LEIDEN MET WONINGBOUW AFHANKELIJK VAN - GERINGE - TOEWIJZING UIT DEN HAAG College zet alle zeilen bij 0111 bouwplannen snel te realiseren Huisvestingsbureau zit nog met ruim 2600 urgente gevallen Totale sanering van binnenstad kost circa honderd miljoen RAAD IN TWEEDE INSTANTIE Puisljes- Pukkels DERMASEPT-ZEEP Opvoedingsproblemen besproken voor Christenvrouwen (Centrum) Ppgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 november 1960 Tweede blad no. 30207 Vele zorgen, grote moeilijkheden In een rede van ruim twee uur heeft de wethou der van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de raad gistermiddag een uitvoerige en met tal van cijfers gedocumenteerde uiteenzetting gegeven van de moeilijke positie, waarin zich de Leidse woningbouw bevindt. Met zeer veel nadruk wees hij er op, dat het College alle pogingen in het werk stelt om zo veel mogelijk plannen te realiseren. Men is echter afhankelijk van „Den Haag", waar men veelal traag is met het afgeven van bouwvergunningen. Hoe graag de wethouder het anders zou zien, is de gemeente sterk afhan- Naar aanleiding van de opmerking „het loopt in Leiden zo traag met de woningbouw", wees de heer Jongeleen op de lange aanlooptijd van een bouwplan en de vele moeilijkheden, welke daarby zijn te overwinnen. Heeft men na talrijke besprekingen soms ook mislukte een plan beschikbaar, dan varieert de oplevering van de eerste woningen van een complex na het tijdstip van de aanvang tussen de 9 en 12 maanden. Nog onlangs is het gebeurd, dat bij de aanbesteding van 130 woningen in zuid-west in juni j.l. zou dit plaatsvinden de ondershandse aanbesteding bü een te goeder naam en faam bekend staande aannemer mislukte. Op 24 augustus d.a.v. vond de openbare aanbesteding plaats, waarna, na de gunning, de machtiging van de minister tot de bouw op 30 september afkwam. De eerste paal ging juist j.l. maandag de grond in. Dit kostte ons een half jaar van voorbereiding, om dan nog maar niet te spreken van het moment, waarop de eerste onderhandelingen en opzet van het plan begonnen. kelijk van Den Haag. Bouwen betekent lands- politiek. Aan handen en voeten is de gemeente aan tal van voorschriften en toewijzingen gebon den. Een belangrijke factor is ook de krappe arbeidsmarkt. Met de raad is hij het volkomen eens, dat een bouwcontingent van 250 woningwetwoningen voor Leiden veel te gering is. Dankzij grote inspanningen konden in de loop der jaren buiten het aangewezen bouwvolume om echter nog ruim 700 woningen extra worden gebouwd. In 1961 komen 275 woningwetwoningen gereed Ofschoon de heer Jongeleen om financiële redenen een voorstander blijft van de traditionele bouw - bij een plan in zuid-west van 225 wo ningen lag de traditionele prijs" bijna zes ton lager - toonde hij aan de hand van vele cijfers aan, dat ook de systeembouw in Leiden royaal is toegepast. Ruim duizend woningen, in diverse systemenwerden in Lei den na de oorlog gebouwd. Overspannen arbeidsmarkt Inderdaad, aldus de wethouder, heb ben wij met een overspannen arbeids markt te maken. En daarvoor zijn diver se factoren aan te wijzen. Inderdaad vergt de Universitaire bouw veel man kracht. Dit is begrijpelijk, want het is een eerste vereiste, dat de Universiteit „meedraait in de wedloop van de we tenschap". Het College, dat hiervan de moeiijkheden in de eigen bouwsector on der vindt, mag daartegenover echter niet afwijzend staan. Universiteitssteden mo gen echter niet de dupe worden van deze belangrijke uitbreidingen! Hoewel het als een gelukkig verschijn sel moet worden gezien, dat vele onder nemingen in de gelegenheid worden ge steld aan uit- of verbouwing te denken, doen ook deze ondernemingen een be roep op de arbeidsmarkt. Zo werden in de maanden februari en maart 1960 door particulieren 58 bouwaanvragen - met een totale bouwsom van 7 miljoen gul den - ingediend. Een beroep op de ar beidsmarkt. dat ten koste gaat van de woningbouw. Sanering is kostbaar Vervolgens toonde de wethouder aan. dat sanering en krotopruiming een dure geschiedenis is. Zou Leiden een en ander radicaal willen aanpakken, dan gaat het om een afbraak van 6000 a 7000 wonin gen, waarmede - rekening houdende met de verdere voorzieningen - een bedrag van bijna honderd miljoen is gemoeid. Is de raad, aldus de wethouder, bereid dit te doen? Ziet het College kans om dit bedrag in tien of twintig jaar op ta fel te brengen? Het is maar een vraag. maar laat de raad dan ook wat voor zichtiger zijn om maar steeds over sa nering te spreken. Overigens, aldus de heer Jongeleen, hebben wij in de afgelo pen jaren toch wel iets aan sanering ge daan. Hij wees daarbij op de sanering van de omgeving van de Haverzaklaan. Ook in de omgeving van de Kraaier- straat, Geregracht en Binnenvestgracht ligt al vele jaren een terrein braak. Wij hadden daar een oplossing voor, maar toen kwam het wegenschema voor de binnenstad, dat de bestaande plannen doorbrak. In afwachting van dit sche ma zal dit terrein nu - provisorisch - voor een parkeerterrein worden inge richt. Een gedachte, waarover hij zelf niet eens zo verrukt is. Wij praten, aldus de wethouder, nu wel zo gemakkelijk over sanering, doch in vele gevallen gaat het over stadsgedeel ten, waarin bedrijven, winkels en goede woningen staan. Een probleem apart! Particuliere bouw niet vergeten Terwijl spreker berekende, dat Leiden, met het oog op de samenstelling van zijn bevolking, circa 70 woningwetwo ningen - met lage huren - nodig heeft, wees hij erop, dat het College ook alle aandacht heeft voor de particuliere bou wers. In de regel wordt bij verkoop van de grond de beste wijken van de stad voor middenstandsbouw aangewezen. De grond wordt dan veelal verkocht tegen de grondprijs van woningwetwoningen. Een zeer aantrekkelijk systeem ziet spreker in het Dura-systeem, waarvan de woningen voldoen aan de daaraan te stellen eisen. Hoewel Dura, met het oog op verbindingen elders, niet eerder dan over twee jaar in Leiden zou kunnen gaan bouwen, gelooft spreker, dat aan dit systeem, waarbij ook de toekomst waarde van de woning van invloed is de voorkeur moet worden gegeven. Persoon lijk heeft de wethouder zich van dit sys teem op de hoogte gesteld. Noord-zuid-verbinding Voor de Noord-Zuid-verbinding, welke spreker voor Leiden zeer belangrijk acht, heeft men reeds vele aankopen gedaan. Zeer spoedig zal de raad - de tekeningen van het tracé zijn reeds in handen van de Commissie voor Openbare Werken - hierover worden ingelicht. Ook het ont eigeningsplan zal spoedig deze Commis sie bereiken. Reclame aan lantaarnpalen De reclame aan lantaarnpalen - hoe zeer financieel ook aantrekkelijk - is een moeilijk punt, waarmede ook de Com missie oude-stadskern te maken heeft. B. en W. zullen dit nog eens overwegen. In de kwestie „trillingen bus" blijven B. en W. afzijdig. Dit zou grote conse quenties met zich meebrengen (o.a. ver keer Rapenburg). Het College is bereid tot samenwer king met de Hofjescommissie, doch ook hieraan zitten bepaalde facetten (wegen schema). Turfmarktbrug Voor wat de verbreding van de Turf marktbrug betreft, merkte de wethou der op, dat het College het rapport in zake de vaarweg buiten Leiden wenst af te wachten. Reeds nu hiervoor gelden te investeren zou niet juist zijn. met een lagere huur - weinig beleggers zullen worden gevonden. Hoe groot het bouwvolume voor woningwetwoningen in 1961 voor Leiden zal zijn kon hu nog niet zeggen. Bekend is echter reeds, dat het landelijk totaal van deze woningen cir ca 5000 lager zal liggen dan dit jaar. advertentie W Terwijl U gezellig winkelt.. verzorgt de ffauknecht volledige wasautomaat Uw was van A-Z! Reeds compleet v.a. f. 1460.- draaistroom k f. 1495.- 220 Volt wisselstroom Vraagt demonstr. '(Sauknecht Imp. N.V. Mentoi Imp. N.V. Mentor Apeldoori Er is grote nood. A. J. JONGELEEN afhankelijk van „Den Haag" Demping Langegracht T.a.v. de demping van de Langegracht deelde de wethouder mede, dat dit plan bij Gemeentewerken onder handen is. Er zijn echter meer ingrijpende vraag stukken op te lossen. Bovendien heeft men met personeelsgebrek te kampen. Bij een volgende behandeling van de be groting zal de raad vermoedelijk meer concreet zijn ingelicht. Aan het herstel van het Zwarte Pad worden geen hoge bedragen meer ge ïnvesteerd. aangezien dit pad gedoemd is te verdwijnen. Grote zorg voor toekomst Nadat de wethouder de raad had ver zekerd, dat in 1961 nog circa 275 woning wetwoningen voor bebouwing gereed ko men, deelde hij mede. dat de toekomst van de woningbouw ook hem met grote zorgen vervult, temeer daar hij vreest, dat voor de A-sector - particuliere bouw De heer Harmsen (Prot. Chr.)die in de avondzitting in tweede instan tie o.a. het woord voerde, zeide, dat zo spoedig mogelijk een begin moet worden gemaakt met de sanering, vooral nu, zoals de wethouder zei, daar circa 6000 a 7000 woningen voor in aanmerking komen. De grote zorg voor spreker is echter, of wij met zulk een geringe toewijzing woning- wetwoningen ooit uit de narigheid komen, vandaar dat hij de bouw van premie-woningen in de A-sector - huurwoningen - sterk aanbeveelt. Kunnen de woningbouwverenigingen in deze sector niet optreden? Zij heb een grote ervaring van exploita tie! Er is grote nood, er moet nog veel gebouwd worden. Schuld niet bij Leiden De heer Piena (PvdA), die de wethou der dankbaar is voor zijn verhelderende uiteenzetting, waaruit o.a. bleek, dat de schuldvraag van de te geringe woning bouw niet in Leiden moet worden ge zocht. acht het onjuist, dat Leiden van de 37.500 woningwetwoningen er slechts 250 toegewezen krijgt. Liggen er aan vragen van bouwers, die in de A-sector wensen te bouwen? De heer Van Iterson (Prot. Chr.) had het antwoord gemist op op zijn vraag naar de inrichting van een nieuw onderkomen (oud-Hortuszicht) voor de dienst van Gemeentewerken. Over het hoofd van de wethouder Leen, wees de heer Van Weizen voorzitter van een woningbouwvereniging de heer Harmsen erop, dat er elders in het land reeds woningbouwverenigingen zijn welke zich bezighouden met de premie woningen. Gezien de samenstelling van de Leidse bevolking acht hij dit in deze gemeente bijzonder moeilijk. In z.g. „keuze-plannen" ziet hü een nieuwe krottenbouw. Wethouder kwam niet over de brug... De heer Woudstra (Prot. Chr.) drukte er zijn spijt over uit, dat de wethouder deze middag „niet over de brug was ge komen," althans niet over de Van Dis- selbrug. Hij zou over een eventuele ver breding van deze brug gaarne nog iets vernemen. De heer Winsemius (PvdA) drong evenals zijn fractievoorzitter aan op de bouw van woningwetwoningen, hoewel hij direct toegaf, dat Leiden in dti opzicht afhankelijk is van krachten buiten de gemeente. In eigen partijver band kunnen de raadsleden by de rege ring, volgens spreker, invloed uitoefenen op het beschikbaar stellen van gelden voor de sanering van oude steden, w.o. Leiden behoort. Met de wethouder heeft de heer Van Dijk <KVP) de indruk, dat steden als Den Haag, Amsterdam en Rotterdam zich in de bouwsector meer kunnen prefereren dan Leiden. Volgens de heer Van Dijk kan sanering niet lan ger op zich laten wachten. Hij deed de Naar normen maar rechtvaardig Van 1945 t.e.m. 5437 1959 ZIJ 11 in Leiden woningen gebouwd Beheert wethouder Jongeleen het Leidse „parlement" van Woningbouw, wethouder J. Drijber laat zijn voortdurende zorg en aandacht gaan over de huisvesting. Daarom was het ook begrijpelijk, dat mr. Drijber in aansluiting op de uitvoerige verdediging van het woningbeleid, de raad een gedocumenteerd inzicht gaf van de omvat tende werkzaamheden van het Huisvestingsbureau, dat naar normen, doch met grote rechtvaardigheid te werk gaat. Een vraag, welke hij in eerste instan tie aan de orde stelde was: hoe komt het toch, dat het aantal woningzoekenden vrijwel stationair blijft. Ja. zelfs in I960 is opgelopen van circa 4000 tot 4239, waaronder 2639 urgente gevallen. En dat terwijl er in de periode van 1945 t.e.m. 1959 toch 5437 woningen zijn gebouwd. In dezelfde periode is de woningvoor raad met 4815 woningen toegenomen (in totaal moesten 622 woningen, resp. krot ten worden afgeschreven). Wethouder Drijber. die zeide zeer voorzichtig zijn conclusies te hebben getrokken, had daar wel enkele motive ringen voor. In de eerste plaats waren dit de 622 woningen (circa 12% van de nieuwbouw) welke aan de woonruimte zijn onttrokken. Een tweede verklaring zocht spreker in de verminderde bezet ting der woningen sinds de oorlog. De woningdichtheid is in Leiden niet onbe langrijk teruggelopen. Voorts werken volgens de wethouder tal van algemene factoren aan dit verschijnsel mee. zoals de hogere maatschappelijke woonnorm. het trouwen op jeugdige leeftijd, de gro tere gezinnen, de stijging van de leef tijdsgrens. de ontwikkeling van de Uni versiteit en de industrie, die beide ook steeds een beroep op de woningmarkt doen. Factoren, welke nog met tal van andere voorbeelden zouden zijn aan te vullen. Zo wordt b.v. de toekenning van groep I en II iets minder beperkt dan voorheen. Het lang voortduren van de woningnood vergroot nu eenmaal het aantal urgente gevallen. Met inkomen van t 8000. niet in woningwetwoning Naar aanleiding van de vraag van de heer Woudstra: hoeveel gezinnen, woon achtig in woningwetwoningen, behoren daarin financieel niet thuis, deelde de wethouder mede, dat een steekproef is genomen voor circa 500 in de jaren 1959 en 1960 gereedgekomen woningwetwo ningen in Leiden Noord en Z.W. Hierbij is de weistandsgrens (f.8000) aange houden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat dit 70 gezinnen betreft. Zodra A-woningen in Zuid-west op grote schaal kunnen worden gebouwd, dan zal deze categorie, volgens de wet houder, daarvoor zeker belangstelling hebben. Men woont wel graag in Zuid west. Spreker hoopt in dat geval na tuurlijk op opschuivingen, maar dacht vooral aan de mogelijkheid om gezinnen met een inkomen hoger dan f.8000 geen woningwetwoningen meer toe te wijzen. Dit gebeurt nu wel. omdat het gat tus sen f.70 (nieuwe woningwetwoning) en f.125 (nieuwe middenstandswoningen) veel te groot is. Hoewel de behoefte in Leiden aan woningwetwoningen (volgens wethouder I Jongeleen 70%zeer groot blijft, was mr. Drijber van oordeel, dat woningen in de A-sector mede een belangrijke bij drage kunnen leveren tot oplossing van het huisvestingsprobleem. suggestie om enkele regeringsvertegen woordigers en leden van het college van G.S. voor een excursie naar Leiden uit te nodigen en ze van de Leidse proble men op de hoogte te stellen. Spouwmuren in -flats Nu er bij de behandeling van deze paragraaf zo veel en vaak gesproken is over de geluidshinder in flatwoningen propageerde de heer Zitman <WD> als een goedkoop en afdoend middel de bouw van spouwmuren tussen de flats. Elders heeft men hiermede gunstige re sultaten opgedaan. Voor een commissie-ad-hoc om B. en W in hun woningbeleid bij de hogere autoriteiten bij te staan een sugges tie van de heer Van Dijk voelt mijn fractie, aldus de heer Sommeling «PvdA) niets. Dit zou voor het college een bewijs van onvermogen zijn. Verbreding Van Disselbrug? Wethouder Jongeleen, die om half elf voor zijn dupliek aan het woord kwam, zegde de heer Woudstra toe, dat hij de verbreding van de Van Disselbrug (nabij de Kraaierstraat) op nieuw in het col lege aan de orde zal stellen. Persoonlijk staat hij niet afwijzend tegenover de verbreding, zij het daarbij rekening hou dende met het wegenschema voor de binnenstad. Spreker, die nogmaals enkele woning bouw problemen besprak, zette uiteen, dat de woningbouw niet uitsluitend een kwestie van Leiden is. De woningbouw is landspolitiek. De gemeente is van tal van voorschriften en toewijzingen af hankelijk. De factor risico van wonin gen in de A-sector vormt voor de beleg gers het grote probleem. In aanbouw zijn momenteel 112 woningen in deze sector, terwijl de plannen voor de bouw van nog 128 woningen in een zeer ver gevorderd stadium verkeren. GELUIDSHINDER IN FLATWONINGEN Het Bouwcentrum en de Vrouwen- adviescommissie zullen een rapport op stellen over de geluidshinder in flatwo ningen en wat daartegen is te doen. Het aanbrengen van spouwmuren komt de wethouder vrij kostbaar voor. Rapport over woningbouw aan G.S. Het college en daar kan de raad ge rust op zijn zet alle zeilen by om bij de Haagse autoriteiten sterke aandrang uit te oefenen op verhoging van het bouwcontingent, aldus de wethouder. In dien er voor Leiden straks geen uitzon dering wordt gemaakt, ziet het er vol gend jaar helemaal somber uit. Spreker wil overwegen of er voor het college geen aanleiding bestaat een rapport op te stellen, waarin de moeilijke positie van Leiden t.o.v. de woningbouw wordt uit eengezet. Dit rapport zou dan aan Ged. Staten kunnen worden aangeboden. Zodra tram weg is, geslo+en wegdek Het college overweegt om. zodra de tram geheel is verdwenen, een gesloten wegdek (asfalt) aan te brengen. De federatie van woningbouwverenigingen heeft het vraagstuk van de woningen in de A-sector nog in studie. Nadat ook wethouder, mr. J. Drijber, nog een korte opmerking had gemaakt over de bezetting der woningen, schorste de voorzitter om half twaalf de vergade ring tot maandagmiddag. Het hoofdstuk openbare veiligheid wordt dan aan de orde gesteld. Directie-wisseling Ned. Middenstandsbank DE HEER M. EEK JR. BENOEMD TOT DIRECTEUR TE HAARLEM mmÊk «p AT WÊÊI mm wÊÈL De heer Af. Eek De heer M. Eek jr. directeur van het kantoor Leiden van de Nederlandsche Middenstandsbank, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot directeur van het kantoor Haarlem dezer instel ling. Met ingang van dezelfde datum is tot zijn opvolger hier ter stede be noemd de heer H. H. Westhof. thans directeur van het kantoor Terneuzen. De heer Eek begon zijn loopbaan bij het bankwezen in november 1922 bij de toenmalige Nassaubank te Haarlem. Na de overname van deze onderneming door de Ned. Middenstandsbank in 1947 ging de heer Eek mede over naar dit bedrijf om kort daarna te worden benoemd tot adjunct-directeur van het Haarlemse kantoor. Op 1 augustus 1949 volgde zijn benoeming in zijn tegenwoordige functie. Onder leiding van de heer Eek heb ben de relaties en werkzaamheden van het kantoor Leiden zich aanzienlijk uit gebreid. In tal van verenigingen en commissies speelde hij een actieve rol, waarbü de aangelegenheden met be trekking tot de middenstand zijn bij zondere belangstelling hadden. Midden- stadsverenigingen in en om Leiden heeft hij door het houden van lezingen het nodige gedaan ter voorlichting van de middenstand op het gebied van finan ciering en kredieten. Voorts mag met grote waardering melding worden gemaakt van de voor treffelijke wijze, waarop hij gedurende vele jaren het penningmeesterschap van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens heeft waargenomen. In de tweede helft van december zal een afscheidsreceptie worden gehouden, waarbij tevens gelegenheid bestaat met de heer Westhof kennis te maken. Advertentie Geen huidaandoening Groningen behoeft niet bang te zijn De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Groningen, dokter D. Goosen, heeft medegedeeld dat na een door hem ingesteld onder zoek, hem niets is gebleken van een huis aandoening. welke in Groningen mo gelijk op basis van het gebruik van margarine zou voordoen. Dokter Goo sen zei informaties te hebben inge wonnen bij een veertigtal artsen in de stad en bij verscheidene huisartsen in de provincie. Daarbij kon het bestaan van een aandoening, welke identiek zou zijn met de zogenaamde „Plantaziekte", of er op zou lijken, niet worden be vestigd. Dokter Goosen verklaarde dat berich ten over deze zaak vermoedelijk berus ten op een onjuiste uitlating van een der artsen, welke uitlating misschien in verband is gebracht met een op dit ogenblik vrij veel voorkomende virusin fectie. Het betreft hier, aldus dokter Goosen, een licht verlopende hersenvliesaandoe ning. die veroorzaakt wordt door het zogenaamde „echo 9 virus". Deze her senvliesaandoening geeft bijkomende verschijnselen, die wel de indruk kun nen wekken als zou men met een huid aandoening te maken hebben. By nader onderzoek blijkt echter al snel de juiste oorzaak. Totnutoe is de aandoening in een der tigtal gevallen in Groningen geconsta teerd, maar zy komt ook elders in het land voor. Huisvesting en sanering Hoewel, zoals gezegd, naar bepaalde normen wordt gewerkt, moet het Huis- Mr. J. DRIJBER waakt over huisvesting vestingsbureau ook aandacht besteden aan de gedeeltelijke sanering van be paalde stadsdelen. Zo is in 1961 met name de aandacht gericht op de Sint Jorissteeg en de Krauwelsteeg (Noord zuid-verbinding) en de Korte Raam- steeg, Garenmarkt en Korevaarstraat (toekomstige afbraak). Nederlandse Bridgebond district Leiden DAMES - PARENCOMPETITIE Na de tweede zitting is de stand: 1. dames Den DekkerGoddyn 1144; 2. ReekersBroekhuis 110: 3. De Wilt Verhey van Wijk 1094; 4 Van der TogtCunaeus 107' 5. Vrijenhoek— Kemperman 106; 6. DerogeeSchuur- mans 1004: 7. v. d. EndeStigter 944: 8 Koning—Heyssen 924; 9 Brouwer- Verboog 92; 10. SeisDen Holoder 84. De heer C. J. de Jong, lid van de Leid se judoclub „Eendracht" slaagde te Haarlem voor zjjn examen 4e kyu (oran je band). Het examen werd afgenomen door de heer Schutte, 5e Dan. „Gezag en vrijheid voor onze kinderen De heer R. Kramer sprak gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat voor de afdeling Leiden-Cen- trum van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond over: „Gezag en vrijheid van onze kinderen" (rijpere jeugd). Vooraf hield mevrouw A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg, presidente, een medi tatie en werden verschillende medede lingen gedaan, o.a. over een te vormen zangkoor ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de afdeling in februari. Verder kregen alle dames een van de stichting commissie voof huishoudelijke- en gezinsvoorlichting een uitnodiging tot een bezoek aan een jubileum-tentoon stelling in verband met het feit, dat het deze maand vijfentwintig jaar geleden is, dat de commissie haar werk begon. De dames zullen op deze expositie, welke in gebouw „De Hoeksteen" wordt ge houden. kunnen zien hoe het werk van enkele cursussen in naaien en koken in de loop van de jaren is uitgegroeid tot de reeks van lessen, demonstraties, lezin gen, tentoonstellingen enz. enz. van nu. De heer Kramer deelde zijn onder werp in drie punten in: gezag, vrijheid en opvoeding. Hij begon bij het laatste. „Opvoeden betekent groter maken, naar een zelfstandigheid voeren. Maar deze betekenis alleen is niet voldoende. De opvoeding houdt ten nauwste verband met de levensovertuiging. Een kind kan men niet alleen beschouwen als een na- tuurprodukt. Het opvoeden betekent een kind brengen naar een bepaald doel. Op deze weg komt men diverse onderge schikte doeleinden tegen, zoals het zin delijk zijn, lopen. Aan dat hoogste doel is niet te tornen. God houdt het eind doel en het uitgangspunt (het kind) in eigen hand. Men moet het zo zien. dat God de ouders enkel de gelegenheid biedt het kind over die weg te leiden. Daarom heeft Hu u ook bekleed met gezag. Ook dit is een kwestie, welke nauw samenhangt met het geloof." Over de vrijheid zei de heer Kramer het volgende. „Vrijheid betekent het los zijn van banden, die vreemd zijn aan het wezen. Slechts die mens is waarlijk vrij, als hij gebonden is aan Christus Het geven van vrijheid aan een kind is afhankelijk van de leeftijd. Trapsge wijs moet de opvoeding in zijn werk gaan. Er rust een grote verantwoorde lijkheid op onze schouders. Wij hebben een antwoord te geven op een opdracht, die God ons stelt. In dit besef moeten onze kinderen grootgebracht worden", besloot de heer Kramer zijn toespraak.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3