Zilveren feest wordt gevierd met tentoonstelling in „DeHoeksteen Dr. A. J. A. Fehr Leids lector in moderne Franse letterkunde Kerkelijk Leven WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 Advertentie Openbare les over symbolisten en muziek Gistermiddag aanvaardde dr. A. J. A. Fehr het ambt van lector aan de Leidse Universiteit in de geschiedenis der mo derne Franse letterkunde met een open. Dr. A. A. FEHR van uitlatingen van bij deze publikatie betrokken schrijvers, in het bijzonder Mallanmé, Teodor de Wyzéwa en Edou- Voordracht rector Rembrandt-lyceum Voor de per 1 januari 1961 vacant komende betrekking van rector van het Rembrandt-lyceum, hebben B. en W. bij meerderheid van stemmen dc volgende aanbevelingslijst vastgesteld: 1. Dr .J. W. Blom, directeur van de Rijks hogere burgerschool en Middel bare school voor meisjes te Den Hel der; 2. de heer J. M. van Stralen, leraar aan het Coornhertlyceum te Haarlem en 3. de heer A.J.Jansen, rector van het Petrus Hondius-lyceum te Ter- neuzen. Beschadiging fontein Lichtweek De in aanbouw zijnde fontein in de Zoeterwoudse Singel ter hoogte van het St. Lidwinahuis (in verband met de komende Lichtweek) is vermoedelijk aangevaren en gedeeltelijk vernield. De fontein werd geplaatst op een houten paal op ongeveer 15 meter van de kant, welke ten behoeve van het scheepvaart verkeer werd verlicht. De paal bleek afgebroken te zijn. Verschillende onder delen van de installatie zullen moeten worden vernieuwd. Volgens de Lichtfabrieken, die de fon tein plaatst, wordt de schade geraamd op f 150f 250. De herstelwerkzaamhe den zullen tijdig gereed zijn. AANRIJDING TROMPSTRAAT. Op de hoek TrompstraatMunniken- straat heeft gistermiddag omstreeks vijf uur een aanrijding plaats gehad tussen twee wielrijders. De 66-jarige L. den Daas kreeg een wond boven het rechteroog, terwijl de 19-jarige kantoor bediende P. J. Taf fijn een hersenschud ding ooiiep. Beiden werden naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Alg. Bond Ouden van Dagen De afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen hield in de Stadsgehoorzaal een druk bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, sprak een welkomst woord, waarna hij een overzicht van de activiteiten van de afdeling na de laat ste bijeenkomst in maart gaf. Spreker sprak van samenwerking, die er tussen de algemene en de R.-K. Bond van Ouden van Dagen is gegroeid. Verder deed hij mededelingen inzake bejaar dentehuizen, belastingaangelegenheden geneeskundige dienst, sociale zaken en ontspanning. De bustocht is dit jaar weer een groot succes geworden. Op 30 november wordt een ontspanningsavond gehouden in „Den Burcht"; de bonds voorzitter, de heer F. Rippen, zal zater dag 3 december een radiotoespraak houden getiteld: „De grotere welvaart en de bejaarden". Daarna werd aan dacht besteed aan de propaganda, omdat men in Leiden hoopt te komen tot een ledental van 1000. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat de wijzigingen ten opzichte van het verhaalrecht in de Tweede Kamer zijn aangenomen en dat zij mogelijk door de Eerste Kamer be krachtigd zullen worden. Lezers schrijven Andere mentaliteit. bare les ln het Groot Auditorium over „De Franse symbolisten en de muziek", waarin hij een onderzoek samenvatte naar de betekenis van het begrip „mu ziek" ln de gedachtenwereld van de Franse symbolisten van omstreeks 1885. De algemeen bekende betrekkingen tussen de Franse symbolisten en de muziek blijken bij nauwkeurige bestu dering een ingewikkeld vraagstuk te zijn. Spreker bepaalde zijn onderzoek tot een belangrijk moment in de ge schiedenis van het Franse symbolisme, de van 1885 tot 1887 verschenen Revue Wagnérienne, en trachtte aan de hand ard Dujardin, de betekenis van het be grip muziek bij deze schrijvers vast tè stellen. In de meeste gevallen blijkt wat zij onder muziek verstaan met mu ziek in de gangbare betekenis van het woord weinig te maken te hebben. Mu ziek wordt geassocieerd met een vaag idealisme, in verband met ideeën over Hegel, Fichte en Schopenhauer, en met de muziekdrama's en de filosofische ge. schriften van Wagner. De betrekkingen tussen poëzie en muziek blijken meer te liggen op het vlak van esthetische, filo sofische, mystieke en religieuze tenden ties, dan op dat van een directe beïn vloeding van de woordkunst door de mu ziek.. Spreker stond stil bij de cultus van de symbolisten voor Wagner en her innerde aan de affiniteit tussen de symbolistische poëzie en de muziek van Claude Debussy. Tenslotte wees spreker op het belang van het aangeroerde on derwerp in verband met problemen als: verband tussen klank en betekenis van het woord, de scheppende werkzaamheid van de dichter, de mogelijkheid in de woordkunst een eigen wereld te schep pen en deze aan anderen mede te delen. Na de openbare les volgde een receptie in de ontvangstzaal van de Academie. Als schilder moet ik reageren op de op merking van de heer de Graaf, waar hij de schilders het verdunnen van de verf verwijt. Natuurlijk moet de verf niet „verdronken" worden, maar wanneer dat vakkundig geschiedt, heeft zulks heus geen schadelijke gevolgen. En men moet vaak eens zien welke kwaliteit hout de schilders moeten bewerken! Niet alleen jong hout, dat nog lang niet bestorven is. maar veelal ook heel goedkoop en ruw hout, vol met kwasten en spijkers. Van ons als schilders wordt verwacht dat wij al die onvolkomenheden aan het oog onttrekken. Het zijn waarlijk niet alleen de schilders wier mentaliteit verbetering behoeft! EEN SCHILDER BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrikus Antonlus, zn van B. A. Tol boom en M. Vrljbloed, Jeannlne Petronella dr. van H. Beltman en M. J. Groeneveld, Paulus Pleter Marinus, zn van P. M. Sas sen en M. C. Bos, Marian, dr van S. van Heijningen en N. K. Ouwerkerk, Robbie, zn van W. v. d. Klaauw en J. C. Kriek, Carla, en Karin, dra van C. K. Haasnoot en A. Meijvogel, Hllllgje Adrians, dr van P. A. Wijnhout en M. C. van Eljk. OVERLEDEN H. M. van der Reljden. 1 Jaar, dochter, C. de Munnlk, 86 Jaar, man. Ben Levi draaide (Franse) plaatjes Voor K. en O. Ben Levi, groot liefhebber van het Franse lied. was gisteravond in het Logegebouw aan het Steenschuur de gast van K. en O. Daar deze radio-medewer- ker.^die o.m. de rubriek ..Met de Franse slag" verzorgt, behalve als accountant ook als platenhandelaar werkzaam is lag het wel in de lijn der verwachtingen, dat hij een collectie grammofoonplaten mee zou brengen. Aan muziek heeft het op deze geanimeerde bijeenkomst dus werkelijk niet ontbroken. Met veel enthousiasme en op geestige wijze hield de kenner van het chanson een praatje bij een plaatje. In duizelingwekkende vaart behandelde hij de ontwikkeling van het Franse lied van Béranger, die in de tijd van Lodewijk XVIII leefde en zijn chansons meestal in de gevangenis schreef, tot Georges Brassens, een won derlijk man. die een grote verachting heeft voor het publiek en nu ernstig overweegt zich terug te trekken op een landgoed in Bretagne. Hij liet daarbij een groot aantal plaatjes draaien, o.m. van Yvette Guilbert (..Le fiacre"). Ju liette Greco (..Madame Arthur"). Mou- loudji („Le deserteur") èn Bourvil („De huwelijksreis"). Geruime tijd werd ook stilgestaan bij figuren als Yves Mon- tand. Charles Trenet, Patachou en Az- navour. Met intense belangstelling luis terden de vele aanwezigen de zaal was geheel gevuld naar het gespro ken en gezongen woord. Het was een genoeglijke muziekavond, die zeker voor herhaling vatbaar is. K. en O. komt hulde toe voor dit geslaagde initiatief. Benoemingen aan Leidse Universiteit BU onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der geneeskunde H J. Stol, dierenarts .thans wetenschappelijk amb tenaar lste-klasse; voor het tijdvak van 1 juli 1960 tot en met 30 juni 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de inwendige geneeskunde dr. L. Th. F. L. Stubbé, thans hoofdassistent; gere kend van 1 oktober 1960 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de medische scheikunde dr. G. J. M Hooghwinkel, thans wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; voor het jaar 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de medische schei kunde ir. J. C. Riemersma thans weten schappelijk ambtenaar lste-klasse; voor het tijdvak van 1 juli 1960 tot en met 30 juni 1961 tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse voor de pathologie H. T. Planteydt, thans hoofdassistent; voor het tijdvak van 1 oktober '60 tot en met 30 september 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de medische scheikunde dr. F. J. M. Heslinga; voor het tijdvak van 1 oktober 1960 tot en met 30 september 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de sociologie mevrouw R. W. Boesjes-Hommes, thans assistente. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heren J. W. Wurfbain (Wassenaar) en J. M. Sepers (Rotterdam). Skelterkampioenschappen CIRCUIT WORDT UITGEZET IN FLORA-HALLEN. De Nationale Skelterkampioenschap pen 1960 worden zaterdagmiddag te Oegstgeest verreden. De Skelterclub „West" te Leiden met medewerking van de Oranjevereniging te Oegstgeest orga niseren deze wedstrijden op een circuit, dat. dank zij de medewerking van het veilingbestuur, is uitgezet op het ter rein van „Flora" aan de Rijnsburger- weg te Oegstgeest. De speciaal daarvoor door de S.C. „West" aangelegde baan zal een lengte van ruim 300 m. en een breedte van 6 meter hebben, terwijl 3 van de 6 boch ten van internationale allure zullen zijn. Er zal volgens de K.N.A.C.-voor- schriften worden gereden in 5 klassen, t.w.: klasse A, cilinderinhoud 50 cc. (deelnemers van 14 t/m. 17 jaar); klas se B. cilinderinhoud t/m. 100 cc.; klasse C, cilinderinhoud van 101 t/m. 200 cc.; klasse B. cilinderinhoud 50 t/m. 125 cc. met versnelling; klasse E, cilinderin houd 126 t/m. 200 cc. met versnelling. Naast de officiële kampioenstitel wor den per klasse vier prijzen beschikbaar gesteld. Het aantal inschrijvers is reeds bijzonder groot. Naast de snelste rijders van Nederland onder wie de gebroe ders Deken, de skelterpioniers van ons land zal tevens worden deelgenomen door een sterk Amerikaans team. dat thans in Soesterberg verblijft en aan deze wedstrijden een internationaal tintje Ml geven. Kwart eeuiv huishoudelijke voorlichting Eens de lessen voor twee centen per uur Tot de goede dingen, welke de zware crisisttijd uit de jaren dertig heeft voortgebracht, behoort de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Het is nu alweer een kwart eeuw geledendat ook in Leiden de be hoefte werd gevoeld aan een instel ling, welke de huisvrouw zou kunnen voorlichten bij de besteding van het toen voor velen zo krappe huishoud geld. De tijden zijn sindsdien gelukkig grondig gewijzigd. Hoewel de Com missie zich ook vandaag de dag nog ten doel stelt huisvrouwen ten dien ste te staan, die met een te eng bud get moeten zien rond te komen, het zwaartepunt van het werk is toch eigenlijk anders komen te liggen, over de grenzen gewaardeerde tehuis Buit f 5000 bij inbraak in Waddinxveen Men bestrijkt thans een veel breder arbeidsterrein. Immers, in de hui dige maatschappelijke structuur wordt zo vaak zo veel meer geëist van de huisvrouw dan vroeger. En waar de vrouio meent niet geheel op gewassen te zijn tegen haar taak of waar zij meent het beter, handiger of praktischer te kunnen doen, daar wil de Commissie heel graag de hel pende hand bieden. Vijf en twintig jaar geleden werd be gonnen met het geven van kook- en naailessen. Cursesgeld per les: 2cent.„. Het behoeft waarlijk geen betoog, dat men het heden niet meer kan doen voor dit geld. Toch was de animo aanvankelijk niet zo bijster groot. Beter ging het in de oorlogsjaren, toen het werk een waar lijk ongekende bloei nam. Vele huis vrouwen wilden maar al te graag weten, wat ze konden doen met de schaarse levensmiddelen en hoe ze het beste kon den omgaan met de laatste restjes tex tiel. Maar ook aan die allerlaatste restjes kwam eens een einde. Tegen het einde van die verschrikkelijke tijd was er niets meer om te koken en te naaien. Het werk van de Commissie bloedde dood. Hergeboorte In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in de kleermakerij van de fa. Mulder te Waddinxveen. Door een raam te sneden uit een achterdeur ver schaften de inbrekers zich toegang tot het pand. In verband met de voorge nomen heropening van de zaak, die thans verbouwd wordt, was, een ruime sortering goederen aanwezig. De buit, bestaande uit sokken, stropdassen en enkele kostuums, had een waarde van circa 5000 gulden. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Van de daders, vier Rotterdammers, konden er reeds drie worden gearres teerd. DANK AAN BAKKERS VOOR ANTI-HONGERACTIE Zoals gemeld, heeft de Nederlandse anti-hongeractie van het bakkers mid den. en kleinbedrijf in de meidagen van dit jaar door middel van een tentoon stelling te Amsterdam en verkoop van broodkaarten aan de huisvrouwen bijna f. 200.000 opgebracht. Per cheque heeft de heer J. B. A. Hurkmans uit Breda, als voorzitter van het comité „Brood in de wereld" gistermiddag dit bedrag over handigd aan prof. dr. E. de Vries, voor zitter van de Stichting Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB). De plechtigheid had plaats in het gebouw van het Instituut voor sociale studies in het Noordeinde te Den Haag. D« heer Hurkmans zeide, dat de bak kerij er trots op was, dat zij deze actie had mogen en kunnen voeren. Zeer ve len hebben aan het gunstige resultaat medegewerkt. Waardering heeft het co. mité voor het gekozen project, waarvan hij hoopte, dat het zou bijdragen tot 'n betere voedselvoorziening in het betrok ken gebied. Hierop uitte prof. De Vries zijn blijd schap en dankbaarheid voor dit initia tief. het eerste, dat hier ontwikkeld is in de anti-hongercampagne. Hij deelde mee, dat het bedrag via de voedsel- en landbouworganisatie der VN zal worden gebruikt voor verbetering van zaaizaad in het Midden-Oosten. Sinds de tweede wereldoorlog is het Midden-Oosten een groot importgebied voor graan gewor den. Er is echter niet de koopkracht, dit graan te betalen. Uitbreiding der produktie heeft er ernstige beschadiging van bouwgrond gebracht. Er dient dus naar gestreefd te worden, de opbrengst per ha te vergroten. Verbetering van het zaaizaad is hierbij een eerste Vereiste. Maar niet voorgoed. In 1947 volgde een vreugdevolle hergeboorte. Langzaam maar zeker kwam men daarna de aan vankelijke moeilijkheden nu geen gebrek aan belangstelling, maar een te kort aan commissieleden te boven. In de jaren, die volgden heeft de Com missie blijk gegeven van een grote le vensvatbaarheid. Steeds kwamen er nieu we cursussen bij. Vooral na 1952 is de groei van het aantal cursisten steeds groter geworden. Thans kan men bogen op 17 cursussen met ruim 140 cursisten. Aan deze groei heeft vanzelfsprekend ook het eigen gebouw medegewerkt, dat op 30 november 1955 aan het Levendaal 1 geopend kon worden. Aan de buitenkant is dit binnen en niet zo geschikt voor deelneming aan een schoonheidswedstrijd, wat dat be treft zou het moderne, sfeervolle inte rieur een heel wat beter figuur slaan. Maar na een wat moeizame aanlooptijd wordt er thans meer en meer gebruik gemaakt van de aan het Levendaal schuilende mogelijkheden. Maar toch nog steeds niet voldoende naar de zin van de directrice mevr. D. L. Creyghton- Eldering en Stichtingsvoorzitter de heer Menken. Tentoonstelling Daarom z(jn zij zo gelukkig, dat het zilveren feest niet alleen gevierd wordt met een passende bijeenkomst in de H.B.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt la te Leiden vrijdagmiddag a.s., maar ook met een daarna te openen ten toonstelling in het nu vijf jaar in ge bruik zijnde eigen gebouw „De Hoek steen'' aan het Levendaal. Op deze tentoonstelling, die ook za terdag open zal zijn, wordt het werk van nu getoond en een terugblik gege ven op de voorbije jaren. Een groot aantal werkstukken van cursisten en leerkrachten vrijwel alleen gediplo meerde nijverheidsonderwijskrachten zullen een indruk geven van wat de voor lichting voor velen heeft betekend. Der tien stands worden ingericht, waarin de huisvrouwen heel wat bruikbare tips zullen kunnen vinden voor vruchtbare vrijetijdsbesteding, voor bewuster wo nen, voor beter besteding van het huis houdgeld enz. enz. En daarnaast nog diverse demonstraties. En dit is nog maar een greep. Want een vluchtige blik op een weekschema leerde ons. dat door de commissie cur sussen worden gegeven in o.a. weven, koken, gymnastiek, naaien, boodschap pen doen met overleg, leerbewerking, ge schenken maken, aankleden van de wo ning, veiligheid in huis, krukjes maken, kleine karweitjes, handwerken en bloem schikken. En welke huisvrouw durft nu nog te beweren, dat er echt niets voor haar bij is „De Hoeksteencentrum van vele activiteiten. (Foto L.D./Holvast) NED. HERV. KERK Bedankt voor Koudekerk A. J. Onetenk te Bathmen - voor Opheusden J. Zwanen burg te Oldebroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Hijken P. Mellea te Maars een - te Scheveningen (vac. G. O. Don- ner) J. Wilschut te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland P. N. Rlb- bers te Noordsche Schut - te Mlddelharnls J. C. van Ravenewaaij te Scheveningen. Tweetal te Zaamslag H. C. van der Ent te Rotterdam-West en C. Smits te Slle- drecht. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Hilversum P. H. G. C. Kok te Weesp. Drietal te Amsterdam (vac. dr. G. J. Llndijer) K. Bervellng te Eaam, dr. C. H. Llnditer te Rotterdam en D. So- Unger te Haarlem. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Wormerveer W. de Goede te Oudeblldtzijl. Mormonen bouwen twintig kerken Kerkleiders naar Den Haag Begin december zal mr. Henry D. Moyle. raadgever van president David O. Mackay van de mormonenkerk uit Salt Lake City naar Den Haag komen, waar hij met mormoonse zendingspresi denten uit geheel West-Europa een be spreking zal hebben over de bouw van vele tientallen kerken in West-Europa. Naar men schat komen er in ons land 20, twee in Amsterdam, één in Schie dam, twee in Den Haag, voorts in Utrecht, Arnhem, Groningen en nog an dere plaatsen, waarvoor in totaal vanuit Amerika 14 miljoen gulden beschikbaar gesteld wordt. Voor het gehele bouwpro gramma voteert men 200 miljoen gulden. In Amerika zijn 15 jongeren aange wezen om enkele jaren in ons land de leiding van de bouwwerkzaamheden op zich te nemen. Synode Oud-Kath. Kerk Gisteren werd te Utrecht de synode zitting van de Oud-katholieke Kerk ge houden. De bijeenkomst begon met een dienst in de kathedrale kerk van de Heilige Gertrudes te Utrecht. Na afloop van deze dienst begaven de leden zich naar het Gebouw voor K. en W. waar zij in een besloten verga dering bijeenkwamen. Na de opening door de voorzitter, kanunnik H. D. Ray- maekers, deed de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel, enkele mededelingen over het leven der kerk. De bisschop van Deventer mgr. T. J. Jans sprak over de taak van de kerk meester in de tegenwoordige tijd. Bij de verkiezing van twee leden van de sydonale raad werd de heer Th. M. Hovius uit. Maarssen van het aartsbis dom Utrecht herkozen. In de plaats van de wegens ziekte tussentijds afgetreden heer C. A. van Thiel werd de heer R. J. Colombijn uit Heemstede van het bis dom Haarlem gekozen. Het bezoek van dr. Fisher aan de Paus SLECHTS BELEEFDHEIDSBEZOEK. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, heeft een delegatie ontvangen, onder leiding van Lord Alexander van Hillsborough, labour-leider in het Ho gerhuis en oud-president van de Britse Raad van Protestantse Kerken, die ver klaard heeft te vrezen, dat het voorge nomen bezoek van dr. Fisher aan de Paus de indruk zou kunnen wekken, dat de kerk van Engeland bereid is tot een compromis ten aanzien van haar begin selen. Tijdens de ontvangst werd de aan dacht gevestigd op de positie van pro testantse minderheden in landen waar de rooms-katholieke invloed overheerst. De aartsbisschop verzekerde de dele gatie, dat zijn bezoek alleen maar een „beleefdheidsbezoek" is. VRIJZ. HERV. IN DEN HAAG. De centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente in Den Haag heeft met algemene stemmen besloten een speciale hoorcommissie te benoemen, die tot opdracht heeft te onderzoeken of de drie predikanten der Vereenlging van Vrijzinnige Hervormden in Den Haag. als predikanten met bijzondere opdracht voor het werk onder de vrijzinnigen kunnen worden beroepen. Deze hoor commissie zal hierover binnen een half jaar rapport uitbrengen aan de centrale 1 kerkeraad.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13