BELGISCHE REGERING DREIGT UIT VER. NATIES TE TREDEN WEERBERICHT Zij weigert rol van zondebok voor falen der V.N. in Kongo KUNSTMAAN-INSTRUMENTEN BEHOUDEN TERUG OP AARDE Roebel duurder schilder zelf met Moboetoe uil leger laten paraderen WIL NORSTAD AFTREDEN (Sue/ Qlu lettivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 NOVEMBER 1960 No. 30203 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. vac Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny heeft in New York verklaard, dat zijn regering zich niet langer met het lidmaatschap van de Verenigde Naties zal kunnen verenigen, indien ambtenaren van het secretariaat de rol van België ten onrechte blijven kritiseren. Minister Wigny, die dit verklaarde tijdens een persconferentie, deelde mede, dat de Belgische regering dit denkbeeld officieel heeft geopperd. Hij toonde zich zeer verbitterd over de toon van het rapport, dat Dayal de vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Kongo, aan de Algemene Vergadering heeft uitgebracht. „Dit is geen rapport, maar een akte van beschuldiging". Wigny verklaarde, dat Hammarskjöld zijn mandaat in Kongo op onjuiste wijze heeft gebruikt. Thans wordt gepoogd België de schuld te geven van het falen der Verenigde Naties in Kongo. België moet het zwarte schaap zijn, maar België is niet langer bereid, die rol te spelen. Hij eiste, dat de functionarissen van de V.N. (doelende op Dayal, Bunche en ook Hammarskjöld) zich ervan bewust worden, dat zij geen meesters doch dienaren van de leden van de V.N. zijn. Regering en Volk van België zijn diep ontdaan door de behandeling, welke het land ondervonden heeft van de V.N.-gezagsdragers, zo verklaarde Wigny. „Als zij er niet aan denken, dat België een soevereine staat is, zal het onmogelijk zijn nog langer met de Verenigde Naties samen te werken." De minister had een exemplaar van Dayal's rapport voor zich en las daar gedeelten uit voor. Waar in het rapport sprake is van de aanwezigheid van Bel gische officieren in Kongo merkte hij op: Nergens in Kongo bevinden zich officieren van het Belgische leger." Geen vertrouwen Hij merkte op dat België onder de voorwaarden welke de V.N. stellen „zelfs voor de V.N. zijn deze voor waarden dom" niet kan samenwerken. De V.N. hebben Frans-sprekende rech ters en onderwijzers aangezocht, maar sluit Belgen nadrukkelijk uit van te werk stelling in Kongo. „Bij zo'n be handeling kunnen wij geen vertrouwen hebben in de plannen van de V.N.", zei Wigny, en het is om deze redenen dat België zich verzet tegen het VN-begin- sel dat alle hulp aan Kongo via de volkerenorganisatie moet lopen. De Bel gen die als gevolg van regelingen tus sen henzelf en Kongolese gezagsdragers in Kongo werken, bevinden zich daar buiten verantwoordelijkheid van de Bel gische regering, aldus de minister. De V.N. kunnen hen niet uit Kongo weren. Momenteel zijn er 2500 Belgen in Kon go werkzaam, buiten de 7000 religieuzen. Ongeveer éénderde van de Belgen werkt in Katanga. Voor de muiterij waren er 22.000 Belgen in Kongo. België bereid tot diplomatiek verkeer De diplomatieke betrekkingen tussen België en Kongo zijn wel verbroken, maar België verzet zich niet tegen een hervatting van het diplomatiek verkeer. De basis in Kongo is goed en heeft de schokken goed doorstaan, verklaarde de minister. De Belgische regering zal nochtans zijn samenwerking weigeren, indien de V.N. niet meer zelfbeheersing aan de dag leggen. Sprekend over in V.N.-dokumenten gepubliceerde statistieken wees Wig ny erop dat België het vorig jaar alleen al voor 2.225.000 dollar in Kongo heeft geïnvesteerd, hetgeen neerkomt op 148 dollar per hoofd van de bevolking. De V.N. hebben niet meer gedaan dan 5 miljoen dollar in de schatkist storten en 250 deskundigen, van wie 100 mili tairen, naar Kongo zenden. Openbaar antwoord op onjuiste kritiek De Belgische minister van buitenland se zaken stond in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties de pers te woord. Toen hem vragen werden ge steld over het rapport van Dayal en de verklaring van secretaris-generaal Hammarskjöld gaf Wigny uiting aan zijn gevoelens van teleurstelling en ver bittering. De Belgische regering zou geen lid van de V.N. meer kunnen blijven als de V.N.-gezagsdragers in de toekomst geen acht slaan op de regels van terughou dendheid, welke overal gelden voor func tionarissen die optreden in het open baar. „Wat zij hebben gedaan is in mijn land verboden, zelfs voor de leider van de oppositie," zei Wigny. Sprekend over de recente anti-Belgiscne rapporten en verklaringen stelde hij vast; „Dit kun nen wij niet toestaan." België is opnieuw in het openbaar aan gevallen en daarom is het noodzakelijk geworden thans in het openbaar te ant woorden, aldus Wigny. „Wat vandaag het ene V.N.-lid overkomt kan morgen een ander overkomen." Zelfbeschikking Wigny verklaarde dat het aan de Kongolezen is over de toekomst van hun land te beslissen, en niet aan an dere landen België daarbij inbegre pen of aan de Verenigde Naties. Twee jongens uit Diemen spoorloos Een oudere in het spel? Sedert zondagnacht worden twee jongens uit Diemen vermist. Het zijn de 15-jarige Bertrand Th. Ciebrant en de 14-jarige Nico Fierlier, beiden leerlingen van het Van der Waalslyceum te Amster dam. Bertrand heeft de garage- en autosleutels uit de jaszak van zijn pleegvader gehaald. Met diens splinternieuwe auto Ford Tau- nus Dt-74-76 zijn zij nu spoor loos. De knapen kunnen niet chaufferen, zodat de politie het voor zeker houdt, dat een derde, oudere persoon in het avontuur is betrokken, onder wiens in vloed zij moeten hebben gehandeld. De onbekendheid met diens bedoelingen maakt de ongerustheid van de ouders nog groter. Het zijn volkomen normale schooljon gens, tot ongeveer een week geleden zo is thans gebleken bij de jongste een vreemde wending in zijn gedrag optrad. Gedurende een week is hij niet naar school gegaan. Toen de rector van het Lyceum om inlichtingen telefoneer de. deed Nico zich voor als zijn vader een zakenman, die in Duitsland ver toefde en gaf als verklaring voor het verzuim dat de jongen ziek te bed lag. LOEMOEMBA STELT REFERENDUM VOOR Over presidentieel bewind en persoon van president Premier Loemoemba heeft in een brief aan de Verenigde Naties voorgesteld in Kongo onmiddellijk een volksstemming te_ houden opdat het volk vrijelijk zün leiders kan kiezen „en een einde wordt gemaakt aan de huidige crisis". Deze volksstemming zou moeten wordep gehouden onder toezicht van de provin ciale vergaderingen en regeringen en een commissie van waarnemers van de Ver enigde Naties. Het volk zou zich achter eenvolgens moeten uitspreken over een presidentieel bewind en over de persoon van de president zelf. Loemoemba heeft zijn voorstellen ver vat in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Ier Boland. Door vliegtuig in de luelit opgevangen De Amerikaanse luchtmacht heeft de capsule geborgen van de satelliet Discoverer XVII, die zaterdag is gelanceerd. Een Flying Boxcar ving de parachute met de capsule op in een trapezevormig vangnet, nadat deze instrumentenhouder op een radio signaal was gescheiden van de kunstmaan toen deze voor de 31ste keer rond de aarde wentelde. Door remraketten was de vaart van de capsule verminderd. De parachute opende zich bij terugkeer in de atmosfeer en zweefde naar beneden in het doelgebied in de buurt van Hawaii. Dit is de tweede keer, det de Amerikaanse luchtmacht erin geslaagd is om een capsule in de lucht op te vangen. Tien vliegtuigen met vangnetten en van het gebied, dat men hiervoor had tien toestellen met technici en opspo- bestemd. ringsmateriaal doorkruisten het gebied De Amerikaanse luchtmacht heeft niet waar de capsule terecht moest komen, onthuld wat voor instrumenten er in de De capsule, die 135 kg woog, heeft voort- capsule zaten. Het is echter bekend, dat durend radiosignalen uitgezonden, be- de Discoverer XVII een voorloper is stemd om het opsporen te vergemakke- van de satellieten „Samos" en „Midas" lijken. Een woordvoerder van de lucht- die voor verkenningsdoeleinden inge- macht heeft meegedeeld, dat de capsule schakeld zullen worden en de vliegtuigen naar beneden is gekomen in het midden van het type U-2 zullen moeten vervan gen. De Russische regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij de goudswaarde van de roebel per 1 januari zal verho gen. De nieuwe roebel zal 0,987412 gram zuiver goud bevatten. Het huidige goud gehalte van de roebel is 0,222168 gram. De nieuwe koers van de roebel ten opzichte van de dollar zal 90 koppeken tegen één Amerikaanse dollar bedragen. De huidige officiële koers is vier roebel (vierhonderd kopekken) tegen één dol lar. Behalve de Verenigde Staten zullen ook andere landen de koers van hun valuta ten opzichte van de roebel moe ten wijzigen. H.M. de Koningin heeft gister middag in het Museum Fodor te Amsterdam de fototentoonstelling Vrouwen van Israel" bezichtigd. De vorstin werd op de tentoon stelling rondgeleid door de foto graaf Sam Waagenaar (m) en mevrouw S. E. van Emde. voor zitster van de afdeling Nederland van de W.I.Z.O. (Women's Inter national Zionist Organization). Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking met enige re gen. Meest matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 NOVEMBER Zon op: 8.01 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 4.27 uur; onder: 15.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.04 uur en 13.25 uur. Laagwater te 9.09 uur en 21.21 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Op de binnenplaats van het Zui derzeemuseum in Enkhuizen is maandag per postkoets de levende serie kinderpostzegels vijf meis jes in de klederdrachten van Mar ken, Bunschoten, Volendam. Hin deloopen en Huizen voorgere den. De meisjes hebben model ge staan voor de ontwerpster van de kinderpostzegels I960. Jeanne Bie- rumaOosting. EEN PR0DUKT VAN DESIKKENS-GROEP Opstand is mislukt Volk Zuid-Vietnam bleef Djem trouw Een woordvoerder van het anti revolutionaire comité van Zuid- Vietnam heeft gisteren op een persconferentie in Saigon ver klaard, dat de opstandelingen „geen communisten waren, maar mensen met abnormale ambities, die in contact stonden met commu nisten en kolonialisten". Het anti revolutionaire comité werd op de ochtend van de opstand. 11 novem ber om 6 uur, gevormd. „Nu uit de grote betoging (van zondagoch tend) de trouw van het volk aan president Djem is gebleken, zal het comité zijn actie staken", aldus de woordvoerder. Het leven in Saigon heeft gisteren zRn normale aanzien gekregen. Zondag was de mislukking van de opstand door de beyolking uitbundig gevierd. In Saigon zijn vijftien opstandelingen gearresteerd. Een groep officieren, die een rol hebben gespeeld in de mislukte opstand en Zuid-Vietnam zijn ontvlucht, zijn aangekomen in Pnomii Pneh, de hoofdstad van de nabuurstaat Cam bodja. De Zuidvietnamese regering heeft hun uitlevering gevraagd. Onder hen bevinden zich twee leidende figuren van de revolte. Hoiiderdtien doden bij treinbotsing in T s j echo-Slo wakij e Radio-Praag heeft vanmorgen gemeld, dat 110 personen zijn ge dood bij een botsing tussen twee passagierstreinen in Steblova nabij Pardubice, in Tsjecho-Slowakije. Ruim 100 passagiers werden ge wond. Een kalmte, die aan onverschil- I ligheid grensde, heerste in Leopold- stad, waar de Kongolesen de reactie afwachtten van de Verenigde Na ties op het plan van de stafchef van het Kongolese leger, kolonel Mo boetoe, om op 17 november in Leo- poldstad een grote troepenparade af te nemen. Moboetoe heeft giste ren zijn voornemen aan de leiders van de volkerenorganisatie kenbaar gemaakt. Volgens berichten uit Kongolese mili taire bronnen zou kolonel Moboetoe de parade op touw hebben gezet om de be ledigende woorden van de hoge ver tegenwoordiger van de V.N. in Kongo, Dayal, te logenstraffen. Deze had het Kongolese leger namelijk een „ongeor ganiseerde bende" genoemd. Aangezien reeds verscherdene detache menten van het Kongolese leger van hun garnizoenen, Matadi en Thysstad, naar Leopoldstad onderweg zijn. zou een verbod van zijde van de V.N. tegen deze parade nieuwe spanningen kunnen op roepen. Ofschoon reeds was bericht dat Kami- tatoe, de gouverneur van de provincie Leopoldstad, met kolonel Moboetoe was overeengekomen om een samenwerking tot stand te brengen tussen de militaire autoriteiten en het bestuur van de pro vincie Leopoldstad, werd nader meege deeld, dat de gouverneur zich ter be schikking dient te houden van de juri dische autoriteiten. Dit, omdat Kamita- toe ervan wordt beschuldigt dat hij tegen de staatsveiligheid en de autori teiten zou samenspannen. Schroot-handelaar Worms wil procederen De Nederlandse schroothandelaar L. Worms heeft bij het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen te Luxemburg een verzoek ingediend om juridische bijstand. Dit verzoek werd gedaan in verband met een proces dat hij de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wil aandoen. Van doorgaans welingelichte zijde te Parijs verneemt Reuter, dat de Amerikaanse generaal Norstad na de ministerconferentie van de Navo in december als Navo-opper- bevelhebber in Europa zal aftre den. Officieel commentaar op dit bericht was gisteravond niet te krijgen. In Navo-kringen noemde men drie Amerikaanse kandidaten voor de opvol ging van generaal Norstad, nJ. de staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Thomas, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, generaal Lemnitzer, en de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, generaal Smith. Generaal Norstad is 53 jaar oud en is vier jaar lang opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten geweest. In juli heeft hij een lichte hartaanval gehad. In Navo-kringen spreekt men over meningsverschillen tussen Norstad en lid-staten van de Navo over het gemeen schappelijke defensieprogram en de organisatie van de Navo als defensie pact. Straaljager stortte lieer: piloot gedood Vanmorgen om vijf minuten over half elf is een F-84-F „Thunderstreak"- straaljager van de vliegbasis Volkel in zee gestort op ongeveer een mijl ten noorden van Den Oever. De piloot van het toestel, de 25-jarige sergeant-vlieger P. E. J. Vrolijk uit Uden (gehuwd, maar zonder kinde ren) is bij het ongeluk omgekomen. Het vliegtuig vloog in een formatie van twee. De piloot van de begeleidende straaljager heeft niet kunnen waar nemen, wat er met het andere toestel is gebeurd. Een „Alouette"-helikopter van de vlieg basis Leeuwarden steeg onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval op en begaf zich op weg naar de plaats des onheils, waar naar schat ting de wolken op slechts dertig meter hoogte hingen. Volgens de laatste berichten is men er wel in geslaagd de piloot uit zee op te vissen, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Nadere gegevens ont breken nog. Uit Het Leidsch Dagblad van 15 November 1860: De Novedcides van Madrid i deelt mede. dat aldaar iemand 4 is overleden, die bij het publiek t reeds sedert jaren als een gek werd beschouwd. Onder zijn na- i gelaten goederen heeft men zijn eigenhandig door hem geschre- t ven gedenkschriften gevonden, f' waarin men o.a. het volgende I leest: v „Op mijn 22e jaar kwam ik f tot de overtuiging, dat een gek het minst van andere menschen j afhankelijk is en dat hij zich het best uit alle moeilijkheden f kan redden, als hij zijn rol maar t gied weet te spelen. Ik weet dat J ik 60 jaren achtereen slechts den draak heb gestoken met al len, die meenden mij voor den gek te kunnen houden. Als ik ooit weer na mijn dood ter wereld kon komen, dan zou ik wel wenschen, dat mijn moe der mij van mijne geboorte af voor gek liet doorgaan".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1