OUD-PREMIER ORATIE VAN DR. DREES AANWEZIG BIJ PROF. DR. I. SAMKALDEN ESSO PETROLEUM FILMS Structuur en bestuurskracht van cle internationale organisaties voor óliehaard Shakespeare voor de jeugd Trapbekleding „Die Brücke": VAN DEZE WEEK schokkende film over kinderen aan Duitse front Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 november 1960 Derde blad no. 30207 Onder een voor een inaugurele oratie ongebruikelijk grote belang stelling aanvaardde prof. dr. I. Samkalden gistermiddag in het Groot Auditorium het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse Univer siteit in het recht van de internationale organisaties. Prof. Samkalden. die lid is geweest van de Tweede Kamer, sinds enkele maanden lid is van de Eerste Kamer der Staten Generaal en van 1956 tot 1958 de post van minister van Justitie heeft bekleed in het laatste kabinet-Drees, vond onder zijn gehoor onder andere oud minister-president dr. Drees. oud-minister Algera en vele leden van de beide Kamers der Staten Generaal, benevens oud-collegae van de Wageningse Landbouwhogeschool, aan welke instelling hij met ingang van 1952 enige jaren hoogleraar is geweest. Prof. Samkalden is voorts lid van de Sociaal Economische Raad, uit welke kring eveneens belangstelling bleek te bestaan voor de oratie van gistermiddag, welke gewijd was aan de structuur en de bestuurs kracht van internationale organisaties. Prof. Samkalden concludeerde in zijn rede, dat vooral de laatste drie jaar veel hebben bijgedragen tot de vorming van een antwoord op velerlei juridische problemen betreffende de internationale organisaties, doch dat deze antwoorden nog steeds niet onomwonden kunnen wor den gegeven. Uiteindelijk zal het van de geestelijke instelling van de mensen zelf meer dan van de vorm en interpretatie van de verdragen moeten afhangen, of op de thans reeds gelegde grondslagen van een internationale rechtsorde een werkelijk Europese samenhang kan wor den opgebouwd. ganisaties hen in staat stelt de span ning te weerstaan tussen de belangen van de collectiviteit en de belangen van de Staten-leden. Drie kenmerken Welke organisatorische factoren zijn nu in dit verband van betekenis? Als 'n bijdrage tot de beantwoording van deze vraag, nam spreker een drietal structu rele kenmerken van hedendaagse inter nationale organisaties in beschouwing. Het eerste kenmerk is het secretariaat, de „eigen" administratie. Deze neemt in betekenis toe naarmate de organisatie meer bestuurskracht ontwikkelt, maar bevordert ook zelf door haar bestaan en haar werk de toeneming van die be stuurskracht. Zowel in de geschiedenis van de VN als in die van andere, regio nale organisaties zijn daarvan voorbeel den aan te wijzen. Het tweede kenmerk is de taak die de organisatie te vervullen heeft. Naarmate de statutaire taak concreter en omlijn- der is, draagt ze meer bij tot het ver sterken van de zelfstandige bestuurs kracht. die het internationale lichaam ontwikkelen kan. Dit criterium valt geenszins samen met het onderscheid tussen wereldomvattende en regionale organisaties: er zijn verscheidene voor beelden te geven van organisaties die een grotere kring van landen omvatten en nochtans meer bestuurskracht op brengen dan andere organisaties met 'n beperkter kring van leden. De wissel werking tussen de twee tot dusver be sproken kenmerken het secretariaat en de doelstelling is eveneens van be lang. Ieder actief secretariaat, dat een concrete en duidelijk aangewezen taak voor „zijn" organisatie te vervullen ziet. zal daartoe het uiterste uit de statutaire mogelijkheden willen halen. Het derde kenmerk is het personenge- bied van de organisatie, d.w.z. de kring van degenen aan wie de organisatie rechtstreeks rechten kan toekennen ep verplichtingen kan opleggen. Er is in het internationale recht al geruime tyd een streven deze kring niet beperkt te houden tot staten, maar ook uit te strek ken tot anderen, natuurlijke en rechts personen. Het is vooral op dit punt, dat recente Europese verdragen zoals de Europese Conventie voor de Mensen rechten en de drie Europese Gemeen schappen een ware stroomversnelling hebben gebracht. Een stempel op de samenleving Prof. Samkalden stelde, dat in de sa menleving de laatste tientallen jaren de betekenis van de georganiseerde groep sterk is toegenomen. Dit blijkt uit aller lei verschijnselen in ons rechtsleven, in het privaatrecht evengoed als in het publiekrecht. Collectieve contracten, on dernemersovereenkomsten en het recht der rechtspersonen enerzijds, nieuwe territoriale en functionele openbare lichamen anderzijds drukken hun stem pel op onze samenleving. Zelfs is het zo, dat men is gekomen tot strafbaarstelling van gemeenschap pen. waarvan de economische wetgeving treffende voorbeelden geeft. Grens-overschrijding Dergelijke algemene verschijnselen strekken zich niet slechts tot de lands grenzen uit. Zij overschrijden deze in twee opzichten. Vooreerst komen ze ook in het rechtsbestel van andere landen voor en dwingen ons daardoor tot een veel intensiever beoefenen van de rechtsvergelijking. In de tweede plaats doen zich deze verschijnselen ook voor in de internationale st-aten-orde. Daar hebben ze geleid tot een groot aantal, onderling in structuur, taak en omvang sterk uiteenlopende, internationale or ganisaties. Dat proces is van jonge da tum: het begon in wezen pas bij de op richting van de Volkenbond en het kwam eerst na de Tweede Wereldoorlog tot ruime ontplooiing. Sindsdien heeft Mt de aard van de internationale be- :~:kkingen vooral beïnvloed, omdat de organisaties er een min of meer zelf standige plaats zijn gaan innemen. Die zelfstandigheid is afhankelijk van de mate. waarin de structuur van die or- Venlose huismoeder stuurde brief naar minister Beerman (Van onze Limburgse correspondent) De Venlose huismoeder mevrouw Dommeck-van Gemert heeft dezer da gen haar brief naar de minister van Justitie gezonden, waarin zij de minister verzoekt haar een persoonlijke audiën tie toe te staan. Zoals bekend richtte zfj reeds enige tijd geleden een request tot de bewindsman, waarin zij rigou reuze maatregelen verzocht tegen het steeds toenemend aantal psychopaten dat zich aan kinderen vergrijpt. Tot heden ontving zij 4000 brieven uit alle delen van het land en zelfs uit België van mensen die met haar actie in stemmen. Gewapend met al deze adhe siebetuigingen wil zij nu persoonlijk bij de minister haar verzoek nog eens on derstrepen. Vanavond zal zij voor de televisie in het KRO-programma „Brandpunt" het een en ander over haar actie vertellen, waarna deskundigen dit zeer actuele woord geleid. De structuur der verdragen laat vete mogelijkheden open. Tussen 1950 en 1960 is het volkenrecht met nieuwe, eigenge- aarde Europese organisaties ver rijkt. Zij betekenen een sprong naar hechter geordende gemeenschappen tussen Staten. De jurist constateert de grondslagen voor een Europese rechtsorde. De vraag of op die grondslagen het gebouw zal ver rijzen, moet hier open blijven. Het antwoord hangt meer af van de mensen dan van de verdragen, al dus besloot prof. Samkalden zijn rede. Oud-minister van Justitie, prof. Samkalden (links) wordt na zijn oratie geluk gewenst door de oud minister-president, dr. W. Drees en zijn oud-collega in diens laatste kabinet, mr. J. Algera van Verkeer en Waterstaat. (Foto L.D./Holvast) t Drukke receptie Na afloop van de oratie, die prof. Samkalden besloot met de gebruikelijke toespraken, vond in de ontvangstzaal van de Academie een zeer drukbezochte receptie plaats, tijdens welke de nieuwe hoogleraar talloze medewerkers uit zijn regeringsperiode de hand mocht druk ken. Filmheld John Wayne naar Nederland De held van minstens 100 Westerns en andere „stevige" films. John Wayne, is gistermiddag met een Caravelles lijntoe- stel van de Finn Air uit Parijs op Schip hol aangekomen. Deze 52-jarigé Ameri kaanse filmster, bekend uit films als „Stage Coach" en „Red River", vertelde dat hij twee dagen niets te doen had en daarom besloten had voor de eerste maal in zyn leven naar Amsterdam te gaan. „Je wipt in een uurtje per vlieg tuig over", zei hij. „Zondagnacht ga ik weer terug". Hij heeft zijn intrek in het Amstel Hotel te Amsterdam genomen. Van Parijs zal hij via Rome naar Tanganjika in Afrika reizen, waar hij 6 tot 8 weken verblijf moet houden bij de opnamen van een nieuwe Paramount film „Hatary" (Gevaareen verhaal over het vangen van wilde beesten, die bestemd zijn voor diergaarden en cir cussen. Hij speelt daarin samen met Elsa Martinelli en de Franse filmster Gérard Blain de hoofdrol. In Parijs houdt hij dezer dagen een oogje op de voorbereiding van de pre mière van zijn eigen gróte film „Ala mo", uitgebracht door zijn eigen maat schappij, Batjac Production. Advertentie de haardolie met het hoogste rendement (tsso) méér warmte minder roet zuinig P. M. PERQUIN HOGE MORSWEG 78, OEGSTGEEST - TEL. 21584 b.g.g. 21351 De Commissie Jeugdvoorstellingen uitgaande van K. en O. en de Leidse Jeugd-Actie organiseerde voor de leer lingen van de lagere klassen van het V.H.M.O. vrijdagmiddag en -avond twee voorstellingen van Shakespeare's „Spel der vergissingen" door de To neelgroep Arena. „Na een triest begin", aldus ontlenen wij aan het programma. „waarin Acgeon. een gevangen genomen koop man uit Syracuse, aan de hertog van Ephesus verhaalt hoe het noodlot hem heeft beroofd van zijn gade en tweeling zonen plus hun tweelingknechten, ko men de kluchtige verwikkelingen in het stadje Ephesus snel op gang. Het toe val wil namelijk dat de tweelingbroe ders zich beiden in de stad ophóuden, de een als gezeten burger en huisvader, de ander als vreemdeling, die de wereld rondzwerft op zoek naar zijn verloren broeder. De gelijktijdige aanwezigheid Advertentie! met LINOLEUM, TRETFORD of RONYFELT. Vrijblijvend prijsopgaaf op aanvraag. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Nog geeri antwoord Die Gemeenschappen zijn mede daar door 't beeld gaan vertonen van rechts gemeenschappen met een eigen bestuur, en met eigen wetgeving en rechtspraak. Die ontwikkeling heeft al herhaaldelijk de vraag doen rijzen wat nu precies de aard is van het interne recht der ge meenschappen: of het zijn wortels meer vindt in het constitutioneel recht der staten, dat de structuur der organisa ties inspireert of in het volkenrecht, waaruit de organisaties zelf voortkomen. De rechtsontwikkeling van de laatste drie jaar heeft voor het be studeren van deze vraag reeds veel it"riaal geleverd, maar dat heeft probleem nog eens nader zullen toelich- i ten. I nog niet tot een onomwonden ant Trianon Van het Derde Rijk restte weinig meer dan een gebla kerde puinhoop, grotendeels be volkt door verpauperde, angstige en bitter teleurgestelde mensen, toen de waanzin van het Hitler- regime zijn toppunt bereikte. Want nóg waren er fanatici, die de nederlaag niet wilden erkennen, die hun kadaver-eer boven alles stelden. Kinderen van zeventien, zestien jaar, en vaak nog jonger, werden naar het front gestuurd ..Voor de Führer, volk en vader land We weten het. Het is ons verteld. We hebben erover gele zen. De film ..Die Brücke" laat het ons zien. En hoe! Woorden als „schokkend" en „aangrijpend" zijn te vaak gebruikt voor zaken van minder gewicht, dat wij ze hier nauwelijks kunnen hanteren om de betekenis van deze film aan te geven Over het gegeven kunnen we kort zijn Zeven schooljongens van omstreeks zestien jaar uit een Duits stadje worden op 26 april 1945 het verhaal heet waar gebeurd te zijn opgeroepen. Daarvóór zien wij hoe deze jongens in de familiekring leven, op school werken en hun vrije tijd besteden. Zij krijgen één dag om vertrouwd te raken met de meest elementaire begrippen van oorlog voeren. Dan worden zij met hun zevenen in de strijd „ingezet". Zij sneuvelden op één na. En de film registreert op afgrijselijk nauwkeurige wijze, hoe deze zes jongens sterven. Men kan bezwaren hebben tegen deze film, vooral tegen het o.i. typisch Duitse begin, maar het blijven bezwaren van ondergeschikt belang, die worden weggevaagd door het in-trieste slot. waaruit heel duidelijk de eerlijke bedoe ling van de makers blijkt: de mensen laten walgen van de waanzin die oorlog heet, ook al tonen zij ons maar één facet daarvan. Men kan twijfelen aan de waarheidsgetrouwheid van bepaalde de tails zoals het feit, dat de zeven jongens eigenlijk per ongeluk bij een kleine brug (waaraan de film zijn naam ontleent) bleven posten maar ze doen er uiteindelijk niet toe. Het gaat hierom. Kinderen, gewend „Indiaantje te spelen", voor wie in feite de belangrijkste zaken in de kern nog spel zijn. worden naar het „veld van eer" gestuurd. Voor hen hebben d Ilit- leriaanse bralleuzen nog niets van hun idealistische schijn verloren. En als zij als opdracht krijgen: „Vecht voor elke nieter vaderlandse bodem of sterft", dan betekent dit voor hen een gebod! En zij wagen het niet dit gebod te overtreden, zeker niet als de onder officier die de kinderen voor het ramp zalige lot had moeten behoeden, door zo'n waanzinnige stommiteit om het leven komt. Zij blijven op hun post, als de Amerikaanse tanks en stoottroepen naderen. Zij strijden Zij huilen Zij schreeuwen. Zij bijten in het stof, letter lijk en figuurlijk, een voor een. En als een Amerikaans soldaat naar hen roept: „Schiet niet, wij vechten niet tegen kin deren. tegen een kleuterschool", prikkelt dat alleen maar de woede van een van hen Want zij zijn geen kinderen. Zij zijn toch immers soldaten? Een film-tegenrde-oorlog, handelend over een nietig brokje geschiedenis uit de Tweede Wereldoorlog, moeten we die vijftien jaar na deze wereldbrand nog gaan zien? We hebben er immers al zoveel over gehoord. En zoveel over ge zien. En zoveel over gelezen. Het is waar. Maar even goed is het waar, dat wij mensen zo ontstellend snel vergeten. Roman Holiday Verrukkelijke reprise LUXOR Wanneer er één film is, die veel heeft bijgedragen tot de enorme populariteit van Audrey Hepburn, dan is dat wel de verrukkelijke komedie „Ro man Holiday", die jaren geleden reeds in de Sleutelstad heeft gedraaid. Zij speelt daarin de rol van een charmant prinsesje van een ongenoemde staat, dat tijdens een goodwill-bezoek aan Rome het enge keurslijf van het protocol ont vlucht. Door een slaapmiddel overmand wordt zij ergens op een plein in de Romeinse metropool aangetroffen door leen Amerikaanse journalist. Aanvanke lijk meent hij opgescheept te zitten met een aangeschoten jongedame, maar later ontdekt hij haar indentiteit en meent een groots verhaal binnen zijn bereik te hebben. Tezamen beleven zij in Rome een lange serie van soms nog al ongewone avonturen, waarbij het prin sesje af en toe op de rand van een on gehoord schandaal zweeft. Maar ten slotte overwint toch haar plichtsbesef en de journalist <de sympathieke Gre gory Peck) geeft aan vriendelijke men selijkheid de voorkeur boven een sen sationele primeur. Het is nauwelijks no dig deze „goede wijn" nog een krans mede te geven. De triomftocht, welke deze rolprent over de gehele wereld heeft gemaakt, spreekt voor zichzelf. Het al lergenoeglijkste verhaaltje, de lieftalli ge vertolking van Audrey Hepburn en het prettige optreden van Gregory Peck garanderen een zeer plezierig uurtje. „Noblesse oblige" man, die op zo slinkse en sluwe tóch Hertog werd, zich pas als 't te laat is.. Een fantastisch verhaal! Doch het is zó verrassend knap en origineel uitgewerkt, dat men er, on danks het wat trage tempo, geboeid naar kijkt. Bij al het gruwzaam cynisme, alle satire op het Victoriaanse Engeland met zijn streng conventionele opvattingen, alle schrijnende „humor" en rake spot, paart zich een creatie van Alec Guin ness in zijn verschillende d'Ascoyne- figuren, welke de grootste bewondering afdwingt. Het loopt goed voor de dader, tot het ogenblik, waarop een van de beide vrouwen, die een grote rol in zijn leven spelen, een valse beschuldiging doet, waarna de galg wacht. Tot het laatst behoudt de dader ogenschijnlijk zijn waardigheid en kalmte van „gentle man", gelijk het „Noblesse oblige" dat vereist. De rol van de moordenaar wordt vertolkt door Dennis Price, die bij alle gebeurtenissen zijn kalmte bewaart en volmaakt beheerst zijn misdaden ten uitvoer brengt. Enkele andere rollen zijn in volkomen harmonie gehouden met het ironische karakter van dit spannende verhaal, dat men zeker niet te zwaar moet opvatten, omdat het dan véél van zijn persifleren de charme zou verliezen. Ontegenzeglijk is het. onder de regie van Robert Hanier, tot een der grootste successen van de Britse filmproduktie uitgegroeid, mits men de geest welke eruit spreekt be grijpt en geen zout op alle ^slakken leggen wil Michigan Kid Schotvaardig REX Het gaat weer helemaal mis met die postkoets, waarin een kist met geld wordt meegevoerd. Een geluk, dat zich in die postkoets ook een stoere oud-sheriff bevindt. Een geluk ook. dat die sheriff Vrouwe Fortuna op zijn hand heeft, over een schietvaste hand beschikt en recht var lijf en leden is. Anders was het heel lelijk met onze sheriff afgelopen. Ja. ..Michigan Kid" kan er wat van. Hij bezweert het ge vaar. pompt enkele kilo's moordend lood in een stelletje nietswaardige schurken en zorgt ervoor, dat een overtollige hoe veelheid figuranten tot een minimum wordt beperkt en dat het technicolor- bloed weer rijkelijk over het gewillige scherm vloeit. Ge begrijpt, dat de bende, die een lieflijk stadje terroriseert het niet meer dan anderhalf uur uithoudt en tenslotte ihet loodje moet leggen tegen onze on- Satirisch cynisch j verschrokken held. Voor de moeite, die j hij zich moet geven om het publiek en ironisch I aangenaam te verpozen wordt hij uiter- aard beloond. De spanning wordt af- Studio In de weliswaar gesloten met pril huwelijksgeluk, hoogst cynische, doch heerlijk van beide knechten vergroot de verwar ring nog meer. De gelijkenis van de broeders, Antipholus van Syracuse en Antipholus van Ephesus. evenals die van de beide Dromio's is namelijk zo groot, dat geen sterveling kan zien wie wie is Dit leidt tot de meest onmoge lijke situaties, waarin de ongehuwde Antipholus van Syracuse wordt opge ëist door een hem totaal onbekende echtgenote en waarin de achtenswaar dige Antipholus van Ephesus tenslotte in handen van het gerecht belandt". Natuurlijk komt alles tenslotte te recht: Aegeon sluit behalve zijn verlo ren gewaande vrouw, ook zijn beide zo nen in de armen en de zwervende Anti pholus van Syracuse ziet zijn zoeken be loond met het herkrijgen van moeder, vader en broeder, benevens het verkrij gen van de hand van de schone Luciana. De vlotte vertaling was van Weru- meus Buning. Leontiën van Beurden ontwierp stijlvolle decors en kostuums Eric Vos voerde met veel fantasie en vaste hand de regie en gaf meerdere kostelijke vondsten te bewonderen. Van de spelers onderscheidden zich Jan van Kaste ren en Joop van den Donk als de tweelingen Antipholus. Paul van Gorkum en Peter van d.r Linden als de tweelingen Dromino. d;e er door gelijk afgestemd spel in slaag den de in Ephesus heersende verwarring op de zaal over te brengen. Nanni Ver meer was een aantrekkelijk-1 Adriana en Nettie Noordhoff een eharman;e Luciana. Van Henk Votel zagen wij een vermakelijke scène als schoenpoetser. De jeugd toonde haar ingenomenheid en dankbaarheid voor de kostelijke uren met uitbundige bijval. Voor Adriana en Luciana werd een verdiende bloemenhulde opgedragen. B. H Advertentie! satirische film „Noblesse oblige („Kind hearts and Coronets"), speelt de beroemde Engelse acteur Alec Guinness, karakterspeler van het grootste formaat, niet minder dan een achttal uiteenlopende rol len (mannen envrouwen). Vervuld van wraakgevoelen, omdat de hertogelijke familie d'Ascoyne hem uit stootte. daar zijn moeder een mesaillan- ce aanging met een operazanger, rust de „bastaard" Mazzini niet. voordat de titel van hertog hem tóch toevalt. Doch daartoe moet hij eerst de ganse familie d'Ascoyne uitroeien, wat een aantal moorden impliceert. Door een louter toeval wordt hij tenslotte van een moord die géén moord was beschuldigd, waar door hij in de gevangenis terecht komt. Op het laatste nippertje wordt hij ech ter vrijgelaten, omdat het bewijs, dat juist deze ène géén moord was, gevon den is. Doch zijn in de gevangenis achtergelaten memoires, zullen uitein- Moulin Rouge Fel bewogen leven van Henri Toulouse Lautrec CASINO Leiden is deze week wel de stad van de goede reprises In niet minder dan drie theaters zijn voor treffelijke films uit vroeger dagen te ruggekeerd. Zo ook in de bioscoop aan de Hogewoerd waar men nog eens kan zien en beleven met welk een bezieling en vuur José Ferrer een legendarische figuur van rond de eeuwwisseling in Parijs laat herleven: de schilder Henri comte de Toulouse Lautrec. Een man. wiens grote artistieke talenten gelou terd werden door zijn lichamelijke han dicap. Na een ongeluk in zijn jonge jaren wilden zijn benen niet meer groei en en zijn abnormaal kleine gestalte bezorgden hem een persoonlijk minder waardigheidscomplex. dat hij trachtte te vergeten in bijtend cynisme en de drank. Dat leidde tenslotte tot zijn on dergang. Maar in de jaren, dat hy rondzwalkte in de publieke vermaakcen- -tra van Parijs schilderde hij dat uit- deiijk de waarheid toch wel aan het gaansleven in de Franse hoof ui tegen licht brengen, zodat hij zijn gerechte het einde van de vor 1 eeuw op w. er- straf niet zal ontlopen. Dit realiseert de galoze scherpe wijze. Zijn schilderijen vormen de erfenis van een veel te kort, maar zeer bewogen leven, dat de film makers tot een evenzeer bewogen film geïnspireerd hebben. Zij hebben de uit zonderlijke figuur van Toulouse Lau trec met gevoel voor de artistieke groot heid op het witte doek gebracht. De sfeer van het frivole leven is uitbundig getroffen en de bittere teleurstellingen, die Lautrec in zijn leven heeft moeten ondervinden, zijn zonder enige terug houdendheid in beeld gebracht. Door dit alles is het een felle film gewor den, afwisselend aangrijpend en ontroe rend, vooral door de weergaloze wijze, waarop José Ferrer die ondanks zijn lichamelijke kleinheid toch grote figuur gestalte geeft. Voetstappen in de nacht Juwelenroof met een avontuurlijke nasleep LIDO Juwelenroof is niet zo een voudig als u denkt, nadat u het begin van deze film hebt gezien. De cynischs misdadiger Peter Carran heeft zich voor deze gelegenheid van de hulp van een vakman weten te verzekeren: de slo tenmaker John Bain, die na een ge vangenisstraf van 3 jaar wegens dood slag op de minnaar van zijn vrouw niet meer aan de slag kan komen. Maar als de buit dankzij de hulp van John is binnen gehaald, begint het verhaal pas goed op gang te komen. Want juwelen stelen is één ding. maar ze verkopen is een ander! Bovendien poogt Peter zijn tijdelijke vriend John op een dwaalspoor te brengen, teneinde de hele winst in de zak te steken. Maar John krijgt onverwachte bijstand: van Peters vriendin Gianna. Samen begin nen John en Gianna de jacht op hun aandeel in de opbrengst van de juwe len. Aan het slot komt er een merk waardige wending, wanneer Gianna niet zomaar een waardeloos vriendinnetje van een dief blijkt te zijn. maar een vrouwtje, dat zowaar tot betere gevoelens in staat is. overigens dankzij de liefde die tus sen haar en John is opgebloeid. Men ziet het: het scenario (ontleend aan een roman) is niet bijzonder sterk, maar als avontuurlijk verhaal met vele onverwachte wendingen zijn deze „Voet stappen in de nacht" meermalen fas cinerend. Ofschoon er taferelen in voor komen. die wat langgerekt schijnen, be zitten ze toch een grote mate van span ning. Wie van goede fotografie houdt, kan zijn hart ophalen. Dorothv Dan- dridge (in de rol van Gianna) heeft een zeer expressief gezicht, wat aan de regisseur allerminst is ontgaan: door talrijke close ups van dit beweeglijke gelaat slaagde hij erin naast het uiter lijke effect ook een psychologisch ele ment tot uitdrukkinr te brengen. De voornaamste overig waren toe bedeeld aan Trevor Howard en Edmund Purdom.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9