Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 november 1960 Vierde blad no. 30210 Grootscheepse propaganda-campagne Nederlanders komen maar weinig in de diverse Horeca-bedrijven Ook buitenshuis huiselijkheid verlangd (Speciale berichtgeving) Van de Nederlandse bevolking bezoekt 38% geen of heel weinig café's. Ruim 73% komt nooit of zelden in een restaurant. Slechts 36% van het Nederlandse volk logeert wel eens in een hotel in binnen- of buitenland. Deze 36% wordt in hoofdzaak gevormd door de gegoede en middenklasse. Dit blijkt uit een onderzoek, dat door het Ned. Instituut voor motieven- en marktonderzoek is ingesteld in opdracht van het bedrijfschap Horeca. Deze enquête, die zich op een groep van 2000 Nederlanders heeft gericht, had ten doel vast te stellen welke betekenis de Horeca-bedrijven voor de Nederlandse be volking hebben. De resultaten van dit onderzoek zullen het uitgangspunt vormen voor 'n groot scheepse propaganda-campagne. Voorlo. pig is met deze campagne een half mil joen gulden gemoeid. Het geld zal door middel van een bestemmingsheffing, die tweederde van de normale heffing be draagt. door de leden van het bedrijf schap worden opgebracht. De campagne begint midden januari: voor Radio-Lu xemburg zullen op zondagmiddag de lotgevallen van een nieuwe Doorsnee familie van Annie Schmidt te beluiste ren zijn. Een deel van de vijf ton zal besteed worden aan de interne voorlich ting van de bedrijven, om deze beter aan te passen aan de moderne maat schappelijke omstandigheden. Merkwaardige cijfers en feiten zijn door het onderzoek aan het licht geko men. Gebleken is, dat in de drie gtote steden van het westen des lands en ..be neden de Moerdijk" café's vaker worden bezocht dan elders. Ongehuwden komen, zoals voor de hand ligt, vaker in café's dan gehuwden. I)e aantrekkingskracht van een café in de intieme sfeer van de vrienden- of kennissenkring is veelal sterk gekleurd door groepsactiviteiten, (kaarten, biljarten e.d.). Wat voor café's geldt, geldt ook voor de restaurants: in de drie grote steden worden zij drukker bezocht dan elders. Het bezoek stijgt naarmate men tot een hogere welstandsklasse behoort, waar uit o.m. blijkt, dat de prijzen voor maaltijden vaak een grote belemmering vormen. Moderne bedrijven niet altijd voordeel Van de ondervraagden zegt 52% vaker een restaurant te willen bezoeken. Vrouwen uit alle lagen van de bevol king, hebben die behoefte sterker dan mannen. Het onderzoek toont ook aan, dat bij dit buitenshuis vertoeven een sterk verlangen naar huiselijkheid b»ijft bestaan. Al te Teer ..gestroomlijn de", hypermoderne bedrijven zijn daar door lang niet altijd in het voordeel. Als beweegreden van dit verlangen naar een frequenter bezoek aan restau rants noemde de onderzochte groep o.a. de afwisseling, de gezelligheid en de ge. noegens van de vrouw om van de be sognes van de keuken ontslagen te zijn. De voornaamste redenen voor een hotel verblijf zijn in gelijke mate zakelijke doeleinden en vakanties. Bij velen blijkt een emotionele weerstand, een soort van „drempelvrees" te be staan. voortkomend uit angst voor het onbekende. Het seizoen pension trekt vooral door zijn huiselijke gezelligheid en zijn bevrediging van het verlangen geheel verzorgd te worden. Het huidige fooienstelsel draagt de goedkeuring weg van 45% der onder vraagden, 36% geeft de voorkeur aan een consumptieprijs, waarbij alles is inbegrepen. Over de vastgestelde hoogte der fooien (15%) is meer dan de helft der ondervraagden het eens. Het rap port houdt zich ook met andere speciale onderwerpen bezig. Bijna 80% van het publiek bezoekt nooit een dancing. Wel- gestelden brengen hun vakantie meer in het buitenland door dan in Neder land. Van degenen die in 1959 met vakantie zijn geweest, heeft 22% in een hotel overnacht, 9% in een pension. 267c heeft gekampeerd en 41% heeft gelogeerd bij familie of vrienden. Drie jaar reclame De komende Horeca-campagwe zal drie jaar duren. Zij zal de nadruk leg gen op de aanvullende taak van de Ho- reca-hedrijven, daarbij er voorzichtig van uitgaande, dat veelvuldig Horeea- bezoek de huiselijkheid geenszins be hoeft aan te tasten. OLIE VOOR CENTRALE VERWARMING Voor particulieren niet duurder (Van onze Haagse correspondent) Omdat terzake van het duurder wor- den van de huisbrandolie voor centrale verwarming velen, zo is ons gebleken, zich afvragen, of met ingang van afge lopen maandag de ongeveer 30 prijs verhoging ook van toepassing is op de leveranties aan particulieren, hebben wij ons te bevoegder plaatse georlenteerd en kunnen berichten, dat bedoelde ver hoging niet geldt voor levering aan particulieren. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de prijs voor de catego rie „grotere particulieren" zelfs iets om laag gaat. Zoals gemeld, vond de prijsverhoging voor olie voor centrale verwarming plaats door het afschaffen van kortin gen die aan niet-particulieren werden verstrekt. Derhalve is alleen huisbrand olie bestemd voor niet-particulieren in prys omhooggegaan. De interne voorlichting heeft tot doel de bedrijven zelf te doordringen van de noodzaak van een zo goed mogelijke aanpassing aan de moderne behoeften van het publiek door een zo soepel mo gelijke dienstverlening jeugdrestau- rants, kindermenus, speciale goedkope gerechten). Zuidafrikaanse regering ruimt krotten op De Zuidafrikaanse regering heeft in de afgelopen jaren ruim een miljard gul den besteed aan de opruiming van Ban- toe-krotwijken rondom de grote steden van Zuid-Afrika en de bouw van betere woonbuurten. Slechts in Cato Manor en sommige de len van de Kaap waren nog krotwjjken, die thans in snel tempo worden opge ruimd. De vertraging, die bij het oprui men van deze laatste krotwoningen, heeft plaats gevonden, is te wijten aan de tegenstand van sommige bewoners van deze gebieden en speciaal in Cato Manor van het verzet van de stokers van illegale sterke drank. De kosten voor de bouw van nieuwe huizen hebben alleen reeds 600 miljoen gulden bedragen, de overige 400 miljoen gulden werden besteed voor de dorps aanleg. riolering, verlichting en wegen bouw. De Zuidafrikanse regering werkt thans plannen uit om een gedeelte van de Bantoe-woonwfjken nabij Pretoria te verplaatsen naar Uitval, ten noorden van deze stad. Deze verplaatsing is het gevolg van de algemene verlangens der bewoners. In Uitval, dat binnen de ge proclameerde Bantoegebieden ligt. kun nen de bewoners de grond, waarop hun huizen gebouwd worden, evenals de hui zen zelf, in volledig bezit verkrijgen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7