Chalet KORT DAG ADENAUERS EERSTE AANVAL OP SPD-KANDIDAAT BRANDT Met een enkel woord Kerkelijk Leven Krelagehuis in Haarlem blijft bollenbeurs Fijnproevers kaas Agenda PICTOGRAM EES- ZATERDAG U NOVEMBER 1960 Bondskanselier in strijdvaardige rede: „De CDU is geen eenmanspartij DE Franse president, generaal De Gaulle, heeft ongetwijfeld gelijk wanneer hij op het ogenblik met meer kracht dan ooit streeft naar beëin diging van de oorlog in Algerije. In de eerste plaats uit zuiver menselijke over wegingen: zes jaar heeft de strijd ge duurd en in die tijd vielen er gemiddeld 25.000 Fransen en Algerijnen per jaar, in totaal dus reeds 150.000Bovendien kost het op de been houden van een leger van een half miljoen man de Franse schatkist jaarlijks vele miljarden gul dens, een last, welke op den duur niet te dragen is voor een land, dat op eco nomisch gebied alle zeilen moet bijzet ten om de concurrentie de baas te blij ven. En dan denke men, zeker niet in de laatste plaats aan de internationale con sequenties van deze guerilla. Een half miljoen Fransen in Afrika betekent een gelijk aantal minder ter beschikking van de Westelijke verdediging. En, als het ware om dit facet nog te accentueren, dreigt de Algerijnse strijd thans een zeer gevaarlijke wending te nemen, omdat de rebellen voornemens zouden zijn com munistische steun te aanvaarden. Waar dit op uitloopt, behoeft men niet te raden: een nieuw Korea MEN kan zich voorstellen, dat Parijs verre van gerust is op die dreigen de nieuwe ontwikkeling aan de an dere zijde van de Middellandse Zee. Wat totnutoe een v orsteling tussen Franse militairen en nationalistische opstande lingen was, loopt gevaar een internatio naal conflict met zeer bedenkelijke kanten te worden. Daarbij komt. dat de aanvalskracht van de Algerijnen de laat ste tijd sterk is achteruitgegaan. Voor heen waren er tenminste dertigduizend man beschikbaar (volgens eigen opgave van de opstandelingen zelfs honderd duizend). thans zijn die tienduizenden geslonken tot kleine groepen, die het niet verder brengen dan aanvallen op zeer beperkte schaal of terroristische daden in de grote steden. De afgrende- lingstaktiek van de Fransen, tussen Al gerije aan de ene kant en Tunesië en Marokko aan de andere kanten, en bo vendien met de vloot op zee, heeft er voor gezorgd, dat de aanvoer van verse goedgetrainde en welbewapende mannen tot een minimum is beperkt. Dat betrek kelijke evenwicht loopt de kans ver stoord te worden door communistische hulp. met alle gevolgen van dien op het vlak van de internationale politiek. NU mag men niet vergeten, dat het gevaar van internationale verwik kelingen een situatie nóg moeilijker zou maken, welke zonder dat toch ook moeilijk blijft! Want de Fransen mogen er dan in geslaagd zijn de toestand mili tair min of meer in de hand te krijgen, dat is dan ook alles. De opstandelingen zijn daarmee nog niet tot overgave ge dwongen. Sterker nog: op hetzelfde ogenblik, dat het aantal soldaten in Franse krijgsdienst verminderd zou wor den (aan terugtrekken beheeft men na tuurlijk helemóal niet te denken), op datzelfde ogenblik zouden de aanvallen van Algerijnse zijde verdubbeld worden. Het komt er dus op neer, dat de Fransen in Noord-Afrika een sterke troepen macht op de been moeten houden, die slechts ten dele in actie is, maar wier afmarcheren fatale gevolgen zou hebben. Dat leger, die vloot en die luchtmacht zijn derhalve de enige garanties voor een „Algerijns Algerije", zoals president De Gaulle dat geformuleerd heeft. Die beperkte mogelijkheid wordt nu dus bedreigd door de steeds luider roepende ultra-nationalisten aan beide zijden van de Middellandse Zee. die een .Frans Al gerije" voorstaan en dan voorts nog door de communisten achter het ijzeren en het bamboe-gordijn, die geen Frans en geen Algerijns Algerije wensen, zelfs geen onafhankelijk Algerije, maar niet anders dan een rood Algerije, als uit valsbasis voor geheel Afrika! ALS er dus een ding vaststaat, dan is het wel. dat de tijd dringt! De Gaulle moet snel tot resultaten komen, anders zijn er anderen, die zijn taak zullen overnemen. Met het oog hierop heeft de president in zijn radio rede van 4 november de uitdrukking „Algerijnse republiek" laten vallen, een republiek, die zichzelf zou moeten be sturen, maar militair, economisch, tech nisch en op het gebied van het onder wijs banden met Frankrijk zou hand haven. Volgens veler verwachting zou de president willen beginnen met een eenzijdig „staakt het vuren", gevolgd door het afkondigen van een Algerijnse bestuursraad, bestaande uit twee mo hammedanen en een Europeaan, ten einde de weg te banen naar vrije Alge rijnse verkiezingen. Om zich bij voor baat zeker te weten van de steun als het kan. de volledige steun van het Franse volk. zou de president in januari of februari een referendum willen hou den. waarvan hij hoopt, dat het zijn gezag tot een nieuw hoogtepunt zal op stuwen. Zou de uitslag van dat referen dum in ernstige mate tegenvallen of zouden zich andere moeilijkheden op zijn pad voordoen, dan zou hij niet aarzelen zich dictatoriale bevoegdheden toe te kennen, welke mogelijkheid hem gelaten is in artikel 16 van de grondwet der Vijfde Republiek. 7 O liggen dus de zaken van de zijde van de president. Er zijn er, in Frankrijk zowel als in Algerije, die er bepaald anders over denken. De over grote meerderheid van Europese kolo nisten in Algerije die al vaak genera ties lang daar gewoond hebben en zich in sterke mate met de Algerijnse bodem verbonden voelen beschouwen deze plannen zonder meer als verraad, omdat zij neerkomen op een soort „uitverkoop aan de rebellen". Het begint met een of twee vingers en al spoedig is het de gehele hand, zeggen zij. En die hand wordt dan niet aanvaard, maar ruwweg gegrepen. Vooral onder de jongeren zijn er, die zich laten ophitsen tot leuzen als .De Gaulle aan de galg". Wat Frank rijk zelf aangaat, ook daar is een groep, die zich de relaties met Algerije be paald anders indenkt dan ze het staats hoofd voor ogen staan. Maarschalk Juin. generaal Salan oud-opperbevel hebber van de Franse troepen in Alge rije). de vroegere stafchef van de lucht macht generaal Jouhaud. oud-premier Bidault en Jacques Soustelle, die een be langrijke rol speelde in de beweging, die in 1958 de tegenwoordige president aan de macht hielp ziehier de kopstuk ken van de groep, die de politiek van De Gaulle vierkant van de hand wijzen, omdat die naar hun mening veel te ver gaat. WAAR de spanning van het ogen blik op uit zal lopen, ligt in het duister van de toekomst verbor gen. Men doet er bepaald verstandig aan. rekening te houden met onverwach te gebeurtenissen. Want het mag dan waar zijn, dat ultra-rechts niet over een brede laag leidende figuren kan beschik ken (de hierboven genoemden zijn te weinig in getal om een werkelijke volks beweging te ontketenen, zo zeggen hun tegenstanders), daar staat tegenover, dat het geen mannen zijn, die zich tot praatjes aan de bittertafel beperken Verhouding tot Parijs is verslechterd (Van onze correspondent in Bonn) „Wij houden er niet van op nogal theatrale manier op te treden en in de wereld rond te zwerven alsof er niets beters te doen is. Wij blijven liever bij ons werk, ons heel solide, intensief uitgevoerde werk!" Een dag voor de thuiskomst van de Westberlijnse burgemeester en SPD- kandidaat voor het kanselierschap, Wil ly Brandt die een grote politieke reis naar Griekenland, Israël en Italië heeft gemaakt begon Bondskanselier Ade- nauwer te Bonn gisteren met deze woor den de eerste aanval op zijn onmiddel lijke tegenstander in de campagne voor de Bondsdagverkiezingen van het vol gendejaar. Want Brandt is „nogal thea traal" en reist graag als een groot staatsman langs 'swerelds hoofdsteden. Zelden zal een verkiezingscampagne zo burgerlijk goedmoedig zijn geopend als de huidige Westduitse. Vijfhonderd rustige en nog lang niet strijdvaardige CDU-bestuursleden. inderhaast uit het gehele land naar Bonn getrommeld, en meer dan honderd journalisten vulden de rokerige zaal van de Bonner Burger vereniging. De luidsprekerinstallatie deed het niet: de televisie-, radio- en filmapparatuur maakte van de 15 meter brede zaal een nauwe pijpenla. Was het symbolisch dat het verga dergebouw stond in de Bonner Kron- prinzenstrasse en dat Adenauer zijn speech begon met de woorden: „Wij willen nooit een eenmanspartij worden. Wij hebben in ons midden een groot aantal flinke, zelfbewuste mannen en vrouwen, die het stuur in handen kun nen nemen"! Reeds fluistert men in Bonn dat Adenauer weieens na de ver kiezingen zou kunnen aftreden en dat hij „een kroonprins" als zijn opvolger zoekt Afstand tot Parijs De Bondskanselier vindt de buiten landse politiek situatie zeer zorgelijk; hij pleitte opnieuw voor de gecontroleerde ontwapening van conventionele en atoomwapens. Zolang dat niet mogelijk is, moet de NAVO goed gewapend zijn. Ook kantte Adenauer zich weer eens tegen de Franse defensieplannen. Open lijk en wel zei hij voor de tweede keer in acht dagen dat er tussen Bonn en Parijs geen enkele overeenstemming be staat. waar het de integratie van de strijdkrachten in de NAVO betreft. Het is evenwel de laatste weken over duidelijk geworden dat de verhouding Adenauer-De Gaulle steeds slechter wordf; de verhouding Adenauer-MacMil- len lijkt beter dan ooit. Goed, zeer uit stekend waren de woorden die Adenauer hierover gebruikte! De Westduitse sociaal-democraten, die maandag te Hannover met een grootst opgezet partijcongres beginnen, stonden uiteraard in het middelpunt van Ade nauers kritiek. Men moet, aldus de kan selier, nu eindelijk eens de NAVO volle dig accepteren en de Westduitse atoom bewapening aanvaarden. De SPD is ten deze zijns inziens niet oprecht en niet eerlijk. Adenauer poogde gisteren met deze en andere voorbeelden voor te stellen alsof een verkiezingszege van de SPD in sep tember 1961 het land in groot gevaar zal brengen. En daarnevens het einde zal betekenen van de welvaartsperiode. BINNENLAND Als gevolg van het breken van een bout is gistermiddag een zware hijskraan op het dak van een in De Sillesstraat in Den Haag in aanbouw zijnd schoolge bouw gevallen. Drie arbeiders, die bezig waren met het doen zakken van de kraan, wisten zich Ijlings uit de voeten te ma ken. Ook enige metselaars, die op een steiger werkzaam waren, konden tijdig opzy springen, evenals enkele dakbedek- kers. Persoonlijke ongelukken deden zich daardoor gelukkig niet voor. Het dak van het gebouw liep grote schade op. Omstreeks maart van het volgend Jaar zal een Japanse bergingsvloot be ginnen met de berging van talloze tijdens de oorlog in de wateren van Ned. Nietiw- Guinea gezonken schepen. Reeds in 1956 is men aan de kust van Australisch Nieuw-Guinea begonnen met de uitvoe ring van een soortgelijk bergingsprogram ma. dat volgende maand zal zijn vol tooid. - Op de Naarderstraat in Laren is gis teravond ter hoogte van het Slnger-mu- seum de 60-Jarlge mevrouw B. A. Ma joor-De Wit aangereden door een perso nenauto en tengevolge van de hlerby opgelopen verwondingen overleden. De heer K. Voskuil, politiek hoofd redacteur van „Het Vrye Volk" treedt volgend Jaar af. Hy heeft dan de pen sioengerechtigde leeftyd bereikt. Het be stuur van de Partij van de Arbeid zal het partycongres, dat ln maart wordt ge houden, als opvolger voordragen mr. dr. Th. W. van Veen, de huidige adjunct- hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", al dus deelt de Partij van de Arbeid mee. Het visserij-inspectievaartuig Hr. Ms. fregat „De Bitter" heeft gisteren bij dichte mist op de rivier de Tyne bij New-Castle (n.o.-Engeland) een kleine aan varing gehad met een kustvaartuig. Beide schepen werden licht beschadigd. In Wageningen is plotseling over leden de 63-Jarige hoogleraar ln de plan- tenziektekunde. prof. dr. TJen Hiang Thung, die van 1925 tot 1929, daarna van 1949 af aan de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft gedoceerd. BUITENLAND Onbekenden hebben op de Joodse begraafplaats van Hockenheim. ten noor den van Karlsruhe, een twintigtal graven geschonden. De regering van de staat Ba- den-Wuerttemberg heeft een beloning van 400 mark uitgeloofd voor opsporing van de daders. Terwijl de CDU-voorzitter en regerings leider het onderste uit de kan haalde en de gehele Westduitse welvaart, vrijheid, geluk en voorspoed vruchten van zijn eigen politiek noemde, liepen vele CDU- bestuursleden al uit de zaal. Het was hun en alle anderen duidelijk geworden: Adenauer zal de verkiezingscampagne opnieuw voeren onder het motto „Geen experimenten. Wat we hebben, hebben we". Maar stekeblind en stokdoof zou de CDU zijn, als zij alleen daarop zou vertrouwen! NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage als zieken huispredikant (vac. dr. M. van der Voet) J. J. P. Valeton. predikant wykgemeente VTI aldaar. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als pred. voor bul- tengew. werkzaamheden (secr. Oecume nische Jeugdraad) H. van Andel. kand. te Blarlcum. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dordrecht (vac. C. M. van der Loo) C. W. de Vries te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Middelharnls M. Baan te Dordrecht en J. O. van Ravenswaay te Schevenlngen. Advertentie! In de op 19 december te houden algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zullen voorstellen worden gedaan om de zetel van de vereniging in Haarlem te houden en geen nieuwe bollen beurs te bouwen, maar het huidige gebouw, het „Krelagehuis" aan de Leidsevaart in Haarlem in drie etappen te moderniseren en uit te breiden. Om deze werken uit te voeren zal het nodig zijn de contributie en de beurs- entreegelden te verhogen. Een advies commissie heeft deze voorstellen aanbe volen b(j het hoofdbestuur. Het hoofd bestuur heeft ze overgenomen. De totale kosten worden geraamd op 2 miljoen gulden. De vereniging beschikt reeds over 700.000 gulden. Het ls de be doeling een lening aan te gaan van 1.300.000 gulden met een looptijd van 40 jaar. Door de contributies te verho gen zal het mogelijk zün de rente en de aflossing te betalen. SAMENWERKINGSVORMEN IN WEST-EUROPA Op de gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen, ter gelegenheid van het verlenen en het uitreiken aan dr. K. P. van der Mandele van het erelidmaat schap der Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel gehouden buitengewone al gemene vergadering dier Kamer hebben, nadat de vice-voorzitter der kamer prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, en de ambas sadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Den Haag, dr. Joseph Löns de vele ver diensten van de onderscheidene op ver- sceiden gebied hadden belicht, de heer Alwin Münchmeyer uit Bonn, en dr. K. P. van der Mandele ieder op hun manier wegen aangegeven om te komen tot gro tere economische samenwerking in West- Europa. Minister ven Aartsen terug uit Israël Met bewondering voor de wijze waarop Israël, dat in 12 jaar tijds van 600.000 tot ruim 2 miljoen inwoners groeide, zijn woningprobleem bestrijdt, is de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, met zijn secretaris generaal, mr. G. van Flier, gisteravond op Schiphol teruggekeerd. Op uitnodi ging van de Israëlische minister van Arebid, dr. G .Josephtal, waren de beide bewindslieden 11 dagen geleden naar Is raël vertrokken om er de woningbouw in ogenschouw te nemen. sident op een kritiek ogenblik nog heel lastig maken. De Gaulle moet trouwens met nog enige tegenslagen rekening houden: over enige weken begint in de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties in New York het debat over het Algerijnse vraagstuk en verder denkt hij in een verdere toekomst aan de opvattingen van Amerika's nieuwe president Kennedy, die een voorstander zou zijn van een onafhankelijk Algerije. Men ziet het: hier ligt een opeenstape ling van argumenten, die een snelle op- Viggo Kampmann, de Deense socia listische leider, heeft gisteren een min derheidsregering gevormd, bestaande uit sociaal-democraten en radicalen. Jens Otto Krag behoudt zyn portefeuille van Buitenlandse Zaken en KJed Philip die van Financiën. Het kabinet omvat vyf radicale ministers en een tiental sociaal democraten. In het oude kabinet hadden de radicalen vier ministers. De derde coa litiepartner, de Georglsten (partij voor belastinghervorming) verloor bij de ver kiezingen van dinsdag alle zetels. Labourafge vaardigde, Michael Foot, heeft in het Wallische kiesdistrict Ebbw Vale gehouden verkiezingen gewon nen. Hy kreeg 20.528 stemmen, tegen de conservatieve kandidaat 3.799 en de libe rale kandidaat 3.449 stemmen. De meer derheid van Labour is echter van 20.922 tot 16.729 stemmen geslonken. Ebbw Vale was het kiesdistrict van de overleden Aneurln Be van. Verdacht van massamoord op Poolse Joden ln de winter van 1943/44 zijn de Westberlijnse douanebeambte Paul Heilig en de kantoorbediende Rudolf Thelmer gearresteerd. Zij maakten deel uit van het „Einsatzkommando Gruppe Cholm", dat met behulp van Joodse dwangarbeiders de sporen van moordpartijen in de omgeving van Lublln moest uitwissen. De dwang arbeiders werden later ook vermoord. Paul Faure, voormalig secretaris generaal van de Franse socialistische par tij en voormalig hoofdredacteur van het socialistische partijblad „Le Populaire", is vrijdag op 82-Jarige leeftijd in Parijs overleden. HIJ was minister van staat in de Volksfrontregering van Leon Blum. Het hooggerechtshof in Maseroe (Basoetoland) heeft de broer van een Basoetostamhoofd en vier andere Basoe to's ter dood veroordeeld wegens een ri tuele moord op een veertienjarige herders- Jongen. Volgens de aanklacht hadden deze beklaagden in mei de Jongen ge dood om van delen van zijn lichaam „medlcyn" te maken. Het stamhoofd zelf, een oom van het opperhoofd van Basoeto land. werd niet schuldig bevonden en vrygesproken. Verscheidene Britse schryvers musici doen mee aan een ln Engeland gevoerde actie om de Britse bevolking te bewegen tot weigering van het betalen van een deel der opgelegde belastingaan slagen. Overeenkomend met de staatsuit gaven voor kernwapens. Churchllls dochter Mary Soames, deelde gisteren mee, dat er geen reden 16 om zich over Sir Winstons toestand be zorgd te maken. Churchill had echter volgens het bulletin van vrydag een ta melijk onrustige nacht. De genezing van zijn rugwonde maakt goede vorderingen en geeft geen reden tot ongerustheid, zei het bulletin verder Gisteren ls besloten om de verfilming van „Cleopatra" wegens ziekte van Lyz Taylor en ook wegens het slechte weer voorlopig te staken. Zodra' Lyz Tylor hersteld ls zal het werk worden hervat. Zij schijnt thans definitief aan de bete- „.ARH HP. lossing van dit vraagstuk noodzakelijk Daarvoor zit hun overtuiging veel te j maken. Al was het maar een duidelijk I rende hand te zijn. Donderdag heeft zij r'iep en daardoor kunnen zij het de pre- begin van een oplossing! 1 het ziekenhuis kunnen verlaten. natuurlijk Zwitserse altijd vers! ZATERDAG Stadsgehoorzaal: Feestavond P.V. „De Royalisten". 8 uur nam. St.-Anthonlu8clubhuls: „Het Nieuwe Toneel" speelt „Drie man op het vlnke- touw" 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Vereniging „Lltterls Sacrum" „Daar moet Ie een vrouw voor zyn" 8 uur Lldo-theater: ontwikkeling, voorm Instituut voor Arbeiders' ..Tiger Bay". 10.30 uur Marekerk: Open Deur-dienst. Spr. mej. H. E. Daamen. 7 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. C Ultenbogaard. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Lakenhal: Ver. Oud-Leiden. Spr. dhr. H. M. Mensonldes over: „Oude ge bouwen in Den Haag" 8 uur nam. Den Burcht: Groninger toneelclub uit Haarlem speelt .,'t Kefeetje aan de grens". 7.45 uur nam Acad. Ziekenhuis (aula): Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Land6telner onder scheidingen 8 uur nam Schouwburg: „De Gastspelers" spelen: „Het witte schaap van de familie". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. DINSDAG Steenschuur 6: K. en O. Lezing Ben Levi over het Franse chanson. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studlekring „De vlinder". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Harmonie Expogé: Dhr. D. W. Ko lenbrander over: „Hoe leer lk muziek waarderen". 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ned. My. voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. M. Euwe over administratieve automatisering 12.30 uur nam Rapenburg 61 K. en O.-studiecursus „Het dubbele gezicht der filosofie". 8 uur nam Rijksherbarium: Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dhr. Gan Tiang Tek over nieuwe ar cheologische vondsten in China. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „Het hemelbed". 8 uur nam Zomèrzorg: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. DONDERDAG Academie (receptiekamer): Receptie S.S.R. 7.15 uur nam. Café Aniba (W. Singel)Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Lezing mr. Hugh Paget over kunst ln Nederland en Engeland. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Lezing mevr. Wlna Bom over: „Wyn ln de praktyk". 2.30 uur nam. Intocht St.-Nicolaas. Aankomst Station 1.50 uur nam. Route: Stationsweg, Steen straat, Kort Rapenburg. Breestraat. Koorn- brugsteeg. Stadhuis. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „Het hemelbed". 8 uur nam. Rem. Kerk: Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Christendom en zyn geesteiyke mededingers". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Relsver. over Zwitserland. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Kontakt cle Kinderbescherming. Inleiding zuster Ma rianne. 8 uur nam. Zomèrzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rynland". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalSchllderyenexposltle Wedg- wood-prys 1960 (tot 28 nov.). Lakenhal: Tentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd. 104 uur. zondags 14 uur (tot 6 december). Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Mannenkoor. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Hammondorgel en zang. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Instrumentaal oc tet. 16.50 Sportpraatje. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Jazzmuz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Kamerork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de par tij?. lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 wy luiden de zondag in. 22.45 Samenspraak der her ders. lezing. 23.05 Meesterwerken v. d. religieuze muz., muzik. lezing. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 V. d. Jeugd. 14.35 Jazz muz. 14.55 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.20 Amateurork. 16.40 Streekprogr. 17.00 Jazz- m. comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Terugblik op het proces Neurenberg, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Aktle Toltén. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Scaramouche. hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Cabaretprogr. 23.10 Gram. m. comm. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Actueel progr. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Film. VOOR ZONDAG 20 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or gelrecital. iKOR: 8.30 V. d. jeugd. 9.00 Morgengebed. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kamermuz. 12.10 Stryk- ork.. vocaal ens. en sol. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strykork. 13.45 V. d. Jeugd. 14.15 Concert- gebouwork. 15.00 Gram. 15.20 Wat ons bezig houdt, lezing. 15.30 Muzikale aspec ten: muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers: CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Geref. kerkd. 18.15 De gereformeerde ker ken en de Oecumene, gesprek. NCRV: 18.30 Verz.progr. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers: Melanchton, Luthers vriend en medewerker, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Licht progr. 20.30 Act. 20.35 Gevar. muz. 21.05 Chansons. 21.30 Tol tén. lankb. 21.40 Mlen'uus. mien linde en mlen mensch'n. klankb. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 2.40 Avondcollege: Radlolessen. 23.00 Avondgebed. 23.15 Amus.muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Gevar. progr. 9.45 Geestelyk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 1.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 V. d. mil. 14.00 -Boekbespr. 14.20 Kamerkoor. 14.35 Filmpraatje. 14.50 Lichte muz. 15.15 Ac tie Toltén. 15.30 Kamerork. 16.15 Jazz muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Ge sprekken met luisteraars, lezing. 17.15 Honderd jaar modernisme, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50, Nws. sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 18.55 Jour nalistenforum. 19.30 Cabaretprogr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De Prediker en zijn prooi, hoorsp. (dl. 6). 23.00 Volksliederen. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nwe Franse gram. 23 55-24 00 Nws. Radio Bloeniendaal 9.30 uur ds. G Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet - uit zending van dienst voor belangstellenden op 13-11-1960; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Rang van Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie Amsterdam. Rep. Jacht- soringconcours. (15.30-17.30). 20.00 Actie Toltén. VPRO: 20.45 Bouwmeesters der cultuur, fllmdocumentaire. 20.55 Reisverh. 21.15 Fiesta Gltana: Spaanse dans en muziek. NTS: 22.00-22.30 Sport. Ijior.c.rx CT»^i»do «Svjuotdo 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof I seconde om de oplossing te lezen l BIOSCOPEN Trianon „Die Brücke". 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Michigan Kid". 14 jaar. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Handelaren ln meisjes". 18 jr. Lido „Voetstappen ln de nacht". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Roman Holiday". A.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Noblesse Oblige". 18 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Moulin Rouge". 18 jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar „De zaak M.P." Dag. 8 uur. Zat. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 7 en 9.15 uur. Maandag 8 uur. Dinsd. 8 uur. Woensd. 2.30 uur. Donderd. 8 uur. Elke leeftyd. ZONDAGSDIENST DEK HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Teeuwen tel. 23752. Gaasbeek, tel. 20266, Kortmann tel. 21491. Brand. tel. 26946, Schaefer, tel. 21481. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz. sr. en Jr.. tel. 20390. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Zul- der Apotheek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlna- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. Bit geen gehooi i>() Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.40 Discussie. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 16.27-16.42 lezing). 17.15 Hersengym. 18.00 V. d. kind. 18.50 Praat- Je. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh.op roep. 21.30 Hoorsp. 22.00 The Relth lec ture. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.10 Lezing. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.06-0.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Hoorsp. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Country en western-muz. 17.00 Gevar. muz. "18.00 Interviews en gram. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Verz.progr. 21.30 Sa menzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Verz. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.10 Ork.- couc. 14.30 Pianorecital. 15.50 Verz.progr. 17.30 Kamermuz. 18.15 Klavecimbelrecl- tal. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nws. 21,55 Koor en ork. 24.00 Nws. 0.05 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Franrkyk 3, 280 en 235 m. Geen opgave ontvangen Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.15 Amus.ork. (Om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcanto-conc. 15.00 Rep. Interland voetbalwedstr. België Zwitserland. 17 00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Engelse liederen. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Opera- en belcanto- conc. (I. d. pauze: gram) 21.50 Piano recital. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. 484 m.: 13 00 Nws. 13.15 Verz.progT. 14.50 Rep. interland voetbalwedstr. België Zwitserland, eerste helft. 15.45 Verz. progr. (verv.) 15.55 Rep. BelgiëZwitser land. 2de helft. 16.45 Verz.progr. (verv.) 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Gram. 21.45 Gram. 2.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 21 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Quiz (herh.). 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Carillonspel. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Me- tropole-ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolra dio. 14.35 Gevar. progr. (herh.) 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pia norecital. 16.53 Gram. 17.00 V. d. kleu ters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Nederlands Nieuw-Guinea:. Oud en Nieuw door F. Kirihio en Ed. Polansky. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Verz.pro- gramma. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.25 Toespr. 19.30 Radiokrant. 19.50 Prome- nade-ork. en sol. 20.35 May-day, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Kamerork. en soliste. 22.00 Volk en Staat: parl.comm. 22.15 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Omr.ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Zang en orgel. 13.00 Nws. 13 15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Gram. 14.50 De komende belastingherzieningen, lezing. 15.05 Gram. 16.30 Metropole-ork. en koor. 17 00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mllit. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18 50 Openbaar kunst bezit. lezing. 19.00 Gitaarspel. 19 30 Mu zikale lezing. 19.45 V d. 1eugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar progr. 2.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 23.00 Gram. 23 55- 2*.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de le lyn, van 1820 uur) I. Charles Gounod. Symphonie nr. 2 in es gr. t. Adagio. Allegro agitato. Largnet- to non troppo. Scherzo. Allegro molto. Finale. Allegro leggiero assai. Lamoureux Orkest, Parys olv. Igor Markevlch. II. Georges Bizet. Jeux d'Enfants, kleine orkestsuite op. 22. Marche (Trompette et Tambour). Berceuse (La Poupée). Im promptu (La Toupie). Duo (Petit Marl, Petite Femme). Galop (Le Bal). Lamou reux Orkest, Parijs olv. Igor Markevlch. III. Edouard Lalo. Concert voor cello en orkest in d kl. t. Prélude. Lento. Al legro maestoso. Intermezzo. Andantino con moto. Introduction. Andante. Allegro vivace. Caspar Cassado. cello. Pro Music* Orkest. Wenen olv. Rudolf Moralt. IV. Claude debussy. La Mer. De l'aube k midi sur la mer. Jeux de vagues. Dia logue du vent et de la mer. Lamoureux Orkest, Parijs olv Igor Markevitch. VAlbert Roussel. Bacchus et Ariane op. 43 (2e suite). Lamoureux Orkest. Pa rijs olv. Igor Markevitch. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Fllmvenster. 20.55 Muzik. progr. 21.10 Broadway ex press, filmimpressie. 21.30 Cabaretprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Mezzo- sopr. en piano. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24 00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Samenzang. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoor spel. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Lichte muz 21.00 Gevar. progr. 21.31 Boksen. 22.00 Gram. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. en sjiort. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 15 Ork. conc. 16.00 Operaconc. 17.00 Nw. 17 45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf.conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Ope rette- en filmmuz. 1.00 Weerber. en ge varieerde muziek. Frankrijk 3. 280 en 235 m. Geen opgave ontvangen. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Filmmuz. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Lichte muz. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Bal- letmuz. 14 00 Schoolradio. 15.45 Kamer- I muz. 16.00 Koersen. 16 06 V. d zieken. 17.00 Nws. 17 10 Gram. 17 45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 A Midsummer- nigh tsdream. opera 20.45 Kunstkaleido- scoop. 2100 A Midsummernlghtsdream. verv. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22.15 Zang en piano. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.20 Wamermuz. 15.10 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Ge var. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Orgcl^onc. 18.30 Jeugdconc. 19.30 Nws. 20.00 Popul. klass. muz. 21.15 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.51 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2