Zó heerlijk en zo handig Ultra's willen De Gaulles plannen torpederen vóór de volksstemming Fa. SASBURG -LEIDEN HEIN2» Maar zij twijfelen zelf aan het welslagen van hun poging SYSTEMATISCHE OPZET VAN BURGERLIJKE VERDEDIGING Opa Kostering nou ben ik de oudste van de hele wereld Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 november 1960 Derde blad no. 30210 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) „De Gaulles referendum is ontwettig. Op onwettige daden van de regering zullen wij als het moet met alle middelen, ook onwettige, antwoorden". Ziedaar het antwoord van het „Front pour l'Algerie fran9aise" op de plannen van de Franse regering om een voorlopig Algerijns uitvoerend lichaam in te stellen en die eerste stap op weg naar De Gaulles „Algerijnse republiek" in januari in een referendum door het Franse volk te doen bekrachtigen. De woordvoerders van het F.A.F„ de alles overkoepelende organisa tie van de „ultra's" in Algerije, geven met dat antwoord in feite hun program van actie bloot. Zij willen De Gaulle's plannen tot het instellen van een Frans-Mohammedaanse Algerijnse republiek, die op den duur zelfs met de rebellenregering van Ferhat Abbas tot overeenstemming zou moeten komen, torpederen, vóórdat de grote meerderheid van het Franse volk en misschien van de negen miljoen mohammedanen in Algerije die plannen goedkeurt. plan niet inzien hoe het gered zou kunnen worden." Voor het eerst beginnen die „pieds noirs" hun vertrek naar Frankrijk als een reële mogelijkheid onder ogen te zien. Ook de kleine man en onder het miljoen Fransen in Algerije valt de overgrote meerderheid onder die noe mer begint zijn spaarcentjes naar Frankrijk over te maken. En zelfs in Bab el Oued, de arbeidersvoorstad van Algiers waar niemand spaarcentjes heeft wordt de buitenlandse bezoeker gevraagd hoe het met de arbeidsmarkt in Frank rijk staat. FAF wil leger in opstand betrekken Er rest het F.A.F. trouwens geen an dere keus: niet alleen kan het miljoen Fransen in Algerije zich niet van het moederland isoleren door tegen een uit spraak van het Franse volk in verzet te komen, maar die redenen gelden nog veel sterker voor het Franse leger in Algerije. En zonder de medewerking van dat leger is iedere actie van het F.A.F. tot falen gedoemd. Rest dus de conclusie dat in decem ber, uiterlijk in januari, de Franse ac tivisten in Algerije een nieuwe poging tot opstand zullen ondernemen en dat zij zullen proberen het leger daarin mee te slepen. De eerste van de vele krachtproeven, die De Gaulle op weg naar zijn doel zal ontmoeten, staat dus voor de deur. Of de activisten van Algerije die zul len winnen, is een tweede. Maar hun kaarten liggen iets gunstiger dan een week geleden. Het leger dat dezer da gen in alle talen zweeg, begint zich te roeren. Het bezoek dat de Franse minister van Oorlog, Messmer, en de stafchef, generaal Ely, aan Algerije heb ben gebracht, heeft niet de resultaten opgeleverd waarop Parijs hoopte. De beroepsofficieren voelen weinig of niets voor De Gaulle's gedeeltelijke een zijdige wapenstilstand: zij zijn voorts van mening dat De Gaulle's Algerijnse republiek geen waardige bekroning is van zes jaar strijd, alle pogingen van generaal Ely om de zaak zo voor te stellen dat het Franse leger in feite de overwinning al heeft behaald, ten spijt. Leger als stootkussen Het leger is dus wrevelig gestemd. Het zal, met het referendum op komst, zeker niet zelf tot actie tegen De Gaulle overgaan. Maar dat hoeft ook niet. Het F.A.F. wil het leger slechts in de positie van beschermend stootkussen brengen tussen de in opstand gekomen Fransen van Algerije en de republikeinse veilig heidscompagnieën die de Franse rege ring naar hier heeft gestuurd om zo'n opstand de kop in te drukken. Welnu, volgens het plan-Valentine neemt het leger de taak van de vei ligheidstroepen over zo gauw een mani festatie meer dan zesduizend mensen omvat. Het is die situatie die het F.A.F. in de komende weken wil scheppen, niet alleen in Algiers zelf, maar in alle ste den en dorpen van Algerije. Een soort 24ste januari in het groot dus. Zal die opzet lukken? Over de vraag of het F.A.F. erin zal slagen de Fran sen van Algerije opnieuw op de barri cades te krijgen, verschillen alle on partijdige waarnemers van mening. Ze ker is, dat de voorlopige invryheids- stelling van Lagaillarde en de zijnen in het slecht voorbereide Paryse proces van de barricades, de ultra's van Al gerije een hart onder de riem heeft gestoken. Als Lagaillarde hier terug zou komen, zou hij als een nationale held worden ingehaald. De smadelijke af tocht van de revolutionairen, die gezwo ren hadden op de barricades te ster ven, is er goeddeels door uitgewist; en toch bestaat er gerechtvaardigde twij fel aan de strijdlust van de ultra's. Het miserabele falen van de manifestaties op 11 november j.l. is daar een aan wijzing van. „Pieds noirs" pessimistisch Een tweede, in de grond veelbeteke- nender, verschijnsel is het wijdverspreide gevoel onder de „pieds noirs" het geen zwartvoeten betekent, een scheld naam die de in Algerije geboren en getogen Fransen nu als erenaam voor zich opeisen, net als onze voorvaders r'at met het woord geuzen deden dat het Franse Algerije al verloren is. Ik ken een jonge advocaat hier die in alle komplotten betrokken is geweest en die nog meedoet. Maar hij liet zich ontvallen dat hij voor zijn vrouw al een huisje in Frankrijk heeft gekocht. Een jonge arts en zijn vrouw, die bei den op de barricades hebben gestaan, zeiden met overigens grenzeloze bitter heid: „Frans Algerije is naar de maan. Men kan op het praktische politieke Vertrekpsychose Die vertrekpsychose wordt vergezeld door een enorme teruggang van de eco nomische activiteit. Er is een zo schrik barend kapitaalvlucht dat de banken liquiditeitsproblemen vrezen. De bouw nijverheid staat stil, grote flatgebouwen in aanbouw blijven in hun eerste ver dieping steken. De winkels beperken hun voorraden tot het uiterste. Het bewijst allemaal één ding: het vertrouwen in Frans Algerije is verloren, de hoop om het te redden ligt niet meer op het praktische plan, er rest slechts een emo tionele wanhoop die de mensen tot actie zou kunnen drijven, een actie dan on der Van Speyks motto; „Liever de lucht in." Nu hebben de „pieds noirs" altijd ge zegd, dat zij, wanneer zij voor het al ternatief worden gesteld „de koffer of de doodkist", zij de koodkist zouden pre fereren, maar tussen zo'n wanhoopskreet en de daadwerkelijke zelfmoord van een hele collectiviteit ligt een grote afstand. En zelfmoord zou het zijn! Zelfs al zou het plan van actie van het F.A.F. werkelijkheid worden en zou het leger in Algerije mee kunnen sle pen. dan zou dat, gezien de vastbeslo tenheid van De Gaulle waaraan ook de Algerijnse activisten niet twijfelen, niet tot een Frans Algerije leiden. De Gaulle zou in dat geval op de grote meerderheid van het Franse volk kunnen rekenen. Een isolement van Al gerije, misschien een burgeroorlog, zou er het gevolg van zijn. Zeker moet men met een mogelyke wanhoopsdaad reke ning houden in de komende weken. Maar het lijkt even zeker, dat het leger, voordat het Van Speyks motto tot het zijne maakt, zich wel twee keer zal bedenken. BABY OVERLEDEN NA VERWAARLOZING Ouders gearresteerd (Speciale berichtgeving) Enige tijd geleden is in een woning in Rotterdam-Zuid een baby overleden onder omstandigheden, die aan ernstige verwaarlozing deden denken. Beide ouders, resp. 47 en 37 Jaar oud zijn aangehouden en voor de officier van Justitie geleid. Zij zijn gedetineerd tn het Huis van Bewaring. (Advertentie) warmte reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD STIELTJESSTRAAT 10 DE WETSTRAAT 37 TELEFOON 25089 TELEFOON 21523 Uitbreiding van hoger technisch onderwijs met drie scholen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de opstelling van een plan om te voorzien in de toekomstige behoefte aan hoger technisch onderwijs, was staats secretaris Stubenrouch tot de conclusie gekomen, dat alleen in het westen nog een HTS gewenst zou zijn. Op 2 novem ber is daartegen in de Tweede Kamer van alle kanten kritiek gerezen. Ten einde aan de verlangens tegemoet te komen, heeft hij het HTS-plan herzien op basis van de maximum-prognose en gisteren heeft hij in de Kamer mede gedeeld, dat er tot 1975 nog drie nieuwe hogere technische scholen bij moeten komen: een protestants christelijke in Rotterdam, een rooms-katholieke in Rijswijk waarschijnlijk en een neutrale in Alkmaar. Tevoren had de staatssecretaris uit eengezet, dat de sedert 1950 stijgende belangstelling voor het hoger technisch onderwijs in 1958 tot stilstand is geko men. Enige nieuwe stijging van beteke nis lijkt in de toekomst niet waarschijn, lijk. Een HTS moet groot zijn en onge veer 700 leerlingen tellen om speciali satie van de leraren mogelijk te maken. Dat betekent klassen met gemiddeld 19 leerlingen. Van de bestaande 23 scholen zijn er slechts drie, die thans de norm van 700 leerlingen halen, maar van de overige zullen verschillende scholen de norm geleidelijk halen of althans dicht erbij komen Een juist inzicht in de behoefte aan HTS-ers bestaat niet. maar de staatsse cretaris was bereid het zijne te doen om daaromtrent meer klaarheid te krijgen. Dat kost echter tijd Met nadruk zei de staatssecretaris, dat als de opgestelde verwachtingen in strijd blijken met de werkelijke onwikkeling, hij niet zou aar zelen het HTS-plan te wijzigen. WETSONTWERPEN NAAR EERSTE KAMER Bij de Eerste Kamer is ingediend het gewijzigd ontwerp van wet houdende voorzieningen met betreking tot de in vesteringsaftrek en met betrekking tot de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting. Tevens is bij deze Kamer ingediend het gewijzigd wetsont werp tot goedkeuring van de beschikking van de minister en de staatssecretaris van Financiën van 29 april 1960, hou dende regelen Inzake de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek. Werving Spaanse arbeiders (Van onze Haagse correspondent) Naast de Italiaanse arbeiders, wier werving thans goed op gang is gekomen, zullen voortaan ook Spanjaarden wor den aangetrokken om te voorzien in het tekort aan arbeidskrachten in ons land. De meest urgente vraag van het be drijfsleven beloopt thans enkele duizen den geschoolde en ongeschoolde arbeids krachten. Naar men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken meedeelde, zullen de geschoolden gemak kelijker in Spanje te vinden zijn dan in Italië. Er zijn thans circa 800 Italianen in ons land geplaatst. Hoeveel Spanjaarden men zal aantrekken is nog niet bekend. Arbeidsbureaus en werkgevers zijn maandag jJ. van de nieuwe plannen op de hoogte gesteld. Met name de textiel- en metaalbedrijven zouden met de Spaanse arbeiders geholpen kunnen worden. Minister-president belooft Volgend jaar uitgewerktplanin de kamer Kamer. Daarom drong de heer Moorman namens de KVP-fractie er op aan nu eens een goed opgezet plan te maken voor de civiele ver dediging. Hij vroeg, evenals de heer Beernink namens de C.H.U.- fractie, dat plan dan in de vorm van een nota aan het parlement kenbaar te maken. (Van onze parlementaire redacteur) De verdediging van ons land is niet uitsluitend de taak van onze strijdkrachten, zei gisteren de VVD-er Ritmeester in de Tweede In Zutphen heerst een huisves tingsconflict, dat tot dezevreemde situatie heeft geleid. De hoofdbe woner wilde de onderhuurders op de eerste verdieping het huis uit werken, maar het huisvestingsbu reau ging daarmee niet akkoord. Maar dit bureau kon er niets aan doen, dat de onderhuurders de door de gang en over de trap (die niet nadrukkelijk in de huur ivas begrepen) ontzegd werd. Nu zijn de onderhuurders gedwongen, via een ladder en een raam hun behui zing te betreden. Zutphen wacht in spanning af hoe deze zaak zich verder ontwikkelt. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, voelde echter meer voor de suggestie van de socialist mr. Kranen burg om het plan te verwerken in de Rijksbegroting voor 1962. Hij deed de toezegging voor 1962 met een uitge werkt plan te komen, waarin zal zijn opgenomen een organisatieschema, een tijdschema en een financieel schema. De minister-president verklaarde, dat in de opzet rekening wordt gehouden met atoombommen. Bij de oefeningen is gebleken dat de gevolgen van atoom bommen hoogst ernstig zijn, maar niet zo .dat de georganiseerde verdediging verder ontwricht zou worden. De plan nen voor de eerste fase zijn gebaseerd op de openingsfase zoals die is voorzien in NAVO-verband. Dat spruit ook voort uit de financiële mogelijkheden. Zelfs aanvallers houden rekening met een be trekkelijk korte eerste fase en dat mag voor de verdedigers dan in bijzondere mate gelden. De civiele verdediging heeft als doel in tijd van oorlog te bevorderen, dat het maatschappelijk en economisch le ven. alsmede de morele weerbaarheid van het volk. in stand blijven, in weer wil van het oorlogsgeweld en de be perkingen die men zich moet opleggen. De civiele verdediging zal ertoe moeten bijdragen, dat de krijgsmacht van de onontbeerlijke morele en materiële steun van het achterland verzekerd blijft. Zij moet zorgen voor de even tuele verplaatsing en bescherming van de bevolking, voor de volksgezondeheid, de voedsel- en de drinkwatervoorzie ning, de energie- en materialenvoor- ziening, de arbeidsvoorziening, de bevei liging van de waterstaat enzovoort. Op de Rijksbegroting voor 1961 is voor de civiele verdediging 50 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Acht ministeries hebben bemoeienis met de civiele ver dediging. De minister-president waakt over de samenhang van het geheel. (Advertentie) SMULMENU HEINZ Smulmuiu's zijn Snelmwm's: WITTE BONEN lo vemkkelilke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI In KAASSAUS 0.B9 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI ln kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 Vele suggesties op het blik EEN KWARTIERDIENST ROTTERDAM—DEN HAAG Nu Rotterdam een 5.50 meter hoge brug over de Delfshavense Schie bouwt, die maar een- tweemaal per dag voor de scheepvaart open hoeft, hoopt de ge meente dat de spoorwegen ook de spoor brug, die er vlak naast ligt, zal verho gen. Nu in Delft de overwegen verdwij nen, zou dat perspectieven openen voor een kwartierdienst tussen Rotterdam en Den Haag, aldus ir. E. G. Wentink, technisch adjunct-directeur van ge meentewerken te Rotterdam. Advertentie De pers spreekt van: „EEN VERRASSING IN DE MARGARINEWERELD" en zelfs van een „WERELDPRIMEUR" Door een vinding in onze fabriek zijn wij er in geslaagd, een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van een chemisch bereide emulgator (kunstmatig anti-spatmiddel) Margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een kunstmatig anti-spatmiddel bereid. Als u marga rine koopt, let dan terdege op het LEEUWEN ZEGEL of het GARANTIEZEGEL op de sluiting der pakjes. Rrinkers' Margarinefabrieken Zoetermeer Deze zegels zijn uw waarborg Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (TNO) Vragen over optreden in Baliemvallei Het lid van de Tweede Kamer, de heer Weiter. <KVP) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is niet ln Nieuw-Guinea. evenals in het voormalige Nederlands-Indië. de procureur-generaal, als hoofd van het openbaar ministerie, ondergeschikt aan de regering, in casu de gouverneur, die hem gelasten kan vervolgingen in te stellen of na te laten om redenen van binnenlandse of buitenlandse politiek zo als in het voormalige Nederlands-Indië herhaaldelijk gebeurde? 2. Indien deze vraag bevestigend be antwoord wordt, impliceert dit dan niet. dat het oordeel van de gouverneur om trent de opportuniteit van een strafver volging beslissend is en dat de procu reur-generaal zich daaraan zonder meer heeft te onderwerpen? 3. Heeft de procureur-general. indien vraag 2 bevestigend beantwoord wordt, zich ten aanzien van het optreden van een bestuursambtenaar by de pacificatie van de Baliemvallei dienovereenkomstig gedragen en, zo neen, is hij dan ter zake terechtgewezen? „In bed wordt je maar ziek" (Van onze Haagse correspondent) Gistermorgen om zeven uur stapte aan de Delfgauwse weg te Delft de heer W. H. Kostering uit zijn bed, nam zyn vaste plaats in naast de haard en zei: „Nou ben ik de oudste inwoner van de hele wereld". Zyn dochter, mevrouw Wijnmalen, die hem ai 35 jaar verzorgt, probeerde hem die illusie te ontnemen: „Dat is helemaal niet waar. In Rusland is er nog iemand die 135 jaar is". De heer Kostering reageerde daarop met de opmerking: „In Rusland iemand van 135 jaar? Allemaal bluf". In ieder geval is het wel waar dat de heer Kostering met zijn 109 jaar niet alleen de oudste Delftenaar is, maar ook de oudste Nederlander. Hoewel het er naar uit zag dat zyn verjaardag een enorme belangstelling zou trekken is de dag in alle rust verlopen. De familie heeft hem alle drukte willen besparen door slechts één Delftse persfotograaf en één Delftse journalist toe te staan met de oude baas te komen praten. Hele maal zonder drukte is zyn verjaardag overigens niet voorbij gegaan. De post bracht 's morgens al een stapel brieven uit alle delen van het land met geluk wensen van kinderen, die gister 9 jaar zyn geworden en van vele anderen, die op dezelfde dag hun verjaardag vieren. Evenals vorig jaar was er een rol teke ningen van een school uit de provincie Utrecht met van iedere leerling een ge lukwens Een brouwerij stuurde een kist bier, waarop de heer Kostering maar direct wilde aanvallen. „Daar heb ik nou juist trek in", zei hy en later op de ochtend nam hy dan ook een flesje op zijn eigen gezondheid. Verder waren er o.a. gelukwensen van een levensverzekeringsmaatschappij en van een autorijschool, waarachter men zeker geen commerciële bedoelingen mag zoeken. Ook aan geschenken ontbrak het niet. Om elf uur kwamen burgemeester D. de Loor en de gemeentesecretaris, de heer J. van Oei. de heer Kostering ge lukwensen. Zij hadden een geschen kon der couvert bij zich. De heer Kostering gaf blijk een goed geheugen te hebben voor gezichten, want toen de burgemeester hem geluk wenste zei hij „ha, de burgemeester". Ook ds. A. Johannes van de de Evan gelisch Lutherse gemeente bracht zyn gemeentelid. die hij uiteraard al ver scheidene jaren niet meer in de kerk ziet, een bezoek. De heer Kostering is in het afgelopen jaar een paar keer ziek geweest. Niet ernstig, maar als de familie zich zorgen begon te maken, stapte hij welgemoed uit zijn bed met de mededeling „Ik kom er maar uit, want in bed wordt je maar ziek".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5