Nieuwe verkeerslicliteii-apparatuur voor Leidse binnenstad onbruikbaar Straten te nauw en kruispunten lijken meer op spinnewebben.... SSR-SOCIËTEIT HOGEWOERD OFFICIEEL IN GEBRUIK HET IJSKOLVEN TE RIJNSBURG AOSRAM Ambassadeur Young sprak vele Amerikanen toe in Pieterskerk Het Hemelbed*" voor K en O Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 november 1960 Tweede blad no. 30211 De weggebruikers tussen gistermiddag 3 en 6 uur zullen op de kruisingen Haarlemmerstraat-Blauwpoortsbrug-Turfmarkt-Prinsesse- kade en Herenstraat-Zoeterwoudse Singel-Koepoortsbrug wel even vreemd hebben opgekeken. Hoe kwamen die verkeerslichten daar zo plotseling? De Leidse verkeerspolitie wilde eens een demonstratie by wonen van een door een Duitse firma ontworpen verkeers lichteninstallatie met draadloze af standsbediening. Dit nieuwe type ver keerslichten, TRAWIA genoemd, kan worden ingezet op die plaatsen, waar normaal geen verkeersregeling nodig is, maar waar behoefte is aan een tijdelijke regeling. Bij voorbeeld tijdens spitsuren op een bepaald kruispunt; verkeerson gelukken; branden; wegopbrekingen; sportwedstrijden; toeristenverkeer; jaar beurzen; optochten; vliegfeesten enz. De TRAWIA wordt op een speciale aan hangwagen direct naar een bepaald kruispunt gebracht. Men kan de nieuwe installatie met de hand bedienen, zij kan volautomatisch binnen een tijdsbestek van 10—90 secon den worden ingesteld, terwijl ook gebruik gemaakt kan worden van draadloze af standsbediening. In dit laatste geval heeft de installatie een ontvanger met antenne terwijl een politieman een zen dertje by zich draagt. In Duitsland zijn de nieuwe verkeers- apparaten al volop in gebruik. Tydens de Industriebeurs in Hannover waren er dagen met meer dan 60.000 personen auto's en honderden autobussen (bij een interland-voetbalwedstrijd in Amster dam of Rotterdam ongeveer 7000 auto's). Toen bewees de TRAWIA goede dien sten. Voor Leiden is deze moderne installa tie, volgens het oordeel van de politie, echter niet bruikbaar. De apparatuur is Demonstratie met de nieuwe ver- keerslichtenapparatuur bij de krui sing BlauwpoortsbrugHaarlem merstraat. namelijk op twee fasen ingesteld, het geen wil zeggen, dat voor twee tegen overgestelde richtingen het verkeerslicht op groen of rood springt. De Leidse we gen in de binnenstad staan deze rege ling in de weg. Immers er bestaat byv. op bovengenoemde kruispunten geen goede mogelijkheid voor het linksaf- slaande verkeer zich op te stellen, ten einde het tegemoetkomende verkeer voorrang te verlenen. Gisteren bleek dit overduidelijk tydens de demonstratie. Wel wordt de TRAWIA morgen Inge zet in Rotterdam, waar het verkeer op de ruime overzichtelijke kruispunten ideaal met de nieuwe installatie geregeld kan worden. Promoties Leidse Universiteit Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, geti teld „On the theory of paramagnetic spin-spin relaxation", de heer, de heer W. J. Caspers, geboren te Leeuwarden in 1929 en wonende te Leiden. Bevorderd tot doctor inde geneeskun de op een proefschrift getiteld: „Chi rurgische reconstructie therapie bij ar- terieel oblitererend vaatlijden", de heer J L. Terpstra, geboren te Amsterdam in 1928 en wonende te Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift getiteld; „In- plantatie-metastasen öhemotherapeuti- sche prophylaxe en groei in geïnfec teerd milieu", de heer A. Zwaveling. ge boren te Oud Schoonebeek in 1927 en wonende te Zoeterwoude. De bevorde ring geschiedde cum laude. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Nederlands recht de heren G. W. van Herwaarden (Den Haag), P. H. Lefebvre (Haarlem) en N. W. Sickler (Amsterdam). BAZAAR HERV. MOLENWIJK. Morgen en zaterdag wordt in het wykgebouw „De Goede Herder" aan de Oude Vest een bazaar gehouden ten bate van de hervormde wijkgemeente „Molenwijk". Beide dagen is de bazaar geopend van 3 tot 10 uur. Advertentie GESCHENKEN VOOR „LASTIGE" MENSEN Kunst- en Kantoorboekhandel SAINT LVCAS SOCIETY RAPENBURG 83 TEL. 25514 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ludovicus Andreas, zn van A. M. van Wijk en A. H. J. M. Borgsteede, Alexander Maximiliaan, zn van M. Weijsters en H. A. de Meijer, Annemleke, dr van T. Beu geling en H. M. E. de Jonge, Raymond Ronald, zn van J. H. Menslnk en P. W. van Rooijen, Frederlk Willem, zn van S. van Weeren en E. E. de la Rie; Norbert Ferdinand, zn van W. A. F. van de Kamp en M. E. J. Bots. GETROUWD A. A. van Ooij en L. W. von Liebensteln J. C. Hakemulder en L. A. van der Steen. OVERLEDEN M. M. Nicol Speijer, 47 Ir e.v. F. A. Ne lemans, G. A. de Wit, 71 Jaar, man; G. H. Pool, 56 Jaar, man. Op de vloer van de sociëteit heeft de Societas Studiosorum Reformato- rum moeten vechten voor haar be staan, maar deze strijd is tenslotte beloond. De afdeling Leiden van de Sociëtas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis, heeft thans haar eigen sociëteit, gevestigd aan de Hoge- woerd 106108. De eerste woorden kwamen uit de mond van prof. dr. J. P. A. Mekkes, ere-lid van de vereniging en bijzon der hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit, die de eer te beurt was ge vallen dit gezelligheidscentrum te openen. Want door die gezelligheid was prof. Mekkes zo getroffen tij dens zijn lidmaatschap van de SSR. Hij wenste het bestuur van de afde ling Leiden veel geluk met het nieu we sociëteitsgebouiv. Hij hoopte, dat de strijd in de liefde op de vloer van de nieuwe sociëteit zou worden voortgezet. Vooraf sprak de praeses van de SSR, de heer H. H. van Oosten, wel komstwoorden tot de diverse verte genwoordigers van studentenorgani saties en andere autoriteiten. Het pand Hogewoerd 108, waar de sociëteit is gevestigd, bevat thans na een ingrijpende verbouwing een so ciëteitszaal, dispuutkamer, bestuurs kamer en zeven studentenkamers. De leden zelf brachten voor de bouw f. 16.000 bijeen, terwijl giften uit de bedrijven en kerken de aanvulling moeten vormen om het benodigde bedrag bijeen te krijgen. (Foto LD-Holvast) „Hoe leer ik muziek woarderen?" Onder de titel „Hoe leer Ik muziek waarderen?" bood gisteravond in „De Harmonie" de heer D. W. Kolenbrander zijn medeleden van de Ned. Ver. van ex-politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd (Expoge)). een keuze aan uit zijn uitgebreide collectie grammofoon platen, waarbij hij telkens een kort toe lichtend praatje gaf. Muziek appelleert allereerst aan het gevoel, het luisteren ernaar vereist concentratie, men kan nu eenmaal niet twee dingen tegelijker tijd doen zo zei de heer Kolenbrander. En zo hebben de leden van Expoge, die slechts in een zeer gering aantal waren opgekomen, aandachtig geluisterd naar de verschillende composities, die van een uitstekend gehalte waren. Chr. Zangver. „Ex Animo" In het gebouw Rehohoth hield de Chr. Zangvereniging „Ex Animo" haar jaarlijkse vergadering. De voorzitter opende deze vergadering op de gebrui kelijke wijze waarna de secretaris en penningmeester hun jaarverslagen uit brachten. Het bleek dat de positie van de vereniging gehandhaafd kon blijven, ook al had men gedacht, dat er inzin king zou komen na het jubileum van vorig jaar. Naast de studie van de Mat- thaeus Passion, waarvan de uitvoering is vastgesteld op 20 en 21 maart, is ook in studie genomen het Dettinger Te Deum van Handel. Om de leden enigs zins vertrouwd te maken met de mu ziek van dit laatstgenoemde werk, werd een grammofoonplaat gedraaid, waar door de leden een indruk van dit werk verkregen. die lekkere shag de handige doos Commissie Volkskunde Oud-Leiden Dode gebruiken in levende taal Er is geen enkel zakelijk verband tussen het Museum voor Natuur lijke Historie en de Commissie voor Volkskunde van de Vereniging „Oud-Leiden" en toch heeft deze commissie dankzij een vriendelijke en zeer op prijs gestelde bemiddeling de laatste keren de beschik- gehad over wat men zou kunnen noemen de Jachtzaal van het museum om daar haar gasten-bijeenkomsten te houden. Zo was het gisteravond, toen vele ge nodigden er wederom gastvrij onthaald werden, na door de voorzitter, de heer A. Bicker Caarten, te zijn verwelkomd. Op deze bijeenkomst werden twee korte inleidingen gehouden, waarop een ge sprek volgde in de zin van: wat de een niet weet, dat weet de ander. Levenscyclus van varens en mossen De leden van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging; afd. Leiden, die gisteravond de regen buien trotseerden om de ledenbijeen komst in het Rijksherbarium te kunnen bijwonen teneinde van dr. S. J. Oost- stroom via een praatje, een schetsje en een kijkje in de microscoop iets meer aan de weet te komen over de levens cyclus van varens en mossen, kunnen terugzien op een leerzame en interes sante avond. „Hoewel bij de mossen en de varens de vermenigvuldiging geschiedt door middel van zjg. sporen en de bevruch ting bij beide plantensoorten eveneens op dezelfde wijze plaats heeft, bestaat er in de levenscyclus van beide sporen- dragers op een bepaald onderdeel een wel zeer kenmerkend verschil", aldus dr. Ooststroom. Bij de varens springen op een bepaald moment de sporendoosjes (sporangiën), die onder het blad zitten geheel open. waarna de sporen door de wind worden verspreid en elders gaan ontkiemen. Hierbij ontstaat allereerst de voorkiem (prothallium), die aan het oppervlak zowel manlijke als vrouwe lijke organen bevat. De inhoud van de eerste bestaat uit spermatozoiden, die zich met hun zweepeinden door het uitertst dunne laagje water, dat zich op de oppervlakte van de voorkiem be vindt. snel verplaatsen naar de vrou welijke organen en bij deze via het halskanaal de eicel bereiken. Bij de mosplant is alles praktisch gelijk aan de generatiewisseling bij de varen met dit verschil, dat de ongeslachtelijke gene ratie, het sporenkapseldoosje) hier blij vend met de geslachtelijke mosplant verbonden blijft en er als het ware op parasiteert. Bij mos n,l. ontstaat er, zoals bij de varen, niet eerst een voor kiem. Het mos is tweehuizig d.w.z. het ene plantje draagt vrouwelijke organen, het andere manlijke. De spermatozoïden gaan hier dus over naar het plantje met vrouwelijke organen eveneens via een wateroppervlakte en na de bevruchting ontwikkelt zich uit de eicel een lang steeltje op het uiteinde waarvan een sporendoosje groeit. Uit de sporen ont kiemt een meermalen vertakte draad waarop zich kleine knopjes en waaruit zich vervolgens kleine mosplantjes ont wikkelen. Na een microscopische de monstratie van enige onderdelen uit de varen- en moslevenscyclussen, volgde nog een interessant vraaggesprek over het onderhavige onderwerp. De eerste inleiding werd gehouden door de heer S. C. H. Leenheer uit Rijnsburg over het kolven op het ijs, dat in Rijnsburg nog in zwang is. Het kolven in vroeger eeuwen een algemene sport, wordt tegenwoordig hier en daar nog beoefend, maar het kolven op het ijs schijnt alleen in Rijnsburg te zijn overgebleven. Er zijn voor dat ijskolven altijd veel liefhebbers te vinden, een liefhebberij die van vader op zoon overgaat. De manier, waarop het ge speeld wordt is over-oud, niemand weet hoe oud. De Rijnsburgse manier vindt men afgebeeld op een schilderij van Aert van der Neer in het museum Bre- dius: twee houtblokken op het ijs, waar tegen een (palm- of azynhouten) bal wordt geslagen met een kolf, een houten hamer. De lengte van de baan is 40 meter. Het aantal deelnemers loopt rond de 12; iedere deelnemer heeft zijn eigen bal, maar er is één gezamenlijke kolf. Het is een sport (op klompen be oefend) waarbij veel vaardigheid en kracht wordt geëist. LEVENDE GEZEGDEN Over levende gezegden: die terug gaan op oude gebruiken sprak vervol gens mej. L. G. de Graaf, die begon met de ridder-tijd, waaraan vele zegswijzen herinneren, zoals: in het schild voeren, een lans breken, een schobbejak (schub ben-jak of maliënkolder) en er loopt een streep door (de streep in het wapen van een bastaard). J. J. Jurissen commissaris N.Z.H.V.M. AFSCHEIDSRECEPTIE DINSDAG IN H IKLEM De vergadering van commissarissei van de N.V. Noord-Zuid-Hollandsch Vervoermaatschappij te Haarlem hee. gisteren afscheid genomen van c directeur, de heer J. J. Jurrissen, aa wie met ingang van 1 december a.. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag wa verleend. De vergadering benoemde dt heer Jurrissen tot commissaris de- vennootschap. In verband met het vertrek van dc heer Jurrissen wordt dinsdagmiddag a s van 26 uur in café-restaurant Brink man te Haarlem een afscheidsreceptie gehouden. Zoals békend is de heer N. Hortensius. directeur van de G.A.D.O. te Groningen, benoemd tot directeur van de N.Z.H VM. Maar ook het gehele maatschappe lijke leven in lang vervlogen eeuwen speelt een levende rol in onze taal. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: een wit-voet je hebben (een paard met witte voeten mocht tolvry de stad in), te hooi en te gras (slaande op rechts dagen in twee seizoenen), een veer van de mond blazen (afkomstig uit het Germaanse recht, waarbij, als een neer geslagene nog een veer van zyn mond blies, de misdadiger niet van doodslag werd beschuldigd), zijn tramontane kwijt zijn (d.i. de Pool-ster, waar de schipper op voer), botje bij botje leg gen (botje was een geldstukje), geen grein verstand ergens van hebben (grein, het Franse grain, was een gewichtje) een klaploper (leprozen liepen met een houten ratel of klap rond) en een loer draaien (een uitdrukking aan de val kenjacht ontleend). Thanksgivingday De vierde donderdag in november is voor de Amerikanen een bijzondere dag: Thanksgivingday. Deze feestdag vindt haar oorsprong in 1621 in Plymouth, waar de Pilgrim Fathers, via Engeland komende uit Holland, voet aan wal zet ten in de Nieuwe Wereld, hun nieuwe vaderland. Zij waren daar in 1620 ge arriveerd, maakten een zeer moeilijk jaar door, dat slechts door de helft van het troepje van 102 zielen werd overleefd, en kwamen in 1621 bijeen voor een dankdienst voor de eerste goede oogste. Over de gehele wereld wordt telken- jare dit feit op deze novemberdag door de Amerikanen herdacht. De Amerikanen in Nederland kwa men bijeen in de Pieterskerk in Leiden, welke kerk zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in het leven der Pilgrim Fathers in hun Hollandse tijd, en waar hun leidsman Robinson, die de tocht met de Mayflower niet meer meemaakte, be graven ligt. Onder de talryke Ameri kanen, die vanochtend naar Leiden wa- n Succes ook nu weer evident Jan de Hartog is één van de zeer wei nige hedendaagse Nederlandse auteurs, wiens werken ook buiten onze lands grenzen met succes worden opgevoerd. Hij werd in 1914 geboren, koos de jour nalistieke loopbaan, schreef verscheidene romans en toneelstukken waarvan wij vermelden: „Fort 99" in 1936, „Onder gang van de vrijheid" in 1937, „Mist" in 1939, „De duivel en juffrouw Honesta", „Schipper naast God" en „Het Hemel bed" in 1953 De laatste twee toneelwer ken werden door hem in het Engels ver taald en vonden in Engeland een gun stig onthaal. Vooral „Het Hemelbed" sloeg in, zodat het van daar uit zijn zegetocht over de wereld begon! Later volgden nog, direct in de Engelse taal geschreven: „The Fourposter" en „The Geisha and the Milkman". Dat „Het Hemelbed" nog steeds dienst kan doen, bewees de voorstelling van de Toneelgroep „Theater" woensdagavond voor K. en O. waarbij het in staat bleek genoeg warmte te kunnen verspreiden om de gehele schouwburg te verkwikken. Wij worden niet geconfronteerd met diepgaande zielsproblemen, als men ten minste het probleem van de omstreeks 70-jarige „Hij" om twee loodzware kof fers naar beneden te brengen over het hoofd wil zien Het zijn de conflicten van alle dag, de moeizame overbrugging van verschil van inzicht tussen de echtgenoten, de zorg om de kinderen, het overwinnen van het gevoel van leegte nadat zy zyn uitge vlogen; alles te boven gekomen door hun naar elkaar toegroeien, mogelijk ge maakt door een waarachtige en degelijk gefundeerde genegenheid. Jan de Hartog noemt „Het Hemelbed" een toneelspel, maar zyn geestige en blijmoedige dialoog geeft duidelijk te kennen, ('at het met lichte toets gespeeld moet worden. De onbekende regisseur (het programma noemt zijn (haar) naam niet) is in dit opzicht zeker niet tekort geschoten, integendeel. „Zij" werd door Lily Bouwmeester zéér overtuigend en met veel originele vond sten uitgebeeld, zy vond vaak ontroe rende accenten en haar creatie heeft, vergeleken met de eerste reeks opvoerin gen in 1953, niets aan waarde ingeboet. Kees Brusse toonde zich haar volkomen evenwaardige, partner, die imponeerde door zijn natuurlijk en sympathiek op treden en tot in de puntjes beheerst spel. Het publiek uitte zijn voldoening met een langdurig applaus. Er was een wèlverdiende bloemenhul de voor Lily Bouwmeester. B. H. ren gekomen, bevond zich de Ameri kaanse ambassadeur in ons land de heer Philip Young. De dienst in de Pieterskerk werd ge leid door de student Donald H. Postema, die in ons land studeert in het kader van het Fulbright uitwisselingsprogram ma. Tijdens de dienst werd het orgel bespeeld door twee andere Fulbright- studenten, David McCormick en Leiand Burns. Bovendien bracht Henry Black- mon liederen van Beethoven en Men delssohn-Bartholdy ten gehore. In zijn rede memoreerde de Ameri kaanse ambassadeur, de door president Eisenhower afgekondigde proclamatie, waarbij de vierde donderdag van n >- vember van elk jaar als nationale dank dag zou worden gevierd. Onze campagne voor bezinning moet thans de gehele wereld omvatten, cultureel, economisch en politiek, zo zei hij. Onze taak wordt niet vergemakkelijkt door de stoffelijke welvaart, waarin wij verkeren. By zonder moeilijk is het, aldus de ambassadeur, de moeilykheden en noden te zien en te begrijpen van mensen, die men helemaal niet kent en die duizenden kilometers veraf wonen en die een geheel ver schillende beschaving en godsdienst ken nen. Dat wy dit begrip kunnen hebben, is de uitdaging van onze tijd een uitdaging die wy allen onder ogen moe ten zien. De moderne wereld bezit al de mid delen voor zijn eigen vernietiging, zo vervolgde spreker, maar diezelfde krach ten kunnen ook voor z(jn eigen redding dienen. De ambassadeur herinnerde in zijn toespraak aan de vraag van de president, om op Thanksgivingday ook de mensen in andere landen te geden ken, die minder bevoorrecht zijn. Hy verzocht dringend de „bevryding- van-honger" campagne van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties te steunen. Hij besloot met de wens dat deze campagne tot verdieping der gedachten krachtig en consequent zal worden door gezet. Na de dienst zaten vele Amerikanen aan een lunch aan. 102-jarige in Winterswijk De oudste inwoner van Winterswijk, de heer G. H. Stortelers, is gisteren 102 jaar geworden. Hy geniet nog een goede gezondheid. Dagelyks maakt hy een rondgang op het boerenbedrijf in de buurtschap 't Woold, waar hy ge boren en getogen is. Hy heeft nog een levendige belangstelling voor wat er op en om het erf te doen is. Tot voor kort verrichtte hy zelfs af en toe nog lichte werkzaamheden op het bouwland.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3