Soebandrio tegen een beheerscliap der V.N. over Ned. Nieuw-Guinea Treinramp bij Hannover tien arbeiders gedood WEERBERICHT Overdracht dient binnen de twee jaar voltooid te zijn ONLUSTEN IN CARACAS DRAMA OP HOLLANDSCH DIEP tetiws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 No. 30214 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Wij kunnen niet altijd blijven wachten" De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft zaterdag naar aanleiding van de bemiddelingspogingen van premier Rahman verklaard, dat Indonesië geen V.N.-beheerschap voor Ned. Nieuw-Guinea zou aanvaarden. „Wij kunnen niets minder dan een volledige machtsoverdracht door Nederland aan Indonesië aan vaarden", zo zei hij met nadruk. De Indonesische minister, die op de terugreis van Karatsji naar Indonesië, in Singapore overnachtte, zei, dat Indonesië bereid is in te stemmen met V.N.-bemiddeling, die slechts het vergemakkelijken van een dergelijke machtsoverdracht betreft. „De overdracht zou voltooid moeten worden binnen twee jaar; wij kunnen niet altijd blijven wach ten", zei hij. „Nederland zal verstandig doen aan het kolonialisme in West-Irian een eind te maken, anders zal het Nederland duur kosten", aldus Soebandrio. „Onderhandelen langs diplomatieke wegen" Voorts zeide minister Soebandrio: „Premier Rahman is op de hoogte ge bracht van het Indonesische standpunt". Hjj voegde hieraan toe, dat hij niet naar Koeala Loempoer gaat om de Toenkoe te ontmoeten, die daar vandaag wordt terugverwacht. „Een verdere uitwisseling van menin gen over dit vraagstuk tussen de Maleise Federatie en Indonesië zou kunnen ge schieden langs de normale diplomatieke wegen", aldus Soebandrio. De minister voegde hier echter aan toe, dat de Toenkoe na zijn voorgenomen reis naar Australië, waar hij over de kwestie-Nieuw-Guinea zal spreken, in Djakarta welkom zou zijn. Indonesië niet tegen „bemiddeling Gisteren arriveerde Soebandrio i Djakarta. Hij herhaalde toen wat hij over de kwestie Nieuw-Guinea zaterdag te Singapore had verklaard. „Indonesië is bereid tot besprekingen met Neder land, mits deze ervan uitgaan, dat het grondgebied van Ned. Nieuw-Guinea tot Indonesië behoort en aan Indonesië zal worden overgedragen. Indonesië verzet zich niet tegen een bemiddeling van de V.N in de kwestie-Nieuw-Guinea en staat niet afwijzend tegenover pogingen van premier Rahman van Malakka om een vreedzame oplossing voor het geschil te vinden. Maar iedere bemiddeling in deze kwestie, zo zei Soebandrio nogmaals, dient als einddoel te hebben een rustige overgang van de soevereiniteit naar Indonesië, hetgeen binnen twee jaren zijn beslag zou hebben moeten verkre gen. In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is het in het afgelopen weekeinde bijzonder onrustig ge weest. Drie dagen achtereen zijn er relletjes geweest gericht tegen het regime van Bétancourt. Zondag gooide demonstrerende studenten die van hun sympathie voor de Cubaanse regering blijk gaven, zelfgemaakte granaten naar de politie. „Er viel één dode; drie personen werden gewond. Nog ernstiger waren de onlusten van zaterdag. Toen poogden studenten zelfs een radiostation in het centrum van de stad te bezetten, waarop de nationale garde in 1 et geweer werd geroepen. Twee demonstranten werden door de politie neergeschoten Een honderdtal personen liep verwondingen op. Vrijdag maakte de politie van traangas gebruik om de betogers te verspreiden. Terwijl in Venezuela Castro-aanhan- gers betogingen hielden, deed zich in Havanna, de Cubaanse hoofdstad, een incident voor. Twee krachtige bommen ontploften op korte afstand van het Universiteitsplein, waar duizenden men sen zondagavond bijeen waren om een rede van premier Castro te horen. Nie mand werd gedeerd. HIER EN DAAR EEN BUI De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui, voornamelijk in de kustprovincies. Zwakke tot matige, in het noorden van het land tijdelijk krach tige wind uit westelijke richtingen. Van nacht in het binnenland hier en daar mist en lichte vorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 NOVEMBER Zon op: 8.22 uur; onder: 16.34 uur; Maan op: 15.14 uur; onder: 3.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.10 en 12.38 uur, laagwater te 8.20 en 20.36 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's Minister Soebandrio zei tenslotte: „Wij gaven de Toenkoe speciale inlichtingen over ons standpunt voordat hij zijn huidige missie begon". „Wij volgen nu zijn activiteit. Als hij slaagt, vinden wij dat goed. Als hjj niet slaagt, geeft het niet". Premier nam afscheid De heer Abdoel Rahman is zaterdag ochtend met een Electra van de KLM naar Malakka teruggekeerd. Een erewacht van de luchtmacht en marechaussee in ceremonieel tenue stond voor het vliegveld op het platform opgesteld, waar de inspectie in de stro mende regen plaats had. De heer Rahman arriveerde om tien uur precies aan de luchthaven, vergezeld van minister mr. J. M. A. H. Luns en de staatssecretaris voor het Nieuw-Guinea- beleid mr. T. H. Bot. In de V.I.P.-room had een kort af scheid plaats, waar even later ook prof. De Quay en de ambassadeur van India een studievriend van de Maleise premier arriveerden. De heer Rahman, die in Den Haag zijn persconferentie had gegeven, stelde er prijs op te verklaren, dat hjj vreesde de indruk te hebben gewekt, dat de Nederlandse regering meent, dat de V.N. door het zenden van een commissie van drie volgens zijn voorstel mogen oordelen over de soevereiniteit van Nieuw-Guinea. Die indruk wilde hij gaarne wegnemen. En dat gebeurde dan ook onder goedkeurend geknik van minister Luns. Floriade trok vier- miljoen bezoekers De „Floriade" is door vier miljoen personen bezocht. Daarvan waren 3.715.286 betalende bezoekers. Bovendien bezochten ongeveer 240.000 regerings- en andere autoriteiten de expositie. Dezer dagen begroette Prins Al- bert van België in het Zuid-station te Brussel zijn echtgenote Prinses Paola en zoontje Prins Philippe. Zij arriveerden daar met de trein uit Parijs. Zes Italiaanse en vier Duitse spoorwegarbeiders zijn zaterdag om het leven gekomen bij een treinbotsing in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen. Een goederentrein, beladen met 180 nieuwe auto's, reed met een snelheid van veertig of vijftig kilometer op een werktrein, waarin juist 56 arbeiders aan het schaften waren. Het ongeluk dat plaats vond bij het stationnetje van Völksen dertig kilometer ten westen van Hannover zou zijn veroorzaakt, doordat de machinist van de goederentrein door een onveilig signaal reed. Goederentrein reed door onveilig signaal bovenop werktrein Tegen de bestuurder van de goederen trein (die evenals de machinist ernstig werd gewond en is opgenomen in het ziekenhuis te Springe) is zaterdag nog een arrestatiebevel uitgevaardigd. Als oorzaak van zijn onoplettendheid wordt genoemd, dat hij waarschijnlijk zijn gedachten had bij privé-moeilijk- heden. Andere factoren waren, dat zaterdag in een groot deel van noord- Duitsland het weer bijzonder slecht was en het zicht zeer beperkt, en dat de werktrein op een zeer ongunstig punt terecht. stond, namelijk op enige tientallen meters na een scherpe bocht. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De locomotief van de goederentrein drukte de locomotief van de werktrein alsmede een daarvoor staande materiaalwagen omhoog en tot stukken. Een in de materiaalwagen zit tende arbeider werd direct gedood, even als de machinist en acht arbeiders, die samen op de locomotief zaten te eten. Enkelen van hen kwamen door de schok om, anderen vonden de dood onder kolen van de tender en cementblokken, die door de botsing de cabine indrukten en de mannen verpletterden. Vijf arbeiders werden gewond. De stoker van de locomotief van de werk trein werd van de machine geslingerd en kwam ongedeerd in een bietenveld Enorme ravage De chaos was enorm. De treinstellen waren zwaar beschadigd. Brokstukken van de locomotieven, wagons, betonnen dwarsliggers en steenkool vormden een trieste puinhoop van staal en beton. De materiële schade werd gisteren op meer dan 300.000 gulden geraamd. Het baanvak van Hannover naar het westen van de Bondsrepubliek bleef tot zondag ochtend vroeg onbereikbaar. Honderden spoorwegarbeiders, brandweerlieden en vrijwilligers zijn twaalf uur lang in de weer geweest om de twee treinen los te snijden. Advertentie Schipper verdronken, vrouw en zoon gered (Van onze Haagse correspondent) Zaterdagavond, kort na het invallen van de duisternis, heeft zich op het Hollandsch Diep bij Strijen een scheepsdrama afgespeeld, waarbij de 51-jarige schipper K. Meter het leven heeft gelaten. Zijn 48-jarige vrouw en 21-jarige zoon konden ternauwernood worden gered. Vechtend tegen het zware weer zocht de 7000 ton metende Belgische tanker „Armand" zijn weg op het moeilijk be vaarbare water. Schipper Van der Horst hoorde plotseling boven de stormwind uit een zwak hulpgeroep. Hij stopte, draaide bij en zocht, bijgestaan door enkele opvarenden, met een zoeklicht het kokende water af. Tot hun ontsteltenis zagen zij hoe zich aan enig drijvend wrakhout een vrouw en een man vastklampten. Met veel moeite gelukte het hun de vrouw en de man binnen boord te halen. Zij had den reeds een half uur in het water gelegen en waren volkomen uitgeput. Het waren de 48-jarige vrouw van de schipper van de „Jermy" en zijn 21-ja- rige zoon. Schipper K. Meter van de 280 ton metende „Jermy", met een lading sui kerbieten op weg van Limburg naar Dinteloord, meende ondanks het storm weer het erop te kunnen wagen het Hollandsch Diep over te steken, teneinde diezelfde dag nog Dinteloord te bereiken. Het scheepje was diep beladen en kon tegen de storm, die het water over het scheepje deed storten, niet op. Ongeveer drie kwartier varens van Strijen gaf het de strijd tegen de golven op en liep vol. Met het scheepje ver dween schipper Meter in de diepte. Het gelukte zijn vrouw en zoon enige plan ken te grijpen en daarop drijvende te blijven. De „Armand" liep de haven van Strjjen binnen om de schipbreukelingen, die in enkele ogenblikken alles verloren hadden, aan wal te zetten, waar zy door behulpzame bewonders werden opgeno men en in de gelegenheid gesteld naar hun familie in Friesland af te reizen. Op het wrak werd gisteren een boei geplaatst. Vandaag zouden zo mogelijk de bergingswerkzaamheden een aan vang nemen. In Den Haag heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten zater dag de Constantijn Huygensprijs van de Jan Campertstichting uitge reikt aan Anton van Duinkerken (prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs). De onderscheiden schrijver in ge sprek met de burgemeester. Eén parlement voor Ghana en Mali President Nkroemah van Ghana heeft gisteren bij terugkeer te Accre na zijn officiële bezoek van een week aan Mali verklaard, dan Ghana en Mali hebben besloten een gemeenschappelijk parle ment in te stellen. In een korte toespraak op het vlieg veld zei Nkroemah dat hij en president Keita van Mali ook besluiten genomen hebben in de belangrijke kwestie van de Afrikaanse eenheid. Over de toestand in Kongo sprak hij niet. Maar eerder op de dag had hij vanuit Mali machtiging gegeven Ham- marskjöld te telegraferen dat hij (Nknoe- mah) negen Afrikaanse staten waaron der Mali, zou verzoeken de instelling van een Afrikaans militair opperbevel te overwegen teneinde het hoofd te kun nen bieden aan situaties zoals in Kon go. Vorige week had Nkroemah tijdens zijn bezoek aan Mali al verklaard, dat de twee landen historisch altijd één zijn geweest. Ghana heeft in 1957 zelf bestuur gekregen en is in juli van dit jaar een republiek binnen het Britse Gemenebest geworden. In november 1953 besloten Ghana en Guinea de kern te gaan vormen van een Unie van Westafrikaanse staten. Nkroemahs mededeling dat Ghana en Mali een gemeenschappelijk parlement zullen krijgen, stelt het Britse Geme nebest voor een moeilijk grondwettelijk probleem. Ghana is, zoals bekend, lid van het Britse Gemenebest en Mali is lis van de Franse Gemeenschap. Een dergelijk samengaan op parlementair ni veau heeft zich nog niet eerder voor gedaan in het Britse Gemenebest of de Franse Gemeenschap. Ook verschrijvingen bij een provinciale dienst van Zeeland? (Van onze correspondent te Goes) De heer J. J. van Melle, oud-wethouder van Goes, heeft in een vergadering van de Christelijk-Historische kies vereniging te Goes ernstige kritiek ge leverd op het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Hij heeft het College zelfs verweten dat bij een provinciale dienst van Zeeland ook „verschrijvingen" worden gepleegd. In een telefonisch onderhoud met het College van Gedeputeerde Staten verklaarde hij zich echter niet bereid tegenover dit College zijn beschuldi gingen met feiten t,- staven. De heer Van Melle verklaarde deze bereidheid alleen te willen tonen ten opzichte van de minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. II. Toxopeus. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben daarop onmiddellijk contact ge zocht met de minister van Binnen- Spreekverbod voor maarschalk Juin (Van onze Parijse correspondent) Frankrijks enige maarschalk, Juin, heeft zaterdag op een bijeenkomst van reserve-officieren in het depar tement van Savoie de tekst van een redevoering, die hij uit had willen spreken, in de binnenzak van zijn uniformjasje moeten houden. Na zijn geruchtmakende afwezigheid op 11 november j.l. bij de wapen stilstandsplechtigheden in Parijs en de nog geruchtmakender motieven, die hij daarvoor des middags wereldkundig maakte en welke lijnrecht tegen de Algerije-politiek van generaal De Gaulle waren ge richt, had de regering de maar schalk doen weten, dat ze een nieuwe manifestatie van zijn zijde niet over haar kant zou laten gaan. De maarschalk moet zelfs door de minister van Oorlog zijn aangezegd, dat hem in geval van herhaling, een deel van zijn traktement zou kunnen worden ingehouden. De prefect van het departe ment en andere regeringsvertegenwoor digers was uit Parijs meegedeeld, dat ze zich niet zouden mogen bevinden op het banket, dat er ere van de maarschalk op het programma stond en dat, op het laatste moment, dan ook werd afgelast. Toen de maarschalk aan de maaltijd, waaraan hij met een honderdtal reserve- en beroepsofficieren had aangezeten weer in zyn auto stapte, werd hij op straat door een groepje aanhangers met „leve Juin" en „leve Frans Algerije" be groet. Incidenten van ernstiger aard hebben zich echter niet voorgedaan. Slot pag. 2 (Sue/ ^ïiïe, Dagblad van j Uit Het Leidsch 28 November 1860: Men meldt dat binnen eenige dagen aan de Tweede i Kamer der Staten-Generaal zal i worden aangeboden een wets- i ontwerp op de Nationale Militie, waarbij naar men verneemt, i wordt voorgesteld een jaar- lijksch contingent voor zee-mi litie en ten opzigte van Nederl. O. I. het detacheren van het i staande leger hier te lande, als mede bepalingen waardoor het vrijwillig dienst nemen bevor derd zal worden. landse Zaken en hem verzocht de heer Van Melle te benaderen. Minister Toxopeus heeft enkele ogenblikken later dit alles is vrijdag j.l. gebeurd het College van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland telefonisch eeant- woord, dat hij bereid is met de heer Van Melle contact op te nemen. l»it hebben Ged. Staten van Zeeland zaterdag medegedeeld in antwoord op •/ragen die het lid van provinciale sta ten van Zeeland, de heer L. P. van Oorschot, vrijdag schriftelijk aan het College had gesteld ovei deze zaak. Gedeputeerde Staten waehten nu op >ericht van minister Toxopeus en ho nen dat zij daardoor in staat worden ;esteld een onderzoek in te stellen, •deputeerde Staten verklaarden voors hands de uitlating van de oud-wet houder van Goes onbegrijpelijk te inden. Dp heer Van Melle verklaart ■venwel over schriftelijke bewijzen te beschikken, die hij bereid is aan de minister over te leggen, waaruit zou blijken dat ook bij de provincie „ver schrijvingen" hebben plaatsgevonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1