BURGEMEESTER: VERKEERSVRAAGSTUK IN BREESTRAAT VRAAGT OM EEN OPLOSSING Parallelweg via het marktterrein? Begroting (bijna zestig miljoen) aangenomen Over parkeerverbod in Breestraat het niet eens is men G.G. EN G.D. TWEEDE HELFT VAN 1961 IN NIEUW GEBOUW? Leidenaars proefden Franse kaas en wijn Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 23 november 1960 Tweede blad no. 30210 Na vijf dagen vergaderen (negen zittingen) is gisteravond om half twaalf de Leidse begroting voor het jaar 1961 aangenomen. Het College van B. en W., dat van alle fracties een fiat op zijn beleid verkreeg, heeft voor het komende jaar aan de hand van deze begroting weer de beschik king over bijna zestig miljoen gulden. Om precies te zijn over f. 59.926.951. Zoals bekend sluit de begroting met een tekort van f. 1.350.000, dat, indien de optimistische verwachtingen van de wethouder van Financiën in vervulling gaan een rioolbelasting zal dan echter eerst nog moeten worden ingevoerd in een batig saldo van circa f. 50.000 zal worden omgezet. Alvorens deze begrotingsbehandeling tot het verleden behoorde, is uitvoerig gesproken over de verkeerssituatie in de binnenstad, met name in de Breestraat, waarbij een eventuele verplaatsing van de markt ook een onderwerp van bespreking uitmaakte. Hoewel de inzichten hierover zeer verdeeld waren, gaf de voorzitter als zijn persoonlijke mening te kennen, dat er in de naaste toekomst enkele belangrijke maatregelen t.o.v. het verkeer in de Breestraat moeten worden genomen, waarbij z.i. „heilige huisjes en het historisch gegroeide aan het verkeer ten slachtoffer zullen vallen". Kenne lijk had de voorzitter hier een eventuele invoering van eenrichtingsverkeer en het in het leven roepen van een parkeerverbod op het oog. Hij herinnerde n.l. aan een onderhoud, dat wij met hem mochten hebben ter gelegenheid van het verdwijnen van de tram uit het Leidse stadsbeeld en waarin hij deze denkbeelden reeds ontvouwde. Overstapjes Wethouder Drijber; „Breestraat wordt niet gezellig, indien de auto's doorrijden" „Gelet op de toename van het verkeer en de nu reeds zeer gevaarlijke toestand in de Breestraat, kunnen wü", aldus de voorzitter, „niet wachten op de uitvoering van het wegenschema, waarby o.a. gedacht is aan de Langebrug als parallelweg van de Breestraat. Op korte termijn zal er iets moeten gebeuren en daarbij zal een parallelweg niet anders kunnen worden geprojecteerd dan via het huidige marktterrein". Raad staat voor belangrijke beslissing In dit verband deelde spreker mede, dat er over deze aangelegen heid reeds een bespreking had plaats gevonden met o.a. de commissaris van Politie, de directeur van Markt en Havendienst en met de dienst van Openbare Werken. T.z.t. ont vangt de raad over deze zaak een rapport, waarna een beslissing - en spreker begrijpt dat dit een zeer moeilijke zal zijn - moet worden ge nomen. Tenslotte deelde spreker nog mede, dat in 1959 in de Breestraat 140 ver keersongelukken plaats vonden, waarbij 79 wielrijders, resp. bromfietsers betrok ken waren. In de eerste tien maanden van dit jaar vonden 119 aanrijdingen plaats. Voorts merkte de voorzitter op, dat hij van mening was dat het salaris van het politie-personeel te laag is, gezien het geen van dit personeel wordt gevraagd. Mocht het tekort aan personeel niet worden opgevangen, dan moet vermoe delijk meer rijdend materieel worden in gezet. Met de raad was spreker eens, dat van de politie zeer veel tact wordt ge vraagd. T.a.v. de overtredingen deelde de voor zitter mede, dat in de laatste vijf maan den ruim 4500 processen-verbaal werden opgemaakt. In 1387 gevallen werd di rect „afgerekend", waardoor in totaal een bedrag van f. 7512.50 werd ontvan gen. Voorrangskruisingen De verkeers- en voorrangskruisingen zullen nog eens worden bekeken. Er moeten echter ook weer niet te veel voorrangskruisingen komen. Volgens de politie wordt met name op de Burggra- venlaan met te hoge snelheid gereden. Vermoedelijk zal bij oversteekplaatsen voor voetgangers een met een drukknoppensysteem worden genomen. Het ventvraagstuk is een moeilijk pro bleem, dat nauw samenhangt met de winkelsluitingswet. Hetr voor venters ver plicht stellen om 's avonds half acht van de straat te zijn, zal worden onder zocht. Parkeervraagstuk Wethouder mr. Drijber, die in aanslui ting op deze mededelingen het parkeer vraagstuk onder de loep nam en daarbij tevens nog enkele verkeersproblemen be sprak, toonde zich voor een parkeerver bod in de Breestraat nog niet overtuigd. Momenteel kunnen er in de Breestraat op werkdagen 33 auto's parkeren. Zodra de tramrails hier zijn verdwenen zal dit het verkeer en met name de wielrijders ten goede komen. Een plan is in studie om het wegpro- fiel tussen Botermarkt en Boommarkt (langs de waterkant) te verbeteren, waardoor 1e parkeergelegenheid kan worden opgevoerd tot 124 auto's. Een parkeerplaats (voor circa 70 auto's) is verder ook geprojecteerd in de omgeving van de Garenmarkt/Levendaal, doch dit moet wachten totdat de daarvoor be- I stemde panden worden afgebroken. Een noodparkeerterrein zal worden aangelegd naast het gebouw van de Kamer van Koophandel. Parallelweg Hoewel de wethouder de oplossing ziet in de geprojecteerde noord-zuid-verbin ding en de uitvoering van het wegen schema, is hij het met de voorzitter eens, dat, in afwachting daarvan, een paralle'weg voor de Breestraat alleen te projecteren is over de huidige markt- route. liet zal echter zeer veel moeite kosten om hem te overtuigen van de noodzaak de markt eerst naar een „noodterrein" te overbrengen en daarna naar een de finitieve plaats. Voor het idee de Morsstraat aan te wijzen als parallelweg van het Noordein de kan het College niet warm lopen. Evenmin voor de gedachte: Beesten markt (met erplaatsing van een deel van de veemarkt naar het Schutters veld) parallelweg van de Steenstraat. Zo lang er nog geen wegenschema is, komt het de wethouder onmogelijk voor Wii het zware verkeer uit de binnenstad te houden. Vermoedelijk brengt straks de verbrede (met aansluiting op Leiden- zuidwest) Lammenschansweg voor dit •erkeer een oplossing. Proef met verkeersschijven Mr. Drijber zegde een proef met par- keerschij ven (meters) voor de Breestraat toe. Over parkeergarages zal hij zich nog eens oriënteren. Aan een parkeerverbod aan één zijde van een straat in woon wijken ziet spreker meer na-, dan voor delen. Aanhoudende zorg De voetgangersoversteekplaatsen zijn voor het College een punt van aanhou dende zorg. Inderdaad is deze oversteek plaats bjj het Acad. Ziekenhuis onhoud baar. De commissaris van Politie is ge vraagd om hier een oplossing aan de hand te doen. Het gevaarlijke kruispunt Herenstraat- Leliestraat-3 Octoberstraat is in onder zoek. Een snelbus via de Rijksweg 4A: Lei denLeiderdorp—Den Haag lijkt de wethouder een interessante gedachte, welke hij by de directie van de NZHVM naar voren zal brengen. Nu de over schakeling van de tram op bus een feit is, verwacht hü, dat de kinderziekten spoedig zyn overwonnen. Wellicht is het mogelyk nog enkele halteplaatsen te verplaatsen. De kwestie overstapjes NZHEltax- bus is nog niet geregeld, omdat de di rectie van de Eltax een ander stand punt inneemt dan B. en W. Nu de onderhandelingen om één ver- voersmaatschappü tot stand te brengen rijden. zijn mislukt, tracht het College zoveel mogelijk een goede samenwerking tussen partijen tot stand te brengen. By de replieken zeide de heer Sannes (PvdA) te hopen, dat het eenrichtings verkeer in de Breestraat in 1961 wordt verwezenlykt. Volgens de heer Portheine moeten niet alleen de hoofden van Dienst worden gehoord inzake de kwes tie Breestraat-markt, doch ook de direct belanghebbenden en de Leidse Midden standscentrale. De heer Lambermont was van oordeel, dat men 33 parkeer plaatsen in de Breestraat - het centrum van de stad - niet kan missen. Voor het geval de markt beslist verplaatst moet worden, deed spreker de suggestie deze over te brengen naar Hoogstraat- Nieu we Rijn en via Burgsteeg en Beschuit steeg naar de Hooglandse Kerkgracht. De heer Questroo ziet geen enkel be zwaar om in de Burgsteeg een wacht- verbod in te stellen. Contact met middenstand Naar aanleiding van deze opmerkingen werd van de zyde van het College mede gedeeld, dat bü een eventuele verplaat sing van de markt zeker contact met de belanghebbenden en de LMC zal worden opgenomen. Over het instellen van een wachtverbod in de Burgsteeg zal het College zijn gedachten nog eens laten gaan. Wethouder Dryber merkte nog op, dat z.i. de Breestraat niet gezellig wordt indien de auto's hier alleen maar door- Vervuiling van grachten neemt steeds toe Het was reeds half elf toen de voorzitter het woord gaf aan de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, om te antwoorden op de vragen, welke bij het hoofdstuk Maatschappelijke Zorg, Volks gezondheid. en Personeelszaken waren gesteld. Tien vracht-auto's grachtvuil in één dag Wethouder Menken, die allereerst op merkte, dat de loonbepaling met toepas sing van methodieken der werkclassifi- catie en merit-rating plaats heeft gevon den bij de Dienst voor Gemeentewerken, wees de raad erop, dat de vrije zater dag tydens de zomermaanden voor het stadhuispersoneel niet zo maar is in gevoerd. Vooraf is er uitvoerig over ge discussieerd. In talrijke gemeenten en ook by de Prov. Griffie was een derge lijke maatregel ingevoerd. Wat er in 1961 zal geschieden, is nog niet bekend. Het College zal echter ernstig rekening houden hoe hier de ontwikkeling in de sector overheidspersoneel verloopt. Van een arbeidsverkorting was geen sprake, het was slechts een arbeidsverschuiving. Een vrij groot bedrag moet worden be steed aan de restauratie van het bad huis in de Van der Werfstraat. Een bad huis in Tuinstadwyk zal er zo snel mo gelijk moeten komen. Voor de bouw van een kruisgebouw in noord heeft de raad een voorstel bereikt. In zuidwest is een kruisgebouw van de zelfde opzet in voorbereiding. Gebouw G. G. G. D. T.a.v. het toekomstige gebouw van de GG en GD in de Roodenburgerstraat (voormalig Joodse Weeshuis) deelde spr. mee, dat het bouwvolume voor een nieuwe kleuterschool in de Oppenheim- straat - thans is de kleuterschool nog in het weeshuis gevestigd - stellig in ja nuari a.s. tegemoet kan worden gezien. Na de aanbesteding, welke dan direct volgt, duurt de bouw van deze school j circa zes maanden, zodat het in de lyn der verwachtingen ligt, dat het gebouw in de tweede helft van 1961 voor de GG en GD beschikbaar is. Wethouder mr. J. Drijber, die nog en kele opmerkingen moest beantwoorden, gesteld bij de paragraaf „Bedrijven" be treurde het, dat de vervuiling van de grachten steeds toeneemt. Vooral in de Maresingel (bü de SLF) is dit zeer ern stig. Werd hier op 3 november j.l. zestig kubieke meter vuil (10 vrachtauto's) ver- wyderd. de volgende dag moest nog eens 40 kubieke meter worden „opgevist". Daarnaast werkt de visvlet van de Het inwendige van het enige jaren geleden zo prachtig gerestaureerde Waag gebouw bood gisteravond een ongewone aanblik. Er stond namelijk in het midden van de grote zaal een lange tafel, waarop tal van kaassoorten lagen uitgestald. De regelmatige bezoekers van de vrydagse kaasmarkt zullen dit verschijnsel nauwelyks als ongebruikelijk aanmerken. Het ongewone school evenwel hierin, dat ditmaal geen Leidse of Goudse kazen ten verkoop werden aangeboden, doch dat er een keur van Franse kaassoorten werd gepresenteerd, die gratis aan de bezoekers werden geoffreerd. En om de afwijking van het traditionele beeld nog eens te onderstrepen, stonden langs de wanden tafels, waarop een selectie van Franse wynen de bezoekers eveneens noodde tot een nadere kennismaking met dit edele produkt van Gallische bodem. Eveneens zonder enige betalingsplicht. rector-magnificus der Leidse Universi teit, prof. mr. J. V. Rypperda Wierds- ma en de president van de Wereldliga voor Dierenbescherming, onze stadge noot mr. W. Hugenholtz. De overige namen publiceerden wy reeds eerder. Waaggebouw als proeflokaal Uit de aard der zaak was dit aanbod minder onbaatzuchtig dan het leek. Het was n.l. een zeer doelbewuste propagan- da-actie van de Frans-nationale organi saties van wyn- en kaasproducenten om het Hollandse publiek, in meerdere mate dan totdusverre, in directe aanraking te brengen met deze voortbrengselen van Ja douce France". Niemand minder dan de Franse am- issadeur in ons land. baron E. de Beauverger, verleende door zyn persoon- lyke tegenwoordigheid steun aan deze actie, waaraan tevens verbonden was de plechtige installatie van een aantal ere- en gewone leden, tot welke eerste categorie o.a. behoorden onze burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de De in kleurryk riddergewaad gehulde president van de Kaasorganisatie opende de séance met een loflied op de Franse kaas, waarby hy met Franse hoffelyk- heid overigens geen kwaad woord over had voor het Hollandse produkt. .Franse kaas is inders", maar hy zei echt niet: „beter". De heer A. Tordoir, ere-president van het Hollandse comité voor het gebruik van (méér Franse) wyn deed vervolgens hetzelfde ten aanzien van het geestrijk druivesap, er daarby aan herinnerend hoe Noach, na de stranding van zyn ark op de berg Arrarat, de eerste wyn- bouwer werd. Uiteindeiyk, zo zei de heer Drie nieuwe ereleden van de Franse Broederschap van kaasfijn proevers. In het midden van links naar rechts burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de Franse ambassadeur in ons land, baron E. de Beauverger en de rector- magnificus der Leidse Universiteit, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma (Foto L-D./Holvaat) Tordoir, die overigens een heel net col bert, maar geen ridderkostuum droeg, vond de wynstok in Frankryk de ideale voedingsbodem Nadat de nieuwe leden der beide Broederschappen met de gebruikelyke versierselen waren getooid, werden de circa 300 aanwezigen in de gelegenheid gesteld zich proefondervindelijk te over tuigen van de voortreffeiyke kwaliteiten van de bovengenoemde dragers van Frankrijks glorie, waarvan na het staande aanhoren van meer dan een uur Franse en Hollandse welsprekend heid een dankbaar en gretig (hoewel, gezien het selecte gezelschap, uiteraard gepast) gebruik werd gemaakt. Er werd terdege .hommage au fro- mage" bewezen, waarby de combinatie kaas-wyn als vanouds een goede en smakehjk bleek te zyn. Onze stadgenoot, de heer André Hos- man, zelf commandeur in de Confrérie du F&stevin" (en mogelyk ook „in de kaas"), had alle eer van zyn dubbelrol als organisator-impresario. Wethouder S. Menken ...G.G. en G.D.'in 1961 in nieuw gebouw Reinigingsdienst in de diverse grachten dagelijks op volle toeren. Twintig a vijf- en-twintig kubieke meter vuil wordt per dag uit de grachten gehaald. Teneinde aan de vervuiling perk en paal te stellen - het is een byzonder slecht visitekaartje van de Leidse bur gerij. Red. - overweegt het College een tweede visvlet aan te kopen. Vuilverbranding Aan de voorbereiding van een vuil verbrandingsinstallatie wordt zeer veel aandacht besteed. Enkele installaties zyn bezichtigd en inlichtingen ingewonnen. Omstreeks de jaarwisseling verwacht spreker de offertes binnen, waarna deze zaak in de commissie van de Reinigings dienst aan de orde wordt gesteld. T.a.v. de slachttarieven en keurlonen heeft het College nog geen definitief standpunt ingenomen. Wel vond met de vertegenwoordigers van de slagerspatroons een bespreking plaats. Na de reeds doorgevoerde efficiency is het vrywel niet mogelyk om nog tot een vermindering van de uitgaven voor het Slachthuis te komen. Hoewel door het uitbiyven van Ryks- goedkeuringen de bouwactiviteit t.a.v. Endegeest wordt geremd, doen B. en W. hun uiterste best om het opgestelde meerjarenplan van deze inrichtingen uit te voeren. Na de re- en dupliek, waarbij zich geen nieuwe gezichtspunten openbaarden, werd ook deze paragraaf als afbehandeld beschouwd. Hierna volgde goedkeuring van de ge hele begroting. Aan het einde van deze negende zitting dankte de voorzitter de raad voor de intense belangstelling by de behandeling van deze begroting aan de dag gelegd. Wederkerig deed dit de heer Piena het College en de voorzitter voor zyn leiding. Officiële publikaties STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het Steenschuur. voor zover gelegen tussen de Nleuwsteegbrug en de Hogewoerds- brug, alsmede de Zoeterwoudse Singel, voor zover gelegen tussen de Utrechtse- brug en de Jan van Houtbrug. van 25 november tot en met 7 december 1960 zul len zijn afgesloten voor alle scheepvaart verkeer. Jhr. mr. F. H. van Kinschot heilige huisjes moeten omver W. Koops overleden Te Hengelo (Ov.). waar hy zich reeds kort na zyn pensionering metterwoon vestigde, is in de ouderdom van 89 jaar gisteren overleden onze oud-stadgenoot, de heer W. Koeps, oud-hoofd van de centrale leerschool voor het zevende en achtste leerjaar en oud-leraar aan O toenmalige Gem. Kweekschool voor Or.- derwyzers en Onderwyzeressen aan d. Oude Vest. De heer Koops, de in de kringen var het lager onderwys een vooraanstaande plaats innam, was ook geruime tyd be stuurslid van de Vereniging „Ons Grun- negerlaand". De crematie van het stoffelyk over schot zal zaterdag a.s. geschieden na aankomst van trein 11.01 uur te Wester- veld. FILMKEURINGSCOMMISSIE Mevrouw mr. J. J. Booy-van Staveren alhier, de heren A. J. Ch. Haex en P. J. van Mullem, beiden te Oegstgeest. mej. N. H. Schokking te Katwyk aan Zee, de heren G. P. H. Schuitema en mr. F. J. G baron van Voorst tot Voorst en mevrouw L. TimmermanSistermans. allen te Wassenaar en mevrouw S. J. M. Vla mingEtman te Sassenheim zyn voor de tyn van vyf jaar. ingaande 1 januari 1961, benoemd tot leden van de Centrale Commissie voor de keuring van films; I onze oud-stadgenoot, de heer R. Uges uit j Rijswijk is benoemd tot adviserend lid dezer commissie, terwijl laatstgenoemd^ j en de heer P. J. van Mullem bovendien zijn benoemd tot leden van de huishou- delyke commissie. De viering van het 30-jarig bestaan der CJV .Jong Leiden" op zaterdag a.s. in ,,Het Boshuis" is uitsluitend toegan- kelyk voor jongeren van 16 jaar en ouder. Advertentie Bernard Kruysen zingt voor de „Kunstkring" De zanger. Bernard Kruysen, zoon van de kunstschilder Anton Kruysen, die op 30 november voor de "Kunstkring" voor velen zal optreden, bracht zyn jeugd door in Zuid-Frankryk. waar hy zyn eerste opleiding ontving van zijn stief vader Hubert Reidich. bas-chantante aan de Metropolitan Opera. Bernard Kruysen doorliep de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Den Haag, alvorens over te gaan naar de operaklas van het Koninkiyk Conserva torium aldaar, waar hy van 1953 af on der leiding van Wim Quispel, Frans Vroons en Dieter Ludwig studeerde. Zyn zangonderricht bleef hij volgen by To van der Sluys. In april 1957 werd hy uitgezonden als lauriaat voor de uitwis selingsconcerten met Antwerpen. Brus sel en Parys. In 1958 behaalde hy een tweede prys in het internationaal vocalisten con cours te 's-Hertogenbosch en kreeg een beurs van de Franse regering om oy Pierre Bernac in Parys te gaan stude ren. Daar won hy achtereenvolgens de Grand Prix d'Exellenoe de la melodie Frangoise en de Prix d'Exellence hors concours Gabriël Fauré. In 1959 werd hy geëngageerd by de Nederlandse Opera, maar zyn voorkeur bleef uitgaan naar het lied. Bernard Kruysen is onder meer ook bekend als diepzeeduiker en onderwater, filmer Hy vertegenwoordigde ons land reeds enige malen by de wereldkam pioenschappen onderwater jagen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3