JAPANSE Nederlandse Comedie introduceerde Francoise Sagan Getuige van aanrijding later in beklaagdenbank Kasteel in Zwedenin abonnementsvoorstelling CAMERA-SHOW DEMONSTRATIES PROJECTIE POLITIEK CHU EN P.V.D.A. TEGEN ELKAAR UITGESPEELD Bondswisselbeker voor Leidse Amateurfotografeii Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 november 1960 Tweede blad no. 30203 De veel gelezen en besproken, thans 25-jarige Franse schrijfster Francoise Sagan, die op een leeftyd (18 jaar), waarop het merendeel van haar seksegenoten begint kennis te maken met de diepere roerselen van de samenleving, heeft blyk gegeven van een bijna huiveringswekkende bekendheid met de zedelijke en gees telijke stromingen, welke onder de oppervlakte werkzaam zijn. Een andere con clusie is na de publikatie van haar romans: „Bonjour Tristesse", „Un certain sourire", „Dans un mois, dans un an" en „Aimez vous Brahms" moeilijk te trek ken. Ook haar eerste „blijspel' in vier bedrijven „Kasteel in Zweden' (Chateau en Suède), waarvan de eerste opvoering op 9 maart 1960 te Parijs plaats vond en waarvan gisteravond door de Nederlandsche Comedië voor het Schouwburg- abonnement een voorstelling werd gegeven, onderstreept deze indruk volkomen. Wat deze vroegrijpe Jonge vrouw tot haar bizarre levensbeschouwing heeft gebracht, laat zich slechts gissen; wij be hoeven haar daarom niet te benijden. Zij drijft de spot met alle geestelijke waarden en wij zouden hiermee de zaak voor afgedaan beschouwen indien, alle cynisme ten spijt, in dit stuk niet een ondertoon van fascinerende somberheid als een cri de coeur waarneembaar was geweest, die helaas door een lawine van geestigheden spot en soms laag-by-de- grondse grapjes al te vaak bedolven werd. Dit gemis aan juiste dosering wijst op een tekort aan ervaring als toneel schrijfster, hetgeen nog wordt onder streept door de onwaarschijnlijkheid van de situaties en de onwezenlijkheid van de figuren, die stuk voor stuk dienst doen als spreekbuis van de schrijfster, maar lijden aan gebrek aan contact met de werkelijkheid, zodat men zich nauwe lijks kan onttrekken aan de gedachte aanwezig te zijn bij de sinistere uitbeel ding van een boosaardig sprookje. Het stuk speelt zich in de tegenwoor dige tijd af in het kasteel van Hugo Fal- Benzine in de riolen van Hoge Rijndijk e.o. Uit een ondergrondse tank van de garage „Het Motorhuis" aan de Hoge Rijndijk is gisteravond ongeveer 9000 liter benzine in de riolen gestroomd, waardoor de bewoners van de huizen aan de Zoeterwoudse Singel en omgeving last kregen van benzinedamp. De brandweer rukte uit en in samen werking met de dienst Gemeentewerken werden de riolen doorgespoten. Een vonkje zou immers voldoende zyn om het gas tot ontploffing te brengen. He denmorgen was men met dit doorspuiten nog bezig. Advertentie Bezoek vrijdag 18 nov. a.s. onze Een unieke collectie van moderne Japanse apparatuur in alle prijsklassen. Deze show wordt gehouden in de bovenzaal van Café-Restaurant „HET GULDEN VLIES", Breestraat 125 te Leiden. Openingstijden: 1113 uur, 14 18.30 uur, 19.30—22.30 uur. TOEGANG GRATIS. Foto-Ciné Jan Wolfslag N.V. Breestr. 123 - Haarlemmerstr. 102 Telef. 21851 Telef. 32778 Agnietenbergse verluchtkunst De Nederlandse Organisatie voor Zui ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de heer A. L. de Vreese, leraar in de Ne derlandse taal- en letterkunde aan het rooms-katholieke lyceum „Sint Bonaven- tura" alhier, een subsidie verleend voor de voltooiing van een studie over de Agnietenbergse verluchtkunst gedurende de vijftiende eeuw. Het is de bedoeling van de heer De Vreese om de resultaten van zijn studie te zijner tijd in een dissertatie neer te leggen, waarby hij aan de hand van een aanzienlijk aantal verluchte getijdeboe- ken een indruk wil geven van de aard dezer Agnietenbergse, c.q. Overijsselse verluchtkunst - waarbij onder meer ook breviei n, bijbels en missalen zullen worden besproken - ter vergelijking met de miniatuurkunst van andere Noordne derlandse gewesten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Astrld Adriana Christina, dr. van M. Nieuwkerk en M. Bijland; Hermanus Jo hannes, zn. van J. Sommeling en H. van Tol; Wilhelmlna Gerarda Johanna, dr. van G. L. M. Koek en J. G. P. H. de Bruijn; Jelle Pieter, zn. van L. C. de Vries en J. G. van Egmond; Mathilde Christina, dr. van C. Kooreman en G. van Nierop; Jacobus Gerardus Ronald, -zn. van H. Chaudron en A. M. T. Buskop; Rudy, zn. van J. van Weerlee en M. M. Reijken; Ramona. dr. van T. Verloop en. A. E. Janssen; Karin Maria Angenet, dr. van W. Heemskerk en M. v. Steenbergen; Eric Hans, zn. van H. Reurekas en J. M. Stuit; Monique Theresia Maria, dr. van H. Boon en A. H. M. van Oyen; Benjamin Arie Zier. zn. van P. J. B. Bastein en P. Ooster- baan; Evertje. dr. van W. van Santen en M. E. Seller; Agada, dr. van D. Haasnoot en j. van der Plas. GETROUWD C. W. Delforterie en M. Daniëls; H. van Dam en M. G. Riebeek; W. F. van der Meer en C. M. C. Wassink; H. van Zeist en H. M. Riethoven; C. D. Lucas en E. I C. Fennema. OVERLEDEN G. J. Schaap, 64 Jaar, man; D. Blind. 88 jaar. wed. v. N. Tukke; T. van Egmond 23 Jaar, echtgen. van A. J. N. Franke; N. Optendrees. 89 Jaar. man; M. van der Wolk, 85 Jaar, wed. van N. Stokkermans; H. J. Tljnagel, 56 Jaar. man; H. Teleng. 65 Jaar, man; E. C. Prevo, 77 Jaar, wed. 1 n d. van der Blom. sen, dat zó diep in Zweden ligt, dat het gedurende vier wintermaanden van de bewoonde wereld is afgesloten. Hoe Hugo het klaar speelt om gedurende de acht overige maanden verborgen te houden, dat hy zyn eerste vrouw opgesloten heeft na haar schijndood te hebben verklaard door bericht van haar overlijden te heb ben rondgezonden, vermeldt de geschie denis niet. Hugo is hertrouwd met Eleo- nore, maar hij is niet de enige man aan wie zij haar genegenheid bewijst: hij moet deze delen met Frederik, een verre neef van hem en zelfs met Sebas- tiaan haar broer, die tevens innige rela ties onderhoudt met Hugo's eerste vrouw Ophélia. Als Hugo Frederik betrapt, zendt hij hem de eindeloze sneeuwvelden in, wat zijn doodvonnis betekent. Het stuk wordt gedragen door de drie hoofdrolspelers Ellen Vogel als Eleonore, Guus Os ter als Sebastiaan en Joan Rem- mels als Hugo, die, dank zij knap en sterk spel, erin slaagden de tekortkomin gen van het stuk te overspelen. Dat het publiek al te gretig op de inderdaad geestige dialoog reageerde, maakte het hen zeker niet gemakkelijker. Ongetwij feld gold het spontane en langdurige applaus deze drie rasartiesten. Het Schouwburgbestuur deed deze huldiging vergezeld gaan door fraaie bloemen voor Ellen Vogel, Elisabeth Hoytink en Mimi Boesnach. Hedenavond volgt een reprise. B.H. (Advertentie) special Modern strijken. 800 grams „streamline" strijkautomaat instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50 Rowenta-perfectle I Voor de Leidse kantonrechter: Ook categorie bromfietsers weer present Ondanks het feit, dat hij de plaats waar de provinciale weg onder Alkemade overgaat van een vierbaans- in een tweebaansge- deelte, zeer dicht was genaderd, haalde een 30-jarige vertegenwoor diger uit Amsterdam met zijn auto een voor hem rijdende file in, met het gevolg, dat hij op links van de weg kwam te rijden. Om een bot sing met een tegenligger te voor komen, moest verdachte naar rechts uitwijken, welke manoeuvre tot gevolg had, dat een van de auto's in de file niet alleen door verdachte's auto, doch ook door een achterop komende auto werd aangereden en vrij ernstig bescha- digd. Hoewel een drietal getuigen verklaar den, dat de aanrijding op het z.g. twee- baans-gedeelte plaats vond en verdachte nogal roekeloos had gehandeld, bleef deze volhouden, dat het hier de 4- baansweg betrof en de door hem aan gereden auto zichzelf „klem" had gere den. De getuigen bleven echter bij hun verklaringen met het gevolg, dat de offi cier, mr. J. A. L. Brada, verdachtes fout bewezen achtte en f. 125 boete subs. 25 dagen eiste. Daar verdachte direct na de eis aankondigde, dat hij in hoger beroep ging, moest de kantonrechter, mr. W. de Koning, hem verzoeken nog even te wachten op het vonnis, dat werd ge steld op f. 100 boete subs. 20 dagen. Nadat verdachte nogmaals hoger beroep had aangekondigd, kon hij de verdach- tenbank verlaten en wel in tegenstel ling tot de drie getuigen waarvan één hunner, een 18-jarige bloemist uit Aals meer, nu als verdachte werd gehoord, omdat hij als bestuurder van de eerder genoemde achterop komende auto, niet voldoende afstand had bewaard. Gezien de omstandigheden luidde de eis zeer mild f. 20.boete subs. 4 dagen en von niste de kantonrechter nog milder met f. 10,boete subs. 2 dagen. .Als U ten minste ook niet in hoger beroep wil gaan, anders moet ik er f. 11,van ma ken", aldus de kantonrechter. Het bleef by f. 10,—. De bromfietsen De categorie „bromfietsers" was dit maal o.m. vertegenwoordigd door een 25-jarige bromfietser uit Noordwijker- hout, die „sterk onder de invloed zynde" in zijn woonplaats 's avonds laat links van de weg reed met het gevolg, dat hij midden in een groepje voetgangers terecht kwam. Aangezien verdachte des tijds probeerde er vandoor te gaan. werd hy vastgehouden tot de politie kwam en na het uitslapen van zijn roes, volgde prompt procesverbaal. Verdachte liet verstek gaan en de officier eiste naast een geldboete van f. 75,subs. 15 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid op een bromfiets voor de tijd van een jaar. De kantonrechter was eveneens van mening, dat een bromfiet ser wel zijn bromfifets van benzine, maar niet zichzelf van sterke drank moest voorzien. Zijn vonnis luidde f. 45 boete subs, 9 dagen en 6 maanden ont zegging. Goed voor de sloop De zaak tegen een 26-jarige brom fietser uit Zoeterwoude, die 14 dagen geleden terecht stond, omdat zijn in beslaggenomen bromfiets zich in een zeer slechte staat van onderhoud bevond, werd destijds aangehouden, omdat ver dachte én zijn reparateur beiden ver klaarden, dat de bromfiets goed onder houden werd. Gisteren stond de bromfiets vóór de groene tafel en gaven de verbalisant en één van diens collega's de magistraten een deskundige uiteenzetting van de ge breken. die het vehikel vertoonde en dit waren er zeer vele waaronder gebroken remkabels. banden zonder loopvlak en een achterwiel, dat goed voor de sloop was. De magistraten waren dan ook spoedig overtuigd van het feit. dat naast een boete van f. 5 subs. 1 dag de brom fiets aan het verkeer diende te worden onttrokken zodat verbeurdverklaring werd bevolen en vernietiging zal volgen. Bagatel Een 35-jarige veehouder uit de Haar lemmermeer reed met zijn veeauto de brug nabij de Beestenmarkt op, hoewel een personenauto zich reeds midden op de brug bevond en voorrang had, het geen duidelijk ter plaatse staat aange geven. Hoewel de personenauto nogal ernstig werd beschadigd, had verdachte destijds verklaard, na even te hebben gestopt, dat hij om zo'n bagatel niet kon blijven wachten, waarna hy er snel van door was gegaan. Hij werd echter spoe dig achterhaald en zal zich nu t.z.t. ook voor het doorrijden, dat als een misdaad wordt beschouwd, moeten verantwoor den. Gisteren luidde de eis voor de aan rijding f. 40,— boete subs. 8 dagen en luidde de veroordeling bij verstek f. 35, subs. 7 dagen. Aandeel Een 28-jarige schillenboer uit Oegst- geest, een 26-jarige monteur uit Voor burg en een 31-jarige garagehouder eveneens uit Oegstgeest stonden naast elkaar in de beklaagdenbank, omdat zij alle drie bij dezelfde aanrijding een aan deel hadden geleverd. De monteur haalde nl. op de Leidse Vaart met een auto een wielrijder in en reed op het linkerweggedeelte een auto aan, die weliswaar werd bestuurd door de schillenboer (zonder rijbewijs), maar onder toezicht van de garagehouder. Deze laatste was dus verantwoordelijk voor het feit. dat de schillenboer geen voorrang verleende aan de monteur en de „leswagen" niet voorzien was van een functionerende handrem, terwijl bovendien het chassis van de auto in tweeën dreigde te breken. De monteur gaf de schillenboer de schuld, waarna deze verklaarde, dat hij op de garage houder had vertrouwd, terwijl deze op zijn beurt van mening was. dat de mon teur fout was geweest en het met de gebreken aan de auto nog wel los liep. De eisen luidden uiteindelijk tegen de schillenboer f. 35.subs. 7 dagen, tegen de monteur f. 25,boete subs. 5 dagen en tegen de garagehouder in totaal f. 115,— boete subs. 23 dagen. De von nissen werden respectievelijk f. 20, subs. 4 dagen. f. 5.subs. 1 dag en f. 40,subs. 8 dagen, zodat de drie ver dachten in dit „monster-proces" er uit eindelijk nog mild vanaf kwamen. Ernstige beschuldiging Een 33-jarige Leidse havenarbeider stond terecht, omdat hij op 3 augustus 's nachts op de Herengracht door twee surveillerende agenten in zeer kennelijke staat werd aangetroffen. „Ik was vlak bij huis en heus nog wel in staat om thuis te komen" aldus het verweer van verdachte. „Volgens het proces-verbaal lag U machteloos op straat" merkte de kantonrechter op. Dit bestreed verdachte met grote verontwaardiging. „Ik was vlak bij huis en toen ik op de vraag of ik van plan was naar huis te gaan, ant woordde, dat de politie dit niet aanging, kreeg ik een kaakslag en werd vervol gens naar de verderop gelegen Ryks- politiepost gesleept in afwachting van de arrestantenauto. Nadat deze was ge arriveerd sloegen ze me met hun gummi stokken op mijn hoofd, zodat ik toen pas min of meer bewusteloos raakte", aldus de verklaring van verdachte. „Een wel wat ernstige beschuldiging", meende de kantonrechter. ,De waarheid", hield verdachte vol, waarna de kantonrech ter voorstelde om beide agenten even eens te horen. „Tegen twee agenten kan ik toch niet op, dus vergeefse moeite", meende verdachte, dus wees de kanton rechter direct vonnis, dat na de eis van f. 10,— boete subs. 2 dagen met een ern stige waarschuwing, een boete van f. 5,subs. 1 dag inhield. Hulpvaardigheid werd slecht beloond. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Rust en Vreugdlaan werd een 19-jarige jongeman aangespro ken door een automobilist, wiens auto langs de weg geparkeerd stond. De automobilist zei dat hij zonder benzine stond en vroeg de 1 jongeman wat brandstof voor hem te halen. Deze fietste naar Den Deyl, betaalde uit eigen zak f. 10 voor de benzine en aan statiegeld voor de jerrycan en keerde weer terug naar de gestrande automobi- 2 j list. De benzine werd in de tank ge- 1 goten en de jongeman kreeg van de automobilist te horen, dat hij maar naar de benzinepomp terug moest rijden om daar met hem af te rekenen. De automobilist heeft zich evenwel met de jerrycan en zonder het tientje te betalen uit de i voeten gemaakt. Het nummer van zijn wagen is echter bekend en hy zal er dezer dagen wel meer van horen... <S0gc£<^C)SciK90§0KS0§CJH^ Wijziging winkelsluiting VRIJSTELLING HALVEDAGSLUITING Verleden jaar is de Winkelsluitingswet 1951 op verschillende punten gewijzigd. Eén van deze wyzingingen betrof het vervallen van de bepaling, welke de ver plichte halvedagsluiting niet van toe passing verklaarde op de laatste dagen, voorafgaande aan 5 december, Kerstmis en Nieuwjaar en voor de weken, waarin een algemeen erkende christelijke of een nationale feestdag valt. De regeling van deze materie wordt thans geheel aan de gemeenteraad overgelaten. In verband met het bovenstaande heeft de Kamer van Koophandel met de organisaties van werkgevers en werk nemers in het winkelbedrijf overleg ge pleegd over de vraag, voor welke dagen en tijdvakken in deze gemeente vrijstel ling van de halvedagsluiting gewenst is. Naar aanleiding van dit overleg, waarbij de daarbij betrokkenen tot overeenstem ming zyn gekomen, stelt de Kamer thans voor de Verordening op de Win kelsluiting 19531 in dier voege te wijzi gen, dat van de verplichte halvedagslui- tin vrijstelling wordt verleend: 1. voor de tydvakken van 19 november tot en met 5 december en van 20 tot en met 24 december en op 31 december; 2. op de dag voor een nationale feestdag; 3. op de dagen, waarvoor met toepassing van artikel 11, lid 1, der Winkelsluitingswet 1951 een later sluitingsuur is vastgesteld. Naar de mening van het College van B. en W. kan met dit voorstel akkoord worden gegaan. Voorts acht het College het gewenst van deze gelegenheid gebruik te maken in genoemde verordening een onderge schikte redactionele wijziging aan te brengen. Sociëteit S.S.R. Prof. dr. J. P. A. Mekkes zal woens- vgmiddag 23 november de in het pand f4ogewoerd 106 ingerichte sociëteit van net studentengezelschap Societas Stu- diosorum Reformatorum officieel ope nen. Ter gelegenheid van deze opening en mede in verband met de 59ste dies natalis zal het bestuur van S.S.R. op donderdag 24 november om 7.15 uur recipiëren in de receptiekamer van de Leidse Universiteit. HANDWERKCLUB VRIJZ. HERV. HOUDT VERKOOPDAGEN In „Rehoboth". Rapenburg 10, houdt de Handwerkclub van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Leiden- Oegstgeest donderdag en vrijdag ver koop van de goederen, welke de leden in de afgelopen twaalf maanden hebben vervaardigd en die telkenjare de bewon dering der bezoekers wekken en grif van de hand plegen te gaan. Het succes van de vorige jaren had de leiding genoopt naar een grotere lokali teit om te zien, welke nu in .Rehoboth" is gevonden. Er zal thans meer ruimte zijn voor de attracties en voor de pop penkastvoorstellingen voor de jeugd, maar vooral ook met het oog op de vrij dagavond, Dan zal de bezoekers, zoals gebruikelijk, een feestelijk programma worden geboden, waarvoor men dit jaar zeer veel belangstelling verwacht. Maureen Forrester voor „Toonkunst" Vrijdagavond treedt de beroemde zan geres Maureen Forrester in de Stadsge hoorzaal op voor de Maatschappij voor Toonkunst. Zij zingt liederen van Em. Bach, J. W. Franck, Carl Loewe, Gustav Mahler, Francis Poulenc, Benjamin Britten en Joh. Brahms. VIJFDAAGSE WERKWEEK BIJ N. V. COSTER Bij de N.V. gebr. Coster heren- en jongenskledingbedryven zal met ingang van 1 december a.s. een vijfdaagse werk week worden ingevoerd, waarbij de tot op heden geldende sluitingstijden geen veranderingen zullen ondergaan. KING. het beste dagelijkse middel Ier opwekking en verkwikking. Inleidingen van de Eerste Kamer-leden J. W. van Hulst, CHU en D. de Loor, P. v.d.A. Tijdens een bijeenkomst van de CHU- Leiden sprak de heer J. W. van Hulst - lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal - over „Het Christelijk-Historisch beginsel en de toepassing in de prak tijk". Hiertegenover werd de visie en de praktische toepassing van de Party van de Arbeid gesteld bij monde van de heer D. de Loor, eveneens lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Delft. De heer Van Hulst hield als eerste zijn inleiding. Hy verdedigde het recht van de Unie, die vooral in de naoorlogse jaren als het ware in haar bestaans recht is aangevallen. Het voortbestaan van de christelijke politiek werd in het geding gebracht. Spreker herinnerde er aan, dat de CHU stamt uit de negen tiende eeuw. Een tyd, waarin de ge- dachtengang werd bepaald o.a. door het Reveil. Het was toen de periode van de christelijke barmhartigheid. In die barmhartigheid is het CH-denken ge worteld. Maar geldt voor de 20ste eeuw ook, wat honderd jaar geleden van be lang was? Is het in 1960 nuttig christe lijke politiek te bedrijven? In 1945 ont stond een streven bij de CHU naar een nieuwe richting in het politieke denken. Voor de tweede wereldoorlog bestond er namelijk grote reden tot zorg, omdat er versplintering ontstond in de politiek. De socialisten hebben aan het verlangen naar meer eenheid het voorbeeld gege ven door een reorganisatie van hun par tij. Men besefte toen, dat het noodzake lijk was geworden tot christelijke poli tiek te komen. Band Na 1945 nam men echter het stand punt in, dat er geen plaats moest zijn voor christelijke partijen. De heer Van Hulst vond na deze uitspraak de gele genheid daar enkele kanttekeningen te maken. De socialisten trekken een vrij, scherpe scheiding tussen het belijden van het geloof in de kerk en de activi teit in de politiek. De inleider verduide lijkte dit met een citaat van Van Rhijn. „Er moet echter een band aanwezig zijn tussen kerk en politiek", aldus de heer Van Hulst. De socialisten leggen vooral de nadruk op de tegenstelling progres sief-conservatief. „Boven deze tegenstel ling staat het religieuze belijden". In F. L. Servaas - 25 jaar penningmeester - ontving bondsmedaille De jaarvergadering van de Leidse Amateur Fotografen Vereniging, welke gister avond in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" werd gehouden, mocht zich verheugen in een zeer grote belangstelling, waaraan ongetwijfeld niet alleen de belangrijke agendapunten, doch ook de huldiging van de heer F. L. Servaas in verband met zyn 25-jarig penningmeesterschap en het winnen van de Bonds wisselbeker door de L.A.F.V. toe hebben bijgedragen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer J. G. Gompelman, zyn vreugde uit over deze grote opkomst. Het deed spreker eveneens zeer veel genoe gen, dat thans officieel bekend was ge worden, dat de L.A.F.V. in de Bonds- kleurendia's-wedstrijd de eerste prijs had behaald en dus in het bezit was ge steld van de Bondswisselbeker, alsmede een beker voor de nog aan te schaffen pryzenkast. Aangezien niet minder dan 57 verenigingen hadden ingeschreven en de L.A.F.V. met 196 punten no. 2 met 26 punten achter zich liet, kon terecht van een éclatant succes worden gespro ken, aldus spreker. Na de installatie van een drietal nieuwe leden, sprak de voor zitter er zijn verwondering over uit, dat blykens een der ingekomen stukken, de bibliothecaris, de heer W. Wensenius, geheel onverwacht zyn functie had neergelegd. Na enige discussie werd besloten om op de ledenvergadering van 12 december a.s. een nieuwe bibliothecaris te kiezen. Uit het jaarverslag van de secretaris, dr. P. J. Mullem, bleek, dat de activiteit van de LAFV weer zeer groot is geweest. Vooral de foto-competitie en de voor lichtingsavonden werden succesvolle evenementen. Hoewel de penningmeester, de heer F. L. Servaas, in zijn financieel verslag een somber geluid moest laten horen t.a.v. een daling van de contri butie-inkomsten, gaf het batig saldo van f. 538,— iv.j. f. 346,—) toch wel enige reden tot vreugde. Na het verslag van de kascommissie werd de penningmeester décharge verleend en dankte de voorzit ter beide functionarissen voor het vele werk, dat zij ook nu weer voor de LAFV hadden verricht. Het jaarverslag van de bibliothecaris werd vanzelfsprekend niet dit opzicht haalde de spreker de school strijd aan De Unie beschouwt de overheid als een van God gegeven macht, waaraan de onderdanen zonder meer hebben te ge hoorzamen. Maar op het ogenblik grijpt die overheid steeds dieper in het leven van de enkeling in. Dan wordt het dui delijk, dat het goed is de overheid eraan te herinneren wat haar taak is. Uit de laatste verkiezingsmanifesten blijkt hoe men in het beleiden de prak tische politiek kan uitoefenen. Daarna somde de heer Van Hulst en kele recente vraagstukken op, zoals de loonvorming, hulp aan de jeugd en on derontwikkelde gebieden, belastingdruk, Nieuw-Guinea en de buitenlandse poli tiek, waar de CHU en de PvdA van me ning verschillen. De CHU-inleider kwam tot de slotsom, dat politiek wel degelijk bedreven kan worden uit godsdienstige overtuiging. Het Reveil Ook de heer De Loor greep terug op het Reveil. Het oorspronkelijke streven van Groen van Prinsterer was toen een herkerstening van het volk. Sinds die tijd zjjn de confessionele partijen ontstaan en na 1918 hebben deze partijen in het parlement de meer derheid. Maar in de loop van de tijd is het streven van Groen van Prinsterer prijsgegeven. Ook in de kerk is een dergelyke stro ming ontstaan. De kerk is geheel terug gedrongen naar het tweede plan door de invloed van de verenigingen. Men gaat de eenheid op het terrein van de christelijke politiek volgens de heer De Loor belangrijker stellen dan in de kerk. Zo is het ontstaan van een anti-christe lijke stroming te verklaren. Tenslotte drong ook in deze stromingen het chris telijke denken weer door, bijvoorbeeld bij de socialisten. Antithese „Als men de partykeuze op grond van de antithese doet. moet er op gewezen worden, dat die antithese is gegroeid uit de nood, die ons is opgelegd" Alleen uit hoofde van die noodtoestand zou de band tussen kerk en politiek moeten voortvloeien. Maar thans is die situatie er niet. Bovendien draagt de christelijke politieke party niet het beginsel „Niet de majoriteit maar Gods woord", omdat er toch steeds een element van machts vorming inzit. De Kerk heeft een op dracht voor heel het volk. En de heer De Loor vond, dat zij by het ten uitvoer brengen van die opdracht wordt belem merd door een christelijke politieke partij. uitgebracht. Zich richtende tot de heer Servaas, deelde de voorzitter hem mee, dat hy by toeval had ontdekt, dat het vandaag precies 25 jaar geleden was, dat het penningmeesterschap in zyn han den overging. Dank zy een bliksemactie en een spontane bydrage van alle leden, was het spreker mogelyk om de heer Servaas als blijk van waardering een polshorloge met inscriptie, alsmede een herinneringsplaquette met inscriptie, te overhandigen. Nadat mevrouw Servaas met een fraai bloemstuk was verrast, maakte dr. J. Versteeg, in zijn kwaliteit van bonds- consulent. bekend, dat ook de Bond een dergelijk uniek jubileum niet ongemerkt voorby wilde laten gaan. vandaar dat spreker de heer Servaas de bonds medaille met inscriptie kwam overhan digen. In zyn dankwoord merkte de heer Servaas op, dat hijzelf de datum niet had bijgehouden, dus deze huldiging hem als een grote verrassing voorkwam. Hy was voorts van mening, slechts zyn plicht te hebben gedaan en hoopte deze nog vele jaren in het belang van de LAFV te mogen doen. De hierna vol gende huldiging betrof de heer J. A. N. den Tonkelaar. die de wedstrijd om de H. J. Holswilderplaquette had gewon nen en daarom uit handen van de voor zitter deze wisselprys in ontvangst mocht nemen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de periodiek aftredende secretaris, dr. P. J. Mullem en mevrouw W. B. Wajon-Stroet (alg. secunda) by acclamatie werden herkozen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter deze feesteiyk getinte en zeer ge slaagde jaarvergadering met een enkel woord. Ir. J. Bos plotseling overleden Chef afdeling bestratingen en riolering In de leeftijd van nog slechts 48 jaar is plotseling overleden '.r. J. Bos. chef van de afdeling bestratingen en riole ring van de Dienst van Gemeentewer ken. Ir. Bos. die de rang bekleedde van technisch hoofdambtenaar voor byzon- dere diensten en vorige week bij de of ficiële opening van de uitbreiding van de Anna-kliniek nog vele woorden van dank had te incasseren voor de onder zyn leiding op het voorplein van de kli niek aangebrachte bestrating, was sinds 1 januari 1952 in dienst der gemeente. In zyn kwaliteit van chef van de afde ling bestratingen en riolering volgde hy indertyd de overleden heer J. van Riet op. Ir. Bos. die in Oosterhesselen (Fr.) werd geboren, was voordien werkzaam by de afdeling gemeentwerken te Hen gelo. De teraardebestelling van het stoffe- lyk overschot zal morgenmiddag om 2 uur plaats vinden op de begraafplaats by de Groene- of Willibrorduskerk te Oegstgeest. GEVALLEN BIJ GYMNASTIEKLES De dertienjarige Ulo-scholiere Ermy Nyhuis uit de Oppenheimstraat is gis termorgen tijdens de gymnastiekles in de Ulo-school aan de Pieterskerkgracht ge vallen. Het meisje kreeg «en linker-el- leboogfractuur. Zy werd door de EHD overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. LECTORAAT N. SPEIJER Op dinsdag 29 november om 4.15 uur hoopt de heer N. Speyer benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit zyn ambt te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3