Ghanese diplomaat verlaat Leopoldsfad na incident STRAALJAGER STORTTE NEER: 7 DODEN MILITAIRE TREIN ONTSPOORDE:2 DODEN Verschrikkelijke ravage van veel verwrongen staal na treinramp WEERBERICHT Gezin in Friese boerderij door het vallende vliegtuig verrast Twee doden, drie zwaar gewonden Sint-Nicolaas-knipselprijsvraag teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 No. 30209 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 059 per week Witte Singel I, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Binnen een half uur werd Nederland gisteravond getroffen door twee verschrikke lijk rampen, die in totaal negen mensenlevens hebben geëist. Met een daverende klap boorde zich omstreeks tien minuten voor acht een straaljager in een boerderij in een Fries gehucht. De piloot en het uit zes personen bestaande gezin van de boer T. Postma waren bij deze ramp op slag dood. Nauwelijks twintig minuten later ontspoorde een Britse militaire verloftrein op enkele honderden meters van het station te Woerden. Twee personen kwamen bij dit ongeluk om het leven, drie werden zwaar gewond. Naar schatting vijftig reizigers werden licht gewond Het was met een verschrikkelijke klap, dat gisteravond om tien minuten voor acht een straaljager van de vliegbasis Eindhoven zich boorde in de voorgevel van een boerderij in het gehucht Lutjelollum, tussen Franeker en Welsrijp. Zowel de piloot van het toestel, als het uit zes personen bestaande gezin van de veehouder T. Postma hebben de ramp niet mogen overleven. Tevens kwam de gehele veestapel, bestaande uit zestien stuks klein en groot vee, om het leven. De familie Postma, bestaande uit de 42-jarige vader, de 41-jarige moeder R. Postma—de Jong en vier kinderen: Tineke (11), Willem (10), Ali (8) en Gerrit (5) verbleven op het moment van de ramp in huis. Zij vonden een even plotselinge als verschrikkelijke dood onder de puinhoop, die van de boerderij overbleef. Troosteloze ruïne ;en laaiende vuurzee de straaljager de grond raakte, gingen in de omgeving de lichten uit, waarna de lampen langzaam weer aangloeiden. gelukken van het vliegtuig kan zijn ge est. De vlieger heeft op geen enkele --ze laten blijken, dat er met zijn vliegtuig iets niet in orde zou zijn. De bewoners van de spaarzaam ver spreid staande boerderijen en woningen in de buurt van de plaats van de ramp, hoorden de geweldige klap, waarmee de straaljager de boerderij raakte, die in één moment werd weggevaagd. Zij snel den dodelijk verschrikt toe, maar ston den machteloos tegenover de ontzettende verwoesting, die het vliegtuig had aan gericht. Vrijwel onmiddellijk na de ramp brak brand uit, die door verschillende brand weren ,o.a. van de gemeente Franeker en van de vliegbasis Leeuwarden, werd bestreden. Er viel echter niets meer te redden. Van de boerderij restte slechts een ruine, waartussen de wrakstukken van het verongelukte toestel her en der verspreid lagen. Enkele koeien leefden nog, maar moesten ter plaatse worden afgemaakt. Tot laat in de avond was men bezig met blussingswerkzaamheden. Omstreeks elf uur waren drie slacht offers geborgen, doch ze konden nog niet worden geidentificeerd. De familie Postma, waarvan de vader naast vee houder tevens eigenaar was van een loonbedrijf, had een uitnodiging ontvan gen voor een feestavond in Franeker, maar moeder Postma wilde liever thuis blijven Onderzoek Uit Den Haag is direct een commissie van vooronderzoekers, bestaande uit ma joor Herckenrath en kapitein Collet naar Welsrijp vertrokken. Vandaag vliegt een commissie van onderzoek van het commando tactische luchtstrijd krachten van Eindhoven naar Leeu warden. Vanmorgen vroeg is de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, en de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-gene raal H. Schaper, met een „Friendship"- vliegtuig van de Kon. Luchtmacht van Ypenburg naar Leeuwarden gegaan. Volkomen normaal De verongelukte F-84-F „Thunder- streak" werd gevlogen door de 25-jarige gehuwde tweede luitenant J. A. L. M. Snijders uit Geleen. Hij was om half acht van Eindhoven opgestegen. Alles verliep normaal. Toen de vlieger zich met zyn toestel boven Makkum bevond, om twaalf minuten voor acht, gaf hij op, op circa duizend meter hoogte te vliegen. Hij zou daarna in de richting Einmen nog een driehonderdtal meters stijgen. In luchtmachtkringen beschikt men tot dusverre niet over aanwijzingen, dat het toestel in de lucht zou zijn ontploft. Overigens tast men nog in het duister wat de oorzaak van het veron- KONINGIN NAAR DELFT H.M. de Koningin heeft het voornemen vrijdag a.s. aanwezig te zijn bij de over dracht van het Willem de Zwijgerraam in de oude kerk in Delft. Het grote raam is geschonken door mevrouw A. H. E. M. Philips-De Jongh in Eindhoven en evenals de andere ramen in de kerk vervaardigd door de glazenier Joep Nicolas. Op slechts enkele tientallen meters af stand van de plaats van de ramp staat de boerderij van de veehouder S Lyck- lama k Nijeholt. Deze boerderij werd door rondvliegende brokstukken I cht be schadigd. Mevrouw Lycklama a Nije holt was met haar ruim negentigjarige vader alleen thuis. Haar man woonde de feestavond van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond in Franeker bij. Mevrouw Lycklama k Nijeholt was to taal overstuur. Toen zij de klap hoorde, rende zij naar buiten en zag tot haar verbijstering, dat de boerderij van de familie Postma in een vuurzee was ver anderd. Zij belde haar man in Franeker op. Daar werd de feestavond na het bekend worden van de ramp afgebroken. Mevrouw Lycklama Nijeholt vertelde, dat ze 's middags nog bij mevrouw Post ma was geweest om te vragen, of de familie Postma ook naar de feestavond ging. In verband met de kinderen ble ven de Postma's echter liever thuis. Het vliegtuig heeft zich diep in de grond geboord. Waar eens het woonge deelte van de boerderij stond, bevindt zich thans een krater met een opper- vlagte van circa 25 vierkante m. Toen Ooggetuige De enige, die het drama zag gebeuren, was de 24-jarige chauffeur van een melkauto J. de Haan uit Baijum. die op enige tientallen meters van de boerderij juist de smalle landweg opreed. Eigen lijk zag hij alleen maar een geweldige vuurzuil, waarmee de vliegtuigbenzine ontploite, hoorde oe klap cm vu -i bijna met auto en al van de weg afge drukt. Hij vloog de auto uit, hoewel hij bij de verzengende vuurzee van de boer derij zelf niets kon uitrichten. Maar in de stal kon hij tenminste nog het vee losmaken. Acht koeien hol den naar buiten, maar stortten zich daarna in de vlammen. Ze liepen alle acht zoveel brandwonden op aai e Rijkspolitie ze later moest doodschieten. De in de stal achtergebleven koeien en wat klein vee verkoolden in het vuur. De klap werd ook verderop in het dorp en in verschillende dorpen in de omgeving van Welsrijp gehoord, maar aanvanke lijk begreep niemand, wat er kon zijn gebeurd totdat de grote vlammenzee het onheil deed vermoeden. In het volgende uur ratelden overal telefoons, werd er een enorme macht Rijkspolitie gecon centreerd, die het terrein afzette en kwamen militaire hulptroepen van de vliegbasis Leeuwarden met groot mate riaal blussen en opruimingswerk ver richten. De brandweer van Franeker rukte ook uit.Een arts van de vliegbasis werd dadelijk naar de brandende boer derij gebracht. Hij kon helaas niets meer doen Gisteravond omstreeks kwart over acht is een militaire trein, komende uit Berlijn, die ongeveer 150 Britse militairen met enkele familieleden naar Hoek van Hol land bracht, van waar zij naar Engeland zouden gaan om daar hun verlof door te brengen even voor de overweg Cattenbroek. ongeveer 300 meter voor het station Woerden ontspoord. Ter plaatse van de ramp was een dag tevoren een nieuwe wissel gelegd. Trei nen mogen deze wissels slechts passeren met een snelheid van ten hoogste 45 kilometer. Of de verongelukte trein sneller heeft gereden, staat nog niet vast. Op de wissel raakte een restauratie wagen uit de rails, met het gevolg, dat 9 van de 11 wagens waaruit de trein bestond ontspoorden. Er zijn bij het ongeluk twee doden te betreuren. De 31-jarige Britse matroos E. N. Miller uit Dunham, raakte tussen twee wagens bekneld. Het duurde bijna twee uur voor men zjjn lichaam met behulp van branders had vrijgemaakt. Het andere slachtoffer, de 62-jarige Duitse chef van de restauratie Heinz Schmodta, werd uit de trein geslingerd. Het ernstig verminkte lichaam van de Britse militair werd gevonden door de burgemeester van Woerden en de adjunct-stationschef, de heer A. Zeven bergen. Er waren 3 ernstig gewonden. Dezen zijn in het ziekenhuis te Woerden op genomen en zullen naar het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht wor den overgebracht. De ravage was verschrikkelijk. Over de spoorbanen lag een enorme kluwen staal, gevormd door verbogen seinpalen, rails en bovenleidingen. De spoorweg is gedeeltelijk vernield en tussen deze ravage van staal staan de spoorwagens. Van de richting Woerden komend eerst In ons nummer van morgen, 23 november, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van vandaag 22 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus nood zakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.— beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere aankondiging over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. De Ghanese zaakgelastigde in Leopoldstad, Welbeck, is heden ochtend om acht uur naar het vliegveld van de stad vertrokken: hij deelde mede, dat hij Kongo ging verlaten omdat zijn regering hem dat had verzocht. Dit vertrek kwam na een schietpartij in de omgeving van de Ghanese ambassade, waar driehonderd soldaten van het Kongolese leger, gesteund door pantserwagens, gistermiddag om half zes plaatse lijke tijd een kordon omheen hadden getrokken. Deze actie was een gevolg van de weigering van Welbeck om het ambassadegebouw te verlaten, ofschoon hij reeds enige tijd geleden tot ongewenst diplomaat was verklaard. Twee uur vóór Welbecks vertrek werden in de omge ving van het hoofdkwartier van de V.N. nog enkele schoten gehoord. Urenlang stonden Kongolese en Tunesische troepen (van de V.N.) gisteravond en vannacht tegenover elkaar. Bij de ambassade werden omstreeks half acht de eerste schoten gehoord. Het vuren duurde tot vier uur in de ochtend. Er zouden zeven soldaten zijn gedood en zeven gewond. Tot de doden zou ook de vervanger van kolonel Moboetoe, kolonel Kokoio, behoren, maar dit werd later tegengesproken. De vertegenwoordiger van de V.N., generaal Rikhye, deelde mede, dat de Tunesiërs uit zelfverdediging van hun vuurwapens gebruik hebben gemaakt. Zie verder pagina 2 Toch Indonesische militaire penetratie Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat ongeveer een 6-tal dagen geleden op de Zuidwest kust van Ned. Nieuw- Guinea een kleine doch goed uit geruste groep Indonesische mili taire infiltranten aan land is geko men. De groep was, behalve van geweren, ook van enkele automa tische wapenen en handgranaten voorzien. Kort na signalering vond een tegenactie plaats. Gevangen geno men infiltranten verklaarden, dat binnenkort nog andere groepen zouden volgen. In officiële kringen in Den Haag ver klaarde men, dat dit Indonesische op treden wel zeer in strijd is met de herhaaldelijk gegeven verzekering, dat Indonesië de verwezenlijking van zijn aanspraken t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea slechts met vreedzame middelen zou nastreven. een elektrische locomotief met drie wagens .waarvan er een. de laatste, uit de rails is geraakt. Vervolgens komen er drie restauratiewagens, die geheel zijn vernield. Twee ervan staan dwars over de spoorweg, de derde hangt er schuin overheen. Deze hebben de zwaarste klap gekregen. Verderop staan vier wagèns, die weinig schade hebben ge leden. Van de drie ervoor is het ijzer verbogen, de ruiten vernield. Van een der wagens is het onderstel afgerukt. (Men zie ook elders) Met man en macht zijn de afge- lopen nacht en vanmorgen de op ruimingswerkzaamheden in Woer den voortgezet. De ravage op het baanvak is echter onvoorstelbaar en het zal nog wel even duren voor de banen weer normaal gebruikt kun nen worden. De foto geeft een overzicht van de opruimingswerk zaamheden van hedenochtend. (Foto Leldsch Dagblad) De spoorbaan bij Woerden werd volkomen versperd door de ont spoorde trein en de verwrongen neergestorte seinbrug. Elk gerucht over aanslag op Sjah tegengesproken Een woordvoerder van het Perzische hof heeft gisteravond alle geruchten over een aanslag op het palels van de Sjah tegengesproken. Hij noemde deze geruchten „volkomen onzin". Zij waren volgen^ hem verspreid door de vijanden van Perzië. (Een te Istanboel verschij nend blad had zelfs gemeld, dat In Per zië een revolutie was uitgebroken, waar bij de keizerin en haar pas geboren zoon waren gedood). De broeT van de Sjah, Prins Gholam Reza, en zijn zuster, Prinses Sjams, woonden gisteravond met het gehele kabinet een receptie bij. die de Japanse ambassadeur ter ere van het bezoek van Kroonprins Akihito en Prinses Mitsjiko aan Teheran aanbood. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog .enkele opklaringen, maar in de nacht en ochïjnd ook hier en daar mist. Morgen weer zwaar bewolkt met later van het zuidwester uit regen. Dezelfde temperaturen als vand* ">g of iets lagere. Aanvankelijk zwakke wind tussen zuid en west, later matige tot krachtige zui delijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 NOVEMBER Zon op: 8.13 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 12.17 uur; onder: 21.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.00 uur en 18.22 uur. Laagwater te 1.45 uur en 14.05 uur. Dit blad bestaat uit 28 pagina's 1 Uit Het Leidsch Dagblad van i 22 November 1860: 1 Dingsdagavond spraken in j de vergadering der Leidsche Af- f deeling van de Maatschappij f van Fraaie Kunsten en Weten- schappen de heer S. J. van den j Bergh, van 's Gravenhage en f onze stadgenoot Dr. E Lauril- 4 lard; de eerste gaf zen metri- J sche vertaling van het schoone i gedicht van den Amerikaan- t schen dichter Longfellow, geti- t teld: My Standish; de laatste t droeg een paar gedichten voor f Een arm Student en Stille deug- t den, beiden behelzende voorval- t a len uit het werkelijk leven ge- t f grepen. f

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1