BIJ MASSAMOORD IN KATANGA TACHTIG KONGOLEZEN GEDOOD WEERBERICHT V.S.: Cuba's militaire kracht steecis groter Reeds vierduizend VN-soldaten ter plaatse in een poging om verstoorde rust te herstellen Fa. D. KRET Zn. FRANSE ULTRA'S DREIGEN MET „ILLEGALE MIDDELEN" Voorzichtig! MIEN ZOON Wat gebeurde op de verjaardag van Connie Froboess? (§ud utvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 No. 30207 LEIDSCH Üt DAGBLAD Directeur: E. a. E. van Dumoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte tingel l. Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f2.55 Der maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een V.N.-patrouille heeft nabij Langwe, in Noord-Katanga, de lichamen van tachtig gedode Kongolezen gevonden. Zoals bekend is Noord-Katanga reeds eerder het terrein geweest van geweldpleging: maandag j.l. werden daar 33 arbeiders van een tinmijn door leden van de Baloebastam vermoord. Intussen zijn nog zes slachtoffers gevonden, zodat het totaal aantal doden door 't optreden van de Baloeba's in één week 119 bedraagt. Er heerst thans grote spanning tussen Baloeba-- stamleden en gendarmes, die trouw zijn aan het bewind van president Tsjombe. Men schat, dat er op het ogenblik vierduizend man van de V.N.-strijdmacht in Noord-Katanga zijn om te trachten de orde in dit gebied te bewaren. Een woordvoerder van de V.N. verklaarde gisteren in Elisabethstad, dat de plaats Manono feitelijk door Baloebakrijgers wordt belegerd. Maandag zullen 150 Nigeriaanse soldaten van de V.N. naar Manono worden overgebracht. In Loeëna, ongeveer 280 km ten noorden van Elisabethstad, is de toestand sinds maandag geleidelijk slechter geworden door de komst van jonge Baloebastrijders. Ruim dertig Europeanen hebben de stad verlaten en vijf Europese vrouwen, onder wie drie kloosterzusters, zijn geëvacueerd. Breuk niet Ghana De „Kongolese Raad van commissaris sen-generaal" maakte gisteravond be kend, dat de betrekkingen met Ghana zijn verbroken en dat de diplomaten van dat land in Leopoldstad tegen maandag Kongo moeten verlaten. De commissaris voor Binnenlandse Zaken, Nussbaumer, verklaarde, dat Ghana ziclf op flagrante wüze in de zaken van Kongo heeft ge mengd. Nussbaumer verklaard verder, dat zo nodig geweld zal worden gebruikt om te voorkomen, dat de V.N.-commis- sie voor goede diensten in Leopoldstad gaat optreden. President Kasavoeboe deelde donderdag in New York mede, dat de vijftien leden van deze commissie op eigen risico naar Kongo gaan, als de Belgische minister van Landbouw is gisteren afgetreden Baron Albert de Vleeschauwer. de Belgische minister van Land bouw, is gistermiddag afgetreden. Zogenaamd heeft hij dit gedaan om, zoals hij heeft verklaard, de regering geen moeilijkheden in de weg te leggen. ,,Ik ben echter", heeft de demissionaire bewindsman gezegd, „volkomen onschuldig en ik ben van plan dat te bewijzen". Daarmee heeft dus de campagne, die het in naam liberale, in wezen rechts- reactionaire Brusselse weekblad ..Pour- quoi pas?" tegen de tot de Christelijke Volkspartij behorende minister had ontketend, een voorlopige succes gehad. Naar het schijnt hebben de liberale mi nisters uit het kabinet.-Eyskens dit heengaan van hun collega geëist en hebben zij gedreigd een regelrechte re- geringscricis te zullen ontketenen, wan neer zij niet hun zin zouden krijgen. Zo dicht en zo kort voor het huwelijk van de koning heeft de minister-presi dent het risico van een dergelijke cri sis uiteraard niet willen nemen. Mocht De Vleeschauwer inderdaad de beschuldigingen (volgens welke hij be- driegelijke bankbreuk zou hebben ge pleegd, althans daarvan te hebben ge profiteerd) kunnen ontzenuwen, dan zou het zeker met het voortbestaan van het kabinet-Eyskens zijn gedaan. Die be schuldigingen zijn namelijk zo gede tailleerd dat De Vleeschauwer inderdaad wel sterk in zijn schoenen moet staan wanneer hij thans verklaart dat hem geen enkele blaam kan treffen. Vrijwel onmiddellijk na het bekend- worden van het ontslag van baron De Vleeschauwer heeft premier Eyskens de portefeuille van Landbouw aangeboden aan de Waalse senator Charles Heger, eveneens lid van de Christelijke Volks partij. De 58-jarige uit Namen afkom stige senator heeft het aanbod in be raad gehouden. Hij was reeds minister van Landbouw van 1950 tot 1954. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 ONSTANDVASTIG Blijkens het weeroverzicht, dat De Bilt om 10 uur verstrekte, zal de komende nacht opklaringen en weinig wind bren gen, waarbij in het binnenland de tem peratuur tot om het vriespunt kan da len. Morgen zal de wind uit het zuid westen aanwakkeren. Dit als gevolg van een oceaandepressie. Het daarbij behorende regengebied zal ons morgen kunnen passeren. 20 NOVEMBER. Zon op: 8.08 uur; <-nder: 16.43 uur. Maan op: 9.26 uur; onder: 18.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.49 en 16.03 uur. Laagwater te 11:58 uur. (21/11 hoogwater te 4.31 en 16.46 uur, laagwater te 019 en 12.36 uur). Dit nummer bestaat uil 16 pagina's en een bijvoegsel. V.N. niet eerst de door hem geleide delegatie erkennen. De commissie arri veert op 26 november in Leopoldstad. Het verbreken van de betrekkingen met Ghana volgt op de arrestatie van de Ghanese diplomaat Lovelace Mensah, die door militairen van kolonel Moboe- toe, de militaire leider van Kongo, werd aangehouden, toen hij documenten wilde overbrengen aan de geschorste premier Loemoemba. In deze stukken stonden, volgens Nussbaumer, bijzonder heden over de vorming van de staat Loealaba, die de Baloebaleider Sedwe en Loemoemba's voormalige vice-premier Gizenga vorige week hebben uitgeroe pen. Deze staat vormt een deel van het grondgebied van Katanga. Nussbaumer kondigde aan, dat binnenkort ook de betrekkingen met andere staten zullen worden verbroken, die zich mengen in de zaken van Kongo. Hij noemde in dit verband Guinea en de V.A.R. Nussbaumer herinnerde er aan. dat president Kasavoeboe op 4 oktober pre sident Nkroemah om de terugroeping van de Ghanese ambassadeur en diens zaakgelastigde had verzocht. Hierop was echter nooit antwoord ontvangen. Ni.- s- baumer deelde mee. dat Mensah onder huisarrest blijft, totdat hij op een vlieg tuig naar Accra, de hoofdstad van Ghana, kan worden gezet Ghanese motie verworpen Een poging van Ghana om het debat in de Algemene Vergadering der V.N. over de al- of niet-toelating van de delegatie van Kasavoeboe tot de volke renorganisatie uit te stellen, ?s mislukt. Een voorstel hiertoe werd gisteren afge wezen. De motie van Ghana werd verworpen met 51 tegen 36 stemmen bij 11 onthou dingen. De meeste Afrikaanse en Azia tische landen stemden voor. Het grootste deel van de Afrikaanse landen, die lid zijn van de Franse Gemeenschap, stem de echter met de Westelijke en Latijns- Amerikaanse landen tegen. Onmiddellijk hierop deed India een poging om het debat alsnog te verhin deren. Na een kort debat verdaagde de voorzitter, de Ier Boland, de vergadering tot heden, zaterdag. zü beseffendut actie tegen president na referendum zo goed als onmogelijk i Leger zal zich wel rustig houden na zekere garanties In Parijs en Algiers wordt de machtsstrijd tussen De Gaulle en de ultra-nationalisten steeds hevi ger. Nu het vrijwel vaststaat, dat de president bij een volksstemming over zijn plannen met betrekking tot Algerije een meerderheid zal behalen, wordt het voor de natio nalisten een wedloop met de tijd. In nationalistische kringen neemt men namelijk aan, dat het na een volksstemming onmogelijk zal zijn de tegenwoordige toestand in Algerije te handhaven. De burge meester van Ben-Chicao in Alge rije, Vignau, woordvoerder van het „Front voor een Frans Algerije", heeft verklaard, dat deze organisa tie zo nodig met illegale middelen de bestuurshervormingen zal voor komen. Het FAF beweert een miljoen leden te tellen. Maar het leger zal zich naar alle waarschijn lijkheid niet tegen De Gaulle keren, omdat het zekere garanties van Parijs heeft gekregen. De nationalisten spannen al hun krachten in om te voorkomen, dat de volksstemming inderdaad wordt gehou den. Het eerste treffen zal plaats hebben in de Nationale Vergadering, waar maandag of dinsdag een motie van wan trouwen met betrekking tot de eigen atoomstrijdmacht in stemming komt. Op 25 oktober kreeg een motie van wan trouwen tegen premier Debré over hetzelfde onderwerp 207 stemmen. De vereiste meerderheid is 277 stemmen. Algemeen wordt verwacht, dat de nieuwe motie van wantrouwen meer dan 213 stemmen zal krijgen. De conserva tieven zijn weinig ingenomen met het geen zij als „liberale" politiek inzake Algerije beschouwen, en de MRP is ver bitterd omdat De Gaulle zich niet heeft willen binden aan „supra-nationale" in tegratie van de landen van de EEG (Europese Economische Gemeenschap, Euromarkt) De nationalisten hopen, dat de motie van wantrouwen zal worden aangeno men het kabinet is dan verplicht af te treden en dat het door de alge mene verkiezingen die zullen worden uitgeschreven onmogelijk zal zijn de volksstemming te houden. Het is echter niet uitgesloten, dat De Gaulle afziet van het houden van nieuwe verkiezin gen en de noodtoestand afkondigt en alle bevoegdheden aan zich trekt. De Actie-Tolfèn Prins Bernliaril voor radio en televisie Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard de Actie-Toltèn, die de NRU en de NTS voeren ten bate van de getrof fenen in Chili, met een kort woord bij het Nederlandse volk aan te bevelen. De uitzending geschiedt over de zenders Hilversum I en II en gelijktijdig in het programma van de Nederlandse Televi sie Stichtig morgenavond (zondag) om 20 uur. Tijdens het bezoek, dat Smaldeel V in de afgelopen dagen heeft gebracht aan Valparaiso in Chili, is reeds een be drag van ruim f. 4400 overgedragen ter leniging van de nood der slachtoffers in het Chileens dorp Toltèn. Dit bedrag was geheel vrijwillig door de opvarenden van het Smaldeel V en de tanker Mij drecht bijeen gebracht. Rusland: Inval in Cuba wordt voorbereid in Guatemala en Nicaragua Het besluit van Washington om oorlogsschepen naar het Caraïbische gebied te sturen, is een provocatie, aldus Tass. Het Russische pers bureau zegt, dat de h^le wereld weet, dat juist in Guatemala en Nica ragua sterke eenheden worden samengetrokken om een inval in Cuba te doen. Maar het Cubaanse volk zo gaat Tass verder heeft vele vrienden. En dat blijkt wel. Zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren meegedeeld, dat Cuba ten minste 28.000 ton wapens uit communistische landen heeft ontvangen. De wapens omvat ten automatische geweren, machinepistolen, veldgeschut, houwitsers en acht jachtvliegtuigen. „Washingtons besluit is een provocatie" Elizabeth Taylor verlaat het Lon- dense ziekenhuis in gezelschap van haar echtgenoot Eddie Fischer rechtsen haar arts dr. Rex Ken- namer, die uit Amerika kwam over vliegen om haar te behandelen. Volgens de verklaring van dit minis terie nebben de communistische landen bijgedragen tot vergroting van de span ning in het Caraibische gebied dooi de Cubaanse economie te belasten met buitensporige wapenaankopen en door de agressieve politiek van minister-presi dent Castro te steunen. Sedert juli hebben ten minste twaalf Russische schepen wapens in Cubaanse havens ontscheept. Het laatste schip los te op 7 november 6.000 ton wapens in de haven van Preston. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei dat de Cubaanse strijdkrachten groter zijn dan welk le ger in de Latijns-Amerikaanse landen ook en dat zij tienmaal zo groot zijn als onder de afgezette president Batista. Cuba heeft een militie van ruim 200.000 man en een grote hoeveelheid zwaar materiaal. In Guatemala weer rustig Het gezantschap van Guatemala in Londen heeft bekendgemaakt, dat de op stand is onderdrukt en dat de rege ringsgetrouwe troepen thans het gezag in het land handhaven. Volgens diplomatieke kringen in Wash ington zijn Guatemala en Nicaragua voornemens de onmiddellijke toepassing van het „verdrag van Rio" tegen Cuba te eisen, op grond van agressie tegen hun land. Het verdrag van Rio kwam in 1947 in Rio de Janeiro tussen de Amerikaanse staten tot stand en be oogt wederzijdse bijstand in geval van bedreigingen van een Amerikaanse staat door een andere. Guatemala en Nicaragua beschuldigen Cuba ervan verantwoordelijk te zijn voor ongeregeldheden in hun land. Volgens Dit is de Troonzaal van het Ko ninklijk Palcis in Brussel, waarin op 15 december het huwelijk zal worden gesloten tussen Koning Boudewijn en Prinses Fabiola. Adenauer 12 dec. naar Londen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer zal op 12 december op Brits verzoek een tweedaags gesprek met eerste minister Macmillan beginnen. Dit vindt een week na- het overleg der ministers-presidenten der EEG-landen I te Parijs plaats en vlak vóór de grote NAVO-vergadering, eveneens in de j Franse hoofdstad. i In Bonn ziet men in een nieuw ge- 1 sprek Adenauer-Macmillan de bevesti- I ging van de steeds beter wordende ver- 1 standhouding tussen Duitsland en Enge- I land. Dat blijkt ook uit de voorlopige I agenda van deze besprekingen, waaruit 1 men hier concludeert dat Adenauer en Macmillan willen pogen hun politiek op elkaar af te stemmen om te voorkomen dat gelijk .n het recente verleden - er tegenstellingen tussen hen ontstaan. Deze voorlopige agenda bevat punten als de voorbereiding van een eventuele topconferentie tussen Kennedy, Kroesjt- sjef, Macmillan en De Gaulle of Debré, de verbetering van de verhouding tus sen de Europese Economische Gemeen schap (Euromarkt) en de Kleine Vrij handelszone (EVA)en de mogelijke her vormingsplannen van de NAVO. het verdrag zou, als de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) Cuba aan agressie schuldig be vindt. de raad een verbreking der di plomatieke betrekkingen en de toepas sing van economische sancties kunnen bevelen, indien hiervoor een tweederde meerderheid wordt verkregen. Relletjes in Bolivië De regering van Bolivië heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd in het departement Cochamamba in verband met de relletjes die zich daar donder dag hebben voorgedaan. Betogers eisten toen, dat de regering een aanbod van de Russen om smelt- De „New York Times" meldt uit Havanna, dat de Sovjet-Unie de regering van Fidel Castro tot voor- T zichtigheid en matiging heeft ge- X maand. Volgens het blad zou de Russi- sche regering, kennelijk met succes. de Cubanen hebben gewaarschuwd T uit te scheiden met het rammelen X met Russische raketten tegen de Verenigde Staten, omdat Moskou's betrekkingen met Washington, en speciaal die met de komende nieuwe regering van president Kennedy, J voor het Kremlin van meer beteke nis zijn dan het Cubaanse vraag stuk als zodanig. De Russische regering heeft Ha vanna voorts laten weten niet ge heel ingenomen te zijn met Castro's systematische verwijdering van Brazilië, Argentinië en andere Zuid- amerikaanse landen. waarmee Moskou nauwere betrekkingen tracht aan te knopen. Er zijn aanwijzingen, dat deze raad niet helemaal is genegeerd, aldus het blad. ovens voor tin in Bolivië te bouwen, zou aanvaarden. Zij staken een poli tiebureau in brand. De regering heeft intussen verklaard, dat er geen sprake is van een revolutionair komplot en dat het nu rustig is in het land. Advertentie Restaurant DE NACHTEGAAL Rijksstraatweg 10 Lisse JONGE HAANTJES bereid aan open haardvuur: een delicatesse. Verkrijgb. in 10 variëteiten. Ook onbeperkt a f. 6.50 p. p. BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE AUTO-RIJSCHOOL Lijsterstr. 14 - Tel. 31721 LEIDEN Pittige, volwaardige uurlessen brengen l' snel naar Uw rübewus tijdens het gehele lesuur GEEN DERDE persoon in de leswagen Vier vrolijke teenagers waren - dank zij Libelle's Droomwensfee - gasten op de verjaardag van Connie Froboess, Europa's eerste teenager. Wat die vier daar, in Berlijn, bij Connie thuis en in de filmstudio's allemaal hebben meegemaakt en gezien?... Lees dat de komende weken in het uitgebreide en ge zellige verslag en zie de nieuwste foto's van Connie. Maar liefst 18 kleurenfoto's tonen u top-teenager Connie Froboess, zoals ze werkelijk is... natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal betert Uit Het Leidsch Dagblad van m 20 November 1860: i Zaterdagmorgen heeft er i in de kapel van H. M. de Ko- ningin-moeder op het paleis een dienst plaats gehad, die door f den generaal Man^ouroff. Mi- f nister van Z. M. den Keizer al- f Ier Russen alhier, den generaal Budberg, adjudatic van Z. M. j den Keizer aller Russen, de le- den van liet Russisch gezant- schap en de Russische onderda- nen, die zich in de residentie be- f vinden, werd bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1