PRIMULA CRISPBAUD 65*. 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN RECHTZAKEN Met een enkel woord Agenda PICTOGRAM UEt .tz Nw_ ZATERDAG 28 NOVEMBER 1960 Nog pas dertien jaren zijn verstreken sinds Uncle Sam de rijkgevulde beurs opende om via het plan- Marshall de tot op het bot vermagerde vrije landen van Europa economisch bij te springen. Die hulp (ongeveer vijftig miljard gulden in vier jaar) is bepaald niet zonder resultaat gebleven: Europa kan weer een paar veren van de mond blazen, de industrie vooral heeft zich zeer voorspoedig ontwikkeld en al heeft het gróte „Wirtschaftswunder" zich in West-Duitsland voltrokken, in de ove rige Westeuropese landen kan toch ook wel van een mirakel gesproken worden wanneer men de moeite neemt zich de toestand van terstond-n a-de-oorlog in herinnering te brengen. Voor Amerika is die verheugende ontwikkeling overigens geen onverdeeld genoegen. Op het ogen blik is het zelfs min of meer het slacht offer van zijn vroegere hulpvaardigheid. Wat voorheen uit de Verenigde Staten betrokken werd, vervaardigen de West europese landen thans zelf en het over schot der produktie wordt geëxporteerd naar landen, die vroeger vrijwel uitslui tend op Amerikaanse invoer waren aan. gewezen. Het gevolg is dan ook, dat men in Washington met een tekort van ruim vier miljard dollar op de betalingsba lans zit en thans al het mogelijke doet dit deficit in de kortst mogelijke tijd weg te werken. Het lag voor de hand, dat de Ameri kaanse regering die onrustbarende cijfers zolang mogelijk achterge houden heeft: pas ni de verkiezingen kwam de volle waarheid aan het licht. En aangezien men de waarde van de dollar beslist wil handhaven, is de re gering direct na de uitslag van de ver kiezingswedloop begonnen met het ne men van maatregelen. Zoals bekend zal het aantal vrouwen en kinderen, dat met de Amerikaanse troepen in het buitenland mag wonen, in belangrijke mate verminderd worden, namelijk van 480 000 tot 200.000. Hier en daar is de indruk gewekt, dat er op korte termijn een grootscheepse uittocht zal plaats vinden, maar zó is het nu óók weer niet. Wel zal in het vervolg aan veel minder verwanten toestemming worden ver leend om zich buiten de grenzen bij man en vader te voegen, een verminde, ring per maand met ongeveer vijftien duizend. Voorts zal Amerika de aanko pen in het buitenland verminderen en ook minder uittellen voor „diensten", bijv. in de vorm van vervoer met bui tenlandse schepen. Het ligt voor de hand. dat West-Europa en óók een land als Japan over die bezuinigingen niet erg te spreken zullen zijn. Maar het kan moeilijk anders: de Amerikaanse minister van Financiën hoopt op die manier het tekort over een jaar met een miljard dollar te hebben verminderd. Maar dan blijven er nog drie miljard over... Onjuist zou het zijn de Indruk te wekken alsof dat tekort op de Amerikaanse betalingsbalans uit sluitend het gevolg is van de concurren tie der bondgenoten! Intussen zijn im mers ook de defensiekosten in zeer sterke mate gestegen: tegenover de nog steeds voortdurende dreiging van de communistische landen dient Amerika, als ruggegraat van de vrije wereld, ten. volle paraat te blijven. Bovendien is er een wedloop gaande op het gebied van de z.g. ruimtevaart en ook die verslindt enorme sommen. Het heeft de Ameri kanen zelf in hoge mate geërgerd, dat hun land enige malen grote successen op dit terrein aan de Russen heeft moe ten laten. Gevolg: grotere inspanning in de Amerikaanse laboratoria en dus grotere uitgaven om toch vooral niet achterop te raken en zelfs de vernede rende achterstand zoveel en zo snel mogelijk in te halen. Afgezien nog van die bijzondere lasten, dient Amerika er verder voor te zorgen, dat op tal van bedreigde punten welbemande en goed bewapende bases aanwezig zijn. Dat dit enorme net van „normale" defensie middelen kolossale sommen verslindt, behoeft geen nader betoog. Voeg daar bij dan nog de politiek dringend nood zakelijke hulp aan achtergebleven lan den en men kan zich voorstellen, dat er zelfs aan de geldmiddelen van Amerika eens een eind komt. Na het bovenstaande spreekt het vanzelf, dat de Amerikaanse mi nister van Financiën, Anderson, nog op andere middelen zint om het te kort in de kortst mogelijke tijd aan te zuiveren. Men dient namelijk niet te vergeten,' dat er straks „commandowis seling" in Amerika zal plaats vinden en het zou niet prettig zijn voor de Re publikeinen als zij hun Democratische opvolgers grote schulden zouden nala ten. Zo iets zou de tegenpartij natuur lijk nooit vergeten en het zou een kostbaar argument in alle volgende ver kiezingen zijn; de Republikeinen laten een lege schatkist achter! Vandaar dus, dat Anderson, samen met de ondermi nister van Buitenlandse Zaken. Dillon, naar Europa is vertrokken om te pro beren daar hulp te krijgen! Het is dus wel precies andersom als kort na de oorlog Toen staken de vertegenwoor digers van de regering-Truman de At lantische Oceaan over om grote sommen te verdelen, thans reizen Eisenhowers afgezanten hier rond met het verzoek om de gaten te helpen stoppen! Zoals men weet ligt het bezoek aan Bonn al achter de rug. Als Parijs en Londen evenveel, of liever: even weinig opleve ren als de visite in de Westduitse hoofdstad, dan zal Washington bepaald niet van een succesrijke bedeltournee kunnen spreken! In Bonn stonden twee keiharde ge sprekspartners tegenover elkaar: An derson aan de ene kant. de West duitse minister van Economische Zaken Erhard ter andere zijde. Nu hangt het resultaat van overleg voor een groot deel af van het optreden der onder handelaars en in dat opzicht schijnt de Amerikaanse minister van Financiën niet over briljante gaven te beschikken. Hij is een kort aangebonden man, die de Duitsers resoluut de eis telde, dat zij, bij hun huidige welvaart, gemakkelijk de stationeringskosten der Amerikaanse troepen voor hun rekening konden ne men alsmede de kosten voor de aanleg van vliegvelden tezamen zo'n slordige tweeeneenhalf miljard mark. Dat was dan wat direct op tafel moest komen, maar in totaal wenste Anderson de Westduitse bijdrage op 3!£ miljard mark te ramen, aangezien Bonn tevens flink in de beurs diende te tasten voor hulp aan onderontwikkelde gebiedtn. Het resultaat van de besprekingen is bekend: ofschoon Erhard met tegen voorstellen ter tafel kwam. achtten de Amerikanen die onaanvaardbaar, zodat ze tenslotte onverrichterzake moesten vertrekken. Er hebben bij dit Amerikaans-Duitse contact bijna zou men zeggen: bii deze botsing-tussen-bond geno ten vooral ook psychologische facto ren een rol gespeeld Anderson is een ongemakkelijk man en Erhard doet als het erop aankomt, niet voor hem onder. Bovendien is de Westduitse rege- Advertentie Imposant en beklemmend (Van onze t.v.-medewerker) Bij het entree van de derde afleve ring van de Bezettingsserie, voelden we ons direct thuis, want het was Leiden van vandaag om Leiden van 20 jaar terug, met name zijn Universiteit en vóór alles de grote Cleveringa te eren. Maar het was stellig niet de gehele boei ende documentaire door, dat we ons thuis bleven voelen. Want het was de inzet van de jodenvervolging, die dit maal het onderwerp was. Het ging vooral om de geestelijke strijd, het gees telijke verzet, ook dat van de geestelijk heid, van de kerk en van de intelli- gentia. Het begon bij de kinderen van me vrouw Wijsmuller, die van emotie bijkans niet verder spreken kon, alleen al bij de herinnering van de spanningen, die ze doorleven moest en de spijt, dat niet méér gedaan kon worden: vijf bussen, terwijl er zeker meer dan 50 nodig wa ren geweest om de vluchtelingetjes naar Engeland over te krijgen. Maurits Dek ker, Heintje Davids het episcopaal en synodiaal getuigen,» het universitair- en studentenverzet van Amsterdam, Delft en vooral van Leiden, waarbij het op viel, dat de namen van hen, die van het verleden vertelden, getuigden van de goede Leidse geest, niet werden ver meld. Wij zullen de anonimiteit respec teren en slechts releveren, dat er een medicus aan het woord kwam, die op biechtte slechts één juridisch college te hebben gevolgd, maar dan ook het be langrijkste, dat tijdens zijn studiejaren was gegeven: het protest van Cleveringa tegen het ontslag van Meyers. Voor pro fessor Drion was anonimiteit niet mo gelijk. Zijn naam moest vermeld worden om de logische afronding van het be gin van „De Geus" te krijgen. T.v.- en Radio-staatssecretaris mr. Y. Scholten vertelde over de rol en de gees telijke spankracht van zijn vader, wijlen prof. mr. Paul Scholten. Na deze uit zending volgde een ruime pauze. Wij hebben die voortgezet om enigermate te bekomen van de verschrikking, die voor ons de ondertoon was van deze beheer ste geschiedschrijving. Om ons tenslotte te vermannen en deze regelen aan het papier toe te vertrouwen. Het was imposant en beklemmend. Muziek maakt Uw leven rijker Ongekende mogelijkheden met het electroniKhe «me- rlkunie Baldwin orgel. Door productie van 17 S «tuk» per dag duizenden gulden* goedkoper Baldwin 2 klavieren met pedaal vanaf f 4195.- Eminent, eleetr„ I klavier, f 495.-. f 795.-. f 1295.- Credlet-iervke 49 maandelljkte termijnen VRAAGT BROCHURE VAN NEDERLANDS GROOTSTE ORGEICOIIECTIE Bodegraven, Tel. 01726-2188 MOEDER DOODDE HAAR PASGEBOREN KINDEREN Twee jaar m.a. geëist De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank mr. J. F. Hartsuiker heeft tegen een 20-jarige ongehuwde Amsterdamse huishoudster wegens kin dermoord en kinderdoodslag een gevan genisstraf geëeist van 2jaar m.a. voor waardelijke terbeschikkingstelling van bevat alle waardevolle opbouwstoffen van de graankorrel en houdt U toch slank! Het enige dunne Noorse Knackebrood Imp. J.GN. Boering, Brouwersgracht 45, AdanvC. Tel 248057 de regering met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezichtstelling van een reclasseringsvereniging. Uit vrees voor ontdekking van haar moederschap heeft het meisje op 2 maart 1959 haar eerste kind kort na de bevalling gedood. Op 22 januari j.l. bracht ze haar tweede onwettige kind ter wereld, dat ze eveneens door ver stikking om het leven bracht. Mr. Hartsuiker die in beide gevallen moord subs, doodslag of kindermoord subs, kinderdoodslag ten laste had ge legd, achtte in het eerste geval kinder moord bewezen. In het tweede geval meende hij dat de vrouw niet de be doeling heeft gehad het kind te doden, doch in een angsttoestand heeft gehan deld. Mr. Hartsuiker beschouwde bepaalde maatschappelijke factoren en de figuur van verdachte (een onvolgroeid, onrijp meisje met het verstand van iemand van 12 jaar) en de grote eenzaamheid waarin zij altijd heeft geleefd, als ver zachtende omstandigheden. Zij was doodsbenauwd voor haar moeder en van jongstaf heeft zij in haar omgeving nie mand gehad waarmee zij haar proble matiek kon bepraten. Uitspraak over 14 dagen. BINNENLAND De 20-Jarlge Haarlemmer R. G. Mol. die gisteravond om acht uur op een bromfiets reed op de Klnderhulsvest ln Haarlem en al rijdende bezig was zijn licht te herstellen, week daarbij uit naar de llnkerweghelft. Hij botste tegen een auto bus van de N.Z.H.V.M.. De buschauffeur zag de bromfietser naderen en remde. Z()n voertuig stond stil, toen de bromfiets er aan de voorzijde tegenop botste. Zwaar gewond is de longeman naar het „St.- Elisabeth Gasthuis" vervoerd, waar h\j kort na aankomst overleed. Onder zeer grote belangstelling zijn gistermiddag op de Ned. Herv. Begraaf plaats te Welsnjp de stoffelijke overschot ten ter aarde besteld van het gezin Post- ma. dat maandagavond om net leven kwam, toen een straaljager op hun boer derij neerstortte. Onder de aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Ko ningin ln Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, de burgemeester van Franeker en een deputatie van de Kon. Luchtmacht. In de Ned. Herv. Kerk stonden de zes kis ten opgebaard, bedekt met een schat van bloemen en kransen. Daartussen was een familieportret van de famlle Postma ge plaatst. De rouwdienst werd geleld door ds. A. Kruyswijk. gereformeerd predikant te Franeker. De journalist Alfred van Sprang, die zoals gemeld, aan een hartverlamming ls overleden, zal dinsdag a.s. om half twee op de begraafplaats Oud Eykenduinen aan de Laan van Eik en Duinen ln Den Haag ter aarde worden besteld. De begrafenis stoet vertrekt om een uur van het Ge meente-ziekenhuis aan de Zuidwal. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet ln het familiegraf. BUITENLAND Tweeduizend arbeiders van een ma chinefabriek ln Keulen hebben vrijdag en kele uren gestaakt als protest tegen een televisie-uitzending van donderdagavond waarin flitsen van een werkgeverscongres voorkwamen. Deze flitsen vertoonden per soneel van de fabriek, dat met dure ak- tentassen ln de hand naar het werk ging en loonzakjes met zeer hoge bedragen ln ontvangst nam. De arbeiders beweren nu dat de hoge lonen maar een uitzondering waren geweest als gevolg van overwerk en extra-toeslagen, terwijl de mooie akten- tassen hun door de televisiemensen voor deze gelegenheid in de handen waren ge drukt. Zeven Algerijnen werden gewond, toen gisteravond een onbekende een hand granaat wierp in een café in Longwy, Oost-Frankrijk. Op de Vla Veneto ln Rome ls het vrijdagavond tot gevechten ge komen tussen agenten en Jongelui, die betoogden voor vrijheid voor Algerije. Een politieman liep verwondingen op. tien be togers werden gearresteerd. De gevechten volgden op een botsing tussen twee groe pen studenten, na een bijeenkomst voor vrede in Algerije. ring niet in staat (en dan nog wei zo vlak voor de verkiezingen!) het Duitse volk te vertellen, dat het betalen moet voor de Amerikaanse troepen op West duits grondgebied. Dat zou namelijk zeer sterke én zeer onaangename herin neringen oproepen aan het denkbeeld van „bezettingskosten". Terecht gevoe len de Duitsers zich niet „bezet", maar, volwaardige bondgenoten van Amerika, Engeland en Frankrijk. Het ligt boven dien in de rede te verwachten, dat na Amerika ook beide laatstgenoemde bondgenoten met .bezettingsrekeningen* in Bonn zouden komen, die, na het aan vaarden van die uit Washington, niet meer geweigerd zouden kunnen worden. Dus moet men van een volledige mis lukking spreken? Neen dat niet. want in Bonn ziet men zeer wel in, dat èn de voorheen genoten hulp waardoor het Wirtschaftswunder kon opbloeien èn de waardehandhaving van de dollar argumenten zijn om de Amerikanen niet 'n de kou" te laten staan. De Westduitse regering zaï dus zeker nog over de brug komen, maar onder een gunstiger gesternte dan ditmaal en met een soepeler onderhandelaar dan de if gemeten Anderson! Overigens Anderson of geen Ander son, het blijft wél; andersom, d.w.z. „Marshall-hulp" in omgel.eerde rich ting! Zestien Indiase „leerling-tovenaars", die „zoon" wilden worden van de slan gengodin Manasa, haddeji hiervoor een arank gel ze kluize muun voor slangenbeten moeten maken. Het resultaat was echter dat vyf Jongens stierven en dat de andere elf met ernsti ge vergiftigingsverschijnselen ln het zie kenhuis moesten worden opgenomen. De „Sadhoe" ls gearresteerd. Mgr. Francois Poirler. aartsbisschop van Port au Price op Haiti, die uit Hatl gewezen Is, is in Miami aangekomen. Bij zijn aankomst hoorde hy dat hij verban nen ls. omdat hy de communisten, die de regering van president Francois Duvaller van Haiti omver wilden werpen. 7.000 dol lar zou hebben gegeven. De aartsbisschop verklaarde, dat de beschuldiging „vol komen vals" ls. Hij zei dat hij ln zjjn ambtswoning gearresteerd is en direct naar het vliegveld is gebracht. Hij was niet ruw behandeld, maar de politie had hem niet willen zeggen waarom hij ver bannen was De Britten nemen voorzorgsmaat regelen tegen sabotage door Russische agenten ln verband met de Inrichting van de Schotse basis voor Polaris-atoomonder- zeeërs. welke ln februari gereed komt. Men houdt rekening met eventuele po gingen tot het opblazen van de Ameri kaanse onderzeeërs of van het Ameri kaanse depot-schip Proteus". De onder zeeërs hebben ten minste 16 atoomladin gen aan boord, terwijl de ..Proteus" waar schijnlijk eveneens een onbepaald aantal kernladlngen in reserve zal houden. over Vaticaanstad wegens de 79-ste ver jaardag van Paus Johannes XXIII. Zijn particuliere kapel, waar hij 's ochtends vroeg de mis las. was extra versierd, Ove rigens was het een gewone werkdag voor de paus en de Vaticaanse diensten. De regering van de Verenigde Ara bische Republiek (Egypte-Syrlë) heeft Libanon om uitlevering verzocht van tien personen die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan een samenzwering om de be staande orde omver te werpen. Tot hen behoren een broer van de vroegere „ster ke man" van Syrië, Salah Chichakly en vier Syrische oud-ministers. In Beiroet ls vernomen dat zij niet zullen worden uit geleverd. De rechtbank ln Ludwlgshafen. in het Westduitse Rijnland, heeft een man tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord. De man wierp vanaf een hoogte langs een weg betonnen pla ten op alleenlopende voetgangers, waarna hij zijn slachtoffers beroofde. Een van deze slachtoffers kwam op deze wijze om het leven, terwijl twee anderen ernstige verwondingen opliepen. Duitsers hebben ln West-Ierland zestig ha. land gekocht voor de aanleg van een vakantiekamp, zo werd gister avond in Dublin vernomen. Dit ls de tweede grote Duitse landaankoop ln één week. De vorige had betrekking op tach tig ha., voor de bouw van vakantiehuizen. Naar schatting hebben Duitsers ln de af gelopen drie laar voor nlet-lndustrlële doelen 1.200 ha land ln de Ierse republiek gekocht. De begrotingscommissie der V.N. heeft met 63 tegen nul stemmen en één onthouding (Zuid-Afrika) een resolutie aanvaard, waarin secretaris-generaal Ham- marskjöld wordt verzocht er nog krach tiger naar te streven dat ln de personeels bezetting van z(Jn secretariaat de stalen kaart der V.N.-leden beter tot uitdrukking komt. De werkers der telefooncentrales van Caracas zijn gisteren ln staking gegaan, waardoor de telefonische verbindingen tussen Venezuela en de buitenwereld zijn verbroken, terwijl ook het telefoonverkeer ln de hoofdstad zelf werd ontwricht. De telefooncentrales zijn door milltaren be zet. In een der centrales bevond zich een groep studenten. Zij werden er door de militairen uitgezet. De Venezolaanse tele foonmaatschappij, die ln het afgelopen •riles van tweemiljoen doll van tweemlljoen jaar een verll heeft geleden, weigerde eisen van de ar beiders als verlenging van de Jaarlijkse vakantie van 33 tot 45 dagen en andere voorgestelde verbeteringen der arbeids voorwaarden in te willigen. In de koffer van de Libanese am bassadeur ln Amman. Mohammed Sabra, zijn bij z(jn aankomst ln Amman 126 kg hasjl-.j gevonden. De ambassadeur heeft verklaard, hiervan niets af te hebben ge weten. HIJ stelde de Jordaanse autoritei ten zelf van de vondst op de hoogte. De betrekkingen tussen Jordanië en Libanon zijn gespannen sinds de arrestatie van de voormalige Libanese minster van Sociale Zaken. Mohammed Fadl, aan wie ten laste ls gelegd, ln opdracht van Jordanië bom aanslagen georganiseerd te hebben. Een Franse archeoloog, prof. Claude Schaeffer, heeft te Engomi. de hoofdstad van 't oude vorstendom Alasla in Oost-Cy- prus. belangrijke vondsten gedaan. De door prof. Schaeffer geleide expeditie heeft een hele wijk uit de veertiende en dertiende eeuw vóór Christus opgegraven, waarby kostbare ornamenten, werktuigen en wa pens werden gevonden. Voorts ontdekte men sporen van gebouwen uit de acht tiende eeuw voor Christus. De Britse Labourparty heeft bij een donderdag gehouden tussentijdse verkie zing haar Lagerhuiszetel van het Noord engelse district Blyth behouden, zy het met een geringere meerderheid dan bij de vorig Jaar gehouden algemene verkie zingen. Toen had de Labourkandidaat al leen een conservatieve tegenstander, maar nu was er ook een onafhankelijke kan didaat. De verhouding in het Lagerhuis ls nu: conservatieven 365 zetels, socialisten 255 zetels, liberalen zes zetels, onafhan- keiyken één zetel en drie zetels vacant. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. 't Boshuis (Hoflaan)Instuif 30-Jarlg bestaan C.JV. „Jong Leiden". 8 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest 13): Ba zaar herv. wijkgemeente „Molenwijk". 310 uur nam. Levendaal 1: Jubileum-tentoonstelling Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. 10 uur voorm. tot 5 uur nam. zondag Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. L. de Ruijter. 11 uur voorm. Luxor-Theater: Bijz. Kerkewerk. Dr. J. W. Schulte Northolt over „negers en blan ken". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. maandag nam. Leidse De Doelen: Ledenvergadering Amateur Fotografenver. 8 uur ns Gulden Vlies: Opening Leidse Llchtweek 7.30 uur nam. Schouwburg: Cabaret oud-leerlingen Bonaventura-lyceum. 8.15 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcerten My. voor Toonkunst, R'dams Phllharmo- nlsch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Leiderdorp: Eikenlaan. Ver gadering Jonge Kerk. 8 uur. Voorschoten: Café Olsthoorn. Bijeenkomst Voorschotense IJsclub. 8 uur. DINSDAG In den Vergulden Turk: Filmavond On- derwaterjagersclub. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. J. Franken. „Opgraving te Delr „Alla". 8 uur nam. Haarlem (Rest. Brinkman): Afscheids receptie directeur N.Z.H.V.M. 26 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ontspannings avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7.30 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering Leidse Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Concert Bern. Kruysen en Lucle Deurvorst 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing dr. P. F. J. A. Juliën over de primitieve berg stammen van het Bauchl-plateau 8 uur nam. donderdag PredikerWelsprekendheldsconcours 7.30 uur nafn. vrijdag Pieterskerk Avondgebed 7.15-7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem „Ecclesia". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: KRO: 14.00 Amateursmuz. 14.20 Kunst- kron. 14.60 Franse les. 15.10 Gram. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Lichamelijke opvoeding en sport, lezing. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Gitaarspel. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 En nu myn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Licht progr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Kamerork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de Par tij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 wy luiden de zon dag in. 22.45 Samenspraak der herders, le zing. 23.05 Meesterwerken v. d. religieuze muz., muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Gevar. progr. 16.45 Vragenbeantw. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunermuz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Actie Toltén. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. (dl. 7). 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.0 Oude popul.00 24.00 Nws. gram. 23.25 Gram. 23.55- TELEYTSIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. AVRO: 20.20 Actueel progr. 20.30 De dans door de eeuwen heen. licht progr. 21.00 Amus. muz. 21.20-22.20 In de hoofdrol: Te gast bij Mies Bouw man VOOR ZONDAG 27 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Kerkdienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.50 Gewijde muz. KRO: 12.15 Gram. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13 30 V. d. jeugd. 14.00 Muziek ln drie di mensies. 1535 Letterkundige persooniyk- heden, die ik gekend heb. praatje. 15.45 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Zonder sandalen zonder relsstal. klankb. IKOR:,17.00 Herv. jeugddienst. 18 00 Het geladen schip, le zingen. 18.30 De Kerk aan het werk. le zing. 18.40 Tussen wal en schip, lezing. NCRV: 19.00 Adventssamenkomst. 19.30 Weg en werk der Kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege: Opvoeding ln het gezin. 23.00 Avongebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. ™VARA: 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land. lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Gees- teiyk leven, toespr. 10.00 Pianorecital. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Gevar. muz. Intermezzo: sportsplegel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.25 Knipperlicht. 14.00 Residentie ork.. koren en sol. (Stereofonische uitz.). 15.35 Gezien, gehoord, gelezen, gespreken. 16.15 Jazzmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Soebkad uit de pot, hoorsp. v. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, le zing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.40 De Prediker en zijn prooi, hoorsp. 21.20 Metropole ork. en koor. 22.00 Lich te muz. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Negro spirituals. 23.15 Sportultsl. 23.20 New York calling. 23.35 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Radlo-BIoemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet uitzending van dienst voor belangstel- ifrTiaoido 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Idee: A. Gaykema, Oegstgeest. TENTOONSTELLINGEN LakenhalSchllderyenexposltie Wedg- wood-prys 1960 (tot 28 nov.). Lakenhal: Tentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd 104 uur. zondags 14 uur (tot 6 december). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 15 uur nam (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN 'frlanon: „Die Brücke". 18 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: "Too hot to handle". 18 jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hannibal". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Rev: „Strijders der duisternis". 14 Jaar. Werkdagen: 2 30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus "The Kentuckian". 14 Jaar. Casino: „Makkers staakt uw wild geraas" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Studio: "Noblesse oblige". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-tlieater Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De hond van de Baskervilles". 14 Jaar. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Ik wil leven". 18 Jaar. - Donderdag 8 uur „Alexander de Grote". 14 Jaar. Zon dag en woensdagmiddag 2.30 uur „Mijn vriend Kazan". Alle leeftijden. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden zyn geopend de Doeza-apo- theek. Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdagmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Masten broek. tel. 25046. Veldhuyzen. tel. 20617, Van Wingerden, tel. 30791, 's-Gravensan- de. tel. 31919 en De Jong. tel. 32877. Bij «een gehooi ny U» huisarts ot specialist (of dien» waarnemers), bel op I dokterstelefoon 22222. lenden op 20-11-1960; 2.45 uur Kinder- dienst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA R.K.K.G.: 11.00 H. Mis. NCRV: 30.00 film. 20.45 Kamermuz. 21.15 Gesprek. 21.50 Dagsluiting. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Hoine Service. 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Discussie. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.30-16.45 Voordr.). 17.15 Radioportret. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. pro gramma. 21.30 Hoorsp. 22.00 Lezingen. 22.30 Recital. 23.00 Nws. 23.10 Gesprek. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoorsp. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Fllm- progr. 16.30-18.00 Gevar. muz. 18.00 Inter views en gram. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorspel. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang van gewijde liederen. 22.00 Gevar. progr. 23 00 Popul. liedjes. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Ope- rettemuz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Operet- temuz. 16.30 Dansmuz. 18J.5 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 20.40 Viool- recital. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Amus. muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 15.55 Zigeunerliederen. 17.45 Ork. .conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaag se Franse muz. 22.45 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Verz. progr. 12.15 Amus. ork. (Om 12.30 Nws.). 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- en Belcanto-conc. 15.30 Voetbalrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuit slagen. 17.50 Gram. 18.05 Kamermuz.. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelspel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 (verv.). Nws. 17.35 Gram. 17.45 Operamuz. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 28 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Rondom het woord: theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.24 Vijf tegen één, quiz. 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Actie Toltén. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Gram. 16.00 Bij- beloverdenklng. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Lof der klokke- gieters. hoorsp. 21.25 Zangrecital. 21.45 Kamerork. en soliste. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.3ö Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Mor- genwydlng. VARA: 10.20 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Fluit en plano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Kamermuz. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Pianorecital. 14.25 De Aloë, hoorsp. 15.30 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Plano-duo. 17.25 Hammondorgelspel. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Comm. en nws. 18.20 Po- lttiekapel. 18.50 Openbaar kunstbezit, le zing. 19.00 Pari, overz. 19.15 Regerings- uitz.: Bescherming Bevolking: Tom Lode- wijk, hoofd afd. publiciteit van de stich ting bevordering bescherming bevolking spreekt over het onderwerp: Het was geen spelletje. 19.30 Gevar. progr. 21.30 Lichte Verz. progr. 14.20 Verz. progr. (verv.). 16.45 Verz. progr. (verv.). 17.0C 5 Operï 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Guinea kroniek, d. mr. dr. H. J. Roet (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Béla Bartók: 1. Divertimento voor strljkork. Allegro non troppo. Molto ada gio. Allegro assai. Symphonie Orkest van Berlijnse Radio olv. Ferenc Fricsay; 2. Deux portraits op. 5. Andante. Presto. Ru- dolf Schulz, viool. Symphonie Orkest van de Beriynse Radio olv. Terenc Fricsay. II: Bedrich Smetana „Ma Vlast" (Mijn Vaderland, cyclus van symphonl6Che ge dichten): Vysehrad. Vltava (De Moldau); Sarka. Over Bohemens bossen en velden. Tóbor. Blanlk. Philharmonisch Orkest van Wenen olv. Rafael Kubellk. TELEVISIEPROGRAMMA muz. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Ra- dlofilharm. ork. 23.45 Jazzmuz. 23.55- 24.00 Nws. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Oude fllmjourn. 20.40 Filmrep. 21.00 Gevar. muz. 21.30 TV-fllm. 22.00 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Zangreci tal. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Zangrecital. 20.30 Gevar. pro gramma. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws en com mentaar. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.39 Kamer muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 mrs. Dale's dab. 12.31 Samenzang. 13.00 Gram. 13.15 Voetbalrep. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Gevar. progr. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Waar verhaal. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 1600 Orgelspel. 16.15 Ork. conc. 18.05 Kamer muz. 19.00 Nws. 19.56 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.20 Gram. 23.10 Sollstenconc. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12 03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Liederen. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Festival v. Luik 1960. 21.00 Kunstkaleldoscoop. 21.15 Gram. 21.20 Gram. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.16 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 lil.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14.20 Koor, ork. en soliste. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Orgel- recital. 17.55 Gram. 18.45 Gram. 19.30 Nws 21.15 Klass. muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2