Lagaillarde voorlopig weer op vrije voeten BEDRIJFSLEVEN IS SLACHTOFFER VAN STIPTHEIDACTIE BELGISCHE DOUANE E. E. G. een der belangrijkste stimulansen voor onze welvaart Pleidooi voor soepeler beleid produktschap t.a.v. jonge kwekers Communistische nota aan A.damse raad over ultracentrifuge-project Gejuich in overvolle rechtszaal Kennedy verloor Californië in DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 Over 15 jaar inkomenspeil V.S. geëvenaard (Van onze Amsterdamse correspondent) De Europese Economische Gemeenschap is op het ogenblik een Tan de belang rijkste stimulansen voor onze welvaart. Het beleid in de E.E.G. zal er op gericht moeten zijn in een periode van 12 a 15 jaar per hoofd van de bevolking ongeveer bet huidige reële inkomenspeil van de V.S. te evenaren. Dit blijkt mogelijk indien het verdrag versneld tot uitvoering wordt gebracht, indien over de gehele linie een beleidvolle politiek wordt gevoerd en met name wordt gewaakt voor overver hitting van de conjunctuur en voor een over-investeringacrisls. Tot deze conclusies kwam de heer P. C W. M. Bogaers, directeur van het wetenschappelijk adviesbureau van de Katholieke Arbeidersbeweging en lid van het economisch en sociaal comité van de EEG in een rapport dat dinsdag tijdens een driedaagse Europese confe rentie over de sociaal economische as pecten van de EEG in het Van Nispen- buis te Amsterdam in discussie is geko men. De heer Bogaers stelt echter dat Indien geen snelle voortgang wordt ge maakt op het gebied van het gemeen schappelijke beleid een en ander niet gerealiseerd zal worden „wij hebben be paald de periode achter ons waarin elk van de deelnemende landen op eigen houtje byv. conjunctuurpolitiek kan voeren. Dit geldt niet alleen voor tijden van depressie maar ook in perioden van hoogconjunctuur". Hij acht voorts het oprichten van een Europees ontwikkelingsfonds een essen tiële voorwaarde voor een harmonische welvaartsontwikkeling binnen de EEG. Inplaats van ons in een kloof te pra ten moeten wij wat de verhouding „zes"-,,zeven" betreft ons veeleer ver heugen over het feit dat er op het ogen blik in Europa slechts twee verschillende concepties van economische eenwording en samensmelting zijn te constateren, aldus de heer Bogaers. Als gevolg hier van zullen de 16 tot voor kort in het ÏVesteuropese verkeer bestaande afzon derlijke economische grenzen voor het grootste deel zijn verdwenen. „Zolang de volken van Europa voor twee verschillende vormen van economi sche aansluiting kiezen, dient aan beide vormen een royale kans te worden gege ven zich zo goed mogelijk te ontplooien met dien verstande dat EEG en EFTA ten opzichte van elkaar een liberale I MASSAPROMENADECON- CERT VAN DE BENELUX Majoor Rocus van Yperen, direc- (eeur van de Kon. Militaire Kapel, heeft de knoop doorgehakt. Hij heeft het pro gramma bekend gemaakt, dat vijf mili taire orkesten uit de Benelux tijdens een groot massapromenadeconcert op 24 novembe^ te Utrecht zullen uitvoeren. Het promenadeconcert is in Engeland een bekend gebeuren en muzikaal le vert een dergelijk concert in Nederland geen enkele moeilijkheid op. Maar men wil, ook, evenals in Engeland, aan „com- munitysinging" doen. Het probleem was evenwel voor de organisatoren om Ne derlandse liederen te vinden die onge veer dezelfde sfeer hebben als het be kende „land of hope and glory". Maar de heer Van Yperen heeft het nu ge vonden in „O Nederland, let op uw saeck", uit Valerius Gedenckklanck, ,,'t Is plicht dat iedere jongen," „De zil vervloot," en tenslotte ,,De paden op, de lanen in". DERDE DER AMBTENAREN BIJ PREMIESPAARREGELING Vier maanden na het in werking tre den van de premiespaarregeling Rijks ambtenaren, dat is op 1 juli, had zich een derde van de Rijksambtenaren voor deelneming aangemeld. Aangenomen mag worden, dat op den duur een groter deel, wellicht de helft, van alle ge rechtigden zal gaan deelnemen. Dit zegt de minister van algemene zaken, prof. De Quay, in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de onderdelingen bezitsvorming en PBO van zijn begroting. De minister zegt de deelneming in de aanvangs- periode niet onbevredigend te achten. Van de Rijksambtenaren met een pen sioengrondslag van minder dan f 7200 nam per 1 juli rond 32 deel, van hen met een hogere grondslag ongeveer 38& Deze percentages zijn voor groei vatbaar, aldus de bewindsman. RECHTZAKEN SLAGER KOCHT DOOD KALF: WINKEL HALF JAAR DICHT Een slager uit Rijsbergen (bij Breda), die een dood kalf had gekocht voor een tientje en die het kadaver drie dagen in zijn kelder had laten liggen, waardoor ook het andere daar opgesla gen vlees aan bederf blootgesteld werd, heeft een bijzonder gevoelige straf ge kregen van de Bredase politierechter: hij moet zijn bedrijf voor een half jaar sluiten. De officier had die straf voor waardelijk geëist en voorts twee geld boeten van f 100. Maar de rechter ging in dit geval niet met de officier mee. Hij oordeelde dat de volksgezondheid op zo ergerlijke wijze in gevaar was ge bracht dat een onvoorwaardelijke straf op zijn plaats was. De ernstig gedu peerde slager heeft beroep aangetekend. handelspolitiek dienen te voeren. Het zou wenselijk zijn dat EEG en EFTA samen een gemengde commissie zouden instellen, wier taak het met name zou zijn de ontwikkeling van het onderlinge handelsverkeer te bestuderen en voor stellen te formuleren teneinde eventuele knelpunten weg te nemen. In een derge lijke commissie zal voorts mede met het oog op het geleidelijk laten integre ren van de thans nog verschillende concepties goed werk kunnen worden verricht met betrekking tot het weder zijdse uitwisselen van gegevens betref fende de praktische effecten van EEG en EFTA op de verschillende sociaal economische grootheden". Plan van Abdoel Rahman: N.-Guinea beperkte tijd onder de Y.N.? De minister-president van de Maleise Federatie, Abdoel Rahman, heeft giste ren tijdens een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot, Macmillan, behalve over gemenebest-aangelegenheden ook gesproken over een plan tot regeling van het geschil tussen Nederland en Indo nesië over Westelijk Nieuw-Guinea. Volgens dit plan zou Nieuw- Guinea voor een beperkte tijd onder het beheer vap de V.N. dienen te komen. Men acht in de Britse hoofdstad het vaststellen van de duur van deze tijd het moeilijkste punt van de kwestie. Indonesië heeft reeds laten weten, dat deze periode niet langer mag duren dan drie jaar. Het plan moet nog aan het oordeel van de Nederlandse regering worden voorgelegd. De Maleise premier zal het met de Nederlandse regering bespreken als hij binnenkort een bezoek aan Nederland brengt, zo wordt uit Londen gemeld. Voldoende aardgas „Mogelijkheid eigen atoom produktie Hendrik Leushuis uit Hengelo, die in 1922 kennismaakte met het toen tienjarige Hongaarse meisje Gizella Orlowski, dat na de eerste wereld oorlog met andere Hongaarse en Oostenrijkse kinderen in Nederland verbleef, heeft Gizella dinsdag avond op het statoin in Arnhem na 38 jaar weergezien. De inmiddels 48-jarige vrouw is acht maanden geleden met de handschoen met de heer Leushuis getrouwd. Het paar zal vermoedelijk na Kerstmis trou wen. At die 38 jaren tussen de eer ste ontmoeting en deze zijn de heer Leushuis en mej. Orlowski door briefwisseling, vaak met jarenlange hiaten, met elkaar in contact ge bleven. V.l.n.r. moeder, mevrouw Maria Leushuis, Hendrik en Gizella. Landbouwschap kwam bijeen voor zestig jaar In Groningen aanwezig De hoeveelheid aardgas, die in Groningen is aangeboord, zou vol doende zijn om heel Nederland 60 jaar lang van gas te voorzien. Dit heeft de directeur van de noorde lijke economisch-technische orga nisatie ir. U. S. F. Joustra meege deeld tijdens een persexcursie langs de Groningse industrieterreinen. De heer Joustra ging uit van de door de minister genoemde hoe veelheid van 60 miljard kubieke meter die aanwezig wordt geacht. Het Nederlandse verbruik is op het ogenblik 2 miljard kubieke meter per jaar. Dit is echter gas met een caloriewaarde van 4000. en het aangeboorde aardgas heeft een caloriewaarde van 8000. De loco-burgemeester van Groningen, de heer J. de Wilde, verklaarde, dat op hoog niveau besprekingen gaande zyn over de vraag, in hoeverre de gasvoor raad kan worden vastgehouden voor industrieel en agrarisch gebruik. Het ligt in de bedoeling, een hogedruk-gas- leiding aan te leggen naar het industrie terrein aan het Eemskanaal en naar dat aan de Logersmaweg. Verscheidene in dustrieën hebben reeds informaties in gewonnen, nadat de vondst bekend was geworden. Een belangrijke chemische industrie, waarmee Groningen onder handelt, heeft bijzondere belangstelling voor de aardgasreserve. De loco-burge meester kon in dit stadium geen namen noemen. Kerkelijk L< ;eiijK Lieven NED. HEKV. KERK Beroepen te Harkstede H. L. A. de Wijk. vicaris te Warnsveld; te Wierden (toez.) B. Eysenga te Barneveld. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Tweetal te Leerdam L. W. G. Blokhuis te Zevenbergen en O. Mooiweer te Zalk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle L. Floor te Almelo en P. N. Ribbers te Noordsche Schut. A.R.-Kamerlid stelt eveneens vragen aan minister mr. Cals (Van onze Amsterdamse correspondent) B. en W. van Amsterdam zullen zich opnieuw beraden over de door de com munistische raadsfractie aanhangig ge maakte bezwaren tegen bepaalde werk wijzen van het Laboratorium voor Mas- saspectogTafie te Amsterdam. Onlangs heeft het CPN-raadslid A. A. Verhey enkele schriftelijke vragen gesteld, welke inmiddels door het College van B. en W. zijn beantwoord. Gisteren brachte nde communisten echter een uitvoerige nota in de gemeenteraad. Op voorstel van de waarnemend burgemeester mr. A. de Roos is deze nota in handen van B. en W. gesteld, opdat dit college zich kan laten voorlichten en de nota ter verdere afhandeling op de agenda van een vol gende raadsvergadering kan plaatsen. In de nota. welke door de zes commu nistische raadsleden is ondertekend, wordt gezegd, dat „onder verschillende lagen van de bevolking" ongerustheid is teweeg gebracht doordat het Laborato rium voor Massaspectografie er in geslaagd is door middel van de zoge naamde ultracentrifuge-methode ura nium 235 vrij te maken: „Zoals bekend zal zijn, is het uranium 235 de grondstof welke hoofdzakelijk van nut is voor de vervaardiging van atoomwapens". Het feit alleen al, aldus de nota, dat men er in Amsterdam in is geslaagd U 235 vrij te maken en daardoor in prin cipe de mogelykheeid heeft geschapen voor een eigen atoombomproduktie moet voor een ieder, die op enigerlei wijze met verantwoordelijkheid is bekleed in het bijzonder voor het gemeentebestuur, aanleiding zijn dit vraagstuk ernstig on der ogen te zien. Samenwerking Op de destijds door de heer Verhey gesteelde vragen hebben B. en W. ge antwoord, geen kennis te hebben geno men van een samenwerking tussen dit laboratorium en geleerden uit West- Duitsland. In dit verband verwast de nota thans naar het jaarverslag van de stichting F.O.M. (Fundamenteel Onderzoek Ma terieel. waaronder het laboratorium res sorteert en dat vermeldt, dat twee ge leeerden in verband met het ultracentri fuge onderzoek een bezoek hebben ge bracht aan het Max Planckinstituut te Goettingen, dat de directeur van het laboratorium prof. dr. J. Kistemaker in verband met dit onderzoek prof. Groth te Bonn bezocht en dat zowel de Duitse minister van Atoomenergie als prof. Groth met een dertigtal studenten het laboratorium in Amsterdam hebben be zichtigd. Voorts heeft volgens het jaar verslag prof. Kistemaker in verband met het ultracentrifugeproject contact gehad met dr. Boettcher van de Degussa (Deutsche Gold- und Silberscheide-An- stallt) te Düsseldorf. Strijdig De onderteekenaars van de nota stellen de vraag of hier niet wordt gehandeld in strijd met de Parijse akkoorden, vol gens welke de Duitse Bondsrepubliek geen atoomwapens of U 235 mag ver vaardigen. Zij achten het daarbij onmo gelijk voorbij te gaan aan de samen werking met de Degussa, een dochter onderneming van de I G. Farben. „Het is bekend dat dit concern vóór en in de oorlog een van de grootste concerns van de Duitse oorlogsindustrie was. Het is dezelfde Degussa, die thans in West- Duitsland werkt aan het ultracentrifu ge-project. Het zijn dezelfde personen, Duitsers zowel als Nederlanders die tij dens de oorlog samenwerkten ter ver krijging van atoomwapens voor Duits land en die thans deze samenwerking voortzetten". Ook in de Tweede Kamer is de ultra- centrifuge ontwikkeling aan de orde ge steld. De A.R.-afgevaardigde C. P. Ha- zenbosch heeft de minister van O.. K en W. gevraagd of met behulp van de cen trifuges in het laboratorium zodanige hoeveelheden uranium zouden kunnen voortkomen. Voorts vraagt hij naar de bedoeling van het project en naar de mate van internationale samenwerking hierbij. Tenslotte vraagt hy het oordeel van de minister over de bezwaren die in de pers (bedoeld wordt hier het commu nistische dagblad „De Waarheid" red.) zijn verschenen tegen de persoon van prof. Kistemaker. De krijgsraad te Parijs heeft Lagaillarde, die terechtstaat als lei der van de opstand van kolonisten in Algiers in januari, voorlopig in vrijheid gesteld. Hier verlaat La gaillarde, vergezeld door zijn moe der en echtgenote de gevangenis in de Franse hoofdstad. (ANP-telefoto) Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft onlangs in principe besloten, het teeltrecht bloem kwekerij met tien procent uit te breiden. Van die uitbreiding zal een tiende ge deelte gereserveerd worden voor het verstrekken van teeltrecht aan de ont wikkelingsgebieden en in het resterende gedeelte (negen procent dus), zal een zekere progressiviteit gebracht worden, zodat kleine bedrijven naar verhouding meer uitbreiding krijgen dan grotere. Het Produktschap heeft over de con crete uitwerking van dit principebesluit advies gevraagd aan het Landbouw schap. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft het bestuur van het Landbouw schap nu besloten, het volgende advies te geven omtrent de uitwerking van het progressiviteitsbeginsel: aan bedrijven van 0 tot 7.000 m2 worde 18 procent uitbreiding toegestaan, aan bedrijven van 7.000 tot 25.200 m2 18 procent alleen over de eerste 7.000 m2 (een uitbreiding dus met 1260 m2), aan bedrijven boven 25.200 m2 vijf procent. (Van onze Brusselse correspondent) De zogenaamde stiptheid-actie ontke tend door Belgische douane-ambtena ren, om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging, duurt thans bijna een week en heeft voor het be drijfsleven kwalijke gevolgen. Tonnen en nog eens tonnen aan be derf onderhevige waren gaan verloren. Andere goederen blijven dagen staan, omdat de douaniers niet aan het con troleren toekomen. Op de smalle wegen rondom de posten aan de Belgisch- Franse grens constateert men chaoti sche verkeersopstoppingen. Ook in de Antwerpse haven heeft de actie vertra gingen in het vervoer tot gevolg. Het Belgische stelsel van invoerrechten en accijnzen, zo blijkt thans, vormt een Uiterst gecompliceerd, om niet te zeggen verward geheel van reglementen, bepa lingen en uitzonderingen. In normale tijden schijnen met goede JU en een beetje Franse, of liever: Belgische, slag van toepassen, vele moei lijkheden te omzeilen. Thans wordt echter ieder voorschrift volgens de letter uitgelegd en dit heeft onaangename gevolgen voor het be drijfsleven. In het algemeen staat de Belgische douane bij de Belgen zelf niet in een al te beste reuk. En men geeft nu gaarne staaltjes van de domheden welke ieder persoonlijk weieens van de kant van deze landsdienaren heeft mee gemaakt. Zo vertelde ons nog dezer dagen een Belgische diplomaat, dat hy in zyn jon ge Jaren op net ministerie werkend, daar een bode had, die verscheidene malen zakte voor het examen van ministerieel chauffeur. Maar enige jaren later vond hy hem terug als chef van een groep douaniers! En zo zyn er vele verhalen in omloop. Hoe lang deze stiptheid-actie nog zal duren is moeiiyk te voorspellen. Vooral het bedryfsleven hoopt vurig, dat de verklaring van de zyde van de Belgische regering de koppige douanebeambten voorlopig gerust zal stellen en dat ze weer als vanouds met enige vlotheid te werk zullen gaar De afdeling Bloemkwekery van het Landbouwschap had een ander advies voorgesteld, nameiyk: 0 tot 5.000 m2: 15 procent, 5.000 tot 10.000 m2; 12Vz pro cent; 10.000 tot 25.000 m2: 10 procent; 25.000 meter en groter: 6 procent. Het advies, dat nu gegeven zal worden, was het gevolg van een amendement van de heer Kolfschoten (KNBTB), die op deze wyze een meer sociale strekking wilde geven aan de uitbreiding van het teelt recht en betere ontwikkelingsmogeiyk- heden wilde scheppen voor de kleine be- dryven. Over dit amendement werd eerst gestemd by handopsteken. Toen staak ten de stemmen (10 tegen 10). Na een proceduredebat werd tot een hoofdeiyke stemming besloten en nu was de uitslag 119 voor het amendement, doordat de heer Gerbrandy CBTBdie eerst tot de tegenstemmers behoorde, er zich by na der inzien voor verklaarde. De heer Kolfschoten was verder van mening, dat bij de verdeling van het voor de ontwikkelingsgebieden te reser veren teeltrecht de centrale overheid en de plaatseiyke autoriteiten in die ge bieden (tuinbouwconsulenten, ruilverka- velings- of streekontwikkelingscommis- sieits) ingeschakeld dienen te worden. Ook die gedachte zal in het aan het Produktschap uit te brengen advies wor den opgenomen. Pleidooi Verder pleitten enige bestuursleden van het Landbouwschap voor een soe peler beleid van het Produktschap ten aanzien van de beginnende kwekers, die nu, zoals de heer Van Velden (CBTB) het uitdrukte, maar een klein start- teeltrecht krijgen en de rest moeten kopen of huren. De afdeling bloemkwe kery van het Landbouwschap zal deze zaak nog nader bezien. GROOT SPAAROVERSCHOT By dc plaatseiyke spaarbanken is in oktober aldus de Ned. Spaarbank- bond. f 123.5 miljoen gestort en f 111,1 miljoen terugbetaald. Het spaar overschot bedroeg dus f 12,4 miljoen, tegen f 10.3 miljoen in de voorafgaan de maand en f 4,3 miljoen in oktober 1959. Het overschot in oktober was derhalve hoger dan in september, een verschijn sel dat zich in een reeks van jaren niet heeft voorgedaan. Een dergelyke van het normale patroon afwijkende ont wikkeling viel eveneens in juli waar te nemen, toen het spaaroverschot dat van Juni overtrof. De krijgsraad te Parijs heeft gisteravond meegedeeld te hebben besloten tot voorlopige invrijheids- stelling van Lagaillarde die terecht staat als leider van de opstand van kolonisten in Algiers in januari. Na deze mededeling begonnen Lagail larde, de verdedigers en de toeschou wers te juichen. Men riep „Frans Alge- rye" en zong de Marseillaise. De presi dent van de rechtbank slaagde er niet in de rust in de overvolle zaal te doen herstellen, zodat hij de zaal liet ontrui men. De rechters trokken zich in de raadkamer terug. Het totaal der spaaroverschotten in de eerste tien maanden van 1960 oe- lopt f225.7 miljoen en overtreft aldus de resultaten van de overeenkomstige periode van 1959 (f223.4 miljoen). Het gezamenlijke inleggerstegoed van de spaarbanken die onder toezicht staan van de Ned. Spaarbankbond bedraagt thans f2732,7 miljoen. De verdediging had om voorlopige vrylating verzocht maar de openbare aanklager had zich er tegen verzet. Vol gens de verdediging zou verlenging van de hechtenis in stryd zyn met de wet omdat Lagaillarde niet op heterdaad is gearresteerd. Lagaillarde werd luide toegejuicht toen hy gisteren zyn verdedigingsplei dooi had afgesloten. Volgens hem heeft men de eer en de justitie geweld aan gedaan. Van officiële zyde had men hem verzekerd dat de leiders van de op stand alleen wegens doodslag of aanzet ting tot doodslag bij de schietparty op 24 januari voor de rechter zouden wor den gebracht en niet om andere redenen. Pas in Parijs geboeid Lagaillarde zei gisteren ook, dat hy in Algiers de sympathie van leger en het burgerlyk bestuur had. liy en zyn aanhangers hadden hun stelling de universiteit op 1 februari in uniform en met vlaggen verlaten. Het leger ont ving hen met alle eerbetoon. Pas toen zyn vliegtuig in de cmgeving van Parijs was geland, deed men hem de boeien aan. Men had hem gearresteerd omdat hy „voortvluchtig" zou zyn, aldus Lagail larde. De beslissing van de krygsraad bete kent, dat Lagaillarde voor de verdere duur van de behandeling van de zaak op vrye voeten is. Zy brengt geen ge volgen met zich voor de tegen hem in gebrachte beschuldigingen. De Nationale Vergadering had dins dag een motie waarin werd aangedron gen op vrylating van Lagaillarde. ver worpen met 219 tegen 201 stemmen. By de defiritieve telling van de stem men is gebleken, dat Nixon in Cali fornië een zege heeft behaald op Ken nedy, waardoor de 32 kiesmannen van deze staat voor Kennedy verloren gaan. Ook Hawaii heeft in meerderheid voor Nixon gekomen Officieel heeft thans Nixon de steun van 226 kiesmannen verworven, 43 te weinig voor een over winning. De stemmenvoorsprong voor Kennedy in de gehele V.S. is thans tot een uiterst gering aantal van 200 000 ge slonken op een totaal van ongeveer 68 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9