IN KAMER EN TUIN camera s ROND EN VOETLICHT Internationale sterren op tweede plan voor onbekend Brits acteur ÜNS WEKELIJKS FOTO-praalje ZATERDAG 19 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 „Toets der kassa" doorslaggevend VAN ZIEGE-ZIEGE-ZAGE NAAR S>R A AI - JE - NOG - ERIS - OM Zygocactus truncatus wordt door de huisvrouw de lidcactus genoemd; ook wel kerstcactus. Het is een rijk bloeiende cactus, die elke winter volop kan bloei en, doch dan dient men wel de rusttijd in het oog te houden. Nu is het zo ver dat ze wat rus ten moet. Als men haar win ter en zomer laat doorgroeien, vindt ze dat heus wel prettig, doch dan vergeet ze bloemknop pen te vormen. Men moet haar dan ook ertoe dwingen om nu ongeveer één maand te rusten. Soms bloeien de planten nu al; dan natuurlijk geen rust geven. Dan had men dat eerder moe ten doen. Rusten wil zeggen; niet bemesten en slechts één maal in de twee weken een beetje water geven, doch wel met lauw water sproeien. Deze lidcactus laat, als ze niet op de juiste wijze verzorgd wordt, vrij spoedig de bloemknoppen val len. Dat kan men voorkomen door haar vóór en tijdens de knopvorming wat rust te gun nen, doch ook door haar zelf met rust te laten. Ze kan er namelijk niet tegen om verzet te worden. Het is zelfs niet goed haar ten opzichte van het zon licht te draaien. Wil men haar bij het afnemen van stof in de vensterbank steeds in dezelfde stand terug zetten dan is het gewenst op de voorkant van de bloempot een teken te zetten; dan kunt zich nooit vergissen. Na de bloei wil de lidcactus ook weer rust hebben en dan heeft ze ongeveer zes weken rust nodig. Na die tijd zal men moe ten verpotten en komt ze in luchtige, doch voedzame bloe mist engrond te staan. De andere cactusgrond is voor haar niet zo best. Als de bloemknoppen flink zwellen, mag men geleidelijk meer water geven; wacht het echter rustig af. Vergeet niet dat by het ver potten een scherf onder in de pot gedaan moet worden; het afvoergaatje mag in geen geval verstopt raken. Na half april moet men de lidcactus tegen te felle zon beschermen en na half mei mag ze met pot en al in de tuin worden ingegraven. Daar kan ze dan tot begin oktober blijven staan. Daar heeft ze ook een licht schaduwplekje nodig; in ieder geval zo dat ze op het heetst van de dag tegen de felle zon beschermd staat. G. KROMDIJK De Lidcactus kleurshampoo i Tube voor 2 wassingen 11.95 Keus uit 20 tinten In de filmwereld is doorstro ming een absoluut noodzakelijk vereiste. Nieuwe gezichten zijn nodig. Andere figuren moeten het witte doek betreden. Immers, dit is een van de wapens in de ver beten strijd om de grillige en veelal kortstondige sympathie van het zo moeilijk te bevredigen bioscooppubliek. Een strijd, die nimmer ophoudt. Integendeel, met de groei van de televisie wordt zij steeds heviger. Wanneer we dit zeggen, denken wjj vanzelfsprekend niet in de eerste plaats aan die enkele filmkunstenaars, die oneerbiedig, maar vrijmoedig de neus ophalen voor de publieke smaak. Het is slechts een handjevol filmers, dat zich door grote begaafdheid een dergelijke onverschilligheid kan ver oorloven of in hun bezielde geestdrift bereid zyn zware offers te brengen voor hun ideaal: de echte film-„kunst" te dienen. Neen, we denken hierby dan aan de filmwereld, zoals die in Hollywood en andere grote klatergoudcentra ge- prijzen. De mensen van de publiciteit putten zich uit in nieuwe ideeën en steeds gewaagder stunts om de aan dacht massaal op hun produkt te vestigen. Maar zo nieuw kan het idee niet zün of zo spectaculair de stunt, het machtigste wapen in hun handen biyft toch (nog) steeds de populari teit van de filmmannen en-vrouwen, bij wie wy helaas zo vaak het woord acteur of actrice niet durven te ge bruiken. Maar desondanks, hun popu lariteit groeit soms grenzeloos en wordt tot ongezonde proporties opgezweept. De keiharde zakenmannen, die aan de economische en financiële touwtjes trekken van die filmmolochs ,zien met welgevallen neer op die soms zelf6 on- smakeiyke „heldenverering". Want ze realiseren zich maar al te goed, dat de naam van zo'n „ster" in veile ge vallen garant staat voor een goe de recette. Dit ongeacht de artistieke waarde van zo'n rolprent. Men kan dit terecht betreuren, maar de feiten spreken nu eenmaal boekdelen. De voorbeelden liggen voor het opschep pen. Het woord acteren is toch eigen lijk verspild aan „seksbommen" als Bri gitte Bardot. Marylin Monroe en Jayne Mansfield. Haar naam en het succes van haar films is meer gebaseerd op haar vitale maten. „Mooie Jongens" als Ramon Novarro, Rudolf Valen tino en de deze week overleden Clark Gable behoefden in hun glans jaren maar in een stralende glim lach hun parelwitte tanden te tonen om volle zalen te trekken. En dan kunnen wy hier nog de namen noe men van figuren als Conny Proboess, Elvis Presley, Peter Kraus, Freddy Quinn en vele anderen, die hun op zich zelf soms al dubieuze vocale prestaties een vooral by de teenagers enorme bekendheid en meer hebben verworven, waarop de filmmakers maar al te graag doorborduren. Het gaat immers om het geld. Weergaloze „roem 1 We zouden hier een indrukwekkende wasiyst van namen kunnen geven van personen, die het predicaat „filmac teur" of „filmactrice" bepaald zou mis staan, maar die desondanks een weer galoze „roem" hebben verworven. Maar daarnaast kunnen wy gelukkig ook anderen stellen. Er zyn in die door de een bewierookte, maar door vele andere vaak versmade, hevig be schimpte, ja zelfs diep verafschuwde filmwereld ook genoeg voorbeelden te vinden van mensen, die hun faam niet te danken hebben aan gelukkig ge- stroomiynde vormen of fraaie aman- delvormige ogen. Beroemde sterren als als Heinrich George, Charles Laughton en Peter Lorre konden zelfs door de handigste reclamememensen niet tot „glamour boys" gebombardeerd worden, evenmin als een Orson Welles in huidige nogal uitgedyd formaat. En ook hier zouden we kunnen doorgaan. In beide ge vallen kunnen we uit het verleden HORST BUCHHOLZ „mooie jongen" en het heden voldoende voorbeelden putten. Maar mooi of niet mooi, goed of niet goed, talent of geen talent, in de filmwereld is doorstroming nodig. De „jagers" uit de filmwereld zijn voortdurend op jacht naar nieuwe ge zichten, naar nieuwe krachten, die zo mogelyk met veel bombarie tot een „ster" kunnen worden gepromoveerd. En dan kan het gebeuren dat krach ten met een gerenommeerde faam plaats moeten maken voor zo'n nieuwe ling in het dik harde beroep. Hard vooral, omdat de redactie van het pu bliek in de meeste gevallen de enige maatstaf is voor het „zijn of niet zyn;' Op tweede plan Maar zo kan het gebeuren, dat film acteurs van grote internationale faam naar het tweede plan worden verscho ven voor een betrekkelyk onbekende Britse acteur, die naar alle waarschijn- lykheid de titelrol krygt te vervullen in „Lawrence of Arabia", een film, die zal worden geproduceerd door Sam Spiegel, de man, die destijds „De brug over de Kwai" bracht. Met de sympathieke Cary Grant wordt thans onderhandeld voor de rol van generaal Allenby in deze film. Met een andere Amerikaan, de vooral door „harde", rollen bekend geworden Kirk Douglas is men in bespreking voor de rol van een Amerikaanse journalist. Als Sam Spiegel verder zyn zin krijgt en wie twijfelt daaraan? zal de populaire Duitse acteur Horst Buch- holz in zyn film rondlopen als Sheik Ali en de Brit Jack Hawkins als ko lonel Newcombe. Maar met alle waardering voor hun toekomstige prestaties, zij zullen on dergeschikt zijn aan de Londense ac teur Albert Finney, die thans in de Britse hoofdstad nog de hoofdrol ver vult in het toneelstuk „Billy Liar". Hy heeft nog wel geen „ja" gezegd, maar er zyn reeds uitgebreide proef- opnemingen gedaan. En regisseur Da vid Lean en producer Spiegel hebben al te kennen gegeven, dat volgens hen „Fenny het talent en de persoonlijk heid heeft om een grote ster te wor den." In ieder geval kan deze „Law rence of Arabia" hem daarby een eind op weg helpen. Emoties Want Sam Spiegel heeft verklaard, dat hy „evenals in De brug over de Kwai hierin emoties peilt, waaraan een mens, die onder sterke druk wordt gezet, ten prooi kan geraken." Hy voegde er aan toe: „Het gaat hier om de persoonlijke tragiek van een man, die moet kiezen tussen twee be schavingen. En dat menselyke drama moet u dan omlyst denken door het enorme, spectaculaire beeld van een grote opstand in het Midden-Oosten. Wij zullen kosten noch moeite sparen By zolderopruimingen worden ze nog wel eens teruggevonden: die porseleinen halfronde kommetjes, waarin in vroeger dagen de rolfilm werd ontwikkeld. Vaak is het porseleinen rolletje, dat in een paar gleuven rondrolde om de film glad en glibberig door de ontwikkelaar te zagen, spoorloos verdwenen. Gezellig was het toen wèl: in de donkere kamer werd de donkerrode lamp aangestoken en met lange uithaalbewegingen werd een lint van celluloid met ziege-ziege-zage beweging door het sopje getrokken. Of er door dat heen-en-weer-gehaal eens wat krasjes op de film kwamen en of de kans op sluiering door het voortdurend contact met de lucht veel groter dan wenselyk werd, maakte kennelyk weinig uit. Films ontwikkelen in die dagen was gymnastiek voor de armspieren en oom Gerard deed het altijd fluitend op de maat. CARY GRANT naar tweede plan. De porseleinen bakjes met rol zyn gelukkig haast uitgestorven. De plaats is ingenomen door de ontwikkeltank, die meestal van een of andere kunststof veel minder kans op be schadiging en sluier geeft. Zo'n tank je bestaat uit een lichtdichte ronde doos. Lichtdicht, omdat de bedoeling van dit handige hulpmiddel is, dat wanneer de film eenmaal in het don ker in de tank is gebracht, de ontwik keling verder by gezellig lamplicht, maar ook by daglicht kan plaatsvin den. Sluiering kan niet optreden, om dat de diepe overstekende gleuven in het deksel elk spoortje van licht ver hinderen door te dringen in de doos, wanneer deze gesloten is. In de tank past een ronde spoel. Sommige tanks werken met een celluloid band onge veer net zo breed als de film, maar voorzien van dikke noppen aan de zij kanten. Bij deze wordt de te ontwik kelen rolfilm eerst losgemaakt van het rood-zwarte schutpapier en dan tege- om dit alles tot zijn recht te laten komen." Spiegels film zal worden uit gebracht door Columbia en reeds heeft deze maatschappij laten weten, dat financiëel aan Spiegel geen enkele li miet zal worden opgelegd. Hetgeen niemand zal verbazen, want Sam Spiegel en David Lean hebben tezamen al diverse films gefabriceerd, die zoals de maatschappij liet we ten „de toets der kritiek en van de kassa met glans hebben doorstaan." En men kan er van opaan, dat voor deze filmfabriek de „toets van de kas sa" doorslaggevend is geweest. JAYNE MANSFIELD v vitale maten. stalte heeft gekregen. We denken dan aan de filmmakers in dienst van de enorme, kapitale filmbedrijven. Voor die mensen bestaat er geen respyt. Zy moeten hardnekkig blijven vechten om de gunst van het publiek. En dan gaat het niet om een enkeling, maar om de massa. Want we kunnen niet wegcyferen, dat die gigantische filmfabrieken nu eenmaal drijven op de gunst van die vaak verschrikkeUjk verguisde massa. Ideeën en stunts Daarop moeten deze filmmakers dan ook mikken. Evenals de reclamemen sen, die hun produkten moeten aan- lykertyd met de z.g. correx-band opge rold. Een veelgekozen systeem is ech ter dat van de spiraaltank, waarby het begin van de film tussen de beide flen sen van de ontwikkelspoel wordt ge bracht. In deze flenzen is een spiraal geperst en met korte duwtjes wordt de filmstrook verder in het labyrinth van deze spoel geleid. De nieuwste tanks hebben een automatisch transport: men behoeft met korte slagen slechte één der flenzen heen en weer te draaien en de film spoelt zich zelf tot in het uiterste einde van de spiraal. Dit wordt hier heel eenvoudig neer geschreven, doch sommigen, die wel eens over zelf-ontwikkelen hebben ho ren spreken, koesteren dwanggedach ten over nauwe donkere kasten, waarin een onwillige kronkelende en tegen- spartelende film gevangen zou moeten worden in een ontzichtbare en altyd te nauwe spiraal. Niets is minder waar. Een feit is, dat hij, die zich voor de allereerste keer zonder enige oefe ning met tank en film in het vol komen duister begeeft om de film er „even" in te spoelen, grote kans loopt na een kwartier van transpireren met een volkomen gekreukte film terug te komen. De simpele methode om een goed inspoeler te worden is: „droog zwemmen". Neem een reeds ontwikkel de film, knip van het begin twee heel kleine schuine hoekjes af, zodat de voorkant van de film een halve centi meter smaller is geworden en oefen een paar keer in het volle licht en met de ogen open om de film in de spoel te krijgen. Wanneer dit de derde of vierde keer al vlot gelukt, sluit dan de ogen en probeer het zó eens. Ook dat is in een paar maal bekeken. Dan volgt de generale repetitie. Zet alle ingre diënten klaartankdeksel, schaar, tank en spoel en dichtgeplakte oude film op een vaste plaats. Nu ogen dicht en net doen of het een echte film en een echte donkere kamer is. Even tasten naar de de film, zegeltje losmaken en film langzaam afwikkelen. Is het begin van de celluloidstrook gevonden ±40 a 50 cm papier is dan afgerold dan vingerspeuren naar de schaar en zon der in de vingers te knippen de twee kleine driehoekjes afknippen. Schaar weer op dezelfde plaats terug - ogen nog steeds dicht! en naar de ont wikkelspoel tasten. Nu het begin van de film in de in gang van het spiraallabyrinth plaatsen en naar gelang de constructie schoksgewijze duwend of draaiend de film tot aan de kern in de spiraal dryven. Spiraal met film in de reeds gevulde tank plaatsen. Niet graaien naar het deksel, maar met gesloten ogen weten waar het ding ligt en de tank sluiten. Met een kort tikje de tank neerzetten op tafel of werkbank (eventuele luchtbelletjes laten dan los) en dan net beginnen als in dat oude kinderliedje: .Draai je wieltje nog eris om." Want op een enkele uitzon dering na moet de spoel, door middel van een bij de tank behorende draai spil regelmatig, maar niet te vlug rondgedraaid worden. En daar by iedere moderne ontwik kelaar de juiste ontwikkeltijd voor vrijwel elke film bij een speciale tem peratuur (meestal 18 of 20°) netjes op een papiertje staat aangegeven, is het nog een kwestie van draaien en klok- kyken. Het „daarna" volgt over precies een week. TIPS VOOR DE TANK De ingespoelde film in een lege ontwikkeltank plaatsen om daarna pas de ontwikkelaar in de tank te gieten kan het grote nadeel hebben vooral wanneer het een vry krachtige ontwikkelaar is en het inschenken wat langer duurt dat het onderste van de filmstrook een langere ontwikkeltijd krijgt dan het bovenste deel en dus don kerder wordt. Onthoud in welke richting de film in de spiraal is gedraaid. Draai dan de spoel tydens het ontwikke len in de tegengestelde richting, daar anders door de beweging van de ontwikkelaar de film weer uit de spiraal gedraaid kan worden en het hele boeltje vastloopt. Gebruik nooit uw pink om ,even' de temperatuur te bepalen, maar neem een thermometer. Want een of twee graden verschil kunnen uw negatieven van uitstekend naar draaglijk devalueren. ORSON WELLES geen „glamour-boy".^ iiwwwmiinTii min i frirr m irnrm t~ n r r 'imnri ir n~n n - m ------- r 11 - - ~i -

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 18