TV „Het bewijs van verbondenheid" Koningin Juliana aanwezig op lustrumviering Kerk en Wereld Met een enkel woord Agenda is! MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 „Schooi-offensief" (Van onze t.v.-medewerker) Met een duidelijk aansprekende inlei ding van Prins Bernhard werd het zon dagse NTS-programma geopend. Het was ter gelegenheid van het begin van de radio- en t.v.-actie ten bate van her- stel van een onaanzienlijk Chileens dorpje, dat een half jaar geleden werd getroffen door een ramp, die onder het aanschouwen van een film sterk herin nerde aan hetgeen ons in Zeeland in het 1953 overkwam. Met grote zelfbe heersing, maar diep indringend werd de ellende geschetst. We voorspellen een groots resultaat van deze actie onder ons goedgeefse volk ten behoeve van nood en armoe elders. Een nationale actie op grond van een nationale, im mers interkerkelijke onderneming. Want de vrijzinnig-protestantse predikant, die het VPRO-team naar Chili begeleidde; ontmoette daar een pastoor, die meer dan de behulpzame hand bood, die zich als een waarachtig medechristen, een broeder, gedroeg. Als een hommage aan hem is onze titel dan ook bedoeld, want hij was het, die in voorbereidende schrif tuur ons het woord „schooi-offensief" aan de hand deed. Men had natuurlijk gericht op een doel, dat ergens herin nerde aan de succesvolle actie voor het Algerijnse kind, die over de 2 miljoen gulden opbracht. Nu poogt men de res tauratiekosten van het dorp, die even eens een paar miljoen vergen, bijeen te krijgen. Dat men het heeft aangedurfd, zal zeker ook gestimuleerd zijn door het geen het buitenland heeft gedaan op de „Redt een kind"-onderneming. Veel kopieën daarvan zijn over de wereld ge gaan en door de colportage van de Ame rikaanse Quakers is er in de Verenigde Staten alleen al een veelvoud van de Nederlandse offerande bijeen gekomen. Die 400 huizen in Toltèn komen er dus. Dat staat nu al vast. Het is wel te ho pen. dat ons land het geld bijeen zal kunnen brengen, opdat gelden van el ders andere noden kunnen lenigen. Deze actie verschilt nog in zoverre met de vorige, dat de distributie thans direct gecentraliseerd is in de vertrouwde han den van een paar excellente landgeno ten. Voor de goede orde en speciaal voor hen, die de uitzending niet zagen: giro 250.000 Hilversum. Instructie en amusement tijdens weekeinde (Van onze t.v.-medewerker) De tweede aflevering van „Brand punt", de actualiteitenrubriek van de KRO met documentaire inslag, kwam met een goed gemiddelde uit de bus. Speciale vermelding verdient de Spaanse bisschop-kindervriend, die geestig uit de verf kwam. Op een heel ander vlak lag de reportage van de onrust in Limburg over de onveiligheid, waarop bisschop Bekkers aansloot en waarbij het ook over het lot van kinderen ging, maar in een diep-tragische zin. Zo liggen vreugde en verdriet in de televisie naast elkaar als in het gewone leven. De presentatie van het werk van de uitgeweken Hongaarse auteur George Paloczi-Horvath over Kroesjtsjef's weg naar de macht, was boeiend en terzake. Daarna waren beeld en geluid voor de zaterdagse akkoorden, waarin naast een verdienstelijke marionetten-séance na tuurlijk de grootste aandacht bestemd was voor Charles Trenet. speciaal voor deze gelegenheid overgekomen. Met een bepaald raffinement was hij wat droog in zijn eerste optreden, kennelijk om zich de tweede en laatste maal duide lijker te kunnen revancheren. Wat hij dan ook grandioos deed. Het leek of hij pas toen aan ons (geestelijk) zeeklimaat was aangepast en zich kon geven. Een opmerkelijk oosters dansnummer ver dient nog vermelding, alsmede Hitch cock, die ons heerlijke griezels bezorgde. Hij was met zijn doffe ellende terecht als hekkesluiter geplaatst. De zondagmiddag was geheel voor de ruitersport, geschouwd door ongetelde miljoenen (de reportage werd door 6 Micrometeorieten zwermen om aarde Dr. Albert Hibbs, chef van de afdeling ruimte- onderzoek, van het laboratorium voor straalaandrijving in Pasadena in Calif ornië, heeft gezegd, dat eerst thans is duidelijk geworden, dat de eerste ontdekker satelliet, die twee jaar geleden in een baan om de aarde werd gebracht, heeft aangetoond, dat er om de aarde miljoenen kleine satellieten zwerven. Dr. Hibbs, zeide, dat de gegevens van de satelliet hadden aangetoond, dat er een sterke schommeling bestond in de reeks tellingen van micrometeorieten. Deze schommeling liep gelijk met de veranderingen in de baan van de kunst maan. Men heeft daaruit de conclusie ge trokken, dat de aarde omgeven moet zijn met een ovale gordel van micro meteorieten, die evenals kunstma nen een baan om de aarde beschrij ven. Volgens dr. Hibbs, moeten deze satellieten, die hij aanduidde als „spel- deknoppen", soms duizende malen om de aarde zwerven voordat zij de damp kring binnenvallen en verbranden. Uit de gegevens is gebleken, dat de gordel begint op een hoogte van ongeveer 100 mijl en reikt tot vele duizenden mijlen buiten de aarde. Hibbs zeide, dat dit de tweede grote ontdekking van de kunstmaan is, Reeds vrij kort na de proef in januari 1958 herleidde men uit de signalen, dat er om de aarde een radio-actieve gordel ligt, de „Van Allen gordel". Weger ontkent thans Chester Weger, een 21-jarlge borden- wasser in Amerika, die bekend heeft, dat hij in maart in een ravijn drie vrouwen had vermoord, heeft gisteren tegen over de hem toegewezen advocaat ge zegd, dat hij het niet gedaan heeft. Weger heeft reeds een volledige beken tenis afgelegd en uitvoerig beschreven hoe hij tot de misdaad kwam. Zijn be kentenis leidde er reeds toe, dat een grand jury uitspraak deed. landen overgenomen), waarbij Neder land's primeur ten val kwam en na in schakeling van België onze vrouwelijke zuiderbuur gediskwalificeerd werd. De Ieren deden het best, de dames minder, uitgezonderd een talentvol 17-jarig En gels meiske. Het was een prettig kijk spel, dat Aad van Leeuwen van zijn deskundig commentaar voorzag. De VPRO was hekkesluiter en verrichtte die taak bepaald fascinerend. In de eer ste plaats door Josephine van Gasteren in staat te stellen een plan te ontwikke len, dat van groot cultureel belang leek, nl. het' doen kennisnemen door jonge Nederlandse acteurs van de opvoeringen van Griekse tragedies in waarschijnlijk authentieke zetting en in ieder geval te midden der oorspronkelijke enthourage, d.w.z. in Griekenland zelf. Een stout plan, waarvan we stellig zeggen zouden: probeer het maar eens te realiseren. Maar het pikante antwoord werd ge geven, de bevestiging, dat het gebeuren gaat in het nieuwe jaar. Dat dank zij de Grieks regering, waarvan de Griekse consul dr. Kühler de toezegging kwam beamen en het ministerie van O. K. en W. Prachtig initiatief, schitterende durf, glorieus resultaat, dat voor een bedrag van nog geen duizend gulden 5 jongelui tien dagen zich laven kunnen aan de bronnen der Griekse cultuur. Dick de Vilder wist alle beweegredenen grondig te laten uitstallen. Een fraaie primeur! Kepler kreeg een hem waardige be handeling in een biografische schets, die een schakel met het hedendaags tech nisch gebeuren, doch helaas ook één met een toekomstige ontwikkeling, waardoor het slot met recht in de lucht kwam te hangen. Ter afsluiting werd een leventjige de monstratie gegeven van zuivere Andalu- sische zang en dans, waarbij van geen concessies sprake was. Iets geheel niet- commerciëels, een verademing, maar wel van lange adem. Prins ever Actie-Toltèn Prins Bernhard heeft gisteravond de hulpactie van de NTS en de NRU voor het Chileense rampdorp Toltèn ingeleid met een toespraak, die om 8 uur over de beide radiozenders en in het NTS-programma werd uitgezon den. De Prins herinnerde aan de wa tersnoodramp van 1953. Hij was toen in New York. Toen de aanvankelijk rustige berichten alarmerend wer den brak hij zijn bezoek aan Ame rika af om terug te gaan. „Pas toen ik thuis kwam, drong de omvang van de ramp werkelijk tot mij door", aldus de Prins. „Ik vertel dit om aan te tonen, hoe moeilijk het is zich de wezenlijke betekenis voor te stellen van iets wat ver weg gebeurt. In Chili is in mei van dit jaar een aardbevings- en overstromingsramp gebeurd van zo'n omvang en ernst, dat het land en zijn bevolking zich slechts met grote moeite zullen kun nen herstellen. We hebben het alle maal gelezen en hebben zeker mede lijden gehad met de vele slachtoffers en daklozen. Maar helemaal gereali seerd hebben wij het ons toch niet. Het was immers zo ver weg, in zo'n onbekend land. De Nederlandse radio en televisie hebben dit beseft en willen een po ging doen om ons volk te laten hel pen. Deze actie, die op één speciaal object van hulpverlening zal zijn ge richt, zal in het verre Chili het be wijs leveren van onze verbondenheid met de medemens in nood, waar deze zich ook moge bevinden. De grote hulp, die wij hier in 1953 van mensen over de gehele wereld ontvingen moge ons des te sterker het belang van daadwerkelijk mede leven doen beseffen". ALPHENSE MOTORRIJDER WERD ERNSTIG GEWOND Gisteravond is een inwoner van Al phen aan den Rjjn met ztfn motor in Utrecht tegen een stilstaande vracht auto gereden, waarby hij ernstig werd gewond. Ook een jeugdige duopassagiere, eveneens uit Alphen aan den Rijn liep bü de botsing verwondingen op. Het ongeluk, dat in het westelijk deel van Utrecht gebeurde is vermoedelijk te wijten aan de fijne motregen, waardoor de motorrijder de vrachtauto, die onder een brandende lantaarn geparkeerd stond waarschijnlijk niet tijdig heeft op gemerkt. Hij botste daardoor tegen de linkerachterzijde van de wagen, waar door zowel de motorrijder als het meisje over de motor doken en bewusteloos op het wegdek bleven liggen. Een automobilist zag even later de slachtoffers op het asfalt liggen, waar na hij onmiddelijk maatregelen nam en het andere verkeer waarschuwde. Hier door werden verdere ongelukken voor komen. De motorrijder had bij een botsing zijn rechterknieschijf, een sleutelbeen en enkele ribben gebroken en kreeg boven dien inwendige kneuzingen. Het meisje liep een lichte hersenschudding op. De motor werd zwaar beschadigd. PICTOGRAM tna— Van instituut ging belangrijke invloed uit op Nederlandse geestesleven H.M. Koningin Juliana heeft zaterdagmorgen de viering van het derde lustrum van ,,Kerk en Wereld die werd gehouden in het nieuwe recreatiegebouw van ,,Het grote bos" bijgewoond. H.M. werd ontvan gen door de burgemeester van Doorn, de heer P. W. ter Haar, op wiens grondgebied dit kamphuis ligt. In het gevolg van H.M. waren aanwezig mevrouw W. A. Repelaar van Driel, dame du palais, mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris. De herdenkingsdienst, die tot thema had „Op weg naar de wereld van mor gen" werd bijgewoond door tal van ver tegenwoordigers van overheid en kerk, leden van de Staten-Generaal en Raad van State en van hefmoderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk. Na een welkomstwoord van dr. J. M. van Veen. directeur van „Kerk en We reld" .hield ds. P. G. van der Hooff, assesssor van het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk en curator van „Kerk en Wereld" een korte overdenking. Vervolgens hield prof. di'. J. C. Hoekendijk uit Utrecht een rede, getiteld „Op weg naar de we reld van morgen". In de pauze, die hierna volgde, be zichtigde H. M. de Koningin in de kleine zaal van het recreatiecentrum de maquette van het nieuwe internaatsge bouw. Hierbij gaf ir. J. Jonkman een toelichting. Men hoopt binnenkort met de bouw hiervan te kunnen beginnen. De Koningin onderhield zich ver volgens met dr. A. Th. van Leeuwen, president-curator, ds. F. J. Pop, presi dent-directeur, ds. W. G. Overbosch, se cretaris van het curatorium, mej. A. M. Burger, directrice van het internaat, de heer J. Groeneveld, adjunct-directeur van de WIKA-opleiding, ds. G. P. Kleijn, redacteur van „De Open Deur", wika Th. Rijks, directeur van het recreatie centrum, mr. A. W. Kist, directeur van het Oecumenisch Jeugd- en Vormings centrum „Oud Poelgeest", prof. dr. J. C. Hoekendijk en dr. F. Boerwinkel, di recteur van .Kerk en Wereld". Om ongeveer kwart over twaalf ver trok de Koningin naar Paleis Soestdijk. VOORTGEKOMEN UIT BEZETTINGSTIJD Mr. Y. Scholten, staatssecretaris van Onderwijs, K. en W., hield een rede, waarin hjj o.m. zeide dat het van be lang is, op dit derde lustrum van „Kerk en Wereld" meer de nadruk te leggen dan op andere soortgelijke lustra, om dat „Kerk en Wereld" tot die gevallen behoort, waarin in oorlogs- en bezet tingstijd levende gedachten zijn gerea liseerd en praktische gestalte hebben ge kregen. De staatssecretaris zeide, dat het ge tuigt van een merkwaardige geestkracht van ons volk. dat in tijden van de meest sombere wanhoop initiatieven geboren worden, die later bleken van een ver frissende en verdragende betekenis te zijn. Hij releveerde voorts hoe in 1942 in het concentratiekamp Buchenwald door dr. Eykman plannen werden ge smeed die later hebben geleid tot de geboorte van „Kerk en Wereld". Van de werkzaamheden van dit in stituut hebben niet alleen de gemeente leden van de Ned. Herv. Kerk geprofi teerd, aldus spreker, maar er is een bel ngrijke invloed van uit gegaan ten bate van het gehele Nederlandse gees tesleven. De staatssecretaris gaf vervol- 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezeal Idee: Willy Mederlof, Leiden. Actie tegen geschenk aan gemeente-ambtenaren Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf te Delft hebben alle gemeen teambtenaren in Delft, omstreeks 1300 in getal een elektrische koffie molen cadeau gekregen. Over deze geste zijn de Delftse handelaren in elektrische artikelen verontwaardigd, want de kof fiemolens zijn door het elektriciteitsbe drijf rechtstreeks van de groothandel betrokken. De handelaren hebben een schrijven over deze aangelegenheid gericht tot de Delftse middenstandsfederatie. Zij zijn bevreesd dat zij met hun grote voor raden elektrische apparaten die zij met het oog op het Sint-Nicolaasfeest had den ingeslagen, zullen blijven zitten. Het is niet alleen zeggen zij dat velen thans in het bezit van een koffiemolen zijn gesteld, anderen die er reeds een bezaten geven hun ten geschenke ge kregen apparaten aan familieleden of kennissen, zodat al met al vele huis gezinnen geen elektrische koffiemolen meer nodig zullen hebben. De hande laren dringen tenslotte aan op een vorm van schadevergoeding. gens een overzicht van hetgeen waarmee „Kerk en Wereld" bemoeienis heeft. Ik zie, aldus mr. Scholten, uw insti tuut als „proeflokaal" omdat daar de essentie van het leven geproefd wordt en naar waarden worden gekeurd om deze verder te brengen in de maat schappij. MEER FINANCIËLE STEUN Mr. Scholten merkte voorts op, dat de belangstelling van de regering niet slechts een platonische is, die slechts in woorden tot uitdrukking komt. Hij deelde in dit verband mee, dat de fi nanciële steun, welke door het instituut wordt ontvangen, in de komende jaren door een op stapel staande nieuwe sub sidieregeling zal worden uitgebreid. BINNENLAND Zaterdagmorgen is de 45-Jarige vrachtrijder Burgers bij een grindafgra- vlng te Lunteren onder instortend grind bedolven. Zijn zoon, die eveneens vracht rijder is en het ongeluk zag gebeuren, probeerde onmiddellijk zijn vader uit het grind te bevrijden, maar werd hierin ver- inderd door een tweede instorting. Toen het slachtoffer was opgegraven bleek hy reeds te zijn overleden. Samen met de thesaurier-generaal, jhr. mr E. van Lennep, is de minister van Financien, prof. dr. J. Zijlstra, zater dagmiddag per KLM van Schiphol naar Suriname vertrokken. Hij brengt daar een bezoek op uitnodiging van de Surinaam se regering Gedurende zijn verblyf van twee weken in de West zal hij zich tevens 3 dagen op Curagao en Aruba ophoudeh. De Amsterdamse politie heeft een 49-jarige slagersknecht gearresteerd die in een Jaar tijds zijn werkgever voor ongeveer f 10.000 heeft opgelicht door het verval sen van rekeningen. De man heeft een bekentenis afgelegd en is voor de officier van Justitie geleid. In het gebouw van de Rijksuniver siteit in Utrecht is een prijs van het Isaac Korteweg- en Anna Ida Overwater- fonds uitgereikt aan dr. D. W. van Bek- kum van het radio-biologisch instituut TNO. De prys is dr. Van Bekkum ver leend voor onderzoekingen op het gebied van de beenmergtransplantatie. 's Nachts heeft een onbekende een etalageruit van de Juwelierszaak Fa. Pie- deriet in de Tilburgse Zomerstraat inge slagen. De man heeft zich meester ge maakt van een tableau gouden ringen en een horloge. De totaalwaarde der gestolen goederen is ongeveer f 1250,Blijkbaar heeft de dief zich zo yiings uit de voeten gemaakt, dat hy niet de tijd nam het stolene degelijk weg te steken. Op zijn vlucht heeft hil verscheidene ringen ver loren. die straten ver werden terugge- De Nederlandse regering heeft, vla de ambassade in Tokio, beurzen aangebo den voor Japanners die in eigen land hun universitaire 6tudle hebben voltooid en Jonger zijn dan 30 Jaar. zy zullen een jaar aan een Nederlandse Universiteit kunnen studeren. Het bedrag van de beurs ls f 350,per maand. In de vacature ontstaan door het overlijden van ir. W. H. van Leeuwen, is gekozen tot ondervoorzitter van de Ny- verheldsorganisatie TNO. dr. J. C Hooy- kaas. De heer Hooykaas was van 1956 tot 1960 voorzitter van de Vereniging van metaalindustrieën. Prof. mr. P. J. Oud. is gisteren te Tel Aviv gekozen tot ere-voorzitter van de Internationale Unie van plaatselijke autoriteiten nadat hy het voorzitterschap van de Unie had neergelegd. De burge meester van Mechelen, Spinoy, is voor zitter geworden. De burgemeester van Nij megen. mr. Ch. M. J. H. Hustinx, blijft lid van de uitvoerende commissie. BUITENLAND De voorlopige commissie voor de Economische Unie van de Arabische Lan den heeft in Cairo besloten, dat een Ara bische gemeenschappeiyke markt in het leven moet worden geroepen als tegenzet tegen de Europese gemeenschappelijke markt. De commissie is door de Arabische Liga gevormd. De commissie nam dit be sluit na te hebben vastgesteld dat de Euromarkt de buitenlandse handel van de Arabische landen in gevaar brengt. President Kekkonen van Finland is vanochtend per trein in Moskou aange komen voor een officieel bezoek van vier dagen aan de Sovjet-Unie. De president fe| Brezjnef, r Kroesltsjef, Kekkonen op het station op. Verwacht van de Sovlet-Unie, Brezjnef, en de mi nister-president, wordt dat in de vier dagen van Kekko- nens bezoek een Russisch-Fins economisch akkoord zal worden ondertekend. Samuël David Hogan, een lid van de sekte „Jehova'6 getuigen" in Atlanta (VS) die na een ongeluk dreigde dood te bloe den en bloedtransfusie weigerde, is op verzoek van zijn schoonvader door een rechtbank „geestelijk onvermogend" ver klaard. Hij kreeg daarna terstond een bloedtransfusie en er is nu alle kans op herstel. Als hij hersteld is, zal de recht bank hem weer „in het bezit van zijn geesteiyke vermogens" verklaren. Voor een militaire rechtbank in Ma drid is een proces begonnen tegen acht tien personen, verdacht van pogingen om de verboden communistische party te or ganiseren. Tot de beklaagden, o.w. een vrouw, behoren een arts en een ingenieur. Allen worden ervan verdacht vorige win ter in Praag een congres van de Spaanse communistische partij te hebben bijge woond. Charles Heger heeft zich bereid ver klaard Baron de Vleeschauwer op te vol gen als Belgisch minister van landbouw. Hij is 58 jaar oud, doctor in de rechten en bestuurslid van de orde van advocaten te Namen. Voorts ls hij lid van de Pro vinciale Kamer van Landbouw en van de Hoge Landbouwraad. In 1946 werd hy voor het eerst als volksvertegenwoordiger gekozen, wat hy bleef tot de verkiezin gen van Juli 1958. toen hij tot senator werd gekozen. Van '50-"54 vervulde hy eveneens het ambt van minister van Landbouw. In een zaterdag te Washington ge publiceerd officieel rapport wordt gezegd dat de V.S. in de komende Jaren hun in spanning op het gebied van het weten- schappeiyk onderwys moeten vergroten, op straffe van verlies van hun positie in de wereld en hun vryheid. Volgens het rapport is er behoefte aan meer en beter gevormde mensen van de wetenschap. Aanbevolen wordt, het aantal universitei ten voor onderzoek in de volgende 15 Jaar te verdubbelen De socialistische burgemeester van West-Berlijn. Wllly Brandt, is zaterdag ochtend door Paus Johannes in particu liere audiëntie ontvangen. Na het onder houd. dat twintig minuten duurde, zei Brandt dat het in een sfeer van welwil lendheid had plaatsgevonden en dat het hem ten zeerste had bevredigd. Een Ita liaanse prelaat van het Vaticaanse staats secretariaat had als tolk gefungeerd. De gezondheidstoestand van Sir Winston Churchill, die dinsdag J.l. bij een val een beentje in de rug brak, gaat goed vooruit. Lord Moran. zijn arts, ver klaarde zondag dat de patient wellicht op 30 november, als hy zyn 86-ste verjaardag viert, het bed zal kunnen verlaten. In Rochester, in de Amerikaanse staat Minnesota, zyn een predikant en zijn zes kinderen van een half tot zeven jaar oud, om het leven gekomen, toen hij vrijdagavond met zijn auto tegen een brugleuning reed. Een Atlas Major, van de Nederlan der Blaeu in 1663 in Amsterdam in twaalf delen verscheen, heeft zaterdag op de Londense veiling Hodgon 3.300 pond ster ling (ca. 33.000 gulden) opgebracht. De koper was een Nederlander, de heer N Israël. De rechtbank van Karlsruhe heeft drie jongelui die in mei van dit Jaar in Karlsruhe aanplakbiljetten met „Volk erwache N.S.D.A.P." verspreidden en hakenkruisen op muren kladderden, tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van zes tot twaalf maanden veroordeeld. Een hunner wilde na een nationaal-soclalis- tlsche „machtsoverneming" generaal wor den, de ander „Relchsgaulelter" Het Comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking wil aan Ko ning Boudewijn en Dona Fabiola de Mora het Comité Benelux heeft daarvoor aparte girorekening (girorekening 1844 van Plerson. Heldring en Pierson te 's-Gravenhage onder vermelding van „hu- weiyksgeschenk Koning Boudewyn") ge opend, waarop bydragen s kunnen worden gestort. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Verz.pro- gramma. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.25 Toespr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Prome- nade-ork. en sol. 20.35 May-day, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Kamerork. en soliste. 22.00 Volk en Staat: parl.comm. 22.15 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Omr.ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit. lezing. 19.00 Gitaarspel. 19.30 Mu zikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 2.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 23.00 Gram. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Fllmvenster. 20.55 Muzlk. progr. 21.10 Broadway ex press. filmimpressie. 21.30 Cabaretprogr. „Organisatie van Pentagon verouderd", zegt Senator De Amerikaanse Democratische Sena tor Stuart Symington heeft, na een on derhoud met de pasgekozen president Kennedy, verklaard, dat het Pentagon het Amerikaanse ministerie van De fensie) zijn organisatie nog steeds ba seert op opvattingen daterend uit de tweede wereldoorlog en zich niet heeft aangepast aan de huidige vraagstukken. De Senator zei, dat de nieuwe regering zal streven naar wijziging van de defen siestructuur, in het licht van de tijdens de laatste jaren verworden technologi sche vooruitgang. Symington verweet tenslotte de rege- ring-Eisenhower, niet voldoende aan dacht besteed te hebben aan de kwestie van internationale controle op de bewa pening. MAANDAG De Lakenhal: Ver. Oud-Lelden. Spr. dhr. H. M. Mensonides over: „Oude ge bouwen in Den Haag". 8 uur nam. Den Burcht: Groninger toneelclub uit Haarlem speelt ,,'t Kefeetje aan de grens". 7.45 uur nam. Acad. Ziekenhuis (aula): Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landsteiner onder scheidingen. 8 uur nam. Schouwburg: „De Gastspelers" spelen: „Het witte schaap van de familie". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. DINSDAG Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O. Lezing Ben Levi over het Franse chanson. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studiekrlng „De vlinder". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. De Harmonie Expogé: Dhr. D. W. Ko lenbrander over: „Hoe leer ik muziek waarderen". 8 uur nam. Hogewoerd 106: Opening sociëteit S.SR. 4 uur nam. In den vergulden Turk: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. M. Euwe over administratieve automatisering. 12 30 uur nam. Rapenburg 61 K. en O.-studiecursus „Het dubbele gezicht der filosofie". 8 uur nam. RijksherbariumLedenverg. Kon Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dhr. Gan Tiang Tek over nieuwe ar cheologische vondsten in China. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „Het hemelbed". 8 uur nam. ZomerzorgLedenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. DONDERDAG Academie (receptiekamer): Receptie S.S.R. 7.15 uur nam. Café Anlba (W. Singel)Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland— Engeland. Lezing mr. Hugh Paget over kunst in Nederland en Engeland. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Leldse Assuratie Club. Spr. dhr. H. Th. Boersma over „Mijn er varingen als scheeparts". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing mevr. Wlna Born over: „Wijn in de praktijk". 2.30 uur nam. Intocht St.-Nicolaas. Aankomst Station 1.50 uur nam. Route: Stationsweg. Steen straat. Kort Rapenburg. Breestraat. Koorn- brugsteeg. Stadhuis. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „Het hemelbed". 8 uur nam. Stadzaal (grote zaal): K. en O. „I Mu sici dl Roma". 8 uur nam. Rem. Kerk: Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Christendom en zijn geestelijke mededingers". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Filmavond Ned. Chr. Stationsweg 43: Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland 3 uur nam. Relsver. over Zwitserland. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Kontakt cie Kinderbescherming. Inleiding zuster Ma rianne. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. ZATERDAG 't Boshuis (Hoflaan): Instuif 30-jarig bestaan C.J V. „Jong Leiden". 8 uur nam Doelenkazerne: Sinterklaasfeest voor kinderen leden Bond Ned. Militaire Oor logsslachtoffers 2.45 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., bijbelstudie: voorm. 11 uur. ds. W. Betram van Zeist. Oud-Leiden: Bezichtiging Eerste en Tweede Kamergebouw. Vertrek 1.15 uur nam. Garenmarkt. Stadszaal (grote zaal): Jubileum-feest avond P.C en L. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalSchilderijenexpositie Wedg- wood-prys 1960 (tot 28 nov.). LakenhalTentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd. 104 uur zondags 14 uur (tot 6 december) Rijksmuseum van Oudheden. Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). VOOR DINSDAG 22 NOVEMBER Hilversum I, 204 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Licht baken. lezing (herh.). 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok- nood klok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Pla- tennws. 13.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. (herh.). 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzending: Eilanden rondom Nieuw-Guinea's Vogel kop. n door S. van der Goot. KRO: 18.00 Hamondorgelspel. 18.20 Kaarten op tafel: gesprekken. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege: radiolessen. 21.00 Omr.ork., omr.koor en sol. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen- wyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.v. d. landb. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgel en trompet. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.25 Kamerkoor. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en draad, lezing. 15.30 Pianorecital. 16.00 Feiten en wensen aangaande de eindexamens V.H.M.O., lezing. 16.15 Or gelspel. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Amateurs- programma. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 A.A.A. moet U horen, praatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.05 Quizprogr. 22.00 Saxo foon en plano. 22.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Swing Expres. 23.30 Licht progr. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 De dans door de eeuwen heen, licht progr. 20.45-22.10 Julietta, film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragenbeantw. 15.00 Schoolradio. 16.00 Voordr. 16.30 Ge var. muz. 17.00 Onbekend. 17.30 Piano recital. 17.45 Lezing. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Gram. 20.30 Klankb. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.07-21.20 lezing) 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 John Howlett. orgel. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Nws. en 1oum. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Hoorso. 21.31 Lichte muz. 2.00 Onbekend. 23.15 Gram. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 23.35 Pia norecital. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. Geen opgave ontyangen. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.15 Pianorecital. (Om 12.30 Weerber.) 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Fragm. uit Fi garos Hochzeit, opera. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Zang- recital. 17.00 Nws. 17.05 Lichte muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Soortkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. I9 60 Lezing. 20.00 Literair progr. 20.30 Gram. 21.00 Omrork. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.32 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14 45 Gevar. muz. 15.30 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 19 30 Nws. 20.00 Svmf.conc. en solist. 22.00 We- reldnws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Trianon „Die Brtlcke". 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Re\ ..Michigan Kid". 14 Jaar. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Handelaren in meisjes". 18 jr. Lido „Voetstappen ln de nacht". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Roman Holiday". A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Noblesse Oblige". 18 jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino ..Moulin Rouge". 18 jaar. Werk- daeen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur. Astra-theater Wassenaar „De zaak MP" Dag. 8 uur. Zat. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 7 en 9.15 uur. Maandag 8 uur. Dlnsd. 8 uur. Woensd. 2.30 uur. Donderd. 8 uur. Elke leeftyd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Bil geen gehoor bil Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222 VFCPR APPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) B Bu S cS Amsterdam zwaar bew. ozo 4 9 7 4 Den Helder geh. bew. z 5 8 7 8 Ypenburg Vlissingen geh. bew. geh. bew. zo ozo 4 8 10 10 7 8 5 6 Eelde geh. bew. z 4 7 5 3 De Bilt zwaar bew. zo 2 9 6 3 Twente geh. bew. zzo 2 7 7 5 Eindhoven zwaar bew. ozo 4 10 6 7 Z.-Limburg zwaar bew. O 6 9 5 5 Helsinki geh. bew, nw 1 -7 -7 5 Stockholm onbewolkt nnw 2 -0 -3 2 Oslo onibe—kt n 1 -0 -7 0.2 Kopenhagen licht bew. O 3 2 -3 12 Aberdeen regen ozo 4 8 7 Londen regen gen. bew. ozo 4 12 8 1 Brussel ozo 4 10 7 1 Luxemburg zwaar bew. zzo 4 7 2 0.5 Parijs geh. bew. zo 2 12 4 0 Bordeaux r*gen zo 8 11 9 0.5 Grenoble geh. bew. zo 5 12 0 0 Nice licht bew. zzo 7 17 7 0 Beriy-.- onbewolkt ozo 2 7 -1 0.4 Frankfort geh. bew. no 2 9 1 0.3 München onbewolkt zzo 1 8 -1 0.3 Zürich mist w.stil 11 -2 2 Genève licht bew. w.stll 10 -1 0 Locarno onbewolkt w.sti 13 -2 0 Wenen half bew. z 2 9 2 0 Innsbruck licht bew. ozo 1 9 -4 0 Belerado onbew-'*-* w.stil 11 1 3 Rome licht bew. w.stll 17 4 0 Alaccio nnVvwolkt O 4 17 3 0 Madrid regen z 8 14 10 9 Mallorca zwaar bew. no 4 10 10 0 Lissabon geh. bew. wzw 8 16 13 2

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2