Laatste nieuws Vijf duizend dieren verwacht op Avicultura's jubileumshoiv JOEGO-SLAVIE IS BOOS OP ALBANIË Stadsnieuws WATERIGE „MORFINE" DINSDAG 15 NOVEMBER Er komt grootse viering 75-jarig bestaan (Van onze Haagse redactie) „We verwachten wel een 5000 dieren op de jubileumshow, die de Kon. Ned. Ver. Avicultura ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan op 20. 21 en 22 januari volgend jaar zal houden in de Haagse Houtrust- hallen. Maar dat is nog niet alles: de vereniging „Luscinia" verzorgt een grote inzending tropische vogels, het publiek zal aquaria kunnen zien, herbaria en zelfs reptielen". Dat vertelde de heer J. B. N. A. Giesbers uit Warmond, die al 20 jaar voorzitter is van Avicultura. De opzet van deze expositie, waarvoor het bestuur ook inzendingen uit Engeland, Duits land en België verwacht, is ook om, nu het invoeren van vrije zaterdagen hoe langer hoe meer ingang gaat vin den, de aandacht te vestigen op de vrije tijdsbesteding en de mogelijkheden die daarvoor de pluimveefokkerij als sport biedt", zo zei spreker, die er op wees, dat er in totaal 60 keurmeesters nodig zullen zijn, om alle dieren aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Behalve Nederlandse keurmeesters, zijn ook weer Engelse en Belgische keur meesters aangezocht naar de Avicul- tura-show te komen. De grootste expositie De expositie zal de grootste zijn, ooit door Avicultura georganiseerd. Vrijdagochtend 20 januari zal minis ter Marünen de expositie openen. Voor het eerst zal een Avicultura-tentoon- stelling ook op zondagavond geopend zijn. Ongeveer 2000 prijzen, waarbij enige van het Koninklijk Huis, de Franse ambassadeur en tal van organisaties, zullen onder de winnende inzenders ver deeld moeten worden. Het is de 65ste tentoonstelling, die Avicultura sinds de oprichting op 1 fe bruari 1886 organiseert. Vele bonden, zoals de Hoenderbond, de Ned. Dwerg- hoendervereniglng, de Ned. Bond van sierduiven en de nieuwe Ned. Konij- nenfokkersbond verlenen aan de jubi leumexpositie hun medewerking. Avicultura, een landelijke vereniging, met thans 500 leden, kwam tot stand, aldus de voorzitter, in een tijd, dat er op het gebied van pluimvee-expositie eigenlijk een chaos bestond. Voor 1886 werden al dieren geëxposeerd, doch dat gebeurde op landbouwtentoonstellingen en de inzenders namen hun dieren zo maar in mandjes mee naar de zaal. „Er moest orde op zaken gesteld wor den en het jonge Avicultura onder vond al direct veel steun van het Ko ninklijke Huis, zoals Koning Willem III en later Prins Hendrik die geen enkele expositie oversloeg". In de eerste jaren van Avicultura's bestaan ging het geheel anders toe, dan thans: de voornaamste inzenders op exposities waren toen de eigenaars van landgoederen en buitens. Dit beeld veranderde in de loop der tijden: nu zenden de particuliere fokkers hun die ren in. Deze komen uit alle delen van het land, vandaar dat men dikwijls tot een groot aantal inzendingen komt. Een handicap De moderne huizenbouw is heden ten dage een handicap voor de fokkerij", zo vindt de heer Glesbergs. Voor het houden van kippen is vrfjwcl nergens plaats in de grote stad: vandaar ook een teruggang in het kweken van grote hoenderrassen. Een verschijnsel van de laatste tijd is de enorme opkomst van de krielrassen en de belangstelling voor duiven. Het fokken van konijnen is niet zo zeer aan een verandering- on derhevig geweest. Hand over hand neemt het inrich ten van volières met tropische vogels toe. Hervormde hoogleraren schrijven kerkeraden OVER OPLEIDING VAN PREDIKANTEN Hervormden laten zich, in tegenstel ling tot leden van andere kerken, te weinig gelegen liggen aan de opleiding van aanstaande predikanten. Dat is de mening van de hervormde kerkelijke hoogleraren aan de verschillende uni versiteiten in het land. ZIJ hebben zich in een schrijven gericht tot de kerke raden van de gemeenten. In de brief wordt speciale belangstelling gevraagd voor de theologanten uit de eigen ge meente. De hoogleraren schrijven dat kerkeraad en gemeente diegenen uit haa midden, die zich voorbereiden op het kerkelijk ambt, „in ere moeten houden". Zij stellen voor hen jaarlijks te doen op zoeken, met hen mee te leven bij de studie en hen vooral zielzorg te verlenen. Ook wordt de mogelijkheid van finan ciële steun in overweging gegeven. Over de historie van Avicultura ver telde de voorzitter, dat bestuursleden, kort na de oprichting, als Bart Wilton, notaris Vas Visser, Spanjaard, mr. Mol- huijzen, Van Nievelt en anderen, veel hebben bijgedragen tot de bloei van de vereniging. Tot 1939 was G. J. A. A. baron van Heemstra, indertijd commandant van het 3de regiment Huzaren, te Den Haag gelegerd, voorzitter. Hij werd opgevolgd door de heer G. van Wickevoort Crom- melin. Daarna hanteerde de heer Gles bergs de voorzittershamer. Voordat hij voorzitter werd, was hij gedurende acht jaar secretaris. De Joegoslavische autoriteiten zijn geïrriteerd over de behandeling die Joegoslaviërs, gewone burgers en diplomaten, bij de grens met Albanië ontvangen. Het communistische blad „Borba" in Belgrado heeft een artikel gepubliceerd, waarin gezegd wordt dan Joegoslavi sche grensgangers onderworpen worden aan overdreven en langdurige contro les, die zeer vernederend zijn. Het blad zegt, dat de douaneambtenaren dit doen omdat zij zonder acht te geven op de diplomatieke onschendbaarheid de geheime dienst kunnen waarschuwen en die dan tijd geven om een „scha duw" achter een Zuidslavische diplo maat te zetten. Volgens het blad worden soms zelfs twee of drie „schaduwen" achter een Zuid-Slaviër gezet. Alle ambtenaren van de Joegoslavi sche legatie in Tirana hebben een „schaduw" gekregen. Alle Albanese „schaduwen" hebben een auto en rond het gebouw van de Zuidslavische lega tie zijn diverse auto's en motorfietsen van de geheime dienst geparkeerd. Het bureau protocol van het Alba nese ministerie van Buitenlandse Za ken heeft volgens het blad een speci ale „afdeling dienstverlening aan di plomaten" die alle mogelijke karwei tjes opknapt voor het corps diploma tique in Tirana. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 november Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Andijvie 30-59, kroten 5-8, kroten, gekookt 25, boerenkool 16-23, rode kool 7-12, groene kool 10-17, prei 15-23, spinazie 90- 97, stoofsla 25-28, spruiten 23-53, uien 5-8, winterpeen 7-8, witlof 90-130. Per 100 stuks: Bloemkool 30-57. knolselderij 10-22, sla 8-15.60. Per 100 bos: Bospeen 26-29, selderij 3.50-10.70. LEIDEN, 15 november Vette varkens- markt: Aanvoer 199 varkens. Noteringen per kg. levend gewicht: zware varkens geen notering; lichte varkens 1.63-1.67; slagersvarkens 1.68-1.71; zeugen 1.45-1.52. Handel aflopend. Enkele prima's boven notering. AALSMEER, 14 november C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloe men: Gerbera 35-69, Bouvardia 25-55, Cle matis 45-85. Euphorbia 75-125, Calla 70- 95. Chrysanten gr.bl. 19-45, idem kl.bl. 15-46. Amaryllis 40-75, per stuk. Fresia 110-265, Cyclamen 95-180, Iris 130-320. Ornithogalum 30-60, per bos. Anjers: rood 30-57, roze 25-46, wit 10-21, Orchid Beau ty 30-58, per stuk. Rozen: Better Times 15-28, Rosalandia 20-46, Parel v. Aalsmeer 20-46, Geh. Duisberg 30-68, Pechtold 10- 22, Verschuren 10-22, Towny Gold 20-40, Mad. Ofman 20-40, Baccarat 45-85, Mon tezuma 20-43. Stokman 12-24, Floriade 20.40, Newyorker 20-40, Carol 25-53, Pink Sensation 35-56. Nymph 35-65, per stuk. BODEGRAVEN, 15 november Kaas markt: Aanvoer 44 partijen. Notering: le kwaliteit 2.19-2.25: 2e kwaliteit 2.10-2.18; extra kwaliteit 2.50. Handel matig. ROTTERDAM, 16 november Vee markt: Aanvoer in totaal 2216; weekto- taal 4098; vette koelen en ossen 260, ge- bruiksvee 514, vette kalveren 370, gras kalveren 158, nuchtere kalveren 490, var kens 9, biggen 45, paarden 65, veulens 8. schapen of lammeren 218. bokken en geiten 28. Notering: le kw. 300-320, 2e kw. 260-290. 3e kw. 240-260, vette kalveren 280-320. 250-280, 230-250. per kg. Gras- kalveren 430. 330 230; nuchtere kalve ren 68, 65, 55; exportvarkens 95, 80, 60: biggen 48, 40, 35 per stuk. Slachtpaar- den 220, 210, 180 per kg. schapen 110, 95, 80; lammeren 105, 90, 75; kalfkoelen 1260 1120, 900; melkkoeien 1260, 1120, 900; vare koeien 820, 720, 620; vaarzen 920, 700, 600; pinken 660, 460, 400, p. st. De toekomstige president van de Verenigde Staten, John Kennedy, heeft een bezoek gebracht aan zijn verslagen rivaal, vice-president Richard Nixon in diens villa in Florida, enige kilometers van Miami. Beiden rusten hier uit van de vermoeienissen van de afgelopen verkiezingsstrijd. De foto toont Kennedy (links) en Nixon tijdens een wandeling onder de wuivende palmen. LEIDERDORP Vergadering IJssport Gisteravond werd in het Dorpshuis de algemene ledenvergadering gehouden van de IJsvereniging „IJssport". De voorzitter, de heer Hendriksen opende de vergadering. Alle huishoudelijke zaken werden behandeld in een vlot tempo. In het bestuur werden gekozen de heren J. A. F. v. Hulst en H. van Leeuwen. De baancommissarissen werden beiden her kozen. Er was een gratis verloting. De zaterdag gehouden collecte voor het Ned. Oorlogsgraven Comité heeft f. 202.28 opgebracht. OEGSTGEES'J Rode Kruis is grootste vereniging in ons land De vergadering van de NCVB stond onder leiding van de presidente, me vrouw J. C. K. van Veen-den Ouden. Zij hield een korte meditatie over de gelij kenis van de ponden uit Lukas 19. Op 24 januari zal een kookles gegeven wor den en wel de bereiding van rijsttafel, waarvoor men zich kan opgeven bij de secretaresse. De kerstwijdingsbijeenkomst is vastgesteld op maandag 19 december. De heer J. C. Margadant, hoofd afdelin gen voorlichting en fondsenwerving van het Ned. Rode Kruis, hield een lezing over de ontwikkeling en de organisatie van het Rode Kruis. De heer Margadant gaf eerst aan hoe vóór de oprichting door Henry Dunant van de Internatio nale Organisatie in 1863, reeds verschei dene keren overeenkomsten werden ge maakt over het verzorgen van oorlogs gewonden na een veldslag. Tegenwoor dig vindt het Rode Kruis hoofdzakelijk zijn taak in vredestijd en wel bij rampen en aan blijvend invaliden. We kennen de Internationale Organi- sate, gevestigd in het neutrale Zwitser land (Genève) en de Liga, waarin alle nationale Rode Kruisverenigingen ver enigd zijn. Het Ned. Rode Kruis heeft het hoofd bureau in Den Haag. Het telt 439 auto nome plaatselijke afdelingen. De betaal de krachten worden bij K.b. benoemd en ontslagen. De meeste krachten echter zijn vrijwillig. Met zijn ruim 700.000 le den is het Rode Kruis de grootste ver eniging in ons land. Met veel cijfers trachtte de heer Mar gadant een indruk te geven van de veel omvattende taak. die wordt gefinancierd door vrijwillige bijdragen uit alle lagen der bevolking. We noemen het Welfarewerk, de boot tochten, het Henry Dunanthuis voor va kantie van jonge invaliden, de bloed transfusie, moedermelkcentrale, radio- medische dienst. Tenslotte zijn er de rampendepots die het mogelijk maken, dat reeds enkele uren na het uitbreken van een ramp o.a. een compleet noodhospitaal kan worden ingericht en bevolkt VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren; Dorothea Ch„ d. van R. Lu- bach en C. NeUenhuls; Jules, z. van F. H. Perel en A. de Tombe; Jozef M.. z. van J M. van Spronsen en H. Gips; Louise E d. van W. J Stipdonk en A Potuijt; Nicole, d. van T. P. Smakke en C. Arler; Anna J d. van L A. uyterllnde en A K. Visbeen Ondertrouwd: W. Koetsier en I van Egmond; J. F Smeets en T. van Egmond; C. S. van der KooiJ en C. K. M. van Os; S. J. de Mol en M. E. G. Grüter; S. J. KooiJ en M. E. Wassenaar. Getrouwd: C. L. P. Julien, 23 j. en J.H. Kuipers. 22 1.; P. Stolk, 26 J. en J. M. Brouwer, 23 3. Behulpzaam Het instituut is zeer behulpzaam voor vreemde diplomaten, maar het blad zegt een andere lezing van de activi teiten van de „dipservice" te hebben. Het licht in de Joegoslavische lega tie gaat elke dag om precies 14.00 uur uit. Dat is de tijd dat de dipservice sluit. Een Zuidslavisch diplomaat, die zijn schoenen wil laten verzolen, moet daarvoor speciale toestemming hebben van de dipservice, anders durft geen schoenmaker het aan de Zuidslavische schoenen te herstellen. Een arts komt pas, nadat hij daar toe toestemming heeft van de dipser vice. Het doet er niet toe, aldus „Borba", hoe ernstig de ziekte is. Om de grens te passeren, moeten diplomaten een speciale kaart hebben. Deze is nauwkeurig ingevuld op de tijd dat de diplomaat over de grens zal gaan (alleen bfj daglicht) en als hij een halve minuut te laat is, moet hij te rug om een nieuwe kaart te halen. Rechtstreekse verbindingen met Indonesië opgeheven Met ingang van 17 november zullen de rechtstreekse radio-telegraaf en te lefoonverbindingen met Indonedië, op verzoek van de Indonesische regering, worden opgeheven. Telefoongesprekken zullen met ingang van die datum worden afgewikkeld over de radio-verbinding Bern-Bandoeng. Voor telegrammen zijn verschillende andere wegen beschikbaar. Wijziging verordening op de raadscommissies Gebleken is, dat het gewenst kan zijn een lid van een der raadscommissies van bijstand, dat wegens langdurige onge steldheid of afwezigheid in de onmoge lijkheid verkeert de vergaderingen van zodanige commissie bij te wonen, voor de duur van zijn ongesteldheid of af wezigheid te vervangen. Het verdient daarom naar de mening van B. en W. aanbeveling in genoemde verordening een bepaling op te nemen, welke ver vanging in deze gevallen mogelijk maakt. Voorts komt het B. en W. gewenst voor de Verordening op de raadscommis sies nog op een ander punt te wijzigen. Hoewel de Commissie voor de Strafver ordeningen en de Rechtskundige Com missie dezelfde leden hebben, zijn zij toch als twee afzonderlijke commissies ingesteld. Bij vergaderingen dient daar om steeds een dienovereenkomstig onder scheid te worden gemaakt, ook al komen de leden in hun dubbele kwaliteit bijeen. Deze regeling is nodeloos omslachtig en kan zonder bezwaar worden vereenvou digd. De vereenvoudiging ware naar de mening van B. en W. die door de commissies wordt gedeeld te bewerk stelligen door belde commissies te com bineren tot één commissie. Daarbij zal dan moeten worden bepaald, dat de Rechtskundige Commissie tevens op treedt als commissie, bedoeld in artikel 197 der gemeentewet. In verband hiermede geven B. en W. de raad in overweging om in boven staande geest een besluit te nemen. ACADEMISCHE EXAMENS Aande Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. examen godgeleerdheid de heer C. A. Tukker te Rotterdam. CORRESPONDENTIE Mej. D. te L. Wij geven U in over weging Uw ervaringen ter kennis te brengen van de Gem. Geneeskundige Dienst. In deze vorm kunnen wij Uw ingezonden stuk onmogelijk plaatsen, omdat daardoor ook andere soortgelijke inrichtingen zouden kunnen worden ge troffen. Aanbesteed is het bouwrijp maken van een terrein voor woningbouw in het Meerkreukplan te Oude-Wetering als- med in het uitbreidingsplan te Oud-Ade. De laagste inschrijving was die van de fa. v. d. Geer en Zn. te Leiden f. 111.1U. Overleden: G. E. Holtz, 90 J„ weduwe van Ph. J. van der Werf; J. Wilbrink. 71 j.t echtgenoot van M. A. Nolet. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Johannes G. P., zn. van L. J. Hageman en R. C. C. van Arnhem; Jaco- lina H„ dr. van J. H. Velema en M. J. van Iterson. Ondertrouwd: D. Blonk, 34 Jr. en W. A. de Vos, 31 jr. Getrouwd: P. J. Floor, 24 Jr. en A. M. L. Beugelsdijk, 23 Jr. Overleden: N. Schavemaker, 56 Jr. In het gemeentelijk gymnastieklo kaal is het tienjarig zoontje van de heer G. Beugelsdijk uit de ringen gevallen. Het ventje kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn bovenarm brak. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina M. C., dr. van J. A. Overdevest en M. Verwer; Coenradus B„ zn. van H. S. Boogaart en M. H. Geer- lings; Ferdinandus, B M.. zn. van F. F. M. Sloekers en W. A M. Hoogeveen; Fe licia A., dr. van A Hart en A. F. de Geus; Johannes C., zn. van J. P. van Schie en M. E. Vogels; Catharina, dr. van D. A. de Rooij en J. M. Borsboom; Yvonne A. G.. dr. van C. J. van der Kooij en J. M. Romijn. Ondertrouwd: W. Veloo en J. B. Neder - lof; A. Kloezen en O. M. J. Lukowski; A. J Boelen en G. J. van der Noort. Getrouwd: G. Looijestijn en R. J. van Butselaar; A. W. M. Schoevaars en M. C. Mik; A. Reijerse en M. M. Kleft; H. F. A. Boerenbeker en M. A. Dance. Overleden: Thomas W. M. Lucke. 3 mnd (Haarlemmermeer); J. C. Langerak, 78 Jr. (Den Haag); B. Th. C. Tollenaar, 57 Jr. (Den Haag): P Prins 11 mnd. ('s-Graven- zande); A. M. G. Rooijakkers-Vermin, 86 Jr.; H. B. M. Wolf. 8 Jaar; H. L. G. H. van Baarie, 85 Jr.; A. G. G. van den Berg. 66 Jr. (Haarlem). (Van onze Limburgse correspondent) De Maastrichtse recherche meende in het afgelopen weekeinde een goede vangst te hebben gedaan. In een café aan het Vrijthof wist zij de hand te leggen op een tweetal handelaars in verdovende midde len. Nadat zij van betrouwbare zijde over deze handel, welke in dit café regelma tig zou plaats hebben was ingelicht, werd een groot aantal rechercheurs in geschakeld, die zich allen onopvallend in het café ophielden. Nadat de handelaars waren binnengekomen, ieder met een grote kartonnen doos, werd verwacht dat de transactie zou worden verricht. Toen een van hen naar het toilet ging overhandigde de ander de beide dozen aan een derde persoon, een Brabander, die ongeveer gelijk met hen was bin nengekomen. Toen greep de recherche in. De beide mannen bleken Belgen te zijn, namelijk een 29-jarige veehandelaar uit Vallmeer en een 25-jarige journalist uit Laenaken. In de dozen bevonden zich 2000 ampullen met het opschrift „Mor fine". Tezamen een vermoedelijke waarde van 40.000 gulden vertegenwoordigend. Bij een nader onderzoek naar de inhoud der flesjes in het Gerechtelijk Laborato rium te Den Haag bleek echter, dat de ampullen waren gevuld met zuiver wa ter. De Maastrichtse politie heeft de bei de Belgen overgeleverd aan de Belgische Rijkswacht. De politie te Tongeren ech ter, die reeds bij het onderzoek was be trokken, gaat nu uitzoeken op welke wij ze het tweetal in bezit is gekomen van de 2000 gave ampullen en wie ze zo deskun dig heeft afgesloten. De twee Belgen, die reeds hadden be kend een hoeveelheid morfine te willen verhandelen, hebben nu toegegeven op slag veel te hebben willen verdienen met de partij vakkundig afgesloten en met etiketten beplakte ampullen, die zij hadden aangeboden voor de somma van 38.000 gulden. India's witboek over betrekkingen met communistisch China De Indiase regering heeft gisteren een witboek uitgegeven over de betrekkingen tussen India en com- munistisch-China. Blijkens dit witboek, is in september antwoord ontvangen op een protest van India in Peking over schending van het luchtruim van India door Chinese vlieg tuigen. In dit augustus verzonden protest was gezegd, dat het luchtruim van India tussen maart en Juni 52 maal door Chinese vliegtuigen was geschon den. In het antwoord van Peking werd de beschuldiging geuit, dat de Verenigde Staten spionagevluchten boven China maakten. Gezegd werd, dat Amerikaan se vliegtuigen te Bangkok opstegen, over Birma en China vlogen en de Chinees- Indiase grens overstaken, om diep in China door te dringen, teneinde agenten, wapens, voorraden en radiotoestellen te droppen. Ook werd gezegd, dat China reeds aan de regering van Birma had verteld, dat Birma het recht had zulke indringers neer te schieten. De premier van India, Nehroe, ver telde gisteren aan zijn parlement, dat de Chinese troepen zich nergens uit bezet gebied in India hadden terugge trokken. Misschien hadden zij zich ergens iets teruggetrokken, maar dat was dan gebeurd omdat in die streek een epidemie was uitgebroken. Nehroe was niet bereid te zeggen waar die streek lag en ook weigerde hü de Kamer te vertellen, of enig resultaat kon wor den verwacht van besprekingen in Rangoon over het grensgeschil tussen China en India. Gymnasium en hbs Overleg over eindexamens Volgens een bekendmaking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Is er wUiigtng gekomen in de omstandigheden, die aanleiding hebben gegeven tot de herziening van de eindexamenregelingen voor de gym nasia en hogere burgerscholen. Derhalve is de staatssecretaris van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, de heer G Stubenrouoh, bereid te bevorderen, dat in 1961 de eindexamens kunnen worden afgenomen volgens de regelin gen die voor 1960 hebben gegolden. Het ls namelijk komen vast te staan, dat thans van de zijde van hoogleraren en andere academische docenten, gezien de noodtoestand voor het afnemen van de examens ln 1961, op een belangrijk groter aantal dagen dan ln 1660 gere kend kan worden. De sterke toeneming van het aantal eindexamenkandidaten ln de komende Jaren maakt het, op grond van het beschikbaren aantal ge committeerden en deskundigen, en mede in verband met de desorganiserende werking, die de toenemende uitbreiding van het aantal examendagen op de school heeft, niettemin nodzakelijk tot het aanbrengen van wijzigingen ln de eindexamenregellngen over te gaan. Met de daarvoor ln aanmerking komende In stanties en personen zal de staatssecre taris daarom binnenkort overleg openen over de wijze waarop de eindexamens der gymnasia en hogere burgerscholen zullen kunnen worden geregeld, zonder dat aan de waarde van de einddiplo ma's deze scholen afbreuk zal worden gedaan. Goede slag van Utrechtse politie VERMISTE TAS VAN LEIDS MEDICUS ACHTERHAALD (Van onze Utrechtse correspondent) Na allerlei merkwaardige omzwervin gen is ln Utrecht dezer dagen een man in de armen van de politie gelopen, die verdacht wordt van diefstal van zeven kostuums uit Amsterdam een tas van een arts uit Leiden en tal van porte- monnales uit garderobes van Utrechtse ziekenhuizen. Het is een 48-Jarlge typograaf, die dankzij een waarschuwing van een vrouw aangehouden kon worden. De ty pograaf maakte ln Utrecht kennis met een vrouw. Hij vertelde haar zulke sterke verhalen („Ik heb weieens een kerel overhoop gestoken"), dat zij niets beters wist dan te trachten zo snel mo gelijk van haar nieuwe vriend af te ko men. Zij gaf hem een gouden ring en een fototoestel. „Verkoop dat maar en ga alsjeblieft weg" De man ging, maar liet een keurige tas achter. De vrouw ging deze eens be. kijken en er bleken doktersartikelen ln te zitten. Bovendien het adres van de Leidse medicus. Deze had reeds aangifte gedaan van vermissing van zijn tas uit een ziekenhuis. Oude patiënten-kaar ten, die ook in de tas zaten, werden per post teruggestuurd... Toen de vrouw van het bezoek aan het bureau thuiskwam, lag daar een briefje van de man, die haar toch weer ontmoeten wilde. ,Jn een restaurant". De vrouw keerde met dit briefje prompt naar de politie terug. De typograaf trof in het restaurant de vrouw niet aan maar wel enkele rechercheurs die hem inrekenden. Bij het verhoor bleek, dat de typograaf gesignaleerd stond wegens diefstallen in Amsterdam. Leiden en Utrecht. KERKKOOR IN TOGA De EvangellBCh-Lutherse gemeente ln Amsterdam krijgt deze week een pri meur voor de Luthersen in Nederland. Het zangkoor van de Maarten Luther- kerk In de hoofdstad bestaat donderdag 12 "4 Jaar en in verband daarmee zullen kerkeraad en wiJkverenlglng aan de le den van het koor toga's aanbieden. Kerkkoren in toga zijn in Amerika regel, maar in ons land nog vrij zeldzaam. Het koor van de Herv. gemeente in Ensche de draagt ook toga's. Zoon stak vader neer Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vanochtend een 26-jarige bankwerker wegens zware mishandeling veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 4 maanden voorwaardelijk en aftrek van 3 maanden. Tegen de bankwerker was 2% jaar met aftrek geëist. Hij had op 6 januari van dit jaar zijn vader na een woordenstrijd in de ouderlij kg wo ning aan de Hillegomstraat in Amster dam met een kampeermes 17 steken toe gebracht. Enkele uren later was de man in een ziekenhuis overleden. Volgens de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust waren de verwondingen niet van levensgevaarlijke aard geweest. De vader was naar zijn mening overleden aan een hartkwaal. BEURSOVERZICHT Lagere markt; Hoogovens hoger Amsterdam, 15 november Hoogovens was vanmiddag een „witte raaf" tussen de internationale waarden. Dit papier noteerde namelijk op 860 ruim 6 punten boven de vorige slotkoers. Er bestond voor deze waarden vraag voor Newyork.se rekening. De handel was echter kalm. Met de overige hoofdfond sen was het vandaag droevig gesteld. De tendentie was over de gehele linie, even als gisteren, lager ten opzichte van het vorige slotniveau. De handel in deze hoeken werd tot een minimum geredu ceerd. Wall Street gaf gisteren kleine koersverschillen te zien. De Nederlandse hoofdfondsen moesten er met koersver liezen genoegen nemen. Op de Westduit- se beurzen werd vandaag de flauwe stemming van gisteren verder voortgezet. De koersverliezen aldaar beliepen 10 tot 20 punten. Stimulerend bedrijfsnieuws was ln Amsterdam niet aanwezig. Alle6 bij elkaar dus geen aanleiding om als koper in de markt te stappen. Dit ge beurde dan ook alleen op een lager ni veau. Philips lag aangeboden en noteer de op 1250 circa 24 punten lager. In twee achtereenvolgende beursdagen ver loor dit fonds circa 50 punten. Donder dag as. maakt het elektroconcern de cijfers over het derde kwartaal 1960 be kend. Unilever verloor op 804 circa 8 punten. AKU opende op 476 doch zakte daarna in tot 473. Op deze prijs verloor het AKU-concern bijna 12 punten. De olie-aandelen lagen zwak in de markt. Na een opening op f. 126.40 kwam later een koers van f. 125.50 ln de notering, tegen gisteren als slotprijs f. 128.20. Aan delen Nationale Handelsbank een puntje lager op 217 In de cultuursector werden geen ver anderingen van enige betekenis geregis treerd; hetzelfde lot onderging de Scheepvaartafdeling. Staatsfondsen kalm met een goede on dertoon. Een bericht van de directie van de Ned. Handel-Maatschappij dat op 21 november 1960 alle vestigingen van deze maatschappij ln Indonesië onder beheer van de Indonesische autoriteiten worden gesteld, werd voor kennisgeving aange nomen. De koers van de aandelen Ne- derlandsche Handel-Maatschappij bleef onveranderd op circa 295. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 15 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101% 101 Ned. '60-1 4% 101A 101% Ned. '60 II 4% 101% 101% Ned. 59 4% 99% 99%GB Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 9411 94% Ned. '51 3% 96% 96%B Ned. '53 (3%) 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 89% 89,T« Ned. bel. cert. 3%i 89 Ned. '50 3y4 89 89 A Ned. '54 3% 90% 90A Ned. *55 I 3% 90% 90A Ned. '55-11 3Vi 93 93 Ned. -37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92% 921! Ned. doll. ln. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98AGL 98%GB Ned. 62-64 3 99%GL 99% Indie *37 3 98% 98% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won.bJ. *57 6 10911 10911 Ned. won.bJ. *58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 29% 29% Nat. Handelsbank 218% 217% Ned. Handelmij295% Amst. Rubber 114% 115%GB H.V.A150 148 Senembah 540 540 B A.K.U 484% 473% Berkel's Patent (v.) 351 347%GB Calvé Delft cert. 815 808 Deli Mij .en (Ver.) 174 60 175 GL Kon. Pap. v. Gelder 333 331 GB Hoogovens cert853% 860% MUller en Co. N3. 440 437% Ned. Kabelfabr633 640 Philips 1229% 12 Philips pref329% 1207% Unilever 812 806 Wilton Feyenoord 206 206% Biliton 2de r 435 435 Dordtse Olie gew. 600% 591 Kon Olie (f20.—) 131.70 126 idem <50 f20.—) 128.20 126 Holl Amer HJn 142% 141% Java China Paket 158% 155% K.L.M101.50 100.10 Kon. Ned. Stmv Mij 187% 184%GB Kon. Paket MU136 133 Stoomvaart Mij. Ned. 171 169 Nievelt Goudr. eert 144% 141 v. Ommeren eert. 312 310 Kon Rott. Lloyd 150 146 Ned Scheepv Unie 151% 149% OB NIET - ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 95 Idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 96% id. ld. *37 I-n (3%) 95 Z.-Holland *56 (4%) 98% Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 105A 105 A id. N.W.B. '52 (4%) 99 A 99 A BVG rspbr f 500 180 179% BVG rspbr. '52 131% 131% Industr. ObUgatles Philips DoUarlng -51 90% 90% Premieleningen 100 100% A'dam -51 I 2% 82% 82% 81% 81% A'dam *56 II 2% 88% 88% A'dam '56III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 87% 89% R'dam '52 I 2% 89% 96% 90% 99% 10011 Utrecht '52 2% 92% Z.-HoU. 1957 2% 9611 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 237.50 236.50 Amst. Bank 370 370 H3.U. eert 230 230 Rott. Bank 312 312 Twentsche Bank 305 307 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 450 L 445 B Borsumlj60% 60 B Electrolasmij 346 Kon Ned Grofsm 190 187 Holl. Constructie 555 B 560 Ing. bur v Bouwnijv 260% 260 Internatio 160% 160 Int. Kunststof! Ind 59 59 v. Kempen en Begeer 120 120 Leidse Wolspinnerij 535 530 Rott. Droogdok Mij. 795 815 B Sikkens Groep 884% 870 Ver. Touwfabrleken 334 330 Walvisvaart 110% Wernink's Betonm 164 164 Van Wijk en Heringa 122% 121 Zaalberg 122% 122% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 3B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% 21% Intern Nickel 53% 53% Anaconda 47H 46% Bethlehem Steel 42% 41% Cities Service 46% 46% General Motors 43% 42% Kennecott 80% 80 Republic Steel 56)3 56% Shell OU 81% 80% Union Padflo 27A 27% Un. States Steel 75% 74%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7