Let vooral op de anderen... zij hebben goede dingen Kerkdiensten Leiden en omgeving Spaarbanken zullen er goed aan doen eigen karakter te bewaren Bonn wil grenzen voor communisten sluiten Zondag 20 november Het tegoed neemt nog steeds toe De risico's mogen niet vergroot worden MAAR WETSONTWERP VAN SCHRODER HEEFT ZIJN GEVAARLIJKE KANTEN Reeds vijftien jaar rode infiltratie POTTER'S 5 „LINIA SINT WEET Z'N WEETJE ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 Lelden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. de Wit; 7 uur de heer C. B. Dekker, leer- vicaris (voor ds. Vosser6). Oosterkerk: 10 uur prof. dr. H. Berk hof ,Oeg6tgeest (voor ds. Van Achterberg). Marekerk; 10.30 ur ds. C. Vos te Ben- nekom; 7 uur dr. P. L. Schoonhelm en mej. H. A. Daamen (arts). Bit.-dienst. Bethlehemkerk10 uur dr. G. J. Stree- der te Den Haag. Maranathakerk: 10.30 ur ds. D. J. Voe- sers. Herv. school Boshulzerkade: 10 uur ds. C. R. H. Ter Haar Romeny. Herv. Ulo-school Asserstraati 10 uur ds. J. Groot. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leldse Volkshuls)10.30 uur de heer J. P. Huls bos. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. J. de Wattevllle, Den Haag. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Dlaconessenhuls: 10.30 uur dr. K. E. H. Oppenhelmer. Jeugdkerk a heer J. W. van Daalen. :erk aula Gymnasium r 10 uur de Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur dr.Von Meyenfeldt; 6 uur dr. Dronkert. Aula school Timorstraat: 10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. De Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert; 5 uur dr. Westerink; 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 9 uur ds. De Boer; 6 uur ds. Rothuizen. Chr. Geref. Kerk: 8.45 en 2.30 uur ds. Den Hertog te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. H. Knoop te Noordwijk. Geref. Gem.: 10 en 5 uur ds. Hofman te Zeist; (donderdag 7.30 uur stud. Huls man). Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie (H.A.). Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheu6. Oude Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmiswoensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap: Middelste gracht 3: 10 en 5 uur dhr. A. T. Polder man te Den Haag; maandag 8 uur jeugd- bljeenkomst, dinsdag 8 uur bidstond. Baptistengemeente: 10 uur ds. G. Plan ting te Amsterdam; 5.30 uur dhr. v. d. Werf te Valkenburg (dinsdag 8 uur bij belbespreking. vrijdag 8 uur bidstond). Leger des Hells: 10 uur helllglngsdienst 6.45 uur straatpredlklng Gangetje, 7.30 u. opwekkingssamenkomst (o.l.v. kapitein en mevr. C. Vermeulen). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 mu ds. E. G. Boesenkool; 7 uur ds. W. Ver- web te Zevenhoven. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet te Oude-Weterlng; 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 urn Dienst des Woords; 6.45 uur ds. D. H. Blesma te Llsse. Alphen aan den R(|n Herv. Gem.: Jullanastraat: 9 uur ds. M. Hanemaaijer; 10.30 uur dr. J. Zandee te Utrecht; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. P. A. Lefeber. Gebouw Jona than: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur de heer K. Prins te Amsterdam; 6.30 uur ds. H. v. d. Linden te Amsterdam. Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat) 10 uur ds. D. J. Coumou te Haarlem; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Salvatorikerk 10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds. D. J. Coumou. Hooftstraat: 14 uur dr. D. K. Wielenga te Wassenaar; 7 uur ds. G. van Duinen te Wassenaar. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur leesdlenst; 5 uur ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk (Jeruza- lemkerk)9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos. Oud-Geref. Gem. (Van Mandersloostr.) 9 30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem. (Van Mandersloostraat)7 urn ds. mevrouw A. Hoff-Visscher. Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer Jb. Klein Haneveld te Bode graven. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur student Huisman te Zwijndrecht (dinsdag 7.15 uur ds. Vergunst te Rot terdam). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Kooien te Reeuwljk; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. (Nleuwerbrug)6.30 uur ds. W. Bouman te Katwijk aan Zee. Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. A. Peters te Haar lem; 7 uur ds. J. J. H. van Ree te Am sterdam. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. (Nassaustraat)9.30 en 3 u. ds. H. Scholte. Ger. Gem.: 10 en 6 mu ds. A. Elshout te Utrecht. Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. J. van Stormbroek te Bussum. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heljmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. GIJsb. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te 's-Gravenzande. (Foto Leldsch Dagblad) Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 5 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dhr. A. H. Schip pers. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Mara- natha-bijeenkomst: 3 uur (Nutsgebouw) spr. dhr. W. Zeegers, evangelist te Haar lem. .Evangelisatie-samenkomst woensdag Ook de andere omroepen hebben goede radio- en tv-uit- zendingen. Vrye Geluiden wijst ze u aan en licht ze toe onpartijdig! Vrye Geluiden is duidelijker en vollediger dan elk ander programmablad. Daarom is het niet slechts het radio-tv-blad van de vrijzinnig-protestanten... maar ook van die kritische minderheid die niet vraagt: „Van loief" - maar HoeV'Vrye Geluiden is óók het blad van de tallozen die instemmen met ons streven naar een waarlijk nationaal omroepbestel, waarin het accent niet ligt op wat ons „verzuilt" - maar op wat ons bindt. Hoort u daar ook bij? Steun dat streven dan metterdaad door u te abonneren op Vrye Geluiden. Nu! de prijs is fi. 3.25 per kwartaal - het adres.' VPRO, postbus 11, Hilversum, waar u ook een proefnummer kunt aanvragen. 8 uur Nutsgebouw. Spr. dhr. Jb. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee; 6 uur ds. H. L. Boonstra te War mond. (Kapel Nieuwe Duinweg)10 uur ds. C. A. van Harten te Delft; (gymnas tieklokaal Narcisstraat)10.30 urn vie. J van 't Kruis. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. P. C. de Vries te Den Haag-Loosduinen. Katwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Offerings; 6 uur ds. W. L. Tukker. Oude Kerk: 10 uur ds. D. Bouman; 6 uur ds W. A. B. Hagen. Kapel: 10 uur dB. P. Moerenhout: 6 uur ds. F. Offerings. Groen van Vilnstererschool: 10 u. ds. Makkenze te Katwijk aan den Rijn. Zeehospitium: 6 45 uur ds. F. Pijlman. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman; 4.30 en 6 uur ds. Ferwerda te Noordwijk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8 uur ds. De Vries te 's-Gravenhage; 3 uur ds. Brands te Oegst- geest. Geref. Gemeente Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Koerselman; 7 uur ds. A. Dönzelman Jr. te Amsterdam (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. R. Flinterman te Den Haag. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers (H.A.); (Pnlël)7 uur ds. D. H. Gijsbers (H.A. en dankz.). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. J. Koffrle; 2.30 uur ds. A. K. Krabbe te Hillegom. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P Honnef; 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Kerkzaal Zijlkwartier: 6.30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur dr. J. M. van Minnen te Utrecht; 6.30 uur dr. H. de Valk te Katwijk. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 uur ds. H. de Valk te Katwijk; 5 uur ds. J. M. van Minnen te Utrecht. (In alle diensten voorbereiding Heilig Avondmaal) Ver. Vrijz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 uur de heer J. Volkers te Utrecht. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga; 7 uur ds. J. H. Boerlijst te Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. (Maandag 7.30 uur ds. H. Wiltlnk te Doetlnchem). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur prof. dr. J. A. Oos- terbaan te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. W. Verweij te Zevenhoven. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. Chr. Duinker. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Noordwljk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. de heer Bakker te Rotterdam; 5 uur ds. De Jong te Voorhout (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30, (11 uur v. d. Berghstlchtlng) (Van onze financiële medewerker) In de maand oktober is bij de plaatselijke spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond per saldo f. 12.4 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald tegen f. 10.3 miljoen in de voorafgaande maand en f. 4.3 miljoen in oktober 1959. Het overschot in oktober is derhalve hoger geweest dan in september, een verschijnsel, dat zich in een reeks van jaren niet heeft voorgedaan. Een dergelijke van het normale patroon afwijkende ontwikkeling viel eveneens in juli j.l. waar te nemen, toen het spaaroverschot dat van juni overtrof. Het totaal der spaar overschotten in de eerste 10 maanden van 1960 beloopt f. 235.7 miljoen en overtreft derhalve de resultaten van de overeenkomstige periode van 1959 (f. 223.4 miljoen). Het gezamenlijk inleggerstegoed van de spaarbanken, die onder toezicht staan van de Ned. Spaarbankbond bedraagt thans f. 2732.7 miljoen. De publikatie over het verloop van de spaargelden bij de Ned. Spaarbankbond verschijnt elke maand, maar verdient ditmaal de bijzondere belangstelling omdat er voor de gewone spaarbanken sinds enige tijd „kapers op de kust" zijn. Want, zoals men weet, leggen ook de handelsbanken zich op het aantrekken van spaargelden toe, o.m. door over de spaartegoeden een iets hogere rente te vergoeden. Dat dit initiatief niet zonder resultaat is gebleven, blijkt wel uit het feit dat de spaargelden bij 33 represen tatieve handelsbanken van f.52 miljoen uit. 1956 tot f.800 miljoen uit. 1959 zijn gestegen en thans vermoedelijk om en bij f. 1 miljard zullen bedragen. Dat de gewone spaarbanken dit met lede ogen aanzien, valt te begrijpen. Op de jaarvergadering van de Ned. Spaar bankbond van 10 juni jl. merkte bijv. de voorzitter, mr. J. J. C. R. van der Bilt, sprekende over de toenemende be langstelling voor het sparen, o.m. op: „Een belangstelling voor het sparen die wij in het geheel niet waarderen, is die van de zijde van de handelsbanken". En in het vakblad voor Nederlandse Spaar banken van oktober komt de nieuwe perschef van de Spaarbankbond, de heer P. S. Zuydwijk met een oproep aan de traditionele spaarbanken om van het defensief in het offensief over te gaan door aan haar spaarders allerlei dien sten te verlenen, die voor de handels banken reeds lang gebruikelijk zijn. Meer in het bijzonder denkt de heer Zuydwijk hier aan betalingen van perio dieke aard, zoals belastingaanslagen, verzekeringspremies, abonnementen en betalingen aan openbare nutsbedrijven. Ook komt volgens hem de bewaarne- ming, alsmede bemiddeling en advies bij aan- en verkoop van effecten voor in tensivering in aanmerking. Vervolgens dient ook te worden overwogen of de spaarbanken, als sociale instellingen, niet zouden dienen over te gaan tot het verstrekken van voorschotten en ten slotte zou volgens genoemde schrijver ook de bemiddeling bij het sluiten van volksverzekeringen en andere kleine verzekeringen tot het terrein van de spaarbanken kunnen worden gerekend. Dit alles komt er dus op neer dat de banken met gelijke munt moeten beta len door zich ook op het terrein van de handelsbanken te gaan bewegen. Ook de voorzitter van de Ned. Spaarbank bond heeft op de eerder genoemde ver gadering als ziin mening uitgesproken dat de spaarbanken er voor moeten zor gen dat de spaarders, wat service be treft, bij de spaarbanken niet slechter af zijn dan bij de handelsbanken, ook al zullen ze niet in alles de handelsban ken moeten nadoen. Wij hebben over deze „concurrentie' tussen de spaarbanken en de handels banken al eens eerder geschreven en toen de opmerking gemaakt dat die con currentie misschien wel enigszins door de spaarbanken zelve is uitgelokt. Want reeds lange tijd hebben sommige spaar banken door hun bemiddeling bij de be taling van belastingen en periodieke verplichtingen, het in bewaring nemen van effecten, het knippen van coupons en dividenden aan hun spaarders een service verleend, die hen min of meer het terrein van de handelsbanken deed betreden. Nu uit spaarbankkringen ge adviseerd wordt deze service verder uit te breiden, menen wij dat een waar schuwing daartegen op haar plaats is. omdat de belangen van de spaarders en dus ook die van de spaarbanken ten slotte niet zijn gediend. In de eerste plaats moge worden opge merkt dat, zoals trouwens door de heer Zuydwijk zelf wordt toegegeven, de spaargelden bij de handelsbanken, uit een oogpunt van traditionele besparin gen, minder belangrijk zijn dan uit df vermelde cijfers zou kunnen worden af geleid. Een niet onaanzienlijk deel ervan behoort namelijk niet tot de „eigenlijke" spaargelden, maar is afkomstig van ge wone credit- of depositorekeningen, c#-i- dat van de spaargelden een iets hogere rente wordt betaald. Het zijn voor een deel gelden van particuliere bedrijven, dan wel van kleine of grote vennoot schappen, voor welke gelden tijdelijk be legging wordt gezocht, waarbij ook mag worden gedacht aan uit verkoop van ef fecten vrijgekomen bedragen, welke met het oog op het gestegen koersniveau niet aanstonds worden herbelegd. Dit heeft als bekend ook tot een grotere vraag naar obligaties geleid. Dit blijkt ook wel hieruit dat uit. 1959 het gemiddelde spaarsaldo per inlegger bij de Ned. Handel Maatschappij f. 7000 bedroeg, bij de algemene spaarbanken f. 744 en by de Rijkspostspaarbank slechts f.470. Maar afgezien hiervan zijn wij van oordeel dat de spaarbanken, door zich op het terrein van de handelsbanken te gaan bewegen, hun oorspronkelijk en door de spaarders steeds zeer gewaar deerde karakter geweld zouden aandoen. Want een uitbreiding van de service voor de spaarders zal noodwendig met een aanmerkelijke stijging van de be- drijfsonkosten moeten gepaard gaan, waartegenover ook de inkomsten van de spaarbanken zullen moeten worden ver groot. Terwijl tot dusver de gelden van de spaarbanken voornamelijk in hypo theken, obligaties, ondershandse lenin gen e.d. werden belegd, teneinde kapi taalverlies zoveel mogelijk uit te sluiten, zal de noodzaak om de grotere bedrijfs kosten te dekken, nopen tot een beleg ging, waaraan meer risico's zijn verbon den. Zelfs van de hier en daar bepleite belegging in aandelen hebben de spaar banken zich totnutoe in het en te recht algemeen onthouden, maar als bijv. met de spaargelden ook voorschot ten worden1 verleend en straks aan par ticulieren en ondernemingen kredieten worden verleend, betekent dat onver mijdelijk een vergroting van de beleg gingsrisico's, welke de thans bestaande aantrekkelijkheid van het sparen bij de traditionele spaarbanken, vooral bij de kleine spaarder, zal doen afnemen, Het gaat er b(j een spaarbank in de allereerste plaats om dat de spaargel den integraal intact blijven en dat het de spaarder vooral daar om te doen is, blijkt wel uit het feit dat zelfs de waar devermindering van het geld en de soms verontrustende beschouwingen daarover de kleine spaarder niet van zijn gang naar de spaarbank hebben weerhouden. De spaarbanken zijn van huis uit so ciale instellingen, die niet beogen winst te maken en daartoe ook elke prikkel behoren fe missen. Zij hebben in het al gemeen het belang van de kleine spaar der te dienen. En evenmin als wij aan delen voor de kleine spaarder geschikt achten en daarom ook geen voorstander zijn van de .kleine coupures', achten wij het gewenst dat de spaarbanken door een belangrijke uitbreiding van hun ser vice en de als gevolg daarvan stijgende kosten, naar beleggingsobjecten moeten zoeken, waarvan een groter rendement wordt verkregen. De heer Zuydwijk geeft toe dat de or ganisatorische en administratieve eisen, die de door hem bepleite uitbreiding van de service stellen, misschien de krachten van kleine en zeer kleine spaarbanken te boven gaan. maar ook al zou in bre der verband daartoe worden besloten, zal dit een zodanige kostenstijging meebrengen, dat ter bestrijding daarvan naar beleggingen moet worden omge zien, waarvan het rendement hoger is dan dat van hypotheken, obligaties e.d. vorderingen. Laten de spaarbanken binnen het raam van hun zeer verdienstelijke ac tiviteit een zo hoog mogelijke rente aan de spaarders uitkeren, maar hun .risico's niet vergroten en hun gewaardeerde maatschappelijke functie op de oude, beproefde wijze blijven vervullen. Dat in de maand oktober het spaar overschot weer groter was dan het vorig jaar en het totaaltegoed bij de drie epaarbankgToepen: RPS, Algemene Spaarbanken en Boerenleenbanken van f. 8,2 miljard uit. september 1959 thans tot meer dan f.9'/, miljard is gestegen, wijst er o.i. op dat de spaarbanken zich nog geen al te grote zorgen behoeven te maken. (Van onze correspondent in Bonn) Op uiterst voorzichtige wijze en na veel overleg heeft de West- duitse regering een wetsontwerp bij de Bondsdag (Tweede Kamer in Bonn) ingediend, dat beoogt de vele communistische partijfunctio narissen, die iedere maand de Bondsrepubliek vrij kunnen bin nenkomen, de toegang te ontzeg gen. Volgens critici bestaat thans evenwel het gevaar, dat de toch al smalle band tussen de onderdrukte MENTMOLPELIETS Tejien hoest en Keelpijn Uitwerking frappant en 5 uur prof. S. W. Zuldema te Amstel veen. Ned. Prot. Bond: geen dienst. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupedo; 5 uur ds. W. Hoek stra. 10 uur (Sole Mlo) ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. B. Bouma. Noorduijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur (Jeugddienst) ds. E. Saraber te Voorschoten. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser. Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach; 7 uur ds. K. H. Jonkman (D.D.). Ver. v. Vrijz. Herv.. W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk. Mau- rltslaan: 10 uur ds. Kappers (bevestiging ds. I. Meyer; 7 uur Intrede ds. I. Meyer. Geref. Kerk (Vrijgem.). W. de Zw.kerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. H. J. Zwarts te Den Haag. Oude-Weterlng Herv. Gem.: (in de Geref. Kerk)10.30 uur ds. A. M. Knott- nerus. Geref. Kerk: 9 uur ds. W. J. van Hoek te Aarlanderveen; 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 3.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. v. Gosliga (H. Doop). (Bethelkerk) 10 uur ds. H. v. Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk (Petrakerk)9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Linden. (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. v. d. Lin de; 5 uur ds. Post. (Maranathakerk)9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur kandidaat Klammer te Rotterdam. Sassenhelm Herv. Gem.: 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. Vossers. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Vooter. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 u. ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber (H.D.); 7 uur ds. Geels (Open Deurdlenst). (Rijndijk): 10 uur ds. Meije- rlng. (Hulp en Heil)10 uur geen opgave. Geref. Kerk: 10.30 uur dr. Westering te Leiden; 5 uur ds. B. Streefkerk te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. R. Koolstra te Rotterdam. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. C. Graaf land te Woerden. (Esdoornlaan)9.30 uur de heer W. J. Grisnicht te Rotterdam; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Stationstr.) 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij. Oud- Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra: 7 uur ds. A. Makkenze te Katwijk aan den Rijn. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. Sepmeijer, vlootpred. te -Graven- hage; 7-8 uur dr. Th. C. Frederikse. (Kie- vletkerkl: 9 uur Jeugdkerk; 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; 7.30 uur ds. M. L. W. Schoch, pred. te Rotterdam (Jeugddienst). (Deylerhuis)9 uur Jeugdkerk; 10.15 u. ds. Th. C. Frederikse. Geref. Kerk (Bloem- campkerk:: 10 uur ds. G. van Dunlnen; 5 uur ds. A. Vos. (Zijllaan): 10 uur ds. A. Vos; 5 uur ds. G. van Duinen. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. H. W. Meihuizen (Dg.) Den Haag. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. (Johan- nahuls)10.30 uur dr. H. J. Heering (Rem.) Den Haag. SoefibewegingWald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele ere dienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuis) 10.30 uur dr. H. J. Heering te Delft; 5 uur ds. J. van Rootselaar, te Delft. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper; 6.30 uur ds. Van den Berg, belden uit Sassenhelm. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 mu ds. J. W. Genuït. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. W. G. Meijerlng te Voorschoten. Zwanimerrïam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. A. Wlersinga te Baarn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. Schneider-Vljlbrlef. bevolking van Oost-Duitsland en het vrije Westen wordt doorge knipt. De laatste gaten in het ijzeren gordijn zouden na deze Westduitse zelfverdedigingsmaat regel wel eens gedicht kunnen worden. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken dr. Schroder verklaarde gistermiddag op een persconferentie in Bonn dat men in de eerste plaats de Oostduitse communistische partijdelega ties, propagandisten, agitatoren, spion nen en gecamoufleerde partijfunctio narissen eindelijk de pas eens wil af snijden. Zij komen nu al vijftien jaar lang bijna ongehinderd het Westen bin nen en kunnen in de Bondsrepubliek rustig contacten leggen of via de Bonds republiek naar Westelijke of neutrale landen in Europa, Afrika, Amerika en Azië reizen. In de toekomst, zo zegt het wetsontwerp van Schroder, zullen der- ggelijke leiden worden terugggestuurd. Schroder wil ook de hele of halve Westduitse communisten, die geregeld naar Oost-Duitsland reizen om daar een bijzondere scholing te 'ondergaan of opgeleid te worden tot agitator, aan banden leggen. Men wil hun in de toe komst niet meer toestaan de Bondsrepu bliek te verlaten. Uiteraard beoogt het wetsontwei*p niet om zakenlieden en an dere particulieren, die voor zaken of om familieredenen Oost-Duitsland wil len bezoeken, te hinderen. Evenzeer is Berlijn van het wetsvoorstel uitgesloten, maar de Westduitse politie controleert reeds op de Westduitse vliegvelden het reizigersverkeer per vliegtuig naar West- Berlijn. Strengere grenscontrole Met dit ontwerp wordt ongetwijfeld voldaan aan veler eisen, zelfs van de Oostduitse bevolking voor zover zij niet communistisch is. Want het heeft velen in en buiten de Bondsrepubliek al ja renlang verbaasd dat Oostduitse com munisten bijna zonder meer West-Dults- land kunnen binnenkomen. Het zijn deze infiltranten die in de Bondsrepu bliek een wijdvertakt agitatie- en spionagenet hebben opgebouwd en die bepaalde linkse Westduitsers hebben weten te vangen voor hun propaganda en hebben weten te paaien voor reizen naar het Oosten. Zelfs zijn zij erin ge slaagd om Westduitse jeugddelegaties en zelfs kinderen voor hun karretje te spannen en voor een paar weken, zoge naamd voor vakantie, naar Oost-Duits land te sturen. Daartegenover staat dat het commu nistische bewind in Oost-Duitsland het vrije reizigersverkeer van Oost-Duits land naar West-Berlijn en West-Duits- land steeds meer aan banden heeft ge legd. Konden in 1957 nog 2,7 miljoen Oostduitsers naar het vrije Westen rei zen, dit jaar waren het er niet meer dan een half miljoen. Over het algemeen bestaat er in Bonn begrip voor het wetsontwerp van Schro der. Maar ook eiste men gisteren dat het vrije reizigersverkeer toch vooral niets in de weg gelegd zal worden. Men moet, zo zegt men te Bonn, niet het kind met het badwater weggooien nu de grenscontrole aan de Westduitse grenzen onvermijdelijk zal moeten wor den verscherpt. In elk geval zal Bonn de open-deur- politiek tegenover het communistische Oosten verlaten. Met spijt, omdat het gevaar nu dreigt dat de communistische regering van Oost-Duitsland gelijk alle andere communistische régimes het rei zigersverkeer met West-Duitsland en West-Berlijn tot de laatste reiziger ge heel zal verbieden en van de band tus sen Duitsers uit het Oosten en het Wes ten niets meer zal overblijven gelijk de communisten wensen! (Advertentie) 'hij geefteen 0 J VULPENHOUDER MET BIJPASSEND VULPOTLOOD o HEF MOOISTE HET BESTE 0 ALLEEN VERKOOP EN SERVICE BREESTRAAT 145 TEL.23211

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4