Laatste nieuws Samsonow verfilmde De Vlinder, boeiende novelle van Tsjechow Computer werkt veel sneller, nauwkeuriger en., goedkoper BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 Getrouwe kopiëring bleek filmisch grotere nadelen dan voordelen te hebben „De Vlinder", een film waarmee de Russische regisseur E. Samsonow vijf jaar geleden debuteerde en in Venetië de Zilveren Leeuw ver diende, is een kopie van Tsjechows gelijknamige novelle. Hiermee is dit werk, dat gisteravond in de Universiteit voor de Filmstudiekring van K. en O. werd gedraaid, geprezen en veroordeeld. Het is, aan de ene kant, een eerbetoon aan de grote schrijver, die in zovele van zijn werken op mild-ironische wijze de verrotting in talrijke milieus uit de tsaristische tijd noteerde. Tsjechow was een briljant waarnemer, die de kunst verstond situaties en personen scherp te tekenen. Maar het me dium film heeft nu eenmaal zijn eigen eisen en een werk als dit van Samsonow heeft, bij alle kwaliteiten van het origineel, het nadeel dat het te veel op verfilmd toneel gaat gelijken. Pas aan het slot, als de hoofdpersoon onverwacht ten dode blijkt opgeschreven te zijn, slaagt de regisseur erin de dramatische spanning voelbaar te maken. Voordien kwam hij eigenlijk niet verder dan een historisch-interessant beeld van het teven aan het slot van de negentiende eeuw. Levendig beeld van het leven aan eind negentiende eeuw Wat Tsjechow met de taal wèlkon, bleek Samsonow filmisch niet helemaal te kunnen realiseren: het beitelen van een contrast tussen de houding van het vrouwtje, dat zich pas gelukkig voelt als zij zich omringd weet door allerlei kun stenaars van naam, en die van haar echtgenoot, een jong, zeer begaafd me dicus, die van het artistieke gedoe wei nig of niets begrijpt. In de film komt hij helaas niet verder dan een onhan dige sukkel, die pas op zijn sterfbed de waardering krijgt, die hij èn als be kwaam man van wetenschap èn als edel mens zozeer verdient. In de film is de tegenstelling, althans in het begin, te zeer in het nadeel van de echtgenoot uitgevallen, waardoor een nogal drakerig effect ontstond. Maar de dokter is niet alleen maar een al te nobele echtge noot, hij is ook de mens, die de pijnlijke last van het leven terdege voelt. Als het leven zin heeft, dan is die zin niet ge legen in het persoonlijk geluk van de mens, zegt hij op zeker ogenblik, maar in iets hogers en waardevollers. Dit es sentiële detail heeft de regisseur te laat naar voren geschoven. De daardoor ont stane Jan-Klaassenachtige indruk had vermeden kunnen worden als Samsonow zich minder getrouw aan de loop van het verhaal had gehouden en aan het dramatisch conflict van het begin af iets krachtiger contouren had gegeven. Dit bezwaar neemt niet weg, dat deze recente Russische film de grote ver dienste heeft de toeschouwer een voor treffelijke indruk te geven van het mi- „Het witte hart van Nieuw-Guinea" Dr. L. D. Brongersma sprak voor Nederlandse Reisvereniging Dr. L. D. Brongersma, directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie, sprak gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal voor leden van de Ned. Reis Vereniging over „Het witte hart van Nieuw-Guinea". In 1959 trok een Nederlandse expe ditie, waartoe ook spreker behoorde, naar het centrale bergland van Nieuw- Guinea om in en bij het Sterrengebergte wetenschappelijk onderzoek te verrich ten. In Nederland heeft men zich dik wijls zorgen gemaakt over het welzijn van de deelnemers. Steun van vliegtui gen is voor dergelijke grote expedities onontbeerlijk, maar zij brengt ook on zekerheden met zich mee en diverse malen ondervond de expeditie dan ook tegenslagen. De taak van de expeditie was veel omvattend. Acht verschillende weten schappen waren vertegenwoordigd. Een fysisch aanthropoloog onderzocht de be volking op haar lichaamsbouw en uiter- j lijke raskenmerken. Daarnaast verrichtte een specialist een onderzoek naar de bloedgroepen. De ethnoloog onderwierp de zeden en gewoonten aan een onder - zoek, terwijl een linguist de taal be- i studeerde. Een geoloog en twee ertsdes- j kundigen onderzochten de structuur van het gebergte, terwijl een geomorioloog de invloed van vroegere vergletsering j op de vorm van bergen en dalen na- 1 ging. De agrogeoloog bestudeerde de ver- I weringsbodem en verzamelde gegevens over de tuinbouw van de bevolking. Twee botanici verzamelden gegevens over de flora, een zoöloog met twee assistenten deden hetzelfde voor de dierenwereld. Van de belevenissen van deze expeditie, van de moeilijkheden, die een dergelijke grote onderneming met zich meebrengt, maar ook van de succesvolle tochten (beklimming van het Antaresgebergte en de Julianatop en van de voettocht naar de Noordkust) vertelde dr. Bron gersma. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 22 november. C.V. Cen- i trale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera j per stuk 25-42, Bouvardla 30-52, Euphor- I bla 95-145, Calla 65-90, Poinsettia 75-130, Forsithya 45-85, Prunus Triloba 35-75, Amaryllis per kelk 30-55, Seringen: Step- man 4 kop per stuk 95-165, id. 2 kop 45- 86, Fresia per bos 90-185, Cyclamen 85- 160, Iris 100-220, Anjers: rood per stuk 30- 58, roze 25-44, wit 12-24, Orchid Beauty 35-58, Rozen: Better Times 20-40, Rose- landla 20-44, Parel van Aalsmeer 25-49, Geh. Duisberg 30-58, Pechtold 15-29, Ver schuren 15-27, Towny Gold 20-42, Mad. Ofman 20-43, Baccarat 50-85, Montezuma 30-50, Stokman 12-22, Floriade 20-39, New Yorker 25-40, Carol 30-58, Pink Sensation 30-57, Nymph 35-65. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 150-200 40-60, Anthurium 300- 1020 125-165, Aphelandra 125-175 40-80, Asplenium 35-40, Azalea 300-1100 150- 200, Begonia Eges 175-250 40-120, Blad- begonia 30-40, Cactussen en Vetplan- ten 150-300 12-50, Aralea 80-100 12-20, Croton 70-85, Cyclamen 300-500 100- 205, Clsus 180-250 35-50, Euphorbia Splen- dens 100-125 30-50, Ficus 200-260 Ge mengde Planten 85-100, Hedera bont 120-180 50-70, id. Pittsburg 60-90 20-30, Kalanchoë 60-110, Marantha 30-40, Nephrolepis 200-450 35-45, Primula Ob- conica 100-200 60-105, St.-Paulla blauw 70-85, Philondendron 200-450 ld. Scandens 50-55, Platycerium 150-450 50-125. Sansevierla 200-350 60-125, Sein-" dapsus groen 50-65, ld. bont 70-85, Tradescantia 12-20, Varens gemengd 35-50, St.-Paulia roze 100-120, Primula Sinensis 40-50, Poinsettia 125-180 WOERDEN, 23 november. Kaasmarkt. Noteringen: le kwal. f 2.22-2.28, 2e kwal. f2.12-2.21, extra kwal. tot f2.33. Handel "latlg. lieu, waarin de verhalen van Tsjechow zich afspelen. Alleen reeds hierom is dit werk zeer de moeite waard. Al is de sfeer dan wel niet op filmische, doch meer op theatrale wijze tot uiting ge bracht, elk geval is die schets bijzonder levendig. De laatste indrukken waren bepaald de beste. Over de kleuren van deze film zullen de meningen uiteenlopen. Het merk waardige van Russische kleurenfilms is het geelzweem, dat soms een nadeel is, sooms ook een voordeel. Al bij al een interessante avond, die wij in het kader van de Filmstudiekring niet graag ge mist zouden hebben. Betondag in Kurhaus De Nederlandse Beton vereniging hield gisteren een betondag in het Kurhaus- paviljoen te Scheningen. De voorzitter, ir. R. C. Ophorst, reikte het diploma „betonstructeur b.v." uit aan de heren H. Blom te Wassenaar en B. G. ten Dam te Rijswijk. Hjj merkte op; dat het aantal en het gehalte van de cursisten voor dit diploma nog steeds te laag zijn. Dit jaar slaagden er van de vijf kandidaten slechts twee. Behalve de heer Ten Dam was dat de heer W. C. Vis, die het diploma echter nog niet kreeg, omdat hy te weinig praktyktyd heeft. De heer Blom slaagde reeds in 1959. Ir. P. J. Allaart, hoofdingenieur in bijzondere dienst van Rijkswaterstaat, directie Bruggen, sprak daarna over de herbouw van de brug over de Maas te Roermond, die vermoedelijk het volgend jaar gereed zal zijn. Ir. J. Wever, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, directie Wegen, vertel de daarna iets over de ervaringen met voorgespannen betonwegen. Ing. H. E. Wulkan, van de technische- fysische afdeling van de stichting radio- bouw, sprak over de oppervlaktebehan deling van beton. Na de gezamenlijke lunch gaf ir. J. J. B. J. J. Bouvy een orzicht van de verschillende in Nederland gebruikte soorten spankabels. Prof. Dr. A. M. Haas sprak tenslotte over schaaldaken van geprefabriceerd beton, die steeds meer worden toege past. Verschillende uitgevoerde schalen, o.a. op het nieuwe ANWB-gebouw te Den Haag, werden besproken .De dag werd besloten met een discussie. ZOETERWOUDE De jaarlijkse bazaar ten bate van het restauratiefonds van de N.H. ge meente van Zoeterwoude leverde een be drag van f3563,49 op. Dr. M. Eu we zette uiteen: 55 Van de „computers" weten velen al leen, dat 't indrukwekkende, grote elek tronische machines zyn, die diep respect afdwingen door hun mogelijkheden en ingewikkeldheid, maar verder strekt in de meeste gevallen de kennis niet. Ook na de gemeenschappelijke koffiemaaltijd, die het departement Leiden van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel vanmiddag in „In den Vergul den Turk" heeft gehouden, zullen de leden niet kunnen beweren, dat zij er alles van afweten. Maar door de lezing van dr. Max Euwe, lid van het direc torium van de stichting „Studiecen trum voor administratieve automatise ring" te Amsterdam zijn zij er toch iets meer over te weten gekomen. Met het gemak een oud-wiskunde leraar eigen heeft hij zijn toehoorders iets wijzer kunnen maken over de wer king van zo'n elektronisch „wonder", dat vijf organen telt. Het „invoerorgaan" brengt de informatie, die bijv. is vast gelegd in de vorm van ponsgaatjes naar het centrale gedeelte, het „geheugen orgaan". In het „rekenorgaan" onder gaat de Informatie de vereiste bewerkin gen, welke tezamen het „programma" vormen. Dit programma is tevoren met andere gegevens in het geheugen opge slagen. Door middel van het „besturings orgaan" kan de operateur in het proces ingrijpen, terwijl dit orgaan ook bij de start en bijzondere ogenblikken een rol vervult. Het „uitvoerorgaan" tenslotte verzorgt de vastlegging van de resultaten in ge drukte, geponste of andere vorm. Het gereedmaken van de informatie in een voor de machine leesbare vorm is van grote betekenis en kan het knelpunt voor de elektronische verwerking van bepaal de vraagstukken betekenen. Dat vergt meestal zoveel tijd, dat het zeker ander half jaar duurt eer men organisatie en programmering zo ver heeft, dat de ma chine kan gaan werken. Daar de lever tijd nu toch nog twee jaar bedraagt past dit goed in elkaar. De geschiedenis van de computer be gon in de oorlog, toen in verband met de oorlogsvoering bepaalde ingewikkelde wiskundige problemen om een snelle op lossing vroegen. De reeds beschikbare gegevens werden toen bij elkaar gevoegd en de computer ontwikkeld. Maar eerst tien jaar geleden begreep het bedrijfs leven, dat in deze machine ook andere mogelijkheden school. Vijf jaar geleden werden ze voor het eerst in Amerika op grotere schaal gebruikt en een jaar of drie geleden maakten zij hun intrede in Europa. Het grote voordeel van de machine is de fantastische snelheid, die maar steeds verder wordt opgevoerd. Deze kan be reikt worden door de elektriciteit te ge bruiken als drager van de informatie. Maar daarnaast somde dr. Euwe nog een aantal andere voordelen van bete- LEIDERDORP Uitslagen fotoclub Daquerre Op de wekelijkse clubavond in het Dorpshuis, werden de volgende uitslagen bekend gemaakt; Uitslag onderlinge wedstrijd zwart-wit. Beginners: 1. Fijen 19; 2. Limburg 19; 3 Spaans 17. Gevorderden: 1. Jongkind 22; 2. Jong kind 20; 3. Erades 20. Uitslag kleurendia's, totaal per serie: 1. Van Hoek 33; 2. Wijling 29; 3. Spaans 28. De beste dia werd ingeleverd door de heer Van Hoek (18 punten). Prijzen voor tuinjes van „De Buitenkant" De Volkstuindersvereniging ,De Bui tenkant" hield een ledenvergadering in het Dorpshuis, onder voorzitterschap van de heer J. Warrink. Het terrein van de vereniging ligt aan de Hoogmadeseweg en telt 45 tuintjes Bij de ingekomen stukken waren een prettige en een min- der-prettige brief. De eerste behelsde het verlenen van rechtpersoonlijkheid aan de vereniging; de tweede was een brief van B. en W., waarin meegedeeld werd dat aan de zandput, gelegen in de Kalkpolder, achter de Doeslaan, nog geen definitieve bestemming is gegeven. Hierna volgde de uitslag van de tuin- keuring met de prijsuitreiking. De tui nen waren gekeurd door de heren W. Moraal, H. Bloemendaal en J. M. de Koning. Er waren 5 geldprijzen, die be haald werden resp. door de heren M. W. Hoogendijk met 4914 pnt., C. van Es met 47V2 pnt., J. Hensing met 47 pnt., M. Mooikind met 4614 put., J. van Dyk met 4514 pnt. kenis op: 1. veel meer geselecteerde re sultaten, 2. minder fouten en gemaakte fouten worden gesignaleerd, 3. nauw keuriger (in meer decimalen dus), 4. flexibel (men kan dus de machine aan de omstandigheden aanpassen), 5. ver eniging van verschillende processen tot één en tenslotte in verhouding tot de geleverde prestatie is deze machine ondanks de astronomische kosten bo vendien goedkoper! Wegdek Hoge Rijndijk Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting heeft de heer J. van Iterson (Prot. Chr.) gisteravond het College van B. en W. gevraagd of het al iets kan meedelen over de slechte toestand, waarin zich momenteel het wegdek van de Hoge Rijndijk bevindt. Geschiedt het door het slopersbedrijf uitgevoerde bestratingswerk onder toe zicht van de gemeente? Wethouder Jongeleen antwoordde hierop slechts, dat de harde grondlaag onder de rails deze oneffenheden ver oorzaakt. Gouden bruidspaar Vandaag zijn voor het bruidspaar J. A. Nieuwenhuizen, wonende aan de Maredijk 31, de gouden bruidsdagen in gegaan. Bruid en bruidegam, die elkaar op 7 december 3910 het ja- on gaven, weten zich omringd door de goede zor gen van hun aoht kinderen, cerwijl 21 kleinkinderen en zeven achterkleinkin deren dit gouden feest hopen mee te vieren. De bruidegom, 73 jaar en even als zijn echtgenote in het bezit van een goede gezondheid, is ruim 35 jaar als schilder werkzaam geweest bij de firma Bleys. OEGSTGEEST Negende bouwplan van „Buitenkist" werd gerealiseerd In het Witte Huis vond gisteravond de jaarvergadering plaats van de Wo ningbouwvereniging Buitenkist onder voorzitterschap van de heer E. J. Mas- sink. In het afgelopen verenigingsjaar is het negende bouwplan gerealiseerd en toegevoegd aan het woningbezit der ver eniging. Daardoor werd het aantal le denbewoners met dertig vermeerderd en gebracht op 300. Voor dit jaar zijn aan Oegstgeest toe gewezen 28 woningwetwoningen. Dit bouwplan zal bestaan uit 4 eengezins woningen en 24 flatwoningen in 3 woon lagen. Eerstgenoemde woningen komen aan de Asterlaan. Aan de laan waar het flatgebouw komt is nog geen naam ge geven. De tekeningen en bestekken van dit bouwplan zijn bij het Ministerie in gediend, zodat nu wordt gewacht op de vereiste goedkeuring. In overleg en in samenwerking met het Hoofd Afdeling Personeel van het Departement van Ma rine is het plan opgevat om gemeen schappelijk 100 premiewoningen te bou wen in de A-sector. Dit wil zeggen wo ningen met een maximumhuurprijs van f. 75 per maand. Van deze woningen ko men er 66 ter beschikking van genoemd departement en 34 voor leden van Bui- tenlust. Van bestuurszijde werd met gro te ernst gewezen op de post onderhoud die de meeste zorgen biedt. Op alle le denbewoners werd dan ook een beroep gedaan om de woningen in goede staat te houden. Er zijn 223 leden ingeschre ven die op een woning wachten. De af tredende bestuursleden E J. Massink, G. C. Koppers en H. Korenhof werden her kozen. In de "acature ontstaan door het bedanken van de heer Jac. Binsbergen werd gekozen de heer Haasnoot. De heer K. Hollander werd als lid van de Raad van Commissarissen opnieuw benoemd. Sint komt! Zoals ieder jaar heeft de Oegstgeester middenstand Sint-Nicolaas uitgenodigd om Oegstgeest te bezoeken. Zaterdag zal hij des middags om half drie worden ontvangen in hotel „Het Witte Huis". Hierna zal hij rondrijden volgens onder staande route, voorafgegaan door een muziekkorps: Rhyngeesterstraatweg, Deutzstraat, Geversstraat, Terweeweg, Emmalaan, Regentesselaan, De Kempe- naerstraat, Endegeesterlaan naar het Witte Huis. Interpol volgt Deens (marihuana)spoor, dat naar Amsterdam leidt De afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse centrale recherche gaat in overleg met de politie van Kopenha gen en Stockholm na of er enig ver band bestaat tussen de arrestaties, die in deze steden zyn verricht in verband met een marihuana-affaire. In Am sterdam werden twee weken gele den twee Amerikanen en een Ne derlandse vrouw gearresteerd, in Ko penhagen een Surinamer en zestien vrouwen en in Stockholm bevinden zich drie Amerikaanse soldaten in arrest. Via Interpol, die ook de politie in andere landen heeft ingeschakeld, hoopt men klaarheid in deze zaken te kunnen bren gen. Op 9 november J.l. werd een inval gedaan in een hotelletje in Amsterdam, waarbij een pas uit Duitsland gearri veerde 28-jarige Amerikaanse student, een 26-jarige Amerikaan en een 31-jari- ge Nederlandse vrouw werden aange houden. In hun gezelschap bevond zich ook een Deens echtpaar, doch deze ech telieden bleken niets met de zaak te maken te hebben. De student had 270 gram marihuana, een aantal morfine- ampullen, een brok haschisch en een hoeveelheid verdovende kauwpillen bij zich. Hij verklaarde deze verdovende middelen die dag van een onbekencje te hebben gekocht. Hy is inmiddels voor de officier van Justitie geleid, zyn land genoot en de vrouw werden vrijgelaten. Enig verband Men is enig verband gaan leggen tus sen deze zaak en de arrestaties, die vori ge week in Kopenhagen werden verricht. Daar werd toen eerst een Surinamer (28 jaar) aangehouden, die als nar- coticahandelaar geen onbekende is in Amsterdam. Zestien vrouwen, die mari- huanasigaretten van hem hadden ge kocht, werden ook aangehouden. Een der vrouwen bleek als tussenhandelaar ster te fungeren. De vrouwen zyn in middels vrygelaten. In verband met deze affaire werden voorts drie jonge Amerikaanse soldaten aangehouden, die marihuana in Kopen hagen zouden hebben verhandeld, zy werden in Stockholm gegrepen en be vinden zich daar nog in arrest. De Deen se politie is niet voornemens hun uit levering te vragen. Bende De Kopenhaagse politie-inspecteur Jens Jersild, die met het onderzoek in deze zaak is belast, heeft ten stelligste ontkend dat Deense radio- en televisie- acteurs en musici by deze handel in marihuana zyn betrokken. Over de ge ruchten, dat een aantal Deense ballet danseressen zouden hebben deelgeno men aan uitspattingen, die een pendant zouden vormen van de beruchte Parijse „roze balletten", liet hy zich niet uit. Wel houdt hy rekening met de moge- ïykheid, dat achter deze affaire een internationale bende zit. De Amster damse politie gaat in deze veronderstel ling nog niet zover, omdat uit het voor lopig onderzoek nog niets van enig ver band is gebleken. Vaststaat alleen, dat de in Kopenhagen gearresteerde Suri namer als handelaar in verdovende mid delen ook in Amsterdam bekend was en als zodanig werd gezocht. Het is volgens de politie niet onwaar- schynlyk, dat Amerikaanse militairen uit Duitsland een rol in deze affaire spelen. Kopenhagen is sinds enkele ja ren verlofcentrum van de Amerikaanse troepen. Zoals bekend was Amsterdam zulks daarvoor en men heeft toen ook hier met de kwaiyke handelsprakty- ken van sommige militairen kunnen kennismaken. In Kopenhagen was de handel in verdovende middelen tot nu toe vrywel onbekend. Het aantal mari huana handelaren in Europa is niet groot en het is mogelyk dat zy onder ling contacten onderhouden. van der Krogt. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Jacob A., zn van A. G. Sterk en J. A. Gulden, Willemijntje J.. dr van J. Faber en W. A. van Bekkum, Ronald A. A., zn van A. de Visser en J. P. Ouwer- sloot, Catharlna H. M„ dr van H. M. G Hagens en C. A. Mollers. Edwin Ch.. zn van Th. Brussee en G. M. H. van den Berg, Robert, zn van D. Verboom en H. W. Alers, Metje C., dr. van B. Merbls en M. Koenen, Eric H., zn van H. Reurekas en J. M. Stuit, Deborah M., dr van A. J. van der Peet en F. M. A. Kapitein. Ondertrouwd: J. W. Stuart en J. M. Beerman, J. de Groot en J. H. Meiier, J. Th. Vleveen en W. M. Zonneveld. Getrouwd: A. Verhoog, 27 Jr en J. H. Boekhout, 22 Jr. J. F. Smeets, 23 Jr en T. van Egmond, 19 Jr. Overleden: B. Smit, 51 Jaar, e.v. J. C. WARMOND Gedeelte De Burcht blijft zoals het is Nu het Wit-Gele Kruisgebouw haar voltooiing nadert en het volgende Jaar naar alle waarschyniykheid zal worden overgegaan tot de bouw van een nieuwe kleuterschool, komt De Burcht .waarin beide instellingen thans nog zyn ge vestigd vry en wordt het voor de stich ting R.-K. Parochiehuis zaak zich eens ernstig te gaan beraden. Daartoe werd dan ook onder voorzitterschap van de heer G. G. van Elburg een vergadering gehouden in De Burcht, waarby alle be sturen van verenigingen en organisaties waren uitgenodigd. Deze waren dan ook gekomen en de voorzitter ontvouwde het volgende plan. Het in goede staat ver kerende gedeelte van De Burcht, dat is vanaf de Herenweg het achterste ge deelte, zal worden gehandhaafd. Hier zyn diverse lokaliteiten die benut kun nen worden door de jeugdbeweging. Haaks op dit oude gedeelte zal een nieuwe toneelzaal worden gebouwd, be staande uit een ruime toneelruimte, die zelfs zal kunnen worden gebruikt voor sportmanifestaties. Onder het toneel bevindt zich een grote kelder voor het opbergen van toneelattributen. Er zyn ook kleedruimten. Verder is er een zaal voor 240 ruime plaatsen. Deze kan door middel van harmonikawanden weer on derverdeeld worden. Het R.-K. Kerk bestuur is bereid De Burcht en de grond af te staan, echter op voorwaarde dat de stichting het beheer overneemt. De meeste aanwezigen vonden het voorge legde plan zeer aannemelyk en de voor zitter had dan ook weinig moeite van de diverse besturen toezegging te ver krijgen, een lid in de beheerscommissie te zullen aanwyzen. De Sint zal even uitstygen by de school aan de Terweeweg om ook de heel kleine kinderen te begroeten. Hij verzoekt de ouders met deze kinderen op het schoolplein aanwezig te zyn. Op verzoek van de groepscomman dant van de Rykspolitie zullen de Zwar te Pieten tydens het ryden niet strooien om ongelukken te voorkomen. Daarom zal op enkele plaatsen worden gestopt. Daar zal dan worden gestrooid. Amerikanen lanceren raket-met-kunstmaan De Verenigde Staten hebben vandaag in Cape Canaveral een raket met een 127 kilogram wegende „Tiros" kunst maan gelanceerd. De kunstmaan is op een afstand van 650 kilometer om de aarde gaan draaien en zendt weerkun dige gegevens voor vyftien landen uit. De kunstmaan is uitgerust met tele visiecamera's, zenders en inf ra-rode „ogen". Drie maanden lang zal het ruimtevoorwerp opnamen van wolken formaties en andere gegevens naar de aarde moeten zenden. De Verenigde Staten hebben 21 lan den uitgenodigd deel te nemen aan de proef. Veertien landen, waaronder Ne derland, hebben de wens te kennen ge geven mee te werken. De raket, een krachtige drietra ps „Thor-Delta", werd van de basis by Cape Canaveral gelanceerd. De kunstmaan is een verbeterde ver sie van de „Tiros"-kunstmaan die in april werd gelanceerd en die 22.952 beel den heeft uitgezonden van het weer uit alle delen van de wereld. Volksstemming in Frankrijk en Algerije in de eerste helft van januari Na afloop van een bijeenkomst van het Franse kabinet is vandaag meege deeld dat in de eerste helft van januari de aangekondigde volksstemming zal worden gehouden en wel tegelykertijd in het Franse moederland en in Alge rije. De minister van Voorlichting, Terre- noire, deelde mee dat de vragen die bij het referendum zullen worden gesteld, voor het einde van de zitting van het parlement op 16 december, zullen wor den bekendgemaakt. DODELIJKE ONGEVALLEN Twee bejaarde voetgangers zyn gis teren in Den Haag in het verkeer do delijk verongelukt. Op de Scheveningseweg werd gister ochtend de 75-jarige Hagenaar, toen hy wilde oversteken, aangereden door een vrachtauto. In de Urulakliniek te Wassenaar is hy vanochtend overleden. Een 73-jarige weduwe werd gisteravond door een auto aangereden op de Leyweg toen zy wilde oversteken. De vrouw overleed ter plaatse. Vanmorgen is op de onbeveiligde inun- datiedyk-noord te Tiel een personenauto gegrepen door een even tevoren uit Tiel vertrokken goederentrein, tengevolge waarvan een der Inzittenden van de auto, de 25-jarige J. H. C. M. Schuur- biers uit de Leliestraat te Tiel, op slag werd gedood. De auto werd volkomen vernield. Dertienjarig meisje stal voor f 3000.— (Speciale berichtgeving) Byna een jaar lang heeft een 13- jarig meisje uit Haarlem textielzaken in de binnenstad onveilig gemaakt. In die periode is zy er in geslaagd voor een bedrag van ruim f 3000 aan kle dingstukken te stelen. zy leverde de goederen af aan haar buurtgenoten en in korte tyd had zy een „klantenkring" opgebouwd van on geveer 40 mensen. Dezer dagen werd zy gearresteerd door de recherche, die tegeiykertyd haar va der, een 39-jarige opperman kg. aan hield, die van de levenswandel van zyn dochter volkomen op de hoogte was. Pas na een verhoor van 24 uur viel het meisje, dat aanvankehjk alles ont kende, door de mand. Uitspraak kort geding om „Zwitserse" horleges De president van de rechtbank te Amsterdam heeft vonnis gewezen in het kort geding, dat de directeur van een importhuis in Den Haag aanhangig had gemaakt tegen een Amsterdamse koop man over het door de laatste in post orderadvertenties te koop aanbieden van niet-Zwitserse uurwerken onder het pre dikaat „origineel Zwitserse horloges De president achtte de gevolgde han- delwyze van de gedaagde onrechtmatig jegens eiser en verbood de Amsterdamse koopman het naar buiten te doen voor komen alsof zyn handel uitsluitend Zwitserse horloges betreft, zulks onder een dwangsom van f 1000 per dag. BEURSOVERZICHT Wederom lager Amsterdam, 33 november De koersen van de internationale waarden waren vanmiddag by de ope ning opnieuw lager, vergeleken met het vorige slotniveau. De handel was zeer stil. De Westduitse beurzen gaven by de opening koersverliezen van 10 tot 20 punten te zien. In Wall Street noteerden de Nederlandse hoofdfondsen gisteren een weinig lager, zodat er van die zyde geen enkele stimulans op het Damrak uitging. Wall Street heeft te kampen met de jaariyks omstreeks deze tijd terugkerende belastingverkopen waar door ook posities in Europa voor Ameri kaanse rekening worden geliquideerd. Dit is, aldus de beurs, wel de hoofdoor zaak van de zwakke tendentie van de laatste tyd op de internationale beurzen. Dalende koersen houden veelal ook in dat opgezette posities, waarin verlies ziT, geliquideerd moeten worden om erger te voorkomen. Deze liquidaties komen thans in een vry lege markt. Hlermddr zyn de afbrokkelende koersen dan ook gemakkeiyk verklaarbaar. Een belang rijke factor is tevens dat de grote beleg gingsmaatschappijen er op het ogenblik de voorkeur aan geven, de kat uit tfe boom te kyken. Dat de handel, zeer stil was komt mede door het feit, dat Wall Street morgen, wegens „Thanksgiving Day", gesloten biyft. Aku's openden op 45644, tegen gisteren als slotkoers 463. American Enka, dochtermaatschappij van het Akuconcern, heeft grote uit breidingsplannen voor de produktie van nylongarens voor banden. Philips 12 punten lager op 1200. Even later werd 1196 voor de elektro-aandelen geregistreerd. Unilever 785, min 9 pun ten. Hoogovens opende flauw op 835, min 1544. Kon. Olie op f. 122.60 ruim f.1.— lager. Gedurende het verdere beursver- loop trokken de koersen over de gehele linie enige punten aan doordat de ten dentie op de Westduitse beurzen plotse ling veel beter was geworden en de aan- vankeiyke koersverliezen aldaar van 10 tot 20 punten voor het grootste gedeelte teniet werden gedaan. Scheepvaarten en Cultures ongeani meerd met weinig zaken. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. Op de be- leggingsmarkt werd de koers voor de nieuwste 4y4%-lening 1960 Bank voor Ned. Gemeenten op 9844 (onv.) geadvi seerd. Het disagio van een half procent dat deze lening gisteren deed, was voor de beurs voldoende om te concluderen, dat deze lening groot f100 miljoen, was mislukt. In de lokale afdelingen was het eveneens zeer stil. De Grootbanken door- elkaax 5 tot 10 punten lager. Bieraan delen aangeboden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 november 1960 Londen 10.6244—10.62*; Montreal 3.85H 386ft; Brussel 7.6044—7.60%; Stock holm 73.01—73.06; Milaan 60.83%— 60.8844; Oslo 52 99—53.04; Lissabon 13.23 —13.2444; New York 3.77%-3.77%; Parijs 77.06—77.11; Frankfort 90.55—90.60; Zürich 87.6844—87.7344; Kopenhagen 54.82—64.87; Wenen 14.5244—14.5344. Woensdag 23 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. beden Ned '58 444 101 GB 100% Ned '59 444 101 GB 10044 Ned '60-1 444 101GB 10044 Ned '60 11 444 101 GB 10044 Ned. 59 444 99A 99 ft Ned '53 3% 9544 95ft Grootboek obl. 344 8144 Ned 47 344 (3) 9444 94iT« Ned "51 344 96%GB 96% Ned -53 (344) 9544 9544 Ned "56 344 95,V 95% Ned '48 3% 89% 89 Ned. bel. cert. 344 90 GB Ned. -50 344 89% 89 Ned '64 3% 9044 90,V Ned '55 I 3V4 90,V 90% Ned. '55-n 3Vi 93 92% Ned *37 3 91% Ned grtbk obl '46-3 9244 9244 Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98,V 98ftGB Ned. 62-64 3 99% 99ft Indië *37 3 98% 98ft Indië *37 A 3 94 94 Ned won.bJ *57 6 109« 10911 Ned. won.bJ. '58 444 99% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 29% 29 Nat Handelsbank 226 225 Ned. Handelmy29844 29744 Amst Rubber 11144 11244 H.VJ4 14644 149% Senembah 540 540 A.K.U 463 GB 459 GB Berkel's Patent (v.) 345 GB 340 Calvé Delft cert. 79244 785 GB Deli My.en (Ver.) 173.10 173.20 Kon Pap v. Gelder 330 325 Hoogovens cert85044 831% Müller en Co. NB 425 418% Ned. Kabelfabr. 630 626 Philips 1212 120344 Philips pref 328 327% Unilever 794% 790 Wilton Feyenoord 208% 208% Blliton 2de r 434 434% Dordtse Olie gew 583% 578% Kon Olie (f20.-) .125 idem (50 ét f20.— 123.80 122.85 Holl Amer iyn 140 141% Java China Paket 153 152 K.L.M 100 GB 100 Kon Ned. Stmv My 187 GL 186% Kon Paket My 136% 136% Stoomvaart My Ned 165 GB 165% Nievelt Goudr eert 143% 143 GB v Ommeren eert 309 311 Kon Rott Lloyd 148 149 Ned Scheepv Unie 146% 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (344) B 94% 94% Idem 48 (344) 94% 9444 R'dam *62-1 (4%) 59% ld ld "37 l-n (344) 95 Z.-Holland "56 (4%) 98% Vorige Slotkoers koers v heden Bank N. G '58 (5%) 10544 106 ld. N.WB *52 (4%) 98% 98% BVGrspbr f500 178% BVGrspbr *52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 90 89% Premieleningen A'dam *53 3 10044 B 10044 B A'dam *81 I 2% 82% 82% A'dam *58 1 24481% 81% A'dam *56 II 244 88% 88 A'dam '56 III 244 88% 88 Eindhoven '54 244 82% 82% B Enschede'64 2% 80 79% Den Haag '62 I 244 86% Idem EI 244 90 90% R'dam *52 I 244 89 Idem II 2% 88% 88 Idem '57 2% 101B 102 Utrecht '62 2% 90% 91 Z.-Holl 1957 2% 96% 9544 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredJetlnstellingen Robeco 235 234 Amst. Bank 399% 390 HB.U. eert 226 226% Rott. Bank 328% 325 Twentsche Bank 313 31344 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 424 415 Borsumy 57% 57% Electrolasmy 346 352 Kon Ned Grofsm 190 188 Holl Constructie 563 Ing our v Bouwnyv 264% Internatlo 158 157% Int. Kunststof 1 Ind 65 65% v. Kempen en Begeer 122% 122 Leldse Wolspmnery 526 520 Rott Droogdok Mil 815 B Slkkens Groep 857 859 Ver Tou wf a brieken 340 340 Walvisvaart 109 109% Wernink's Betonm 163 Van Wyk en Heringa 120 121% Zaalberg 12144 120% Spoorwegen Dell Spoorweg My 3B 3% Amerlk fondsen Canadian Pacific R 21 2144 Intern NtckeJ 5544 54% Anaconda 45% 45 Bethlehem Steel 40% 4044 Cities Service 46% 45% General Motore 41% 42 Kennecott 77% 77% Republic Steel 54exd. 5444 Shell Oil 79% 80% Union Pacific 27% Un. 8tates 8teel 73% 72?i

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11