Actiecomité van AVRO-vrienden dient grieven in Mauretanië onafhankelijk Met een enkel woord Agenda MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 Jubilaris (Van onze t.v.-medewerker) De grote televisie-gebeurtenis tijdens het weekeinde was het optreden van Guus Oster, directeur van de 10 Jaar be staande Nederlandse Comedie, vast en semble, dat de hoofdstedelijke Schouw burg bespeelt. Met die ervaring heeft Oster kans gezien met Mies Bouwman, alle andere medewerkers en een mil joenenpubliek op een luisterrijke wijze te spelen. Maar hiermede wil niet tekort gedaan zijn aan de voortreffelijke wijze, waarop mevrouw Timp-Bouwman haar rol van gastvrouw vervulde. Ze heeft zich niet laten overspelen, maar liet Oster rustig zijn gang gaan. Toen deze op een moment vroeg of hij zich onbedremmeld kon uiten, zinspeelde zij erop, dat dank zij de telerecording er toch later wat uit geknipt zou kunnen worden. In die pas sage was dat niet gebeurd, naar ons ge voel wél tegen het slot. Er heeft gedurende de vijf kwartier, dat de uitzending duurde, een voortref felijke stemming geheerst, terwijl het toch evident was, dat Oster als directeur en collega geen gemakkelijk heerschap werd geacht. Hijzelf kwam daarvoor op de meest duidelijke manier uit door te stellen, dat de verhouding met de col lega-directeuren er een is én was van gewapende vrede (zonder dat we dat nu te tragisch moeten opvatten). Het leek iets op pose en tegelijkertijd op een wa pen om mee te kunnen pareren voor het geval de gelukwensen soms eens wat pi kant mochten uitvallen. Want ze waren wel allemaal present: Guttmann, Paul Steenbergen (mede namens de vrienden compagnons De Meester en Bentz van den Berg), Robert de Vries (die rustig leek, maar zijn spanning afreageerde op zijn viervoetig vriendje) en Ton Lutz, die bezig was zijn pruik te plakken, iets wat Oster niet erg vond. Er werden op die speelse manier harde noten gekraakt. Niet zozeer jegens ei kaar, maar over de „situatie", waarmee dan de constellatie in de toneelwereld werd bedoeld met de problemen sprei ding. doublures, aantal gezelschappen en scholen. Oster vertelde ons op de dag voor hij te Leiden optrad ln „Kasteel in Zweden" dat er al vroeger een plan had bestaan om hem in het wensprogramma op te nemen. Hoewel die serie is gestaakt ,was liet duidelijk te merken, dat de hoofdrol speler toch in die richting speelruimte werd geschonken. In de eerste plaats door de sluizen der imitatie wijd open te zetten, waarbij Frans van Dusschoten als sluiswachter optrad en die niet op hield de door hem bediende apparatuur wijd open te zetten. Wim Sonneveld kwam schitterend uit de verf. Zo ook Toon Hermans .terwijl Oster zelf even Wim Kan babbelend deed binnenloodsen. De wensen kwamen van Thomasvaer en Pieternel (Paul Huf en Mimi Boesnach) zonder Gysbrecht en van een prachtige imitatie van het duo Walden-Muyselaar, waarbij de cameraschakeling wat ach terop raakte. De Hommeles-episode kwam jammerlijk verknipt over. Een slechte beurt! Bijzonder snedig was hetgeen door Os ter over de kritiek ten beste werd ge geven, waarbij de betrekkelijkheid daar van duidelijk naar voren kwam. En ten slotte moeten we nog de zwier van Con- ny Stuart, die lang niet kinderachtig was, vermelden, alsmede de slotapotheose de grap met de Zaaiers, stellig niet de sterkste troef. Tot slot hebben we bewaard de opsom ming der eigenschappen die Oster meen de. dat bij zijn beroepskeus een „hoofd rol" hadden gespeeld. Het waren gel dingsdrang, ij delheid, zelfoverschatting en artisticiteit. De percentages kon ieder voor zich vaststellen. Gesteld, dat men begint de zwaarte der motieven ponds pondsgewijs te verdelen en dus ieder 25% toe te kennen, dan menen we, dat bij de zelfoverschatting tenminste een forse mindering moet worden aangebracht, die dient te worden overgeschreven op zijn kunstzin. Dat is dan onze hulde aan één der meest aimabele mensen, die we ooit hebben gesproken. Opruiming Nu we de heer Guus Oster het volle pond hebben gegeven dient nog een aan tal aantekeningen te worden .opgeruimd'. Het voorprogramma van zaterdag gaf een sympathieke reportage, die bedoelde het Groene Kruis, zijn oprichter en zijn werker, vooral ook de werksters in het zonnetje te zetten, zulks naar aanleiding van het 60-jarig bestaan dier bijzonder nuttige innstelling. Het duo De Raaf-Schutte (we hebben altijd even moeite met die volgorde, na- demaal er in het eertijdse Batavia een bejaard, maar goed hotel was. dat Schutte-Raaff heette), jubileerde ook al en dat w'erd gevierd op een goed be doelde manier, waarbij feitelijk alleen opviel de „come back" van de zich ver diept hebbende Sacha Denisant. Ze is al verder dan alleen maar op weg om een vedette te worden, naar ons uit het sum- miere optreden bleek. Maar was de rest nu van een gehalte om aan een uitzen ding, aan Oster gewijd, vooraf te laten gaan? De vraag stellen, betekent tevens het antwoord geven. We hebben nog on vermeld gelaten hetgeen aan „Stop, kijk en luister" vooraf ging. Dat was dan de derde en laatste aflevering van de serie „De dans door de eeuwen heen". Dit aan de orde stellend, kunnen we tevens onze indruk geven van hetgeen op dinsdag en donderdag hieraan voorafging. Voor ouderen (maar misschien ook voor Jongeren) was het een typische sen satie om de stijl van Isodora Duncan te zien herleven alsmede het Duitse ballet na de eerste wereldoorlog, waardoor we reldebeschouwing werd vertolkt. De rest van hoepelrok tot netkous werd bij het voortschrijden door de tijd steeds pikan ter. De tweede aflevering gaf het meeste informatie en dat op een licht verteer bare manier. Het slotstuk was niet het meest overrompelend. Wat er verder van te zeggen? Ach, we moesten denken aan een mededeling, die Con Nicolai ons eens deed. Vanuit Zeeland was nog nimmer een verzoek gekomen aan een balletgroep om ons binnenlandse eilandenrijk te be zoeken. Maar dank zij de televisie was er balletvraag ontstaan .Ware deze serie eerder vertoond, die vraag zou, naar onze mening, nimmer over Zeeuwse lippen zijn gekomen, noch uit Walcherse pen gevloeid zijn. Niet dat de ondeugd er nu zo dik in lag opgeschept, maar het was wel soms flink pittig. Nog twee constateringen tot slot: het commentaar van Coen Flink in deze mu zikaal uitbundig geïllustreerde serie, was voortreffelijk. We vermelden het. omdat alleen ingewijden weten hoe moeilijk dit is, hoeveel ervaring en vakmanschap dit vereist. De laatste mededeling, het pret tigst denkbare elot, is, dat giro 250.000 Hilversum, de nationale actie Toltèn, broederlijk tezamen gevoerd door NTS en Radio-Unie al 'over de 2% ton bin nen heeft. Dat wil zeggen méér dan een half honderd huizen in het zo wreed ge teisterde Chili. Nederland revancheert zich voor de buitenlandse steun, die Zee land genoot in 1953! Strijd om het bestaan (Van onze t.v.-medewerker). Het zondagavondprogramma, door de goede zorgen van de NCRV in de huis kamers gebracht, opende met een bij zonder fraaie en boeiende film van Dis ney. Het was voor een deel oude stof. maar uiterst intelligent toegespitst op hetgeen de titel behelst. Het was feite lijk het enige schot in de roos onder de programma-onderdelen. Hier volgen onze bezwaren tegen de rest. Het Radio Bach Orkest heeft zijn best gedaan door ernstige muziek ern stig te brengen. Wat we misten, was de spanning der schoonheid en dat was te wijten zowel aan de keuze der uitgevoerde werken als aan de vertolking. Of het in de telerecording zat (toch steeds een soo-tement surrogaat van de werkelijk- neid) we weten het niet precies, maar we werden niet geboeid, al werd er geen haarbreed naastgestreken. Misschen wel juist daardoor niet gepakt. Opmerkelijk was het. dat een gesprek met een typisch niet-protestants schrij ver-auteur als Mamix Gijsen de hekk«> sluiter was. Met alle waardering voor het cultu rele element in deze uitzending, zijn we allerminst tevreden. Daaraan zijn voor een deel de Belgen schuld, omdat het camerawerk zó droog was en het ge- Het bestuur van het Actiecomité van AVRO-vrienden heeft meegedeeld, dat het bestuur zaterdag heeft vergaderd met een gesprekscommissie, bestaande uit de heren dr. W. L. Groeneveld Meijer Jhr. mr. W. W. Feith en mr. S. Willinge Grata ma. Deze heren hadden zich in beginsel bereid verklaard hun goede diensten aan het Actiecomité te verlenen en hebben zich thans tot een definitieve gespreks commissie geformeerd. De grieven, wel ke het Actiecomité heeft tegen het door het AVRO-bestuur gevoerde beleid wer den na een bespreking met de gespreks commissie in een definitieve vorm ge goten. De grieven zullen voor 30 novem ber a.s. aan de onderzoekcommissie in dit geschil (de commissie De Jager) ln de vorm van een memorie worden voor gelegd. sprek zo vormelijk (hoewel uitstekend geprepareerd) qua opzet. Zo nu en dan eens liep de zaak op rolletjes, maar het had veel weg van een gedwongen fraaiigheid. Het leek ons bovendien spe ciaal voorde liefhebbers (onderwie we onszelf rekenen) en die vonden welis waar veel van hun gading, maar die zijn toch hoogstgeprikkeld naar hqis ge stuurd. omdat het haast midden in een zin ineens was afgelopen. Er werd zelfs geen afscheid genomen, er werd niet bedankt, plichtplegingen, die er nu een maal bij horen om het geval iets van authenticiteit mee te geven. Het werd gewoon abrupt gekapt. Dat getuigt van weinig cultureel besef en dat deed eigen lijk de hele opzet in het water terecht komen. Geen eerbied voor de kunste naar. geen ontzag voor de geïnteresseer de kijker. Jammer. Méér nog: foei. 9 Vervolg van pag. 1 De Gaulle ontbiedt alle partijleiders (Van onze Paryse correspondent) Na de ministers en andere hoogge plaatste medewerkers komen deze week alle Franse party leiders aan de beurt om door generaal De Gaulle op het Ely- sée in speciale audiëntie te worden ont vangen. Het staatshoofd heeft te ken nen gegeven het wenselijk te achten ook de verantwoordelijke politici persoonlijk op de hoogte te stellen van de plannen die hU ten aanzien van Algerije komende weken ten uitvoer denkt te brengen. In Algerije zelf wordt het terrein thans ver kend en voorbereid door zes hoogge plaatste „padvinders" van De Gaulle, onder wie de nieuwe minister voor Alge rijnse Zaken Louis Joxe en de algemene gedelegeerde in Algiers Morin. De datum van het referendum waarbij 32 miljoejj Fransen en Algerijnen zich over De Gaulle's Algerije-politiek zullen mogen uitspreken, is nu officieel op 8 Januari a.s. gesteld. Nog altijd wordt de generaal het voornemen toegeschreven omstreeks 10 december as. een nieuwe inspectiereis door Algery'e te maken bij welke gelegen heid hij de campagne voor het referen dum met een openbare redevoering mis schien persoonlijk zou kunnen openen. Aanslagen in Algerije Zaterdagavond zijn in Algerije drie bomaanslagen gepleegd, die aan negen mensen het leven hebben gekost. In Bou- farik, 30 km van Algiers, vielen bij twee aanslagen acht doden, allen Europeanen onder wie een kind van een jaar, een kind van acht en de plaatselijke rooms- katholieke priester. Een Franse militair stierf na de ont ploffing van 'n handgranaat in een res taurant in Oran. De politie moest ver sterkingen oproepen om een menigte te verspreiden, die een na de aanslag ge arresteerde mohammedaan trachtte te lynchen. In een voorstad van Oran werd later een mohammedaan door een terro rist doodgeschoten. Zaterdag heeft de Franse politie 35 leden van het Algerijnse Nationale Be- vrydingsfront <FLN) gearresteerd. Vier entwintig, allen belast met het inzame len van bijdragen van Algerijnen, die in Frankrijk werken, werden gearresteerd in het noorden van het land. In september 1961 Westcluitse troepen naar Engeland (Van onze correspondent in Bonn) Waarschijnlijk in september of oktober van het volgende jaar zullen de Engelsen een vreedzame Westduitse invasie in hun land kunnen aanschouwen. Er wordt namelijk reeds verscheidene maan den tussen het Britse en West duitse ministerie van Defensie onderhandeld over de tijdelijke legering van Westduitse troepen- eenheden, die voor oefeningsdoel einden gebruik mogen maken van Britse manoeuvreterreinen en mili taire opslagplaatsen. Dit bleek gisteren in Bonn uit publi- katies van het ministerie van Defensie. Men beseft hier ongetwijfeld zeer goed welke psychologische remmen met de legering van Duitse troepen in Engeland, al is het maar voor een paar weken, gepaard zullen gaan. De Britse dagblad artikelen van de laatste dagen spreken een duidelijke taal! Maar men zegt hier, dat de Bonds republiek nu eenmaal èn vanwege zijn ligging bij het ijzeren gordijn èn door het volkomen ontbreken van voldoende oefenterreinen voor het opleiden van haar troepen naar haar NAVO-partners moet kijken. In Frankrijk ging het de afgelopen twee maanden voortreffelijk met de opleiding van Westduitse troe pen: incidenten van enig belang deden zich daarbij niet voor, de Duitse rekru ten en de officieren zouden zich goed hebben gedragen en de Franse bevolking geen moment hebben geërgerd. Over de vorming van Westduitse depots ln de Beneluxlanden en Denemarken wordt nog druk onderhandeld. Spanje al* depotbasis voor Bonn is uitgeschakeld na een mislukte poging die leidde tot felle politieke kritiek. Men legt hier de nadruk op de oefe ning op korte termijn van de Westduitse troepen. Er wordt dan ook niet aan gedacht om deze troepen te laten ver gezellen door gezinsleden. Ook zou er geen enkel plan bestaan om Westduitse straaljagereenheden op Britse basis in Groot-Brittannië te vestigen. Moktar Ould Daddah, premier van Mauretanië, heeft in de nacht van zondag op vandaag, in de Nationale Vergadering de onaf hankelijkheid van zijn land uitge roepen. In een rede bracht de premier hulde aan de Franse president en sprak hij de hoop uit, dat de strijd in Algerije spoedig ten einde zal zijn. Hij was van mening, dat de bevolking van Algerije het recht van zelfbeschikking heeft. Moktar Ould Daddah gaf een overzicht van een halve eeuw Franse aan wezigheid in Mauretanië. Hij was van mening, dat Mauretanië door zijn geografische ligging voorbe stemd is om als schakel te dienen tussen het Arabische Noord-Afrika en Zwart-Afrika. De Islamitische republiek Maureta nië is het laatste Afrikaanse lid van de Franse Gemeenschap, dat zijn onaf hankelijkheid heeft uitgeroepen. Het zal waarschijnlijk het honderdste lid van de Ver. Naties worden. In Mauretanië zal twee dagen feest gevierd worden. Er zullen om. parades worden gehouden. Op verscheidene plaatsen zal men vuurwerk afsteken. In het land wonen ruw geschat 624 000 mensen. De bevolking (Moren. Arabieren en Berbers) is voor het groot ste deel nomadisch. Onder de gasten, die de feestelijkheden in de hoofdstad Nouakchott zullen bijwonen, bevinden zich premier Debréé van Frankrijk en de 23-jarige Aga Khan. de geestelijke leider van de secte der Islamieten. De Marokkaanse regering heeft met grote verrassing en diep leedwezen ken nis genomen van het besluit van Tune sië de onafhankelijkheid van Maureta nië te steunen, zo is zaterdag in een verklaring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Rabat bekendge maakt. Zoals bekend beschouwt Marokko Mauretanië als Marokkaans gebied. Vol gens de Marokkaanse verklaring bete kent „de houding van Tunesië niet al leen een schending van het vriend- VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18 30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Lof der klokke- gieters, hoorsp. 21.25 Zangrecital. 21.45 Kamerork. en soliste. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Comm. en nws. 18.20 Po- lltlekapel. 18.50 Openbaar kunstbezit, le zing. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regerings uitz.: Bescherming Bevolking: Tom Loae wijk, hoofd afd. publiciteit van de stich ting bevordering bescherming bevolking spreekt over het onderwerp: Het was geen spelletje. 19.30 Gevar. progr. 21.30 Lichte TELEVISIEPROGRAMMA muz. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Ra dlof llharm. ork. 23.45 Jazzmuz. 23.55- 24.00 Nws. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Oude filmjourn. 20.40 Filmrep. 21.00 Gevar. muz. 21.30 TV-film. 22.00 Epiloog. Aanbesteding zwembad in Hazerswoude Namens Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hield op zaterdag 26 november de N.V. „Grontmy" te De Bilt de openbare aanbesteding voor het bou wen van een openluchtzwembad met bij komende werken. Deze aanbesteding werd gehouden in het raadhuis. De uitslag van deze aanbesteding luidt als volgt: W. Hennipman Leiderdorp f 289.000, T. W. N. Tonjé Leidschendam f294.000, A. v. d. Voorae Amstelveen f 273.500, Ge broeders den Ouden Alphen a. d. Rijn, f 246.000, J. T. H. v. d. Zande Utrecht f 295.000, J. C. v. d. Sande 's-Hertogen- bosch f299.000, P. v. d. Schoot, Tilburg f 317.000, C. Vos, Duivendrecht f 281.000, J. W. Suykerbuyk, Gouda f 280.000, C. M. Deerenburg en Gebr. van Wijk, Alphen aan den Rijn f234.500, G. Stroomberg, Amsterdam f317.000, Bas Sluyter, Am sterdam f297.000. Nebo R'dam f302.000, Bron en Visser f 271.000, van Essen, Am stelveen f251.000, H. van Driel, Koude kerk f249.000, fa. J. van Noort, Bent huizen f239.000, N.V. Aannemingsmij. J. M. S try land f 259.800, N.V. Nedero, Rot terdam f280.000, D. C. Andrea Ermelo f 261.000, H. E. van Deest, Reeuwyk f258.000, fa. G. van Dyk en Zn, Wad- dinxveen f279.500. Wed. H. van Driel, Koudekerk f 256.000, Gebrs. Gerritse, Rotterdam, f 262.000, M. v. d. Bent, Kat wijk aan Zee f254.000, A. Broeres. Am sterdam, f249.000, G. van Dijk, Utrecht f 255.700, A. J. v. d. Pol, Kopel Avesaath, f 275.500, A. C. van Alphen en Zoon, Avereest, f 298.000, Visser en van Hees, Utrecht f253.000. G. van Veen. Utrecht f 297.000, Volker Beton N.V. Sliedrecht f279.250, W. H. Kelderman, Enschede, f 270.000, C. L. de Boer, Hazerswoude, f 238.000, G. Teddeman, Baambrugge, f253.600, fa. Groen en Bregman, Bent huizen f250.000, P. A. van Wijnen N.V., Dordrecht f288.700,—. De gunning is aangehouden. schaps- en solidariteitsverdrag met Marokko, maar ook een bedreiging voor de solidariteit van de Arabische Magh reb". De Marokkaanse ambassadeur in Tunis is door zijn regering teruggeroe pen. In Marokko bleven zondag de café's gesloten en werden openbare vermake lijkheden afgelast uit protest tegen het verlenen van onafhankelijkheid aan Mauretanië. D eregering van de republiek Mali heeft meegedeeld dat het de afgelopen vier maanden aan de grens met Maure tanië tot ernstige incidenten is geko men waarbij zestien personen zijn ge dood. Deze incidenten zou „met instem ming van de plaatselijke autoriteiten van Mauretanië". zijn uitgelokt door ..feodale heren die him thans in Mali wonende slaven willen blijven exploi teren". BINNENLAND Een felle brand heeft gistermorgen te Brummen gewoed ln de bijgebouwen van de boerderij „Ruimzicht" bewoond door de landbouwer Gemmlnk. Deze was bezig met het voeren der kalveren, toen hij plotseling een steekvlam zag, veroor zaakt door kortsluiting. In een oogwenk stond de grotendeels uit hout bestaande ge bouwen ln lichterlaaie. De Zutphense en de Brummense brandweer bestreden het vuur met verscheidene stralen. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. Grote voor raden fourage zijn verloren gegaan. BIJ K.B. Is mr. J. Peters, thans lid van het college van beroep voor het be drijfsleven. benoemd tot raadsheer ln het Gerechtshof in Amsterdam. Prof. H. Furler, de Duitse voorzitter van het Europese Parlement brengt deze week. woensdag, donderdag en vrijdag, een officieel bezoek aan Nederland. Aan het slot van zijn verblijf, vrijdag a.s zal hij door HM. de Koningin te Soestdljk wor den ontvangen. In het Hoornse ziekenhuis „De Villa" is zaterdag het 3-Jarlg jongetje Jacobus van Hoorn, overleden, dat een wasmachine met heet zeepsop over zich heen had getrokken. Het kind werd met ernstige brandwonden overdkt ln het zie kenhuis opgenomen. De 86-Jarige I. Hage. die vrijdag ln zijn woning aan de Burgemeester de Roock- laan in Bergen op Zoom met zijn vrouw bewusteloos werd aangetroffen als gevolg van kolendampvergiftiging, ls zaterdag middag ln het ziekenhuis overleden. De toestand van de vrouw is nog zorgwek kend. De 87-Jarlge rustend arts. de heer C. W. Nleuwenhuijzen. die woensdag na een brand ln zijn woning aan de Oude Gracht 57 te Utrecht met een shock ln het ziekenhuis ls opgenomen, ls daar overleden. Vandaag ls het stoffelijk over schot ln alle stilte ten grave gedragen. BUITENLAND In de Westduitse ziekenhuizen zijn meer dan tweeduizend assistent-artsen te kort. aldus heeft de organisatie der Duit se ziekenhuizen vastgesteld, hiermee rea gerend op een verklaring van de West duitse Artsenkamer, waarin de studie ln de medicijnen werd ontraden. Volgens het Westduitse blad ..Welt am Sonntag" heeft de Sjah van Perzlë ln een vraaggesprek met het blad er bij de V.S. op aangedrongen volledig lid te worden van het Centopact, waarin Per zlë met Engeland. Pakistan en Turkije ls verbonden. De Sjah acht het verdrag al dus de „Welt am Sonntag" volkomen on voldoende zolang de V.S. er niet volledig lid van zijn. Een Russische Ingenieur is van oor deel. dat een woud ln Siberië waar ln 1908 een meteoriet ls terechtgekomen, thans bomen heeft die ongeveer acht maal sneller gegroeid zijn dan andere bomen. Hij schrijft dit toe aan de ontploffing, waarmee de val van de meteoriet gepaard gingen die volgens hem ongeveer de kracht moet hebben gehad van de gelijktijdige explosie van duizend kernbommen. BIJ Recife ln het oosten van Bra zilië ls een autobus op een processie In gereden. Er zouden minstens twintig do den zijn. Velen werd gewond. Het staatshoofd van Cambodja, Prins Norodom Sihanoek, ls vandaag voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie in Moskou aangekomen. Het is zijn tweede bezoek aan de Sovjet-Unie. Een groep leden van de Ku Klux Klan in de traditionele witte mantels en kappen heeft zaterdag In Atlanta ge demonstreerd voor een warenhuis ln de nabijheid waarvan ook negers betoogden tegen rassenscheiding ln het restaurant. Incidenten deden zich niet voor. Een „gezicht op de haven van Mar tinique" van Gauguin, dat ln de catalo gus voor 150.000 mark stond genoteerd, heeft zaterdag op een velling ln Ham burg slechts 90.000 mark opgebracht. Op de poort van de synagoge te Germiston, bij Johannesburg, hebben on bekenden in de nacht van vrijdag op za terdag vijf hakenkruisen geklodderd. In oktober van het volgende Jaar zal In Los Angeles het eerste Japanse wa renhuis ln de V.S. worden geopend. In deze stad wonen veel Japanners. De gemeenteraad van de Engelse plaats Bedford heeft zich uitgesproken tegen de komst van 200 Italiaanse ar beiders. die door een plaatselijke steen fabriek waren aangeworven. Ter verkla ring van dit besluit zei burgemeester Randall, dat „een redelijke Brit het niet kan waarderen, dat een Italiaan op straat zingt als hij om halfzeven 's ochtends naar zijn werk gaat". In Bedford wonen al 5.000 Italianen, dat wil zeggen dat éèn van de vijftien Inwoners een Italiaan ls. De liberaal-democratische regerings partij in Japan heeft de meerderheid, die hij vorige week bij algemene verkiezin gen ln het Lagerhuis kreeg, tot 300 van de 467 zetels vergroot, doordat vier onaf hankelijke afgevaardigden haar zijde hebben gekozen. De zetelverdeling is thans: liberaal-democraten 300 zetels, so cialisten 145 zetels, democratisch-socla- llsten 17 zetels, communisten drie zetels onafhankelljken twee zetels. Heftige aanval van Prawda op Vaticaan De „Prawda", het blad van de Sovjet- russische communistische partij, doet in een artikel onder de titel „Kolonisators in soutane" een heftige aanval op het Vaticaan. „Er is geen enkele politieke actie van hei Amerikaanse imperialisme waarbij het Vaticaan niet direct of indirect is betrokken". Achter elke samenzwering tegen de zaak van de vrede en vrijheid of dit nu in Cuba of Zuid-Vietnam, Formosa of Argentinië, Kongo of Indo nesië is kan men overal de zwarte soutanes der r.-k. priesters vinden. Het vaticaan met zijn wijdverbreide en goed opgeleide apparaat is een van de be langrijkste pijlers van het imperialisme der kolonisators", aldus de commentator Alexandrof in de „Prawda" PICTOGRAM OEI- 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezenl Idee: A. Schijf, Warmond. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Opening Leidse Llchtweek 7.30 uur nam. Schouwburg: Cabaret oud-leerlingen Bonaventura-lyceum. 8.15 uur nam. Leiderdorp: Eikenlaan. Ver gadering Jonge Kerk. 8 uur. Voorschoten: Café Olsthoorn. Bijeenkomst Voorschotense IJsclub. 8 uur. Doelenkazerne: Cabaretvoorstelling olv. Jan Groot. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Filmavond On- derwaterjagersclub. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken. „Opgraving te Delr „Alla". 8 uur nam. Haarlem (Rest. Brinkman): Afscheids receptie directeur N.Z.H.V.M. 2—6 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ontspannings avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7.30 uur nam. HarmonieLedenvergadering Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Concert Bern. Kruysen en Lucle Deurvorst. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing dr. P. F. J. A. Juliën over de primitieve berg stammen van het Bauchi-plateau. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest. Violist Theo Olof. 8 uur nam. Hotel Centraal: Ledenverg. Broederschap van Oud-padvinders en -sters. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): St.- Nicolaasfeest Vrouwenbond N.V.V. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.15-7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt Werkd 104 uur zondags 14 uur (tot 6 december) Rijksmuseum van Oudbeden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 1—5 uur nam (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark lTentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 - 12 en '2 --4 Zon- en feestdagen 2 4 uur BIOSCOPEN Trianon: „Die Brücke". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. VOOR DINSDAG 29 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Ben Ie zestig? 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.53 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennws. 13.35 Lichte muz. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: Ge sproken brief uit de Nederlandse Antillen van Henk Dennert. KRO: 18.00 Metropole-ork. en soliste. 18.30 Radiovolksunlversltelt: De evolutie van de mens in de toekomst. II. d. dr. C. J. H. van den Broek. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege: Democratie, les 8. 21.00 Ka- mermuz. 21.30 Omr. ork. en solist. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Nieuwe gram. m. comm. 23.30 Licht progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groentema. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Modern bal let. door mevr. Sonla Gaskell. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- ultz.: Ultz. voor de landb. 12.33 Llcnte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar: v. d. vrouw. 15.30 Sopr. en Blano. 16.00 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 e dierenwereld en wij, lezing. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 A.A.A. moet U horen praatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.35 Als Prome theus droomt, klankb. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.40 Gram. 22.00 Viool en plano. 22 30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 22.45 Joum. 23.00 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 De we reld waarin wy leven, lezing. 21.00 Hoofd film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragenbeantw. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Ge var. muz. 17.00 Onbekend. 17.30 Plano- recital. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Kamermuz. 21.15 Klank beeld. 22.00 Gram. 22.45 Lezing. 23.00 Nws en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamer muz. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Orgelspel. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. v. d. arb. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Verz. progr. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.31 Lichte muz. 22.00 Hoorsp. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianospel. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.15 Gevar. muz. 21.15 Amus. muz. 21.45 Nws. 23.20 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.35 Opera- muz. 14.10 Soll8tenconc. 14.40 Liederen, 18.30 Operamuz. 19.00 Nws. 20.15 Kamer muz. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.15 Pianospel. (Om 12.30-12.35 weerber.). 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Ork. conc. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18 50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Plano- werken. 22.55-23.00 .Nws. 484 m.: 12.32 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Nwe gram. 19.30 Nws. 20.00 Symf. conc. 22.55 Nws. Lido: "Too hot to handle". 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor: ..Hannibal". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Kev: „Strijders der duisternis". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus "The Kentucklan". 14 Jaar. Casino: „Makkers staakt uw wild geraas" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: "Noblesse oblige". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De hond van de Baskervllles". 14 Jaar. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Ik wil leven". 18 Jaar. - Donderdag 8 uur „Alexander de Grote". 14 Jaar. Zon dag en woensdagmiddag 2.30 uur „Myn vriend Kazan". Alle leeftijden. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend: Doeza Apo theek. Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. By geen gehooi bQ Ow hulsarts of specialist (of diens waarnemer*), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ft bi s weer Vc Z. s a G*u min t «2 K Amsterdam regenbui WZW 4 10 2 7 Den Helder onbewolkt wnw 10 10 7 2 Ypenburg Uchi bew nnw 2 10 5 6 Vllsslngen onbewolkt nw 2 10 5 5 Eelde onbewolkt wzw 4 10 1 2 De Bilt licht bew. w.stll 10 1 11 Twente onbewolkt zzw 2 10 2 10 Eindhoven licht bew. W.stil 10 1 15 Z.-Limburg licht bew w.stll 11 2 20 Helsinki mist o 2 2 1 0.4 Stockholm geh. bew. zw 2 5 1 0 Oslo onbewolkt n 1 2 2 0 Kopenhagen onbewolkt w 2 10 0 2 Aberdeen onbewolkt wnw 8 5 1 0 Londen zwaar bew. w 2 10 0 2 Brussel onbewolkt w.stll 11 3 13 Luxemburg geh new nno 4 10 4 18 Parijs geh bew. nno 7 14 7 9 Bordeaux licht bew zzw 3 16 7 5 Grenoble regen W.6til 13 8 3 Nice regen nno 5 16 10 3 Berlll geh. bew. wnw 4 12 5 5 Frankfort half bew. n 2 11 6 9 MUnchen zwaar bew. 15 7 0 ZUrich zwaar bew. w.stll 13 4 1 Genéve regen w.stll 14 6 12 Locarnc gen. bew. w.stil 3 1 0 Wenen licht bew. zo 4 8 2 0 'nnsbni"' licht bew. n 2 9 -3 0 Solerado zwaar bew. wzw 1 12 8 2 Athene licht bew. nno 2 12 1 1 Rome zwaar bew. w^tll 17 9 0 Alacclo zwaar bew o 3 17 11 1 Mallorca zwaar bew. nw 9 21 9 0 Lissabon onbewolkt nnw 5 17 10 1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2