Japanse regeringspartij boekte een winst van veertien zetels (nu 297) ns Chinees slavinnetje erfde in 1960 Engels fortuin! Zandzuiger gekapseisd op rivier in India -12 Nederlanders omgekomen WEERBERICHT Linkse socialisten herwonnen groot deel van de zetels van de afgescheiden gematigde groep Hebt u dit ongelofelijke (maar ware!) verhaal gemist? Jammer! Het stond in Drama voltrok zich in enkele minuten Meerkabel knapte; vaartuig prooi van verraderlijk kolkende rivier RUSSISCHE VLIEGTUIGEN VOOR CUBA (f)uc/ QTie leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 No. 30208 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. a. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 oer maand; f059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gisteren zijn veertig miljoen Japanners naar de stembus gegaan: premier Ikeda en zijn liberaal-democratische partij hebben daarbij een overwinning geboekt. Volgens officiële gegevens is de einduitslag: liberaal-democraten 297 (totnutoe 283), socialisten 145 (122), demo cratische socialisten 16 (40), communisten 3(1), andere partijen 6 (2). Uit deze cijfers blijkt, dat de socialisten, die deze zomer de demon straties tegen generaal Eisenhower gesteund hebben, juist het aantal van 23 zetels hebben gewonnen, welke verloren werden door de gematigde democratische-socialisten, die vorig jaar uit protest tegen de gewelddadige politiek van de leider van de socialistische partij (de onlangs vermoorde Asanoema) tot afscheiding overgingen. Het anti- Amerikanisme blijkt dus in Japan wel „lonend" te zijn Overigens werden deze verkiezingen gehouden tegen een achter grond van grote welvaart. Ook de vooruitzichten zijn goed. De rijst oogst belooft een record te worden en de industrie heeft de arbeiders grote gratificaties voor de jaarwisseling in het vooruitzicht gesteld. Welvaart in liet laiul en goed vooruitzicht De liberaal-democraten, die een neu- tralistische politiek met kracht afwijzen, hadden in de verkiezingscampagne ge wezen op de welvaart in het land en plannen voor economische expansie aangekondigd. Waarnemers achtten het vóór de verkiezingen mogelijk, dat deze partij meer dan twee derden (312) van het aantal zetels in het Huis zou krijgen waardoor zij zo nodig de grondwet kon wijzigen, maar dit aantal heeft zij dus niet gehaald. Op Akao Bin, voorzitter van de uiterst- rechtse party voor een Groot-Japan, K INFILTRATIEPOGING IN NED.-NIEUW-GUINEA Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren in antwoord op vragen meegedeeld, dat „er ongeveer vijf dagen geleden aan de zuid-westkust van Ned. Nieuw-Guinea een infiltratiepoging schijnt te zijn ge weest". Hij kon geen inlichtingen verstrekken over de plaats van herkomst of over het aantal van de infiltarnten. Het mi nisterie had „enkele aanwijzingen" voor een dergelijk voorval ontvangen, maar deze waren zo vaag dat de woordvoer der, naar hij zei, er op dit ogenblik „werkelijk geen verstandig woord over kon zeggen". Aanslag op paleis van Sjah? Passagiers en bemanningsleden van een toestel van de „Pan American Air ways", dat hedenochtend uit de Perzi sche hoofdstad Teheran in Beiroet (Li banon) arriveerde, maakten melding van een aanslag op het paleis in Teheran, waar de Sjah, zjjn echtgenote en de kroonprins verblijven. De aanslag zou vannacht zijn gepleegd. Het Franse persbureau AFP voegt hieraan toe, dat men dit bericht met het grootst mogelijke voorbehoud moet behandelen. Het is tot nu toe nog op geen enkele manier bevestigd. POLITIEKE ACTIVITEIT WEER TOEGESTAAN Radio-Djakarta heeft zaterdag mee gedeeld, dat de Indonesische politieke partijen met ingang van 1 december weer toestemming hebben om politieke activiteit te ontplooien. Sinds 26 september j.l, was dit voor geheel Indonesië en alle politieke par tijen verboden. Het besluit om aan dit verbod een eind te maken is donderdag j.l. genomen tijdens de eerste zitting van het raadgevend lichaam van de „opperste oorlogsleiding", aldus Radio- Djakarta. Polygamie in Indonesisch leger verboden De commandant van het Indonesische leger op Zuid-Sumatra heeft onlangs in een dagorder zijn soldaten verboden meer dan een vrouw te hebben, tenzij zij een schriftelijke verklaring van hun eerste vrouw kunnen overleggen, die verklaart geen bezwaar te hebben tegen een tweede. Hoewel polygamie niet verboden is in Indonesië, is deze dagorder van de com mandant zeer welkom voor de vrouwen verenigingen in Indonesië, die een cam pagne voeren voor de afschaffing van polygamie. waarvan ook Jamagoetsji, de moorde naar van de Japanse socialistische leider Asanoema, deel heeft uitgemaakt, zijn in het kiesdistrict van Tokio, waar hij kandidaat was gesteld, slechts 150 stemmen uitgebracht. Akao Bin was, in verband met het onderzoek naar deze moord gearresteerd. Hij was tegen borg tocht op vrije voeten gesteld, om aan de verkiezingscampagne te kunnen deel nemen. ABDOEL RAHMAN VRIJDAG IN ONS LAND Bespreking over N.-Guinea (Van onze Haagse redactie) De premier van Malaya, Tengkoe Abdoel Rahman, heeft minister president De Quay in een ant woordbrief geschreven, dat hij vrijdagmiddag met het lijnvliegtuig van de KLM op Schiphol zal aan komen voor het voeren van besprekingen over zijn plannen met betrekking tot Nieuw-Guinea. Wanneer de heer Tengkoe weer vertrekt, staat nog niet vast. Dat hangt af van de vliegverbinding met Koeala Loempoer. OOK VERBREKING DER POSTVERBINDING MET INDONESIË Nadat de Indonesische regering op 17 november de telefonische en telegra fische verbindingen met Nederland heeft verbroken, overweegt zij thans aldus „Antara" ook een verbreking van de postale verbindingen. De Indonesische regering zou deze maatregelen zien als een uitvloeisel van het verbreken der diplomatieke betrekkingen. Vlucht uit Tibet duurt nog voort Premier Nehroe van India heeft be kendgemaakt, dat 24.480 Tibetanen van maart 1959 tot oktober 1960 uit Tibet waren gevlucht en in India waren aan gekomen. Volgens de cjjfers, die Nehroe het parlement gaf, is de uittocht uit Ti bet de laatste maanden niet afgenomen. In september verlieten nog bijna 4.000 Tibetanen hun land. Nehroe verklaarde, dat de regering tot oktober 5.187.196 roe- piahs heeft uitgegeven voor hulpverle ning en huisvesting. Overstromingen in Jordanië: 30 doden Overstromingen in Jordanië als gevolg van langdurige zware regenval hebben aan dertig mensen het leven gekost; 25 mensen worden nog vermist. Het merendeel van de slachtoffers is gevallen onder nomaden die ten noorden van de Jordaan verblijven, en onder de Palestijnse vluchtelingen die in kampen wonen. Voor de Jordaanse boeren is de regen val ee.i uitkomst, daar het land reeds drie jaar van grote droogte te lijden heeft gehad. Ook in Syrië hebben zich overstromin gen voorgedaan. Een vrouw verloor het leven en een andere werd ernstig ge wond. Lawine in Japan eist tien mensenlevens Een reusachtige lawine heeft zater dag 55 Japanse studenten overvallen die op weg waren naar de top van de beroemde berg Fujiyama. Tien alpinisten kwamen om het leven. Van de 45 geredde bergbeklim mers zijn er dertig gewond, van wie zeventig ernstig. In 1954 eiste een lawine op de Fujiyama vijftien mensenlevens. (Advertentie) WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuidwest Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 NOVEMBER. Zon op: 8.11 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 11.30 uur; onder: 20.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.15 en 17.30 uur; laag water te 1.00 en 13.20 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Twaalf Nederlanders, vijf Indiërs en één Ceylonees zijn vrijdagavond omgekomen, toen de cutterzuiger „Lake Fithian" kapseisde op een zeer gevaarlijk gedeelte van de Hooghli-rivier op 50 kilometer af stand van Calcutta. Een woord voerder van de Indiase rivier inspectie noemde het omslaan van de half Nederlandse, half Franse zuiger „het ergste drama op de rivier de Hooghly in veertig jaar". Het drama voltrok zich in enkele mi nuten. Vijftig bemanningsleden waren aan boord van de zuiger, toen een hoge vloedgolf teveel bleek voor de stalen kabel, waarmee het vaartuig lag ge meerd. De kabel knapte en het vaartuig was een willoze prooi van de verrader lijke draaikolken en stromingen, die daar in de rivier door een uitstekend stuk land worden veroorzaakt. Het sloeg om en was in enkele minuten onder water verdwenen. De slapende, pratende of kaartende bemanning werd volkomen verrast door het drama. De onmiddellijk tehulpsnel- lende boten waren zeer spoedig bij de plaats des onheils. Zij zochten de gehele nacht naar overlevenden. Helaas, ze von den slechts zeven Nederlanders en 25 Indiërs. Voor achttien mensen kwam zelfs deze snelle hulp te laat. De 54-jarige kapitein J. G. Mulder uit Nieuwersluis een van de mannen, die wel opgepikt werden heeft verklaard, dat de zuiger „te snel gezonken is om iets te kunnen doen". Zelf heeft hij ruim een uur rondgezwommen voordat hij ge red werd. Beddingverbetering De cutterzuiger, die voor de helft eigendom is van de Amsterdamse Bal last Maatschappij en voor de andere helft van een Franse maatschappij, werkte met nog een dergelijk vaartuig in opdracht van de havenautoriteiten van Calcutta aan een verbetering van de bedding van de rivier de Hooghly. Het werk werd uitgevoerd met finan ciële steun van de Wereldbank. Het doel van de werkzaamheden was de bedding zo te maken, dat er niet meer zo'n snelle stroom zal staan. De overlevenden van de ramp zijn in Fulta, aan de mond van de rivier on dergebracht. Eén van de Indiërs is zwaar gewond. De overigen maken het goed. Gistermorgen hebben duikers een eerste onderzoek ingesteld. Zij konden het stoffelijk overschot bergen van één van de omgekomen Nederlanders. Zijn naam is nog niet bekend. Een duiker van de havenautoriteiten, die het 1300 ton zware vaartuig had onderzocht, zei, dat de meeste verblij ven leeg waren geweest. Dat wees er, volgens hem op, dat vele bemannings leden hun plaatsen hadden verlaten In De Nederlandse zuiger Lake Fithian", die bij Calcutta is gekap seisd, waarbij twaalf Nederlanders verdronken. Tien Nederlandse op varenden werden gered. de enkele minuten, die waren verstre ken, voordat de „Lake Fithian" onder water was verdwenen. Maar volgens hem hadden ze toch niet de oppervlakte le vend kunnen bereiken, ook al hadden ze uit de zuiger kunnen ontsnappen. Vandaag zouden duikers nogmaals in het schip afdalen om te zoeken naar de overige vermisten. De „Lake Fithian" was in december 1958 in Calcutta aangekomen en in fe bruari 1959 begonnen met het uitbag geren van de rivier. De slachtoffers De namen van de omgekomen Neder landers zijn: A. van der Meij, Beverwijk, 36 jaar, elektriciën, gehuwd; C. M. Har- teman, Tiel, 49 jaar, stortbaas, gehuwd; J. Rozenbrand, Haarlem, 39 jaar, stort baas, gehuwd; M. G. N. Pronk, Warmen- huizen, 25 jaar, draglinedrijver, onge huwd; M. G. van Vliet, Sliedrecht, 46 jaar, chef cutterbaas, gehuwd; A. M. van der Starre, Kampen, 29 jaar, cut terbaas, gehuwd; G. Holleman, Haar lem, 33 jaar, onderhoudsmonteur, onge huwd; G. P. Schelvis, Wijk aan Zee, 40 jaar, bediening drijvende leiding, onge huwd; G. van Werd, Sliedrecht. 22 jaar, bediening drijvende leiding, ongehuwd; J. G. Hummen, Bussum, 38 jaar, wacht- machinist. gehuwd; W. Bos, Breda, 37 jaar, lasser, gehuwd. J. M. L. Witsen- burg, Amsterdam, 38 jaar, lasser, ge huwd. Onlangs zijn 25 gedemonteerde straaljagers van Russisch makelij in Cuba aangekomen. De jacht vliegtuigen zijn in de voormalige Amerikaanse legerbasis San Julian in elkaar gezet. Dit meldt het Italiaanse persbureau Continentale (dat zich toelegt op berichtgeving uit de communistische landen) uit Praag. Op het vliegveld van San Julian zouden zich ook verschei dene bommenwerpers van Russisch makelij bevinden. De Cubaanse minister van Buiten landse Zaken, Roa. heeft de opdracht van Eisenhower aan de Amerikaanse vloot om patrouillediensten in het Cara- ibische gebied te verrichten „een daad van agressie" genoemd. Daarentegen heeft gisteren de Guatemalaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, Machado. verklaard, dat de Amerikaan, se maatregel een volkomen rechtmatige daad is. Machado ontkende met klem, dat deze maatregel een inbreuk zou be tekenen op de soevereiniteit van welke staat ook. Diverse Braziliaanse bladen hebben eveneens hun goedkeuring gege ven aan het besluit van Eisenhower. De minister van Buitenlandse Zaken van Brazilië, Lafer, heeft overigens ge pleit voor een gezamenlijke actie van de Amerikaanse volkeren, om te voorkomen dat de dictatuur in Zuid-Amerika veld wint. Hjj zei, dat de groeiende onrust in Latijns-Amerika een uitweg zoekt in re volutie en d3t het noodzakelijk is ge worden, dat de Amerikaanse staten zich gezamenlijk verdedigen tegen een re gime, dat tegen de volkswil, de religie en het vrijheidsbesef is. Koningin fuliana woonde zater dag een gedeelte bij van de viering van het derde lustrum van „Kerk en Wereld" in het recreatiecentrum in Doorn. De Koningin en de presi dent-curator van „Kerk en Wereld" mr. H. F. van der Meer bij de ma quette van het nieuwe internaats gebouw van de WIKA-opteiding. Schandalig besluit Het Westberlijns socialistische blad .Berliner Stimme" heeft felle kritiek ge leverd op het „schandalig besluit" van een rechtbank in Sleeswijk, Hitiers mi nister van Justitie Franz Schlegerber- ger een pensioen van bijna 3000 mark per maand toe te kennen. Een slacht offer van de nazi's kan in West-Duits- land max. 600 mark per maand ont vangen! Malaria-bestrijding in Indonesië Het hoofd van de afdeling Oost-Indo- nesië van het staatsbureau voor de ma lariabestrijding heeft te Makassar mee gedeeld dat er in Oost-Indonesië jaar lijks 10.000 mensen aan malaria bezwij ken. De Indonesische regering heeft een campagne op touw gezet om de malaria binnen tien jaar uit te roeien. Naar verwacht wordt zal binnenkort een vergadering worden bijeen geroe pen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de OAS-landen om de be schuldigingen van Guatemala te be spreken, dat Cuba schuldig zou zijn aan de onlusten in Guatemala. Een klerk van de Amerikaanse am bassade in Havanna. Henderéon, is za terdagavond in een straat in de Cu baanse hoofdstad door een revolverschot ernstig gewond. Een kapitein van het Cubaanse leger, die het schot loste, ver. klaarde later dat hij de Amerikaan niet opzettelijk had geraakt. In een bar had men Henderson gevraagd zijn verterin gen in Cubaans geld te betalen Deze zou hebben geantwoord dat hij weigerde in „communistisch geld" te betalen. De kapitein verzocht Henderson daarop hem naar een politiebureau te volgen, maar toen beide mannen op straat wa ren zou de Amerikaan zich hebben ver zet. Om hem schrik aan te jagen maakte ik gebruik van mijn revolver die per ongeluk afging, aldus de Cu baanse officier. Is een goede toekomst u één avond luisteren waard? (xie advertentie elders in dit blad) Rituele moord van 27 eeuwen geleden Te Hasanloe, aan de zuidelijke oever van het Oermia-meer, in Per- zië, heeft een Amerikaanse oudheid kundige expeditie de resten gevon den van 44 meisjes. Zij zouden 2700 jaar geleden slachtoffers zijn ge weest bij een rituele plechtigheid. De geraamten van de meisjes, die ge tooid waren met sieraden zijn gevon den in een grote zaal onder de ruines van een paleis. Uit Het Leidsch Dagblad van 21 November 1860: f Door de regering is thans bepaald dat met den len Mei van het volgende jaar te Arn- f hem voor vast gevestigd zal wor- f den het regiment rijdende Artil- f lerie uit Leiden, hetwelk gekom- f mandeerd wordt door den kolo- f nel P. A. G. van Wickevoort Crommeiin.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1