VERZET TEGEN PLAN AMERIKAANSE FORD OM BRITS ZUSTERBEDRIJF OP TE KOPEN VenkcuJe Bronchi letten Nog geen definitieve regeling fin. verhouding rijk-gemeente Moeilijk te verwerken Weinig financieel perspectief Belangrijke mededeling! Brinkers' Margarïnefaforlekeii N.V. Zoetermeer MAAS ONDANKS POLITIEKE STORM IN LAGERHUIS ZAL TRANSACTIE VERMOEDELIJK WORDEN GOEDGEKEURD Koers Engels Ford-aandeel is met sprongen geslegen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 november 1960 Zesde blad no. 30205 J. G. Hagens: „in huidige toestand mogen wij niet berusten De fractievoorzitter van de VVD, de heer J. G. Hagens, die in de eerste begrotingszitting eveneens enkele algemene opmerkingen over de thans ingediende begroting maakte, sprak uitvoerig over de thans nog steeds vigerende tijdelijke regeling voor de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Met Multatuli zegt hij: „het ver haal wordt eentonig". Sinds zijn intrede in de raad in het jaar 1953 stonden alle begrotingen in het teken van deze tijdelijke regeling. Wanneer, zo vroeg spreker zich af, zal er nu eindelijk eens een defini tieve regeling komen? Weliswaar is er nog altijd de ver wachting: volgend jaar misschien een nieuwe regeling, doch dan is er nog altijd de vrees voor nieuwe te leurstelling. De behandeling van het nieuwe wetsontwerp in de Tweede Kamer laat nog steeds op zich wach- 1 ten en inmiddels gaat het regeren per missive maar voort. Missives, welke hinken op twee gedachten. Enerzijds zijn ze gebaseerd op de oude tijdelijke bepalingen, ander zijds lopen zij vooruit op een nog on berekenbare toekomstige wetgeving. Dat Leiden in deze moeilijkheden niet alleen staat, blijkt, volgens de heer Hagens, uit uitlatingen van bestuurders van andere gemeenten, die af en toe in de pers doorklinken. Zo stelde het Col- i lege van B. en W. van Utrecht, dat in I vergelijking met de toestand van 's Rijks I financiën de ontwikkeling van de finan- ciële positie van de gemeenten wel zeer ongunstig is geweest. B. en W. van Utrecht kunnen hierin niet anders zien, dan een streven om de gemeenten „in de hand te houden", zon der dat de rijksfinanciën dit noodzake lijk maken. Zij kunnen hierin voorts niet anders zien dan een miskenning van de belangrijke taak, welke in ons nationaal bestel voor de gemeenten is weggelegd. De heer Hagens, die het met deze Utrechtse zienswijze volkomen eens kom zijn, sprak de verwachting uit, dat het tegenwoordige kabinet, dat toch de be vordering van de gemeentelijke zelfstan digheid als een van zijn taken beschouwt, deze gerechtelijke kritiek nu spoedig haar grond ontneemt. Hoewel hij daarop hoop heeft, moeten de stemmen van de gemeentebestuurders zolang dit niet het geval is blijven klinken. Wij mogen in de huidige toestand niet berusten, daar anders, zoals de heer Harmsen in deze raad bij een vorige be grotingsbehandeling opmerkte, het spre ken over gemeentelijke autonomie een prehistorisch geluid zou dreigen te wor den. Ongedekte tekorten Spreker wees er vervolgens op, dat Leiden thans zit met de volgende onge dekte tekorten: voor 1959 groot f. 1.109.900,—, voor 1960 f. 1.492.000,— en voor 1961 (volgens de nieuwste berich ten) f. 1.350.000,—. Diverse opmerkingen in de geleidebrief van deze begroting getuigen, aldus spre ker, nu niet bepaald, dat de verwach tingen van B. en W. zó hoog gespannen zijn t.a.v. gevraagde subjectieve uitke ringen, dat mag worden aangenomen, dat deze tekorten geheel zullen kunnen worden weggewerkt. Tering naar nering zetten Wat moet men nu van dergelijke toch verre van onbelangrijke getallen zeggen? Tenminste, als men meent, dat ook de gemeente, gelijk een goed huisvader, de tering naar de nering zal moeten zetten. En toch zal dit in de toekomst, als de gemeentelijke inkomsten, naar spreker hoopt, weer vast staan, moeten. Het in teren op de saldireserve zal tot de onmo gelijkheden gaan behoren, om de een voudige reden, dat deze nu toch wel op zal zijn. Het werken zonder concrete gegevens omtrent de te verwachten uitkeringen uit het gemeentefonds maakt het onmo gelijk, een afdoend inzicht te krijgen in het al of niet verantwoord zijn van de geraamde uitgaven. Immers, hoe zal men, onbekend zijnde met de „nering", in staat zijn de „tering" daar naar te zetten? Hoewel het college het daarmee eens is, voegt het daaraan toe „overigens heeft deze situatie zich sedert 1945 nage noeg altijd voorgedaan". Voor spreker geeft deze toevoeging weinig troost, doch veel meer zorgen. Het verzorgingspeil Terwijl het college van oordeel is, dat het verzorgingspeil gehandhaafd, zelfs verhoogd, dient te worden, geeft het in de geleidebrief geen antwoord op de vraag of dit ook bij het in de toe komst blijven van tekorten mogelijk is. Hier schuilt voor spreker juist de moeilijkheid. Dat het verzorgingspeil om laag zou moeten, is ook stellig niet de gedachte van onze fractie, aldus de heer Hagens. maar wel rijst dan toch de vraag: „Als dit dan niet mag, ja zelfs het peil moet worden verbeterd, wat denkt het College dan te doen om dit mogelijk te maken?" Regeren is ook altijd nog vooruitzien! Tekorten kunnen er toch niet steeds blijven! Eigen belasitnggebied? In dit verband rijst de vraag: „Kan een eigen belastinggebied voor de ge meente uitkomst brengen?" Het is bekend uit in vorige jaren ge maakte opmerkingen, dat ik, aldus spreker, in principe voorstander ben van dat eigen belastinggebied, maar dat ik anderzijds van mening ben dat de totale op de bevolking te leggen belastingdruk door rijk en gemeenten bepaald niet mag stijgen, in tegendeeel zal moeten worden verminderd. En zo meen ik dat het geen goede gang van zaken is, dat de regering ons dwingt, allerlei gemeen telijke belastingen op te voeren of in te voeren, op straffe van het niet-verkrij- gen van subjectieve uitkeringen uit het gemeentefonds. Het ware te wensen, dat er eerst meer tekening kwam in de mogelijkheden van bet eigen belastinggebied, alvorens op andere wijze reeds lasten op de bevol king te leggen. Als er een eigen belas tinggebied voor de gemeenten komt met een potentiëel van f. 150 a f. 175 miljoen Sulden voor de gezamenlijke gemeenten, dan moet dit bedrag door verlaging van de rijksbelastingen vrijkomen. F. HAGENS Regeren is vooruitzien. Rioolbelasting? Noodgedwongen is de raad al met en kele verhogingen van gemeentelijke be lastingen akkoord gegaan, zoals: straat belasting, haven- en liggelden, markt- en staangelden. Komende is blijkbaar: een rioolbelas ting. Een belangrijke vraag hierbij is, op welk deel van de inwoners deze belas ting zal worden verhaald. Indien dit al leen de eigenaren van de aangesloten percelen zouden worden, waardoor deze belasting weer tot een z.g. kostprijsver- hogende belasting zou worden, dan zou onze fractie, aldus de heer Hagens, daar tegen ernstige bedenkingen hebben. Nadat de heer Hagens nog enkele op merkingen had gemaakt over de gevorm- Waak tegen verdere aantasting reserve Ook de fractie-voorzitter van de K.V.P. de heer P. A. ten Broek, kon het maar moeilijk verwerken, dat de gemeen ten het nog steeds zonder een defini tieve regeling Inzake de financiële ver houding tussen het rük en de gemeenten moeten stellen. Ondanks dit uitblijven zou spreker gaarne vernemen of het College al iets bekend is van een sub jectieve verhoging van het basis bedrag van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds. Met belangstelling had spreker ken nis genomen van de betekenis, welke de ministers aan een centrumfunctie van een gemeente toekennen. Moge dit voor Leiden tot een gunstig resultaat leiden. Met het College verwacht de heer Ten Broek, dat het verzorgingspeil „minstens" op het oude niveau gehand haafd kan blijven. Na aangetoond te hebben, dat een reserve voor een goed geleide zaak on ontbeerlijk is, drong hij er bij het Col- jlege op aan om tegen een verdere aan tasting van de reserve krachtig te pro testeren. I Slaat spreker er alle overheidsvoor- j schriften op na, dan is hij van oor- deel, dat een verdere bevoogding van i de gemeenten moeilijk denkbaar is. Zijn financiële beschouwingen samen vattend, kwam de heer Ten Broek tot I de conclusie, dat van de uitvoering van 1 de meest urgente werken tot een bedrag van rond zeventig miljoen gul den voorlopig grotendeels wel niet veel van terecht zal komen. Ook als de regering voor die werken, welke zeer urgent zijn schouwburg, veemarkt en zwembad een afzonderlijke re geling zou treffen, zullen nochtans alle krachten moeten worden ingespannen om de moeilijkheden te boven te ko men. de bestemmingsreserves een jaarlijks in de begroting op te nemen post voor toevoeging aan de reserve bij een toch al precaire begrotingspositie lijkt hem be paald een illusie vroeg hij naar de re sultaten van het efficiency-onderzoek bij de dienst van gemeentewerken, waarop de tegenwoordige wethouder van finan ciën en hij in 1957 hadden aangedron gen en dat in een aangenomen voorstel werd vastgelegd. Had het college tussen tijds de meest geëigende raadscommis sies niet eens kunnen inlichten? Spreker vreest, dat een en ander zich te veel op het administratieve plan beweegt. De heer Hagens sprak tenslotte zijn dank uit voor de goede zorgen aan be groting en geleidebrief besteed. Een dank, waarin ook de ambtenaren werden betrokken. Ook de andere fractievoor zitters hadden voor een en ander grote waardering. Fracties aan het woord Subsidiebeleid integraal bezien! De heer Duyverman (VVD), die gistermiddag als eerste „specialist" het woord voerde, maakte enkele opmerkingen over het subsidiebeleid. Spreker belichtte daarbij de plaats van de raad in de plaatselijke gemeenschap, waarbij hij tot 1900 terugging. Van 1900 tot 1961 steeg het subsidie-totaal van f. 8.840 tot f. 824.477, d.w.z. van 0.7% tot 2.7% van de begroting. In deze jaren werd de begroting 25 maal zo hoog. dat van de subsidies 93 keer. Spreker toonde aan, dat de subsidies per begrotingshoofdstuk in percentage zeer veel verschillen. Spreker vroeg zich af, welke normen het College bij zijn subsidiebeleid aanlegt. Dit beleid ware integraal nader te bezien. Op welke wijze wordt gesub- sideerd? Is dit afhankelijk van de activiteit van een vereniging? Stijgen de subsidies ook in verhouding tot de eigen inkomsten? diensten, die een inwoner van zijn over heid mag verrichten, zonder dat hij er apart voor zou moeten betalen. In ons land zijn de belastingen reeds hoog ge noeg! Waar blijft, zo wenste spreker te weten, het resultaat van het efficiëncy- onderzoek bij gemeentewerken. f. 4.000 voor Gemeente-Archief De heer Van Aken (P.v.d.A.), die sprak over het Gemeente-Archief voor het werk had hfj grote waardering zag dit archief een centrale functie bekle den in het gemeentelijk bestaan. Wan neer komt dit plan tot verbouwing van het archief? Volgens spreker is deze verbouwing zeer urgent. Gangen staan vol met archiefstukken. Ook de bezet ting van de staf komt spreker onvol doende voor. De prentverzameling moet o.a. spoedig gereorganiseerd worden. Tenslotte brak de heer Van Aken een lans om het bedrag voor aankoop van boeken, tekeningen, archiefstukken etc. voor het dienstjaar 1961 vast te stellen op f. 4000. Zoals bekend diende de heer Van Aken hiertoe ook een voorstel in. Geen perspectieven De heer Sannes (P.v.d.A.) zag het al gemene beeld van de begroting niets afwijken van dat van de begroting voor het lopende jaar. Er zijn geen perspec tieven, hetgeen spreker niet toeschrijft aan het beleid van B. en W. Het Col lege is aan voorschriften van hogerhand gebonden. De randstad-Holland moet echter op haar zaak passen. De heer Sannes, die zich een tegen stander toonde van een plaatselijk be lastinggebied, zei, dat zijn fractie hui verig staat tegen het invoeren van een nieuwe plaatselijke belasting. Elk voor stel zal door mijn fractie op zijn merites worden beoordeeld. Voorts drong spre ker aan op de hoogst mogelijke efficien cy bij het gemeentelijk apparaat. Gezien de financiële situatie, waarin de gemeente verkeert, brak spreker een lans voor het aanbrengen van reclame aan lantaarnpalen. Uitvoerig schonk - de heer Sannes hierna aandacht aan de investeringen. Het komt hem gewenst voor, dat het College een investeringsplan op lange termijn opstelt, waarbij rekening wordt gehouden met één-malige investeringen. Slechts in speciale gevallen ware over te gaan tot het kweken van een be stemmingsreserve. Tenslotte maakte spreker bekend, dat zijn fractie bezwa ren heeft tegen het vormen van een al gemeen reserve-fonds voor de uitvoering van grote werken. Objectieve normen voor subsidies! De heer Wiertz (KVP) sprak eveneens over de aard en omvang van Leidens fi nanciële positie, welke in verband met het uitblijven van de definitieve finan ciële verhoudingswet vele vraagtekens oproept. Voorts schonk hy aandacht aan het begrip „bijdrage" en „subsidie". De maatschappelijke ontwikkeling van de laatste tien jaar is oorzaak geweest, dat voor een aantal taken, voortgeko men uit particulier initiatief, ook de overheid verantwoordelijk is. Het is gewenst, dat voor de toekoming van subsidies meer objectieve normen worden aangelegd. Aanvaardt het Col lege. aldus spreker, bij het subsidiebe leid van instellingen, welke een uitge sproken centrumfunctie vervullen, een en dezelfde gedragslijn? Achter rioolbelasting een De heer Kortmann (KVP) belichtte eveneens enkele financiële kwesties. De saldi-reserve is geslonken tot f. 738.823, by een huidig tekort van f. 1.350.000. Spreker is van mening, dat riool- en reinigingsrechten belastingen zijn op De heer Portheine (VVD) was dank baar voor de verdiepte belangstelling van het College voor belangrijke gebeur tenissen in Leiden, mede door de ont vangsten ten Stadhuize. Spreker ver wacht, dat het College hiermede door zal gaan. College s.v.p. zakelijke opmerkingen De heer Van Dijk (KVP). die een persoonlijke mening vertolkte, nam en kele passages door van raadsverslagen in dit jaar, waarin hij als spreker aan het woord was en vroeg zich daarbij af of de wijze van werken van de raad wel effectief is. Van een vraag, opmerking of suggestie hoort men veelal niets meer. Laat het College de door leden van de raad bij de behandeling van de agendapunten ge maakte opmerkingen zo enigszins mo gelijk zakelijk behandelen. Vaak is, naar zijn gevoelen ,een antwoord denegrerend en weinig taktvol. De heer Van Dijk noemde hiervan enkele voorbeelden, o.a. bij de bespreking van de moeilijkheden met de grenzen van het industrieschap „De Grote Polder". Veelal gaat het Col lege in tweede instantie eerst dieper op de vraag in en daarna bestaat er voor een lid van de raad geen gelegenheid meer om van antwoord te dienen. Na deze persoonlijke aanval op het beleid van B. en W. schorste de voorzit ter de vergadering tot 's avonds. Ter- Advertentie Het zal u waarschijnlijk opgevallen zijn, dat onze margarinefabriek te Zoetermeer deze week via de pers sterk in de publieke belangstelling heeft gestaan. Door een vinding in onze fabriek zijn wij er in geslaagd een duurzame margarine te fabriceren, zonder daarbij gebruik te maken van chemisch bereide emulgatoren. Deze bereidingswijze werd tot nu toe in alle margarine- fabrieken voor onmogelijk gehouden. Ons succes werd bereikt in samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (TNO). Men spreekt in de pers van „een verrassing in de margarine-wereld" en zelfs van een „wereldprimeur". Wij hebben ontdekt, dat de functie van chemische emulgatoren volledig kan worden overgenomen door lecithine, een natuurproduct, dat reeds jaren in de margarine gebruikt wordt om bij het braden de jus te laten bruinen. Lecithine komt o.a. ook voor in melk en eidooier. Alléén margarine met het Leeuwenzegel of met het Garantiezegel wordt zonder toevoeging van een che mische emulgator bereid. Let dus, als u margarine koopt, terdege op het Leeuwenzegel of het Garantie zegel op de sluiting der pakjes. (Van onze Londense correspondent) Op het ogenblik dat de Britse automobielindustrie in grote moeilijk heden verkeert, wordt thans het ettelijke keren tegengesproken bericht bevestigd, dat de Amerikaanse Ford Motors haar zustermaatschappij, de British Ford Motor Company in Bagenham, voor 354 miljoen dollar wil opkopen. Het is voor Engeland de grootste uitkoop aller tijden. De aanvaarding van het aanbod zal afhangen van de vereiste goedkeuring door de Britse schatkist. De verwachting is, dat deze zal worden ge geven, hoewel de transactie al een politieke storm heeft veroorzaakt van de kant van hen, die al te grote Amerikaanse invloed in Engeland uit den boze achten. vorig jaar meer dan 472.000 wagens af leverde. De dagproduktie bedraagt 2500 personenauto's, bestel- en vrachtwagens alsmede tractoren. De grootste Engelse automobielfabriek is de British Motor Corporation (de As- tin-Morris combinatie). De Britse Ford had juist een nieuw exportplan voor het Europese vasteland aangekondigd, dat voor Ford een be langrijk afzetgebied vormt. Het verluidt dat de Amerikaanse Ford thans zijn invloed op de continentale markt wil vergroten. Sir Patrick verklaarde maan dagavond dat de EEG en de EVA de Zes en de Zeven het besluit niet zouden hebben beïnvloed. Tot dusver bezat de Amerikaanse Ford reeds de meerderheid van de aandelen van de Britse zusteronderneming, name lijk 54.6 procent. Het aanbod bedraagt 145 shilling per aandeel voor de rest van de aandelen, welke maandag op 91 shilling 10 pence genoteerd ston den. Het aanbod overtreft de hoogste koers welke Ford ooit op de Londen se beurs heeft bereikt. Dat betekent voor de aandeelhouders een belasting vrije winst van 50 miljoen pond. Het doel van de operatie is de betere coördinatie van de produktie van alle Fordfabrieken ter wereld. Sir Patrick Hennesy zal met de leiding van het Britse Fordbedrijf belast blijven. De transactie betekent ook een belangrijke versterking van de Britse goud en dol larreserve, hoewel in de toekomst de dividenden ten laste daarvan zullen ko men. Politiek probleem Het plan van de Amerikaanse Ford om de Engelse Ford over te nemen is thans een brandend politiek probleem, dat het Lagerhuis de eerstvolgende da gen waarschijnlijk meer dan iets an ders zal bezighouden. Alle drie Engelse politieke partijen zijn onmiddellijk als door een elektrische schok in aktie ge komen. De tegenstand tegen aanvaar ding van het Amerikaanse aanbod loopt dwars door de politieke scheidslijnen heen. Maar de verwachting is dat de regering ondanks alle oppositie het plan zal goedkeuren. Indien de koop doorgaat betekent dit, dat het grootste gedeelde van de Britse automobielindustrie door de reusachtige Amerikaanse concers zal worden be heerst. Vauxhall is reeds voor honderd procent het eigendom van General Mo tors. Sir Patrick Hennesy, het hoofd van de Britse Ford, verklaarde dat het Ameri kaanse aanbod het Britse Fordbedrijf en daardoor ook Engeland te goede zou komenDe Britse Ford, waar 50.000 man werken, is op een na de grootste automobielfirma in Engeland, welke het Advertentie het originele Zweedse KNACKEBRÖD wijl de wethouder van financiën, de heer S. M. Stolp, de gelegenheid werd gelaten zijn antwoord voor te bereiden, zette de raad zich de avondvergadering aan de behandeling van het hoofdstuk Volkshuisvesting en Openbare Werken'. Een poging om een spoeddebat te houden bleef dinsdag zonder resultaat. Harold Wilson, Labour's „schaduw"-mi- nister van Financiën, voelde dinsdag avond door middel van een interpel latie Selwyn Lloyd over de kwestie aan de tand. Selwyn Lloyd antwoordde dat nog geen aanvrage tot goedkeuring van de transaktie was binnen gekomen. Hij beloofde zo spoedig mogelijk en niet later dan maandag een verklaring af te leggen. Maar het Lagerhuis liet zich hiermee niet afschepen. Meer dan hon derd Labourleden eisten een debat voor dat een beslissing zal vallen. Wilson zal straks opnieuw vragen stellen. Een groep conservatieven had gisteren een onderhoud met Selwyn Lloyd. Grimond de liberale leider, zal volgende week de regering ondervragen. Het socialistische Lagerhuislid voor Bagenham. John Parker, zal Selwyn Lloyd verzoeken de transactie tegen te houden omdat, volgens hem, de Britse export naar de Verenigde Staten erdoor zal worden geschaad. De Britse Ford exporteert namelijk ook naar Amerika. Maar ondanks de opgewonden gemoe deren en al het misbaar schjjnt het een storm in een glas water te zijn. De laatste indruk Is namelijk, dat, in dien Detroit geen onmogelijke voorwaar den stelt, het verzet tegen het plan nogal zal meevallen. Men beseft In En geland dat een weigering tot ernstige gevolgen kan leiden, dat het Fordbedrijf helemaal uit Engeland zal verdwijnen; en zich op het vasteland, met name Duitsland zal gaan concentreren. Overigens heeft het Amerikaanse bod al een opmerkelijke reactie bjj de spe culanten uitgelokt. By opening van de handel op de Londense effectenbeurs stegen dinsdag de aandelen van Britse Ford tot 137 T4 shilling tegen een slot- koers van maandag van 91 shilling 10 pence Hoestdronk in tabletvorm.9Sct Teruggang Indonesische opstandelingen Volgens officiële mededelingen van het Indonesische leger worden de opstande lingen tegen het gezag van de republi keinse regering meer en meer terugge drongen en zal er aan hun bestaan tegen het jaar 1962 waarschijnlijk een einde zijn gekomen. Sedert de opstand ongeveer drie jaar geleden begon, hebben de opstandelin gen 80% van hun strijdkrachten verlo ren. Generaal Nasoetion, chef-staf van het Indonesische leger, zegt, dat de op standelingen drie jaar geleden 100.000 man in het veld brachten, doch thans npg slechts over ongeveer 20.000 man beschikken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17