Opgeruimd staat netjes Alléén roomboter is puur natuur! lllül Schrikbewind van een opzichter in Limburg Kunstgebit? Nationale actie tegen vervuiling: Grote eampagne in het voorjaar Rotterdamse metrobouw ingezet elke woensdag jongensmarkt PULLOVERS „Geitehaar" Hij stond als „de beulbekend Nieuw Zeeland Daar moet je een vrouw voor zijn DINSDAG 15 NOVEMBER (Van onze Amsterdamse correspondent) Een achteloos weggegooid patates frites zakje, een uit een auto ge smeten sigarepeuk, een hond, die iets op een trottoir deponeert, een leeg sigarettendoosje, dat op het asfalt wordt geworpen, dat alles heeft Nederland zijn faam van „schoonste land van Europa" doen verliezen. De vervuiling van stad en land, die zelfs heeft geleid tot klachten van buitenlandse toeristen, is niet uitsluitend te wijten aan de snelle bevolkingsgroei en het personeels tekort van de reinigingsdiensten, maar voornamelijk aan de menta liteit van de burger, die de aloude slagzin „laat niet tot dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar de schillen en de dozen" kennelijk niet meer aanspreekt. iLen nanavoi idealistische mensen, dat het probleem overigens heel nuchter beziet, heeft op initiatief van de Stich ting Recreatie (het contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantiebesteding en natuurbehoud» een werkgroep ge vormd. die in het voorjaar van 1961 zal beginnen met een nationale cam pagne onder het motto „Opgeruimd staat netjes". Burgerzin Met affiches, een prijsvraag, kleur- wedstrijden, advertenties en zelfs een grammofoon plaat zal deze werkgroep, die onder voorzitterschap van jhr. mr. A. Peit-h staat, appeleren aan de bur gerzin en aan de toch nog altijd spreek woordelijke zindelijkheid van het Ne derlandse volk, er van uitgaan, dat de vervuiling buitenshuis in de meeste ge vallen wordt veroorzaakt door onna denkendheid en achteloosheid. De actie „Opgeruimd staat netjes" bevindt zich nog in een voorbereidend stadium. Om gebruik te kunnen maken van alle mo derne reclame- en propagandametho den zal er een werkkapitaal van circa 1 miljoen gulden nodig zijn. Dezer da gen zijn de gemeentebesturen, alsmede de hogere overheidsorganen en het be drijfsleven uitgenodigd de werkgroep financieel te steunen. Eind maart Eind maart zal de actie via radio, bioscopen, televisie en affiches losbran den en de thans nog in oprichting zijn de plaatselijke comité's zullen met steun van de werkgroep hun programma af werken, waarbij zij een keuze kunnen doen uit een boekje vol suggesties. Zij kunnen emblemen uitreiken, die op wekken het vuil in de daarvoor be stemde papierbakken te werpen, ten toonstellingen en optochten organiseren, speciaal voor deze actie ontworpen af- valtasjes verkopen. schrobwedstrijden en parkprikkersacties houden of een „Meneer Helderman" laten optreden, die het toonbeeld van netheid is en van wie de werkgroep hoopt, dat hij volgend jaar een goede vriend van alle Nederlanders zal zijn. Ook gemeenten Men zal voorts trachten de honden betere manieren bij te brengen door de eigenaren van deze dieren met folders voor te lichten. Tenslotte zal de ge meentebesturen worden verzocht deze Advertentie Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormf een zocht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten. lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bit apotheken en drogisterijen. Kennedy sprak Nixon De Democratische overwinnaar in de Amerikaanse presidentsverkiezingen, Kennedy, heeft gisteren een gesprek ge had met zijn Republikeinse tegenstan der, vice-president Nixon. Na afloop van het onderhoud, dat op zijn initiatief in Nixons vakantieverblijf in Key Biscayne bij Miami plaats vond. verklaarde Ken nedy dat niet gesproken was over de mogelijkheid, dat Nixon een plaats krijgt in de nieuwe regering. Op de vraag, of wel van gedachten was gewisseld over de vraag of andere Republikeinen in het Democratische kabinet zullen wor den opgenomen, wilde Kennedy geen rechtstreeks antwoord geven. De twee mannen schudden elkaar glim lachend hartelijk de hand by hun eerste ontmoeting sinds hun vierde debat voor campagne te steunen. Een brief, die de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer onlangs aan alle gemeentebesturen zond, met het verzoek maatregelen te bevorderen tegen de toenemende verontreiniging van ste den en dorpen, heeft er reeds toe ge leid, dat een fabriek van papierbakken zijn produktie moest vervyfvoudigen om aan de gemeentelyke vraag te kunnen voldoen. In de Stichting Recreatie werken onder andere samen de ANWB, de ANVV en de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Het comité van aanbeve ling voor de actie „Opgeruimd staat netjes" omvat alle minsters, alle com missarissen der Koningin, leiders van alle politieke partijen en voorzitters en directeuren van vele tientallen nationa le instellingen. Commandant der Zeemacht naar Portsmouth De commandant der Zeemacht in Ne derland, schout by nacht mr. A. N. ba ron De Vos van Steenwyk, zal op 17 no vember a.s. in Portsmouth een bezoek brengen aan de Britse admiraal Sir Manley L. Power, NAVO opperbevelheb ber in het Kanaal, Onder dit opperbe vel ressorteert, in NAVO-verband. een gedeelte van de Nederlandse maritieme strüdkrachten. Op 18 november maakt de schout bij nacht zijn opwachting bij vice-admiraal P. W. Gretton, de Britse „flagofficer seatraining* te Portland. Met dit Britse commando worden in vredestijd veel vuldig oefeningen geregeld. De Com mandant der Zeemacht in Nederland zal zich op 15 november a.s. te Den Hel der inschepen aan boord van het vlag- geschip van smaldeel I HM „De Zeven Provinciën". Het bezoek van deze kruiser samen met HM jager „Gelderland" aan Portsmouth en Portland zal geen offi cieel karakter dragen. In Portland zal schout bij nacht De Vos van Steenwijk nog een bezoek brengen aan het deel van het helikoptersquadron nr. 8 van de Marine Luchtvaartdienst, dat daar voor oefeningen tijdelijk aanwezig is. (Advertentie) LEWENSTEIN, Maarsmanssteeg 8, Leiden, tel. 20685 Het gigantische werk zal zes jaar (luren (Speciale berichtgeving) Het gigantische karwei is begonnen! Sinds gistermorgen bouwt Rotterdam officieel aan zijn metro. De roffel van daverende slagen, die om klokslag tien over het Weena dreunde, dreef de eerste stalen damwand 20 meter de grond in op een plaats waar het eerste bouwdok wordt gegraven. Mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die de eerste rukken deed aan de touwen, waarop de zware heimachine zijn eerste stoomwolken uitbraakte en olieregen losliet, gaf Rotterdams metrobouw daarmee een nationaal cachet. Zes jaar zal het werk duren. Niet al leen om op dat moment uit vele ver- keerszorgen te geraken. Wie de metro in zijn juiste proporties wil zien, zal er vooral van moeten uitgaan, dat het Rotterdam van nu zich ongetwijfeld gro te opofferingen en moeilijkheden ge troost voor de toekomst. Hier wordt een grondslag op verkeersgebied gelegd, waar aan de komende generaties verder zul len hebben te (en kunnen) werken. Op vyf plaatsen in de stad davert Rot terdam van metro-activiteiten. Het grote gezelschap genodigden, dat het officiële begin bywoonde, heeft er met bus en boot een rondgang langs gemaakt. Ge meentewerken gaf aan de gebeurtenis byzondere kleur. Op het Weena mar keren vlaggetjes de loop van het ka naal, dat in de richting van het Hof plein wordt gegraven. Over tien dagen zullen de trams van de Coolsingel ver- dwynen. Enorme stapels damwand de eerste partij van de 2000 ton staal liggen klaar by de Schiedamsedijk. Op het Noordereiland knagen graafmachi nes oude onvermoede kademuren weg, op het eiland van Brienenoord is begonnen aan de aanleg van het 40 meter brede bouwdok, dat over zoveel jaar, als alle werkzaamheden achter de rug zyn, misschien tot zwembad zal kun nen worden omgebouwd. Het werk is begonnen! Burgemeester van Walsum heeft er voor gewaarschuwd dat de verkeersmoeilijkheden rond de bouwwerken soms chaotisch kunnen wor den. De hoofddirecteur van gemeente werken ir. J. C. A. Tillema, heeft de ster ke verzekering gegeven dat alles zal wor den gedaan om deze chaos te voorko men en goede hoop te hebben dat dit aardig zal lukken. En ook hij zei:,, in de toekomst zal men pas de waarde van ons werk kunnen beoordelen. Wy mogen niet beneden de maat blijven." Advertentie Dodelijk ongeval te Barneveld Vanmorgen omstreeks half negen is de 48-jarige mej. M. de Heus op de Lunterseweg onder Barneveld bij een botsing om het leven gekomen. Mej. de Heus reed in haar personenauto in de richting Lunteren. By het passeren van een stilstaande bus, die op de voor mej. De Heus linkerweghelft passagiers op nam, botste een militaire vrachtauto, die naar links uitweek, omdat de chauf feur niet tijdig voor de bus kon stoppen op haar wagen. Mej. De Heus overleed kort na het ongeluk ter plaatse. Haar auto werd ernstig beschadigd. Bus tegen trein in Italië: vijf doden en zes gewonden Als gevolg van een botsing tussen een trein en een autobus op een spoor wegovergang by Tivoli ten zuiden van Rome zijn vanmorgen vyf inzittenden van de bus om het leven gekomen, ter wijl zes anderen min of meer ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde op een overgang in de Via Tiburtina, een der hoofdverkeerswegen naar Rome. de televisie tydens de verkiezingscam pagne. Hoe benauwd de zege van Ken nedy overigens is geweest bleek opnieuw by de definitieve vaststelling van de uitslag in Illinois. Kennedy behaalde daar slechts 6397 stemmen meer dan Nixon op een totaal van ongeveer vyf miljoen. Lonkt Peking naar Zuidoost-Azië Chester Bowles Kennedy's advseur voor buitenlands-politieke kwesties ge durende de verkiezingscampagne en waarschynlyk toekomstig minister heefttegenover de „U.S. News and World Report" verklaard te vrezen dat China een aanval op zuidoost Azië zal overwegen om de rijke rijst- en olievel den in bezit krijgen. „Ik geloof niet dat de Sovjet-Unie een oorlog zal beginnen tenzij door een of ander tragisch misverstand. De laatste jaren maak ik mij echter meer zorgen over communistisch China". „Wij kunnen hopen dat China de tien jaar geen pogingen zal doen om dit gebied binnen te dringen. De moge- lykheid dat zij het wel zal doen is voor ons een uitdaging, en voor de Sovjet- Unie een groot risico". Bowles zei te verwachten dat China over twee of drie jaar kernwapens zal bezitten. RECHTZAKEN GEMEENTE DEN HAAG WINT PROCES OM F 36.575 Geen registratierecht aankoop „Duynrell" (Van onze Haagse redactie) De civiele kamer van de Haagse Recht bank heeft gisteren de gemeente 's-Gra- venhage gelijk gegeven inzake het ge schil met de ontvanger der directe be lastingen over het al of niet verschul digd zijn van registratierechten wegens de aankoop van het landgoed Duynrell. De ontvanger had betaling van f. 36.575 aan registratierechten over deze aan koop geëist, waartegen de gemeente in verzet was gegaan bij de Haagse Recht bank. De rechtbank heeft de ontvanger zijn eis ontzegd en hem veroordeeld in de kosten van het geding. Krachtens besluit van de gemeente raad kocht de gemeente op 25 juni 1956 het landgoed Duynrell, een com plex gronden van 112 ha, gelegen in de gemeente Wassenaar, aan Het Was- senaarse Slag naby de Spelderslaan. Op grond van het feit, dat het land goed gekocht werd in het belang van de volkshuisvesting, aangezien het is be stemd om te dienen voor de openbare gezondheid, betaalde de gemeente geen registratierechten. De Staat was van mening dat met deze stelling de regi- stratiewet van 1917 geweld was aange daan en deed een dwangschrift uitvaar- Leider Tliomas-koor naar het Westen.... Hij had meer dan genoeg van de tirannie (Van onze correspondent te Bonn) Dr. Kurth Thomas, de leider van het wereldberoemde Duitse jongenskoor „Leipziger Thomaner-Chor" verklaarde het afgelopen weekeinde te Hamburg: „Ik ga niet meer terug naar het commu nistisch Oost-Duitsland". Deze zgn. Thomascantor heeft schoon genoeg van de communistische tirannie, die ook zyn beroemd knapenkoor aan rode banden wilde leggen. De Westduitser dr. Thomas werd in april 1957 leider van het koor. Hy was toen evenwel zo wijs om zyn Westduits paspoort te behouden en zyn gezin in West-Duitsland te laten. Desondanks poogde men van communistische Oost- duitse zyde hem voortdurend onder druk te zetten. De Oostduitsers eisten dat hy een contract zou ondertekenen, dat hem en zyn koor met handen en voeten aan de communistische macht hebbers zou binden. Dr. Thomas wilde evenwel alleen con tract tekenen indien de traditie van het Thomaskoor zou worden gehandhaafd, als hij de vrije keus zou hebben bij de opstelling van de programma's en als men hem nimmer zou verplichten tot enigerlei politieke activiteit. Thomas had toen al kans gezien om te verhin deren dat de communisten de gebeden aan tafel in het Thomas-internaat te Leipzig afschaften. Thomas wil nu proberen nog éénmaal naar Leipzig te reizen om daar afscheid te nemen van de leden van zijn koor. Vandaag zou Thomas een brief aan de Oostduitse partij- en staatchef Ulbricht publiceren, waarin hy zyn besluit uit voerig heeft gemotiveerd. Men gelooft dat vooral 2 daden van het Oostduitse communistische regime Thomas tot zijn halve vlucht hebben doen besluiten. Drie jaar geleden verboden de com munistische autoriteiten een tournee van het Thomas-koor door de Verenigde Staten. Onlangs verboden zij een tour nee van het koor door West-Duitsland, welke reeds lang tot in details toe ge regeld was. Buitendien poogde men van commu nistische kant het koor niet slechts reli gieuze maar ook wereldlyke (lees: com munistische) liederen te laten zingen! Een vervreemding van het kerkelyke karakter van het koor betekent volgens dr. Thomas dat het Thomaner-Chor, dat een tot op Bach teruggaande muziek traditie heeft, tot ondergang gedoemd zou zyn. Aan die ondergang valt nu blijkbaar niet meer te twyfelen. SS-kapitein doodde dozijnen gevangenen De voormalige SS-kapitein Paul J. Kremer is gisteren voor de rechter ge bracht onder beschuldiging van moord op „dozijnen" gevangenen van het kamp Auschwitz. Zyn taak dient in Münster- en wordt beschouwd als een voorloper van zaak tegen meer dan 20 voormalige SS-leden. Hoewel de beschuldiging officieel spreekt van „dozijnen" wordt Kremer ervan verdacht levens van honderden gevangenen, in hoofdzaak Oost-Euro peanen, op zyn geweten te hebben. Kremer was arts by de SS-troepen. Hy moest de gevangenen keuren op de arbeidsgeschiktheid. Zij die niet tot wer ken in staat waren werden naar de gaskamer gestuurd en blootgesteld aan het dodelijk gas „zyklon B". Ook wer den er een aantal doodgeschoten en werd een groep om het leven gebracht met de injectiespuit. In de beschuldi ging wordt gesproken van moord op een vrouw in verwachting doormiddel van een injectie. In een korte verklaring, die Kremer gisteren heeft afgelegd, vroeg hy om als verzachtende omstandigheid in aan merking te nemen dat hy dikwyls tus senbeide gekomen was, als zijn collega's de gevangenen wilden geselen. Men verwacht dat de zaak een week in beslag zal nemen en dat verscheidene voormalige gevangenen in de getuigen bank zullen verschynen. digen tot betaling van een som van f.36.575.- (5 van de koopsom), zynde naar de mening van de Staat het op de akte van overdracht verschuldigde registratierecht. Tegen dit dwangschrift besloot de gemeenteraad van Den Haag begin maart 1958 verzet aan te tekenen en te dier zake voor de Haagse Recht bank een civiel proces te voeren tegen de ontvanger der directe belastingen. Gisteren gaf de rechtbank krachtens genoemd vonnis te kennen dat de aan koop van „Duynrell" inderdaad be schouwd moet worden als te zyn ge daan in het belang van de volksgezond heid en dat derhalve over de akte van overdracht geen registratierechten ver schuldigd zijn. Advertentie H? echte Noorse .V «stoere pasvorm speciaal verlaagde rapfJ-M. prijzen 'fë'S lil grijs naturel 8 jaar kleuren 8 jaar 75 jij (Van onze Limburgse correspondent) Een 33-jarige bouwkundig opzichter uit Maastricht blijkt erin ge slaagd te zijn in de laatste jaren een waar schrikbewind te hebben uitgeoefend onder de aannemers, die bouwwerken volgens ontwerpen van zijn architectenfirma uitvoerden. Zijn toezicht was zo onredelijk en hard een zeer grote Maastrichtse aannemer vond deze uitdrukking zelfs nog te tam dat de opzichter al spoedig als ,.de beul" bekend stond. Om het minste of geringste liet hij hele delen van bouwwerken afbreken, op kosten uiteraard van de aannemer. Al spoedig hadden de aannemers bemerkt, dat de enige mogelijkheid om dat toezicht wat soepeler te maken bestond uit het toestoppen van douceurtjes, welke varieerden van enkele honderden tot duizenden guldens. De bouwkundig opzichter die ontegenzeglijk een deskundig vakman is, incasseerde in de twee laatste jaren alleen al extra-verdien sten van respectievelijk 16.000 en 27.000 gulden. Dat is tenminste wat de fiscale re cherche heeft kunnen vaststellen. Hy maakte steeds uitgebreide inspectierei zen per taxi, hoewel de aannemers voor deze kosten moesten opdraaien. Binnen twee jaar had hij op deze manier taxi- kosten laten betalen tot een totaalbedrag van f. 46.000. Toen een Maastrichtse gro te bouwonderneming het vertikte om een taxi-rekening van f.7000 te betalen en daarbij navraag deed bij het architec tenbureau dat niets van deze fraudu leuze handelingen af wist. kwam de zaak aan het rollen. Het bleek dat de man zich geregeld douceurtje, waar hij vaak uitzichzelf om vroeg, in handen stoppen liet. Hij leefde op zeer royale voet en liet het voor de rechtbank waar hij gisteren terecht stond, voorkomen, of het lenin gen betrof. De verschillende aannemers bleken het echter duidelyk als giften te beschouwen. Een Maastrichtse mstallateur vertelde tydens deze zitting van de rechtbank, dat verdachte voor de bouw van het be jaardencentrum te Venlo de aannemers ertoe wilde bewegen de aannemingssom voor leveranties met liefst f. 200.000 te verhogen, waarvan verdachte dan een niet onaanzienlyk deel zou moeten krij gen. Maar dat was de Maastrichtse aan nemer toch te gortig geweest, hoewel hij wel in enkele andere opzichten verdach te met enkele briefjes van duizend tege moet kwam. Een aannemer uit Laren erkende dat hij zyn inschrijving ten bedrage van f. 325.000 voor de bouw vhn een tehuis in Baarn op advies van verdachte verhoogd had met f. 50.000. Van deze extra-winst toucheerde de bouwkundig opzichter f. 16.000. Verdachte gaf voor de recht bank te kennen dat hij dit advies tot verhoging van de inschryvingssom had gegeven, omdat de aannemer anders een strop zou hebben aan het aan te nemen werk. Achteraf bleek dat verdachte de calculaties voor het betreffende bouw werk voor zyn architectenbureau had gemaakt, welke calculaties stukken hoger lagen dan die van de aannemingsmaat- schappy. De opzichter staat niet terecht voor het aannemen van al deze „steekpen ningen", maar wegens belastingontdui king van respectievelijk f. 9000 en f. 27.000. De zaak nam gisteren voor de rechtbank zoveel tijd in beslag dat de rechtbank in de middag besloot het re quisitoir en het pleidooi tot vanmiddag te verdagen. Schouwen-Duiveland stemt donderdag a.s. (Van onze Zeeuwse correspondent) Donderdag zullen ruim achtduizend inwoners van Schouwen-Duiveland hun stem uitbrengen om in totaal veertig nieuwe gemeenteraadsleden te kiezen Deze veertig gekozenen zullen de bestu ren vormen van de vier nieuwe ge meenten Brouwershaven, Duiveland, Middenschouwen en Westenschouwen, waarin de nu bestaande gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk, Burgh, Renesse, Noordwelle, Serooskerke, Ellemeet, Eikerzee, Duiven- dyke en Kerkwerve per 1 januari wor den opgenomen. Met Zierikzee en Brui- nisse, die er slechts wat grondgebied bij- krijgen, zal Schouwen-Duiveland straks zes gemeenten tellen. Atlas bereikte doel op 8000 km. afstand De Amerikaanse luchtmacht heeft hedenochtend vroeg met succes een intercontinentale Atlas-raket gelan ceerd. De raket legde in 25 minuten een afstand af van 8.000 kilometer en bereikte het tevoren vastgestelde doel in de buurt van het eiland Ascension in het zuidelyk deel der Atlantische Oceaan. De arias was uitgerust met een nieuwe 1500 wegende neuskegel, die een kernlading kan bevatten en be stand is tegen een temperatuur van omstreeks 7.000 graden celcius. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN Aanmeldingsbureau voor Emigratie Voorlichtingsavond Het Gewestelyk Arbeidsbureau geeft een voorlichtings avond over met films op vrijdag 18 november 1960 in het Gewestelyk Arbeidsbureau, Doezastraat 2a te Leiden. Aanvang 8 uur. TOEGANG VRIJ. LEIDSE SCHOUWBURG WOENSDAG 16, DONDERDAG 17 en ZATERDAG 19 NOV. elke avond om 8 UUR opvoering van Blyspel in 3 bedrijven door TERENCE DUDLEY door de KON. VER. LITTER IS SACRUM. Toegangsprijzen f2.85 en f 1.25 (alles inbegrepen). Leden van K. O. en de Ver. van Huisvrouwen genieten op de woensdag en donderdag de gebruikelijke reductie. HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK (Z.H.)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4