TOT EN MET 1963 IS DE KOEK VOOR BELASTINGVERLAGING OP Volksstemming zal niet gaan over definitieve status van Algerije WEERBERICHT In Katanga: 33 negers door Baloeba's gedood Iedereen in Kamer ivil fiscale verlichting Datum van ingang blijft onzeker Churchill licht gewond bij val De voorstellen CLARK GABLE OVERLEDEN TOP-VOORDEEL (9uct Qltemvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 No. 30205 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De verlaging van de inkomsten- en loonbelasting met ingang van een nog onbekende datum, heeft gisteren in de Tweede Kamer alge mene instemming genoten. Woordvoerders van de KVP, VVD, AR, CHU en SGP drongen er echter opaan zo spoedig mogelijk méér te doen voor de middengroe pen, die er met het nieuwe tarief weer bekaaid afkomen: een echtpaar zonder kinderen met een inkomen van 12.000 gulden per jaar zal nog 32 pet belasting moeten betalen. Er werd voorts gevraagd de vrijstelling aan de voet van het tarief te verhogen en het maximum-percentage te verlagen. Wanneer er weer ruimte is voor verdere belastingverlaging, zal aan die verlangens voorrang worden gegeven, verklaarde minister Zijlstra. „Maar tot en met 1963 is de koek voor belastingverlaging op". Volgens het nieuwe tarief zal een echtpaar zonder kinderen pas belasting hoeven te betalen met een inkomen van meer dan 2700 gul den (oud tarief: 2100 gulden). In totaal zullen ongeveer een half miljoen Nederlanders over hun lage inkomen geen belasting verschul digd zijn. kracht wordt ook versterkt doordat in deze tijd velen een beter betaalde be trekking kunnen krijgen. Doordat vele bedrijven dik verdienen, kijken zij niet zo nauw op de kosten. Als de afzet door sterke koopkracht niet moeilijk is, is er ook daardoor geen rem op prijsstijging. Wanneer door belastingverlaging en loonsverhoging het optimisme groeit dat alles kan; wanneer door de vergrote koopkracht van het publiek de onder nemers extra veel investeren, dan dreigt in korte tijd weer overbesteding en dan staat de regering weer gauw voor de noodzaak van bestedingsbeperking met het gevolg van werkloosheid, zoals in 1956 en 1957. Vorige week heeft minister Zijlstra in de Kamer gezegd, dat als de top- bedrijvigheid van thans volgend jaar nog aanhoudt, onze economie een belastingverlaging niet kan gebruiken, maar wel als er een terugslag zou komen in de bedrijvigheid. De econo men zijn van mening dat een belas tingverlaging ook mogelijk zou zijn, indien daar tegenover op andere wij zen koopkracht zou worden afgeroomd Motie van P.v.d.A. voor vrijgezellen De PvdA diende een motie in voor een verdere verlaging van de vrijgezel lenbelasting, opdat de verhouding tussen gehuwden en ongehuwden, zoals die was na de verlaging van vorig jaar, wordt hersteld. Bij de replieken bleek er geen meerderheid voor de motie te zijn. De Anti-Revolutionair Kieft maakte er op attent, dat de socialistische ministers van Financiën nooit een belastingverla ging voor vrijgezellen hebben voorge steld. Het kabinet-De Quay heeft vorig jaar eindelijk wel iets gedaan ter ver lichting van de belastingdruk op de on gehuwden. De Kamerleden hebben zich erbij neergelegd, dat de belastingverlaging niet zal ingaan op 1 jan. a.s. maar even tueel indien geen overbesteding dreigt, op 1 juli 1961. Met het oog op de schat kist zou er geen enkel bezwaar zijn tegen een spoedige belastingverlaging. Het kan er af. Voor velen is het daarom onbegrijpelijk, dat de belastingverlaging voorlopig wordt uitgesteld tot 1 juli en ook dan nog helemaal niet zeker is. Het bezwaar is, dat de belastingverlaging van een paar gulden of enige honderden guldens voor iedereen individueel, de to tale koopkracht zou versterken met 475 miljoen gulden over een jaar gerekend. Dat zou de vraag naar allerlei artikelen doen toenemen, terwijl de produktie door het gebrek aan arbeidskrachten niet aan de gestegen vraag, ook uit het buiten land, zou kunnen voldoen. Niet tegen te houden Wanneer de vraag het aanbod aan zienlijk overtreft, is op den duur prijs stijging niet tegen te houden. De koop- Met gebroken beentje in rug opgenomen (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill, die 30 november 86 jaar wordt is dins dagavond, nadat hij in de namid dag een deel van de Lagerhuisver gadering had bijgewoond, in zijn Londense woning in Hyde Park Gate gevallen. Hij brak een beentje in de rug en moet waarschijnlijk een paar weken het bed houden. Gistermiddag werd hij voor een on derzoek per ziekenauto naar Harley Street, het beroemde specialistencen trum, overgebracht. Er was geen reden tot ongerustheid, want Churchills alge mene gezondheidstoestand is uitstekend Maar gezien zijn hoge leeftijd valt het moeilijk te zeggen hoe lang het zal duren dat de breuk heelt en of dit op afdoende wijze zal gebeuren. MINDER KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige naar zuidwest draaiende wind, tijdelijk toenemend tot krachtig, minder koude nacht, morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 NOVEMBER Zon op: 8.05 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 6.57 uur; onder: 16.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.46 uur en 14.01 uur. Laagwater te 9.56 uur en 22.09 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. Verlaging van de inkomsten- en loonbelasting tot een totaal van 475.000.000 gulden over één jaar ge rekend. De datum van ingang staat niet vast. Minister Zijlstra denkt aan 1 juli 1961. Verlaging van de vennoot schapsbelasting van 44 47 procent tot 40 a 43 procent. Er is 115 mil joen gulden mee gemoeid per jaar. De datum van ingang zal worden vastgesteld na de verlaging van in komsten- en loonbelasting. O Verlaging vermogensbelasting van 6 per 1000 tot 5 per 1000 met ingang van 1962 (30 miljoen gul den) Verlaging omzetbelasting op auto's, motorfietsen en de banden daarvan van 20 tot 18 procent (12 miljoen). Verlaging omzetbelasting op si garetten van 7 tot 5 procent (15 miljoen). Blijvend wordt de aanvankelijk tijdelijke verhoging van de benzine belasting. Eveneens wordt, blijvend de verhoging van het tussentarief van de omzetbelasting van 8 tot 10 procent en de verhoging van het weeldetarief van 15 tot 18 procent. Ook televisietoestellen blijven on derworpen aan een omzetbelasting van 18 procent. Wettelijke goedkeuring achteraf van de reeds op 29 april j.l. ingegane beperking van de investeringsaftrek tot twee maal 5 procent (inplaats van twee maal 8 procent) en beper king van de vervroegde afschrijving tot ruim 8 procent per jaar gedu rende vier jaar. door bijvoorbeeld het bedrijfsleven be lastingen of sociale verzekeringspre mies vooruit te laten betalen voor vol gende jaren als de zaken er misschien minder gunstig voorstaan. Inmiddels kan in die tijd de produktie ook wor den uitgebreid en gemoderniseerd. Slot pag. 2 Gisterochtend heeft H.M. Koningin die H.M. zijn geloofsbrieven over- juliana in Paleis Soestdijk ontvan- handigde. De foto toont sir Andrew gen de nieuwe Britse ambassnadeur op de trappen van hel paleis, in Nederland, sir Andrew Noble, Dc Franse minister van staat Malraux heeft gisteravond naar aan leiding van het besluit van president De Gaulle tot het houden van een volksstemming gezegd: ,,Het is nu ernst met de strijd maar wij zullen winnen". In Parijs is men van oordeel, dat De Gaulle met zijn besluit al degenen die zich tegen zijn Algerijnse politiek verzetten, de handschoen heeft toegeworpen. De regeringsgevolmachtigde in Algerije, Delouvrier, is gisteren per vliegtuig uit Parijs naar Algiers vertrokken. Hij was zondag in de Franse hoofdstad aangekomen voor overleg met de regering. Voor referendum zij ïi 8 en 15 januari Rotterdam ivas de eerste stad, waar Sint-Nicolaas met zijn zwarte Pieten voet aan wal zette. Op zijn prachtige schimmel en omgeven door zijn knechten maakte de Sint een tocht door de binnenstad. VERZOENINGSCOMMISSIE DER V.N. IN LEOPOLDSTAD NIET WELKOM De ongeregeldheden in het noorden van Katanga zijn weer opgelaaid! Een woordvoerder van de V.N. heeft pas gisteren in Elizabethstad bekendgemaakt, dat jonge leden van de Baloebastam in Manono, in Noord-Katanga, 33 Afrikanen gedood en hun lichamen verminkt hebben. De slachtoffers hadden met het oog op de onveiligheid in dit gebied in een schrijven aan de strijdmacht van de V.N. om bescherming verzocht, maar de brief werd onderschept door leden van de Baloeba stam. Ook hebben opstandige Baloeba-krijgers een spoorbaan opge broken. Volgens Reuter zal president Tsjombe een rondreis van drie dagen door Noord-Katanga maken. Gliauese diplomaat zou betrokken zijn in invasie-komplot als data genoemd In Franse politieke kringen heeft men er gisteravond nog eens met nadruk op gewezen dat de volksstemming geen zelf beschikking betekent. Het referendum gaat over voorlopige maatregelen en niet over de definitieve status van Algerije. Het is, indien de tijd daarvoor gekomen is, aan de Algerijnen de zelfbeschikking te verwerkelijken en zich uit te spreken voor associatie, af scheiding of integratie. Men zei voorts dat het vaststaat dat De Gaulle voor het einde van het jaar naar Algerije zal gaan en wel naar het gebied van Constantine, waar Frankrijk zich in het bijzonder toelegt op een grootscheeps economisch ontwikkélings- program. Hij zal spreken met Franse officieren, met ambtenaren uit de twee bevolkingsgroepen en met de leiders van nieuwe fabrieken. Data nog niet bekend De data van De Gaulles reis naar Al gerije en het referendum, dat volgens geruchten op 8 of 15 januari zou worden gehouden, zijn nog niet officieel bekend. In genoemde kringen zei men, dat De Gaulle pas naar Algerije gaat indien de ministerraad de wet op de organisatie van de overheid heeft opgesteld. Hij zou kort na 6 december, dus na de verkla ring van premier Debré over deze vraag stukken in de Nationale Vergadering, deze reis ondernemen. Over de volksstemming zei men. dat tussen het ogenblik waarop de tekst van de wet op de organisatie van de overheid zal worden gepubliceerd dat moet voor 16 december gebeuren en dat van het referendum minstens zes weken zullen liggen. Een officiële woordvoerder heeft niet wilden zeggen of de Algerijnen aan het referendum zullen deelnemen, maar het wordt waarschijnlijk geacht dat alle Algerijnen. Fransen en mohammedanen, samen met de bevolking van het moe derland zich over het wetsontwerp zul len kunnen uitspreken. De volksstem ming zal geen betrekking hebben op reeds genomen besluiten. Menselijke weefsels aan boord Discoverer De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat zich in de met goud be dekte capsule van de satelliet Discove rer XVII. die maandag geborgen is, kweeksels van menselijke cellen bevon den. Men wilde hiermee iets te weten ko men over de risico's, die een ruimte vaarder loopt, als hij in de stralings gordel rond de aarde komt. Voorts be vatte de capsule bacteriën en planten- sporen en een toestel om straling te meten. De satelliet Discoverer XIII. die op 10 augustus is gelanceerd, is maandag boven het zuidelijke deel van de Stille Oceaan verbrand, zo heeft het bureau voor ruimte-onderzoek van de Ameri kaanse luchtmacht meegedeeld. De sa telliet heeft 1.498 maal ronde de aarde gedraaid. Advertentie Kunt u zich f 130,- permitteren? „Neg ver weg" Delouvrier, regeringsgevolmachtigde voor Algerije, heeft gisteravond voor radio-Algiers gezegd, dat de beslissende dag voor Algerije ..nog ver weg" is. Het referendum kan niet gehouden worden vóór de eerste drie maanden van 1961, aldus Delouvrier. De beslissende dag voor Algerije, de „dag van zelfbeschik king", is nog ver weg en de hervormin gen, die daarvoor ingevoerd worden, kunnen, slechts een voorlopig karakter hebben. Intussen moeten er meer mo hammedanen op de een of andere wijze gelieerd worden met de regering van Algerije, aldus Delouvrier. Politieke waarnemers in Parijs ver klaarden dat de volksstemming begin 1901 en wel vermoedelijk midden-januari gehouden zal worden. „France Soir" meldt dat De Gaulle op 6 december naar Algerije zal gaan. In kringen rond De Gaulle zei men. dat de president als eerste maatregel een spe ciale minister voor Algerije en een hoge commissaris met standplaats Algerije zal benoemen. Deze laatste zou dan ver reikende bevoegdheden krijgen. De betrekkingen tussen kolonel Mo- boetoe en de Verenigde Naties die in de afgelopen dagen waren verbeterd, zou den weer verslechterd zyn door de komst van de commissie van goede diensten de zgn. verzoeningscommissie welke uit vijftien V.N.-leden bestaat. Deze commissie, door de Algemene Vergade ring van de V.N. in het leven geroepen op voorstel van Ghana, moet namelijk trachten een oplossing te vinden voor de politieke chaos in Kongo. Dc grote hotels in Leopoldstad zgn echter reeds gewaarschuwd, dat z(j zul len worden gesloten als zR aan leden van de commissie onderdak zouden ver lenen. Zowel Moboetoe als Kasavoeboe en de door hem benoemde premier Ileo hebben verklaard, dat slechts Loemoem- ba van het optreden van de verzoenings commissie zal profiteren. Invasie in Katanga beraamd Een woordvoerder van kolonel Mo boetoe heeft het bericht van de „Cour- rier d'Afrique" bevestigd, waarin gezegd werd, dat soldaten van de kolonel dins dag een hooggeplaatste diplomaat van de ambassade van Ghana, Mensah, in de omgeving van de woning van Loe- RIJKE BUIT BIJ KONINKLIJKE JACHTPARTIJ Prins Jan van Luxemburg en Prins Bernhard hebben gisteren deelgenomen aan een jachtpartij in de bossen van Hoog-Soeren en Uddel. De jachtbuit bedroeg 58 stuks wild, voor het merendeel wilde zwynen. PRINSES BEATRIX 29 NOVEMBER NAAR CANADA Pinses Batrix zal op 29 november per vliegtuig naar Canada vertrekken om aanwezig te zijn bij de voltrekking van het huwelijk van jonkvrouwe Rcnée Röell met de heer T. Bradbrook-Smith. De prinses wordt op haar reis verge zeld door de particuliere secretaresse van H.M. de Koningin, jonkvrouwe C. B. Röell, tante van de bruid. Op 4 decem ber keert Prinses Beatrix naar Neder land terug. moemba hebben aangetroffen met een tas met geld en instructies van de vroe gere vice-premier Gizenga aan Loemoem- ba over een beraamde invasie in Ka- tanga. waar Gizenga een nieuwe staat zou willen stichten. Inwoners van Leopoldstad zouden zich vandaag kunnen overtuigen van de paraatheid van Moboetoes leger. Vijfdui zend soldaten zouden aan de massa parade deelnemen. Officieel worden met deze parade omgekomen Kongolezen uit twee wereldoorlogen herdacht. Maar klaarblijkelijk beoogt men tevens indruk te maken op de V.N. en die Afrikaanse landen, die tegen Moboetoes regime zijn gekant. In tegenstelling tot eerdere aan kondigingen zouden geen VJ4.-militai- ren in de parade meelopen. Clark Gable gedurende dertig jaar de „koning" van de film acteurs te Hollywood is gister avond om elf uur plaatselijke tijd op 59-jarige leeftijd in het Presby teriaanse ziekenhuis in Hollywood overleden. Gables echtgenote Kay en zijn geneesheer dr. Fred Cerini waren aan het ziekbed, toen de acteur overleed. Hij leed aan een hartkwaal. Onmiddellijk na een hartaanval op 6 november j.l. was hij in het zie kenhuis in een zuurstoftent ge plaatst. Drie dagen tevoren had hij de film ,,The Misfits", waarin hij met Marilyn Monroe optrad, voltooid. Clark Gable heeft in meer dan negentig films opgetreden. Tijdens de tweede wereldoorlog onderbrak hij zijn filmcarrière om op 41-jarige leeftijd als gewoon soldaat dienst te nemen in het Amerikaanse leger. Later werd hij tot officier bevor derd. Hij kreeg zijn insignes als luchtschutter en werd onderschei den met de ..luchtvaartmedaille" voor „buitengewoon verdienstelijk optreden" in vijf bombardements- vluchten. (Men zie ook elders) U treft het biezonder, als u deze weelc f 130,- kunt besteden: een uiterst laag bedrag als u bedenkt, dat u daarvoor één van de fraaiste overjassen uit onze collectie zult bezittenl 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is< VAN-DE-WEEK OVERJAS 130," Hoogstraat - Leiden Uit Het Leidsch Dagblad van 1 17 November 1860: In een onzer weekbladen a leest men het volgende gesprek f tusschen man en vrouw over f goedkope pannekoeken: I De vrouw zet haar man pan- nekoeken voor, en zegt: daar a man, hebt ge pannekoeken, dat I is een lekker en goedkoop eten. 4 I De man: Ja vrouw! lekker, f I maar zoo heel goedkoop niet. De belasting maakt ze wat duur. f Weet gij wel, hoe dikwijls een f pannekoek belasting moet beta- f len voor men dien op kan eten? Vrouw, Heh! 't is zonde man, ik dacht, dat men van een pan- nekoek in het geheel geen be- i lasting betaalde. Dat heb je mis, vrouw. Van een pannekoek moet men vijf malen belasting betalen, voor wij dien op kunnen eten. Ie. Het meel is belast; 2e. de meid is be last; 3e. het vuur, roaar hij zoo lekker op sist, is belast; 4e. het licht van 't keukenraam is be last, en 5e. de suiker, die er over wordt gestrooid, is ook belast.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1