Dispatch" meldde, dat het Engelse bankdisconto zal worden verlaagd om er toe bij te dragen de crisis in de V.S. te verlichten. De Britse minister van Financiën en de gouver neur van de Bank of England zouden hierin hebben toegestemd, aldus de di plomatieke correspondent van dit zon dagsblad. Tot de verlaging zou worden overgegaan zodra dit kan geschieden zon der de binnenlandse politiek van het Britse ministerie van Financiën te ver storen. Op het ogenblik bedraagt het disconto vijfenhalf procent. De politieke correspondent van de „Sunday Times" meldt, dat het hoewel de Britse regering bereid is om de Ver enigde Staten in de dollar-crisis alle mogelijke steun te geven, onwaarschijn lijk is dat aan Engeland om nieuwe offers zal worden gevraagd, hetzij door verhoging van zijn bijdrage aan de NAVO, hetzij door vermindering van de Britse export naar de dollarmarkten. Anneliese Schiitz overleden Anneliese Schütz, mede-ontdekster van het dagboek van Anne Frank, is zondag op 69-jarige leeftijd in Baarn overleden. Zij heeft zich bijzonder inge spannen voor de uitgaven van dit dag boek in Nederland. Een vertaling van haar hand zag in Duitsland het licht. Anneliese Schütz heeft aan de universi teit van haar geboortestad Berlijn, ge studeerd. In de jaren '20 en in het begin van de jaren '30 was zij verbonden aan de hoofdredactie van een Berhjns dag blad, dat eigendom van haar familie was. In de nazitijd emigreerde zij naar Nederland. In 1943 werd zij gedepor teerd. Zij keerde in 1945 naar Nederland terug en vestigde zich toen in Amster dam. BREESTRAAT 171 -TEL 24815 LEIDEN Heiligenverering Paus waarschuwt voor overdrijving Paus Johannes XXIII heeft de pries ters van de Rooms-Katholieke Kerk aangemaand meer tijd te besteden aan studie dan aan „wellicht overdreven" re ligieuze praktijken als de verering van de Maagd Maria en andere heiligen. De Paus zei dit tijdens een massa audiëntie van de Romeinse geestelijk heid - 10.000 kardinalen, priesters en monniken - en zijn opmerkingen druis ten niet in tegen de tradities van de ka tholieke kerk. Het Vaticaan heeft meer dan eens gewaarschuwd tegen sommige overdreven vormen van heiligenverering. In zyn rede verzocht de Paus zijn priesters de onlt-ngs door de synode van Rome aanvaarde regels te lezen en te herlezen. Hij achtte dit „zelfs belangrijker dan de ijverige zorg voor de cultivering van sommige, wellicht overdreven, bijzondere praktijken en devoties in de verering van de Madonna - de lieve moeder van Je zus en onze moeder, die niet gekwetst is door onze woorden - en van sommige heiligen". Sommige van deze praktijken, aldus de Paus, bevredigen het gevoel, maar zijn op zichzelve niet voldoende ter vervul ling van de godsdienstplichten, en „nog minder zijn zij in volkomen overeen stemming met de eerste drie geboden van de tien geboden, die ernstig en bin- I dend zijn". De Paus ging hier niet verder op in, noch zei hij in hoeverre overdreven ver ering van Maria en de heiligen in strijd I zou kunnen zijn met de tien gelDden. De eerste drie geboden zijn: „Ik ben I de Heer Uw God. Gij zult geen andere goden dienen. Gij zult de naam van de Heer Uw God niet ijdel gebruiken". De audiëntie werd ook verleend ter gelegenheid van het begin van het li turgische Jaar en er waren ruim 18 kar dinalen aanwezig. Eén Marokkaan werd gedood Bij Pont Coupe, in het gebied van Mitwaba, in het noordoosten van Katanga, heeft een groep opstandige Baloeba-krijgers een Marokkaanse patrouille van de Verenigde Naties aangevallen. Eén Marokkaan kwam hierbij om het leven. President Kasavoeboe van Kongo is gisteren uit New York in zijn land teruggekeerd, toegejuicht door tiendui zenden mensen. Hij werd op het vlieg veld onder anderen begroet door „sterke man" kolonel Moboetoe en door de speciale V.N.-vertegenwoordiger Dajal Uit doorgaans betrouwbare V.N.-kri'n- gen is vernomen, dat Washington bereid is de V.N. tien miljoen van de veertien miljoen dollar, die de volkerenorganisa tie aan de V.S. schuldig is voor het vervoer en de bevoorrading van de V.N.- troepen in Kongo, kwijt te schelden. De afschrijving zou officieel bekend worden gemaakt. De Kongolese crisis zal de volkeren organisatie op ongeveer 66 miljoen dollar komen te staan. De V.S. zyn aangeslagen voor een derde van deze kosten. Tsjombe en lleo zijn het eens President Tsjombe van Katanga heeft in Elisabethstad van gedach ten gewisseld met een afvaardiging van de regering-Ileo uit Leopold- stad. Volgens een communiqué werd het overleg in een zeer hartelijke sfeer gevoerd. Men zou het volkomen eens zijn over de wijze waarop de binnenlandse zaken van Kongo moeten worden geregeld. Officieel werd meegedeeld, dat beslo ten werd de volgende maand een ronde tafelconferentie over de toekomstige politieke structuur van Kongo te hou den. Daardoor zal een politiek vacuum worden vermeden dat zou ontstaan na beëindiging van de ambtstermijn van het „college van commissarissen", dat door kolonel Moboetoe in het leven werd geroepen voor een overgangsperiode welke op 31 december afloopt. Moboetoe hoopt, dat tegen die tijd een oplossing voor de binnenlandse politieke moeilijk heden is gevonden. Volgens welingelichte kringen zal de ronde-tafelconferentie waarschijnlijk in Elisabethstad worden gehouden. De afvaardiging van de regering-Ileo had eerst verklaard naar Elisabeth stad te zijn gekomen om Tsjombe te overreden zo spoedig mogelijk afgevaar digden naar Leopoldstad te zenden voor het innemen van zetels in het centrale parlement. Zij schijnt er echter mee ingestemd te hebben, dat de politieke structuur van Kongo eerst wordt gere geld, zoals Tsjombe altijd heeft gewenst. Ghanese politie verlaat Kongo President Nkroemah van Ghana heeft opdracht gegeven, de Ghanese politie die in Kongo dient onverwijld terug te trekken. Van de 350 Ghanese politiemannen, die in Kongo dienst doen, zijn er tot dusver ruim zeventig naar Accra, de hoofdstad van Ghana, teruggekeerd. De politiemannen uit Ghana waren betrok ken bij de schietparty tussen Kongolese militairen en troepen van de V.N. in Leopoldstad op dinsdag Ji. Volgens de V.N. was het vuur geopend door de Ghanese politie. gevraagd worden, wat het woord zelfbe schikking betekent, en welke maatsta ven men aanlegt by het oordeel over het tijdstip van zelfbeschikking, alsme de welke vorm van zelfbeschikking men zich in internationaal verband denkt. ,JEen eigen standpunt van de kerken is niet goed mogelijk", aldus prof. Patyn. „Maar de kerken kunnen regering en volik door het stellen van vragen helpen. Een. handleiding, uitgaande van de Oecumenische Raad hierover, zou dien stig zyn. Het stuk van de Raad van Kerken in Indonesië, waarin de roep om vrede ook tussen Nederland en In donesië klonk, is aangeboden aan de Indonesische regering. Wat ermee ge beurd is, is niet bekend", aldus prof. Patyn. Uit de bespreking Van deze zaken re sulteerden twee verzoeken van de Oecu. menische Raad aan de Commissie voor Internationale Zaken. Ten eerste vroeg de raad om een stuk ter kennisneming van de kerken te ontwerpen over de ver houding Nederland-Nieuw Guinea, met het verzoek aan de kerken zich op dit punt vooral gemeenschappelijk te uiten. Ten tweede verzocht de raad de com missie een stuk te maken, dat de me ningsvorming over het zelfbeschikkings. recht helpt en stimuleert. De raad besloot voorts in deze verga dering aan de participerende kerken te vragen opnieuw opdracht te willen ge ven aan ds. W. Metting van Rijn (op volger van ds. M. J. Top), de geestelyke verzorging van het Nederlands sanato rium te Davos namens hen op zich te nemen. Ds. J. J. Poot 25 jaar predikant Donderdag is het vyfentwintig Jaar geleden, dat ds. J. J. Poot uit De Bilt in Utrecht werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Johannes Jacobus Poot werd op 20 juli 1910 te Bodegraven geboren. Hy be zocht eerst het gymnasium te Gouda en studeerde daarna verder nog aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Poot van juni 1934 tot oktober 1935 eerst ongeveer zestien maanden te Bos koop werkzaam was geweest als hulp prediker en hy in 1935 door het provin ciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 1 de cember van datzelfde jaar, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Bunschoten-Spakenburg. Op 3 sep tember 1939 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Vianen en Tien hoven, vanwaar hy op 7 juli 1946 naar die van Barneveld vertrok. Daarna stond ds. Poot nog ruim zeven jaar te Delft en op 28 juli 1958 werd hy door ds. W. L. Tukker uit Katwijk aan Zee. toen nog predikant te Rotterdam, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van De Bilt in Utrecht. Ds. Poot zal zaterdagmiddag van drie tot vyf uur in de Wilhelminaschool te De Bilt recipiëren en zondagmorgen om tien uur in de Oude Kerk te De Bilt een herdenkingsrede uitspreken. ONTMOETING R.-K. EN PROTESTANTSE INTELLECTUELEN In het „Eykmanhuis" van „Kerk en Wereld" in Driebergen werd dit week einde een eerste ontmoeting gehouden tussen rooms-katholieke en protestantse intellectuelen, die zich gegroepeerd heb ben resp. om de bladen „Ter elfder ure- en „Wending". Het onderwerp van de conferentie luidde ,De secularisatie'. De leiding was in handen van prof. dr. H. Berkhof en prof. mr. W. P J. Pompe. De conferentie werd ook by gewoond door de minister van Maatschappeiyk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé Het ligt in de bedoeling in de toe komst vaker een dergelyke ontmoeting te organiseren. SITUATIE VAN KERKEN IN AZIË Op uitnodiging van H. K. H. Prinses Wilhelmina vertoefde 25 en 26 november in Palels Het Loo ds. S Selvaretnam, leider van een christengemeenschap op Ceylon, een belangryk figuur uit de we. reld der jonge kerken. Ds. Selvaretnam hield voor vele genodigden een voor dracht over de situatie van de kerken in het moderne Azië. (Van onze Limburgse correspondent) Twee personen kwamen gisteravond omstreeks kwart voor zeven om het leven by een botsing tussen een perso nenauto en een autobus op de LeUen- broekerweg te Slttard. Twee anderen werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de autobus een op de rijweg geparkeerde personen auto moest passeren. Tijdens deze in haalmanoeuvre kwam de bus frontaal in botsing met de hem tegemoet komen de personenauto. Van de vier inzitten den van de personenwagen werden de bestuurder, de 73-jarige heer Ruyters uit Schinnen (L) en zyn 55-jarige echtge note op slag gedood. De twee andere inzittenden, de heer en mevrouw Gehlen uit Linne (L), werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. De auto werd totaal vernield. De bus werd minder ernstig beschadigd. Geen der inzittenden der autobus werd ge wond. Het verkeer moest worden omge leid. Tot zover onze Limburgse correspon dent, die helaas niet de enige was, die over dodelijke verkeersongevallen moest berichten. Te Kolham op de rijksweg Gronin genWinschoten werd zaterdagmiddag de 63-jarige bromfietser J. Wever uit Hoogezand door een personenauto ge grepen en op slag gedood. Een auto, die in een bocht iets te ver naar links uithaalde, schepte zaterdag middag op de Bemmelsedijk ter hoogte van het Fort te Lent (Gelderland) een 21-Jarige wielryder, die zijn verloofde achterop had en een tweede fiets met lekke band aan de hand meevoerde. De Jongeman en zyn verloofde werden tegen de grond gesmakt. De Jongeman overleefde het ongeval niet. By het oversteken van Ryksweg 1 te Laren werd de 60-jarige J. J. Lokker uit Laren aangereden door een perso nenauto. Op de weg naar het ziekenhuis overleed de ongelukkige wielryder. De personenauto kantelde, maar de Am sterdamse bestuurder kon ongedeerd uit de zwaar beschadigde wagen klauteren. Te Utrecht verongelukte zaterdag avond een 56-jarige wielrijdster. Zy kwam in botsing met een stadsautobus. Op weg naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer. Op de Zutphensestraat tussen Zut- phen en Brummen zyn zaterdagavond de ernstig verminkte stoffelyke resten gevonden van de 28-Jarige bromfietser A. Spiegelenberg uit Brummen. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon de po litie nog geen inlichtingen verstrekken, het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. De 60-jarige P. van Looy uit Sant poort, die vrydagmiddag op het Delft plein in Haarlem-Noord door een scooter is aangereden en daarna fietsend zyn weg vervolgde, is in de daarop volgende nacht in zijn woning overleden. Hy had een wondje boven zijn rechteroog opge lopen en vond het niet nodig genees kundige hulp in te roepen. Vermoed wordt, dat hy aan de gevolgen van een hersenbloeding is overleden. Speelgoed dat aardig tikt is goed voor de kinderkamer. Maar u bent uitsluitend gediend met een absoluut betrouwbaar advies van een betrouwbaar vakman... uw eigen horlogerl het goede Anker-horloge Conservatieve zege in Nieuw-Zeeland De socialistische party, die sinds drie jaar in Nieuw-Zeeland aan de macht is, heeft zaterdag by algemene verkiezin gen de nederlaag geleden tegen de con servatieve nationale party, die het land van 1949 tot 1957 regeerde. De 78-jarige socialistische premier Walter Nash gaf toe dat Keith Hol- yoake, de leider van de Nationale party, de overwinning had behaald, toen uit de voorlopige resultaten kon worden afge leid, dat de Nationale party in het tach tig zetels tellende parlement een meer derheid van tien zetels krygt. In het oude Huis van Afgevaardigden beschik ten de socialisten over 41 zetels en de Nationale party over 39 zetels. Het definitieve resultaat van de ver kiezingen zai pas over enige dagen be kend zijn, als de per post uitgebrachte stemmen zullen zijn geteld. Deze stem men kunnen echter niet de nederlaag van de socialisten in een overwinning doen verkeren. Engelse uitvinding H-bomprojecHel voor de boomtop-bommenwerper (Van onze Londense correspondent) Engeland, dat verwoede pogingen doet als zelfstandige H-bom-mogendheid ofschoon het om financiële redenen het lange afstandsprojectiel Blue Streak heeft moeten opgeven, heeft thans een nieuwe vondst gedaan. De Daily Mail onthult dat het voornaamste Britse af- schrikwapen thans een H-bom-projec- tiei is, dat zich op 15 meter boven de grond kan voortbewegen en daardoor on zichtbaar is voor radar. De nieuwe bom menwerper van de Royal Alrforce, de TSR-2, welke bestemd is om vlak boven de boomtoppen te vliegen, zal ermee wor den uitgerust. Dit toestel kan automatisch bestuurd door een radaroog, dat de golvingen van het landschap volgt, via dalen en langs heuvels en bergen van het vyan- delijke gebied vliegen. Honderden of dui zenden kilometers verwijderd van het doel kan het projectiel worden losge laten, dat dan sneller dan het geluid op zyn bestemming afgaat. De Engelsen geloven, dat zy op het gebied van lucht aanvallen op geringe hoogte verder zyn dan de Russen. Er wordt ook gewerkt aan luchtafweer-raketten, welke bestemd zijn om boven Engeland laag vliegende vyandelyke toestellen neer te halen. De Russen bezitten eveneens een superso nische boomtop-bommenwerper, maar Engeland is hiervoor nog onbereikbaar, hoewel de verdere ontwikkeling een be dreiging vormt. Tsjechisch-Cambodjaanse samenwerking een feit Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja en president Novotny van Tsjecho-Slowakije hebben gisteren te Praag een overeenkomst getekend voor saihenwerking. De prins brengt een officieel bezoek aan Praag. President Novotny heeft hem zondagavond op een receptie volledige steun toegezegd by de bescherming van de Cambodjaanse grenzen, zo meldt het Tsjechische persbureau Ceteka. Dubbele censuur op films in Italië Op grond van een wet die nog uit de tyd van Mussolini dateert heeft de Mila nese politie „I dolci inganni" (zoet be drog) in beslag genomen, hoewel deze film reeds de censuur was gepasseerd. Het verbod ging uit van de hoofd- ijommissaris van Milaan, die in bepaalde scènes een aantasting van de goede ze den meent te zien. Op grond van dezelfde wet uit 1923 is onlangs „Giornata balorda" (een gekke dag) van Mauro Bologninl verboden, en zyn coupures aangebracht in twee films die eveneens reeds door de censuur wa ren goedgekeurd. De ingeslagneming geschiedde op last van de procureur-generaal van Milaan. „I dolci inganni", geregisseerd door Al berto Lattuada, was reeds enkele weken in de circulatie. De procureur-generaal heeft echter geen succes geboekt met zyn streven om „Rocco e sui fratelli" van Luchanl Visconti eveneens te verbieden. Een rechtbank besliste zaterdag dat Rocco en zyn broeders" niets bevat dat de opening van een strafvervolging tegen Visconti rechtvaardigt. Aardige verkeerssurprise! De drukke Ryksstraatweg die door de kom van Haren (Gr.) leidt en deswege belast is met 50 km. snelheidslimiet levert nogal eens verkeersovertredingen op aan de lopende band. Teneinde het verschil tussen de wegpiraat en de bona fide weggebruikers te accentueren heeft de gemeentepolitie van Haren in samen werking met de Handelsvereniging en de afdeling Haren van het Verbond voor Veilig Verkeer een alleraardigst initia tief genomen. Aan alle categorieën weg gebruikers die de verkeersregels goed toepassen zal namens Sint-Nicolaas een kleine surprise worden uitgereikt, be staande uit sigaren, sigaretten, choco lade enz. Deze surprises worden over handigd tydens de controlediensten van politie-ambtenaren bygestaan door leden van Veilig Verkeer. De komende week krygt men dus in Haren of een bon, wel te verstaan een gard. ofwel een surprise, de koek! OFFER BRENGEN VOOR BESTRIJDING WONINGNOOD Geen schijnheiligheid „Als het niet lukt de woningbouw vanuit het marktmechanisme over te he velen naar het budget-mechanisme en men dus blijkbaar niet bereid Is een of fer te brengen, Iaat men zich dan ook niet schuldig maken aan schynheillgheid door steeds te praten over de woning nood als volksvyand nr. 1 Dit verwyt richtte de Groninger hoog leraar dr. J. Pen tot degenen die wei geren de woningbouw de noodzakeiyke prioriteit te verlenen en toch, zoals hy zei, vooral In de verkiezingstyd de wo ningbouw menen te moeten bestrijden. Hy deed dit tydens een zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden bijeenkomst van de Stichting „Wonen". „De woningnood kan worden opgehe ven", zo meende prof. Pen. „als we maar willen, maar we geven blijkbaar de voor keur aan auto's, sherry, voetbalpool en belastingverlaging", Prof. Pen schonk uitvoerig aandacht aan de huidige behoeftevoorziening 'in onze maatschappy en hy somde enkele factoren op buiten de bouwiüjverheid, die het woningtekort z.i. veroorzaken. De heersende ongelyke inkomensver deling rekende hy daartoe, hoewel be perkte inkomens volgens spreker eco nomisch onvermydelyk zyn. „Als het ons ernst is met het woningprobleem, dan zullen we ook iets moeten doen", zo meende prof. Pen, die om. als mogeiyk- heden noemde een betere inkomensver deling, de woningbouw aanpassen aan het budgetmechanisme en, door subsi diëring, prioriteit verlenen aan de wo ningbouw. Aan de beweerde geringe elasticiteit van de bouwcapaciteit we- geens het tekort aan arbeidskrachten geloofde prof. Pen niet. „Als we het on derhouden van woningen door pre- miëring stimuleren, belemmeren we de nieuwbouw". Prins Philip naar Duitsland vertrokken De Hertog van Edinburgh die gedu rende drie dagen de gast van de Ko- ninkiyke familie is geweest, is gisteren van Soestdyk per. auto naar West-Duits- land vertrokken. Prins Philip zou daar een bezoek aan persooniyke relaties gaan brengen. Inbraak in garage te Roermond (Speciale berichtgeving) Zaterdagnacht Is er ingebroken In het automobielbcdryf Maas en Backus aan de Roersingel te Roermond. De Inbre kers wisten zich toegang te verschaffen door een ruitje te forceren. Daarna kon den zy de garage-deur van binnen uit openen. In het kantoor stalen zy uit enkele geldkistjes een bedrag van ruim f 400.- In de garage, waarin een groot aan tal auto's stond, lieten de inbrekers ver volgens hun oog vallen op een tweetal zo goed als nieuwe personenauto's. Met deze wagens kozen zy daarna het haze- pad, na eerst uit een voor de garage geparkeerde bestelauto nog een aanzien- ïyke party textielgoederen te hebben ge stolen. Met een van de wagens zyn de inbrekers niet ver gekomen. Enkele uren nadat de Inbraak was ontdekt, werd deze met een lege benzinetank even achter Hora aangetroffen op de Ryksweg naar Weert. De (weede auto. welke pas m de loop van de dag werd vermist, is echter nog spoorloos. Ook van de daders ontbreeks nog elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9