Geen passagiers meer bij vlaggetjesdagvaren RAMPOEFENING DISTRICT lEIDEN NED. ROODE KRUIS !w Al OMDAT LEIDEN LEIDEN IS" Het Nieuwe Toneel speelde in Leids St.-Antoniusclubhuis Huidgenezing PUROL Jpgericht 1 maart 1860 Maandag 21 november 1960 Tweede blad no. 30208 Na afloop van vervoer en verpleging der gewonden" snertmaaltijd van Kokssehool Zaterdagmiddag: heeft de afdeling «den e.o. van het Ned. Roode Kruis (t assistentie van de afdelingen Gouda, jdegraven en Voorburg een geslaagde ffening gehouden, waarbij in enigszins tperkte omvang bepaalde facetten in- Jfee de eerste hulpverlening ter plaatse de verdere afvoer van een groot aan- j gewonden van een bepaald rampter- d nog eens terdege werden belicht, tt terrein van de ramp beperkte zich iimaal tot het complex van het Slacht. 0js aan de Pasteurstraat, waar een 60- il min of meer ernstige gewonden over ft terrein verspreid lag en een zeer jelle inzet van de geneeskundige for ties van het Rode Kruiskorps dus widzakelijk was. Deze inzet had tot pel de gewonden ter plaatse de nodige irste hulp te venenen en hen daarna i enkele verzamelpunten per draag- oe?en naar de nabij gelegen verzamel- lats-gewonden over te brengen. Daar zowel op deze verzamelplaats js in het lazaret hoge eisen werd ge- eid aan het verplegend personeel, was eze oefening vooral voor het vrouwelijk ersoneel van het Rode Kruis bijzonder raar, maar leerzaam. Alvorens het larmsein werd gegeven, hield R.K.K.- ,mmandant, dokter H. P. Veldhuyzen, je tevens de leiding had, een korte in- iding tot de oefening, waarna hij een jzonder woord van welkom richtte tot ja aantal genodigden o.w. zich de voor tter van de afdeling Leiden, prof. dr. j. Gaillard, het afdelingsbestuurslid, ievr. M. Sillevis-Smit, de BB-leden ïule Van Sminia en zuster J. de Groot, gewestelijke onder-commandante, evr. H. Kooiman-Roelofs Valk, de voor tter van de afd. Rijnland, de heer J. os en de commandant van de Koks- ihool, kol. Th. Wessels, bevonden. Na Pt alarm en de inzet van de genees- undige formaties, bleek reeds direct, dat gehele oefening zo realistisch moge- k was opgezet onder de voortreffelijke iding van stafofficier H. C. F. de Greef. ip de vele afdelingen tellende en vol- dig ingerichte verzamelplaats-gewon- tn (school-Pasteurstraat) heerste reeds irect een grote activiteit en was het phele personeel o.l.v. de doktoren H. J. eegstra, J. Jasperse en Cath. Verbrug- i ingezet om de binnengebrachte ge- onden te sorteren, te registreren, al of liet urgent te verklaren voor direct ver eer naar het lazaret, verbanden te cor- igeren, alsmede de in aanmerking ko- ende bloedtransfusies te geven. De nbulances reden af een aan en weldra pgon het lazaret met de opname van pn groot aantal zeer urgente gevallen i kwam de chirurgische staf in actie, it lazaret (school-Schuttersland) ver ende. mede gezien de betrekkelijk irte tijd dit als onderdeel van de fening waarin de gehele outillage t stand kwam, eveneens zeer terecht et bijzondere woord van lof van de nodigden en de „slachtoffers", die er Idge tijd zowel op de operatietafels, als de hagelwitte bedden moesten door engen, al of niet naar gelang hun Chamelijke toestand na een gedegen asbeurt in een van de eveneens vol- Idig ingerichte noodbadkamers. Ook De Royalisten sagen „Rikketik" De personeelsvereniging „De Royalis- n" heeft zaterdagavond in de Stads- ehoorzaal kennelijk met genoegen ge- listerd en gekeken naar de revue „Rik- etik" van Berry Kievits en Gerard falden. Dit gezelschapje bracht in een ij vlot tempo een hoeveelheid schetsjes i zangnummertjes op de planken, het- een de vele toeschouwers herhaaldelijk eed bulderen van het lachen. De schetsjes gaven de acteurs volop e gelegenheid zo veel mogelijk gijntjes maken en dan kwam het er niet op Ji, dat de ontknoping over het alge- leen van een duidelijke vaagheid blijk af. De verkleedpartijen doen het nog leeds uitstekend. Toen Harry Boda, die Ich al heel wat jaartjes op de planken phoudt, verkleed als oud moedertje rekkebekkend het toneel op kwam stui- en kende het plezier geen grenzen. Zingende en dansende matrozen, zowel rouwelijke als mannelijke, zwierden ven later over het toneel, waarbij zij lch beurtelings bij een bar ophielden zongen en dansten. De Selvera's, die de grootste troef chijnen te zijn, waarover dit gezel- chapje beschikt, oogstten met hun barmante koketterie en dank zij hun itgebalanceerde croonerstechniek veel Voor degenen, die van „slapstick", avesti" en „grapjes" houden, een bij- ïder amusante avond. I Na afloop was er bal met medewer- van „The Rhythm Boys" o.l.v. de leer Nieboer. EXTRA-EDITIE VAN V.P.R.O. De VP.R.O. laat haar z.g. bindings- ivonden dit jaar verzorgen door de ca- aretgroep „Start". Deze cabaretgroep lestaat uit een combinatie van solisten lp cabaretgebied. Hierdoor zal het pro- ramma een enigszins ander karakter ragen dan de programma's, die de laat- jaren op de landelijke VPRO-avon- en werden gebracht. Een geheel nieuwe noot in deze VP O-programma's is het optreden van 'eter Oran, een goochelaar, die het il- isionisme tot een kunst gemaakt heeft. Het programma, dat de cabaret- roep „Start" a.s. vrijdagavond in de chouwburg brengt, is getiteld: „Extra Iditie". BEVESTIGING EN INTREDE Dr. W. H. VELEMA. Dr. W. H. Velema is voornemens op ondag l januari afscheid te nemen van p Chr. Geref. Kerk van Eindhoven en zondag 15 januari intrede te doen 5) de gemeente Leiden na tevoren te 7jn bevestigd door zijn oudste broer, ds. 1 H. Velema van Apeldoorn-c. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anton, zn van A. C. Wiemer en M. F. mits. Casper, zn van C. Driebergen en Lepelaar. Theodorus Johannes, zn van J. Bousie en L. M. Momberg, Soraya, ?r' van P. van der Tuin en A. C. van «euwen. OVERLEDEN D. de Boer, 50 jaar, vrouw, J. Guijt, 64 w, echtgen. van R. Nljgh, A. van Iter- 0Q. 81 jaar, man. in het lazaret deed het personeel o.l.v. dokter Wagenaar tal van nuttige erva ringen op. Een woord van lof ook aan het dames-personeel van de kantine- dienst dat niet zo spectaculair op de voorgrond trad, maar ook nu weer op voortreffelijke wijze alle medewerkenden van de nodige warme dranken voorzag. Uit de wyze waarop de gehele oefe ning tot in de kleinste onderdelen nauw keurig werd uitgevoerd, kwam onmis kenbaar naar voren, dat ditmaal het ac cent niet zozeer was gelegd op het snelle tempo, maar op een meer gedegen af werking en een zo efficiënt mogelijke aan- en afvoer van de gewonden. Na af loop zaten alle medewerkers aan een door de Kokssehool verzorgde snert maaltijd aan. Klein brandje In perceel 22 aan de Hooglandse Kerk- gracht is gistermiddag omstreeks tien overhalftwee begin van rand ontstaan, doordat de 6-jarige zoon des huizes een brandende lucifer uit het openstaande raam wilde gooien, maar de gordijnen raakte, die vlam vatten. De schade bleef beperkt tot de overgordijnen, vi trage, behang en een vloerkleedje. De brandweer heeft het brandje geblust. THEOL. KANDIDAAT J. SAP NAAR ARUM. Onze stadgenoot, de heer J. Sap theologisch kandidaat, heeft het beroep van de Gereformeerde Kerk te Arum (Fr.) aangenomen en bedankt voor dat van de gemeenten Hantum, Hemelum, Heyum-Vinkum, Exmorra-Allingaweer- Tjerkwerd in Friesland, Bruchterveld (O.) en Colijnsplaat (Z.). Na Leiden nu ook Schiedam Kerk deelt niet geheel in gestegen welvaart Zoals bekend loopt nu al enkele weken een door kerkvoogden van de Leidse hervormde gemeenten geleide actie (er is reeds voor een bedrag van ruim f. 165.000 ingetekend), welke ten doel heeft de verplichte hoofdelijke omslag door een vrijwillige bijdrage te ver vangen. Het ligt in de bedoeling om op deze wijze een bedrag van twee ton bij. een te brengen. Na Leiden volgt nu ook Schiedam. Geheel afgestemd op het Leidse voor beeld is in deze gemeente onder her vormden een dergelijke actie op gang gekomen. Iedere zondag worden in de Schiedamse gemeente in elke kerkdienst niet minder dan vijf collecten gehouden. Naast de collecten vormen de ontvang sten uit de kerkelijke bijdrage het voor naamste bestanddeel van de kerkelijke huishouding. Slechts een betrekkelijk klein aantal gezinnen, totaal circa 3.000 in de zeven wijkgemeenten, draagt ge heel of gedeeltelijk zorg voor deze bij drage. Dit smalle draagvlak heeft de centrale kerkeraad en het college van kerkvoogden te Schiedam ernstig ver ontrust en zij willen dit verbreden. Naast de afschaffing van twee der vijf inzamelingen tijdens de zondagse kerk dienst (t.w. het plaatsengeid en de der de collecte) wil men tevens de mogelijk, heid onderzoeken de z.g. hoofdelijke om slag, waarvan de kerkvoogdij de grootte bepaalt, te doen vervangen door een vaste maandelijkse bijdrage: de ge meenteleden kunnen de grootte hiervan zelf vaststellen. Gelijk aan het Leidse plan berust dus geheel op vrijwilligheid. Een folder met enquête-formulier zijn daartoe aan achtduizend hervormde ge zinnen toegezonden. Hoewei de levensstandaard na de oor. log enorm is gestegen aldus een toe lichtende kanselboodschap moet wor den geconstateerd, dat men de kerk niet geheel in de gestegen welvaart heeft la ten delen, juist nu nog vele plannen op uitvoering wachten. Voor de voorgestel de nieuwe en vrijwillige bijdrage is een richtsnoer opgesteld, waarmee een mi nimumbij drage is aangegeven en reke- j ning wordt gehouden met de samen- stelling van het gezin. Indien ieder zich hieraan houdt zullen zelfs ondanks het wegvallen der twee inzamelingen, de to. 1 tale inkomsten belangrijk kunnen stij gen, aldus de financiële studie-commis- I sie van de Hervormde Gemeente te j Schiedam. Advertentie C^er» geur van een stralende helderheid; lang houdbaar, niet opdringend, beschaafd. CARAT - een elegantegeur. De nieuwste creatie van het Wereldhuis '4711' Parfum c/e jjo/oa/ie e/t^par/u/?ip In Den Haag heeft een tweedaag se bijeenkomst van de chefs van Europese wegenwachtorganisaties plaatsvonden. Minister Korthals bracht zaterdag een bezoek aan de pechbestrijders en inspecteerde daarbij de inhoud van een wegen wacht-zijspan. V) Ernst en humor Niemand zal kunnen ontkennen, dat dit een goed land is, met enkele kleine, maar overkomelijke bezwaren. Eén daarvan is het misverstand, dat ernst en humor elkaar uitsluiten. Gelukkig zijn er enkele cultuurreservaten waar dit nationale misverstand met een kor reltje zout genomen wordt, hetgeen na tuurlijk nog niet behoeft te betekenen dat enkele andere er niet welig zouden tieren. Aldus leidt het Leids Universiteitsblad een beschouwing in over de resultaten van een enquête in het kader van het sociologisch onderzoek der studenten gemeenschap. In deze beschouwing wordt onder meer het volgende ten beste gegeven Eén van die reservaten is vooralsnog de studentenwereld. Het Leidse reservaat ging de laatste jaren gebukt onder so ciologisch onderzoek, waarbij aan het stereotype, dat een socioloog iemand is wiens wereld dichtgeplakt zit met en quête-vragen beantwoord met dezelfde bloedige ernst, waarmee ze gesteld wer den. Nu het onderzoek is afgesloten en de kreten van verontwaardiging allengs plaats maken voor zuchten van ver lichting is het misschien gewenst, by wijze van slot-apotheose, de lezers van dit blad een kleine bloemlezing aan te bieden uit de reacties, welke, gewild of ongewild, niet geheel van humor zyn ontbloot. Een waarschuwing vooraf is gerecht vaardigd. Lange tenen worden in het hier volgende niet ontzien. Een vrien delijk verzoek van de samensteller van deze bloemlezing: laten de bewoners van heilige Leidse huisjes vooral bedenken dat rood aanlopen volkomen verkeerd kan worden uitgelegd. Bovendien: alles in Leiden is al weer zoveel beter dan een paar jaar geleden dat met name de onvriendelijke, om niet te zeggen on barmhartige reacties alleen nog maar historische betekenis hebben. Is het al leen daarom al niet de moeite waard ze aan de vergetelheid te ontrukken? Waarom gaat iemand in Leiden stude ren? De redenen zijn van vele en velerlei aard. Iemand met sterk ontwikkelde fa miliegevoelens antwoordt: „Omdat ik zo mijn zusjes nog eens zie, die hier ook studeren". Een kleurgevoelige motiveert zyn keuze aldus: „Amsterdam was te rood, Utrecht te blauw, Nymegen te zwart, Groningen te Groen en Leiden oranje genoeg". Direct acceptabel klinkt het motief: „Omdat ik in Utrecht woon", wat minder het volgende: „Men heeft niet zoveel afleiding te Leiden". Gevoel voor traditie spreekt uit de reactie: „Mijn familie studeert reeds van de oprichting der Leidse universiteit af in Leiden". Een fijn aanvoelen van ouder- lyke verlangens uit deze: „De oorzaak is een soort standing-bewustzijn van de Leidse universiteit by mijn ouders en de wil bü mü hun dit plezier te gunnen". Wat sentimenteel doet het antwoord aan van iemand, die zich vermoedelijk net verloofd had met de dochter van de hospita: „De fyne, styivolle sfeer te Leiden, die kleine oud-Hollandse stad; en de bijzonder prettige verhouding met de burgerü". Een Germaans georiën teerd jurist zegt het kort en krachtig: „Professor Polak is daar". Een bader daarentegen meent: „Ligt fün dicht bij zee". De prüs voor de meest kernachtige formulering: „Omdat Leiden Leiden is". De hoogleraren blijken te inspireren tot waardevolle uitspraken. „Het is mij als derdejaars-student nog niet geheel duidelijk wat de professor wil", verzucht iemand met minieme kansen op afstu deren. Dit laatste geldt trouwens ook voor de student die opmerkt: „Het is mij ten enen male onmogelijk tijdens de colleges te begrijpen wat behandeld wordt". Een mytholoog-filosoof stelt het aldus: „Men gelooft in goden zolang men ze niet ziet; daarom wonen zo op de Olympus". Een wat afwijkende op vatting over „persoonlijk contact" spreekt uit deze reactie: „Het persoonlijk contact blijft meestal beperkt tot het examen". Een geïnteresseerde in „human rela tions in industry" zegt van de hoog leraren: „We zien hun praktisch nooit en als ze komen dan is er het gevoel van „daar heb je de baas: rustig blij ven". Dit alles leidt tot onbevredigende slotconclusies: „De prof. heeft te weinig tijd en te veel assistenten", en: „Zij zijn niet in het student geïnteresseerd". De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart heeft besloten in het vervolg alle medewerking te onthouden aan het uitvaren van loggers tijdens vlaggetjesdag met grote aantallen passagiers aan boord. Dit betekent definitief het einde van de pleziertochtjes, die honderden „landrotten" aan boord van de vissersvaartuigen de laatste jaren tydens vlaggetjesdag enkele uren op zee bracht. Deze beslissing van de inspecteur-generaal heeft de hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, vanochtend bekend gemaakt voor de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam, die een onderzoek instelde naar de oorzaak van twee aanvaringen tussen Scheveninger loggers tijdens vlaggetjesdag op 21 mei van dit jaar in Scheveningen. „Het was een vrü trieste vertoning. Deze aanvaringen hebben de naam van de visserij geen goed gedaan. Het heeft weinig gescheeld of op deze vlaggetjesdag moest de vlag halfstok worden gehesen" zo merkte mr. G. A. Schreuder, voorzitter van de Raad op. Er zijn tijdens de behandeling harde woorden gesproken over de organisatie en over het „onverantwoorde gedrag" van de schippers, die büna geen van allen aan de ontworpen regeling hebben meegewerkt. De president sprak van „een vrygevochten bende" en van „een soort kermis". OPSTANDELINGEN GEVEN ZICH OVER Het Indonesische leger heeft giste ren aangekondigd, dat door de aan houdende druk van de regeringstroepen opstandelingen zich hebben overgege ven. 591 opstandelingen hadden zich bij de legerpost Sindanglaya op West-Java overgegeven. Volgens legerofficieren wa ren zij ondervoed en ziek. Op Zuid-Sumatra zouden 25 opstan delingen zich hebben overgegeven. Op het eilandje Roepat. voor de oost kust van Zuid-Sumatra heeft een leger eenheid alle opstandelingen die op het eiland verschanst zaten gevangen geno men. „Drie man op het vinketouw De toneelvereniging „Het Nieuwe To neel" heeft zaterdagavond in een geheel bezet „St-Antoniusclubhuis" een ge slaagde opvoering gegeven van „Drie Man op het Vinketouw", een spel in drie bedrijven van Jelle v. d. Meulen. Het stuk speelt ten huize van de weduwe Joke v. d. Wal-Dorenbos, die zeer gesteld is op stand. Zij woont met haar broer Jan, een oud-zakenman, die zyn schaapjes op het droge heeft en daar rond vooruit komt, samen met dochter Tine, een vlot type, dat maling heeft aan conventies en daarom haar vriendschap met Johan Wiarda, een flinke hardstuderende jongeman van ge wone afkomst, niet verloochent. Zoon Herbert studeert in Utrecht en is be vriend met Theo van Zandbergen, welk feit door Joke zeer op prijs wordt ge steld, omdat Theo de zoon is van Jonk heer Van Zandbergen, een deftig heer schap, die samen met Jan in het be stuur zit van een stichting. Het stand verschil geeft nog wel eens conflicten, maar de jonkheer blijft de meerdere, ondanks het feit, dat hy respect heeft voor Jans kapitaal en een geldlening niet versmaadt. Joke ziet hoog tegen de jonkheer op, al vindt zij wel, dat Jan door zijn toedoen te veel cognac drinkt. Als Herbert en Theo op bezoek komen blijkt reeds spoedig, dat Herbert diep in de schuld zit en Theo een ultimatum heeft gesteld inhoudende: .Vanavond de kelner van de „soos" zijn f 300 betalen of anders vertel ik het aan je moeder". Herbert is ten einde raad, „leent" on gezien f 500 uit Jans geldkistje en smijt dit geld Theo voor de voeten. Hoewel Theo de zaak niet vertrouwt, neemt hij het geld aan en zwügt verder. Te dief stal wordt ontdekt en Jan verdenkt Wiarda, vooral als spoedig daarna weer f 300 uit zijn bureau verdwijnt. De no dige verwikkelingen ontstaan als Joke en Jan het dienstmeisje Elsje van me deplichtigheid gaan verdenken, terwijl Herbert inmiddels aan Theo de diefstal heeft bekend en deze Tine in het geheim neemt. Jan en Van Zandbergen zitten inmiddels elkaar voortdurend in de ha ren over de benoeming van een rent meester inzake de stichting. Onder de 63 sollicitanten zien zij geen geschikte kandidaat, dus voelt Jan wel iets voor zijn neef Herbert, waarop Van Zand bergen zijn zoon in het geding gaat brengen. Als blijkt, dat Wiarda ook heeft gesolliciteerd, Herbert zijn wandaad be kent en Theo zijn liefde voor Elsje be kent tot grote verontwaardiging van zijn pa wordt alles er niet eenvoudi ger op. Na veel ruzie, waarbij Jan en de jonkheer zelfs nog even op de vuist gaan, is het uiteindelijk Jan, die de knoop doorhakt met zyn welgevulde portefeuille. De drie man op het vinke touw t.w. Theo, Wiarda en Herbert mo gen op zyn kosten verder studeren, Tine krijgt haar Johan, Theo zijn Elsje en Van Zandbergen is gelukkig als hij Joke in zijn armen mag sluiten. „Drie man op het vinketouw" is een niet gemakke lijk te spelen stuk met vele verwikkelin gen en dialogen, die een volkomen inle ving van de acht figuren op het toneel vraagt. „Het Nieuwe Toneel" is er in geslaagd het geheel zeer aannemelijk te maken, zodat de toeschouwers op een zeer goede toneelavond kunnen terug zien. Te Groningen is op 46-Jarige leef tijd geheel onverwachts overleden de heer I. van Bruggen, voorzitter van de Vereniging voor Volksvermaken aldaar en gedurende vele jaren de zeer gewaar deerde gast van de 3 Oktober Vereeniging bij de jaarlijkse herdenking van Leidens Ontzet. Schietwedstrijden „Kring Rijnland" Met de uitreiking van de prijzen door de heer W. Valkenburg, voorzitter van de schietkring Rijnland, zijn za terdagmiddag de schietwedstrijden in de schietloods aan de Johan de Witt- straat in Wassenaar die een hele week geduurd hebben, besloten. De wedstrij den werden georganiseerd door de Was- senaarse Politie Schiet- en Sportvereni. ging en er werd deelgenomen door een 9-tal verenigingen uit de omgeving. De belangrijkste uitslagen zijn: Korpswedstrijd A: 1. Juliana, Wasse naar 224 pnt; 2. Loosduinse Burger wacht 217 pnt; 3 BVL, Noordwijk, 206 punten. Korps B: 1. Juliana n, 219 pnt; 2. Oranje Nassau. Den Haag, 210 pnt- 3. WPSS II, 209 pnt. Korps C: 1. Loosd. Burgerwacht, 208 pnt; 2. Idem, 207 pnt; 3. BVL. Noord- wijk, 195 pnt. Personele wedstrijden klasse A; 1. Geermans, Oranje Nassau, 48 pnt; 2. A. de Vreugd, WPSS, 48 pnt: 3. L. Huls bos, Loosd. Burgerwacht. 47 pnt. Personele wedstijd klasse B: 1. Uit Beijerse, Wassenaar, 47 pnt; 2. Flinter man. Loosduinen. 47 pnt; 3. Kars, Loos. duinen, 46 pnt. Vaste baanwedstrijd A: 1. W. Valken burg jr. Juliana, 147 pnt; 2. L. Hulsbos, Loosduinen. 146 pnt; 3. P. Ravensber- gen. Rijnsburg, 145 pnt. Vaste baanwedstrijd B: 1. Flinterman, Loosduinen. 144 pnt; 2. Van Eijkelen- burg, Loosd.. 141 pnt; 3. J. Stijnis. Ju liana, 139 pnt. Vrije baan: 1. L. Hulsbos. Loosduinen 2 W. Valkenburg jr., Juliana; 3. Heer mans, Oranje Nassau; 4. Flinterman, Loosduinen (allen 90 pnt.). NED. HANDELMIJ THANS OVERGENOMEN De dienst voor toezicht op genationa liseerde Nederlandse ondernemingen in Indonesië heeft vandaag officieel de leiding overgenomen van de factorij der „Nederlandsche Handelmaatschappij" en haar bijbanken in Indonesië. Dat dit zou geschieden, was reeds op 8 novem ber bekend gemaakt. De NH.M. was in Indonesië reeds eerder genationali seerd, doch tot nu toe hadden rege ringsambtenaren alleen toezicht gehóu den op de werkzaamheden. De dienst voor toezicht zal van heden af verant woordelijk zijn voor de gehele leiding van deze als laatste genationaliseerde Nederlandse bank in Indonesië, waar van naar verwachting de naam zal wor den gewijzigd. Rouwdienst P. C. Couprie Voor onze oud-stadgenoot, de over leden heer drs. P. C. Couprie. lector aan de Joh. Calvijnacademie te Kampen, werd zaterdagmiddag in de gereformeer de kerk te Woubrugge. nadat zijn stof felijk overschot in alle stilte ter aarde was besteld, een plechtige rouwdienst gehouden. Hierin ging voor de Leidse studentenpredikant ds. Rothuizen. Behalve verscheidene plaatselijke autoriteiten, waren aanwezig talrijke professoren, curatoren, docenten colle ga's en studenten van de Calvijnacade mie. de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Leidse Universiteit. Ds. Rothuizen koos als tekst voor zijn predikatie Johannes 12 24. Na de dienst werd o.m. het woord gevoerd door dr. Dee, namens de curatoren te Kampen, prof. Wurth, namens de col lega's aldaar, ds. De Jong namens alle studenten, die bij de thans overledene college liepen en ds. Van Bleek en ds. Overgaauw. de plaatselijke predikanten. Allen prezen de bescheidenheid, on bevangenheid. begraafdheid en werk lust van deze zo vroeg ontslapen jonge geleerde. De C.J.V. „Jong Leiden" zal a.s. zaterdagavond haar 30-jarig bestaan vieren met een feestelijke bijeenkomst in 't Wijkgebouw ,,'t Boshuis" aan de Hoflaan, welke toegankelijk is voor jon geren van 16 jaar en ouderen. Advertentie Huldxul ve rheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Benoemd tot voorganger van de afdeling Maarssen-Breukelen en Weesp ds. D. Th. Rutgers, emeritus-predikant en leraar M.O. te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Berkel-Rodenrljs G. van Halsema te Fijnaart, die bedankte xir Coevord Oomkes). Kardinaal Alfrink terug uit Rome Zaterdagavond is kardinaal Alfrink die een week tevoren naar Rome was vertrokken, op Schiphol teruggekeerd. Evenals mgr. Nierman, bisschop van Groningen, was hij in Rome aanwezig in verband met de voorbereiding van het tweede Vaticaanse algemene concilie. Na zijn aankomst op Schiphol ver trok de kardinaal zonder iets mede te delen over de besprekingen in Rome naar Utrecht. Hij achtte het juister voorlopig niets te ontsluieren, zelfs niet over agendapunten van het concilie, die volgens hem geheim zijn. Zoals bekend heeft de Paus in Rome alle daar aanwezige kardinalen in audiëntie ontvangen en toen o.a. ge zegd dat met het concilie een grote bij drage zal worden geleverd „tot het zich weer positief stellen tegenover d4e grondslagen van de christelijke levens ordening, die ook de inspiratie is van de vooruitgang in het burgerlijke, econo mische, politieke en sociale leven". EMERITAAT DS. H. J. KNAUFF De olassis Barendrecht der Geref. Kerken heeft met ingang van 1 decem ber aan ds. H. J. Knauff eervol emeri taat verleend om gezondheidsredenen. Ds. Knauff werd op 22 mei 1932 in Westervoort in het predikambt beves tigd. In 1946 vertrok hij naar Lexmond en op 4 september 1949 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. DS. C. A. DE RIDDER CUM LAUDF. GEPROMOVEERD. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is ds. C. A. de Ridder gepromoveerd tot doctor in de theolo gie op een proefschrift getiteld ..Maria medeverlosseres?". De promotie ge schiedde cum laudc.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3