Goed-Heiligman kiiidermassa in door een juichende Leiden ontvangen Begroting Voorschoten wordt in één vergadering behandeld G.S. keuren enige besluiten van raad Zoeterwoude niet goed DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 Eindelijk! Nou ls hij ook in Leiden, de in het Spaanse purper gehulde bisschop. Vanmiddag arrvieerde de goedheiligman met de trein van tien voor twee aan het Station, aan de achterzijde. Daar waren heel wat grote en kleine mensen nieuwsgierig komen kijken, hoe hij er nu wel weer uit zou zien. „In die trein sit'ie", riepen een paar baldadige jonge tjes. En alle blikken richtten zich om hoog. waar denderend een trein uit de hoofdstad binnenreed. Of'ie nou juist in die trein zat. weten ze nog niet. Maar een paar minuten later konden de jonge muzikantjes van „Kunst en Genoegen" in het gelid gaan staan. Bij de stations uitgang, werd een rode mijter zichtbaar, terwijl twee kleine zwarte gezichten nieuwsgierig om een hoekje keken: de zwartepieten waren er gelukkig ook. De Moorse jongens hadden het gure Neder landse weer nog steeds overleefd. In twee rijtuigen ging het daarna naar het Stadhuisplein, waar duizend leer lingen van de eerste klassen van alle openbare en hervormde scholen en nog vele andere kinderen aan de hand van zenuwachtige moeders popelend van on geduld de komst van de Sint afwachtten. Een klein jongetje met zijn vuistjes diep in de broekzakken verkondigde tegen zijn vriendjes, dat „ie toch nie meer bestaat". Triomfantelijk keek hij naar die kleintjes, die steeds ernstiger werden bij zoveel drukte. In de verte klonk tromgeroffel. „Hij was in aan tocht". OEGSTGEEST D. v. d. Kwaak over Randstad en Delta Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer D. v. d. Kwaak was gisteravond uitgenodigd door de Chr. Hist. Kiesver eniging om te spreken over het onder werp „Randstad en Delta". Hij werd door de voorzitter, de heer M. v. d. Voet verwelkomd, alsmede burgemeester H. L. du Boeuff en de heer J. P. Brouwer, voorzitter van de AR-kiesvereniging. Aan de hand van een duidelijke kaart besprak de heer v. d. Kwaak uit voerig het Deltaplan, erop wijzend dat zes miljoen mensen op 17 000 km2 per manent worden bedreigd door de zee. Het ging om de vraag: dijken verhogen of zeearmen afsluiten. Men besloot tot dit laatste hoewel er tegenover de grote voordelen ook nadelen staan. Er komen cultures in gevaar, 1700 mensen worden werkeloos en de landbouw wordt ver drongen. De voordelen zijn niet alleen de vergroting van de veiligheid, doch tevens het verlossen van het eilandenge. bied uit zijn isolement. Het gigantische project waarmee een aanvang is ge maakt zal 3500 miljoen gulden kosten, verdeeld over 25 jaar. Spreker ging voorts na de bestuurlijke vorm. Voorge steld wordt een algemeen adviesorgaan in het leven te roepen, waarin iedere gemeente zal zijn vertegenwoordigd zonder overwegende invloed van de cen trumgemeenten. Hieraan zit vast. wat voor ons land een novum is, de de-an nexatie van twee gemeenten nl. Hoog vliet en Hoek van Holland. De dyna mische ontwikkeling van het westen van ons land is in vele opzichten bijna beangstigend als men bedenkt dat er in de Randstad 3000 mensen op één vierkante kilometer komen te wonen, terwijl het landelijk gemiddelde thans 352 is. In deze Randstad met 5 van de landoppervlakte komt 37% van onze bevolking te wonen. Verwacht wordt dat Rotterdam alleen voor de havengebie- MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 november. Leidse Coöp. Groente- en Fruitvellng. Prijzen per 100 kg: andijvie 45-75. stambonen 150-209 kroten 7-9, boerenkool 16-25, rode kool 5- 12, groene kool 10-18, prei 12-23, stoofsla 25-32, spruiten A en B 25-50, uien plck- lers 38, drielingen 21-30, middelfijn 11-60 mlddelgrof 11-11.40, grof 12.20-12.50, was- peen 28-32; per 100 stuks: knolselderle 10-19, sla A en B 4-14.60; per 100 bos: peterselie 8.50-8.90, selderie 6.50-9.40. AALSMEER. 23 november. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Gerbera per stuk 35-76, Bouvardia 25-47, Euphor bia 90-150, Calla 55-95, Pointsettla 100- 165, Amaryllis per kelk 60-130, Fresia per bos 80-170, Cyclamen 75-160, Iris 120-280 Asp. Plumosus 80-165. BARNEVELD. 24 november. Coöp. Veluwse Eiervelllng. Weekaanvoer 1.200.000, waarvan er thans 396.755 ln vel ling werden gebracht. Handel kalm. Prij zen per 100 stuks: eieren van 47/50 gram f 12.81-12.99; eieren van 50/55 gram f 13.03 tot 13.81. eieren van 55/60 gram f13.92— 14.51. eieren van 65/69 gram f 15.43-15.76. Eelervelllng S.B.E.: Aanvoer 266.218. Handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eie ren 55/60 gr. f 13.71-14.37, eieren van 60/ 55 gr. f 14.39—15.10. Eiermarkt: aanvoer 2.000.000. Handel re delijk tot kalm. Eieren van 66/60 gram f 13.80-14.60, kiloprijs f2.45. Notering per 100 stuks: eieren van 51/55 gr. f 12.75 13.65. kiloprijs 2.50, eieren van 56/60 gr. f 13.80-14.60, kiloprijs f2.45; eieren van 61/65 gr. f 14.70-15.50, kiloprijs f2.40. Plulmveemarkt: aanvoer 56.000. Slacht- Juichend gingen de vlaggetjes om hoog. toen de Sint behoedzaam de koets verliet en de trappen van het Stadhuis bordes betrad. Op het bordes moest Sint-Nicolaas de handen drukken van de burgemeester enkele wethouders en leden van het ontvangstcomité. Daarna nam hij ach ter de microfoon plaats om de kinderen toe te spreken. Juichend schalde het Ja" of „nee" over het plein en de beide pieten deden „gek". Toen was het afgelopen. De school jeugd ging naar de Stadsgehoorzaal, Klokslag halfdrie arriveerd St.- Nicolaas bij het tSadhuis, waar hij de juichende kinderschare har- lelijk toezwaaide. (Foto L.D./Holvast) waar een. vrolijk St.-Nlcolaasprogramma werd afgewerkt. Groot enthousiasme ontstond er onder de kinderen, toen bleek dat ook St.-Nicolaas deze middag nog even tijd vond om in hun midden te vertoeven. kippen f 1.801.85 per kg; slachtkulkens fl.öO1.75 per kg. B. en W. van Voorschoten hebben de raad voorgesteld de behandeling van de gemeentebegrotingen 1961 dit jaar volgens een andere procedure te doen geschie den, dan de laatste jaren gebruikelijk. Zoals men zich herinneren zal is er een tijd geweest, dat voor de behandeling van de begroting één avond was uitgetrok ken, maar dat die vergadering soms tot vroeg in de morgen duurde. (Wij her inneren ons een vergadering tot drie uur 's nachts)Nadat in die vergadering de fractievoorzitters in uitvoerige redevoeringen hun standpunten hadden uiteengezet werd de zitting enige tijd (uren soms) geschorst, om B. en W. gelegenheid te geven hun antwoord klaar te maken. vergadering van 2 december voor het middernachtelijk uur zal kunnen ein digen Hoewel we na het verschijnen van het antwoord van B. en W. nader op deze stukken zullen terugkomen, willen we nu toch een indruk geven van de vragen, die in de brief van de fractievoorzitters zijn gesteld. De KVP schenkt allereerst aandacht aan enkele vragen, die deze fractie reeds vaker heeft gesteld, n.l. betref fende de onrendabele aansluitingen, de gezinsreductie en het verkopen door de ,t,oonkamer" van de gemeentebedrijven. Verder vraagt deze fractie gezien de gunstige begrotingspositie meer aan dacht te besteden aan het Ambachts huis, dat waard is in zijn oude luister hersteld te worden en de overweging de tarieven te verlagen. De KVP meent, dat de kosten voor aanleg van volkstuinen in Adegeest (f 17.300.-) te hoog zijn en niet ver antwoord, de fractie vraagt ook of het juist is aan Toonkunst in Leiden een subsidie van f 1250.- te verstrekken. Belangrijk is ook de vraag het aan de Molenlaan geprojecteerde industrieter rein een andere bestemming te geven en te trachten toestemming te krijgen voor de uitbreiding van het industrie terrein aan de Dobheweg. Na re- en duplieken kwam dan ten slotte de eigenlijke behandeling van de begroting. De laatste jaren heeft men voor deze behandeling twee avondvergaderingen gebruikt; op de eerste avond uitsluitend de uiteenzettingen van de fractievoor zitters, op de 2e avond het antwoord van B. en W. (door de langere voorberei ding gedegener en uitvoeriger) en de behandeling van de begroting. In een brief van 18 oktober 1960 aan de leden van de raad hebben B. en W. voor dit jaar een geheel andere proce dure voorgesteld. Het blijkt ons, dat B. en W. een schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling hebben voorgesteld, want de fractievoorzitters, de heren C. Fortanier (KVP), mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde (Pr. Chr. Groep). A. de Groot (WD) en dr. P. S. Pels, heb ben in een gezamenlijk overleg een voor lopig verslag opgesteld. By de aanbie ding daarvan hebben zy echter voorop gesteld, dat dit verslag evenals de ver wachte memorie van antwoord als open bare stukken zullen worden beschouwd en dat ze zo nodig in de te houden al gemene beschouwingen kunnen worden betrokken. Dat betekent, dat deze be schouwingen in de vergadering van 2 december a.s. zich niet zullen behoe ven te beperken tot in de in de nu aan B. en W. aangeboden nota gestelde vragen. B. en W. hebben toegezegd in de loop van de volgende week op de ge stelde vragen schriftelijk te zullen ant woorden. Wij zijn nieuwsgiering of de nu te volgen procedure zal voldoen en of de den in 1980 in totaal 8000 ha. nodig zal hebben. Er moeten dus enorme proble men worden opgelost o.m. zullen er voor 1980 350.000 huizen gebouwd moeten worden. Welke houding dienen de gemeente besturen in te nemen? Er zijn actieve en passieve besturen,' doch men zal moeten beseffen, dat men moet gaan denken in agglomeraties met een eigen bestuur. Spreker was tegenstander van de bouw van nieuwe steden zoals Wilsveen. Het is z.i. gezonder en nederlandser de be staande kernen uit te bouwen. Er ontstond een levendige discussie en hetgeen men verwachtte bleef ook niet uit n.l. een bespreking over grenscorrec ties en annexatie, waarmee o.m. Oegst- geest wordt bedreigd. De heer v. d. Kwaak wilde discussie hierover niet uit de weg gaan. Hij merk te op, dat annexatie in het algemeen zolang mogelyk moet worden uitgesteld, doch er zijn momenten, dat er geen andere oplossing is. Hy meende, dat Leiden en Oegstgeest over en weer een zo goed mogelijk begrip moeten tonen. Z.i. zal grenscorrectie ten behoeve van Rynsburg en t.a.v. de Hoge Mors on vermijdelijk zjjn. Spr. gaf toe na op merkingen uit de vergadering dat het lang uitblijven van een beslissing een nadeel is. De verhoudingen worden slechter. Het is beter, dat men weet waaraan men toe is, hoe ook de beslis sing mag uitvallen. Burgemeester Du Boeuff ging uitvoerig in op de gang van zaken en hield een krachtig betoog, vooral toen ter sprake kwam de gestichten Endegeest. Doelbe wust heeft men deze inrichtingen buiten de gemeentegrens van Leiden gesticht. Er kan geen enkel doorslaggevend argu ment zijn ook niet van financiële aard om de gemeentegrens van Leiden te verleggen tot aan het hart van Oegstgeest n.l. De Kempenaerstraat. De heer N. van Weizen merkte nog op, dat Leiden zich als centrumgemeente te veel wil laten gelden, nooit tevreden is en zeker geen houding aanneemt waar door het door de heer v. d. Kwaak begeerde goede wederzijdse besgrip wordt bevorderd. De Prot. Christelijke Groep komt al lereerst met enkele vragen gebaseerd op de nota van B. en W. betreffende prio riteit van bepaalde plannen en de aan vullende werkgelegenheidsportefeuille. Deze fractie vraagt ook naar de te ver- waohten gemeenteuitgaven op lange ter mijn, de boekwaarde van de gronden, de verzekering van de gemeentelijke eigen dommen. Deze groep wenst ook inzicht in de verhouding van het aantal scho len van elk type, speciaal ook t.o.v. de normaal bereikbare scholen in de om trek. De P.C.-fractie blijkt het niet Juist te achten, dat de tarieven voor het water verbruik gekoppeld zijn aan de huur waarde van de panden. Een onderzoek naar meer mogelijkheden met betrek king tot het gebruik van het Gezond heidscentrum door specialisten is ook een wens van deze groep. De VVD richt eerst de loep op de dienst voor openbare werken. Zo vraagt deze fractie of het uitbesteden van het schoonhouden van de openbare gebou wen minder zou kosten dan de nu uit getrokken f25.000. Ook deze fractie stelt vragen over de toonkamer. Verder vra gen zij opnieuw te bezien of het stich ten van een middelbare school verant woord is, maar speelterreinen aan te leggen en te bevorderen, dat de stich ting van het instruct-iebad bevorderd wordt, nu het tekort van het badbedrijf reeds 11 duizend gulden bedraagt. Tenslotte vraagt de VVD voor 1961 reeds maatregelen te beramen voor het centrum van het dorj als de tram ver vangen zal worden door bussen. De PvdA richt eerst zijn blik op de post onderwijs. Zy vragij naar de acti viteiten van B. en W. om invoering van sehoolmelk op de niet-openbare scholen te bevorderen, het oordeel van de school artsen over het melkdrmken op school. De PvdA vraagt verder naar het zwem bad, mede gelet op het aantal inwoners en de betekenis van Voorschoten in de Leidse agglomeratie; reorganisatie van BB; de vorderingen t.ov. het stichten van een bejaardencentrum; tegengaan van het verontreinigen van speelweiden; verbetering van het wegdek van de Hof weg naar Adegeest; aanbrengen van openbare toiletten; voorbereiding open baar lokaal vervoer; het stichten van een lokaliteit voor kleine vergaderingen. En tenslotte vraagt de PvdA of het niet wenselyk geacht moet worden het sta tion der Nederlandse Spoorwegen her opend te krijgen als in 1961 het inter lokale vervoer gereorganiseerd zal wor den. Kind redde kind Gistermiddag waren twee broertjes aan het spelen op een platte schuit met kisten en vaten, die in de Mare ligt. De jongste een knaapje van vyf jaar gleed daarby uit en viel in het water. De tienjarige Hans Post, die het ongeluk zag gebeuren, had zoveel tegen woordigheid van geest, dat hy onmid dellijk naar het pakhuis van zijn vader rende en daar een bezem pakte. Daar mede holde hij terug naar de schuit. Aanvankelijk zag hy alleen nog maar een hand van het jongetje boven water, maar meteen daarop ook het hoofd. On danks de kisten, die ln de weg stonden, kon hij met de stok het jongetje be reiken, dat deze „strohalm" gretig vast greep. „Ik kreeg al snel kramp ln mijn vingers van het trekken en ik was als de dood, dat de bezem van de stok zou loslaten", vertelde Hans na afloop, ter wijl hij nog stond te trillen van de ze nuwen. Maar hij had zo lang vastge houden tot ouderen waren toegesneld om het jongetje uit het water te vissen. Winkels 's avonds open tot half tien VAN 28 NOV. T.E.M. 3 DEC. Na overleg tussen vertegenwoordigers (sters) van werknemersorganisaties, grootbedrijf en het bestuur van de Leid se Middenstands Centrale en na ver kregen goedkeuring van B. en W. is 5369 studenten Voor het studiejaar 1960-1961 zijn tot dusver 5369 studenten ingeschreven, ver deeld over de volgende faculteiten (met tussen haakjes de overeenkomstige cij fers van vorig Jaar) Theologie 102 (105); rechtsgeleerdheid 937 (902); geneeskunde 1160 (1155); wls- en natuurkunde 1416 (1277); letteren en wijsbegeerte 1190 (1080); verenigde fa culteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte 291 (263): ver enigde faculteiten der letteren en wijs begeerte en der wis- en natuurkunde en der geneeskunde 273 (255)totaal 5369 (5042). Het aantal eerstejaars studenten be draagt thans 911, als volgt verdeeld: Theologie 5, rechtsgeleerdheid 168, ge neeskunde 146, wis- en natuurkunde 262, letteren en wijsbegeerte 231, verenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte 48, verenigde faculteiten der letteren en wijsbegeerte en der wis- en natuurkunde en der ge neeskunde 51. Op 20 november van het vorige jaar bedroeg het aantal eerstejaars studenten voor het studiejaar 887. besloten het sluitingsuur voor winkels in de „Lichtweek" van 28 november tot en met 3 december a.s. te bepalen op half tien 's avonds. Dan nog aanwezige kopetrs mogen tot tien uur worden af geholpen. De voltallige raad van Zoeterwoude kwam gisteravond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Detmers. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de oud-burgemeester, de heer H. J. J. A. Smeets, waarin hy nogmaals dankt voor het mooie afscheid, dat hem bereid is en voor het prachtige cadeau, dat hem daarby werd aangeboden. G.S. hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van 13 mei 1960 tot aankoop van het herenhuis niet garage en kantoorruimte, een open loods, een stenen fabrieksruimte en 3 houten loodsen met bijbehorend terrein voor de som van f. 114.000. Deze eigendommen behoren thans toe aan N. van den Akker aan de Miening 33. G.S. gaan o.a. niet akkoord met de voorwaarde, dat Van den Akker gedurende zyn verdere leven om niet in het huis mag blyven wonen. Dit zou een vermindering van de koopprüs tot gevolg moeten hebben van f. 18.000. Bovendien zou de gemeente een dergelijk groot object niet nodig hebben. B. en W. delen ten aanzien hiervan mee, dat tegen het nnthouden van de goed keuring aan dit besluit by de Kroon beroep kan worden aangetekend. Gevreesd wordt echter, dat het beroep ongegrond zal worden verklaard. Met de heer Van den Akker is opnieuw onderhandeld. Deze is nu bereid een huur voor de woning te betalen van f. 900 per jaar. B. en W. menen, dat hierdoor het grootste bezwaar van G.S. is weggenomen. In verband hiermee wordt voorgesteld het besluit van 13 mei 1960 in te trekken en opnieuw tot aankoop te besluiten, thans echter zon derder de bepaling betreffende het vry wonen. Hiertoe werd met algemene stem men besloten. Met algemene stemmen wordt beslo- I ten te bepalen, dat een uitbreidings plan in voorbereiding is voor de vol gende gebieden: een gedeelte van de Hofpolder en Oostvlietpolder ten Noor- Uit de door enkele fracties gezamen- den grenzend aan het uitbreidingsplan Vrouweweg-Vlietweg, ten oosten aan de Europaweg, ten zuiden aan Rijksweg 4a De voorzitter antwoordt, dat hij het waardeert, dat de raad een ambtswo ning voor hem wil bouwen. Spreker heeft een groot gezin (8 kinderen). De woning zal dus groot moeten worden en tevens representatief. Dit zal een grote uitgave van de gemeente vergen. Spre ker denkt aan 80 a 90.000 gulden. Wan neer de oude ambtswoning kan worden gerestaureerd dan zal veel minder be dragen. De heer Van der Ploeg wil ook het raadhuis laten verbouwen zoals de secretarie en de raadzaal. Spreker vraagt hoe de eigenaresse van het per ceel Miening 1 hier tegnover staat? Kan de gemeente optie krijgen op deze grond? De kath. fractie wil deze grond toch wel aankopen. Het agrarische belang van deze grond kan de fractie niet in zien. De voorzitter zegt, dat de G.S. hun onthouding aan het raadsbesluit moti veren met de aanwijzing als agrarische grond in het uitbreidingsplan. Dit plan kan gewijzigd worden, doch behoeft dan toch de goedkeuring van G.S. Het is nu te laat om tegen de beslissing van G.S. in beroep te gaan. Met algemene stemmen wordt dan be sloten niet in beroep te gaan bij de Kroon. Te zyner tyd kan een nieuw besluit worden genomen. Aan de ingekomen stukken wordt nog toegevoegd een verzoek van de Zang vereniging Sancta Lucia tesamen met de Zangvereniging Zingt den Here om een subsidie te mogen ontvangen van f 550 voor een te geven concert. Aan vankelijk was f 1100 gevraagd omdat het concert zou worden gegeven met het West-Nederlands Symphonie-orkest. Dit is nu vervangen door een Kamer orkest. B. en W. stellen voor het ge vraagde subsidie te verlenen. De heer van Mil heeft geen bezwaar, doch wijst er op hoe het de bewoners vorig jaar mogelijk werd gemaakt dit concert by te wonen Op de circulaire stond vermeld dat de bewoners van de Hoge Rijndijk met de bus naar Leiden konden gaan en daar overstappen naar Zoeterwoude Dorp. Dit was niet de be doeling. Spreker wil dit nu graag anders zien. De voorzitter wil dit wel overbrengen aan de organisatoren. Of het echter uit voerbaar is weet spreker niet. De heer Van Mil wil dit als voor waarde aan het subsidie verbinden. De voorzitter vreest dat dan het sub sidie zal moeten worden verhoogd. Met algemene stemmen wordt dan be sloten het subsidie te verhogen tot max. f 600, onder voorwaarde, dat de organi satoren een bus laten rijden vanaf de Hoge RijndUk naar het Dorp. Het maximum-krediet in rekening courant voor het jaar 1960 wordt dan vastgesteld op f 140.000. Aangezien met de eigenaren van de gronden in het recreatieplan Nieuwe Weg geen overeenstemming kon worden bereikt, stellen B. en W. voor deze gron den te onteigenen. Met algemene stem men werd aldus besloten. B. en W. stellen vervolgens voor het uitbreidingsplan Weipoort vast te stel len. Naar aanleiding hiervan deelt de heer van der Ploeg mede, dat de Kath. fractie dit punt nog wil aanhouden. De raadsleden zullen gaarne de voor schriften van dit plan thuisontvangen ter bestudering. Verscheidene leden van de fractie vinden dit plan nogal ingrij pend. De voorzitter merkt op. dat bezwa ren nu toch niet meer kunnen worden ingebracht. Besloten wordt de vaststel ling van dit plan aan te houden. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het plan in hoofd zaak wordt de openbare vergadering ge schorst. Na heropening van de openbare ver gadering wordt het plan in hoofdzaak vastgesteld. Op voorstel van de heer Van der Ploeg wordt besloten het voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan Dorp betreffende het gebied tussen Schenkelweg en Korte Miening aan te houden. en ten westen aan de geprojecteerde weg Rijksweg 4b; het gebied tussen Rijks weg en de terreinen van het industrie schap De Grote Polder. De Grote Westeindense Polder heeft subsidie aangevraagd in de kosten van de Westeindenseweg. B. en W. stelden voor een subsidie van f 250 te ver lenen De Geerpolder ontvangt eenzelfde bedrag. De heer Van Vliet had een hoger bedrag verwacht. De Westeinden seweg verkeert in een uitstekende condi tie, terwijl de Geerweg nog steeds erg slecht is. De verhouding ligt dus niet goed. Spr. stelde voor de subsidie te verhogen tot f 600. Besloten werd het voorstel aan te houden. Er zal nader advies worden gevraagd aan de commissie voor de financiën. Ook het punt om straatverlichting by de Lammebrug aan te brengen werd aangehouden. De heer Van der Ploeg achtte de verlichting zeer urgent. lyk gestelde vragen lichten wy de vol gende: Een overzicht van de exploita- tatie van het Cultureel Centrum; op voering van eigen waterproduktie, vor deringen van het efficiency-onderzoek; welke uitleen-bibliothe(e)k<en) B. en W. bedoelen in hun subsidienota en ten slotte een indruk van de resultaten van de schooltandverzorging. VOORSCHOTEN SINT KOMT TOCH Hoewel het oorspronkelijk niet in de bedoeling van Sint-Nicolaas heeft gele gen nog voor 5 december een bezoek aan Voorschoten te brengen, heeft de Goedheiligman besloten a.s. zaterdag middag een rijtoer door Voorschoten te maken. Sinterklaas zal za ter- middag, begeleid door burgemeester L. van Kool. een aantal padvinders, ver- keersbrigadiers en de harmonievereni ging 8t.-Laurentius, om half drie van net gemeentehuis naar de Voorstraat gaan en daarna een rijtoer door het dorp maken. Toneel voor kinderfeest De toneelgroep van de buurtvereni ging „Recht door Recht" (Donklaan en omgeving) heeft in het Bondsgebouw een toneelstuk opgevoerd. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het kinderfeest, dat de buurtvereniging met Sint-Nicolaas aan de kinderen zal aanbieden. Onder regie van de heer J. v. d. Hulst werd „Het Spook van de Vrijburcht" opgevoerd. Het was een vlot gespeeld en grappig stuk. Voorzitter H. Dek dankte de spelers o.m. met bloemen. Na afloop werd nog geruime tyd gedanst. ZOETERWOUDE Brand in bakkerij Gistermiddag tegen 12 uur ontstond brand in de achter de woning gelegen bakkery van de heer J. J. Tyssen, Hoge Ryndyk 167 in Zoeterwoude. De oorzaak van deze brand is vermoedeiyk over verhitting van de schoorsteen van de oven. De brandweer van Leiden was spoedig ter plaatse Door de grote rook ontwikkeling moesten de pannen van het dak worden verwijderd om by de vuurhaard te komen. Met twee water stralen werd de brand bestreden, doch daarnaast werd gebruik gemaakt van de nevelspuit, waardoor de waterschade tot een minimum beperkt bleef. De brandweer was de brand spoedig mees ter. Het woonhuis en de achter de bak kery gelegen opslagplaats van de grond stoffen liepen geen schade op. BEURSOVERZICHT Kon. Olie en Philips vast De beurs gaf vanmiddag een fors koersherstel te zien voor aandelen Kon. Olie en Philips. De handel had meer te betekenen dan op de voorgaande beurs- dagen. De Nederlandse hoofdfondsen stonden in New York weer in de belang stelling en gaven koersverbeteringen te zien. Wall Street blijft vandaag, wegens „Thanksgiving Day", gesloten. De ten dentie op de Westduitse beurzen was vandaag eerder aan de vaste kant. Mede hierdoor kwam het Damrak vanmiddag met hogere koersen voor de dag. Aande len Philips liepen het koersverlies van woensdag van 9 punten niet alleen ge heel in, doch kwamen daar zelfs nog bo ven uit bij een notering op 1217, tegen gisteren als slotkoers 1203AKU's lie pen op van 461 >2 tot 464 en monteerden 5 punten. Hoogovens avanceerden op 836 ruim 3 punten. Unilevers 7 punten hoger op 797. Kon. Olie steeg van f 125.50 tot f. 125.90, by een voorgaande notering van f. 122.80. De stukken werden voor Lon- dense rekening uit de markt genomen. Ook het publiek gaf van goede kooplust in deze hoek blijk. Morgen nabeurs zul len de derde kwartaalcyfers van de Kon. Shellgroep worden bekendgemaakt. Deze cyfers worden door de beurs met een zeker optimisme tegemoet gezien. Het Damrak liep er vanmiddag reeds op vooruit en kocht de stukken. Wanneer de cijfers eens niet mochten meevallen, dan is deze tegenvaller reeds lang ln de koers verdisconteerd, aldus de beurs. Scheepvaarten een weinig hoger. Cul tures lichtelyk verdeeld. Staatsfondsen praktisch onveranderd. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 24 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 101 Ned '59 4% 100% 101 Ned *60-1 4% 100% 101% Ned '60 11 4% 100% 101% Ned. 59 4% 99 ft 99ftGL Ned '53 3% 95,V 95% Grootboek obi. 8% 81% Ned '47 3% (3) 94,V 94AGB Ned '51 3% 96% 96% B Ned '53 (3%) 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned '48 3% 89 89% Ned. bel. cert. 3V< 90 GB 93 GB Ned. '50 3% 89 89 Ned '54 3% 90,V 90 ft Ned '55 I 3% 90% 90,V Ned. '55-11 ZVt 92% 93 Ned. "31 Z 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92% 92% Ned. doll. ln. 47 3 88% 88 Ned. Inv. cert. 3 98,"«GB 98A Ned. 62-64 3 99ft 99% Indië *37 3 98 ft Indië '37 A 3 94 93 Ned won.bJ. '57 6 109*» 109f* Ned won.bJ. *58 4% 100% 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 29 28% Nat. Handelsbank 225 227 Ned. Handelmy. 297% 298% Amst Rubber 112% 112%GL H.VA 149% 147%GB Senembah 540 540 AK.U 459 GB 464 GB Berkel's Patent (v.) 340 340 Calvé Delft cert 785 GB 789 GB Deli My en (Ver.) 173.20 174.90 Kon Pap v Gelder 325 330 Hoogovens cert 831% 835% Müller en Co N.B 418% 421 Ned Kabelfabr 626 621 Philips 1203% 1212%OB Philips pref 327% 330 Unilever 790 796% Wilton Feyenoord 208 209 Biliton 2de r 434% 431% Dordtse Olie gew 578% 589% Kon Olie (f20.—) Idem (50 A f20.—) 122.85 125.60 Holl Amer U)n 141% 141% Java China Paket 152 153 KLM 100 9870 Kon Ned. Stmv My 186% 187% Kon Paket My 136% 137 Stoomvaart My Ned 165% 166 Nievelt Goudr cert 143 GB 143% v Ommeren cert 311 307 Kon Rott Lloyd 149 150 GB Ned Scheepv Unie 146% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 94% 94% idem 48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 99% ld. ld. -37 I-n (3%) 95 94% Z.-Holland *56 (4%) 98% 98H Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 105 106% ld. N.W£ '52 (4%) 98% BVGrspbr f500 178% 177% BVGrspbr *52 131% Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 89% 89% Premieleningen A'dam *53 3 100% B 100 A'dam *51 I 2% 82% A'dam *56 I 2%81% 81% A'dam *56 n 2% 88 88% A'dam '56 III 2% .88 87% Eindhoven '54 2% 82% B 82% Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 86% 86% Idem II 2% 90% R'dam '52 1 2% 89 89% Idem II 2% 88 89% Idem *57 2% 102 103 Utrecht *52 2% 91 Z.-HoU 1957 2% 95% 96*1 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Robeco 234 234.50 Amst. Bank 390 395 H.B.U. eert 226% 227 Rott. Bank 325 327% Twentsche Bank 313% 325 Industrie Ondernemingen Albert Heyn415 405 Borsumy57% 57 Electrolasmy 352 Kon Ned Grofsm 188 188% HoU Constructie 563 560 Ing Our v Bouwnyv 264% Internatlo 157% 158% Int. Kunststof! fnd 65% 65% v. Kempen en Begeer 122 121 Leidse Wolspinnery 520 520 Rott. Droogdok My 815 B Slkkens Groep 859 859 Ver Touwtabrieken 340 347 Walvisvaart 109% Wernlnk's Betonm 163 162 Van Wyk en Heringa 121% Zaalberg 120% 120% Spoorwegen Dell Spoorweg My 8% 4 B Amerlk fondsen Canadian Pacific R 21% 21f^ Intern NickeJ 54% 55 Anaconda 45 46% Bethlehem Steel 40% 40% Cltles 8ervice 45% 46% General Motors 42 41% Kennecott 77% 79 Republic 8tee) 54% 54% SheU OU 80% 80% Union Pacific 27% 27% ün. States Steel 72% 72%B.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7