A rsena Woedende Kongolezen molesteren na aanrijding Amerikaanse diplomaten Oudste inwoner van Nederland leeft rustig, regelmatig leven „Geldhalers" uit Amerika leggen Bonn duur verlanglijstje voor Zeer explosieve toestand in Loemoemba-gezinde Stanleystad Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 november 1960 Derde blad no. 30208 (Van onze Haagse redactie) In een oud huisje aan de Delfgaauw- seweg 76 in Delft, tussen de Rijksweg 13 en de nieuwe wijk van de Technische Hogeschool woont Nederlands oudste in woner. de heer W. H. Kostering die mor gen zijn honderdnegende verjaardag zal victren. Het is er rustig, in dat huisje, dat gelegen is aan een sloot en van de Delfgaauwse weg alleen te bereiken is via een hoog en smal bruggetje. Het is er rustig, èn door dc afgelegen ligging van het woninkje, èn door het net van stilte, dat de familie van „Opa Koste ring". zoals hij al jaren bij de Delfte naren bekend is, rond hem heeft ge spannen. De familie heeft blijkbaar lering ge trokken uit hetgeen de drukte van de publiciteit kan afdoen aan een oud, en daardoor breekbaar geworden mensen leven. Chrissemeuje, voor Opa Koste ring de oudste, overleed enkele weken na haar honderdtien de verjaardag. Ze was oud. natuurlijk, maar het was toch ook een hele drukke dag geweest. Vandaar dat er nu op de deur van het huisje aan de Delfgaauwse weg een ge typt kaartje is bevestigd; H. H. journa listen. fotografen en filmers: gelieve niet te bellen. Inlichtingen 's avonds tussen 7 en 8 uur bij M. Peeman. Tel. 0173O—20228". De brutalen, die toch aanbellen stuiten op de onverzettelijk heid van de dochter van de heer Koste ring. tevens de schoonmoeder van de heer Peeman. mevrouw Wijnmalen. Ja, men is vastbesloten onnodige risico's te vermijden en Opa emoties te besparen. Nog altijd vitaal Met enig oog voor de betrekkelijkheid van levenslust in verhouding met de ouderdom, kan men Opa Kostering nog een wonderlijk vitale man noemen. Hij is in 1851 in Delft geboren en heeft al- Geheimzinnige voorwerpen Naardense jongens vonden sissende en borrelende bollen (Van onze Hilversumse correspondent) Geheimzinnige projectielen liggen in de Kamemelksloot te Naarden. Ronde ijzeren bollen, die sissen, wanneer er met een hamer op wordt geslagen, en borrelen, als er water overheen gegooid wordt. Een van die kogels ligt nu onder een omgekeerde kruiwagen en onder een hoop zand. De heer G. Tomassen heeft het vreemde oorlogstuig in het tuintje achter zijn woning ijlings begraven. Herman Tomassen (14 jaar), Hans Horwitz (13) en Gerard Buhr (13) de laatste twee knapen woonachtig aan de Kuyperlaan speelden aan de kant van de Kamemelksloot, toen zij daar naar hun mening een brok steenkool in de modder zagen liggen. Zij visten het op, constateerden dat het geval ko gelrond was en schopten het weer in de sloot. Zij ontdekten nog een kogel en nog een. De derde brachten zij op nieuw aan de oppervlakte en torsten het geval in een doek mee naar de woning van Herman. Daar pakten de vriendjes een hamer om het omhulsel, een roest bruine laag, te verwijderen. De schrik was groot, toen er een massieve bol te voorschijn kwam, welke begon te sissen. Mevrouw Thomassen deponeerde de ko gel in een emmer water, waarin het projectiel nog eens begon te borrelen. Op een telefoontje Hans was krijtwit naar huis gesneld van mevrouw Hor witz stelde de politie snel een onderzoek in. De agenten groeven het geheimzin nige projectiel, dat inmiddels door de heer Tomassen onder de grond wg.s ge stopt, weer op. Maar ook de politie stond voor een raadsel. De bol vormt veel overeenkomst met de kogels uit de Spaanse tijd, die als pronkstukken in het Naardense raadhuis zijn geëtaleerd en hier en daar nog als een herinnering aan de beschieting van de vesting in de muur van de grote kerk zichtbaar zijn. Maar die kogels zijn geheel mas sief en de drie van de Kamemelksloot hebben een gat. Er wordt gedacht aan een kettingbom uit de laatste wereld oorlog. De Mijnopruimingsdienst krijgt het laatste woord. Vandaag zouden des kundigen een onderzoek instellen. De bol rust zolang nog „stil" onder de grond en de politie houdt een oogje in het zeil bij de Kamemelksloot, waar de twee andere mysterieuze projectielen in het water liggen. Predikanten in Zuid-Afrika tegen de apartheidspolitiek Elf vooraanstaande theologen en pre dikanten van de drie Hervormde kerken van Zuid-Afrika hebben zich in een boek, „Delayed action" tegen de apart heidspolitiek van de regering verklaard en een nieuwe benadering van het pro bleem van de samenleving van ver schillende volksgroepen bepleit. Waarnemers verwachten dat het boek van grote invloed zal zijn op de Zuid- Afrikaanse gelovigen. Zij wijzen er op dat enkele jaren geleden een dergelijk boek ondenkbaar zou zijn geweest. Men vestigt er eveneens de aan dacht op dat de regering-Verwoerd vry- wel voornamelijk op het Afrikaans-spre kend bevolkingsdeel steunt en dat de belangrijkste invloed op dit volksdeel, behalve van de partij, van de prote stantse kerken uitgaat. In Pondoland, een der roerigste ge bieden van Zuid-Afrika, hebben zich na een week van spanning, in het af gelopen weekeinde weer moeilijkheden voorgedaan. Pondo-negers staken zater dag eerst vijf hutten in brand, waarna zij 25 telefoonpalen velden. Vervolgens werden in het Afrikaanse gehucht Zasa, in het in Pondoland gelegen district Flagstaff, wegversperringen opgeworpen. Een politiepatrouille van 24 man trok in motorvoertuigen het heuvelachtige gebied van Pondoland binnen om een onderzoek in te stellen. Toen de politie voertuigen voor een wegversperring moesten stoppen, werden zij vanuit de omringende heuvels door Pondonegers met stenen bekogeld. Twee politieman nen werden hierbij gewond. Toen de toe stand volgens de politie „duidelijk ge vaarlijk" werd loste zij een salvo over de hoofden der aanvallers, die zich daar op verspreidden. Een der Pondonegers werd gearresteerd. Er heeft zich reeds eerder in dit jaar oen botsing tussen leden van de Pon- do-stam en politie voorgedaan. Bij die gelegenheid werden elf Pondo-negers ge dood. tijd in Delft gewoond. Zijn vak was koperslager, maar dan in het fijne werk. Hij werd op 74-jarige leeftijd weduw naar en kwam toen wonen bij mevrouw Wijnmalen, aan de Delfgaauwse weg. Zijn leven was altijd rustig en regel matig en is het nóg. Elke dag staat hij 's-morgens om half acht op. Hij leest, stopt zijn pijpje, bab. belt wat met deze en gene en laat het leven voortkabbelen zoals het wil gaan. Eigenlijk is Opa Kostering op zijn ma nier een „levenskunstenaar". Dat ver klaart waarom men in zijn dagelijkse ritme, dat iedere avond om negen uur voor een gezonde slaap wisselt, geen verandering wil brengen. Dat verklaart, dat men in de onbewogen sfeer rond deze oude man, die door zijn leeftijd 'n nationale figuur is geworden, geen be roering wil brengen uit vrees voor een catastrofe. Hoe dat dan nu morgen moet gaan, wanneer de oudste Nederlander zijn ver jaardag viert? „Och", zei ons schoon - kleinzoon (of klein-schoonzoon) Pee man, „we wachten maar af wie er komt" Pleidooi voor een „vredeswetenschap" Ter inleiding van de Groninger Uni versiteitsdag heeft vanmiddag prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht .strafprocesrecht en volken recht aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. in de aula van de Universiteit gesproken over de wetenschap van oor log en vrede. De hoogleraar hield een pleidooi voor de oprichting van een in stituut voor de vredeswetenschap, een team van hoogleraren dart; bereid is de oorlog in alle facetten grondig te bestu deren en een groep jongeren, die zich hiervoor willen inzetten, te controleren en stimuleren. Een vredeswetenschap is voorwaarde tot een vredesrecht stelde prof. Röling, en een vredesrecht is on ontbeerlijk voor het voortbestaan van onze cultuur. Deze vredeswebenschap zal zich met de oorlog bezig moeten houden om de oorlog be voorkomen. Structuur Jaarbeurs onder de loep (Speciale berichtgeving) De raad van beheer van de Kon. Nederl. Jaarbeurs, zal met enkele andere leden van het algemeen bestuur de structuur van de jaarbeurs aan een nadere beschouwing onderwerpen. Aldus werd besloten in de zaterdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehou den vergadering van het algemeen be stuur. De voorzitter, dr. G. van der Wal. had op 8 september tijdens een aan de najaarsbeurs vooraf gegane persconfe rentie het voornemen geuit, de struc tuur van de Jaarbeurs onder de loep te nemen. Het algemeen bestuur aanvaardde de ontslagaanvrage van de beide jaarbeurs directeuren, mr. H. A. R. Schuit en dr. W. van Royen, en besloot het ont slag eervol te verlenen. Het algemeen bestuur heeft voorts het voorstel van de Raad van Beheer om de heer J. H. D. van der Kwast met ingang van 1 janua ri a.s. tot directeur te benoemen, be krachtigd. Westduitse belastingbetalers protesteren Overleg met Adenauer is vandaag begonnen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer ontving hedenmorgen de duurste bezoekers die de laatste jaren Bonn hebben aangedaan: de Amerikaanse minister van Finan ciën Anderson en de onderminister van Buitenlandse Zaken Dillon, die hier vier dagen zullen blijven. Hun op het oog eenvoudige maar in de grond van de zaak voor de Bonds republiek uiterst gecompliceerde eis aan Adenauer en de zijnen luidt: ,,Bonn moet meer betalen..." Anderson en Dillon arriveerden reeds zaterdagavond in de Westduitse hoofd stad. Gisteren voerden zij de gehele dag besprekingen met de Amerikaanse am bassadeleden. Vanmorgen begon hun overleg met Adenauer, vanmiddag zou den zij minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano hun wensen voorleg gen. Bij hun aankomst verklaarde mi nister van Economische Zaken prof. Er- hard zaterdagavond dat de Bondsrepu bliek van goeden wille is en open staat voor de Amerikaanse wensen. Die Amerikaanse wensen zijn wel dui delijk: Bonn moet volgens Washington zijn bij drage in de kosten van de zogenaam de „NAVO-structuur" (aanleg van vliegvelden, steunpunten en dergelijke) verhogen van thans 13.92 tot 20, zo mogelijk 22 procent. Amerika betaalt op het ogenblik daaraan 26.98 procent lersbond. en wil zijn aandeel tot 24 terug brengen. Op dit ogenblik staat Bonn reeds voor Frankrijk (11.87 procent) en Engeland (9.88 procent), waar het dit kostenpercentage aangaat, op de tweede plaats. Washington wenst dat Bonn met goed 1.8 miljard mark een kwart van de Amerikaanse goederenleveringen aan de NAVO overneemt. Bonn moet een bedrag van zeker 750 miljoen mark bijdragen in de kosten van de legering van Amerikaanse troe pen in de Bondsrepubliek die op het ogenblik 4 miljard mark per jaar kost. Bonn moet volgens de Amerikanen meer doen voor de hulp aan de zogenaamde onderontwikkelde landen. Hogere belastingen In de Westduitse hoofdstad heeft men de laatste weken gepoogd de Amerika nen het gras voor de voeten weg te maaien. Men heeft bijvoorbeeld een plan voor Westduitse ontwikkelingshulp ten bedrage van 3.8 miljard mark opgesteld - dat is 1 procent van het nationale in komen, precies zoveel als Amerika voor deze hulp uittrekt. Men wijst er hier ook steeds weer op dat met de Westduit se staatsbegroting op het randje van het déficit wordt gebalanceerd: meer staats uitgaven voor de NAVO en ontwikke lingshulp zouden dus neerkomen op ho gere belastingen! Dat riep het afgelopen weekeinde de Westduitse Bond van Belastingbetalers in het geweer; de bond betoogde dat de Westduitse belastingbetalers thans reeds 12 miljard mark per jaar op een begro ting van goed 44 miljard voor de defen sie moeten opbrengen. „Wij zijn de zwaarst door de fiscus belaagde burgers ter wereld", klaagde de belastingbeta- Wie Arsenal rookt, is op het juiste spoor. Die heeft het goed geschoten! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal Drie leden van de Amerikaanse diplomatieke missie in Leopoldstad en de vrouw van een hunner zijn zondag door woedende Kongolezen aangevallen, toen de auto waarmee zij op weg waren naar het vliegveld bij de Kongolese hoofdstad een Kongolese wielrijder had aangereden. De fietser overleed aan zijn verwondingen. Binnen enkele ogenblikken hadden zich een man of tachtig rond de wagen verzameld. De adjudant van de militaire attaché, St. Lawrence, die de auto bestuurde, kreeg ettelijke steekwonden in de borst; de tweede secretaris Carlucci werd in de schouder gestoken, de militaire attaché, kolonel Dannemiller, en zijn echtgenote kregen enige klappen. Passerende auto's namen de Amerikanen mee. Hun auto werd later door Kongolezen verbrand en hun bagage geplunderd. St. Lawrence werd in een ziekenhuis opgenomen, waar hij een bloedtransfusie kreeg. V.N. begonnen debat De Britse onderzeeër Thuleis tijdens een anti-duikbootoefening in aanvaring gekomen met een andere oorlogsbodem, die aan de oefeningen deelnam en de duik- I bootbestrijding wat al te letterlijk I bleek op te vatten. Een diepe scheur in de bovenzijde van de onderzeeër was het gevolg. Het schip kon behouden worden en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De „Thule" tij dens het overnemen van de beman ning. over Kongo-zetel In Stanleystad, hoofdstad van de Oostprovincie, waar de aanhang van Loemoemba het grootst is, is de toestand zeer explosief. Pogingen die de V.N. heb ben ondeniomen om de 500 man mili taire politie te verzoenen met de onge veer duizend man troepen van kolonel i Moboetoe zyn mislukt. I De laatste maanden, vooral sinds Mo- I boetoe de regering heeft „geneutrali seerd", is de toestand er al gespannen. Een groep regeringsafgevaardigden die vorige maand met Loemoemba heeft ge broken en naar Stanleystad was gevlo gen om dit uit te leggen, werd bij aan komst in de stad door de Kongolese politie gearresteerd. Drie van hen, onder wie Alphonse Songoio, zouden ernstig zijn mishandeld. De V.N. zijn tot dus- verre niet in staat geweest de vrijlating i van Songoio te bewerkstelligen die thans onder strenge bewaking in het ziekenhuis ligt. Op zijn beurt heeft het Moboetoe- gezinde leger de commandant van de militaire politie, Fataki, en de premier van de Oostprovincie, de Loemoemba- aanhanger Finant, gearresteerd. De militaire politie van Stanleystad is teruggekomen op zijn besluit tot samen werking met leden van de Ethiopische VN-troepen en het Kongolese leger om samen door de stad te patrouilleren, i Het Kongolese ministerie van Buiten- j landse Zaken heeft berichten als zou Kongo de diplomatieke betrekkingen met Ghana hebben verbroken onjuist ge- j noemd. I De commissaris voor Binnenlandse Zaken, Nussbaumer, heeft volgens een communiqué slechts de uitwijzing be- i kend gemaakt van drie Ghanese diplo maten die president Kasavoeboe per- sona non grata had verklaard. De Ghanees Welbeck heeft gezegd dat hy het land slechts zal verlaten, als htf daartoe opdracht van zijn regering krijgt. De „commissie van goede diensten" van de V.N. zal, ondanks de dreigende uitlatingen van Kongolese gezagsdra gers, toch naar Leopoldstad komen. Vrij dagavond had Nussbaumer gezegd dat de raad van hoge commissarissen alles zal doen om te voorkomen, dat de afge vaardigden van 15 landen voet op Kon golese bodem zetten. Hij zei zelfs dat Moboetoe 5000 soldaten een kordon rond het vliegveld Ndjili zal laten leggen om de aankomst van de commissie van goede diensten onmogelijk te maken. Debat in de V.N. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft zaterdag de bespre king van het advies van de commissie voor geloofsbrieven, de door Kasavoeboe voorgestelde delegatie als zijnde repre sentatief voor Kongo te aanvaarden voortgezet. De afgevaardigde van de Philippijnen, Delgado, sprak zich op juridische gron den voor toelating van de delegatie uit. De Russische gedelegeerde, Zorin, noemde de pogingen om de samenstel ling van de delegatie te laten goedkeu ren, „een manoeuvre van de Verenigde Staten en haar Navo-bondgenoten in het belang van de kolonialisten". De kolo nialisten hebben geholpen bij de voorbe reiding van een staatsgreep waarbij de wettige regering werd vervangen door „de pro-fascistische troep van Moboe toe", aldus Zorin. Zorin betoogde dat de geloofsbrieven van „de groep van Kasavoeboe" niet op de vereiste manier in behandeling zijn genomen. „Zij zijn niet door een minis ter gecontrasigneerd, omdat Bomboko geen minister in de wettige regering van Kongo is". Er is hier duidelijk sprake van sabo tage, aldus Zorin. De leden van de com missie voor geloofsbrieven werden zo haastig bijeengeroepen dat enkelen uit hun bed werden gebeld met de mede deling, dat zy de volgende ochtend moes ten vergaderen. Op de eerste bijeen komst beschikte de commissie niet eens over officiële documenten, aldus Zorin. Nadat de Roemeense delegatieleider Brucan de „kolonialisten" ervan had be schuldigd, dat zij onder de vlag van de V.N. in Kongo hun gang gaan, werd de bijeenkomst tot vandaag verdaagd. Nieuw rapport Een nieuw rapport over de civiele werkzaamheden van de Verenigde Naties in Kongo spreekt vertrouwen uit in de mogelijkheid om Kongo van de econo mische en sociale ontbinding te redden, mits een „erkende" regering snel tot stand komt. De Verenigde Naties zeggen in dit rapport, dat reeds veel goeds tot stand is gebracht dank zij de vijf miljoen dol lar, die Amerika onlangs ter beschikking heeft gesteld om Kongo's ernstige tekort aan buitenlandse betaalmiddelen te hel pen overbruggen. Het rapport beweert, dat Kongo's fi nanciële moeilijkheden niet zijn begon nen met de chaos na afkondiging der onafhankelijkheid, „maar herleid kan worden tot 1957, toen België het bewind nog in handen had en miljoenen dollars aan liquide reserves het land uitstroom den". Schadepost.... Frankrijk, West-Duitsland, Japan en Formosa (Nationalistiscli- China) zullen het meest te lijden hebben van de bezuinigingsmaat regel van president Eisenhower om zestig procent van de gezins leden van Amerikaanse militairen in het buitenland naar de V.S. te laten terugkeren. Frankrijk zal ongeveer 70 miljoen dollar aan inkomsten derven. Er verblij ven daar omstreeks 41.000 gezinsleden van Amerikaanse militairen. Aangeno men wordt, dat tussen de 13.000 en 25.000 van hen zullen moeten vertrek ken. Volgens Amerikaanse gegevens werd in het belastingjaar, dat op 30 juni j.l. eindigde, door de VB. ruim 129 miljoen dollar voor goederen en dien sten in Frankrijk besteed. In West-Duitsland, waar 300.000 Amerikaanse militairen zijn gelegerd en 195.000 gezinsleden verblijven, werken alleen al ongeveer 16.000 Duitsers by de posterijen voor de Amerikanen. Deze dienst kost jaarlijks 135 miljoen dollar aan salarissen. Aankopen van het Ame rikaanse leger in de Bondsrepubliek worden geraamd op 95 miljoen dollar per jaar. De burgemeester van Frank fort, Menzer, verklaarde echter, dat het vertrek van de gezinsleden geen ramp betekent. Volgens hem gaan de Ameri kanen in gezinsverband vrijwel niet naar Duitse restaurants, terwyl zij ook niet veel in Duitse winkels kopen, daar zy gemakkelijk goederen uit het eigen land kunnen betrekken. Voorlopige schattingen van het Japan se ministerie van Handel wyzen erop, dat Japan jaarlijks 120 miljoen dollar aan inkomsten zal gaan derven. In Taipeh, de hoofdstad van nationa listisch China, zyn Amerikaanse mili taire kringen van oordeel, dat op For mosa jaarlijks ongeveer zes miljoen dollar minder zal worden uitgegeven, als de 6.200 verwanten van de Amerikaanse militairen naar de V.S. moeten terug keren. Nieuw tuinbouwcomplex te Leidschendam (Van onze Haagse redactie) Aan het einde van deze maand zal de Ned. Heidemaatschappij een aanvang maken met de grondwerkzaamheden voor een nieuw Tuinbouwcentrum te Leidschendam, in de buurtschap Stomp- wijk. De coöperatieve veiling Veur en omstreken heeft daar vorig jaar een oppervlakte van 40 ha weidegrond ge kocht, met de bedoeling hier tuinbouw- vestigingsgelegenheid te scheppen voor 24 tot 28 tuindersbedrijven. Zowel door woningbouw of industrievestiging ver dreven tuinders, als nieuw gestichte be drijven zullen er grond kunnen kopen. Voorlopig wordt voor 12 bedrijven ter rein voor tuinbouwvestiging gereed ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9