Het schip dat een andere naam kreeg ELK ONDERDEEL VAN DE AFWERKING IS ZATERDAG 26 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Huwelijk doet herinnering aan tragedie herleven Bnp ADVERTENTIE Dezer dagen trad in Engeland een jong meisje met de naam Jacqueline Tytrel in het hnwelijk. Die naam zegt weinig mensen in en buiten Engeland iets. Het zegt zelfs een heleboel mensen weinig als ze horen, dat dit kind een van de weinige overlevenden van de „Lancastria" was. Misschien, dat de naam „Lancastria" nog wel iets zegt in zeevaartkringen. Daar zegt men namelijk, dat het ongeluk aanbrengt, wanneer men de naam van een schip verandert Men zal U de naam noemen van de onderzeeboot „Thetis", die met tachtig mensen zonk tijdens een proefvaart en die na lichting de naam „Thunderbolt" kreeg. De „Lancastria" was ook met een andere naam ter wereld gekomen; in maart 1914 liet de Anchorline van een werf aan de Clyde de „Tyrrhenia" van stapel lopen, maar voor het schip was afgebouwd, brak de oorlog uit en werd al het werk stopgezet. Na de oorlog nam de Cunardline het schip over en liet het afbouwen. De naam werd veranderd in „Lancastria". Het deed dienst op de Trans atlantische lijn en werd noch beroemd noch berucht, tot de junidagen van 1940, toen het vaartuig van een Amerikaanse reis de haven van Liverpool binnenliep voor reparatie. trachtten soldaten de mensen, die hulp nodig hadden, te helpen. Wales-Fuseliers zongen het in 1940 zo bekende lied „Roul out the barrel" en elke soldaat had een vrouw of een kind boven water te houden. De .Xancastria" zonk, terwijl van alle kanten Britse en Franse schepen kwa men om hulp te bieden. Een van de schepen, die de meeste overlevenden redde, was de „Oronsay", een Engels schip met een door bommen verniel de boeg, dat erin slaagde veilig in Engeland te komen met zeshonderd geredden. Het schip had bovendien reeds achthonderd man aan boord, die meegenomen waren uit Narvik, dat toen juist ontruimd was. Halverwege Engeland kwam de „Oronsay" een rubberboot tegen met twee mannen in Duitse uniformen, die De Britse admiraliteit vorderde het schip en liet he naar Plymouth va ren onder kapitein Rudolp Sharp. De dag na aankomst werd de .Xancas tria" samen met de Cunard liner „Franconia" naar Brest gestuurd om militairen en burgers af te halen. Het was juni 1940 en de oorlog was in een kritiek stadium. De reis naar Brest was zonder bijzondere ge beurtenissen, maar toen de schepen de stad naderden, zagen zii vlammen en rook: de olietanks stonden in brand. „We zijn te laat" zei kapitein Sharp. Een Britse torpedojager leidde de schepen langs de Franse kust. Terwijl zij keerden, werden ze door Duitse bommenwerpers bestookt, waar bij de „Franconia" zwaar werd be schadigd en onbruikbaar gemaakt. Zo voer de „Lancastria" alleen vaar St. Naizaire voor het grote drama van haar zo onavontuurlijk bestaan. Een Franse loodsboot bracht het schip de Loiremonding binnen. Kapitein Sharp kreeg per radio zijn instructies om in de eerste plaats Britse burgers op te nemen: militairen uit de slag van Duinkerken, die tot zover waren ge vlucht, employé's van Britse onder nemingen in Frankrijk, leden van het Leger des Heils en van de AMVJ, mannen van de Royal Alrforce en zoveel Franse militairen als mee wil den gaan. Een Franse loods waar schuwde de kapitein, dat het gevaar lijk was de Loiremonding binnen te varen. „Ik heb mijn orders" antwoord de kapitein Sharp, „en die gaan bo ven alles!" Vrouwen en kinderen eerct Om zes uur die ochtend meerde de „Lancastria" op de aangewezen plaats en werden de boten neergelaten om de eerste evacuées in te nemen. De eerste groep, die aan boord kwam, was een perfekt detachement van de Royal Air Force: tweehonderdzestien man en officieren onder bevel van Wingcommander Douglas Macfadyen. Vlakbij lag de „Vol turn la", die on verwacht het doelwit werd van Duitse bommenwerpers, maar die twee van de aanvallers neerschoot, waarop de andere aanvallers afdeinsdon. „Dat is de manier" zei eerste stuurman Grat- tidge. Een Britse pionier af deling maak te gebruik van de daardoor ontstane verwarring, door zijn lievelingsdieren: een geit, drie honden en een aap, mee aan boord te smokkelen. Het sehip stroomde vol met burgers en militai ren, merendeels Engelsen. Het waren resten van regimenten en compag nieën. pionierafdelingen, employées van de Belgische Fairy vliegtuigfa briek onder wie de heer en mevrouw Tyler met hun twee jaar oude doch tertje) en Britse piloten, die boven België en Frankrijk waren neerge schoten. Onder de vluchtelingen was ook korporaal Youngs van het Britse militaire postkantoor in Reims, die drie zakken post bij zich had, die hij niet had kunnen afleveren. Liever dan ze te vernietigen of aan de vijand over te laten, had hij de post mee terug genomen op een bakfiets. Tot twee uur in de middag stroom den mensen aan boord. „Neemt u nog meer mensen?" vroeg de kapi tein van een torpedojager. „Ik ben vol!" meldde Sharp. Er staan nog tweeduizend mensen te wachten!" sein de de torpedojager. „Ik heb zesdui zend mensen aan boord" seinde Sharp. „U bent de laatste hoop" seinde de torpedojager terug. „In Godsnaam dan" seinde Sharp en ging door met mensen op te nemen. HU lag met zijn schip anderhalve kilometer uit de kust voor anker, klaar om te vertrekken en steeds nog kwamen er vluchtelingen. Het was omstreeks vier uur in de middag toen de Duitse bommenwer pers terugkwamen. Op het voordek viel een bom en even later sloegen vlammen omhoog uit de gescheurde bunkers. Een tweede bom viel door een schoorsteen en de machinekamer. Het schip was zwaar getroffen. Liever dan de kans te lopen alle opvaren den in gevaar te brengen, gaf kapi tein Sharp bevel onmiddellijk het schip te verlaten, voor de toestand levensgevaarlijk zou worden. „Vrouwen en kinderen eerst!" riep hij „mannen blijven helpen!" Humor in het gevaar De eerste boot met vrouwen en kin deren ging omlaag, maar voor deze het water raakte, sloeg hij om en stortte zijn inhoud in het met olie bedekte water. De „Lancastria" be gon meteen te zinken in een dikke plas olie. De duizenden, die tussen deks en in de vrachtruimten een vei lig toevluchtsoord gevonden meenden te hebben, stormden naar boven. On derdeks brak een paniek uit, wat geen wonder was, want het was er aarde donker. Op het voordek van het bran dende gevaarte waren matrozen bezig met brandblusapparaten en waterslan- 99% terwijl geen meter van hen af mensen van de AMVJ neerknielden in gebed. Een Belgische kloosterzus ter sprong overboord met in elk arm een kind. Wie zij was, heeft nooit iemand ervaren, maar de beide kin deren waren gered door een Engel se torpedojager. De heer en mevrouw Tyler zagen kans met de kleine Jac queline aan boord te komen van de zelfde torpedojager. De „Lancastria" maakte nu zware slagzij en er was geen twijfel aan, dat het schip nu spoedig zou verdwijnen in de golven. Boten werden verkeerd neergelaten, sloegen om, schoten uit de takels of sloegen stuk. „Een van de roerendste dingen die ik zag" vertelt stuurman Grattidge, thans gepensionneerd kapi tein, „was een luchtbed dat werd voortgesleept door vier mannen van de Royal Guard, met hun petten nog op; op dat bed lag een zwaargewon de sergeant, maar aan zijn uniform mankeerde niets De schipbreukelingen hadden het al moeilijk genoeg door de dikke olie- laag op het water, maar toen de Duit sers brandbommen in die olie gingen gooien, brak de hel los. De brand bommen doofden vrij sneldaarop doken andere vliegtuigen van de Duit sers neer en schoten met machinegewe ren op de vlotten en reddingsboten Op dat moment stond kapitein Sharp met de eerste stuurman Grattidge nog op de brug. We springen als het dek gelijk is met het water", zei Sharp. Van de kust staken Franse boten af om overlevenden te redden ondanks de Duitse vliegtuigen. Er waren zelfs nog humoristische ogenblikken, zoals van die RAF-man, die een door olie dik besmeurde pries ter uit het water haalde en over zijn gezicht streek. „Goddank een mens"! ze* hij. Een kolonel van de Guards zwom naar een andere kolonel met een reddingsboei en zei: „Neem me niet kwalUk, als lk van Uw boei ge bruik maak?" „Helemaal niet" zei de ander saluerend, „gaat Uw gang!" Het water was ijskoud en hoewel men niet zo erg ver uit de kust was, wer den vele zwemmers het slachtoffer van kramp. De .Xancastria", met honderden mensen op het achterdek en op de zijkant, zonk nu snel weg, velen mee slepend in de diepte. In het water Maar al tc dikwijls wordt door dc beginnende, zelfs ook nog wel eens door de vergevorderde amateur aangenomen, dat na het ontwik kelen van de film het eigenlijke werk is gedaan en de rest van de behandelingen niet zo belangrijk is. Aan de juiste temperatuur is volle aandacht besteed, de voorgeschreven ontwikkeltijd is nauwkeurig aangehouden, maar wanneer daarna de film gefixeerd, gespoeld en gedroogd moet worden, krijgen die bewerkingen nog maar een fractie van de benodigde zorgen. Dat kan tot ongemakken leiden! „Vrouwen en kinderen eerst!!" riep kapitein Sharptoen het Brit se Cunardschip Lancastriana bij St.-Nazaire met achtduizend vluchtelingen aan boord door Duitse vliegtuigen werd bescho ten. Sharp kwam later om toen de Laconiavoor de Afrikaanse kust werd getorpedeerd en de overlevenden werden beschoten. De „Lancastria"-ramp ging in de stroom van gebeurtenissen van 1940 voor de wereld bijna onge merkt voorbij. aan boord genomen wilden worden. Gezien de stemming aan boord, was er enige aarzeling, maar het Engels, dat de „Duitsers" spraken was zeer overtuigend. Het bleken twee Britse militairen uit een Duits gevangenzie kenhuis, die in Duitse uniformen wa ren ontsnapt Hoeveel mensen omkwamen bij de ramp van de Lancastria, die In de gebeurtenissen van 1940 bijna onge merkt voorbijging, weet niemand. Er waren bijna achtduizend vluchtelin gen aan boord toen het schip ge troffen werd; volgens Lloyds werden er 2740 gered. Van de anderen weet Ook de fixeervloeistof moet op Juiste temperatuur zijn (18-20° C). Niet al leen dat een te koud fixeerbad zeer langzaam werkt, maar bij grote tempe- ratuur-verschillen die in de winter maanden uiteraard heel gemakkelijk kunnen voorkomen bestaat kans op een eigenaardige fout. Hierbij wordt de gehele oppervlakte van de film met een soort „craquelé" bedekt: kleine fijne barstjes, zoals die ook op geglazuurd aardewerk en in de verflaag van schil derijen voorkomt. Deze barstjes ont staan door het plotselinge krimpen van de gelatinelaag van de film. Men noemt dit: reticulatie. Een waarschuwing dus: Breng niet alleen de ontwikkelaar op temperatuur, maar ook het fixeerbad. En zou u de. fles met fixeervloeistof in de koude kelder vergeten hebben, spoel dan snel de film gedurende enkele ogen blikken met water op kamertempera tuur. Om een verdere werking van de resten van de ontwikkelaar tegen te gaan, wordt een beetje azijnzuur (of gewone keukenazjjn) aan de tank toe gevoegd (even roeren!). Daarna hebt u rustig de tijd om ook het fixeerbad op temperatuur te brengen. Beter is te zorgen, dat alles klaar staat! Dan kan de ontwikkelaar een ogenblik, voordat men niets. Eerste stuurman Grattidge ontkwam de dood en werd in de oor log tankerkapitein; kapitein Sharp werd ook gered, maar kwam twee jaar later om toen zijn schip voor de Westafrikaanse kust werd getor pedeerd. De naam van dit schip was „Laconia", de codenaam voor de Duitse onderzeebootkapiteins om alle opvarenden van getorpedeerde sche pen af te maken Cyclamen zijn beslist ideale kamerplanten, doch men dient ze op de juiste wijze te verzor gen, want anders komen er klachten. Zoti kleurige plant zet men gaarne in de warme woon kamer, doch die plaats is ver keerd. De bladeren en ook de bloemstengels zullen te veel rek ken en de plant zakt uit el kaar; bovendien zal er veel geel blad gevormd worden. Al die narigheid kan men voorkomen als ze minder warm gezet wordt; een zeer matig verwarm de kamer is voor haar meer dan voldoende. Geel blad vormt een cyclamen ook als ze te veel en te koud water krijgt en ook als ze te lang met de voet in het water staat. In de kwekerij giet men op een bloemschotelin de huiskamer behoeft men dat niet te doen. Het mag wel, doch verwijder dam na een kwartier het restant. Het water is dan zo afgekoeld, dat de plant toch met de voet in het koude water staat. Er kan ook op de pot grond gegoten worden, doch de knol moet droog blijven: dus niet tussen de bladeren, in het hart van de plant gieten Waar het echter precies op aan komt. het water moet beslist hand warm zijn. Doe daarom maar een flinke scheut warm water door het koude heen; de plant zal er U dankbaar voor zijn. De bloemist heeft wel voor goede potgrond gezorgd, doch als de plant steeds voort moet gaan met het vormen van nieu we bloemknoppen, zal er toch ook van uw kant iets tegenover moeten staan. Men dient dus wekelijks een weinig te bemes ten. Voor dit doel kan men het beste gebruik maken van de be kende kamerplantenkunstmest. Cyclamen mogen in augustus en september niet in de volle zon staan. Ook vroeg in het voorjaar zal men ze moeten be schermen. dooh nu vinden ze het zonnetje heus wel prettig. Zoek dus maar een lekker plek je voor ze op. Uitgebloeide bloemen draait de bloemist tussen duim en vingers uit de knol. Dit om te voorkomen, dat resten, die blij ven zitten, tot ontbinding over gaan. In de huiskamer liggen de omstandigheden echter heel an ders. Daar is het veel droger en kan het geen kwaad indien de bloemstengels vlak onder het blad worden afgeknipt. De res tanten. die blijven zitten, zullen op den duur heus wel verdro gen. G. KROMDIJK. de voorgeschreven ontwikkeltijd ver streken is, uit de tank gegoten worden. Immers gedurende het afgieten gaat toch de ontwikkeling door. Reken die tijd dus mee. Even naspoelen met licht aangezuurd water (stopbad), zoals we zoeven al vermeldden, is uitstekend. Na het weggieten van dit stopbad wordt de fixeervloeistof in de tank ge goten. Zoals we al eerder vertelden: dit alles kan geschieden in het volle licht, omdat de tank niet geopend hoeft te worden. In tegensteling met het ontwikkel- bad heeft het fixeerbad geen merk bare invloed op de zwarting van de film, wanneer de tijd van behandeling wat langer genomen wordt dan even tueel noodzakelijk is. Een half uur fi xeren in een normaal fixeerbad is niet overdreven. Te kort fixeren heeft tot gevolg, dat er resten van niet belicht en niet uitgefixeerd zilver in de laag achterblijven. Dit is merkbaar aan een lichte troebeling in het negatief. Wan neer de fixeer uitgeput is, blijft de film op de niet-gezwarte plaatsen melkachtig van kleur. Het grote ge vaar van bijna uitgeputte fixeer is, dat slechts een gedeelte van het onbelichte zilver opgelost wordt, maar de rest zich omzet in onoplosbare zilverzouten. Dat wil zeggen, dat na het ont dekken van de fout geen oplosmid del meer bestaat en de film bedorven is. Let er dus vooral op, dat fixeer - baden niet uitgeput zijn. Zet in twij felgevallen liever een nieuw bad aan, temeer daar de kosten voor de beno digde hoeveelheid natriumthiosulfaat de zondagse naam voor fixeerkris- tallen slechts een kwestie van enkele dubbeltjes is. Een snelfixeerbad vraagt een inwer king van maar enkele minuten. Dit bad is echter wat sneller uitgeput. Wanneer de fixage achter de rug is, volgt nog het spoelen van de film. Dit kan ook het beste gebeuren in de tank. De waterstraal van de kraan bij koud winterweer is menging met iets warmer water sterk aan te bevelen kan op die kleine opening in het mid den van het tankdeksel gericht worden. Liever een half uur langer spoelen dan vijf minuten te kort! Want de chemicaliën moeten grondig uit de ge latinelaag verwijderd worden, daar an ders later verkleuring van het negatief of een gedeeltelijke kristallisatie van de zou tresten daarin optreedt. Tenslotte nog het drogen. Zoek een plaatsje op die koel niet vochtig en vooral stofvrij is. 's Avonds een film ontwikkelen en een nacht over te dro gen hangen in een goed geluchte bad kamer. of kast, betekent de volgende ochtend een droge film stofvrij van de klemmen te kunnen halen. Voor het ophangen van de film en het strak hangen is een paar filmklemmen een prima hulpmiddeltje. De onderklem, die meestal met een stukje lood ver zwaard is, trekt de film recht, met de bovenklem wordt de negatiefstrook aan een drooglijntje opgehangen. Het behoeft geen betoog, dat in een vochtig vertrek wanneer de badka mer bijv. pas gebruikte is en de con- densdruppels nog aan de tegels han gen de film te lang vochtig blijft. In de zomermaanden is dit lange vochtig blijven helemaal funest, omdat er dan kleine gaatjes in de film kunnen ont staan, veroorzaakt door bacteriën, die een heerlijke voedingsbodem in de vochtige gezwollen gelatine vinden. NOG ENKELE ONTWIKKELTIPS Pak nóch de droge, nóch de voch tige filmstrook met de vingers beet, anders dan aan de zijkanten. Vin gerafdrukken vreten zich in de ge latine en zijn na enige tijd vrij wel niet meer te verwijderen. Wetting-agent (spreek uit: wet- ting-eedzjent) helpt prachtig om de film vrij te maken van aanhangend water, zodat geen kringen ontstaan door ingedroogde waterdruppels. Kalk in het water laat bij druppel- vorming na het drogen die witte kring na. Zouden toch hardnekkige kalk- vlekjes op de film achtergebleven zijn, dan kunnen deze verwijderd worden door de film door een bad van 4% azijnzuur te halen. De film daarna te drogen hangen en niet meer met water afspoelen!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 20