Niets te doen tegen de invoer van autowrakken van kempen breestraat ROOK EN GENIET Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 Ticeede Kamer (vervolg van pag. 1) Door de onzekerheid omtrent de ontwikkeling van de conjunctuur blijft de datum van ingang van de belastingverlaging in de lucht han gen. Minister Zijlstra wilde de ver laging per 1 juli 1961 eventueel invoeren bij Koninklijk besluit (buiten het parlement om). Daar tegen hadden de VVD-er mr. Van Leeuwen en de socialist Hofstra geen bezwaar, omdat de regering dan een slagvaardig conjunctuur beleid kan voeren en snel kan be slissen als het parlement bijvoor beeld op reces is. Daarentegen verlangden de woord voerders van de KVP (Lucas), AR (Kieft). CHU (Van de Wete ring) en SGP (Van Dis), die tezamen een heel kleine meerder heid vormen, invoering bij de wet, zodat het parlement er mede over moet beslissen. Minister Zylstra wilde er geen hals zaak van maken als de meerderheid een aparte wet verlangt voor de datum van ingang. Htf was bereid het oordeel aan de Kamer over te laten. Voor hem was het belangrijkste, dat de belasting verlaging wordt aangenomen zonder vermelding van de datum van ingang. Daarmee wordt het doel bereikt, zei hy, een voorbehoud te maken. Dat is een nieuw middel van conjunc turele politiek om te ontsnappen aan de vicieuze cirkel, dat belastingverlaging niet mogelijk is in een tijd van hoog conjunctuur, omdat dan de economie over de kop wordt gejaagd en ook niet in een tijd van laagconjunctuur, omdat dan de belastingopbrengsten verminde ren. Er moeten nu in de hoogconjunc tuur reserves worden gekweekt om daar uit de belastingverlaging te kunnen fi nancieren, wanneer de bedrijvigheid vermindert. KVP, AR en CHU dienden gezamelijk een amendement in om het tijdstip van invoering van het nieuwe tarief niet bij Koninklijk Besluit doch bij de wet vast te stellen. Geen logica Er werd over geklaagd dat er in de opbouw van de belastingtarieven geen logica zit. „De elektronische rekenma chines krijgen er de managersziekte van", zei de heer Van Leeuwen. Staats secretaris Van den Berge zette uiteen, dat de moeilijkheid is, dat er verschil bestaat tussen het tarief van de loon belasting en de inkomstenbelasting. Als de tarieven zo moeten worden gemaakt, dat ze met elektronische machines te berekenen zijn, zou dat een paar mil joen gulden kosten. Misschien zal mi nister Zijlstra dat offer willen brengen als hij daarmee het bedrijfsleven een grote dienst bewijst. Met de wijzigingen in de omzetbe lasting kon men zich in het algemeen verenigen, hoewel werd opgemerkt, dat tal van artikelen in het weeldetarief van de omzetbelasting er eigenlijk niet meer in thuishoren. Staatssecretaris Van den Berge deed de toezegging, dat de regering binnen bekwame tijd het weeldetarief en het tussentarief van de omzetbelasting zal bekijken en dan het wetsontwerp zal indienen. Autowrakken Ook werd de aandacht gevestigd op lage invoerrecht van tweedehands auto's in verhouding tot nieuwe, waardoor ons land wordt overstroomd met autowrak ken. Daarop antwoordde staatssecretaris Van den Berge dat tot nu toe op auto wrakken een te laag invoerrecht is ge heven, omdat zij werden ingevoerd langs douanekantoren, waar geen deskundig personeel aanwezig was. Dezer dagen is bepaald, dat autowrakken alleen langs bepaalde douanekantoren mogen wor den ingevoerd, waar deskundigen aan, wezig zjjn om de waarde te schatten. De wrakken kunnen echter niet worden geweerd. Alleen de heer Hofstra vond de ben zineprijs in ons land gunstig in ver gelijking met de ons omringende lan den. Voorts hadden de woordvoerders van de PvdA (Hofstra), PSP (Lank- horst) en Bakker (CPN) bezwaar tegen de verlaging van de vennootschapsbe lasting en de vermogensbelasting, maar zij vormen tezamen een minderheid. De heer Hofstra diende een amende ment in om de vennootschapsbelasting niet te verlagen, maar het bestaande tarief te handhaven. Investeringsaftrek De sprekers van de zijde van VVD, KVP en CHU hebben er voorts voor gepleit de oude faciliteit van de investe ringsaftrek (twee maal 8 pet in plaats van twee maal 5 pet) te handhaven voor de KLM en de internationale scheepvaart. Tegenover de KLM stond in dit opzicht ook de heer Hofstra wel willend, maar ten aanzien van de inter nationale scheepvaart niet. In vergelijking met andere bedrijfs takken, die aan hat zelfde belastingre gime zijn onderworpen, zag minister Zijlstra geen reden de KLM en de inter nationale scheepvaart in een uitzonde ringspositie te plaatsen. Vervanging van schepen moet uit de winst komen na aftrek van de belastingen. Er is geen sprake van dat het de scheepvaart maatschappijen slecht gaat. KVP, PvdA, VVD, AR en CHU (een overgrote meerderheid dus) dienden ge zamelijk een amendement in om de in vesteringsaftrek voor de KLM te hand haven op tweemaal 8 pet. KVP. WD en CHU (een heel kleine meerderheid) dienden gezamelijk een amendement in om ook voor de inter nationale scheepvaart de investerings aftrek te handhaven op tweemaal 8 pet. Ten aanzien van het laatste amende ment zei minister Zijlstra vannacht, dat daarmee een onrecht zou worden ge pleegd tegenover andere bedrijfstakken. De scheepvaart is er op geen stukken na aan toe zoals de KLM het bewijs is niet geleverd, dat de scheepvaart een extra investeringsaftrek voor haar voortbestaan nodig heeft. De Neder landse scheepvaart heeft voldoende la dingaanbod en zij moet zelfs sche- fien charteren. De vrachtprijzen zijn wel aag, maar in verband daarmee zijn de bouwprijzen van schepen ook laag. Wanneer de bouwprijzen stijgen, kan men er van op aan dat ook de vracht prijzen zijn gestegen. „Jarenlang", zei staatssecretaris Van den Berge: „Hebben de scheepvaart maatschappijen over hun winsten door de belastingfaciliteiten geen belasting betaald. Als de scheepvaart van de be perking van de investeringsaftrek zou worden uitgezonderd, zou ik dat vol strekt onrechtvaardig vinden tegenover andere bedrijfstakken". Vandaag wordt het debat voorgezet en wordt er beslist over de amendementen en de motie. DEFENSIE-SAMENWERKING MET BELGIE (Van onze Haagse redactie) De Belgische minister van landsver dediging, de heer A. Gilson, heeft gis teren gelijkgemeld vergezeld door een aantal medewerkers, een bezoek ge bracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, ir. S. H. Visser. In het kader van het regelmatige Benelux-overleg werden enige gemeen schappelijke integratievraagstukken be sproken, in het bijzonder het F. 104- project. De bestaande vormen van sa menwerking zullen zoveel mogelijk wor den verstevigd en nieuwe onder ogen worden gezien. Van Nederlandse zijde werd aan de besprekingen deelgenomen door staats secretaris de heer M. R. H. Calmeijer en door de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper. Omstreeks het middaguur is minister Gilson via Ypenburg weer naar zijn land vertrokken. Prinses Margaret en Prins Bertil naar Brussel Prinses Margaret zal Koningin Eli zabeth vertegenwoordigen bij het huwe lijk van Koning Boudewijn op 15 de cember in Brussel. Zij zal door haar echtgenoot Antony Armstrong-Jones worden vergezeld. Prins Bertil van Zwe den zal Koning Gustaaf Adof van Zwe den vertegenwoordigen by het Konin klijke huwelijk in Brussel op 15 decem ber, aldus is te Stockholm bekendge maakt. Loop vrij binnen... om Ideeën op te doen LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk Experimenten (Van onze t.v.-medewerker). Blijkens de van officiële zijde gepu bliceerde cijfers is de handel in t.v.- toestellen springlevend. Reeds één op de 4 Nederlandse gezinnen bezit een toe stel. Als het doorgaat in het tempo van de afgelopen maanden van het jaar 1960, dan zullen er eind 1961 meer dan een miljoen apparaten in de huiskamers staan en zal één van de drie gezinnen 's avonds in het kastje zitten loeren. Gelukkig heerst ook in de kringen der t.v.-produoenten een grote leven digheid, waarvan de uitzending van de AVRO van gisteren een goed voorbeeld was. De ondernemende reporter Nico van Vliet had voor zijn „Televizier" de spijtoptanten gekozen. Een prettig ge sprekje met een paar verse spijtoptan ten. die het in Nederland best vinden konden en vooral een duidelijk exposé van een der Nassibestuursleden, de heer Sythoff boden goede voorlichting. Waar bij alleen de insider zich kon afvragen, waarom de voorzitter van het comité, professor Lemaire aan de VPRO mede werking weigerde en nu opening van zaken werd gegeven. Ook „Sportpanorama" was levendig en naar een nieuw patroon opgezet: één sport met levende reportage. Aan gezien het paard met zijn berijders was gekozen, werd het een boeiende aange legenheid, waarbij Aad van Leeuwen zich zeer verdienstelijk maakte. „De Kring" kwam ditmaal, de tweede keer, pas uit de verf. Voorzitter mr. Straat leidde, hersteld van een ziekte, zelf en hoe? Een selecte schrijvers- schaar kreeg goed gekozen en scherp geformuleerde vragen te beantwoorden. Het is een zaak van smaak en vooral van voorkeur, maar we hebben geno ten. De regie was rustiger en beheerster dan vorig maal. maar het geheel was toch vooral een winstpunt van de nieu we AVRO-medewerker Con Nicolai. De eredoctor van de Leidse Universiteit Van (Advertentie) 50 MELCHIOR grote handwerk senoritas f 10. WERKELIJK EEN OPENBARING. Sigarenhandel C. Walenkamp PRINSESSEKADE 1 - TEL. 21126 Vriesland ontpopte zich als een brood schrijver en lustdichter en de geest van Albert Verwey, die tijdens zijn leven ook op goede Leidse papieren kon bogen, gaf richting aan de gedachten. Bob Kroon, vers uit Iran terug, gaf een interview met de keizer, die eerst op stoot kwam, toen het over zijn land en volk ging en van het persoonlijke vlak werd afgestapt. Ton van Duinhoven's optreden stond in het teken van de „M". maar dat had allerminst betrekking op melkbriga- diertjes. Meisje-mes-man vormden het grondpatroon, waarop de acteur-caba retier zich kon uitleven. We willen over dit eerste optreden in een eigen pro gramma nog geen definitief oordeel vel len, maar als verwachting uitspreken, dat de jonge tekstschrijver Jan Bern- lef, winnaar van de aanmoedigingsprijs, die naar Re in a Prinsen Geerligs is ver noemd. stellig meerdere kansen ver dient. Lous Hensen speelde voortreffe lijk. Van Duinhoven geheel los. mis schien iets te zwierig. Het was een eer ste proef, waarmee hij nog alle kanten uit kan. Ook de goede, lijkt ons, al zal er dan nog wel een en ander aan ge schaafd moeten worden. Zwitserse maatregelen tegen aankoop grond door buitenlanders De Zwitserse regering heeft gisteren bijzondere noodmaatregelen aangekon digd om de aankoop van grond door buitenlanders in Zwitserland te beper ken. De voorstellen zullen in december bij het parlement worden ingediend en zeker worden aangenomen. De maatre gelen zullen terugwerkende kracht heb ben tot 5 oktober jl. en tien jaar geldig blijven. Volgens mededeling van de regering hebben buitenlanders verleden jaar voor meer dan 25 miljoen frank grond in het kanton Luzern gekocht en voor meer dan 20 miljoen frank in het kan ton Tessin. Het grootste deel van de aankopen geschiedde door Westduitsers. Volgens de voorgestelde maatregelen moet iedere buitenlander, die grond in Zwitserland wil kopen, alle bijzonder heden van de aankoop mededelen aan de Zwitserse autoriteiten ter verkrijging van goedkeuring. De Humboldt Universiteit ln Oost- Berlljn heeft een eredoctoraat ln de me dische wetenschappen verleend aan dr. Albert Schweitzer. KINDERPOSTZEGELS MET AFWIJKINGEN (Van onze Haagse redactie) De heer A. A. Schoevers te Rijswijk (ZH). was maandagmorgen om half ne gen de eerste, die zich aan het postkan toor aan de Stationsweg te Den Haag vervoegde om de op dat moment ver schijnende kinderpostzegels aan te schaffen. Hij is verzamelaar en koopt altijd van nieuw verschijnende zegels een aantal exemplaren. Hij was zeer verbaasd en uiteraard verheugd, toen hij bij het nader bekij ken van de pas verworven zegels ont dekte, dat verscheidene ervan afwijkin gen vertonen. Deze afwijkingen ont dekte hij alleen op de zegels met een waarde van 30 plus 9 cent, die de af beelding van een meisje uit Huizen ver tonen. In drie gevallen was het woord Nederland, in twee gevallen het cijfer 9, ln één geval het getal 30 en in één ge val het woord Huizen uitgevloeid. Het komt bijzonder weinig voor dat dergelijke afwijkingen de strenge con trole bij de drukkerij Enschede te Haar lem passeren. Had men deze wel ontdekt, dan was het betreffende vel beslist af gekeurd. Voor deze verzamelaar een buiten kansje. want de zegels zijn natuurlijk nu veel meer waard, dan de onberispelijk afgedrukte. By de PTT heeft men totnutoe nog geen meldingen binnen gekregen van af wijkingen op de kinderpostzegels. DONDERDAG Baptistengemeente (Oude Rijn 3)Spr. as. M. de Jong. 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-fllm „Een ter dood veroordeelde ontsnapt". 7 uur nam. Casino-theater: K. en O.-film voor Jon geren uit de bedrijven. „Een ter dood ver oordeelde ontstapt". 9.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Vereniging voor Pe dagogiek. Spreker prof. dr. G. C. van rtAnjü "P5 er nog ruimte voor In dividualiteit 8 uur nam. Kerkgebouw Oude Rijn 3: Maranatha- samenkomst. Spr. ds. M. de Jong over: „De leeuw en het lam". 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. A. Smink van Den Haag 8 uur nam. Rehoboth. Rapenburg 10: Verkoopdag Handwerkclub Vereniging v. Vrljz. Her vormden. 2.30—5.30 en 7—9.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum. „Daar moet Je een vrouw voor zijn". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Pianist Eduar- do del Pueyo. 8 uur nam. Wassenaar. SophiekehuisBazaar ten bate van het huis. 1012.30 uur v.m., 25.30 en 89.30 uur nam. Wassenaar. DorpscentrumJaarlijk se gymnastlekuitvoering „Irene". 7.30 uur nam. VRIJDAG Breestraat 19: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr R. Kramer over gezag en vrijheid van kinderen. 8 uur nam. Gew. Arbeidsbureau: Voorlichting over Nieuw-Zeeland. 8 uur nam. Hooigracht 18: Receptie zakenjubileum A. Zwart. 35 uur. Pieterskerk. Avondgebed. Prof. dr. A. J. Rasker, m.m.v. de heer M. Jongejan (fluit) 7.157.50 uur nam. Prediker: Chrlstengem. „Ecclesia". 8 u. nam. Rehoboth, Rapenburg 10: Verkoopdag Handwerkclub Vereniging v. Vrljz Her vormden. 2.30—5.30 en 7—9.30 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): MIJ. voor Toon kunst. Concert Maureen Forrester en Felix de Nobel. 8 uur nam. Wijkgebouw 't Boshuis (Hoflaan)Le- denverg. Ned. Christenvrouwenbond. Spr. J. C. Bouwmeester over katoen. 8 uur nam. Zomerzorg: Cursus kynologlsche kennis „Rijnland". 8 uur nam. BINNENLAND Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren een arbelds- en rusttijden verordening in principe aanvaard. Het is de bedoeling, haar ln de op 21 december te houden vergadering definitief vast te stellen. Voor sommige gebieden zal zij dan per 1 februari a.s. ln werking kunnen treden. Gistermorgen vroeg heeft zich een explosie voorgedaan aan boord van het Delfzljlse vissersscheepje, DZ 61. De stuurman Eildert Runhart sloeg bewuste loos tegen het dek. schipper Hendrik Hut werd opzij gesmeten. Er schoot een lange steekvlam uit de stuurhut, maar er brak teen brand uit. Aan dat feit hebben eide Delfzyise vissers vermoedelijk hun leven te danken. Gistermiddag was het 8-Jarig zoon tje van een landbouwer aan het spelen op een stuk land. waar bleten werden gerooid. Het kind klom op een aanhang wagen die achter een tractor gespannen was. doch viel van de wagen op een draaiende as van een machine. Het werd zo ernstig gewond, dat de dood bijna onmiddellijk Intrad. De 58-jarige slager-veehouder E. van der Wal ln Mlnnertsga (Fr.) Is gister middag door zijn broer, met wie hij sa menwoont. ernstig gewond aangetroffen ln de schuur achter zijn woning. Door onbekende oorzaak is de man van de hooizolder gevallen. Hij liep een schedel- baslsfractuur op. In het Diaconessenhuls ln Leeuwarden Is hij overleden. Te Amsterdam ls gearresteerd een 56-Jarige ambtenaar van de PTT-expedl- tle terzake van het openen van brie ven en het zich toeëlgenen van daarin gevonden geld. Gedurende de laatste we ken kwamen tientallen opengescheurde brieven op de Amsterdamse bijkantoren aan. Ook werden zulke geschonden brie ven aan geadresseerden bezorgd. De hoofd stedelijke postrecherche heeft de man na minutieus onderzoek, als de dader aan gewezen. Zes Engelse oorlogsschepen, beho rende tot de Britse „Home-Fleet", zullen van 21 tot 26 november een nlet-offi- cleel bezoek aan Rotterdam brengen. Aan boord van een der schepen bevindt zich de opperbevelhebber van de „Home Fleet" admiraal Sir Wilfrid J. W. Woods: aan boord van een ander schout-bij-nacht J. G. Hamilton. Het totaal aantal opva renden van het vlootverband bestaat uit 165 officieren en 2166 schepelingen. De 59-jarige G. van D(]k uit Rhenen ls gistermorgen ln een woonwagen te Geersdljk op Noord-Beveland dood op bed gevonden. Het slachtoffer ls aan kolen dampvergiftiging overleden. De 68-jarige J. M. Lobe uit Hansweert, die eveneens ln de woonwagen sliep, ls in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleraar ln de experimentele en technische natuur kunde aan de Gemeente Universiteit, prof. dr. N. J. Trappenlers, sedert 1954 gewoon hoogleraar in de fysische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. BUITENLAND Op 53-Jarlge leeftijd ls gisteren de sopraan Ellabelle Davls overleden in New Rochelle ln de V.S. De negerkunstenares leed aan kanker. Op de raketbasis op Cape Canaveral ls door het Amerikaanse leger een twee trapsraket van het type „Pershlng" ge lanceerd voor zijn eerste proefvlucht met de volledige raketinstallatle en een na gemaakte oorlogskop. De 10 meter lange raket legde een afstand van 250 km. af en kwam neer ln de Atlantische Oceaan. De proef, waarby een mobiele lanceer- lnstallatle werd gebruikt, werd een vol ledig succes genoemd. Het Britse ministerie van Landbouw zal met Ingang van 1 februari 1961 de Invoer van varkensvlees en eetbaar var- kensvleesafval uit Zuld-Amerika verbie den. Een van de bekendste Britse televi siefiguren, Gilbert Harding, ls kort na het opnemen van een program aan een hart aanval overleden. Hij was 53 Jaar. Na ge studeerd te hebben in Cambridge was hij o.a. politieman, onderwijzer en journalist, voordat hy bij de televisie kwam. Volgens het Joegoslavische pers agentschap Tanjug blijkt uit ln Moskou gepubliceerde gegevens, dat de totale waarde van de buitenlandse handel van de Sovjet-Unie in het afgelopen Jaar 42 miljard roebel heeft bedragen of 25% meer dan in 1958. De waarde van de uit voer bedroeg 21,7 miljard roebel. Onge veer 70% van de uitvoer ging naar lan den van het socialistische kamp. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft vijf nieuwe rechters voor het Internationale Gerechtshof ln Den Haag aangewezen als opvolgers van vyf aftredende rechters. De nieuwe rech ters zijn: de Amerikaan Philip Jessup, de Rus Wladimlr Kor jetski, de Italiaan Gae- tano Morelll, de Paraguees Sapena Pastor en de Japanner Kotaro Tanaka. De Engelse Conservatieven hebben woensdag de fel omstreden Lagerhuiszetel van het kiesdistrict Bolton-East nog maar Juist kunnen houden, namelijk met een meerderheid van 641 stemmen. De storm loop van de Liberalen, die Frank Byers, één van hun bekwaamste aanvoerders als kandidaat hadden, was oorzaak dat de aanhang van Conservatieven en Labour beide ernstig afbrokkelde. Bij de alge mene verkiezingen ruim een Jaar geleden, toen ln dit district de strijd alleen tussen de twee grote partijen ging, behaalden de Conservatieven 25.885 en Labour 23.153 stemmen. De minister voor Mijnbouw en Olie van India heeft meegedeeld, dat India de Sovjet-Unie verzocht heeft de oliele veranties op te schorten tijdens de reor ganisatie van de verschepingsprogramma's en van de regelingen voor het ln ont vangst nemen van de verschepingen ln India. In afwachting van de definitieve ver lening van grote kredieten, die het aan enige westelijke landen heeft gevraagd, heeft Joego-Slavlë zijn voorgenomen groot scheepse economische hervorming uitge steld. Joego-Slavlë heeft ongeveer 350 mil joen dollar aan leningen nodig om z(jn betallngsbalansposltle onmiddellijk na het begin van de hervorming te verzekeren. De politieke commissie van de Europese parlementaire assemblee heeft aangedrongen op een samengaan van de drie Europese Instellingen (de gemeen schappelijke markt, Euraton en de EGKS) vóór heteinde van het volgend Jaar. Dr. Fritz Könecke. president-direc teur van de Daimler-Benz fabrieken te Stuttgart en een van de belangrijkste Westduitse „captains of Industry", treedt aan het einde van dit jaar af. hoewel hij pas 61 Jaar oud ls. Könecke. die een bij zonder vitale persoonlijkheid ls, verloor enige maanden geleden zijn enige zoon en dat tragische verlies deed voor hem veel van de zin van zijn hoge positie verloren gaan. Gedurende de eerste negen maanden van dit Jaar zijn in Italië 5.888 personen gedood en 147 092 gewond bij ln totaal 197.974 verkeersongelukken. David Greenglass, die in 1951 tot vijftien Jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens het verraden van Ameri kaanse atoomgeheimen aan de Sovjet- Unie en wiens getuigenis bijdroeg tot het doodvonnis van zyn zuster Ethel Rosen berg en haar echtgenoot, is woensdag uit een strafgevangenis in Pennsylvania ont slagen. Zyn straf werd bekort wegens goed gedrag. VOOR HEDENAVOND: NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Orgelconc. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Vocaal ens. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 Muz. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Zang en plano. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. omroepkoor en sol. 21.20 Boekenbaldadlg- heden, hoorsp. 22.10 Metropole ork. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sport act. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Actueel Sogr. 20.30 Filmbespreking. 20.50 nzil anders voorgeschreven, TV-spel. Dagsluiting. PICTOGRAM na I2ujmoi4O 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! Idee: W. v. Ulden, Leiden. Wassenaar. DorpscentrumJaarlijk se gymnastlekuitvoering „Irene". 7.30 uur nam. St.-Anthonlusclubhuls: „Het Nieuwe Toneel" speelt „Drie man op het vinke- touw". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., bijbelstudie; 1112 uur. ds. C. Dingemanse van Den Haag. Rijksmuseum van Oudheden: K. en O.- ronaleidlng tentoonstelling „Panorama der prehistorie". 2.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Vereniging „Litterls Sacrum" „Daar moet je een vrouw voor zijn". 8 uur ZONDAG Lido-theater: Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. „Tlger Bay". 10.30 uur voorm. Ons Centrum (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. C. Ultenbogaard. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Lakenhal: Ver. Oud-Leiden. Spr. dhr. H. M. Mensonides over: „Oude ge bouwen in Den Haag". 8 uur nam. Den Burcht: Groninger toneelclub uit Haarlem speelt ,,'t Kefeetje aan de grens". 7.45 uur nam. Acad. Ziekenhuis (aula): Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landstelner onder- scheldingen. 8 uur nam. Schouwburg: „De Gastspelers" spelen: „Het witte schaap van de familie". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O. Lezing Ben Levi over het Franse chanson. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studiekrlng „De vlinder". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Harmonie Expogé: Dhr. D. W. Ko lenbrander over: „Hoe leer ik muziek waarderen". 8 uur nam. Hogewoerd 106: Opening sociëteit S.S.R. 4 uur nam. In den vergulden Turk: Ned. My. voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. M. Euwe over administratieve automatisering. 12.30 uur nam. Rapenburg 61- K. en O.-studiecursus „Het dubbele gezicht der filosofie". 8 uur nam. Rijksherbarium: Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dhr. Gan Tiang Tek over nieuwe ar cheologische vondsten in China. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalSchilderijenexpositie Wedg- wood-prys 1960 (tot 28 nov.). LakenhalTentoonstelling grafisch werk van Chris en Laurent van der Windt. Werkd. 104 uur, zondags 14 uur (tot 6 december). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Trianon ..On the Beach" (14 jr.). Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2 15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Het spookhuis op de heuvel" (18 jr.). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur: zondag- 2.30. 4 45, 7.15 en 9.15 uur Rex: Donderdagcyclus: „De zelfkant van Montmaitre". 18 jaar. Casino „De havenmeid". (14 jr.) Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdagavond: K. en O. Lldo „Terreur" (18 Jr.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. I.uxor „Freddie und die Melodie der Nacht". (14 Jr.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u. Studio „Wilde aardbeien" (18 Jr.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater, Wassenaar Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 2.30, 7 en 9.15 uur, woensdag 2.30 uur: „Jerry hou Je roer recht" (alle leeft.) Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur: „The last train from Gun Hill". 18 Jaar. Donderdag 8 uur: „The trouble with Harry" (Herrie om Harry) 14 jaar. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehuoi oO CJ» nulsarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR VRIJDAG 18 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m. NCRV7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de aag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Raaiokrant 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. a. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Zangrecltal. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbuneded. 12.33 Carlllonbe- speling. 12.50 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.06 Schoolradio. 14.25 Gram. 15.35 Operette- muz. 16.00 Lezing over bloemen en plan ten. 16.15 Gram. 16.30 Gram. 16.40 Piano recital. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor en instrum.ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Accordeonmuz. NCRV: 18.20 Lichte progr. 18.50 Rege- ringsultz.: Sociale actualiteiten, door J. C. Visser, hoofd afd. voorlichting v. h. ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Welvaarts staat en emigratie, lezing. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Int. oriëntatie ln kerk, zending en oecumene, lezing. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en ac». 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9-40 School radio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, vraaggespek. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters 11.15 Tenor en piano. 11.45 Orgelspel AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regerlngs- uitz.: Ultz. voor de landbouw. 12.30 Land en tulnbjneded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Openluchtklanken. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Ghana danst de Highllfe, lezing. 14.20 Boekbespr. 14.40 Gevar. pro gr. (herh.). VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. teenagers. 17.53 Gram. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.0 V. d. kind. 19.10 Meisjes koor. VPRO: 19.30 De stad nu. lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boek bespr. 20.10 Dichterbespreklng. 20.20 Dich ters van deze tijd. 20.35 Kerk en wereld, lezing. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Qulzprogr. 21.50 Documen taire. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwys, gesprek over muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn, van 1820 uur) I. Georg Frledrich Handel. 1. uit „Jullus Caesar". Aus der Brandung gefahren. Atem der blauen See. Hermann Uhde, bariton. Beiers Staatsorkest olv. Robert Heger. 2. uit „Berenice". Si tra 1 ceppl. Gérard Souzay, bariton. l'Orchestre de la Société des Concerts du Conservatoire de Paris olv. Edouard Lindenberg. 3. uit .Xerxes" Ombra mal fü. Margarete Klose. alt. Phllharmonisch Orkest van Beriyn olv. Ferdinand Leitner. II. Chrlstoph Willibald von Gluck. „Or pheus und Eurydike". Opera in drie be drijven op tekst van Ranlero da Calza- bigi. Plaats en tyd van handeling: Grie kenland in de oudheid. Uitvoerenden: Dietrich Fischer Dleskau, Orpheus; Maria Stader, Eurydike; Rita Strelch, Amor. Rlas Kamerkoor, Beriyns Motettenkoor, Rias Symphonie Orkest Beriyn. Dirigent: Fe- rénc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. VARA: 20.30 Actueel progr. 20.40 Kunst- rubr. 21.10 T.v.-fllm. 21.35 De wereld van vandaag, lezing. 21.45 Licht progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afge lopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brie- venbeantw. 16.30 Geluidskron. 17.00 Ork - conc. 18.00 V. d. kind. 1855 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Pianorectal. 20.30 Klankb. 21.00 Onbe kend. 21.30 Ork.conc. 22.30 Quiz. 23.00 Nws. en comm. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme J500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.00 Lichte muz. 13.31 Gevar. muz. 14 00 Lichte muz. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Fabrleks- fanfare en accordeon. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. en en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 races en gevar. muz. 18.31 Lichte muz. Nws. en Journ. 20.24 Sport. 20.31 Gevar. muz. 23.15 Onbekend. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Symf.- ork. en sol. 16.00 Orgelconc. 17.00 Nws. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.15 Lichte muz. 20.15 Operamuz. 21.45 Nws. 23.20 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 18.30 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 19.16 Kamermuz. 20.00 Gram. Macbeth, opera. 21.50 Gram. 23.52 —24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.15 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Orgelspel. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19 00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamerork. en sol. (20.45-21.00 Kunstkaleldoscoop) 21.30 Pianomuz. 22.00 Nws. 22.15 Kamer muz. 22.50 Gram. 2.55-23.00 Nws. 484 ni.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14.03 Lichte muz. 14.30 Ge var. muz. 15 00 Muz. v. Belg. componis ten. 16.07 Ruslan ed Ludmllla, opera. 17.00 Nws 17.10 Opera (verv.). 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Planorecital. 21.00 Hoorsp. (I. d. pauze: wereldnws.). Aan het einde van de ultz.: nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Q. c. oó is s H CS M «2 weer S e a $1 S 6 11 S SS Amsterdam onbewolkt zzo 5 4 2 0 Den Helder onbewolkt z 6 10 3 0.5 Ypenburg Vllsslngen Ucht bew. zzo 5 10 3 0 half bew. zo 7 10 4 0 Eelde mist z 4 10 2 0.2 De Bilt mist z 3 10 2 Twente onbewolkt zzo '2 10 2 2 Eindhoven onbewolkt ozo 2 10 1 0 Z.-Limburg zwaar bew. O 4 9 1 0 Helsinki sneeuw ozo 7 6 -2 4 Stockholm regen ozo 9 7 4 2 Oslo regen nno 4 2 3 Kopenhagen half bew. wzw 6 7 4 6 Aberdeen regen z 2 1 -1 1 Londen zwaar bew. zo 4 4 4 J 1 Brussel geh. bew. zo 4 2 3 0 Luxemburg mist O 4 2 2 0 Parijs zwaar bew. O 2 3 4 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 5 3 10 5 Grenoble regen w.stil 2 3 4 Nice geh, bew. n 5 3 10 0 Beriyn licht bew. w.stl 4 2 4 Frankfort mist ono 2 4 -3 C 1 Milnchen mist zzo 2 2 -1 0.1 Zürlch geh. bew. n 2 10 -1 0.3 Genève geh bew. nw 1 12 2 0.5 Locarno geh bew w.stll 12 2 0 Wenen onbewolkt wnw 3 10 1 0 6 Innsbruck geh. bew. w.sti! 0 Belgrado •°h bew w 5 13 7 0 Athene onbewolkt w 2 10 Rome half bew. w.stil 16 7 1 Alacclo zwaar bew. ono 3 18 8 d Madrid geh bew. z 3 14 10 0 Mallorca zwaar bew. w.stil 18 7 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2