FORD HANDZETTERS „Sursum Corda" zong Handels „Saul" in Rijnsburgs Ger. kerk Ds. E. Boesenkool opende nieuw jeugdgebouw in Aarlanderveen DRUKKERIJ GRAFICUS TAB., ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Pakken oude Couranten 0.75 per 5 K.G. meisje voor de huishouding meisje voor de linnenkamer Veel schoons in liet oratorium ..Panlus" door zangver. „Asaf" BENDER Hoogewoerd 90, ACTIEVE JONGE KRACHT geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 Er viel reeds veel goeds te beluisteren „Sursum Corda" van de vrijgemaakte Geref. Kerk in Rünsburg, een drie jaren bestaand koor, heeft zich aan Handels oratorium „Saul" gewaagd. Dit gebeurde zonder orkest, cembaal, orgel en klokkenspel: een piano verving dit alles. Ook zonder beroepssolisten (als we de tenor uitzonderen). We nemen aan, dat de solisten, die geen plaatsgenoten waren, vergevordende amateurs zijn, gerecruteerd in het eigen kerkverband. Het koor had de bevrediging, een flink gevulde ruimte voor zich te zien en de akoestiek van het kerkgebouw aan de Langevaart bleek daarenboven prima. Aan de goede overdracht van de stem men heeft dan ook niets ontbroken. De sopranen en alten bereikten al een heel redelijk peil. Uitspringen en individueel herkenbaar zijn van afzon derlijke stemmen heeft dirigent Jan Baas al goeddeels weten weg te werken. De mannen zijn daar nog niet aan toe. Bij stern-uitzetting klinken hun zanglijnen niet „als van één man", niet als koor-stem. te véél nog als samen zang. Hun forte ontstaat niet door in tensivering van de toon. maar door een opladen van de klankkracht, oefenen met halve stemkracht is gewenst, ge richt op kleuring, kneding, één klank. Nu is van forceren sprake en van luid heid: men herinnere zich de fragmen ten. waarin sopraancoloraturen in de overdaad van hun klankvolume als het ware verdronken. Het koorapparaat als geheel staat goed in het gareel. Inzetten en het fu- gatisch inhaken van de stemmen lopen best en de leiding laat zich terdege gel den. Het werk vereist twee solo-bassen waarvan een. o a. als de geest van de profeet Samuel, maar schaars aan bod komt. Gert Langeler als deze ..geest" maakte duidelijk over een aantrekke lijke stemkleur en de passende laagte te beschikken. Zijn stem klinkt niet onge schoold. maar zou met vastere contou ren nog voordeliger uitkomen. De rol van Saul viel toe aan de an dere bas. Roel Bolland. In hem steekt absoluut goed materiaal, waarvan hy een serieus, ja eigenlijk te serieus ge bruik maakt. Zijn zangpatroon is wat star en uniform en het gaat hier ter dege om een „rol". Er moet een acte rend vermogen in de stommen liggen. Dat ..acteren" van de stem lukte de tenor Dick de Jong. die de figuur van Davids vriend Jonathan moest verte genwoordigen. De Jong leek dan ook in staat zijn gehoor te dwingen om zijn zanglijnen in iedere welving te volgen. Hij zong geroutineerd en geloofwaardig en het niet vlekkeloze hier en daar schaadde nauwelijks. De grote tegenspeler van Saul is Nieuwe smokkelwaar: vinken en merels (Van onze Brusselse correspondent) Er blijkt een nieuw artikel, waarin de smokkelaars aan de Nederlands-Belgische grens thans ..doen": vinken en merels. Deze vogels mogen in Nederland niet worden gevangen of in kooien worden gehouden. Vandaar, dat er tienduizenden in ons Limburg wor den aangetroffen. In België, Duitsland en Luxemburg betaalt men er een goede prijs voor, tot wel 20 gulden per diertje. De smok kelaars hebben er iets in gezien. Zij kopen ze voor een gering prijsje van de sysjeslijmers en brengen ze naar Luik. Daar is een levendige handel die verder verkoopt naar Luxemburg en Duitsland. Er zijn aan de Nederlands-Belgische grens smokkelaars gepakt, die een of een paar diertjes zo los in hun binnen zak hadden gestoken. Er zijn er ook, die het in het groot doen en die njjlon- kousen met verschillende vogeltjes erin aan de binnenzijde van hun overjas hangen. Om te beletten dat deze geluid maken hebben ze de snaveltjes met pleisters dichtgeplakt. Wanneer de douanebeambten hen niet zorgvuldig fouilleren glippen de smokkelaars gemakkelijk de grens over en één reisje brengt hun al gauw 100 gulden op. Behalve naar boter zoekt de douane thans ook naar vinken en merels. David. Dat Handel diens partij in air- ligging schreef is voor ons heel vreemd, maar hij had stellig een z.g. „castraat" ter beschikking, d.i. een man die door een operatief ingrijpen het alttimbre uit zijn jongenstijd had behouden. Met zo iets was destijds veel geld te verdienen. Hoe ook. de Rijnsburgse David was Janny Kramer. Een zangeresje, dat op grond van een nogal mooie stemkleur een basis voor vocale ontwikkeling biedt. Haar techniek is echter nog on der-ontwikkeld. Hiermee doelen we op het uiteenvallen van de stem in onge lijksoortige bestanddelen. Het in elkaar grijpen van de registers is niet metho disch beoefend. Men hoorde afwisselend een sopraan en een alt! Dat „registreren" lag beter bij de sopraan Matty Bakker, ondanks minder edele toon vorming (althans nü nog). Maar zij voelt waar het heen moet en volgt goede voorbeelden. In de hoogte wordt niet elke toon zuiver in de kern getroffen en meer toon-ronding zou wel kom zijn. Maar deze sopraan is echt „sopraan". Wil Bos speelde het ongemakkelijke piano-uittreksel niet gepatenteerd vak kundig, maar toch met zoveel verdien ste dat ze nooit stoorde, zich niet op drong en het volhield om een stimu- lerend-medewerkende factor in het ge heel te zijn. Ds. Knoop had de pastorale leiding van de zangavond. V. Gelukstelegrammen voor zeventigjarige De Gauile De president van de Duitse Bondsre publiek, Llibke, heeft generaal Charles de Gaulle, de president van de Franse republiek, die gisteren zijn zeventigste verjaardag viert, een gelukwens telegram gezonden. „Met onvermoeide energie leidt gij het lot van uw land en komt gij, bewust van uw verantwoordelijkheid, op voor de fundamentele rechten van de vrije wereld en het behoud van de vrede", aldus Llibke in zijn telegram. .Mijn beste wensen en die van het Duit se volk gelden uw persoonlijk welzijn en het succes van uw werk voor het welzijn van uw land, de hechte vriendschap van onze beide volkeren en de vrede in de wereld". Ook Bondskanselier Adenauer stuurde een telegram, waarin hij de wens uit sprak, dat het werk van De Gaulle zijn land, de Bondsrepubliek en alle Euro pese landen geluk en succes moge bren gen. FUNCTIEWISSELING BIJ DE NED. BANK Dr. A. Houwink directeur De directie van de Ned. Bank N.V. maakt bekend dat, met het oog op de omvang der werkzaamheden die het stichten van een nieuw hoofdkantoor zal medebrengen, een onderlinge wis seling van functies binnen het kader van de directie heeft plaatsgevonden. Dr. A. Houwink, tot dusverre secre taris van de Ned. Bank N.V., is op zijn verzoek van zijn functie als zo danig ontheven en bij K.b. benoemd tot directeur, in welke hoedanigheid hij zich, behalve met zijn aandeel in het algemene beleid, zal belasten met de leiding van de bouwplannen. In zijn plaats is mr. J. Schreuder, onder ontheffing op zyn verzoek van z\jn functie als directeur, bij K.B. be noemd tot secretaris van de Nederland- sche Bank N.V. Vorenbedoelde mutaties zullen ingaan op 1 december 1960. Gisteravond opende ds. E. G. Boesenkool het Prot. Chr. Jeugd huis Jeugdhavenin Aarlander veen. De 9-jarige Hilda Starrenburg had de predikant even te voren de sleutel overhandigd (zie foto). De jongens en meisjes zongen voor het gebouw het bondslied. In het zaaltje, dat een bijzonder frisse indruk maakt sprak ds. Boesenkool woorden van dank tot allen die zich bij de verbouwing en inrichting verdienstelijk hebben ge maakt. Hij hoopte, dat deze „Jeugdha ven" in elk opzicht ook inderdaad een haven voor de jeugd van Aarlanderveen zal mogen zyn en dat dit gebouwtje ge heel aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. De meisjes en jongens kregen versna peringen. Later op de avond maakten velen van de gelegenheid gebruik de verbouwing, die onder leiding van ar chitect R. Vis plaats had, te aanschou wen. De Aarlanderveense jeugd kan zich nu in een fraaie ruimte geheel aan het clubwerk geven. Zij zullen in de „Jeugdhaven" altijd een gezellig inge richt zaaltje ter beschikking hebben, dank zij het werk van de ouderen, die er hun vrije uren graag voor hebben opgeofferd. gevraagd door Kanaalstraat 14-18 Lisse Reiskostenvergoeding; HOOG LOON; 'szaterdags vrij. Propaaninstallatiebedrijf Apparaten fabriek Ingenieurs- en teken bureau vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding t.b.v. haar ingenieurs- en tekenbureau, gevestigd Koning innegracht 12a, Den Haag, wegens uitbreiding der werkzaamheden in de afdelingen pijpleidingen, staal constructies en chemische apparatenbouw: a. ENIGE CONSTRUCTEURS Na een inwerkperiode dienen zy in staat te zijn geheel zelfstandig leiding te geven aan een groep tekenaars. b. ENIGE TEKENAAR CONSTRUCTEURS Enkele jaren tekenkamerervaring in de petro chemische sector gewenst. Geboden wordt: goede salariëring goede sociale voorzieningen; mogelijkheid tot opneming in het ondernemingspensioenfonds 5-daagse werkweek; prettige werkkring met goede toekomst mogelijkheden. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van opleiding, ervaring en referenties te richten aan de afdeling P.Z., Cobbenhagenstraat 12 te Rijswijk (Z.-H.). Bij de onder het Departement van Defensie ressorterende CENTRALE VOORRAAD-ADMINISTRATIE WEST te Alphen aan den Ryn, kunnen worden geplaatst meerdere mannelijke en vrouwelijke Salaris volgens Rijksregeling, afhankelijk van leeftyd, opleiding en ervaring, doch max. f 418.bruto p. m. Vakantietoelage 4 van het jaarsalaris; eventueel huurcompensatie en kindertoelage. Voor goede krachten kan woonruimte beschikbaar worden gesteld: event, verhuiskostenvergoeding op basis van het verplaatsingskostenbesluit. Voorts kan aan hen, die op meer dan 10 km. afstand wonen reiskostenver goeding, zo nodig aan gehuwden ook pensionkosten vergoeding worden toegekend. Schr. soil, aan de Commandant van de Centrale Voor- raad-Administratie West, Hoorn 115, Alphen aan den Rijn; persoonlijke bezoeken tussen 9 en 11 uur en 14 en 16 uur, liefst na tel. afspraak (tel. 01720—3941). Desgewenst kan het soil, gesprek in de avonduren plaatsvinden. Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 De ANNA-KLINIEK voor Orthopaedie, Mezen- straat 2 te Leiden, heeft plaats voor een uitwonend: Loon afhankelijk van leeftijd en ervaring. Sollicitaties te richten aan de adjunct-directrice. Persoonlijke aanmelding dagelijks van 35 u. Monstervis spartelt rond in de Schelde Wel zes tot zeven meter lang is de mysterieuze monstervis, die sedert enkele dagen in de Schelde bij de Belgische plaats Dendermonde rond- spartelt en honderden kijklustigen trekt. Het dier beweegt zich met grote snelheid, waarbij zijn hoge opstaan de rugvin een scherp spoor door het grauwe Schéldewater trekt. Er zijn al verscheidene pogingen gedaan om het „monster van de Schelde" te vangen. Vier vissers in een roeiboot moesten echter hun pogingen opge ven nadat hun vaartuig dreigde te kantelen. Inwoners van Dendermon de hebben al enige malen op de on gewone bezoeker geschoten, doch zonder resultaat. Een van de theorieën is, dat het „monster" een verdwaalde dolfijn of kleine walvis is, die door de stormen in de Noordzee van de afgelopen da gen de koers is kwijtgeraakt en de Schelde is opgezwommen, waar hij nu een verbeten strijd tegen de hon gerdood moet leveren. Cor Kool dirigeerde in Hillegom iDe componist Felix MendelssohnBartholdy, die leefde van 18091847, heeft in zyn korte leven de wereld een groot aantal composities geschonken, die nog heden ten dage tot de meest geliefde van het klassieke repertoire behoren. Iedere oratorium-bezoeker kent uiteraard het evangelieverhaal van de apostel Paulus. Het muzikale kleed rondom Paulus7 levensverhaal heeft verheviging van de be leving daarvan ten doel. Zulk een verheviging is een der effecten van de kunst. In navolging van de grote oratoriumcomponisten Handel en Haydn heeft ook Mendelssohn zyn krachten op deze muziekvorm beproefd. In de bekeringsgeschie denis van de apostel Paulus vond hij talryke elementen voor een boeiend en dramatische compositie. „Asaf" is een omvangrijk koor. De ge luidskracht overwoekerde dan ook wel eens het „West-Nederlands Symphonie Orkest." dat mooi en slagvaardig speel de. De diverse soli voor trompet en hobo waren van uitstekende kwaliteit. Met het machtige openingskoor op de tekst: „Herr, Der Du bist der Gott" en de door het vierstemmige vrouwenkoor gezongen engelenroep: „Saul. Saul. waarom ver volgt gy mij" bewees Cor Kool zijn vak manschap. Bovendien ook nog iets méér dan datHij schonk harmonie en Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn Bel of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Leiden-lef. 20097 Amsterdam - Arnherr Breda - Rotterdam JOXE benoemd tot minister van Algerije (Van onze Parijse corresopndent) Louis Joxe, die sinds een klein jaar de portefeuille van Onderwijs in de Franse regering beheerde, is gisteren officieel tot „minister van Algerije" benoemd. Tot dusver ressorteerde Algerije onder een hoge commissariaat, dat weer aan de autoriteit van de minister-presi dent was onderworpen. De hoge vertegenwoordiger in Algerije, Paul Delouvrier, die voorlopig op zijn post behandhaafd blijft, zal op kortere of langere termijn een andere belangrijke ambtelijke of ministeriële functie worden aange boden. In het raam van de algehele reorgani satie van de Algerijnse bestuursorganen wordt Delouvrier mettertijd in Algiers vervangen door een raad ,die in grote meerderheid uit moslims zal bestaan. Hieruit zal op den duur de eerste voor lopige regering der Algerijnse republiek moeten voortkomen. De vroegere porte feuille van Joxe in de Franse regering zal pas definitief aan een opvolger wor den toegekend bij gelegenheid van een nieuwe kabinetsherziening die eveneens voor de komende weken op het program ma blijft staan. Het wordt nu dus de taak van Louis Joxe de evolutie der staatkundige ge beurtenissen in Algerije te leiden langs de wegen die generaal De Gaulle voor hem heeft uitgestippeld. De keuze van Joxe kan vooral aan twee omstandighe den worden toegeschreven. In de eerste plaats het vertrouwen, dat president De Gaulle sinds bijna 20 jaar in hem heeft hij behoort sinds de regering in bal lingschap in Londen tot de liberale en trouwe aanhangers van De Gaulle en in de tweede plaats omdat Joxe staat aan geschreven als een der bekwaamste en geduldigste diplomaten, die zijn land op de hoogste posten als ambassadeur in Moskou en in Bonn en als secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken altijd voortreffelijk heeft gediend. Arrestaties in Nantes De arrestatie in Nantes van drie Fran sen, wegens hulpverlening aan Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (FLN), heeft geleid tot arrestatie van een vijftigtal le den van de plaatselijke organistatie van de FLN, alsmede tot inbeslagneming van talrijke wapens. NATIONALE BRANDWEEROPLEIDING In Utrecht is gistermiddag een akte gepasseerd voor de stichting van een nationale brandweeropleiding. Dit ge. beurde in aanwezigheid van vertegen woordigers der daartoe samenwerkende organisaties, te weten de Kon. Ned. Brandweervereniging, de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, de Ned. Ver. voor Brandweerpersoneel, de Ver. van Nederlandse gemeenten en van de hoofdinspecteur van het brandweerwe- evenwicht tussen koor en orkest in de grote (helaas akoestisch beperkte) zaal van „Treslong" De bas Jan Hulsbosch voldeed in de rol van Paulus. Voor be schouwelijke aria's zou hij met zijn kern achtige en trefzekere stem meer het accent kunnen laten vallen op het in gekeerde. Lize Schoo excelleerde in „Je rusalem, Jerusalem der du die tötest die Propheten", waarmee zy een hoogtepunt bereikte. Nina Wind, eveneens een be kende verschijning in Hillegom, beves tigde de goede indrukken door het even wichtig en soepel gebruik van haar ge schoolde stem! Voor het eerst solieerde in onze gemeente de tenor Wim van Gerven. Aanvankelijk leek zijn stem mat, maar nadat hij zich op de „moei lijke" zaal had ingezongen, bleek Wim van Gerven een waardevolle aanwinst. Daarvan getuigde de cavatine „Sei getreu bis in den Tod, so will ich der die Krone des Lebens geben". Op fijnzinnige wyze heeft Richard Heidema het orgel bespeeld. Cor Kool complimenteren wij met diens „hartverwarmende" prestaties! De opening en de sluiting verrichtte de pastor-loci ds. A. K. Krabbe. Amboi nezen-dominee teraarde besteld Onder grote belangstelling is gister morgen het stoffelijk overschot van de 72 jaar oude dominee Uneputty ter aar de besteld. De dominee is na een kort stondige ziekte zondag in het ziekenhuis te Roermond overleden. Honderden in Nederland woonachtige Ambonezen, met 14 autobussen uit alle delen van het land naar Roermond gekomen, be geleidden de predikant naar zijn laatste rustplaats op de protestantse begraaf plaats „Tussen de Bergen" te Roermond. Voorts waren nog tal van autoriteiten aanwezig om. de commissaris voor Am- bonezenzorg in Nederland dr. J. Raalte uit Den Haag, luitenant-kolonel Geelen, de burgemeester van Roermond mr. R. Hoppener, vertegenwoordigers van de hervormde en gereformeerde kerk in Nederland en van de rooms-katholieke kerk en een vyfentwintigtal predikan ten geheel Nederland. Ds. Uneputty, die aanvankelijk leger- predikant bij het voormalige K.N.IJLi. was, werd in 1950 belast met de geeste lijke verzorging van de Ambonezen in 14 woonoorden in Nederland. Op 29 april van dit jaar werd hij wegens zijn vele verdiensten benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. zen in Nederland, de heer D. R. A. van Langen. Het passeren van de stichtingsakte kan gezien worden als de eerste stap op de weg naar een nationale brand- weerschool. De verwachting is. dat de minister van Binnenlandse Zaken hier aan zowel materiële als morele mede werking zal verlenen. TE KOOP direct van particulier, een in uitstekende staat verkerende CUSTOMLINE 1955, met radio, enz. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 33063. Op de trommel komt het aan want daarin kunt U zonder overpakken Uw gehele huishoudwas weken, wassen en spoelen, nèt zo schoon en voorzichtig als met de hand. Met de SIEMENS TROMMELWASMACHINE wast U ruim 3 kg wasgoed in slechts 15 liter sop, daardoor bespaart U zich stroom en wasmiddelen. De Siemens trommelwasmachine is handig van formaat (slechts 63 cm hoog, 51 cm breed, 44 cm diep) en wordt aangesloten op het normale lichtnet. VRAAG UW HANDELAAR BROCHURE f Voor directe indiensttreding gevraagd voor telefoon en lichte admi nistratieve werkzaamheden. N.V. MIJ. VERZICHT Veursestraatweg 96, Leidschendam, telefoon 01761—1951. zfjn gebeurtenissen, die het noodzakelyk maken kennisgevingen aan familie, vrienden en bekenden te verzenden. Schakelt o om zekerheid te hebben dat u niemand vergeet, het LEIDSCH DAGBLAD in Met zijn 2 3. 0 0 0 abonees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus het aangewezen advertentie- medium voor

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4