Opstelling bekend van SPD - verkiezingself tal Jeugdbelevenissen prikkelden de wilde fantasie van Jolle Jansma ld eer el tintje Poging tot moord Socialisten willen van Duitsers volk van kleine bezitters maken zes jaar geeist Tal van tóp-Amerikanen op bezoek in Engeland Besprekingen met enkele van de belangrijkste leden van het vermoedelijk team van Kennedy Alcoholisme groter kwaad dan T.B. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 november 1960 Derde blad no. 30213 Grote man van Die Heilige Tat (Van onze Utrechtse correspondent) Bungalows op Majorca, een universi teit voor de verbreiding van de gedachte van „Die Heilige Tat", een diplomatieke status, en vele andere fantasieën zijn de zachte bouwstenen voor de luchtkas telen van de heer Jolle Jansma, door zijn vrienden en intieme relaties Joop genoemd. Waardoor Joop Jansma geïn spireerd werd toen hij links en rechts geld leende voor „Die Heilige Tat"? Zij, die Joop Jansma gekend hebben, toen hij als ongeveer 16-jarige jongeman bij zijn ouders woonde, herinneren zich dat om streeks maart 1941 in Amsterdam en Het Gooi een oplichtingsaffaire speelde, die wel iets weg heeft van de fantas tische vertellingen van de mededirec teuren van Nic. den Besten van de N.V. Socrates nu. Onder de mensen, die in 1941 in de directe omgeving van de Jansma's ver keerden zijn enkele slachtoffers van een zekere Van der M., die eveneens met een fantastisch verhaal over een bun galowgemeenschap tal van werklozen de laatste dubbeltjes uit de zak klopte. Jolle Jansma's vader en enkele ooms werden o.a. op deze manier opgelicht. Van der M. maakt in vergaderingen van zo'n 20 mannen zyn fantastische plannen wereldkundig. Er zou een volks gemeenschap gesticht worden in Het Gooi, iedereen kreeg een inkomen van 50 of 60 gulden per week uit een vermo gen van een Amerikaanse, die het ter beschikking van de Nederlandse werk lozen had gesteld. Het moest een villa dorp worden omzoomd door prachtige vijvers, een gezondheidskolonie voor zwakken van lichaam en ziel bestaande uit 17 boerenhofsteden, die er reeds stonden. Vertrouwen De mensen, die vroegen hoe dit alles mogelijk was kregen steeds te horen: „Heb vertrouwen en geduld, u zult zeer spoedig ondervinden dat de zaak in orde komt". Voorwaarde voor deelneming in het fantastische plan was storting van een geldbedrag als erfpacht. Grote be dragen schijnen op deze manier in de zakken van Van der M, te zijn gestroomd. Aanvankelijk bij guldens, la ter bij tientjes tegelijk. Voor werklozen flinke bedragen. Geheimzinnigheid was ook bij deze op lichtingsaffaire een belangrijk aspect. Geheim, geheim en nog eens geheim waren de plannen, net als bij de „Hei lige Daad"-zaak. Na het ontvangen van geheimzinnige bewijsjes en kwitanties hoorden de gedupeerden nooit meer iets van de zaak, tot Van der M. gearresteerd werd. Zelfde gedachte Afgezien van het feit. dat oplichters vaak volgens eenzelfde gedachte te werk gaan indruk maken, pronken met andermans eigendommen en plan nen is het toch merkwaardig, dat Joop Jansma, die de affaire van 1941 van dichtbij heeft meegemaakt aan zijn fantastische plannen een zelfde ideëel tintje geeft. Is niet het doel van „Die Heilige Tat", waarover zo weinig be kendgemaakt mag worden, coördinerend op te treden op internationaal boven- kerkeliik en bovengouvernementeel ter rein? Een fantastisch streven. Niet alleen „Die Heilige Tat" hebben Jansma en Volraat in hun vaandel ge schreven. Van Jansma is bekend, dat hij *tal van mensen voor zijn activiteiten heeft trachten te interesseren door het verhaal op te hangen dat hij op am bassadeursniveau voor de Unesco werk te. Hij heeft in deze gedaante links en rechts beloften gedaan en door sommi gen geloofde verhalen verteld. Buiten landse brieven, fladderende bankbiljet ten en dergelijke behoorden tot zijn wa penrusting om de mensen van zijn ba- langrijkheid te overtuigen. Jolle Jansma was vlak na de oorlog zeer actief in de communistische jeugd organisatie Algemeen Nederlands Jeugd- verbond, ANJV. Na een affaire in de boezem van dit verbond, waarbij on eerlijkheden op financieel gebied aan Jansma werden verweten, is hij als lid geroyeerd. Ernstige crisis vrijz. christendom Beginselloosheid Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Protestantenbond, die gisteren in Arnhem onder voorzitter schap van dr. C. van der Berg uit Voor burg gehouden is, heeft prof. dr. P. Smits gesproken over „De grondslagen van het vrijzinnig christendom in deze tijd". Onder meer zei hij. dat op het ogenblik het vryzinnig christendom in een ernstige grondslagencrisis verkeert en innerlijk te gronde dreigt te gaan aan zijn beginselloosheid en beginselzwakte. Daardoor staat het in feite uiterst zwak in het gesprek, zowel met het rechtzin nige christendom als met het buiten kerkelijke humanisme. Het rechtzinnige en het vrijzinnige type van het christendom zijn geen twee diverse godsdienstige mentaliteiten, maar twee principieel onverzoenlijke godsdienstige waarheidssystemen, waar bij geestelijke waarheid staat tegenover feitelijke waard. Het eerst nodige voor het vrijzinnig christendom is thans ophouden met el kaar als rechtsvrijzinnigen en linksvrij zinnigen te verlammen, maar theolo gisch te neutraliseren. Gezamenlijk zal men, aldus prof. Smits opnieuw de prin cipiële keuze moeten doen in alle ondub belzinnigheid tussen de twee genoemde principieel onverzoenlijke godsdienstige waarheidsopvattingen. Ofschoon de godsdienstige waarheids opvatting van het vrijzinnig christen dom. aldus spreker, de eeuwen door aan zichzelf gelijk is gebleven, moet het in elke tijd zijn grondslagen toch opnieuw formuleren In het hoofdbestuur koos de vergade ring de heren A. A. H Hoytink uit De Bilt en ds. J. H. Marwitz uit Bussum. Dr. Vai der Berg moest om gezond heidsredenen bedanken als voorzitter. Prof. dr. K. E. H. Hiddink uit Leiden dankte hem namens het hoofdbestuur Dit is nodig met het oog op de ac- I voor hetgeen hij voor de NPB heeft ge- tualisering van het vrijzinnig christelijk I daan. Voorzitter van de bond is thans beginsel in de eigen tijd. de heer Hoytink. In de aula van de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam werd gis teren de Reina Prinsen Geerligs- prijs uitgereikt aan de Leidse stu dent A. P. van Hoek voor zijn to neelspel Duitslandnu". De dich- ter-novellist A. J. Muller (rechts) die een eervolle vermelding kreeg, complimenteert de heer Van Hoek. !n het midden de heer R. J. Prinsen Geerligs. Gisteravond heeft minister-pre sident prof. dr. J. E. de Quay in Den Haag zijn collega uit Malakka Abdoel Rahman, die in Nederland vertoeft om hier onder meer de kwestie Nieuw-Guinea te bespre ken, een diner aangeboden. Prof. De Quaen biedt zijn ambtgenoot een vuurtje aan. „Levensstandaard verdubbelen!" (Van onze correspondent in Bonn) Met socialistische muziek, vaan dels en met fikse marsen eindigde gisteravond te Hannover het SPD- partijcongres, dat geheel in het teken heeft gestaan van de verkie zingen voor de Bondsdag in sep tember 1961. De SPD presenteerde (Van onze Haagse correspondent) „Deze primitieve figuur wordt hoogst- gevaarlijk, zodra hem maar een stro breed in de weg wordt gelegd. Het heeft bepaald niet aan hem gelegen dat zijn slachtoffer thans nog in leven is. Als hij raak had gestoken hetgeen hij per ongeluk niet deed zou de steek dodelyk zijn geweest. Het slachtoffer mag van puur geluk spreken dat de dolk, die verdachte hem in de rug stak, op een bot afschampte". Zo sprak gistermorgen de procureur- generaal by het Haagse Gerechtshof in zijn requisitoir tijdens de behandeling van de strafzaak tegen een 22-jarige loonploeger uit Noordwijkerhout. die op 18 april zijn 59-jarige dorpsgenoot met een zogenaamd springmes krachtig in de rug gestoken had. Tijdens het voor onderzoek had de loonploeger uitvoerig bekend dat hij zijn dorpsgenoot had wil len vermoorden, uit wraak over het feit dat diens roddelpraatjes er de oorzaak van waren geweest dat de verkering tus sen de loonploeger en een jong meisje uit Noordwijkerhout was „uitgeraakt". Direct na zijn arrestatie had hij er tegen de politie bovendien nog over opgeschept dat hij dit soort zaken wel vaker aan de hand gehad had. Toen hij nog voer had hij in Indonesië een neger dood gestoken, zo beweerde hij. Vanmorgen, voor' het Gerechtshof, kwam hij op al deze verklaringen terug. Hij zei zich van het gebeurde weinig meer te kunnen herinneren. Wel legde hij uit dat zijn dorpsgenoot hem op alle mogelijke manieren tegenover zijn aan staande schoonfamilie had zwartge maakt en hem ook op andere manieren „het bloed onder de nagels had wegge- treiterd". De verdachte was in hoger beroep ge komen tegen het vonnis van de Haagse Rechtbank: 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Verdachtes bezwaren waren vooral tegen de ter beschikking stelling gericht. Ook de procureur-generaal zag niet veel heil in deze maatregel, mede op grond van het feit dat de psychiater heeft geconstateerd dat verdachte „te weinig geestelijke bagage heeft" om vat baar te zijn voor een psychiatrische be handeling. Wegens de zeer grote ernst van het gepleegde feit (poging tot moord) en het gevaar dat verdachte voor de maatschappij oplevert, eiste de procureur-generaal een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. Na pleidooi van mr. W. Kroeze bepaalde Het Hof de uit spraak op 9 december. Minister Kroon naar Antillen vertrokken Nadat donderdag reeds de minister van Financiën, de heer J. E. Yraus- quin, en de heer O. S. Henriquez, gede puteerde van Aruba, naar de West wa ren vertrokken, zijn gisteravond de An tilliaanse minister van Sociale en Econo mische Zaken, de heer C. D. Kroon en de gezaghebber van Curasao, de heer M. P. Gorsira, per KLM van Schiphol naar de West teruggekeerd. Dit viertal heeft in de afgelopen maand als Antilliaanse delegatie in Nederland met veel succes besprekingen gevoerd met de Neder landse regering over de financiering der welvaartsplannen voor de Antillen. De heer Kroon reist via New York naar de Antillen. Hij zal in New York spreken over de aantrekking van Amerikaanse industrieën op Curasao. (Van onze Londense correspondent) Gisteren is een aantal top-Amerikanen in Londen neergestreken. Dat waren in de ochtend Robert Anderson, de Amerikaanse minister van Financiën en zijn assistent Douglas Dillon, president Eisenhouwers economische adviseur, die misschien ook in het nieuwe regime een belangrijke post zal krijgen. Zij hebben, zoals men weet, deze week besprekingen in Bonn en Parijs gevoerd. Later op de dag volgden de Senator Lyndon Johnson, de toekomstige vice-president van de Verenigde Staten, en Senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Senaat, die genoemd wordt als mogelijke minister van Buitenlandse Zaken. Parijse lucht is in sterke mate giftig Overheid neemt maatregelen (Van onze Parijse correspondent) De prefect van de Seine, die ook waakt over het heil van de gezondheid van de Parijzenaars, is van plan rookloze zones in de hoofdstad in te richten. Het elfde en het deftige zestiend© arrondissement zullen het eerst in die zone worden op. op deze laatste dag haar verkie zingselftal waarmee zij de strijd! tegen Adenauer wil winnen. nnv1ree« ^f033™^ oproep van Han nover spreekt zy de hoop en de ver sluierde belofte uit. dat nog in deze verduhhPir?6 ^estduitse levensstandaard veidubbeld zal worden uiteraard ?h^r eeff SP,DIreeering! Willy Brandt, thans officieel SPD-kandidaat voor het S£Sn!rfSC£ap legde er nog eenmaal ÏSreSKi op' dat hü. eenmaal rege- ringsleider. niet de uitvoerder van partij bevelen kan zijn. J rJSet^wVeïl .vo°rzitter Ollenhauer en Schmid- dle -Brandt en zijn 5 l?aar voren schoven „ik de Ik zlT'sfptri hKmkde JOnge' voorKesteld. if 2 ^1J hem staan wanneer hij zei nogal sentimenteel ?Aif .Schmid- nof> niet zo lang geleden zelf byna kanselierskandidaat Brandt zo verzekerde hy. is niet het boegbeeld van de SPD. maar zal de man zijn. die alsg,een a"der de koers van een door socialisten geleide regering zal bepalen Een regering voor het Duitse volk. niet gecommandeerd door een partij Contactbijeenkomst Kinderbescherming O In de filmzaal van de Universiteit bestond gisteren goede belangstelling van de zijde van bij de Contact-Com missie Kinderbescherming Leiden en omstreken aangesloten verenigingen en instellingen en personeel van kinderte huizen voor de contactavond, welke door de commissie was belegd. De bijeen komst stond onder leiding van de heer A. J. D. van Oosten, die een inleidend woord sprak. Aan de hand van een groot aantal kleurendia's sprak zuster Marianne van de zusters van „Bethanië" te Venlo over het sociaal-pedagogisch werk, dat door de zusters wordt verricht onder de geestelijk en lichamelijk verwaarloos de jeugd. Zij beschreef de stichting van de congregatie van de Dominicanessen van Bethanië. in 1867 in Frankrijk ge sticht door de Dominicaan pater Joh. La taste, die voornamelijk werkte in vrouwengevangenissen. De zusters heb ben zijn werk voortgezet en ook zy be zoeken de vrouwengevangenissen, waar zij steeds weer geconfronteerd worden met veel schrijnend leed, maar ook ge troffen worden door de schoonheid van door berouw gezuiverde levens. In deze congregatie kunnen ook vrouwen intre den. die een misstap begingen. Zuster Marianne noemde dit een van de hoog ste vormen van reclassering. Het grootste arbeidsterrein voor de zusters ligt evenwel in de kinderbescher ming in ontvangstcentra, observatiehui zen. heropvoedingsinternaten en, vooral de laatste tijd, de jeugddorpen. -- -- verkiezings campagne kreeg overigens lang niet het applaus, dat men verwachtte. Velen der 400 SPD-afgevaardigden konden blijk baar geen geestdrift voor Brandt en de Gezonde opvattingen in Londen over hulp aan de Amerikanen De beide laatsten hebben gisteravond met premier Macmillan en andere leden van de regering gedineerd, waarbij men van Britse zijde voor het eerst na de presidentsverkiezingen de gelegenheid had om met enkelen der belangrijkste figuren uit het team van Kennedy van gedachten te wisselen. Hierbij kwam de brandende kwestie van een nieuw top- gesprek tussen Oost en West ter sprake en verder Norstads voorstel om van de NAVO een afzonderlijke nucleaire macht te maken. De besprekingen over de dollarpositie van de Verenigde Staten verliepen nog al haastig. Anderson en Dillon konden vrijdagochtend maar één uur met Sel- wyn Lloyd. kanselier van de schatkist, praten omdat hij daarna snel de trein naar Liverpool moest halen, waar hij gis teravond een rede hield. De Amerikaan se bezoekers hebben daarna nog een half uur doorgebracht met hoge ambte naren van het Britse departement van Financiën. Van belang was echer dat Edmond Heath, de grootzegelbewaarder en onder minister van Buitenlandse Zaken, die zich speciaal met Europa bezig houdt, als hun gastheer aan de lunch optrad, waar zij verder o.a. Lord Home, de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Reginald Maudling, de minister van Handel en Lord Cobbold, gouverneur van de Bank van Engeland, ontmoetten. Heath is de man, die door Macmillan is benoemd om een oplossing te zoeken voor het herstel van de Europese han delseenheid. Ook de Engelse regering beseft thans sterker dan ooit dat een dergelijke eenheid een noodzakelijke voorwaarde is voor betere economische samenwerking met de Verenigde Staten. Het doel van het bezoek van de beide Amerikanen was verslag uit te brengen van de besprekingen in Bonn, een over zicht te geven van de dollarsituatie in de Verenigde Staten en de neerslag daar van op Engeland te bespreken. met oliestook verwarmd terwyl in ge. noemde arrondissement ook nog wat fabrieken zijn gevestigd. Alle schoorstenen zullen aan een nauwlettende controle worden onder worpen en eventueel van speciale lucht- trechters worden voorzien. Het is de be doeling dat geleidelijk aan de schoor stenen van heel Parijs eenzelfde verifi catie zullen ondergaan om zo nodig eveneens van die speciale installaties voorzien te worden. De beslissing van de prefect moet in direct verband wor den gebracht met een rapport, dat on langs door een professor in de chemie van de Sorbonne is uitgebracht over proeven, die hij met ratten had geno- Onze indruk is dat de Engelsen niet men. helemaal gesticht zyn over de plompe en weinig tactvolle manier waarop de Bij die experimenten zou gebleken Amerikanen in Bonn met de deur in j 7jjn de Parijse lucht nu een zo hoog huis schijnen te zijn gevallen. Indien zij iets meer diplomatie zouden hebben gehalte van vergiftige bestanddelen be- getoond, zou de Amerikaanse missie mis- j vat dat de inademing orvan door ratten schien geslaagd zijn, zo redeneert men in Londen. V.a.„v >-vn>. I" u«. '.".'C OuiailUl. CU UC genomen. Er worden daar vele huizen zlJnen opbrengen, teleurgesteld als zij 1 ,1, I mai'Pn rfnnn rln J „i. Zo konden de aanwezigen beelden zien C... het voortreffelijk ingerichte en en- ween geesrariir kele maanden geleden door prinses Het SPD-elftal voor de verkiezines- Beatri5 f^opende jeugddorp „Hom", n-s waar de kinderen, die in hun korte le ven al zoveel tragiek hebben meege maakt, worden opgevangen en waar men tracht hen rijp te maken voor het latere leven. Men heeft zoveel mogelijk de ..gestichts'-gedachte uitgebannen. De kinderen wonen er in kleine paviljoens gezellig ingericht, als in kleine gezinnen bij elkaar onder voortdurende observatie der zusters. Het is een eigen wereldje voor deze aan haar lot overgelaten jeugd en de liefdevolle zorgen van de zusters vergoedt veel helaas niet al les van wat zy door allerlei omstan digheden heeft moeten missen. waren door de atoomdebatten. De SPD-ploeg bestaat uit VVestberlyns burgemeester Willy Brandt, de intellec tueel prof, Schmid, de Hamburgse bur gemeester Brauer, de econoom Deist, de defensie-expert Erler, de vluchtelingen- represendant Jaksch, de financiële ex pert Moller, de provinciale expert Stein- hoff. de vakbondsleider Richter, de sociale deskundige mevrouw Strobel en de minister-president van Hessen Zinn. „Geen schaduw-kabinet", zegt de SPD, maar toch wel een ploeg waarin veel kennis, veel invloed, veel ervaring, doch waarin maar weinig idealisten en tra ditionalisten zijn toegelaten. De SPD-oproep van Hannover, waar- j mee de partij de kiezers wil „pakken" 1 belooft de Duitsers het eigen huis de eigen wagen en het eigen Volksaandeel, Britten terecht trots op hun eigen „braafheid" De Britten zijn overigens trots op eigen braafheid, welke hen ervoor heeft gevrijwaard dat de Verenigde Staten hun nieuwe lasten zouden willen opleg- I gen, behalve dan die welke zullen ont- I staan door de terugtrekking van gezin nen van Amerikaans militair personeel, wier aanwezigheid in Engeland zoveel heeft bijgedragen tot een gunstige beta lingsbalans. Het is algemeen bekend dat Engeland zowel op het gebied van hulp aan de onderontwikkelde gebieden als op dat van de gemeenschappelijke verdediging, meer doet dan enig Europees NAVO- land. Bovendien heeft Groot-Brittannië tegenover Amerika nog andere bewijzen gegeven van goed gedrag. Het heeft vorig jaar ongevraagd de dollarlening van de Amerikaanse lm- en Export- bank uit de Suez-periode vroegtijdig en volledig afgelost en dit jaar ook nog de dollarlening verstrekt door het interna tionale monetaire fonds, in sneltrein vaart terugbetaald. Bovendien hebben de Britten voorals als speciale tegemoet koming tegenover Washington hun ren tevoet verlaagd om zodoende onnodige goudafvloeiing uit Amerika te helpen stopzetten. Dit alles was geen kruiperigheid, maar een bewys van gezond verstand, om dat het Westen tot hulp bereid moet zijn indien zich in eigen kring moei lijkheden voordoen. Nu de Verenigde Staten niet door economische oorzaken, maar juist door hun vrijgevigheid in een ietwat benarde positie zyn geraakt, is het, aldus redeneert men in Londen, een vorm van morele logica dat Europa Amerika bijstaat. Tot zover onze Londense correspondent. onmiddellijk longkanker tengevolge had!! De gevaarlijkste bestanddelen van de lucht, die de Parijzenaar dage lijks met volle teugen inademt, worden benzopyrene genoemd en ze zijn af komstig van de afgewerkte benzinedam pen, die door een miljoen auto's worden geproduceerd. Om aan deze vergiftiging paal en perk te stellen zullen in de naaste toekomst ook d© uitlaten van auto's strenger worden geïnspecteerd. Zonder de ernst van de toestand in twijfel te willen trekken kan men het niettemin verheugend noemen dat de mens de verpeste Parijse lucht blijkbaar toch beter verdraagt dan een rat. Of schoon ook die ratten, gezien de per manente actie die door de overheid tegen deze dieren wordt georganiseerd, in vrijheid over het algemeen die ben zinedampen toch nog in tamelijk ruime getale weten te overleven die ook in Adenauers beloften voorko men. De SPD, aldus de indruk van deze oproep, heeft de conclusies uit de West- duitse welvaart getrokken: Ook zy wil thans van de Duitsers een volk van kleine bezitters maken! Daarnaast zwijgt zy over lastige zaken als nationalisering van sleutelindustrieën en zij belooft trouw aan de NAVO en wil voor het leger een goede bewapening. Dr. II. Kuipers, voorzitter N.C.A. ,Men kan spreken van 'n nationale ramp^ (Speciale berichtgeving) Na de tweede wereldoorlog is het alcoholgebruik ontstellend gestegen. Vooral onder de jeugdigen en de half-volwassenen. Het is een vraagstuk van de eerste orde. Aldus dr. H. Kuipers, voorzitter van de Nationale commissie tegen het alcoholisme gisteren op de studiedag, gewijd aan de preventie van het alcoholisme in het Gebouw voor K. en W. in Utrecht. „Het alcoholisme is in ons land een veel groter kwaad dan de tuberculose", zo stelde dr. Kuipers. „We kunnen spreken van een nationale ramp". Geen meningsverschillen James Hagerty, de perschef van het Witte Huis, heeft verklaard, dat presi dent Eisenhower bijzonder verbaasd was over de in de pers geopperde suggestie over het bestaan van meningsverschil len in de Amerikaanse regering over het standpunt der Ver. Staten by de jongste financiële besprekingen met West-Duitsland. Niets is minder waar, aldus Hagerty. Het door de minister van Financiën Anderson, en de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Dillon, bij de bespre kingen in Bonn ingenomen standpunt was zorgvuldig uitgewerkt en de schrif- Vooral het feit dat er voor 40.000 alco holisten slechts 75 sanatoriumbedden beschikbaar zijn, vond de heer Kuipers afschuwelijk. Hij pleitte voor een gro tere financiële armslag voor de preven tieve drankbestrijding. De Groningse socioloog, prof. dr. I. Gadourek. maakte de resultaten bekend van een onder zoek dat hij in 1958 heeft ingesteld naar de drinkgewoonten in Nederland. Hier voor zijn ruim 1200 mensen in 85 ge meenten in ons land ondervraagd Drinken en duiken Een van de belangrijkste conclusies van het onderzoek is, dat er in drink gewoonten 'n groot verschil bestaat tus sen kringen van intellectuelen en arbei ders. drinker als het gaat om het „normale" alcoholgebruik. Normaal is dan dat ge bruik dat door de massa niet als onze delijk wordt beschouwd. Mensen uit de hogere kringen komen zelden in café's. Zij drinken thuis en in gezelschap. Mensen uit de lagere bevol kingsgroepen gebruiken alcohol meestal in café's. Terwille van de alcoholbestrij. ding moet de wetenschappelijke onder zoeker zich niet alleen met de excessen van het drankgebruik bezighouden. Gezien het feit dat zeker 85'^ van onze bevolking het gebruik van alcohol aan vaardt. is de leuze „bij snelverkeer geen alcohol" eigenlijk niet zo goed gekozen. Bij de drankbestrijding zou men. vol gens prof. Gadourek. de energie beter kunnen richten op het aanduiden van de gevolgen van het alcoholgebruik in- Voor de intellectuelen zou gelden dat zy plaats van op de alcohol zélf' veel meer en frequenter drinken, omdat Gistermiddag sprak op deze bijeen- dit bij hun sociale en intellectuele sta- komst prof cr, H. C. Rümke. hoogleraar tus zou horen. Voor arbeiders en lager te Utrecht over de preventie van het al- bezoldigden zou gelden dat zy slechts coholisme. De studiedag werd bijge- drinken terwille van de roes en slechts woond door enkele procureuren-gene- telyke plannen waren goedgekeurd door op onregelmatige tijdstippen. Volgens raai. veel officieren van Justitie, rech- de minister van Buitenlandse Zaken, het onderzoek van prof. Gadourek is ©en j ters en medewerkers van reclassering-- Herter, zo voegde Hagerty hieraan toe. I Nederlander een typische „weekeind"- I verenigingen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5