Oorzaak bibberziekte is nog steeds niet ontdekt Jonge Britse politicus wil niet van adel zijn Titel van burggraaf maakt hem onmogelijk in liet Lagerhuis Nederlands-Deens overleg over de marihuanazaak in Amsterdam Gunstig jaar voor Het Groene Kruis K.L.M.-pursers gaan sparen om een hotel te kunnen exploiteren Dr. Banda in Londen met houten assegaai op liet oorlogspad Opgericht 1 maart 1860 Maandag 28 november 1960 Vierde blad no. 30214 Traditie brengt hem in het Hogerhuis (Van onze Londense correspondent) In Engeland heeft een monarch ter vrijheid dan een lid van de jelijke adel. Een koning of een irslin kan aftreden, maar van een jelijke adelstoet kan niemand ter af, ook het nageslacht niet. Ie nieuwe burggraaf Stansgate, tot dusver het socialistische igerhuislid Anthony Wedgwood >nn was, denkt er echter anders nr. Hij heeft geweigerd om de jelijke adeltitel van zijn dezer igen overleden vader over te men, welke titel hem zou dwin- naar het Hogerhuis over te on. f oensdag heeft hij de ongebruikelijke p gedaan om de documenten waarbij heengaande lord Stansgate door ko- ig George VI tot peer werd verhe- i, terug te bezorgen bij Buckingham lace. Tussen de jaren 1232 en 1678 i een peer op deze wijze nog van adellijke titel af, maar sindsdien ft het Hogerhuis daar een stokje ir gestoken. )e vader van de tegenwoordige lord nsgate heeft gesteund door zijn zoon ds in 1954 vergeefs getracht deze voor gedwongen overgang naar het Ho- huis, waar een jonge veelbelovende iticus geen carrière kan maken, te ioeden. hj was even onfortuinlijk als lord Lisham, thans minister van Weten- ap, die in 1950 toen diens vader rf, eveneens zonder succes gepro- rd heeft de dans te ontspringen. Ook ilsham, wiens naam toen Quintin Hogg s, leek in het Lagerhuis een grote komst tegemoet te gaan, maar hem rd de pas afgesneden door het on- biddelijke voorschrift dat een peer !tn lid kan zijn van het House of ■ds. lailsham, zelf een vooraanstaand ju- had gepoogd de wet in die zin wijzigen dat voortaan een lid van erfelijke adel, indien hij zulks wenste, het Lagerhuis zou mogen zitten, maar ks bleek in strijd met constitutionele attingen. Engeland bezit zoals men t geen geschreven grondwet. Volle sympathie ord Stansgate, die op de volle sym- bie van het Lagerhuis zowel als van Hogerhuis kan rekenen ook sir iston Churchill staat geheel achter in zijn pogingen om zjjn adel- ketenen af te werpen, gelooft dat en uitweg uit het dilemma kan den gevonden, mede door het feit, sinds enkele jaren niet-erfelijke zijn gecreëerd, die hun nageslacht belasten met een Hogerhuis-lid- itschap waarvan dit niet gediend is. are Wedgwood Benn's oudste broer in de oorlog gesneuveld, dan zou de jongere broer thans het pro oi niet zijn gerezen. De oudste broer geen beroeps-politicus en zou er rschijnlijk geen bezwaar tegen heb- gemaakt in het Hogerhuis plaats nemen. jonge lord Stansgate is als peer annen uit het Lagerhuis. Hoe dit met hem meeleeft, het zou als één i oprijzen en hem het woord „vreem ig" tegemoet slingeren, indien hij zou wagen de Kamer te betreden, *el hij nog steeds zijn kieskring üol-zuidoost vertegenwoordigt. De «rige Wedgwood Benn tracht het Lagerhuis thans te bewegen om te zij nen behoeve een petitie in te dienen waarin de regering verzocht wordt om een staatscommissie op te richten om zijn constitutionele positie te bestuderen, in de hoop dat hij als Lagerhuislid in ere zal worden hersteld. Wedgwood Benne is zelfs van plan, als andere pogingen falen, opnieuw aan de Lagerhuisverkiezingen in zijn dis trict deel te nemen. Er is namelijk geen enkele bepaling welke zulks ver hindert. In elk geval zal de weerspan nige lord niets ongemoeid laten om aan het Lagerhuis te ontsnappen. SPECIALISATIE TOT HUISARTS voorzitter van het „Nederlands artsen Genootschap", dr. H. W. Ho- ril, heeft zijn functie zaterdag over igen aan dr. J. F. A. Huygen. Dr. tfzeil die tot lid van verdienste 1 benoemd ontving ook een embleem het genootschap, terwijl hem voorts geschilderd of geboetseerd portret I toegezegd. Dr. Hogerzeil blijft lid de commissie van Wetenschappelijk krzoek van het N.H.G. een toespraak te Utrecht zei dr. gen, dat het in 1956 opgerichte ge- schap thans 853 leden telt. De toe- snde bewustwording van een eigen J van de geneeskunde heeft geleid het voorstel de doelstelling van het otschap van „De bevordering van wetenschappelijke uitoefening van eneeskunst door huisartsen" te wij- i in „Het bevorderen van een huis- ®geneeskunst en het richtinggeven de ontwikkeling daarvan". Deze ver- ring heeft, volgens dr. Huygen, als squentie, dat het N.H.G. er aller naar moet streven, diè deskundig- n en vaardigheden te ontwikkelen, fan wezenlijk belang zijn voor deze huisartsengeneeskunst", meent daarom, dat voor de toe- I van het N.H.G. het onderwerp tiding tot huisarts" van groot be is. Het gaat hier, volgens hem, om scholing tot huisarts en zelfs om specialisatie tot huisarts, tele van de plannen die het genoot- J in deze richting heeft, bestaan uit Pbouw van een programma voor ttische en praktische bekwaming i vakken, die van groot belang zijn «en goede praktijkuitoefening door ttarts. Hij noemde het ontwerpen en o realiseren van cursussen die aan shoefte van de huisarts zijn aange zet alleen van groot belang voor Zstige huisartsen, maar ook voor utra en andere leden van het Ne- °ds Huisartsen Genootschap. Huygen zei tenslotte, dat het ge- "Zap ook moet streven naar nauwe bwerking met de universiteiten en toderen die hulp kunnen bieden bij 'twikkeling van een grotere deskun- ad. De Nederlandse vereniging voor ^therapie heeft reeds hulp toege en een aparte commissie uit haar to" gevormd die zich met het Ne- öds Huisartsen Genootschap zal •en over de psychotherapeutische wling. Advertentie voor 'n fijne neus: Chinezen in India gearresteerd Vier Chinese burgers, onder wie de hoofdredacteur van een Chinees tijd schrift, zijn zaterdag in Calcutta gear resteerd omdat zij India niet binnen de hun door de Indische regering gestelde termijn van 90 dagen hebben verlaten, aldus meldt het blad „Statesman". In West-Bengalen zijn eerder even eens vier Chinezen om dezelfde reden gearresteerd. Het overleg tussen de Deense en Nederlandse politiefunctionarissen over de geruchtmakende marihuana zaak is zaterdag begonnen. De Am sterdamse substituut-officier van Justitie mr. W. K. baron van Dedem en enkele politiefunctionarissen van de Amsterdamse centrale recherche confereerden tot laat in de middag in het Paleis van Justitie met com missaris Hans Andersen en zijn as sistent R. V. Vallund van de Kopen- haagse politie. Na afloop werd namens baron Van Dedem medegedeeld, dat „de samenwer- In het arbeidersparadijs Arbeiders, wier werk door eigen schuld beneden het vereiste niveau blijft, zul len loonsverlaging krijgen en nog op andere wijze kunnen worden gestraft, zo wordt bepaald in een ontwerp voor een nieuwe arbeidswet voor Oost-Duitsland. De loonsverlaging mag echter de 50 pro cent niet overschrijden en het minimum loon van ongeveer 230 mark niet aan tasten. In het ontwerp wordt ook be paald, dat de arbeiders ander werk dan in hun eigen vak kunnen krijgen, als dit nodig mocht zijn om het produktie- plan te kunnen uitvoeren. Zij mogen dit andere werk echter niet langer dan drie maanden per jaar doen. Tenslotte zullen arbeiders ook buiten de plaats waar zij wonen tewerk gesteld kunnen worden voor maximaal zes maanden per jaar. Pensioenregeling voor wijkverpleegster De Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis" heeft weer een druk en gunstig verenigings jaar achter zich. Dat kwam tot uiting op de 63ste algemene ledenvergadering, die zaterdag in Rotterdam werd gehouden. In 1959 werden met de financiële steun van de overheid, het Nederlands comité voor kinderpostzegels en van het Italiaanse Rode Kruis twaalf nieuwe wijkgebouwen ingericht, acht wijkgebou- wen verbouwd en zes nieuwe consultatiebureaus voor kleuterzorg geopend. De 318 wijkverpleegsters legden in totaal 1.093.277 huisbezoeken af en er werden 90.115 inentingen verricht. Het aantal leden (gezinnen) steeg met 7624 tot 312.658. Zij zijn ingedeeld in 159 plaatselijke afdelingen. De organisatie heeft nu 402 consul tatiebureaus voor zuigelingen, kleuters en praenatale zorg. In het jaarverslag werd medegedeeld, dat vorig jaar in Zuid-Holland 53.700 kinderen werden geboren (geboortecijfer 19,9), waarvan het percentage dood geborenen 1,4 was en de zuigelingen sterfte in het eerste levensjaar 1,4 pro cent. De financiën blijven een probleem voor de organisatie. In totaal werd een bedrag van 5,5 miljoen gulden uitge geven. waarvan 39,8% werd gedekt door contributies en 33,3% werd bestreden uit overheidssubsidies. Het begrotingstekort voor 1961 is f. 23.275. De voorzitter, dr. J. W. Noteboom, maakte bekend dat de voorlopige pen sioenregeling voor wijkverpleegsters bin nenkort waarschijnlijk zal worden ver- Elektronische plaatsreservering Een elektronische reserverlngs appa ratuur die nu in 6 landen wordt gein- stalleerd, geeft het Scandinavian Airli nes System (SAS), als eerste in de gehe le wereld een internationaal elektronisch boeking systeem. De functie is het geven van onmidde- lijke inlichtingen over de beschikbare plaatsruimte. Het drukknopsysteem ziet er ongeveer uit als een rekenmachine. Alle appara ten zijn verbonden met het elektro nische brein in de SAS Air Terminal in Kopenhagen. Binnen slechts 4 seconden kan men te weten komen of er plaats is op een be paalde vlucht. In het geval dat het antwoord nega tief is, geeft het elektronische brein maximaal negen andere mogelijkheden voor de passagier, teneinde zijn bestem ming te bereiken op de datum en in de klasse die hij wenst. De 120 reserverings apparaten zijn nu al geplaatst in Aalborg, Aarhus, Bergen, Gothenburg, Hamburg, Helsinki. Kopen hagen, Londen, Malmö, Oslo, Stavanger en Stockholm. Volgend jaar wordt het netwerk van SAS Elektronische reserverings appara- turen tot meerdere steden van Europa uitgebreid. Amsterdam zal in juli 1961 worden aangesloten. De geheugen cellen van het elektro nische brein kunnen maximaal 210.000 antwoorden bevatten. De plaatsruimte op 700 verschillende trajecten, waarop door SAS en andere maatschappijen worden gevlogen, wordt door dit systeem voortdurend gecontroleerd. Alle reserve ringen worden langs elektronische weg bijgewerkt. vangen door een definitieve en lande lijke, die in vele opzichten overeen zal komen met de regeling voor het Rijks personeel. De overheid zal daarvoor on geveer 45% der kosten bijdragen. De aftredende secretaris, de heer J. T. Rademacher 25 jaar bestuurslid werd opgevolgd door de heer J. W. Weg- stapel, burgemeester van Maasdam. In andere vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. E. N. Hogeweg de Jong (Naaldwijk) en de heren F. A. Poolman (Den Haag) en D. A. W. Rut gers (Vianen). De heer Rademacher werd voor zijn vele werk onderscheiden met de gouden ere-medaille van de na tionale organisatie, het ere-lidmaatschap van de ZHV „Het Groene Kruis'' en het ere-lidmaatschap van een der afdelin gen. Zaterdagmiddag hield dr. J. Th. R. Schreuder, hoofd van de afdeling eriatrie en revalidatie van „Zonnestraal" te Hil versum. een voordracht over het onder werp „Bejaardenzorg", waarbij hij voor al inging op de problemen van huisves ting, financiën, lichamelijke handicap en het verlies van arbeid voor de 65-jarigen en ouder. Hij bepleitte voor deze catego rie mogelijkheden op clubleven, goede voeding en lichamelijke ontspanning. king bijzonder goed was" en dat „nade re bijzonderheden in het belang van het onderzoek niet kunnen worden verstrekt" De Deense politiefunctionarissen, die vrijdagavond in Amsterdam arriveerden, denken hier drie A vier dagen te blijven. Uit Kopenhagen vernemen wfj, dat zij de Nederlandse politie een uitvoerig rap port hebben overhandigd, waarin uit treksels zijn opgenomen uit de verkla ringen van de in Kopenhagen in ver band met de marihuanazaak gearres teerde en voor een verhoor aangehou den mannen en vrouwen. Commissaris Andersen heeft de Am sterdamse politie gevraagd kennis te mogen nemen van de door haar opge maakte processen-verbaal, zodat wellicht enig licht kan worden gebracht in deze duistere zaak. De heren Andersen en Vallund zullen ook de Amerikaanse stu dent, die gevangen zit, verhoren. Ook willen zij een bezoek gaan brengen aan de in Amsterdam wonende broer van de in Kopenhagen gearresteerde Surinamer. De Denen menen, dat deze broer ook met de zaak te maken heeft. Op Schiphol arriveerden gisteren de leden van Dutch Swing College Band na een succesvolle tournee door West-Europa. Zij werden muzikaal welkom geheten door de New Orleans Syncopaters. RAADSEL VAN VOORTHUIZEN (Van onze Arnhemse correspondent) De oorzaak van de vreemde ziekte op de Prinses Wilhelminaschool in Voorthuizen is nog steeds niet be kend. Deskundigen van de bacte riologische dienst hebben hun on derzoek voortgezet, maar een bevre digende oplossing van dit raadsel heeft men niet kunnen vinden. Een onaf gesloten fles met een in- sectendodend middel op de kelder trap van de school zou de oorzaak kunnen zijn. Maar het is echter slechts een veronderstelling. Het onderzoek heeft zich ook uitgestrekt tot een appelboom voor de school, die onlangs met dit middel is bespo ten, doch enig houvast heeft dit evenmin opgeleverd. Het hoofd van de schoolartsen-dienst- kring Njjkerk, waaronder ook Voorthui zen ressorteert, dr. G. Petersen uit Hoe velaken deelde gisteren mede, dat hjj een vermoeden heeft over de oorzaak, maar dit vermoeden is nog niet beves tigd door de resultaten van het onder zoek. Zolang wil dr. Petersen niets over zijn vermoeden loslaten. Er zjjn nu nog drie of vier kinderen, die ziektever schijnselen vertonen, (slaap en trillen), maar zij zijn evenals hun klasgenootjes, vandaag weer gewoon naar hun eigen lokaal gegaan, dat zoals bekend donder dag j.l. werd ontruimd voor het onder zoek. Heel Voorthuizen Wat is er in Voorthuizen aan de hand? Wat maakt de kinderen uit de derde klasse van meester Botter slape rig, lusteloos, prikkelbaar en wat was de oorzaak van de jeukende bulten die zü krijgen? Nog vreemder: hoe kwam het, dat kinderen die met hun negen jaren al een keurig strak en duidelijk leesbaar handschrift vertoonden plotse ling bibberig en beverig en in sommige gevallen volkomen onleesbaar beginnen te schrijven. Heel Voorthuizen spreekt erover. Bij de kapper is het het gesprek van de dag. En de officiële instanties, de schoolartsendienst, de inspectie en de hoofdinspectie van de volksgezond heid breken zich het hoofd erover, tot vanochtend echter zonder concreet re sultaat. Het onderzoek concentreert zich op de volgende punten: hoe is het te ver klaren, dat de geheimzinnige ziektever schijnselen zich alleen openbaren on der de kinderen van de derde klasse in deze öieuwe, pas vijf jaar geleden in gebruik genomen school? En waarom zijn er maar dertien van de 41- derde- klassertjes ziek geworden? Geen grap Dutch Swing College na een zware tournee terug in Nederland Verwelkomd door muziek van de New Orleans Syncopaters, die zich in de aan komsthal hadden opgesteld, is de Dutch Swing College Band onder leiding van Peter Schilperoort na een tournee van ruim twee maanden door West-Europa gistermiddag uit Hamburg op Schiphol teruggekeerd. Sinds de band in januari jl. de profes sionele status heeft aangenomen is ztf bijna voortdurend in het buitenland op tournee geweest. De afgelopen reis noemde Peter Schilperoort bijzonder zwaar, aangezien het overladen pro gramma nauwelijks vrije dagen toeliet en ook omdat vele concerten door de regio nale radiostations in een direct pro gramma werden uitgezonden bijvoor beeld in Dublin, Kiel, Kopenhagen, Ba zel en Stuttgart. In Kopenhagen speelde de band de „Tiger Rag" in een arrange ment van Schilperoort. terwijl twee tÜ- gerwelpjes uit de dierentuin van Kopen hagen voor een toepasselijke figuratie zorgden. Zaterdagavond zagen de Duitse tele visiekijkers de band in het „Schaubo- den"-programma op hun scherm en van avond zal de band optreden in het tele visieprogramma van de KRO samen met Rita Reys en het trio Pim Jacobs. Voor het volgend jaar staan nieuwe tournees op het programma: op 2 Ja nuari begint het met een reis van 2'4 maand door Duitsland, Zwitserland, Noorwegen en Denemarken en in juni trekt de band naar de Dutch Week in Scarborough (Engeland) en vervolgens naar Ierland. De maanden juli, augustus en september zijn gereserveerd voor Zuid-Amerika. Even is er geopperd, dat de kinderen een grap zouden uithalen, maar deze gedachte is snel van de hand gewezen. Dertien kinderen in de vrolijke leef tijd van 9 a 10 jaar zouden desnoods met elkaar kunnen afspreken om zich slaperig te gaan gedragen, maar jeuken de huiduitslag kan niemand simuleren. Wordt de slaperigheid verklaard door laat televisiekijken? „Niet in onze plat telandsgemeente," zegt hoofdonderwijzer R.van Beek. „Als men hier al tele visie heeft, laat men toch de kinderen er niet naar kijken. Die gaan om kwart over zeven naar bed." Meester van Beek beëindigt het ge- Hier vindt de heer Van Beek meteen sprek. Hij wil naar huis en onderweg gelegenheid om een grief tegen de NTS wacht hem meestal ook nog enig op- te spuien. „Ze denken daar blijkbaar onthoud. De Voorthuizenaren klampen niet aan de plattelandsjeugd bij het hem aan: „Is er nog nieuws?" samenstellen van de programma's. Of Niet dat men zich nog ernstig onge weten ze in Bussem niet, dat verreweg j rust maakt. De ziekteverschijnselen ne- het grootste deel van de scholen op het men immers duidelijk af en er zijn platteland op woensdagmiddag gewoon geen nieuwe gevallen bijgekomen. les geven omdat men hier de kinderen liever op zaterdagochtend thuis heeft? Nu laten ze opeens Sint Nicolaas op woensdagmiddag zijn officiële intrede in ons land doen. Geen van mijn kin deren heeft het kunnen zien." Manipulator Van Dommelen trad op paleis Soestdijk De wereldkanpioen manipulator Ton- nie van Dommelen heeft zaterdagavond op het paleis Soestdijk een bliksemvoor- stelling gegeven. De Amsterdammer trad op voor de personeelsvereniging van het paleis Soestdijk, waarbij Prinses Bea trix aanwezig was. Tot de grote verras sing van de heer Van Dommelen kreeg hij van het paleis een telefoontje met het verzoek in intieme kring zijn trucs te komen vertonen. De manipulator, die later in de avond nog in Amsterdam moest optreden, heeft toen een korte voorstelling van zijn kunnen gegeven voor H.M. de Koninging, Prins Bern- hard, Prins Philip van Engeland en de Italiaanse Prins Borghese. Creëren van eigen bezitsvorming Onder de pursers en de per jaar f 300,sparen en plan op een fiasco uit zou hofmeesters van de KLM, daarvoor dus 3 aandelen lopen, dan hebben betrok- die in hun betrekking op krijgen. Voorts bestaat de kenen zelf de financiële de vliegtuigen grote er- mogelijkheid contant een strop te dragen. Zij ver varing opdoen ten aanzien aandeel van f 1000,te wachten echter, dat dit van de wensen van het kopen, hetgeen 50 van de niet het geval zal zijn. Zij publiek, heeft een origi- circa 600 pursers en hof- beogen slechts een goede neel plan voor particu- meesters zullen doen. Van rente te krijgen van hun liere bezitsvorming thans de 600 hebben zich in to- spaargeld, dat zij dus in het stadium van verwe- taal 200 voor de maande- eigen aandelen investeren, zenlijking bereikt. Zij lljkse spaarregeling op- waarop dividend uitge gaan een eigen particu- gegeven, liere naamloze vennoot- Een simpel rekensom schap oprichten, die er- metje wijst reeds uit, dat gens in Nederland een 200 man, die ieder in één hotel en/of een recreatie- jaar f300,sparen, sa- centrum, althans een Ho- men f 60.000,byeenbren- recabedrijf zal gaan ex- gen. Daarbij komen dan ploiteren. nog de 50 aandelen van Daartoe kan iedere pur- f 1000,zodat de op te ser of hofmeester van de richten N.V. reeds nu over KLM maandelijks van ruim een ton kan be- zjjn salaris f25,laten schikken, afhouden, dat dan op een Met nadruk wordt er de bankrekening wordt ge stort. Na vier maanden ontvangen zij daarvoor een aandeel van f 100, in de nieuwe N.V. Zij ver binden zich voor minstens een jaar, hetgeen be tekent, dat ze per persoon aandacht op gevestigd, dat de officiële Vereni ging van KLM-pursers en hofmeesters geen verant woording voor dit wel zeer nemen. particuliere initiatief de purseri draagt. zelf gewoi Indien het zakelijke werken. keerd zal worden. „Wij hopen, dat het be drijfsleven op den duur belangstelling zal tonen", zei een der organisatoren. „En wij geloven, dat we met dit initiatief een pri meur hebben". Verwacht wordt, dat de N.V. reeds binnen enkele weken zal worden opge richt en dat het bedryf, waarvoor men een staf van personeel zal aan stellen, de komende zo mer een aanvang zal Uiteraard blijven •s en hofmeesters zelf gewoon voor de KLM Dr. Hastings Banda, de Afrikaanse leider van Njassaland die veertig jaar lang als arts in Londen een praktijk heeft uitgeoefend heeft zich zaterdag bij zijn aankomst in Engeland agressief uitgelaten. Hij zei, dat hij de volgende week maandag in Londen beginnende constitutionele conferentie over Rhodesia en Njassaland zal boycotten, indien de kwestie van afscheiding uit de federatie niet op de agenda komt. Dat dit onderwerp geweerd wordt is echter hoogst onwaarschijnlijk. Macmillan is van oordeel, dat het punt onvermijdelijk besproken zal worden. In elk geval zal indien dit gebeurt sir Roy Welensky, de federale premier, niet weglopen. Hij weet, dat de conferentie over afscheiding geen beslissing kan nemen. Nyassal&nd met geweld onder de duim zal trachten te houden. Tot grote eco nomische schade van het land, zoals reeds bij de vorige onlusten is gebleken. Londen vreest in dit verband voor een tweede Kongo. Daarom zal de Britse re gering wel voorlopig blijven vasthouden aan haar koloniale geaag, waarin de in heemsen juist een bescherming vinden tegen de blanken. Het is op het ogenblik hoogst twijfelachtig of de conferentie, die weken of misschien zelfs maanden kan duren, zal slagen. De conferentie over Nyassaland begint volgende week Dr. Banda hield een houten assegaai (werpspies) in de hand als een symbool dat hü op het oorlogspad is. Hij ver klaarde niet gekomen te zijn in de geest van „geven en nemen", zoals bij zijn be zoek in juli van dit jaar, maar in de geest van „nemen". „Ik geef niets", zei hij. Dr. Banda wil ogenblikkelijk afscheiding uit de fede ratie en niet over vijf jaar. In het rap- port-Monckton waarin advies aan de Britse regering werd uitgebracht, is zo als men weet de mogelijkheid van af scheiding van de samenstellende delen van de federatie na vijf jaar opengela ten, maar alleen als een soort veilig heidsklep. De Monckton-commissie sprak zich namelijk in beginsel voor handha ving van de Centraal-Afrikaanse Fede ratie uit. De Britse regering heeft zich echter nog nergens toe verbonden. De spanning heeft thans een nieuw hoogtepunt bereikt. De houding van de Britse regering lijkt soepel, maar Sir Roy Welensky, de premier der federatie, waarvan de zelfstandigheid als onaf hankelijk dominion binnen afzienbare tyd te verwachten is, is onverzettelijk Hij wil niets weten van een mogelijkheid van een afscheiding van Njassaland of Noord-Rhodesië, een rijk kopergebied. Premier MacMillan en hij stonden reeds eerder fel tegenover elkaar. De vraag is of Welensky een onwillig Lichtpunt Een lichtpunt is in elk geval het voor stel van Julius Njerere van Tanganjika, een groot Afrikaans staatsman die een losse confederatie onder zijn algemeen betrouwbaar geachte leiding beoogt van Oost- en Centraal-Afrikaanse onafhan kelijke staten, waardoor een economi sche concentratie zou ontstaan van reusachtige rijkdom op het gebied van landbouw, mijnbouw en industrie. Het struikelblok hiervoor is dat op het ogenblik Oeganda (dat met inwendige moeilijkheden kampt hoewel deze een oplossing schijnen te naderen) en Zuid- Rhodesic (dat thans nog geen deel wenst uit te maken var een door het zwarte bevolkingsdeel opgerichte confe deratie), zich voorlopig daarbuiten zul len houden. Maar de verwachting is gewettigd dat de vrees van de Europeanen in Zuid- Rhodesië voor de inheemsen zal vermin deren, zodra zij bemerken dat de nieu we confederatie hun veiligheid en eco nomische kansen biedt zoals reeds de blanken in Tanganjika hebben onder vonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7