RECHTZAKEN Oneerlijke bode bij de Raad van State WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 (Van onze Haagse correspondent) Een 28-jarige voormalige bode van de Raad van State had zich gisteren voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden terzake van vele kleine diefstallen, die hu in de loop van dit jaar uit de jassen, portmonnees en fooienpotten van zijn collega's gepleegd heeft. „Men zou verwachten dat in zo'n eer biedwaardig gebouw als van de Raad van State (gelegen aan het Haagse Bin nenhof) niet gestolen zou worden", zei de president, waarna hij uit het dossier voorlas dat verdachte met guldens tege lijk, in totaal f33.had gestolen uit de fooienpot van de koffiejuffrouw, een be drag van f 25.uit de portemonnee van een kantoormeisje en voorts een foto toestel en een scheerapparaat. Tenslotte bekende de ex-bode tegenover het ove rige personeel van de Raad van State het verhaal te hebben opgehangen dat hij zijn gehele salaris had verloren. Men had zo'n medelijden met de „onfortuin lijke" bode. dat er spontaan een collecte georganiseerd werd onder het personeel De bode accepteerde het geld in dank. Over de man was een voorlichtings rapport uitgebracht, waarin o.m. viel te lezen dat hij als jongetje van 9 jaar uit een raam was gevallen, waarbij hij op zijn hoofd terecht kwam, tengevolge waar van hij een schedelfractuur had opgelo pen. Sindsdien was hij nooit meer de oude geweest, vertelden zijn ouders. Niet alleen was hij diefstallen gaan plegen, ook vertelde hij links en rechts de meest fantastische verhalen over zichzelf. In militaire dienst gaf hij zich bijv. uit voor binnenhuisarchitect. De officier van Jus titie vond het niet nodig de zaak aan te houden voor een psychiatrisch rapport. Hij vorderde 10 maanden gevangenis straf met aftrek. „Nadat een psychiatrisch rapport is uitgebracht, kan ik mijn eis zo nodig nog herzienaldus de officier. Na raadkamer verklaarde de recht bank zich met dit standpunt akkoord. De verdediger, mr. W. M. M. Hekking, wees erop dat het geestes- en gevoels leven van de verdachte kennelijk niet normaal ontwikkeld zijn. Hij bepleitte een gecombineerde straf, waarvan het on voorwaardelijke gedeelte gelijk zou moe ten zijn aan de tijd, doorgebracht in voorarrest (3)4 maand). Uitspraak 6 december. DE „MILJONAIR" KRIJGT DRIE JAAR MET AFTREK De zich noemende Alex Flor, die op gegeven heeft geboren te zijn 11 april 1928 en geen vaste woon- of verblijf plaats in ons land heeft, is door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Deze man, die onder allerlei valse namen in het buitenland met de Justitie in aanraking is geweest, heeft in Nederland tienduizenden guldens zich wederrechtelijk toegeëigend, o.a. in Rot terdam. Den Haag en Amersfoort. Hij is reeds veroordeeld in België, Zwitserland. Frankrijk en Duitsland en was nog maar enkele maanden vrij, toen hij naar Ne derland kwam, waar hij wel „de miljo nair" genoemd werd. Er was vier jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist. Brand in grachtenhuis te Utrecht Vanochtend is omstreeks zes uur In een oud grachtenhuis op de Oudegracht in Utrecht brand uitgebroken. De brand weer die in verband met de compacte bouw, spoedig met groot materieel aan wezig was, trof één grote rookmassa aan. Zij moest zich met zuurstofmaskers toe gang tot het perceel verschaffen. Windbuks is geweer in zin der Jachtwet De procureur-generaal bij de Hoge Raad had in het belang der wet cassa tie aangetekend tegen een vonnis van de Haagse rechtbank, waarin is bepaald, dat een windbuks niet valt onder het begrip schietgeweer in de zin der jacht wet. De Hoge Raad heeft nu dit vonnis vernietigd en een tegenovergestelde uit spraak gegeven, met ontslag van rechts vervolging van de betrokkene. In de gang vond men de 86-jarige arts C. W. Nieuwenhuysen in bewusteloze toestand. Zijn 60-jarige huishoudster had nog getracht langs een laken het brandende huis te verlaten. Dit laken was iets te kort. Zij viel van geringe hoogte naar beneden. Beide slachtoffers werden in shock-toestand door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De brandweer werd in de blussings- werkzaamheden belemmerd door een enorme rookontwikkeling. Tegen half ze ven was men het vuur meester. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De huishoudster van de arts is de 60- jarige mej. Dasbach. Zij liep bij haar val ook een gebroken bovenarm op. De brand heeft gewoed in de achter kamer van het grachtenhuis waar de arts sliep. Een zoon heeft tegenover de politie het vermoeden uitgesproken dat zijn vader wellicht een lucifer heeft aan gestoken om te kijken hoe laat het was. Hierdoor hebben waarschijnlijk de de kens vlam gevat. De gehele kamer brandde uit. Men vond nog de verkoolde portefeuille van de heer Nieuwenhuysen onder het totaal uitgebrande bed. „GROÜTE BEER" UIT HOLLANDIA VERTROKKEN Gistermiddag is het troepentransport schip de „Groote Beer", dat militairen naar Ned. Nieuw-Guinea heeft gebracht, onder grote belangstelling van het pu bliek uit Hollandia naar Nederland ver trokken. Gelijk eerder is gemeld, wilden aan vankelijk vele inwoners van Nieuw- Guinea, onder de indruk van de gebeur tenissen in Kongo en hun door hen on vast geachte positie in overheidsdienst wegens een mogelijke nabije „papoea- nisering" van het ambtenarenkorps, van deze gelegenheid gebruik maken om uit Nieuw-Guinea te vertrekken. Thans is gebleken, dat de gemoederen gekalmeerd zijn en dat de belangstelling voor boeking op de „Groote Beer" sterk is afgenomen. Aan boord van het schip bevonden zich 130 passagiers, onder wie 32, die op sociaal-medische indicatie zijn vertrok ken en een kleine groep van ex-,.deta" jongens, enkelen met zeer grote gezin nen. Te Manokwari zullen zich nog 18 personen inschepen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6