Televisierel in de Bondsrepubliek is een politieke prestigestrijd Jongeman zonder bevoegdheid voor de klas te Ederveen Larense Zusjes zongen op Leids rock 'n rollfeest PEPERDURE ORGANISATIE KAN OP 1 JANUARI NOG NIET DRAAIEN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 Jfilde de benen nemen, maar werd gegrepen (Speciale berichtgeving) Een 20-jarige jongeman uit Rotterdam heeft ongeveer 14 dagen als tydeiyk j onderwözer in de christelyke school te Ederveen voor de klas gestaan, zonder in I bet bezit te zyn van enige bevoegdheid om onderwys te geven. Hü had zelfs niet i eens een ULO-diploma! By zyn sollicitatiebezoek aan Ederveen had hü aan het i schoolbestuur verzekerd in het bezit te zijn van de hoofdakte en thans te studeren I foor de middelbare akte geschiedenis. Weliswaar had hy deze akte niet by zich, I naar daarin school niets verdachts, want het gebeurt maar zelden, dat toekom- I stige onderwijzers bij hun sollicitatie naar hun akte wordt gevraagd. I 'VDe jongeman werd dus benoemd. Het jchoolbestuur scharrelde een kosthuis voor hem op en gaf hem bij zijn komst jelfs een nalve maand voorschot op zyn salaris. Nadat de nieuwbakken onder wijzer enige dagen voor de klas had ge staan, bleken zijn pedagogische kwali teiten van dien aard te zijn, dat het hoofd van de school er ernstig aan ging twijfelen of het bestuur met de benoe ming van deze tydelijke kracht wel een goede greep had gedaan. Toch zou de Rotterdammer waarschijnlyk nog wel enige tijd de schün van onderwüzer hebben kunnen ophouden, indien niet na 14 dagen een deputatie van een 'schoolbestuur uit Oldebroek in Ederveen i^was verschenen, om de jonge onderwij zer die ook aan hun school gesolliciteerd had, te horen. Het hoofd van de school te Ederveen maakte het gezelschap uit Oldebroek deelgenoot van de twyfel die er bij hem gerezen was ten aanzien van de antecedenten van de nieuwe onder- rugt aru ordt blad m ien, Temidden van een uitgelaten groep rock 'n rollende jongelieden „hipten" twee kleine meisjes in iwart-wit geruite jurkjes op de la waaiige muziek van de Haagse Hot Jumpers en de Leidse „The Blue Rocking Stars" (in april opgericht) over de gladde vloer van het St.-An- toniusclubhuis. De oudste (12) heet Agnietje en de jongste (10) Wilma. Zij vormen samen de Larense zus jes, die ongeveer een half jaar gele ien op een teenagershow ontdekt lijn. Zij zingen liedjes in de stijl van het even jeugdige paar Jan en Kjeld uit Denemarken. Hoe ze er toe ge komen zijn „Banjo-boy"„Oh, when the Saints" en dergelijke populaire nummers te gaan zingen? „Oh zo maar", zegt Agnietje. „We hebben k een bandrecorder en een pick-up. We hoorden plaatjes en we zongen te mee. Over een psalmvers op school doen Ag en Wil twee weken, maar binnen enkele uren zingen ze ïngels als volleerde "terren", zegt de 'rotse moeder. Vader doet ook nog '.en duit in het zakje en noemt de ilaatsen op, waar zijn dochtertjes ml hebben gezongen. Agnietje zit in de eerste klas van 'e Nijverheidsschool in Laren. „En ik in de vijfde van de School met \en Bijbel" zegt Wilma verlegen. Ze ■it maar te draaien op haar stoel. In le zaal schettert de woeste teenager- muziek en ze wil weer mee gaan i doen. Want ze zingen graag die twee. „Maar ze hebben bijna niet kunnen repeteren met de Leidse Rocking IStars zegt de moeder verontschuldi gend als de Larense Zusjes achter ie microfoon plaats nemen om de '^Heiligen binnen te laten komen" en ie Leidse rock 'n roll minnende jjeugd gelegenheid te geven zich uit je leven. Waarom deze in de vreemdsoortig- jte kledij gestoken Leidse jongens en meisjes naar het St.-Antoniusclub- fiuis zijn gekomen vertelt de heer N. hewroekhuisen (21). Zeg maar „Neef"', uant zo noemt iedereen me". Met sor nog drie andere jongens heeft hij jeen club opgericht om, zoals eerlijk lemeend uit zijn mond komt „de Weners van de Steenstraat af te louden". Zijn gezicht, dat boven een dauw hemd en een rood vest uit- tornt, kijkt ernstig., Ja, zegt Steef \van Es, er moet meestal geld bij. En als we ivat over houden moet het dr. naar het Stadhuis". Dit was de ope- ttt, ningsavond voor een feest, dat zich na 17 januari wekelijks in de Maria \Gijzensteeg zal gaan voortzetten. 'Meeleven maar heeft „het bestuur" II y can het tafeltje in de foyer bij ons %\gezeten. De uitdagende gitaar-banjo en nog vele andere klanken, lokten |ihen weer naar de dansvloer. „Als je die muziek hoort kan je bijna niet \stil blijven zitten", zeg „Neef", ter- i PW hij een meisje uitnodigt met nem te gaan rocken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Pleter, zn. van P. Guijt en J. E. van de Water; Pieternella Jacoba, dr. van C. N. Halvemaan en P. J. Brandt; Cornelia, Geertruida, dr van P. M. v. Werkhoven G. J. w. Verhart; Wilhelmina Gerarda, dr. van D. van der Zwart en M. A. Kroes; Jacobus, zn. van J. Verstraaten en J. M. Laterveer; Carla Geertruida Maria, dr. van G. Bouwmeester en E. M. Schoonder- vjoerd; Marcus Gerardus, zn. van M. G. «of en P. Imanse; Barbara Reinera Wil- belmine dr. van C. Sybesma en R. G. M. Knol; Marina, dr van M. K. Smits en J B. Gerressen; Maria Hendrika Huber- Jha. dr. van J. A. Strobbe en A. M. Rot teveel. ONDERTROUWD j N. de Water en A. van Putten; F. Tak G. Ladan; P. Klootwijk en C. H. van Btrater; J. A. van der Zon en G. A. Meijer; P. N. Beerepoot en J. M. Vinken- Jtijn; P Massaar en M. Hensen; N. Schou ten en M. C Koet; D. J. van den Berg en T. Houweling; W. A. Schulz en M. B. Bee; T. L. Rljpkema en A. Hoogweg, A. Mlnke en J. Boom; K. J. H. Dekker en J- M. de Roo; J van Egmond en H. Fi- Hppo; D. van Pijlen en M. Marquenle; J. J. Deijn en S. A. van den Berg; A. de Groot en E. J M Groene wegen; T. J. A. Meertens en G. A G. Paardenkooper; D de Roode en J J. Vos. OVERLEDEN J. F. Landesbergen, 78 Jaar, man; A P. van der Voort, 77 Jaar. man; J. W. P. {Banders, 88 jaar, man; P. C. Couprie, 30 har. man; C. M. F. Hasselt, 3 maanden, dochter; A. van Leeuwen, 48 Jaar, man. wyzer. Gezamenlyk brachten ze daarop de jongeman zodanig in het nauw, dat hy door de mand viel. Hü wilde daarop ijlings de benen nemen, maar deze over haaste vlucht werd door het hoofd van de school verhinderd. Eerst nadat de jongeman de nodige zekerheid had ge steld voor terugbetaling van het voor schot dat hem was verstrekt en voor het kostgeld dat hy verschuldigd was kreeg hy gelegenheid naar de Maasstad terug te keren. Een onderzoek te Rotterdam bracht nadien aan het licht dat de pseudo-on- derwijzer juist zijn dienstplicht had ver vuld. Daarvoor had hy inderdaad enige tüd een kweekschool voor onderwyzers bezocht maar van deze onderwijsinrich ting was hy weggestuurd, nadat geble ken was dat hij, in strijd met zijn eigen verklaring, niet in het bezit was van het ULO-diploma. Aanbesteding verbouwing voormalig Weeshuis Door de Rijksgebouwendienst werd ondershands aanbesteed het verbouwen en herinrichten van het voormalig wees huis aan de Hooglandsche Kerkgracht voor de huisvesting van het Rijks museum voor Geologie, dat thans nog aan de Garenmarkt is gevestigd. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. J. M. van Blijswijk, 's-Gravenhage f. 588.300; Gebr. Geerdink, idem f. 579.000; N.V. v.h. fa. Bik en Breedeveld, Leiden f. 559.500; K. Burgy, Oegstgeest f. 558.000; Aann.-bedr. v.h. fa. L. Zitman, P. M. du Prie, Utrechtse Jaagdpad 36, Leiden f. 550.933. UITBREIDING RIOOLINSTALLATIES De uitbreiding van de rioolwaterzui veringsinstallatie en het rioolgemaal Noord en de aanleg van een persleiding is voor een bedrag van f. 1.617.400 op gedragen aan de N.V. Aannemingsbe- dryf en Betonfabriek Vobi te Vinkeveen. B. en W. stellen de raad voor om de betaling van rente en aflossing te garanderen van een door de Christelijke Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" te Leiden met de Rykspostspaarbank te Amsterdam aan te gane geldlening ad f. 2.500.000 op te nemen op 1 december 1960, tegen een rente van 4%% per jaar. Nazorg-collecte Zaterdag 26 november houdt de Ver eniging tot Behartiging der Belangen van t.b.c-patiënten haar jaarlykse Na zorg-collecte ten bate van de patiënten, die na hun herstel niet meer in hun oude vak mogen *erugkeren. Een om scholing is dan vaak de enige manier om te voorkomen, dat deze ex-patiënten langzaam maar zeker afzakken tot een stadium van moedeloosheid en opnieuw patiënt worden. De Nazorg-organisatie bereikt met deze omscholing vele prach tige resultaten en tal van oud-patiën ten zijn daardoor v/eer in staat voor zichzelf of hun gezin te zorgen. Daar in het afgelopen jaar helaas wederom ruim 7300 nieuwe gevallen van t.b.c. werden ontdekt, behoeft geen nader be toog. dat ook de Nazorg-organisatie ac tief moet blijven. Collectanten (trices) kunnen zich op geven bij de heer J. Ober, Druivenstraat 42 of zaterdagmorgen van 8.30 uur af in ..De Kleine Burcht" aan de Nieuwe Ryn. Medische Dienst Leiderdorp: dokter H. A. Blaauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714—208. Oegstgeest dokter Hugenholtz sr. en jr, tel. 20390. Voorschoten dokter James, Leldse- weg 51, tel. 2520. Wijkverpleging: Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Warmond dokter H. A. G. M. Wa lenkamp. tel. 01711220. Wijkverpleging: 01711—879. Wassenaar dokter H. W. Plink, Lan ge Kerkdam 66, tel. 2075. Dokter H. S. Bongaart. Storm van 's Gravezandeweg 1, tel. 4466. Apotheken: Apotheek Siderius, Lang straat 86, tel. 2141. Ds J. M. D. v. d. Berg Beroepen in vacature wijlen ds. J. v. d. Wiel Ds. J. M. D. v. d. Berg, hervormd pre dikant te Rotterdam-Vreewyk, is in de vacature van wyien ds. J. van der Wiel beroepen als predikant van de Leidse hervormde gemeente („Molenwük") Ds. Van der Berg, die 33 jaar is, werd in 1950 in Noord-Brabant kandidaat ge steld. Na enige tyd als hulpprediker te Kerkdriel werkzaam te zyn geweest, werd hy op 21 oktober 1951 te Giessen- Ryswijk in het prediktambt bevestigd. Na in deze gemeente vüf jaar te hebben gearbeid verbond ds. Van der Berg zich op 22 juli 1956 aan zyn huidige gemeen- KATOEN De maandelykse ledenvergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Leiden Zuid-West, mocht zich gisteravond in het Herv. Wijkgebouw ,,'t Boshuis" in zeer grote belangstelling verheugen, aan welk feit zeker niet alleen de grote groei van de afdeling, maar ook de lezing van de heer J. C. Bouwmeester van de N.V. Spanjaard te Borne met als on derwerp: Katoen in het algemeen" en ..Cinderella" in het byzonder", bijdroeg. Na een korte meditatie, sprak de presi dente, mevr. G. A. J. van Daatselaar- Somsen, een hartelyke woord van wel kom, waarbij zy zich in het byzonder richtte tot de heer Bouwmeester, alsmede een aantal nieuwe leden en vele in- troducees. Na de behandeling van enkele huishoudelijke punten, was het woord aan de heer Bouwmeester, die allereerst sprak over de wijze van herkenning en behandeling van goede katoensoorten. Tal van huisvrouwen, aldus spreker, zyn de mening toegedaan, dat zij na de koop van stevig en styf katoen een reuzenkoopje hebben gehaald om na enige keren wassen tot de ontdekking te komen, dat zy een stuk „zakkengoed" hebben overgehouden en dus „een kat in de zak hebben gekocht". Grof gewe zen produkten b.v. lakens bevatten per vierkante centimeter minder lengte-en breedtedraden dan fyn geweven produk ten. zodat de prijs hiervan lager ligt, hetgeen zeer aantrekkelijk lijkt. Na eni ge keren wassen echter verdwijnt het gaatjesvullend papje en het nadeel van een minder sterk weefsel doet zich reeds spoedig gelden. Nadat spreker aan de hand van uit katoen vervaardigde eindprodukten, het gesproken woord nader had toegelicht, nam hij zijn toehoorsters mee op een denkbeeldige excursie naar de „Cinde- rellafabrieken" te Borne. Via net pro jectiescherm liet hy zien hoe de mo derne fabriek de ruwe katoen tot bedde- laken verwerkt. Zilveren xakenjubileum Ter gelegenheid van zijn zilveren za- kenjubileum hield de heer A. Zwart gistermiddag een receptie in het lood gieters- en sanitairbedrijf aan de Hooi gracht. Behalve enkele zakenrelaties kwam ook de heer C. F. Meerpoel ge lukwensen aanbieden. Hij deed dat mede names de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland. In een korte toespraak schetste de heer Meerpoel de gunstige ontwikkeling van dit bedrijf. Dat het zich een kwart eeuw heeft we ten te handhaven verheugde hem zeer. Vele bloemen en geschenken werden deze middag bij de jubilerende firma binnengebracht. De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der West- Europese Unie zijn bijeen in Brus sel. Van links naar rechts de minis ters Segni (Italië), Von Brentano West-DuitslandWigny (België) Luns (Nederland) en Heath (En geland). Ouderavond Gunningschool In de zaal van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" hield de Gunning- school gisteren haar ouderavond. Namens de ouderraad waren aanwe zig de heren Reingoud en Heetveld. Na de openin- van dc heer Riks, hoofd van de school, werd het huishoudelyk ge deelte behandeld. Op hartelijke wyze werd afscheid genomen van ae heren Beumer en Koekebakker. In deze vaca tures werden benoemd de heren v. d. Dop en v. d. Pol, resp. penningmeester en secretaris. Daarna ging men over tot een meer vrolyke noot van de avond. De kinderen uit de 4de klas brachten onder leiding van de hee Redel. enige zangnummers ten gehore, alsmede de clamatie. Na de pauze werd onder lei ding van de heer Zwiers het toneelstuk „Repelsteeltje" opgevoerd. De avond werd besloten met het zingen van enige canons onder leiding van de heer Redel. Gezien het medeleven van de ouders kan worden gezegd dat deze avond by zonder geslaagd is. In de pauze gaven diverse ouders zich op als lid van de vereniging Volksonder wijs. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. gen. II de he ren B. F. v. d. Bosch (Wassenaar). W. Dekker (Leiden) en C. J. de Groot (Aerdenhout)artsex. mevr. C. A. Hart- erinkGroeneveld (Leiden); kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde de heer H. J J. Piket (Oudenbosch); doet. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer J. H. H. Jansen( Poortugaal kand. ex. Duitse taal- en letterkunde mevr A. G HoltzapffelSchweizer (Den Haag) en de heer W. P. Kruvswijk (Den Haag); doet. ex. Franse taal- en letterkunde mevr. K. G. Nagel-de Groot (Oegstgeest); prop. ex. godgeleerdheid mej. J. F. Steunebrink (Den Haag). Intrede ds. Iz. Meyer VINDT REEDS MORGENAVOND PLAATS Ds. Iz. Meyer, die het beroep van de Geref. Kerk alhier heeft aangenomen, zal niet, zoals gisteren gemeld, morgen avond afscheid nemen van de Geref. Kerk te Westerlee, doch reeds zyn in trede doen als predikant te Oegstgeest. Nadat hij in de ochtenddienst door zijn plaatselijke collega, ds. Kappers is be vestigd, vindt de intrede 's avonds om 7 uur plaats. Opbrengst f. 2950.- Bazaar Vrijz, Hervormden Aan het einde van de feestavond, waarmede de twee verkoopdagen van de Handwerkclub van de Vereniging van Vryzinnige Hervormden L/O werden be sloten, deelde ds. Hubeek mede, dat de opbrengst f. 2950 was (ruim f. 358 meer dan het vorige jaar). De zin van de fabel van Tagore over de bedelaar en de koning, nl. dat de mens die geeft ook zal ontvangen, acht te ds. Hubeek met dit resultaat weer bewaarheid. Waar de leden van de Handwerkclub zich zo volledig hadden gegeven en de gemeente zich niet onbe tuigd heeft gelaten, was de verwachting van een ryke oogst gerechtvaardigd. In zyn welkomstwoord had de voor zitter van de vereniging, prof. dr. K. A. H. Hidding, allen dank gebracht die tot het welslagen van de verkoopdagen heb ben meegewerkt, in het bijzonder het gezin Hubeek en de dames, die weer 'n Jaar hadden gewerkt en zulke fraaie en goede dingen vervaardigden. Het succes is er dank zy de faam, die reeds Jaren lang van de produkten uitgaat. Het ko pen op deze bazaar is niet alleen een goede daad, maar men brengt tevens iets moois en degeiyks mee naar huis, aldus prof. Hidding. Een der liederen, waarmede de feest avond werd ingezet en die onder leiding van mejuffrouw Ter Beek door alle aan wezigen werden gezongen, had als mot to; „Ik ben arm, ik heb niets en geef niets", maar niettemin wist de door de Handwerkclub gecharterde verkoper, de heer G. C. Spiering, de aanwezigen toch herhaaldelijk met voordelige aanbiedin gen het geld uit de zak te kloppen, zy het dan met een kans op waardevolle prijzen, die onder applaus de winnaars ter hand werden gesteld. De leiding van de avond berustte by ir. W. Schnieder. Met de medewerking van enkele leden der vereniging was er een gevarieerd programma samenge steld. Zo is er byzonder genoten van twee voordrachten uit werk van Annie M. G. Schmidt door mevrouw Dulle- meyer-Booy en bracht mr. H. Evelein aan de piano een laendler en „Fanfare" van Florent Schmitt en het moderne „Wals" van F. Poulenc ten gehore. Mevrouw H. ReitsmaKlein Wassink oogstte veel succes met een vermakelijke originele schets „De waarzegster". Na de pauze verscheen St.-Nicolaas. De goedheilig man liet vyf dames van de Handwerkclub by zich op het podium komen. Haar bijzondere verdiensten kennende, had hy deze dames goed be dacht. St -Nicolaas, die vergezeld was van 'n vrolijke Zwarte Piet was echt in een stemming om zijn slachtoffers in de maling te nemen. Het waren o.m. de do minee en de bouwcommissie die het moesten ontgelden tot grote hilariteit van de overigen, die Piet met een royale worp pepernoten voor hun instemming beloonde. Dr. K. E. H. OPPENHEIMER Universifeitspredikant Dr. K. E. H. Oppenlieimer. sinds ok tober 1948 hervormd predikant voor het werk onder de studenten, krijgt met in gang van 1 september 1961 een andere kerkelijke opdracht. Hy zal dan worden benoemd tot Universiteitspredikant. Sinds kort kent men deze functie by de Nederlandse Universiteiten. Zo is kort geleden de Rotterdamse predikant, dr. J. Sperna Weiland, in gelyke functie benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De opdracht, welke hem wordt ver leend door de Centrale Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente, bestaat uit de geestelijke verzorging van hoog leraren engleden van de wetenschap pelijke star Het ligt in de bedoeling om t.z.t. een nieuwe predikant voor het werk onder de studenten te beroepen. WASSENAAR COMITÉ AFSCHEID BURGEMEESTER Naar wy vernemen wordt op het ogen blik in Wassenaar een comité uit de burgery gevormd, dat zich tot doel stelt de burgemeester, die zoals bekend aan het einde van dit jaar zyn functie zal neerleggen, een afscheidsgeschenk aan Feestconcert DVS Groot was in het Verenigingsgebouw de belangstelling voor het concert, dat de Accordeonvereniging DVS gaf ter gelegenheid van het vyftienjarig be staan. Het podium was versierd met gekleurde lichtjes en planten en bloe men. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester en mevrouw Van Wijnbergen. De voorzitter, de heer A. G. Kardol, had na zyn begroetingswoord een ver rassing in petto voor mevrouw A. van der Hamvan Brussel, die de vereniging sedert de oprichting trouw is gebleven. Zij ontving bloemen en een schemer lampje. Daarna werd het nieuwe slag werk onthuld, dat dank zy een jubileum actie bijeengebracht kon worden. Het echtpaar Noordoven, dat reeds 10 jaar lid is, ontving eveneens een attentie. Nadat de dirigent, de heer Sj. de Vries een kort inleidend woord gespro ken had, begon het concert, dat uit twee gedeelten bestond. Eerst trad het jeugd orkest op. Daarna kwamen de ouderen aan de beurt. Zy begonnen met de mars „Groot Wassenaar", die 10 jaar geleden aan de burgemeester werd op gedragen. Een ouverture van K. Wölki en de ouverture „Orpheus in de Onder wereld" kregen een bijzonder goede uitvoering, die getuigde van serieuze studie onder goede leiding. Voordat de gordynen voor het orkest dichtgingen sprak de burgemeester een hartelyk woord van waardering voor wat de jeugd en de ouderen in deze vereni ging presteren onder leiding van de heer De Vries. Uit de opgewekte gezich ten van de leden leidde de burgemeester af, dat DVS een zeer plezierige vereni ging moet zyn. Na de pauze volgde een cabaret pro gramma uitgevoerd door leden van DVS. En tot slot was er nog een gezellig samenzijn. te bieden. Het comité zal zich binnen kort met een circulaire tot de ingezete nen wenden. Op donderdag 29 december zal er voor de burgerij gelegenheid zyn persooniyk afscheid van de burgemeester te nemen. Gisteren arriveerde in ons land de heer John W. Hanes, hoofd van de migratieafdeling van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken, die in ons land bespre kingen over de emigratie komt voeren. De heer Hanes werd be groet door minister-president dr. J. E. de Quay. In het midden de regeringscommissaris voor de emi gratie, mr. ir. B. W. Haveman. Ds. G. van Duinen met emeritaat De Kerkenraad van de Gereformeerde Kerk in Wassenaar-Zuid heeft besloten aan ds. G. van Duinen op zyn ver zoek eemeritaat te verlenen met ingang van een nader te bepalen datum. Ver- moedeiyk zal hy omstreeks april van het volgend jaar afscheid nemen. Ds. Van Duinen, die ruim 14 Jaren de Gereformeerde Kerk in Wassenaar- Zuid heeft gediend en thans 68 Jaar is, acht de tyd gekomen om zün werk neer te leggen. Ds. Van Duinen werd in november 1921 bevestigd als predikant in Zeg- waart. Drie jaar later nam hy een beroep aan naar Schiedam en weer drie jaar later, in 1927, vertrok hy als leger- predikant naar Nederlands-Indië. Vier Jaren bracht ds. Van Dinen met zün gezin door in Japanse ge vangenschap. Terwyi hy na de bevryding met ver lof in Holland was, nam hy een beroep aan naar Wassenaar, waar door het vertrek van ds. B. Timmer een vakature was ontstaan. Nadat op 24 mei 1946 een stampvolle Zy liaan kerk kennis ge maakt had met de nieuwe predikant, die toen vertelde over zün Indische tyd werd ds. Van Duinen op zondag 2junl in de Bloemcampkerk door zün voorganger bevestigd. (Van onze correspondent in Bonn) Het gerommel dat nu al geruime tijd in de Westduitse radio- en televisiewereld aan de gang is, houdt voorlopig nog wel aan. Zo is in Bonn duidelijk geworden dat het tweede televisieprogramma, dat op 1 januari aanstaande zou moeten beginnen en waarvoor de enorme en peperdure organisatie Freies Fernsehen uit de grond is gestampt, zeker vier zo niet acht weken later op de beeldbuis zal verschijnen. Socialisten hebben klacht ingediend Het gaat hier niet alleen om een ma teriaalkwestie. Inderdaad wordt het een ietwat kostbare zaak voor de gewone te levisiekijker om zyn toch al niet goed kope toestel rijp te maken voor de ont vangst van een tweede en straks een derde programma. Daarvoor zal hy ten minste 150, en misschien wel 300 mark, - dat hangt van zijn toestel af - op de toonbank moeten leggen, nog afgezien van het arbeidsloon voor de aanbrenging van de nevenapparatuur. Doorslaggevend voor het uitstel van het tweede programma is evenwel de verwachting van de regertng-Adenauer - die zich zeer heeft ingespannen voor het los van de deelstaten fungerende twee de programma - inzake de uitslag van een klacht van de door de socialisten beheerste deelstaten Hessen, Hamburg, Bremen en Neder-Saksen. Deze klacht, ingediend by het consti tutionele gerechtshof te Karlsruhe, zegt dat het regeringsbesluit tot oprichting van een maatschappü tot exploitatie van het tweede programma „Deutschland Fernsehen" in strijd ls met de grondwet. De regering te Bonn meent dat Karls ruhe de klagers in kort geding wel eens gelyk zou kunnen geven Het proces hierover begint op 28 no vember; de regering heeft een reeks rechtsgeleerden van naam aan het werk gezet om haar standpunt, neerkomen de op een uitschakeling van de deelsta ten, vast te leggen. Raad van beheer gaat eigen weg Intussen toont de raad van beheer van „Deutschland Fernsehen", die is sa mengesteld op voorstel van Bondskanse lier Adenauer, zich lang niet zo'n gewil lig regeringsinstrument als men aanvan- kelyk verwachtte. De raad heeft reeds uiterst zelfstan dige beslissingen genomen en maakt by- voorbeeld op het ogenblik geen enkele haast met de behandeling van het re geringsvoorstel om de Mainzer hoogle raar Karl Holzamer, een radio- en tv- autoriteit, tot zyn intendant te benoe men Deze functie opent wyde perspec tieven waar het het algemene toezicht op het tweede programma aangaat. Holzamer is rooms-katholiek; zeven le den van de raad zyn dat niet en hebben bezwaar tegen een rooms-katholieke in tendant In CDU-kringen wordt al Jaren ge klaagd over het uitermate linkse karak ter van ae 'adio-omroepmaatschappüen te Hamburg, Keulen on Frankfort. Met het ontslag van Hartmann heeft de CDU nu een eerste zege geboekt tegen de zo genaamde rode radio- en televisiebol- werken. Hartmann wordt waarschynlyk opgevolgd door dr. Sattler, chef van de culturele afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Intendantenoorlog Hoe sterk politiek en religie de ach- tergrord bepalen van de leiding van de Westduitse radio en televisie bleek dezer dagen ook by de verkiezing van de in tendant van de grote Westduitse om- roepmaatschappü te Keulen. De vroegere intendant Hartmann is na tien jaar de- gelyke arbeid en een ware „intendanten- oorlog" weggestemd, omdat hy volgens de regeringsaanhangers in de raad van beheer „rood" zou zijn en de Keulse ra dio en televisie zou hebben geïnfecteerd met SPD-denkbeelden. Hartmann kreeg negen stemmen voor en tien tegen by één onthouding 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kcm- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7