ADVERTENTIE- KNIPSELPRIJSVRAAG Delegatie van Kasavoeboe door de Algemene Vergadering VN aanvaard Spoedig hervatting van overleg politiesalaris WEERBERICHT Verzoeningscommissiestelde hedenochtend haar vertrek uit Ook de kleuterleidsters en liet verplegend personeel nu aan bod Russen willen Laos „helpen" Onze Sint Nicolaas- f 600.- aan prijzen (9ur/ Qlï teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 No. 30210 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft heden ochtend vroeg (Ned. tijd) besloten de delegatie van de Kongolese president Kasavoeboe te aanvaarden. Van de zijde van de republiek Mali was, evenals door Guinee, aangedrongen op publikatie van Kasavoeboes brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld alvorens tot stemming zou worden overgegaan. Dit voorstel werd echter met 47 tegen 32 stemmen, bij zeventien onthoudingen, verworpen. Ook een poging van Ghana tot uitstel van de toelating van Kasavoeboes delegatie in verband met de schietpartij in Leopoldstad werd verworpen en wel met 50 tegen 34 stemmen, bij 13 onthoudingen. Twee landen waren afwezig. De verzoeningscommissie, die hedenochtend vroeg uit New York naar Leopoldstad zou vertrekken om te trachten de Kongolese politici nader tot elkaar te brengen, heeft haar vertrek op het laatste ogenblik uitgesteld. Kasavoeboe had medegedeeld, dat het verblijf van de ver zoeningscommissie op het ogenblik eerder tot grotere moeilijkheden aanleiding zou geven dan tot vermindering van de spanning. De republiek Mali trok zich daarop uit de verzoeningscommissie terug. In Leopoldstad nog gespannen atmosfeer In Leopoldstad - waar een nachtelijk uitgaansverbod van kracht is geworden - heerste gisteren nog een gespannen sfeer als gevolg van de schietpartij bij de Ghanese ambassade op maandag middag. Patrouille-auto's van het Ma- eise detachement van de V.N. en vracht wagens met Tunesische militairen reden door de stad. Kolonel Moboetoe, de mi litaire leider van Kongo, deed een be roep cp zijn troepen om hun kalmte te bewaren. De Kongolese militairen in Kamp Leopold riepen echter om wraak. De militaire vertegenwoordiger van Hammarskjöld in Kongo, de Indiase bri gade-generaal Rikhye, heeft in een rap port over de schietpartij meegedeeld, dat de troepen van de Ver. Naties het eerst hebben gevuurd, omdat een grote Kon golese troep een stormaanval ondernam. Deze troepenmacht stond onder leiding van kolonel Kokoio, de plaatsvervanger van kolonel Moboetoe. De verliezen aan de züde van de V.N.-troepenmacht be dragen één dode en negen gewonden. De geld" is en dat Moboetoes status elke wettelijke basis mist. Premier Nehroe noemde het „buiten gewoon", dat het optreden van Moboetoe door sommige landen wordt gesteund en aangemoedigd. „De huidige zogenaamde Kongolese regering wordt door de Bel gen her- en derwaarts geduwd", aldus de premier van India, die verder ge waagde van een „weloverwogen, doelbe wuste en voortdurende poging der Bel gen om naar Kongo terug te keren en daar bepaalde posities te bezetten. Zij keren in steeds grotere aantallen terug". MAN MET MES IN RUG GESTOKEN IN DEN HAAG (Van onze Haagse correspondent) By een vechtpartij op het Plein te Den Haag heeft een 23-jarige loswerk- man wonende aan de Nieuwe Haven, gisterennacht een vry ernstige messteek in de rug opgelopen. Hij behoorde tot een gezelschap van vier man, dat om kwart over een, dus na sluitingstijd, nog een café wilde binnen gaan. De toegang werd geweigerd en bij de ruzie die daarvan het gevolg was, sneuvelden de ruiten van het café. Op een gegeven moment kwam de man wankelend uit het kluwen vechtenden te voorschijn. Wie hem heeft gestoken, is nog onbekend. Omstanders brachten hem naar het militair hospitaal, vanwaar hij naar het ziekenhuis Zuidwal werd overgebracht. Zijn toestand is redelijk. 6>pgÖg>!P§0&HP§0t>iP§0e>£>§^ Nieuw vervolgverhaal Het brandende dal i In ons nieuwe feuilleton „Het brandende dal" van de Roemeen Radu Tudoran speelt een dal gelegen aan de rand van de Kar paten waar het „Zwarte Goud", aardolie, gevonden wordt, de hoofdrol. De boeren en andere bewoners van het wereldvreemde dorpje ver liezen door hun nieuwe rijkdom weldra hun traditionele levenshou ding, wanneer op hun akkers olie wordt gevonden. Wie dit materiële geluk niet ten deel valt, wordt een prooi van jaloezie en onzalige lust naar bezit. De uit de steden toestromende ingenieurs, technici en onderne mers brengen een nieuwe gemeen schap tot leven. De oude patriarchale samenle ving wordt wreed verstoord. Slechts twee mensen gaan onberoerd en onveranderd hun weg door de hek senketel en blijven hun eenvoudige wezen trouw: Motoaka, die zich verbaasd en arm verre houdt van alle woeste en speculatieve activi teiten en de „kleine", de dochter 1 van 'n zonderlinge bosbewoner, die Q met een betoverende naiëviteit mensen en dieren haar tederheid i schenkt, Het verhaal wordt verder beheerst door enkele scherp gete kende figuren, die zich voort haas- ten. ieder met zijn eigen, zelfzuch tig 'doel voor ogen, tot de grote brand uitbreekt en van alle nieuwe rijkdom slechts verbrande puinho pen overlaat. Het dal raakt ont volkt en alle overlevenden van de <3 ramp trekken achter het visioen van het „Zwarte Goud" aan. Maar de „kleine" en Motoaka blijven achter. Door het drama heeft hun leven zin gekregen: samen willen zij hun geboortegrond trouw blijven en zijn wonden helen. „Het brandende dal" is meesle pend en met vaart geschreven en schildert op onthullende wijze tot welke ellende plotselinge ongeken de de rijkdom kan leiden. verliezen aan Kongolese zijde bedragen, voor zover kan worden vastgesteld, even eens één dode - kolonel Kokoio - en een gewonde. Kongolese troepen hebben auto's der Ver. Naties aangehouden en de inzitten den, zowel militair als burgerpersoneel, onder bedreiging met vuurwapens gear resteerd. Ongeveer 28 personen werden vrijwel de gehele dag gevangen gehou den. Generaal Rikhye verklaarde, dat op het moment dat hij zijn rapport verzond, geen V.N.-personeel meer gevangen werd gehouden. Wel werden nog veertig auto's vermist, die door Kongolese troepen in beslag waren genomen. Wadsworth beschuldigt de Sovjet-Unie De Amerikaanse afgevaardigde in de V.N., Wadsworth, verklaarde tijdens het debat in de Algemene Vergadering o.m. dat de Ver. Staten het luchttransport van 15.000 man V.N.-troepen naar Kon go hebben verzorgd, en dat Amerika een van de weinige landen is die tot op he den hebben bijgedragen in de kosten van het optreden van de Ver. Naties in Kon go. „De Sovjet-Unie heeft getracht de in spanning van de Ver. Naties te niet te doen, hoewel zij aanvankelijk beweerde het V.N.-optreden in Kongo te steunen. De Sovjet-Unie begon spoedig zich een zijdig in de kwestie Kongo te mengen door zonder voorkennis of goedkeuring van de volkerenorganisatie vliegtuigen, vrachtwagens en voorraden naar Kongo te zenden. Zij koos partij in een intern geschil en verleende deze partij mate riële steun. Deze inmenging werd voort gezet tot de Veiligheidsraad en de Alge mene Vergadering moesten worden bij eengeroepen om hieraan een einde te maken. De Sovjet-Unie heeft geprobeerd de secretaris-generaal in diskrediet te bren gen en te elimineren, alleen omdat de Ver. Naties Kongo voor buitenlandse in menging wilden behoeden. Thans zet de Sovjet-Unie haar pogingen om het werk van de Ver. Naties te bemoeilijken voort door categorisch te weigeren gelden be schikbaar te stellen", aldus de Ameri kaanse afgevaardigde. De Sovjetrussische afgevaardigde Zo- rin wees de Amerikaanse beschuldigin gen van de hand en deed op zijn beurt een felle aanval op de Ver. Staten. Nehroe kritiseert België Premier Nehroe van India heeft in het Indiase Lagerhuis de Belgische „inmen ging" in Kongo veroordeeld en er met kracht voor gepleit dat men het Kongo lese parlement weer bijeen laat komen. Nehroe zei dat de activiteit van Moboe toes Kongolese leger „volkomen ongere- ZACHT WEER De Bilt verwacht van heden- cot morgenavond: Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag plaatselijk opklaringen en hier en daar enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 NOVEMBER Zon op: 8.15 uur; onder; 16.38 uur. Maan op: 12.56 uur; onder: 22.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.52 en 19.16 uur. Laagwater te 2.32 en 14.59 uur. Dit nummex bestaat alt 16 pagina's (Van onze Utrechtse correspondent) Voor de drie groepen van over heidspersoneel, die al geruime tijd een duidelijke achterstand in belo ning hebben, t.w. de politie, het verplegend personeel en de kleuter leidsters, zullen tot 1 januari 1962 eventuele salarisverbeteringen plaatsvinden buiten de zogenaam de franje om (de franje is de 1.2 procent van de totale loonsom, beschikbaar voor kleine salarisver- beteringen). Voor het politiepersoneel zal het georganiseerd overleg op zeer korte termijn worden geopend. Dit zijn de resultaten van de bespre kingen over de overheidssalarissen die gisteren de gehele dag, in tegenwoordig heid van minister Toxopeus, hebben plaats gevonden. Een tegen Van de vfjf aan het overleg deelne mende organisaties verklaarde alleen de ACOP (een overkoepelende organisatie waarin voornamelijk NV V-bonden zijn gebundeld) zich pertinent tegen, terwijl de Rooms-Katholieke Centrale van Overheidspersoneel, het Ambtenaren- centrum en de Centrale van Hogere Ambtenaren zich onder voorbehoud ak koord verklaarden. Dit voorbehoud slaat op het feit, dat minister Toxopeus de loonontwikkeling na 1 januari 1962 wil laten bepalen door de produktiviteitsontwikkeling in het vrije bedrijf in 1961 (de zogenaamde trend) De drie genoemde organisaties behou den zich het recht voor om deze produk- tiviteitscijfers zelf te toetsen en zelf te beoordelen wat wel en niet tot de franje zal behoren. Honderden artsen verlaten Cuba Het nationale Cubaanse medische col lege heeft gisteren 49 chirurgen als ver raders gebrandmerkt, omdat deze het land hebben verlaten. Tot dusver zijn 259 artsen uitgeweken. Beroepsverenigingen die ernstig be zorgd zyn over het aantal leden dat de wijk neemt, hebben onlangs een bijeen komst gehouden, waarin zij steun be tuigden aan het bewind van Fidel Castro. Touwtrekken De ACOP verklaarde zich tegen het gehele voorstel, omdat zü meent dat het beschikbaar stellen van een vast bedrag aan salarisverbetering voor een aantal groeperingen tezamen zal leiden tot een touwtrekken tussen die groeperingen om de grootste brokken. Zij meent, dat hier mede de rechtvaardigheid in het ge drang komt. De novellen-wijziging (individuele sa larisverbeteringen bij het ontstaan van nieuwe functies en by herwaardering van oude) vallen eveneens tot 1 januari 1962 buiten de ruimte. De vergadering werd in de middag bygewoond door de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink. De Russische ambassadeur voor Cam bodja en Laos, Abramof, heeft meege deeld dat zijn land bereid is Laos te hel pen. Hij is in Vientiane aangekomen met de Russische zaakgelastigde voor Laos, Ratanof, voor besprekingen met de Lao- tianase premier, prins Soevanna. Premier Soevanna heeft eerder ver klaard dat hij met de Russen zal spre ken over economische hulp. Op de vraag of er ook over militaire hulp zou worden gesproken, zei hij„Dat weet ik niet." Soevanna zei, dat de Russische goede ren per vliegtuig uit Noord-Vietnam zul len worden aangevoerd. Hy ontkende het plan te hebben onverwijld diploma tieke betrekkingen aan te knopen met China en het communistisch Noord- Vietnam. N fV. r^. De advertentie-knipselprijsvraag, welke wy gisteren en vandaag ter gelegenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, heeft in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen. Het is dan ook op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wy er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen, die de gebruiksaanwyzing van een dergeiyke puzzel des ondanks niet mochten kennen, laten wy hieronder de spelregels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlyk als gevolg van onze waarschuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelyke advertenties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvragen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op twee pagina's byeengebracht, terugvindt. Deze knipsels zyn genummerd van 1 tot en met 209, zodat U meteen weet hoe veel advertenties in deze prysvraag betrokken zyn. Onze vraag is nu een lyst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 209 waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend zyn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zyn met de naam en het volledig adres van de inzenders, dienen uiterlyk donderdag 1 december des middags te 2 uur in het bezit te zijn van onze Redactie. Zy moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppe het opschrift „Knipselprijsvraag" dragen. Later binnenkomende inzen dingen worden onherroepelyk terzyde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wy een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, t.w.: EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN DRIE HOOFDPRIJZEN VAN TIEN PRIJZEN VAN TWINTIG PRIJZEN VAN VEERTIG PRIJZEN VAN f. 100.— f. 75.— f. 50.— f. 25.en voorts f. 10.— f. 5.en f. 250 De prijzen zullen worden uitgereikt in de vorm van bonnen ter waarde van f. 2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zyn zy de adverteerders, die blykens hun advertenties in ons Blad van gisteren deelnemen aan deze prijsvraag. Over de toekenning der pryzen beslist uitsluitend onze Redactie; er kan daar over geen discussie of correspondentie mogeiyk zyn. Men kan natuurlijk aan zyn of haar inzending de een of andere attractieve vorm geven en de mogelykheid is geenszins uitgesloten, dat wy daarvoor enkele extra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelyk om op basis van volstrekte geiykgerechtigheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Wy wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen by de oplossing der voor hen liggende moeiiykheden en veel succes by de daaruit voortvloeiende winstmogelykheden. Eichniaiiii in wezen Zwaarste Amerikaanse „Echo" zichtbaar De Amerikaanse ballonsatelliet .Echo" zal de komende dagen in ons land weer zichtbaar zyn, namelijk op 23 nov. te 19.30 uur, 24 nov. te 19.00 uur, 25 nov. te 18.59 uur en 29 nov. te 18.28 uur en 2002 uur, 27 nov. te 19.30 uur; 28 nov. te 18.50 uur en 29 nov. te 18.28 uur en te 20.31 uur. De satelliet gaat vry hoog in het zuiden van west naar Oost. De mogelijkheid bestaat, dat zij vijf tot tien minuten vóór het genoemde tijdstip zichtbaar zal zijn. Een ruïne. diepe krater, een platgebrande I waar maandagavond een straal- I een boerderij nabij Franeker. wciar- dat is het beeld van de plaats jager als een bom neerstortte op bij zeven mensen het leven verloren. „een gevoelig mens" Adolf Eichmann, de jodenmoorde- uit de laatste wereldoorlogdie in Israël terecht zal staan, heeft ver klaard dat hij in diepste wezen eigenlijk „een zeer gevoelig mens" is Dit valt te lezen in de jong ste aflevering van ,Mfe", waarin een Duitse journalist vraaggesprekken met Eichmann publiceert. Eichmann deelt onder meer mee, dat hij niets anders gedaan heeft dan bevelen van hogerhand uitvoe ren. „Ik was slechts een „klein ra dertje" in het mechanisme, dat ver antwoordelijk ivas voor de liquide ring van de joden. Als ik het bevel van Adolf Hitler gesaboteerd had, zou ik niet alleen een schurk, maar zelfs een verachtelijk sujet zijn ge weest". Eichmann geeft dan ronduit zijn aandeel in de vernietiging van de joden toe. „Ik ben tenslotte de man geweest, die de joden naar de kam pen heeft overgebracht. Als ik ze niet had laten vervoeren, zouden zij niet bij de beul terecht zijn geko men. Ik had opdracht de joden in de Europese landen bijeen te drijven en hen per trein naar hun definitieve bestemming te brengen. Maar het is even zinloos om mij verantwoordelijk te stellen voor de definitieve oplos sing van het joodse vraagstuk als bijvoorbeeld de man, die belast was met het toezicht op de spoorweg. In de grond ben ik een zeer gevoelig mens", aldus Eichmann volgens de Duitse journalist. Stemmen tellen in Amerika duurt lang Twee weken na de presidentsverkie zingen in de Verenigde Staten hebben nog slechts elf van de vijftig staten of ficieel het tellen van de stemmen vol tooid. Elf andere staten hopen deze week gereed te komen. Volgens de laat ste totalen is de stemmenmeerderheid van Kennedy tot minder dan 175.000 gedaald. Kennedy kreeg volgens die stand 33.919.296 stemmen of 50.13 pro cent en Nixon 33.744.669 of 49.87 pro cent. De mogelykheid bestaat zelfs, dat Kennedy met een minderheid in stern- mental toch heeft gewonnen. Zoals bekend wint de kandidaat, die de staten met de meeste kiesmannen weet te verwerven. Indien dus de stem men ten gunste van Nixon „verspild" zyn in staten met betrekkelyk weinig inwoners en dus weinig kiesmannen, kan het gebeuren, dat Nixon méér stem men heeft dan Kennedy, terwyi die, dooi een gunstiger verdeling van het bereikte stemmenaantal (telkens juist de meerderheid in staten met veel kies mannen), méér kiesmannen weet te ver werven. Op 19 december komen in de hoofdsteden van de diverse staten de kiescolleges (de kiesmannen) by een om de president te kiezen. De uitslag wordt in januari bekendgemaakt. atoomonderzeër te water gelaten De „Ethan Allen", de zwaarste van de Amerikaanse vloot van atoomonder zeeërs die met Polaris-raketten zijn uit gerust, is gisteren in Groton (Connec ticut) te water gelaten. Het vaartuig heeft ©en waterverplaat sing van 6.900 ton, ongeveer 4.500 ton meer dan de gemiddelde Amerikaanse duikboot in de tweede wereldoorlog. Het is ongeveer tien meter langer en meet ongeveer 1-400 ton meer dan de „George Washington", die thans zyn eerste pa trouillevaart maakt. De onderzeeër is de eerste van een serie en zal worden uit gerust met 16 „Polaris-a-2" raketten, die naar verwachting een reikwydte van 2.750 km hebben. De oudere duikboten hebben de „Polaris-a-1" met een reik wydte vaja 2.200 km. Generaal Lemnitzer, voorzitter van de commissie van stafchefs, waarschuwde by de tewaterlating een eventuele aan valler voor de vergeldingskracht van de huidige en toekomstige Amerikaanse duikboten. Er deed zich nog een incident voor toen acht pacifisten trachtten de tewa terlating te verhinderen door in twee roeiboten en een kano te gaan varen in het gebied waar 'de „Ethan Allen" in het water zou glijden. De kustwacht ver wijderde hen echter evenals twee andere pacifisten die in het water sprongen en op de duikboot klommen toen deze mid den in de rivier lag. Uit Het Leidsch Dagblad van 23 November 1860 Als een staaltje van bijge loof wordt uit Sliedrecht gemeld, i dat bij een welgestelden boer aldaar, Korevaar genaamd, sinds lang de vrouw ongesteld was en zich de varkens ook in een zeer zonderlingen ziekelij- ken toestand bevonden; vrouw en varkens schenen met elkan der in naauw verband te staan, want waren de varkens ziek, dan was de vrouw gezond en omgekeerd. Nu is men tot de ontdekking gekomen, dat beiden betooverd waren door de meid, die dadelijk is weggejaagd, na alvorens de bezetenen te hebben gezegend. (Advertentie). Amerikaan se overschoenen tot lage prijzen. De ondergeteekende heeft de eer Stadgenooten te berigten, dat hij heeft aangekregen, Ameri kaanse overschoenen, eerste 1 kwaliteit a f. 1.het paar. R. M. Beuth, Hoogewoerd bij 1 de Kraaij er straat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1