Kerkdiensten Leiden en omgeving De effectenbeurzen worden nog steeds door de dollar beheerst valt zwaar op de maag Amerika wenst evenwicht op klassieke wijze te herstellen Oostenrijk bezuinigt ten koste van zijn leger en neutraliteit ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 Leg u er niet bij neer dat er per se rode en roomse aportuitzendingen moeten zjjnof hervormde en algemene concerten. Radio en tv kunnen verteer baarder z\jn! Een waarlijk nationale omroep, met het accent op wat ons bindt, is mogelijk! De VPRO streeft naar zulk een nationale omroep, waarin elke overtuiging tot uiting komt - maar de andere programma's ontzuildzijn. Steun dat streven door u te abonneren op Vrye Geluiden, het radio-tv-blad van de VPRO. Neerlands meest- overzichtelijke, volledigste en onpartijdige pro grammablad. De prijs? 3.25 per kwartaal. Het adres? VPRO, postbus 11, Hilversum Vraag een proefnummer aan - of abonneer u direkt, dan ontvangt u de decembernummers gratis. Zondag 27 november Lelden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. P. Kloek. 7 uur d«. P. Kloek. (Zangdlenst m.m.v. Herv. Kerk koor). Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. M. Ot- tevanger, 7 uur ds. H. Bouter. Oosterkerk: 10 uur de heer J. KooiJ. (voor ds. J. Groot). Marekerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Rui ter. Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. van Achterberg, 7 uur ds. J. Monteban. (Open Deur-dienst. Onderwerp ..God stelt orde H. Bouter. Herv. Ulo-school Asser6traat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula School. Marnlxstraat10 uur ds. L. Lagerwey. te Den Haag. Eg Ilse Wallonne: 10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer A. G. Huigen. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur mei. P. van Dalfsen. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. de Boer. 5 uur ds. W. v. d. Linden, te Den Haag. Aula school .Tlmorstraat: 10 uur kand. J. Sap. ber. pred. te Arum, 6 uur dr. Dronkert. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert. 6 en 7 uur d6. de Boer. Maranathakerk: 6 uur ds. Heule, B uur ds. Th. Ferwerda te Noord wijk aan Zee. Aula school. Telderskade: 10 uur ds. W. d. Linden. 5 uur ds. Heule. Ohr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. ZUle- ma, em. pred. te Hoogeveen. Geref. Kerk (VrUgem.): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; (donderdag 7.30 uur ds. Molenaar). Evang. Luth. Gem.: 10.18 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mac kenzie. (Cantate). Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Ver he us. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 80): 9.48 uur Hoogmis. 5 u. adventvespers: (woens dag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap: Mlddelste- Sracht 3: 10 uur dhr. Dlkkes. 3.30 uur oopdlenst ln Overdekte. 8 uur H A. maandag 8 uur JeugdblJeenkomst, dinsdag 8 uur bidstond. Baptistengemeente: 10 en 8.30 uur dhr. H. Schouten Ir.: dinsdag 8 uur bijbelbe spreking. vrUaag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst. 6.46 uur straatpredlklng Gangetje. 7.30 u. opwekkingssamenkomst olv. kapitein en mevr. C. Vermeulen. Engelse dienst (Oud Kath. Kerk): 7.30 uur evenslng. rev. V. B. Wynburn. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur dhr J. van 't Kruis, vicaris te Katwijk aan den Rijn. 7 uur ds. E. G. Boesenkool; Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. van Hoek: Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem. Jullanaatraat: 9 uur ds. P. A. Lefeber, 10.30 uur ds. C. van Dop te Amersfoort. 6.30 uur ds. M. Hanemaaljer; Kapel Gouw- sluis: 10 uur ds. J. H. Bogers; Gebouw Jonathan: 10 uur ds. Joh. Stehouwer; Ka- &el Hooftstraat: 9.30 uur ds. Jac. Plomp s Gouderak. 6.30 uur ds. H. van der Lin den te Amsterdam: Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée. 7 uur dhr P. Hulshof te Sassenhelm. (Jeugddienst): Martha-Stlch- tlng: 10.30 uur as. J. Veen; Geref. Kerk M&ranstbskerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. WIJma, 6.30 uur ds. K. H. Schuring: Salvatorlkerk W. de ZwUgerlaan: 10 uur de. K. H. Schuring. 6.30 uur ds. W. WIJ ma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur drs. S. A. Boonstra te Rijswijk; Chr. Geref. Kerk Je- ruzalemkerk: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9 30 en 4 uur Leesdlenst; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds. G. Bloemendaal te Delft: Evangelisatie IJs- baangebouw: 10 uur Eredienst. 6.30 uur de heer Th. Dlckes te Lelden. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur: ds. W. A. 8. Laurense; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch. 6.30 uur ds. B. Melndert te Waarder: Nleuwerbrug: 10 uur ds. J. J. Poot te De Bilt: 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. Crolle te Utrecht, 7 uur d6. G. G. van Embden te Zoeterwoude; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. Plaatsman te Amsterdam; Nleuwer brug: 9 30 uur ds. C. C. Griffioen te Woer den, 2.30 uur ds. A. v. d. KooiJ te Woer den; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Eredienst. 7 uur dhr Jd. Klein Haneveld Boskoop Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw. 6.30 uur ds. W. L. HeU- mans; Geref. Kerk: 9.30 en 8 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur d6. P. J. de Bruin; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Ver. VrUz. Herv.: 10 uur mej. da. C. de Jong. Hazerswnude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Htllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer, 7 uur ds. S. L. Knottnerus te Dordrecht. (Jeugddienst). Onderwerp: „De dwaasheid van het Geloof'"); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. J. Hegger te Kortenhoef; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw) prof. Oosterbaan te Amsterdam; Evangelisatie-samenkomst 3 uur (Nutsgebouw). Spr. dhr. J. Zijlstra, evangelist te Gouda; Maranatha-bijeen- komst woensdag 8 uur ln het Nutsgebouw Spr. dhr. Wout Philippe, evangelist voor Duin- en Bollenstreek. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katw(]k aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur dhr J. Vink te Katwijk aan Zee, Het kerkgebouw van de hervormde gemeente te Maasdijk. (Foto Leldsch Dagblad) 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. S. G. J. Goverts te Naaldwijk; Gymnastieklokaal Narclsstr.: 10.30 uur ds. A. Makkenze; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. A. Pos te Haarlem (zen dingszondag) Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. W. A. B. Hagen, 6 uur ds. W. L. Tukker; Oude Kerk: 10 uur ds. W. L. Tukker, 6 uur ds. P. Moerenhout; Kapel: 10 uur ds. Jac. de Vos, 5 uur ds. W. A. B. Hagen; Groen van Prlnsterer- school: 10 uur ds. P. Moerenhout; Zee hospitium: 6.45 uur ds. Wielemaker, te Nw. Loosdrecht; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. F. Pijlman (H.A.), 5 uur ds. Wie lemaker te Nw.-Loosdrecht: Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Kerk (Vrijgem.)9.30 en 5 uur kand. D. Noort te Katwijk; Geref. Gemeente (Remisestraat)10 en 5 uur leesdlenst: Geref. Gem. In Ned. (Casa Cara): 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur geen opgave ontvangen. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef, 6.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Kerkzaal ZIJlkwartler: 1020 uur dhr J. v. d. Hoek; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk: Ger. Kerk: 9 uur ds. Dijk, 11.15 uur dr. R. J. v. d. Meulen te Schevenlngen. (Belde dien sten H.A. 6.30 uur dr. R. J. v. d. Meulen; Kerkzaal Zijlkwartier: 4.30 uur ds. Dijk; (H.A. en Dankz.); Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur dr. J. HoftIJzer te Lelden. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerwelJ te Zevenhoven: Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. van Noort te Vlaardlngen, 7 uur ds. G. Pettlnga; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. (H.A. en Nabetrachting); Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma; Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Ger. Gem.: 9.30 en 3 u. leesdlenst; donderdag avond 7.30 uur Leesdlenst); Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. Joh. Stehou wer te Alphen; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. W. Wlerda te Haarlem; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2,30 uur ds. M. S. Roos te Alphen; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Meuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Boesenkool te Ter-Aar. 6.30 uur dhr. Dek ker te Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel; Vr(Jz. Herv.: 11.15 uur ds. Los te Delft. NoordwUk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Plckéstraat: 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Dekker; 11 uur v. d. Berghstlchtlng ds. W. Dekker. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 u. ds. N. J. Cupedo, 5 uur ds. J. van Dok te Noordwyk-Blnnen. 7 uur ds. W. Hoekstra Jeugddienst v. d. leeftijd van 16-25 Jr); Sole Mlo: 10 uur ds. W. Hoekstra; Jeugd kerk: 10 uur ln Porque, K. W. Boulevard; Ger. Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda. 5 uur dr. H. J. Westerink te Leiden. NoordwUkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur leerdlenst ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Vis ser; Pauluskerk: 10 uur prof. dr. J. N. Sevens ter te Amsterdam. 7 uur dr. G. P. H. Locher (H.A.); Ver. v. VrUz. Herv W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur dr. A. van Ble- Verbeterde positie van de Scheepvaart (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen schijnen een soort rustkuur te ondergaan, ongetwijfeld min der prettig voor de „beurzeniers", maar voor de marktpositie van de fondsen vermoedelijk toch nog niet zo kwaad. Want het grote vraagstuk, dat de financiële en commerciële wereld thans bezighoudt, namelijk hoe Amerika zijn dollar- probleem zal oplossen, beheerst voor een deel ook de conjunctuur van West- Europa, waarvan de vooruitgang de laatste tijd trouwens reeds iets is vertraagd, waarbij West-Duitsland en Nederland tot dusver een uitzondering vormen. Het blijkt echter dat ook de Duitse en de Nederlandse beurzen zich thans weer meer gevoelig tonen voor de ontwikkeling van de Amerikaanse economie en de stem ming in Wall Street. En daar deze gedurende de afgelopen week weer duidelijke symptomen van onzekerheid toont, is het effect van de gunstige conjunctuur- gegevens en bedrijfsberichten in Duitsland en in ons land tot dusver gering en blijft de fondsenhandel zich binnen enge grenzen bewegen. Snel veranderende wereld Wat kan het ln de wereld toch snel veranderen Het is nog niet zo lang geleden dat de dollar het summum was van zeker heid en waardevastheid en dollarobli gaties als goudgerande belegging werden beschouwd. Vandaag ziet men het tegen deel. Zo noteert bijv. de 3Nederlandse dollarlening ca. 88%, wat wil zeggen dat het effectieve rendement, incl. de koers winst bij uitloting. meer dan 5% be draagt. Maar de 3% Nederlandsch-In- dië 1937 A, door de Nederlandse Staat gegarandeerd, noteert 94% en het ren dement bedraagt hier niet meer dan 4%. Nog duidelijker spreekt het verschil in waardering bij de 3%% obligaties van Philips. Die van het jaar 1948, lui dende in guldens, worden met 98% betaald en doen een effectief rendement van goed 4%, die van 1951, luidende in dollars, noteren ca 90% en bieden de houder een effectief rendement van ruim 5%. Ook andere dollarobligaties ondergaan uiteraard de invloed van het wantrouwen ten aanzien van de Ame rikaanse valuta en zij, die wat mogen en durven wagen, hebben thans dus de gelegenheid by een in het algemeen vry lage en dalende rentetoestand, nog een hoog rendement te maken. Want door dat genoemde dollarobligaties belangryk beneden pari noteren, wordt by uitlo ting een koerswinst verkregen, waarover geen inkomstenbelasting verschuldigd is, althans niet door particulieren, het geen voor vele beleggers een bruto-ren- dement van ca. 6% betekent. Zal de dollar het „halen?" Er zijn, zoals men weel, pessimisten, die menen dat het in dc V.S. eerlang toch tot een devaluatie (via een verho ging van de goudprijs) zal moeten komen. De goudvoorraad is tot ca. 18 miljard verminderd en vormt, na aftrek van wat voor de dekking van de geld circulatie nodig is (rond S12 miljard) tegenover de buitenlandse verplichtin gen nog slechts een buffer van S 6 mil jard, overigens nog altijd een respectabel cjjfer Het is maar de vraag of men In de V.S de klassieke bestrijdingsmiddelen voor een economische recessie aandurft, niet het minst ook met het oog op de werkgelegenheid, die daaronder wel eens zou kunnen lijden. De door Eisenhower aangekondigde maatregelen uit tac tische overwegingen vermoedelijk tot na de verkiezingen uitgesteld wijzen in de conservatieve richting, terwijl ook het bezoek van Anderson en Dillon, dat na mens de Amerikaanse regering aan Bonn, Parijs en Londen wordt gebracht, ten doel heeft de medewerking van West-Europa te verkrijgen voor een herstel van het monetair evenwicht zonder een verhoging van de goudprijs. Het is de Amerikaanse heren in Bonn en Parijs niet meegevallen, maar dat men in ons werelddeel bereid Is, aan het herstel van de dollar medewerking te verlenen, staat wel vast. Het is dus zeker niet uitgesloten dat de dollar het zal „halen" en dollar obligaties een voordelige belegging zullen blijken te zijn. Zoals reeds uit het vermelde rende ment op prima guldenobligaties bleak, biyft de geld- en kapitaalmarkt in ons land vry ruim, al heeft het even de aan dacht getrokken dat de nieuwe 4 1,4%- lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, 98 3/4% aangeboden en geplaatst, de volgende dag tegen 98 1/4% werd verhandeld. Het kan dus niet ver wonderen dat de 4 1,'4%-lening van Zuid-Holland, overeenkomstig het ren tegamma. voor 99% aangeboden, de eindstreep niet heeft kunnen bereiken. Het luistert nauw op de kapitaalmarkt, zoals men ziet. Ons bedrijfsleven gaat Het goed Wat de economische toestand van Ne derland betreft, hebben de over het derde kwartaal en de eerste negen maanden van 1960 gepubliceerde cyfers van de handelsbalans weer doen zien, dat het ons bedryfsleven, algemeen ge sproken, nog steeds naar den vleze gaat. Wel was het dekkingspercentage ln ok tober, door een vry sterke stijging van de invoer, iets lager dan een jaar ge leden, maar ook de export was opnieuw hoger en voor de eerste negen maan den toont ze in vergeiyking met dezelfde periode van 1959 een accrès van ca. 12V£%. Opmerkelyk is, dat terwyi de Geen benzine voor tanks en pantserwagens (Van onze Weense correspondent) Wanneer de verantwoordelijke politici, en voornamelijk de twee coalitie-partijen, niet ophouden met het stellen van steeds hogere eisen aan de schatkist, dreigt Oostenrijk in een latente regeringscrisis te komen. Terwijl de doorsnee-inwoner nog niet twijfelt aan de welstand en daarvan eindelijk na zoveel jaren onbekommerd profiteert, begint de staat armlastig te worden. Na de laatste kabinetscrisis, die voor de zoveelste maal haar oorzaak vond in de hoog opgeschroefde begrotingseisen, heeft kanselier Raab de partijen, de ministeries, ambtenaren en het gehele Oostenrijkse volk gewezen op de noodzaak van een ingrijpende bezuiniging. Alleen uit vrees voor een dreigend staatsbankroet kwamen de twee par tijen tot bezinning en waren zij bereid om bepaalde bezuinigingen op de begro ting te aanvaarden. Desondanks ver toont het budget nog een tekort van 1,4 miljard schilling, een tekort waar voor de schatkist geen reserves heeft. De laatste staatslening, die dit gat had moeten dichten, is geen succes ge weest. zodat de regering nu met Zwit serland een lening van 100 miljoen franken gaat sluiten. Zy was daartoe ge noodzaakt, omdat de Oostenrijkse ban ken verklaard hadden dat zij aan de staat geen geld konden lenen. Wanneer de Zwitserse lening mislukt, zal de Oos- tenrykse staat binnenkort moeilijkhe den krygen met het uitbetalen van de salarissen aan de ambtenaren. Oostenryk is er terecht trots op dat het een van de meest vooruitstrevende sociale wetgevingen heeft en dat de staatsuitgaven voor maatschappelijke en sociale voorzieningen zeer hoog zijn, export van West-Europa, excl. Neder land, in het tweede en derde kwartaal van 1960 ten aanzien van voorgaande kwartalen nog slechts met 2% vooruit ging, Nederland zun export ln die tijd met 5% zag toenemen. Een gunstig verschijnsel is ook dat het eindsaldo van de betalingsbalans over de eerste negen maanden groter is dan het vorig jaar, n.l. f758 miljoen tegen f 539 miljoen, ondanks het feit dat de effectenverkoop naar het buiten land aanmerkelijker kleiner is geweest dan toen, n.l. f813 miljoen tegen f1152 miljoen. Vooral het derde kwartaal wijst een grote vermindering aan (f299 mil joen binnenlandse effecten verkocht tegen f 894 miljoen in dezelfde periode van 1959). Anderzyds zyn de aankopen van buitenlandse effecten in de eerste negen maanden van f 171 miljoen tot f 218 miljoen gestegen, waartoe vooral het derde kwartaal heeft bygedragen. Men zal h'er met name aan Duitse obli gaties moeten gaan denken, welke we gens hun hoog rendement en de (ge ringe) kans op een revaluatie van de Duitse Mark voor Nederlandse beleggers zeer aantrekkelijk zyn. Scherpe concurrentie De Amsterdamse beurs heeft tot dus ver van de bemoedigende conjunctuur- gegevens weinig notie genomen, ook al zyn de tussentijdse bedryfsberichten, welke deze week zyn verschenen, niet zonder uitwerking gebleven. De meeste waren ook ditmaal gunstig, zo byv. die van Bensdorp, de Papierfabriek „Gel derland", de Nederlandsch-Amerikaan- sche Kettingfabriek, Gebr. Sanders Be- Voorts is bekend geworden dat de tri cot- en kousenindustrie in ons land haar produktie in het eerste halfjaar met 12% heeft kunnen vergroten. Anderzyds hebben Albert Heyn en Simon de Wit aandeelhouders een teleurstelling be zorgd door de mededeling dat 1960 een minder goed jaar zal biyken te zyn, voomameiyk als gevolg van een zeer I scherpe concurrentie in de grootwinkel- bedryven van levensmiddelen. Aandelen Albert Heyn hebben dit met een koers verlies van ca. 100% moeten bekopen, die van Simon de Wit verloren donder dag niet minder dan 37 procent. Betere vrachtenmarkt Opmerkelijk is dat Scheepvaartwaar den tot dusver nog nauwelijks hebben gereageerd op de betere tijdingen van de vrachtenmarkt. De vraag naar ton nage voor januari en februari en ook voor direct, is niet onbelangrijk toege nomen, tengevolge waarvan volgens de Britse Kamer voor de Scheepvaart de opgelegde tonnage sinds het begin van dit jaar met 2,4 miljoen ton, d.i. met 38% is afgenomen. De Nederlandse scheepvaart maakt hierbij wel een goed figuur, daar hier vrijwel alle zeewaar dige tonnage in de vaart is. De K.N.S.M. bericht dat haar vloot thans gemiddeld niet meer dan 7 jaar oud is, waarmee ze uiteraard een grote voorsprong heeft op vele buitenlandse rederijen. Trouwens van de gehele Nederlandse koopvaardij vloot is thans 43% jonger dan 5 jaar. waaruit blijkt dat de grote winsten, welke de maatschappijen de laatste ja ren hebben behaald, goed zijn besteed. lij zulk een sterke positie zullen ook aandeelhouders tenslotte wël moeten varen! men te Bentveld; Geref. Kerk Maurits- laan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 10.30 uur ds. A. M. Knottnerus. 2.30 uur ds. A. A. Wildschut te Amsterdam. Jeugddienst met kerkkoor. Belde diensten ln Geref. Kerk; Geref. Kerk: 9 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm, 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J, Baart, 7 uur ds. G. Overgaauw te Woubrugge; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. RlJnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Veenendaal te Hlllegom. Jeugddienst; 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. J. T. Wiersma te Wassenaar; Geref. Kerk (Ra penburg): 9 30 uur ds. J. Bijleveld. 5 uur ds. L. van der Linde; (Petrakerk): 9.30 u. ds. H. Post; 5 uur ds. J. Bijleveld; Ma ranathakerk: 9.30 uur ds. L. van der Lin de. 5 uur ds. H. Post; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk (VrUgem.)geen opgave ontvangen. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart, 5 uur ds. de Vos te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kornet te Oude-Wetering. 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. den Boer; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.- 10 uur ds. Meijerlng, 7 uur ds. Huting Jeugddienst; Ryndijk: 10 uur ds. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur geen opgave ontvangen; Ger Kerk: 10 en 5 uur ds. D. J. Modderaar; Geref. Kerk (VrUgem.): 10 en 5 uur ds. M. A. J. van Putten te De Blldt. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. J. van DUk. te Nieuwerkerk aan de IJssel, 6.30 uur ds. J. M. Cuperus: WUk- gebouw: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6 30 uur ds. D. van de Eent-Braat te Monster: Wet en Evangelie: 9 30 en 7 uur ds. Kalk man; Geref Kerk: 930 en 5 uur ds. Ze- gers te Gouda; Rem. Ger. Gemeente: 10 uur ds. A. van 't Hoff-Visser; Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Ver loop. Warmond Herv Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (H.D.), 7 uur ds. H. L. Boon stra (in 't Trefpunt met koffiedrinken na de dienst). Wassenaar Herv. Gem 10 uur dr. Th. C. Frederikse, 7 uur dr. G. van Leeu wen, stud. pred. te Amsterdam; Kieviet- kerk: 9 uur jeugdkerk; 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 9 uur jeugdkerk; 10.15 uur ds. H, Beker; Geerf. Kerk Bloem- campkerk: 10 en 5 uur ds. B. Rietveld te Den Haag; Zijllaan: 10 en 5 uur ds A. Vos; Ned. Prot Bond Lange Kerkdam: 10.30 uur ds. J. Zuurdeeg: NPB/Rem. Gem. Doopsgez Gem. Johannahuis: 10.3Q uur prof. dr. P. A. H. de Boer (herv.) Leiden; Soefibeweging Wald. Pyrmont- laan 6): 11 uur universele eredienst: Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 en 4.30 uur de heer A J. Kruithof te Monster, Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. F P. von Meyenfeldt te Lelden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers te Lelmulden. 7 uur ds. W. VerweiJ; Geref Kerk 9.30 en 6 30 uur ds. L Loosman te Bodegraven. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdani Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d Broeck (Dankstond voor Gewas). 6 30 uur ds. C L v. d Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J Wage naar; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. GEREF. STUDENTEN CONTRA SYNODE Sluiten zich aan bij Oec. Jeugdraad Het studentencorps „Fides quaerit in- tellectum" te Kampen heeft na rijp be raad besloten zich aan te sluiten bij de Oecumenische Jeugdraad, om daardoor sympathie te betuigen met de Wereld raad van Kerken. Zoals bekend is, is de synode van de Geref. Kerken tegen de Wereldraad. De studenten distantie- ren z'ch van de synodale uitspraak .om dat zij menen, dat de binding die zij via de theologische hogeschool aan deze kerken hebben, niet impliceert, dat zij in het voetspoor van de ouderen moe ten lopen. in zekere zin zelfs te hoog, wanneer men ze nameiyk vergeiykt met de uit gaven byvoorbeeld voor onderwys en het leger. Het bedrag dat voor onder wys, kunsten en wetenschappen werd vastgelegd vormt nog geen 8 procent van de totale begroting en ligt zelfs lager dan dat van het lopende jaar. Nog erger is het gesteld met de voor het leger beschikbaar gestelde gelden. Het bedrag dat het ministerie van De fensie ter beschikking krijgt, bedraagt slechts een half procent van de gehele begroting. Het gevolg daarvan is dat Oostenryk militair onvoldoende is uit gerust en dit land zijn neutraliteit niet naar behoren kan verdedigen. Geen oefeningen Om slechts een voorbeeld te noemen: de tank- en pantserwagenbrigades kun nen geen oefeningen houden, omdat de hiervoor benodigde hoeveelheden olie en benzine niet door het ministerie kunnen worden betaald. De rekruten die voor deze eenheden worden opgeleid moeten daarvoor in de plaats allerlei onbenullige en onnodige karweitjes in de kazernes opknappen. Dit alles betekent een gevaar voor de Oostenrijkse neutraliteit, die een actieve moet zyn. Dat wil zeggen: het land moet in staat worden gesteld om zyn grenzen te verdedigen. Daar de defensie-men taliteit grotendeels ontbreekt niet al leen onder het volk. maar ook by zeer veel verantwoordeiyke politici wer den er nog geen regelingen getroffen voor een eventuele mobilisatie, met an dere woorden: men heeft de basis niet gelegd en de middelen niet ter beschik king gesteld om zogenaamde proefmo- bilisaties door te voeren, ofschoon deze voorwaarde zijn voor een actieve neu traliteitspolitiek. Door het gebrek aan de nodige geld middelen zag het ministerie van De fensie zich genoodzaakt de garnizoenen niet op die punten te stationeren, waar ze strategisch nodig zijn, doch daar, waar het onderhoud ervan het goed koopst is. Wanneer men bedenkt dat de Oosten rijkse grenzen strategisch gesproken zeer ongunstig lopen en dit gebied door zes landen wordt ingesloten, dan wordt de noodzaak van een goed uitgerust le ger en van een actieve defensie nog duidelijker. Doordat echter het leger de laatste plaats inneemt op de begroting en dus ook zo op het oog niet op de voorgrond treedt, voelt de bevolking ook weinig voor de landsverdediging en be schouwt alle uitgaven op dit terrein als weggegooid geld. ofschoon deze uitga ven veel en veel lager liggen dan in andere landen, by voorbeeld Zwitser land. Radicale bezuiniging In dezelfde redevoering, waarin kan selier Raab zijn aftreden voor het ko mende jaar aankondigde, heeft hy nog eens uitdrukkeiyk gesteld dat een radi cale bezuiniging een eerste vereiste is. Men is daarmee reeds begonnen, want sigaretten ook de goedkope volkssiga ret Austria III zijn duurder gewor den, evenals olie. benzine en sterke drank. De spoortarieven en de trans portkosten per trein zullen worden ver hoogd. terwijl de speciale commissie voor loon- en prijsregeling een verhoging van de broodprijs ernstig ln overweging neemt. Raab heeft echter ook gezegd dat de staat zelf moet bezuinigen, vooral In zake zijn ambtenarenapparaat. Wanneer dit niet gebeurt, zullen de pryzen over de gehele iyn stygen en vooral ook de belastingen en dat zal dan het einde betekenen van de welvaart en de con junctuur. PROF. GLASBERGEN SPEURT NAAR OUDE NEDERZETTING (Van onze Haagse correspondent) De archeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland Is begonnen met het uitzetten van putten op een terrein achter Meer en Bos te ben Haag. Het doel is een onderzoek naar sporen van een nederzetting van een uit Groot-Brittannië afkomstig volk, die aldaar (omstreeks 1500 jaar voor het begin van onze jaartelling, moet hebben bestaan. Het onderzoek staat onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het instituut voor prae- en prothol'isin- rie van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Jammer genoeg oiaat rue. alle t - nd vrijelijk voor onderzoek ter beschikking. Een bouwbedrijf, dat daar grote liai- blokken gaat neerzetten, heeft de helft van de grond, waarin zich de sporen van de Engelse nederzetting bevinden, al af gegraven. Ër zijn op dit terrein al eens eerder scherven gevonden, die het vermoeden wettigden, dat hier een nederzetting ge vestigd moet zijn geweest. Ook elders zijn vondsten gedaan, die uit de tyd 1500—1200 voor Christus afkomstig zyn en nan bewoners van Britse oorsprong moeten worden toegeschreven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6