Verkorting, resp. verschuiving van arbeidstijd in winkelbedrijven WITTE KRUIS Dubbel feest van huishoudelijke voorlichting te Leiden gevierd VPRO-cabaretavond vol variatie, vaart en verfrissende geestdrift „Ivoren Kruis" bestaat 50 jaar Welke cijfers horen waar? Martha-stichting kreeg f 2300 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 K. van K. Leiden Er zijii verschillende mogelijkheden Nu vele bedrijven en ondernemingen overgaan tot verkorting van de arbeidstijd (vijfdaagse werkweek) heeft de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, gistermiddag voor leden dezer Kamer gesproken over arbeidstijdverkorting, dan wel arbeidstijdverschuiving in de detail handel. Advertentie! DE echte PIJNSTILLER Bij reumatiek, jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snel verlichting. In te nemen naar persoonlijke^ voorkeur: tabletten, poeders of cachets. Aan de hand van enkele schema's, resp. uit publikaties van het Econ. In stituut voor de Middenstand, toonde spreker aan. dat de winkelsluiting bij gemeentelijke verordeningen (verplich te halve-dagsluiting) voldoet in de eer ste drie dagen van de week. In deze da gen zijn de omzetten bij de diverse bran ches lager dan in de laatste drie dagen van de week Na aangetoond te hebben, dat terdege moet worden gelet op het belang van de consumenten, gaf spreker enkele mo gelijkheden aan, welke kunnen worden aangewend voor verkorting, resp. ver schuiving van de arbeidstijd bij de de tailhandel. Zo kan b.v., in onderling overleg tussen werkgever en werknemer, een extra halve dag in de tweede helft van de week worden gegeven naast de bij gemeentelijke verordening verplichte halve-dagsluiting. Een dergelijke rege ling is reeds aangekondigd door tal van grootwinkelbedrijven. Met handhaving van deze halve-dagsluiting. kan een en ander ook gevonden in een koopavond tot negen uur (b.v. op vrijdag) en een verplichte zaterdagmiddagsluiting om twee uur. Rusttijden en totale werktijd voor de vrijdag en zaterdag moeten ge regeld worden in onderling overleg. Maandag gesloten Zeer eenvoudig is de volgende rege ling: de gehele maandag gesloten. Voorts is er een mogelijkheid om de winkels op maandagochtend gesloten te houden en zaterdagmiddag tot twee uur geopend. Hoewel deze beide rege lingen simpel zijn, blijft het bezwaar, dat men dan vijf werkdagen van ne gen uur (otale werkweek van 45 uur) maakt. Hicrioor zou dan de winkel sluitingswet gewijzigd moeten worden. Aan deze mogelijkheden legde de heer Meerpoel de volgende overwegingen ten grondslag. Het is een bekend feit. dat de openstellingsduur van de winkels steeds achterloopt bij de werktijden bij industrie, handel en ambacht. Aanvan kelijk bleven de winkels open tot des avonds 10 uur of later! Zonder vrije dag voor het personeel. Vervolgens bleven de winkels open eerst tot 8 uur en later tot 6 uur met vrije zaterdagmiddag voor het andere dan winkelpersoneel. Daar na verkreeg het winkelpersoneel i.vm. de gemeentelijke halved agsluitingsvor- dering een halve dag vrij. Volgens spreker blijft het daarom de taak van de Kamers van Koophandel, hetzij regionaal of nationaal, zeer at tent te blijven op de ontwikkeling in industrie, handel en ambacht, gezien de dienende taak van de detailhandel. De Kamers kunnen z.i. mogelijk in de zeer nabije toekomst een bepaalde slui tingsregeling voor de detailhandel aan bevelen, waarbij men met het resultaat van het vrije spel inzake de werktijden regeling tussen werkgevers en werkne mers in industrie, handel en ambacht reeds bij voorbaat rekening kan houden. Het kwam spreker voor. dat de detail handel bij de ontwikkeling en uitvoe ring van de arbeidstijdverkorting niet vooruit dient te lopen op de ontwikke ling zoals deze gaande is in de in dustrie en handel. Tijdens de aan deze causerie vooraf gaande behandeling der huishoudelijke zaken werden de heren S. J. Anes. B. D. Arentshorst. jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck. C. A. Bos. ir. J. J. G. van Hoek. G. J. den Heeten. P. J. van Hoe ken van 's Gravenpolder. P. A. de Jong. J H. van der Kloot. C. D. Ligtvoet, W. G J. van der Linden. E. S. Prins. G. Schrama. W. J. E. Tissing en F. J. E. Urlus tot leden der Kamer herkozen. In de vacature van de heer J .F. van der Meer werd de heer S. A. van Leeuwen te Leiden tot lid der Kamer gekozen. De begroting voor 1961 werd vastge steld op een bedrag van f 244.900. Aan gezien deze begroting sluit met een na delig saldo van f23.000 werd besloten toestemming te vragen tot het heffen van 10 opcenten op do posten eerste inschrijvingen en jaarlijkse bijdragen. Uit deze opcenten komt een extra be drag aan inkomsten van f 18.000. J. Brouwer erelid van „W.W." Het was gisteren juist 50 jaar gele den. dat de jonge man J. Brouwer zich als lid aanmeldde bij de Harmoniekapel „Werkman Wilskracht". Dit feit was aanleiding voor de Kapel om dit trouw lid een klinkende serenade te brengen aan zijn woning Levendaal 160a. Na een paar fikse marsen en een „Lang zal hij leven", schetste de voorzitter, de heer J. van Weizen. de jubilaris als een lid, dat hij graag allen ten voorbeeld stelde. Hij bezit vele uitnemer-de kwaliteiten zoals een trouw repetitiebezoeker, uitstekend B-bassist altijd rustig en altijd bereid zich vóór de vereniging te geven. Als blijk van grote waardering deelde spr. mede. dat met algemene stemmen be sloten was, hem tot erelid te benoemen. Een couvert met inhoud bezegeld* deze welverdiende huldiging. Personenvervoer in en rond Leiden Namens de vervoerscommissie der Kamer vroeg ir. M. C. de Jong aandacht voor het personenvervoer in en rond Leiden. T.a.v. dit vervoer, mede met ae omschakeling van tram op bus. zijn er nog al wat klachten. Is het niet moge lijk om dit probleem eens op brede ba sis (in intergemeentelijke zin) te be zien? Voorts vestigde ir. De Jong de aan dacht op de slechte verlichting van de Warmonderweg. Vooral in de richting Leiden is deze verlichting onvoldoende, zelfs levensgevaarlijk. Verder werd gevraagd om bij de directie van de Ned. Spoorwegen aan te dringen op het inleggen van langere treinstellen op het baanvak Leiden Utrecht v.v. tijdens de spitsuren. Van de zijde van het Bureau der Kamer werd toegezegd deze wensen nader te bezien. Tiros II tot de orde geroepen Amerikaanse geleerden hebben 'n radio- sein naar de nieuwe weersatelliet Tiros II gezonden, waardoor de snelheid waar mede deze om ,haar eigen as draait wordt verhoogd. Door het radiosein zijn twee kleine raketten, die aan de satel liet zijn bevestigd, ontbrand, waarmede de gewenste uitwerking werd bereikt. Het doel van de verhoging der draai snelheid van Tiros n is de stabiliteit van de weersatelliet te verhogen. Men hoopt hiermede de kwaliteit van de foto's die de camera van de satelliet naar de aarde zendt, te verbeteren, daar deze te wen sen overliet. Het tweevoudige jubileum: 25 jaar huishoudelijke en gezinsvoor lichting in Leiden en het vijfjarig bestaan van het gebouw „De Hoeksteen" is gistermiddag in de gymnastiekzaal van de HBS voor Meisjes met een tweetal toespra ken en de bezichtiging van een tentoonstelling, waar een beeld wordt gegeven van het werk in de afgelopen 25 jaar, ccvierd. Aanwezig waren o.a. Leidens burge meester, jhr. rnr. F. H. van Kinschot en echtgenote, de wethouders mr. J. Drijber en S. Menken, eveneens verge zeld van him echtgenoten en gemeente raadsleden. De heer Menken was er in de hoe danigheid van voorzitter van de Stich- ti--j Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting te Leiden. Hij sprak een openings woord waarna aan de directrice, me vrouw D. L. Creyghton-Eldering, een geschenk onder couvert werd overhan digd. Mejuffrouw T. Duyvendax, voormalig directrice van de landelijke organisatie, sprak over het ontstaan en de groei van de huishoudelijke voorlichting. Hoe deze in een tyd van werklozen in het leven werd geroepen door toedoen van de toemalige minister van Sociale Za- kn. De voorlichting omvatte toen hoofd zakelijk kook- en naailessen. Zeer be kend was de cursus „Van oud nieuw ma ken". In 1935 werd in Leiden een plaat selijke commissie opgericht. Vooral in de beginpexüode heeft men het heel moei lijk gehad. Na de tweede wereldoorlog kwam het werk tijdelijk tot stilstand, daarna echter werd het werk groeiende. Thans is de taak van de huisvrouw wel enigermate veranderd. De techniek heeft daartoe veel bijgedragen. Mej. Duy- vendak betreurde het, dat nog steeds geen Koninklijk Besluit is afgekondigd, waardoor het werk meer ontplooid zou kunnen worden. De waarnemend direc teur van de landelijke stichting, de heer L. J. Booy, zette daarna uiteen, wat de huishoudelijke voorlichting doet en tot wie zij zich wendt. Daarover heb ben wij reeds in een artikel aandacht geschonken. Over de toekomst maakte de heer Booy zich geen zorgen, vooral omdat binnenkort een groot researchla- boratorium speciaal ten behoeve van de huisvrouw in gebruik zal worden geno men. Nadat mevrouw Creyghton al haar medewerkers en medewerkster had be- danks nam het gezelschap een kijkje op de tentoonstelling in „De Hoeksteen" Ten zuiden van Kassei in West- Duitsland vordert de bouw van een 700 meter lange brug, die het be gin vormt van een nieuwe autobaan tussen Kassei en Ham. Men hoopt de brug over een jaar in gebruik te nemen. De harde wind en de kille regen, die bü bakken uit de lucht werd neerge smeten, zal er mede oorzaak van ge weest zijn, dat er gisteravond zoveel gapend lege plekken in onze diep grij zende en reeds kalende schouwburg wa ren. Jammer voor de enthousiaste VPRO-ers, die zich zo beijverd hadden voor een vollere zaal. Jammer ook voor het enthousiaste kwartet kleinkunstar- tiesten, dat met veel bravour en vaart trachtte het in het programma opge roepen gunstiger weerbeeld „overwegend zonnig met enkele lachbuien" waar te maken. Zoals ze zelf al voorzien hadden „in de loop van de avond hogere temparaturen" lukte dat aanvanke lijk waarschijnlijk door de vele lege plaatsen niet zo goed. Het duurde even na het onontbeerlijke propaganda- speechje eer het contact over het voet licht tot stand gebracht was. maar toen het eenmaal zover was werd het ver wachte resultaat „matig tot krachtig applaus uit alle richtingen" toch be reikt. Er was voor een ieder wel iets van zijn gading in het bonte en sterk gevariëerde programma, dat door het kleine groepje op de planken werd gezet. Velen zullen wellicht het meeste ple zier beleefd hebben aan de onnavolg- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmina, dr van H. C. Brouwer en A. Colpa, Carolina Christina, dr van B. van der Horst en H. M. Knljnenburg, Paul Edwin Cornells, zn van M. H. Mol en W. C. de Geus. Jacoba, dr. van M. Ketting en C. Dudok. Margarete Anna. dr van J. Sle- ra en M. van Leeuwen, Johanna Maria, dr. van J. W. Braun en M. A. J. Gordijn, Gysbert Petrus, zn van G. P. de Roo en A. J. Markas, Martin John, zn van W. J. Humphreys en E. S. van Eede. ONDERTROUWD H. W. Doorneveld en P. T. G. Nagtegaal, J. J. Staats en J. A. M. E. Zwetsloot, P. A. van der Klugt en J. M. A. Hoogeveen, A. Waldschmlt en M. van der Reljden, G. Knotter en J. van der Reljden, H. Reuve- kamp en W. T. van Dam, C. A. Rosheuvel en A. Cornells, P. Slootweg en H. M. Wytsma. H. P. Schenkels en E. A. Kalzer, I. Kleyn en H. C. Nieuwenburg. A. Fakkel en J. F. Ruhe, E. P. Roem en H. de Vries. OVERLEDEN D. Lindhout, 81 Jaar, man, M. Voorzaat, 89 Jaar. wed. van C. Schouten, P. Rijlaars dam, 53 Jaar, man, S. W. L. Hannaart, 36 laar. echtgen. van N. Te Water, N. J. Michel, 9 maanden, zoon. bare. soms simpele, maar ook vaak in gewikkelde manipulaties, die de rappe goochelaar Peter Oran uithaalde. An deren zullen zich hebben laten mee slepen door #de bekende liederen uit Emmerich Kalmans onvergetelijke „Czardas-ftirstin" en de heerlijke Weense melodieën, die door Thea Valdi ten gehore werden gebracht. Weer an deren zullen spontaan hebben genoten van de grappige en pittige liedjes, die door de charmante Marthy de Goey of de dwaze Roland Wagner jr. werden gebracht. En tenslotte zullen er wel per sonen in de zaal zijn geweest, voor wie de grollen en grappen in de schetsjes het hoogtepunt van deze avond vorm den, al deed zich hierby vaak weer het eeuwige gemis aan werkelijk geestige en spitse teksten duchten voelen. Al met al, te oordelen aan het gulle applaus hebben de aanwezigen veel vreugde be leefd aan dit ongetwijfeld met veel vaart, geestdrift en fris gebrachte ca baret. SPORTSPLINTERS Bob Howe, een 35-jarige tweehan dige speler uit Sydney heeft in de twee de ronde van de tenniskampioenschap pen van de staat Victoria voor één van de grootste verrassingen van het seizoen 1960 gezorgd door de Wimbledon kam pioen Neale Fraser in vijf sets uit te schakelen. Evenals verleden jaar heeft de Kon. Nederlandse Atletiek Unie enige trai- ningsweekeinden geprojecteerd waar buitenlandse coaches hun kennis zullen overdragen aan de Nederlandse club trainers. Op 17 en 18 december a.s. komt de Duitse hordenspecialist Hamacher naar ons land, terwijl op 8 en 9 januari de bekende Duitse coach Bert Sumser een weekeinde de looptraining zal verzorgen. Dinsdag a.s. zal het Nederlandse jeugdelftal (16—18 jaar) in het Goffert- stadion te Nijmegen een lichtwedstrijd spelen tegen de Nijmeegse tweede divisie club NEC. De Deen Larsen, die was uitgeno digd voor de grootmeestergroep van het van 12 tot en met 22 januari te Bever wijk te houden Hoogovenschaaktoernooi, heeft deze uitnodiging aanvaard. De Ne derlander dr. J. T. Barendregt, die als nog was uitgenodigd, heeft eveneens zijn deelneming toegezegd. Ook hy zal uitko men in de grootmeestergroep. Tandbederf is ontstellend toegenomen Circa 90 procent van de kinderen en volwassenen in ons land lijdt aan tand bederf. Geen enkele ziekte bereikt een zo hoog percentage. Zes procent van de kleuters hebben reeds een aangetast gebit, voordat het meikgebit op circa 2Vz- jarige leeftijd compleet is. Volwassenen met een gaaf gebit vormen een uitzon dering Een van de belangrijkste aanwijsbare oorzaken van dit massale tandbederf is het veel te hoge suikergebruik, dat in de laatste tien jaar is verdubbeld. Een instelling, die voortdurend door middel van propaganda en voorlichting verbetering in deze toestand tracht te brengen, is de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne, „Het Ivoren Kruis". Op woensdag 30 november a.s. wordt het 50-jarig bestaan van deze vereniging in het A.M.V.J.-gebouw te Rotterdam gevierd. Propaganda wordt versterkt „Het Ivoren Kruis" beperkt zich bij haar propaganda niet tot de school- tandverzorging, maar strekt deze ook uit tot de kleutermondverzorging. Hoe broodnodig deze is, blijkt uit een on derzoek op het „Proefcentrum" te Was- „Wiener Bint" Hoofdstadoperette op gouden feest der N.R.V De ruim 3000 Leidse NRV-ers wacht een groot feest. In januari is het een halve eeuw geleden, dat de afdeling Lei den van de Ned. Reisvereniging werd opgericht. De komende viering valt in tal van hoogtepunten uiteen. Zondag 4 december wordt deze viering reeds inge zet met een grote feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het heeft moeite ge kost, doch men is er in geslaagd om de Hoofdstad Operette, zoals bekend de voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette naar Leiden te halen. Ook het programma, waarmede de Hoofdstad Operette naar de Sleutelstad komt. is een gouden jubileum waardig. Men heeft n.l. de keus laten vallen op de bekende operette van de koning van de wals, Johann Stnauss, „Wiener Blut", met in de hoofdrol de charmante Lilo Wollner. Verder werken mee Her man Valsner, Lizzi Schoffmann, Jan Handerson, Rudolf Volgler, Rosy Par- rish, Karl Frey en Dolores Janowskaja. In de jubileummaand volgt dan de of ficiële viering en wel op zaterdag 21 ja nuari in café-restaurant „In den Ver gulden Turk". Aan de receptie, welke hier van 4 tot 6 uur wordt gehouden, heeft het bestuur ditmaal het karakter van een cocktailparty, gevolgd door een diner voor leden en enkele genodigden. De gouden viering wordt op 27 januari in de foyer van de Stadsgehoorzaal be sloten met een Italiaanse avond, met daaraan verbonden mode-show. Ten slotte wordt nog overwogen om een ju- bileumtocht te houden. In deze vermenigvuldiging (waarvan op het eerste gezicht niets schijnt te kloppen) zijn de cijfers binnen de ho rizontale getallen van plaats verwisseld, zodat geen enkel cijfer op de juiste plaats is blijven staan. Kunt U de oorspronkelijke kloppende vermenigvuldiging reconstrueren? 3 0 4 7 6 8 2 5 19 2 7 6 3 0 9 0 4 1 5 3 7 8654001 134 Oplossingen onder het motto „reken- puzzel" dienen vóór woensdag as. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wjj een eerste prijs van f 5.- en twee prij zen van f2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen meedingen. Geen voetbal in Afdeling Leiden Zoals wel te voorzien was heeft de competitieleider van de Afdeling Lei den van de KNVB (Leidse Voetbal bond) alle voor morgen vastgestelde wedstrijden moeten afgelasten. Voor vandaag wordt het aan de con suls overgelaten. Drastische „operatie" (Speciale berichtgeving) Het gaat niet goed met Spartareden waarom Denis Neville voor de wedstrijd tegen Elinkwyk danig het mes in de ploeg heeft gezet. In de achterhoede is v. d. Lee vervangen door Visser. In de voorhoede werd voor het eerst sinds lange tijd Tony van Ede gepasseerd. Van Buuren neemt zijn plaats in, terwijl Ad Verhoeven van de half linie naar de rechtsbinnenplaats is verhuisd. BILJARTEN Wordt Vingerhoedt professional Volgens de Gazet van Antwerpen zal het voorbeeld van René Gabriels, die de zer dagen prof Is geworden, worden ge volgd door Jef van Schoor en René Vin gerhoedt. Deze stappen zouden verband houden met een verstrakking in de hou ding van de Kon. Belgische Biljartbond wat betreft het geven van demonstra ties die tot vier per seizoen worden be perkt. Vingerhoedt zou tot de conclusie zijn gekomen, dat hij weinig meer kan toevoegen aan zyn titels en sportieve roem. De Gazet vat zijn standpunt als volgt samen: „Vroeger maakte ik caram boles voor jullie (lees de Kon. Belgische Biljartbond), n zal ik caramboles sco ren voor mijzelf". Reeds is gemeld dat Wafflard voor drie maanden geschorst is. Volgens een na der bericht uit Brussel is dit niet ge schiedt omdat hij de amateurbepalingen tijdens een toernooi te Luxemburg zou hebben overtreden, maar omdat hij zich op beledigende wijze gedragen heeft ten opzichte van de Belgische bond en van de bondsvoorzitter, lo tegenwoordigheid van derden. Oplossing kruiswoordraadsel eigenschap - mr. realiteit - au -e vraag - al - notie als - ne -TLTL - ste rit - dr - I - ulevel Ine - riolering Nirwana - gerei galant - ie - duur raak - aar - N - -I.L. (in loco) el - nis - rad - teer end - bord - einde pyromaan - eten Verticaal: 1. ervaring - reep 2. Ier - liniaal - N.Y. 3. Gaasterland - R 4. elan - dr - wak - lbo 5. Nigeria - na - som 6. station - tarra - 7. cellulair - Ada 8. hint - legenden 9. atol - er - editie 10. pats - virulent 11. muiten - eu - mede 12. reëel - gireren De eerste prijs van f 5.00 werd toe gekend aan mr. W. Downer, Hoge Rijn dijk 77 te Leiden, de twee prijzen van f2.50 aan de heer C. Smits, Beatrix- laan 22 Kaag en aan de heer C. H. van Klaveren, Nassaustraat 4 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. KORFBAL Christelijke Korfbalbond Alle voor vandaag vastgestelde wed strijden van de Christelijke Korfbalbond in Utrecht, Zuid-Holland en Amstelland zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. SCHAKEN Leidse Schaakbond In klasse II B van de LSB komt Al phen II tot nog toe verrassend goed uit de bus. Tegen Leithen I heeft het een 5—4 voorsprong genomen; een 54% zege lijkt alleszins waarschijnlijk. Leithen IAlphen II: J. KoetJ. v. d. Wijngaard V2Vz, Jerry BeijA. Zweers 10, H. BoekkooiN. E. Plant- feber 10, P. J. PlanjerJ. van Har ten (res.) 01, W. Beij—J. van Kem pen 01, M. J. de BockL. Kleiweg (res.) \<zJ. NeuteboomD. L. Wa genaar xx, L. Batenburg (res.)Th. Aussums 01, M. C. Schouten-H. Klei weg \zVz, D. C. MelissantJ. C. Lem- kes \<2Vz, totaal 45x. Twee uitslagen in klasse III C: NoordwijlïZwarte Pion I: J. v. d. BosE. J. Oost (res.) 01, A. de Boer- Pr. A. Oost (res.) 10, H. Veenstra G. Schollis (res.) 10, A. v. d. Berg Th. Brouwer x—x, J. Hoogeveen (res.)— J. Grimbergen xx. H. MeyersN. v. d. Mey 01, J. de LeeuwJ. Goedemans 1—0, J. v. d. Veen (res.)H. van Die- men 01, C. de PutterJ. Koppen 1-0, W. van RooijenP. Langeveld 01, to taal: 44 xx. Katwijk II—Warmond: G. Haasnoot H de Goede (res.) 10, A. Vermeer Th. J. de Bruin 10, H. Lugthart K. W. v. d. Willik 0—1, Pr. A. Munnik- mr. R. J. de Vries 10, A. Haasnoot D. Wassenaar 01, J. de JongC. J. Meskers 01, H. VeldhuizenD. C. Schakenbos 01, J. JoostenA. van Bladel \<z\z, P. DijkdrenthA. War burg (res.) 10, W. Dorrepaal (res.)— W. Landman 10, totaal 5Vz41A. Een hangpartij uit de eeste-klasse werd beëindigd: Philidor IIIVoorscho ten I 3— 6x (drs. J. J. Prevoodr. C. Vermet senaar. Het bleek dat het aantal gave kleutergebitten in die tijd met 40 was gedaald. De vereniging heeft in deze ontstellende ontwikkeling aanlei ding gevonden in het kader van haar jubileumactie, de propaganda en voor lichting aanzienlijk te versterken. Ruim een miljoen folders zullen worden ver spreid in het land. Hierin zal worden gewezen op het grote belang van een doelmatige voeding (minder snoepen), van regelmatige mondreiniging enz. De vereniging zal in het jubileumjaar te vens het aantal lezingen en filmver toningen opvoeren. Voorts zal een gram mofoonplaatje annex prentenboek „Hou je mond gezond" worden verspreid, be nevens een serie prentbriefkaarten met daaraan verbond een tot en met 31 december durende kleur- en tekenwed strijd. Met een nieuwe, reizende tentoonstel ling zal worden getracht aller aandacht te vestigen op het nut en de noodzaak van mond- en tandhygiëne. Vereniging IJsbeslrijding herdacht 25-jarig bestaan In verband met de naderende winter werd onder voorzitterschap van de heer N. Parlevliet jr. in restaurant Van der Heyden de jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden van de Vereniging tot IJsbestrijding. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer Jac. Boot, commissaris van de vereni ging. In verband met het 25-jarig bestaan van de vereniging gaf de voorzitter een kort overzicht van het ontstaan en de groei van de vereniging. De secretaris- penningmeester bracht hierna verslag uit over het boekjaar 1959-1960, welk jaar werd afgesloten met een batig saldo van f. 4064.07. Het betrekkelijk gunstige saldo werd bereikt doordat de vereni ging, i.v.m. zachte winters, vier achter eenvolgende jaren niet in actie behoefde te komen. De heer G. A. Kuyper werd als com missaris herkozen, terwijl de heer J. J. Epskamp met grote meerderheid van stemmen tot commissaris werd gekozen en daarmee als lid van het bestuur toe trad. Het ledental bleef ongewijzigd, zo ook het aantal gemeenten, dat door middel van het verlenen van een garantie in het werkfonds, het werk van de vereni ging steunt. Tfjdens de vergadering werden de le den opgewekt nieuwe leden aan te wer ven en ook te trachten meerdere ge meenten binnen het werkgebied van de vereniging, t.w. binnen het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, voor het be langrijke werk van de Vereniging tot IJsbestrijding te interesseren. Besloten werd de minimumcontributie niet te verhogen en een werkfonds 1960- 1961 ingesteld, waarna de vergadering werd gesloten. Om stil te staan bij het 25-jarig be staan van de vereniging verbleef men na de vergadering nog korte tyd gezellig samen, waarby de vereniging een aperi tief aanbood. Van HCW en NEM voor St.-Nicolaasfeest Gistermiddag tijdens de lunchpauze waren in de recreatiezaal van de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen en N.V. Nederlandsche Electrolasch Mij., de heer en mevrouw Meyer, de scheiden de directie, en de nieuwe directeur ds. J. Veen van de „Martha-Stichting" te Alphen a .d. Ryn aanwezig om de door het gezamenlyk bedrijfs- en beambten- personeel der N.V.'s en haar directies bijeengebrachte gelden in ontvangst te mogen nemen. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de voorzitter van het sociaal fonds, de heer C. Pouw, die de heer en mevrouw Meyer en ds. J. Veen toesprak en aan het eind van zUn toespraak een enveloppe overhan digde met het mooie bedrag van f2300.— bestemd voor de viering van het St.-Nicolaasfeest van de kinderen van de stichting. z De heer Pouw eindigde met dominee en mevrouw Meyer een welverdiende rust toe te wensen. Mevrouw Mever memoreerde vervolgens, dat zij nu voor de zevende maal bij ..haar fabriek" kwam. Zy dankte het personeel voor het fraaie bloemstuk, dat zij by haar af scheid mocht ontvangen. Namens de kinderen werd door me vrouw Meyer voor iedere werknemer als een kleine tegenprestatie iets bij de kof fie aangeboden. Aan het eind dankte mevrouw Meyer alle personeelsleden voor de zeer pret tige medewerking, die zij al die jaren heeft mogen ondervinden. NCR(EIS)V BEZOCHT ZWITSERLAND De foyer van de Stadsgehoorzaal was gisteren tot de laatste plaats bezet met leden van de Leidse afdeling van de Ned. Chr. Reisvereniging voor een film avond met toeristisch karakter. In zyn openingswoord richtte de voorzitter, de heer A. v. d. Bos een byzonder woord van welkom tot de heer H. Hiemstra, propaganda-chef van het Nationale Zwitserse Verkeersbureau, die met een vijftal prachtige geluids-kleurenfilms de nodige voorlichting gaf voor een be zoek aan enige van de vele verkeerscen- tra, die Zwitserland rijk is. Na een voorafgaande uitleg bij elke film. nam de heer Hiemstra de toe schouwers in gedachten mee op reis en werd een bezoek gebracht aan enige van de ruim 300 meren, die Zwitserland tel o.m. het Meer van Zllrich en het Luganomeer. Men reisde per postauto van Engadin naar het kanton Tessino. bewonderde op enkele uitzichtpunten de majestueuze Alpen en genoot van de meest bekende vakantie-oorden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4