STORMLOOP VAN CANADEZEN OP VAN GOGH-EX Jhr. mr. D. J. de Geer (89) hedennacht overleden Erfenis uit vorige eeuw inzet van een zeer verbeten familiespeurtocht Nog nooit trok tentoonstelling in Montreal zoveel bezoekers Inbreker-bokser op de vlucht voor een kleineboekhouder! Onvindbare advertentie zou de sleutel zijn tot mogelijkheden Langdurige regen veroorzaakt veel problemen in z.o.-Drente Uitvaart van Sam de Wolff Opgericht 1 maart 1860 Maandag 28 november 1960 Derde blad no. 30214 (Van onze correspondent in Canada) Een tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh in Montreal is een groot succes geworden. Nog nooit heeft een expositie in het Museum van Schone Kunsten, dat dit jaar zijn honderdjarig bestaan viert, zoveel bezoekers getrokken. De belangstelling heeft de toch al hoge verwachtingen zelfs nog ver overtroffen. In de vier weken, dat de collectie van 140 schilderijen en tekeningen te zien was, hebben 136.777 Montrealers de tentoonstelling bezocht. Dat is 36.777 meer dan men had verwacht. schouwd. Allereerst natuurlijk zijn le ven, dat door radio, pers, film en boek is beschreven en uitgebeeld. De heer Duquesne heeft daar zelf („Ik hou er eigenlijk helemaal niet van; wie ben ik tenslotte, niet meer dan Vincents neef") aan meegewerkt, want hij is voor de radio geweest en voor de televisie, en ook in de kranten is er over hem ge schreven. „Vergeet verder niet", zei de heer Du quesne. „dat de Canadees cultureel nu Bezoekuren moesten worden verlengd Normaal trekt het museum in een heel jaar ongeveer 100.000 bezoekers en dus is het geen wonder dat het bestuur nu opgetogen is. „We zouden de schil derijen nog graag een poosje langer hier houden", vertelde men ons. „maar helaas, ze moeten door naar Ottawa". Om de grote toevloed te kunnen ver werken. besloot men al gauw om de be zoekuren te verlengen en om het mu seum twee avonden per week tot tien uur open te houden. Op de dag van de opening schreef het grote Franstalige dagblad La Presse, dat de expositie een gebeurtenis was in de culturele geschiedenis van Canada. Dat is het dan ook wel geworden. Aan publiciteit heeft het niet ontbro ken. Een sensationele kant werd eraan gegeven, toen drie bandieten 's avonds laat aan een zijdeur van het museum aanbelden met de mededeling dat er een dringend telegram was. Toen een van de suppoosten daarop de deur open de. werd hij neergeslagen, maar toesnel lende, speciaal aangestelde, bewakers be hoefden niet in te grijpen. De onverlaten hadden hals over kop de benen genomen. Maar. zo redeneerde men waarschijnlijk terecht, wat kan een mens met een Van Gogh beginnen. En men kwam tot de conclusie dat de beoogde buit van min der kunstzinnige allure was: de kas, die volgens de inbrekers aardig gevuld moest zijn door zoveel bezoek. Niet zonder reden favoriet Het was wel te verwachten dat de be langstelling voor het werk van Vincent van Gogh groot zou zijn. Er zijn weinig schilders, of ze van eigen bodem zijn of uit den vreemde, die meer in de be langstelling staan dan Van Gogh. Wy spraken daarover met een neef van Vin cent, de heer Felix Duquesne, die 37 jaar geleden uit Baarn naar Canada ging en sindsdien niet meer in Neder land is teruggeweest. Hij is de zoon van een van Vincents zusters, Elizabeth Hu- bert van Gogh, die hem, zoals hij zegt, de liefde voor de poëzie heeft meegege ven. Door zijn langdurige verblijf hier kent de heer Duquesne de Canadezen uiter aard goed en volgens hem zijn er drie oorzaken waardoor Van Gogh hier in zekere zin als dè schilder wordt be- Canadees zou vertellen wat nu wel de juiste uitspraak is van Van Gogh. Wij zijn in goed gezelschap overigens, want Gregory Clark, een van de bekend ste Canadese „columisten", schreef dezer dagen in de Montreal Star een stukje over de struikelblokken voor de Cana dees die Van Gogh goed wil uitspreken. „Er is al jarenlang", schreef hij, „in onze vooraanstaande intellectuele krin gen geharrewar aan de gang hoe Van Gogh moet worden uitgesproken. Som migen spreken het uit als „van go", anderen als „van goff" en weer enkele anderen zeggen eerder „van goe". Maar Van Goghs neef <ir. Vincent van Gogh, die in Montreal een lezing hield bij ge legenheid van de opening van de expo sitie) sprak het „van" duidelijk als „von" en „gogh" als „hooch" uit waarbij de „ch" met veel kracht werd gezegd, „en", voegt Clark eraan toe: „Degenen onder ons die een beetje benauwd waren om Van Goghs schilderijen te noemen, kun nen dat nu vrijelijk doen, zonder vrees voor onze intellectuele meerderen. Zoals gewoonlijk op het gebied van het intel lect hebben onze meerderen het bij het verkeerde eind gehad". Zeker is dat deze tentoonstelling ze gaat ook naar Ottawa, Winnipeg en To ronto, maar waarom niet naar kunst minnend Vancouver? de naam van pas beeint te ontwaken. Daardoor lijn Le*!r,llnd e°'d v'lf J de oude meesters voor hem niet ver- I van N«i«landSe produkten trouwd. De ultra-modernen staan hem eens, h?r'n Rembrandt een niet aan; hij is veel te nuchter om hun "rs" kla' VpU,bMb relat.ons-man kan werk te kunnen waarderen. Van C.orh Nederland. Met he oog op het hnv^ncl.tnndp tüu Hpï pppn Irwotan bun. ligt daar echter net zon beetje tussen in". En verder: „De Canadese schilders concentreren zich vooral op landschap pen (Van Gogh in grote mate ook), maar de Canadese kunstenaars schij nen de herfst en de winter te verkiezen, sombere en rauwe landschappen vaak, terwijl Van Gogh de stralende zon, de glorie van de zomer uitbeeldt. Dat trekt de Canadees, die in zijn hart een lief hebber is van de natuur". bovenstaande zou het geen kwaad kun nen als Van Gogh wat nader bekeken werd door het Nederlandse bedrijfsleven. En wie uw correspondent nu gaat ver wijten dat hij geheel „vermateriali- seerd" is, mag in overweging worden gegeven dat de oude meesters al sinds lang gebezigd worden als visitekaartjes voor goed-vaderlandse exportwaren. Edward Cleghorn, mededirecteur van het museum, sloot zich bij die mening aan, toen hij op onze vraag of hy meer Nederlands werk zou willen tentoonstel len, zei: „Zeer zeker, en er zijn in die richting gesprekken gaande. Als u me echter vraagt, waar ik de voorkeur aan zou geven: aan oude Hollandse mees- 'wordt gevraagd dat Nederland steun zal VERZOEKSCHRIFT INZAKE ALGERIJE Morgenochtend om half elf zal aan de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, een verzoekschrift met 7500 hand tekeningen worden aangeboden. Hierin Vannacht is op de leeftijd van 89 jaar in Soest overleden jhr. mr. D. J. de Geer, oud minister-presi dent. Het stoffelijk overschot wordt donderdag in Jutphaas op de Alge mene Begraafplaats bijgezet in het familiegraf. „Zusterliefde" te Roermond Strijd om één man In de Luikerstraat, een beruchte straat in Roermond, kwam het in de nacht van zaterdag op zondag tot een merkwaardig staaltje van „zusterliefde". Een 38-jarige vrouw had met twee vrienden, die broers van elkaar zijn, tot diep in de nacht zitten feesten, waarbij het bier niet onaangeroerd was gebleven. Maar liefst enkele kratten waren door het drietal geledigd. De vrouw, die in onmin leeft met haar 35-jarige zuster, die eveneens in de Luikerstraat woont, bleek echter geen vrolijke drinkster te zijn. Vervuld van kwade gevoelens, toog zij omstreeks twee uur vergezeld van haar vrienden naar de woning van haar zuster. Deze. reeds te bed, liet het drietal niet boven, en barricadeerde de slaapkamer. De bezoe kers trapten daarna de huisdeur in, en richtten in de huiskamer een enorme ravage aan. Schilderijen werden van de muur getrokken en vertrapt. De radio en de pick-up werden door de vandalen op de grond gegooid en eveneens in gruzelementen getrapt. Van het porse lein en aardewerk bleef niets over, en ook de lampen werden niet gespaard. De Roermondse politie werd pas gister morgen van een en ander in kennis gesteld. De vrouw had haar slaapkamer gedurende de verdere nacht niet durven verlaten. Toen de politie binnen trad, moest zij zich in de huiskamer een weg ba nen door het kapotgeslagen meubilair. Aan het plafond plakten nog enige gekookte peren, die daar door de op wraak beluste vrouw met pot en al te genaan waren gegooid. Oorzaak van dit nachtelijk bezoek was de rivaliteit van beide vrouwen, die gehuwd zijn, maar reeds een jaar of tien geleden door hun mannen waren verlaten om eenzelfde man. De ongewenste nachtelijke bezoe kers zijn alle drie ingesloten in het po litiebureau te Roermond. Hef 22.000ste schip in Rotterdam aangekomen (Van onze correspondent) Gisteravond arriveerde het Italiaanse s.s. Roberto Parodi, komende van Bona met erts als 22.000ste schip in de haven van Rotterdam. Vorig jaar kwam het Noorse m.s. Storaas eerst op 11 decem ber als 22.000ste schip binnen. Het merkwaardige is dat de Roberto Parodi tevens het 25.000ste schip was dat landse Zaken in het daarop door hem dit jaar de Waterweg binnenliep. In 1959 geformeerde extra-parlementaire kabi- gebeurde dit eerst op 13 december. Het net. <8 maart 1926—10 augustus 1929) was toen het Nederlandse schip Ritor- j was hij wederom minister van Finan- nel, dat van Londen kwam. 1 ciën. Hij bleef dit ook in het daarop vol- ters of moderne, dan zou ik zeggen: wij zouden liever werk van tijdgenoten ont vangen". Moeilijk uit te spreken Wat de Canadezen betreft lijkt het er op, dat het werk van Van Gogh alles mee heeft, behalve dan de naam van de meester. Wij weten niet hoe vaak ons is gevraagd: „Ik ben gisteren naar de tentoonstelling van eh Jij weet na tuurlijk precies hoe je die naam uit spreekt Drie keer zeiden wij dan duidelijk: „Van Gogh", bestudeerden de verbijsterde trekken op het gelaat van onze gesprekspartner, berustten in de foutieve uitspraak van de „g" en ant woordden dan: „Ja, ja, zo ongeveer", en hielden verder ons hart vast, dat wy als autoriteit zouden worden aangeroepen als onze vriend-de-Canadees zijn mede- verlenen aan een volkstemming over de staatkundige toekomst van Algerije on der toezicht van de V.N., wanneer een plan voor zo'n referendum in de V.N. aan de orde zal komen. Het comité van aanbeveling voor de actie bestaat uit mr. G. J. P. Cammelbeeck te Eindhoven prof. dr. P. J. Donkersloot te Amsterdam profr. dr. J. de Graaf te De Bilt, prof. dr. G. C. Heringa te Amsterdam, Fons Hermans te Amsterdam, dr. K. Strijd te 's-Hertogenbosch en dr. J. M. M. van de Valk te Waddinxveen. Onder de 7500 handtekeningen bevin den zich die van 50 hoogleraren, 200 predikanten, 42 r.k. geestelijken, 200 on derwijskrachten, 100 kunstenaars en cir ca 400 studenten. (Deze oag ls gedeeltelijk gecorrigeerd) OUD-MINISTER-PRESIDENT Dirk Jan de Geer werd 14 december 1870 te Groningen geboren. Hij studeer de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1895 cum laude tot doctor in de rechten promoveerde op een proef schrift, getiteld „De grenslijn tussen opzet en schuld". Reeds vroegtijdig door de politiek aangetrokken had hij een grote bewon dering voor de staatsman jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, aan wie»->c zijde hij zich bij de splitsing Lohman-Ku.vper schaarde. Parlementair redacteur Hij ging in op diens aanbieding om op te treden als parlementair redacteur van „De Nederlander", toen te Rotterdam verschijnende. Kort nadien, in 1901 werd hij, alhoewel tegen zijn zin, tot lid van de Rotterdamse raad gekozen, waarin hij voor de CH zitting nam. Men wilde hem ook gaarne in andere functies zien en zo werd hij lid van de Provinciale en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van de Gezondheidscommissie. In 1907 deed de heer De Geer zijn in trede in de Tweede Kamer, waarvan hij tot 1921 lid bleef. Gedurende een korte periode was hij burgemeester van Arn- gende derde ministerie Ruys. Als zodanig diende hij zevenmaal achtereen de be groting in. Weer in Kamer Toen dit kabinet in 1933 aftrad, deed de heer De Geer opnieuw zijn intrede in de Tweede Kamer. Op 10 augustus 1939 formeerde hij zijn tweede ministerie, waarin hij met de portefeuille van Fi nanciën ook die van Algemene Zaken a.i. beheerde. Het was dit kabinet, dat na de inval van de Duitsers op 10 mei 1940. enkele dagen later me' FM de Koningin naar Londen vertrok om daar de zetel van de regering te vestigen. In tussen was de heer De Geer in 1933 tot minister van Staat en in '35 tot curator van de Rijksuniversiteit te. Groningen benoemd. Op 3 september 1940 werd hem te Spaak tevreden over NAYO-resultaten De Amerikaanse Senator Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die gisteren met de nieuwe Amerikaanse vice-presi dent Lyndon Johnson uit de Engelse hoofdstad Londen in de Amerikaanse hoofdstad is teruggekeerd, betwijfelt of de problemen van de omvorming van de NAVO tot een kernmacht snel opgelost zullen worden. Naar verluidt zouden de Amerikaanse ministeries van Buiten landse Zaken en Defensie al een plan gereed hebben om de NAVO toezicht op kernwapens te geven. De commissie voor kernenergie zou zich niet langer verzet ten tegen een dergelijk plan. Op 16 de cember as. komt de NAVO-ministerraad in Parijs bijeen. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft zaterdag op een conferen tie van parlementsleden uit NAVO-lan- den te Parijs gezegd dat de organisatie haar doel voor honderd procent heeft bereikt, maar dat het communistische gevaar niet is verminderd, integendeel. Het doel: de communistische expansie te beteugelen, is echter geheel bereikt. Het bestaan van kernbewapening maakt het uitbreken van oorlog op het ogenblik onwaarschijnlijk want degenen die de gevolgen van het gebruik van deze wapens kennen, weten dat het gebruik ervan de gehele menselijke beschaving zal vernietigen. Ook de Russische pre mier, Kroesjtsjef. heeft dat begrepen. Hy weet dat hij door een atoomoorlog het vooruitzicht op een overwinning van het communisme verspeelt en dat is de reden waarom hij ten koste van alles een atoomoorlog wil vermijden, aldus Spaak, die voorts van mening was, dat een gemeenschappelijke atoommacht voor de NAVO „onontbeerlijk" is. De „Daily Express" meldt dat de Brit se regering gedetailleerde plannen heeft voor een fusie van de hoofdmacht der Britse gevechtsvliegtuigen met West- duitse, Nederlandse. Belgische en andere Europese eenheden. Als deze plannen op de NAVO-vergadering van 16 december aanvaard zullen worden, zullen honderden toestellen van de Brit se luchtmacht en batterijen van Britse ,Bloodhound"-raketten in geval van nood onder toezicht van de opperbevel hebber van de NAVO in Europa, gene raal Norstad, komen, zo schrijft het blad. Tegenslagbij roo foverval Aangehouden trio bekent de overval De recherche van het bureau Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam heeft in enkele dagen een mislukte roofover val op de boekhouder van een technisch ingenieursbureau aan de Plantage Mid denlaan in Amsterdam tot klaarheid ge bracht. De drie personen, die donder dagavond en -nacht door de politie wer den aangehouden, hebben dit weekeinde een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn een 34-jarige reclameschilder een 46-jarige boekhandelaar en een 25-ja rige typiste. Zij zullen morgen voor de officier van Justitie worden geleid. Het plan voor de overval was uitge gaan van de reclameschilder, die vriend schappelijke betrekkingen had met de typiste van het ingenieursbureau. Zij had de tip gegeven, dat er donderdag avond overgewerkt zou worden. De af spraak was. dat de typiste de reclame schilder tegen tien uur zou binnenlaten. Zij zou dan twee mannelijke personeels leden overhalen om in een café in de Middenlaan wat te gaan drinken en in die tijd moest de reclameschilder zijn slag slaan. Hij zou geen moeite hebben met de 42-jarige boekhouder W. B. Heerspink, een man met een klein pos tuur. De opzet was. dat de reclame schilder. die ruim vijf jaar geleden als amateur gebokst had, de boekhouder zou vastbinden. Deze zou in zijn angst ongetwijfeld de sleutel van de safe af geven. zodat behalve enkele duizenden guldens uit de kleine kas ook een groot bedrag uit de brandkast de buit zou vormen. Volgens plan De inleidende manoeuvres verliepen volgens plan. De boekhandelaar bracht de reclameschilder met zijn auto naar de Plantage Middenlaan en bleef een eind verderop wachten om later de buit te vervoeren. Precies op tijd opende de typiste de deur van het kantoor en liet de reclameschilder binnen, die zich in het damestoilet voor de operatie ging verkleden. Toen de typiste inderdaad met de andere personeelsleden was ver trokken naar het naburige café drong de reclameschilder het kantoor binnen. Maar van dat moment liep alles ver keerd. De boekhouder keek slechts even op. zag een gemaskerde man met een pistool in de hand, dacht aan een grap van een van zyn collega's en zei, dat hij geen tijd voor grapjes had Dat was de eerste tegenslag voor de reclameschil der. Tegenvaller Toen deze vervolgens op de boekhou der toesprong bleek de kleine man ln het geheel niet bang te zjjn. IntegendeeL HU beantwoordde de klappen, die de reclameschilder hem toebedeelde met zo veel succes, dat de aanvaller het ha- zepad koos. Deze onverwachte tegen stand was een grote tegenvaller, zo ver telde de reclameschilder later tijdens het verhoor door de politie. Nog diezelfde avond werden de recla meschilder en de boekhandelaar aan gehouden. Toen vrijdagochtend een speurhond de reclameschilder aanwees als de laatste bezitter van een pet, die de gemaskerde overvaller in zijn vlucht in het kantoor had achtergelaten en een pak kleren, dat in de wagen van de boekhandelaar was gevonden, had de politie weinig moeite meer om, nadat zij nog enkele ontbrekende stukjes in de puzzle had gevonden, de verdachten tot een bekentenis te brengen. Ook de typiste, die vrijdagochtend was aange houden, viel toen spoedig door de mand. Het masker en het pistool (hij zegt een alarmpistool), die de reclameschilder had gebruikt, zijn nog niet teruggevon den. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 28 november Vee- mahrkt: Aanvoer ln totaal 2255; vette koelen enossen 1388. varkens 867. Note ring: vette koelen le kw. 290-320, 2e kw. 280-290, 3e kw. 240-260; varkens (lev. gew.) 174, 172, 170 per kg. De moeite waard: 200 miljoen gulden (Van onze Arnhemse correspondent) Zestien miljoen dollar, een bedrag waarvoor de Nederlandsche Bank graag tweehonderd miljoen gulden betaalt, is het droombeeld waard, dat zeven verre familieleden van wijlen Cornells van Leeuwen in de lucht zien hangen. Al jaren lang wordt eraan gewerkt om het droom beeld tastbare gestalte te laten krij gen. Soms moeten de opsporingen een tijdlang worden gestaakt, omdat niet altijd voldoende geld beschik baar is voor het op touw zetten van nieuwe pogingen. Later komt dan soms weer een tip binnen, die op nieuw tot activiteit aanzet. En het einde is nog niet in zicht. Het zal eerst, zo zegt de familie, vagelijk in zicht kunnen komen, wanneer j iemand de advertentie kan opsporen I die in 1923 in de rondom Druten verschijnende streekbladen heeft ge staan. In eerste instantie is het wijlen Cor nells van Leeuwen zelf geweest, die het allemaal zo ingewikkeld heeft gemaakt. Hij werd in 1780 geboren in Afferden, ging op jeugdige leeftijd als koloniaal naar de Oost, om later plotseling in Amerika weer op te duiken. Vermoede lijk was hij gedeserteerd en in ieder geval beschouwde de familie hem als een avonturier, over wie nu niet direct de meest enthousiaste verhalen de ronde deden. Cornelis wist dat blijkbaar heel goed en hij nam wraak op zijn eigen manier: hij bepaalde in zijn testament, dat de familie pas in de derde graad van hem zou erven. Daar was geen woord grootspraak bij: de overlevering zegt, dat Cornelis in Amerika met de dochter van een schatrijke mijneige naar is getrouwd en dat hij tabaksplan tages heeft gehad. En uit de advertentie die in 1923 in de streekbladen rondom Druten, de streek, waar vrijwel alle fa milieleden woonden en wonen, ver scheen, weet men dat het om een be drag van zestig miljoen dollar ging. Dat is. wat men van Cornelis van Leeuwen weet. Lange strijd werd de heer De Geer ter verantwoor- o sepvemucr x»iu werp nem te dincr aernencn Tn mpi 1Q47 Hipnrir* ziin &l°nministP verleen^mpf riMikbetnitrinf zaa^ ™0r het Amsterdam&e Bijzondere als minister verleend met dankbetuiging Gerechtshof Ook bii dp behandeling voor de langdurige diensten aan den „.s h"m ?wkm?lnSif h?m:mpt^p^Groot6 1 bijzondere Raad van^Cassatie, ontkende h. m. de Koningin hem met het Groot- d h D G ]k schulri kruis in de Oranje-Nassau-Orde. dNazijn v?mordeUn|^erbieef de heer Kort daarop ging een schok door het De Geer in Soest Deze gemeente was Nederlandse volk, toen het via Radio hem als woonplaats aangewezen. (Van onze Groningse correspondent) De langdurige regenval veroorzaakt in tal van gebieden in Zuidoost Drente gro te moeilijkheden. Tal van landerijen staan reeds onder water, anderen drei gen onder te lopen. Landbouwers en ar beiders werkten gisteren om het overtol lige water zo snel mogelijk te laten af vloeien. Ondanks het fe't. dat de laat ste jaren vele afwateringswerken in het Zuidoost Drentse gebied tot stand zijn gekomen, heeft de langdurige regenval nu toch op vele plaatsen ernstige moei lijkheden veroorzaakt. Onderlopen De kanalen, zijkanalen en afwate- ringssloten kunnen het water niet zo snel afvoeren. De steeds doorgaande re genval, vooral van de laatste dagen, doet het water steeds hoger stijgen, met het r---neb wavci o tccuo „ugui auijgcii, mui „ti hem, welk ambt hy neerlegde om (op 28 geVolg dat men de landerijen ziet on- iitni 1Q11 -t„ripfüfüiii ln *ron Fin Trein juni 1921) de portefeuille van Fin. van mr. S. de Vries Czn, over te nemen in het eerste kabinet Ruys de Beerenbrouck Hij behield die ook in diens tweede ka binet, maar op 11 augustus 1923 trad hy af wegens verschil van mening over de vlootpolitiek. In het eerst ministerie Co- lijn. dat in augustus 1925 optrad, be heerde hij de portefeuille van Binnen- derlopen. Vele boerderijen hebben het water dicht aan de erven staan, terwijl vele opgeslagen landbouwprodukten op de landerijen door het water worden aangetast. Overal ziet men hopen sui ker- en voederbieten en korenmij ten te midden van het water. Het vervoer van deze landbouwprodukten is door de mod derige wegen onmogelijk. Onbegaanbaar In het zuidoost Drentse veengebied is het eveneens een verschrikkelijke za^j^tpeentebestuur zullen aanbieden. Londen vernam, dat de heer De Geer zich midden in de oorlog naar Neder land had begeven. Op 6 februari 1941 kwam hij hier aan. In 1942 verscheen van de hand van de Bij die advertentie begint het verhaal de heer De Geer de brochure: De syn- van de strijd, die de familie thans voert these in de oorlog^ Na de Jjevryding 0m de belofte van de oude Cornelis. dat de jamjjje in de (jercje graafi zou erven, waar gemaakt te krijgen. In 1923 las mevrouw Johanna van Leeuwen-Kui pers in Nijmegen deze advertentie, waar in stond dat een notariskantoor elders in het land de familie van wijlen Cor nelis van Leeuwen, overleden in de Ver enigde Staten van Amerika, opriep om zich met hem te verstaan in verband met een erfenis van zestig miljoen dol lar. De oude dame vertelde het haar man, hem herinnerend aan de oude Cornelis in de familie Van Leeuwen, waarover men haar wel had verteld maar hy lachte erom en iedereen ver gat de zaak. Het lijkt ongelofelijk, maar er raken tenslotte ook loterijbriefjes weg. waarop naderhand grote prijzen blijken te zyn gevallen Wel vreemd Toen een dochter van het echtpaar Van Leeuwen naderhand van het geval hoorde, vond zy het toch wel vreemd, dat er verder geen werk van was ge maakt en zij alarmeerde de familie, temeer omdat de wazige advertentiefi guur toch wel treffend veel overeen komst vertoonde met de Cornelis, van wie ook zij al zovaak verhalen had ge hoord. Toen was er inmiddels een jaar verlopen en deed zich een nieuw toeval voor er was geen krant meer te vinden, waarin de advertentie had ge staan. Van een der bladen was het archief verbrand. In de andere archie ven kwamen hiaten voor en de adver tentie kwam er niet uit. Van alles is sindsdien gedaan om op alle mogelijke plaatsen in het land iets te vinden. Vergeefs. Ook andere wegen zijn be wandeld. Rechtskundige bijstand, brie ven naar alle staten van Noord-Ameri- ka. onderzoekingen naar het notaris kantoor waarvan de opdracht tot het plaatsen van de advertentie moet zijn uitgegaan. Er komen papieren genoeg, maar telkens wanneer het houvast nabij schijnt te zijn. mankeert er net weer iets aan. In het Drutense land zyn mensen, die zich herinneren dat ook voor 1923 al informaties zyn gedaan naar nabestaanden van Cornelis. In het begin van deze jaartelling moeten er rechtkundigen zijn geweest met een koetsje. Een ver familielid, bij wie de Vele veenplaatsen zijn onbegaanbaar en duizenden en duizenden turven staan midden in het water. Tientallen vracht rijders. brandstof- en turfhandelaren trachten dagelijks nog een vracht turf te bemachtigen, doch velen keren onver- richterzake huiswaarts. Droge turven zijn onvindbaar of onbereikbaar Een van de dorpen waar men bijzon der veel last heeft van het teveel aan water is Odoorn. Bewoners van huizen langs de torenwijk zijn in moeilijkheden gebracht, doordat het water zo hoog is gekomen, dat zij hun huizen nauwelijks meer in of uit kunnen. De oorzaak hier van schijnt te zijn het slechte afwate ringssysteem van de rioolzuiveringsin stallatie te Odoorn. Deze loost het wa ter namelijk via een sloot langs de to- ï-enwyk, die nog niet is aangesloten op het Oranjekanaal. Normaal verdwijnt het water in de grond, die echter nu ge heel is verzadigd DEFINITIEF ONTWERP AMSTERDAMS STADHUIS De wethouder voor Publieke Werken mr. G. van 't Huil heeft zaterdagmid dag tijdens de opening van de nieuwe Hortusbrup meegedeeld, dat de archi tecten prof ir. J F Berghoef en ir. J J. M. \egter op 1 mei 1961 het definitie ve ontwerp voor het nieuwe stadhuis aan het Waterloopplein aan het ge- heren terecht kwamen, had hen op weg kunnen helpen, maar zij waren zo bang voor de witgebefte onderzoekers, dat zij hen zo snel mogelijk de deur uitwerkten. Een ander familielid, dat als liefhebberij krantenarchieven bijhield, heeft zijn verzameling opgedoekt, omdat hij een andere hobby had gekregen en de kranten, waaronder die uit 1923, weg gegooid Voortgezet Zeven overgebleven familieleden zet ten nu hun onderzoekingen voort, vooral naar streekbladen uit 1923, waarin de advertentie moet hebben gestaan. Dit bescheid zou dan gelegd kunnen worden bij de papieren, waarmee zij kunnen bewijzen, dat zy afstammelingen van de familie zyn, waaraan Cornelis in de eerste en tweede graad zijn nagelaten geld wilde onthouden. Dan moet het geld zelf nog worden opgedoken er is al naar gezocht in alle staten van Noord-Amerika, maar zonder nadere ge gevens komt men ook daar niet veel verder. „Misschien zit het geld al lang in een of andere industrie", veronder stelt men in de familie. Maar dan kan het er toch slechts tijdelijk in gebracht zijn en zou het dus mogelijk moeten zijn, wanneer er voldoende bewijsmate riaal op tafel komt tenminste, om het er uit te krijgen. En wanneer over be wijsmateriaal wordt gepraat, komt steeds die advertentie uit 1923 weer aan de orde. Wie een krant uit 1880 wil hebben waarin heeft gestaan dat een schippersknecht is verdronken, zal die krant ergens in een archief vinden. Maar juist deze krant met deze adver tentie is er uit. Je zou er moedeloos van worden, wanneer dat droombeeld daar maar niet hing, het droombeeld van de zestig miljoen dollar, waarvoor de Nederlandse Bank zo graag twee honderd miljoen gulden betaalt. Talrijke functionarissen en relaties van de socialistische en zionistische be weging hebben vanmiddag de socialist en zionist Sam de Wolff op zijn laatste gang begeleid. Tegen één uur werd uit het woonhuis aan de Stadionkade in Amsterdam, waar de 82 jaar geworden strijdbare socialist de laatste jaren rustig heeft gewoond, de baar uitgedragen, die gedekt was met dezelfde rode lijkwade, waaronder ook andere socialistische voormannen als Troelstra, Varrink en Vermeer naar hun laatste rustplaats zijn geleid. Een een voudige tuil rode anjers lag op de baar. Achter de lijkauto en de omfloerste vlaggen van de PartU van de Arbeid en de Federatie Amsterdam dezer partij schaarden zich ln een lange rij de fa milieleden. vrienden en medestanders van de overledene, onder wie de juist in ons land vertoevende heer Jacob van Blitz uit Israël, een der oprichters van de organisatie van socialistische zionisten „Poale Zion", voorts mr. B. van Tyn en prof. dr. S Kleerekoper, functionarissen van de Nederlandse Zionistenbond. De stoet bewoog zich van de Stadion kade via de Parnassusweg naar de Sta- dionweg. vanwaar de tocht per auto werd voortgezet naar het crematorium in Westerveld. Nederlands schip bij Zweden aan de grond Het 200 ton metende m.s. „Confid" uit Sliedrecht is ten noorden van Kungael aan de westkust van Zweden aan de grond gelopen. Er bestaat geen gevaar voor bemanning en schip Een sleepboot, die ter assistentie was uitgevaren, is er niet in geslaagd de „Confid" vlot te krygen. Een nieuwe poging zal worden ondernomen, nadat een deel der lading door een ander schip is overgenomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5