de barbaar uit Den Haag! Turkse president Gursel ontsloeg veertien leden van regeringscomité Noorse Prinses Astrid verloofd met zakenman WEERBERICHT Rumoerige groeponverwacht terzijde gesehovenonulat zij landsbelangen in gevaar bracht Bij brand 152 kinderen gedood Mevrouw Fernerzal gastvrouw aan het koninklijk hof blijven Rebellen aetief Associatie Antillen in Guatemala AMERIKAANSE KUNSTMAAN IN BAAN OVER DE POLEN teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 No. 30202 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 VERRASSENDE STAP IN ANKARA President Kemal Gursel heeft gisteren in een verrassende radio-uit zending bekendgemaakt een derde deel van zijn uit 37 leden bestaande „Comité voor nationale eenheid" te hebben ontslagen en door een nieuwe, kleinere raad te hebben vervangen. Aan veertien leden van het comité schreef hij brieven, waarin hij zonder meer mededeelde, dat zij ontslagen waren en dat het „Comité voor nationale eenheid" was ontbonden. Hij droeg hun op binnenshuis te blijven. Vóór het aanbre ken van de dag vervoegden zich bij elk hunner, leden van de veilig heidsdienst. Zij zouden zijn weggevoerd en op een niet genoemde plaats geïnterneerd. Zondag scheerden straaljagers laag over de daken van Instanboel, terwijl oorlogsschepen in de Bosporus patrouilleerden. De presidentiële bekendmaking werd gedurende de gehele dag om het uur uitgezonden. In Istanboel zijn 74 gevangenen gisteren in vrijheid gesteld Generaal Gursel, die zich op 27 mei van de macht in Turkije meester maak te en als staatshoofd en opperbevelheb ber fungeert, sprak met opgewonden stem, toen hij de bevolking meedeelde, dat het voortbestaan van het Comité de landsbelangen in gevaar zou brengen. Hij deed een beroep op het volk om zich achter hem en de nieuwe raad te scharen! Zijn dramatische stap kwam na berichten over toenemende moei lijkheden bij het bereiken van over eenstemming binnen het comité over een aantal moeilijke vraagstukken. Ge neraal Gursel kwam tot de slotsom, dat een splinter-groep 'van zijn collega's het- Engelse jeugdbende die bank overviel door politie gepakt (Van onze Londense correspondent) Een bende van vier jeugdige misdadigers en handlangers van de donderdag op een bank in de badplaats Worthing aan het Engel se Kanaal gepleegde roofoverval, waarbij een lid van het personeel werd doodgeschoten, is gepakt! De hele Britse politiemacht was sinds donderdag hiervoor gemobiliseerd. Twee van de gezochten, de 20-jarige Alan Hosier en een 16-jarige jongeman wiens naam door de politie niet be kendgemaakt werd, konden reeds vrij dag worden gearresteerd. Op de twee overigen, de 20-jarige Victor Terry en zijn vriendin, de 18- jarige fabrieksarbeidster Valirie Salter, werd een grootscheepse jacht georga niseerd, waartoe een net van speurders over het gehele land werd uitgespreid. Ze werden tenslotte zaterdagavond aan getroffen in een hotel in Glasgow. Het tweetal had vrijdag zeven uur in een taxi rondgereden en zich ten slotte naar Londen laten brengen. De taxichauffeur die geen krant had ge zien of naar de radio geluisterd, kreeg geen argwaan, hoewel het niet dage lijks zal voorkomen dat twee passagiers zich de gehele dag door een groot ge deelte van het land met onbekende be stemming laten rondrijden het vrachtje kostte 150 gulden terwijl de jongen liet stoppen om in een wapen- winkel een geweer te kopen waarvoor hij het advies van de taxichaffeur had ingewonnen. Het tweetal had een koffer bij zich waarin zich volgens de politie de buit of een gedeelte daarvan moest bevin den. Bij de overval werd een bedrag van 1100 pond sterling bemachtigd. De hoteleigenaar in Glasgow die de gedra gingen van zijn twee gasten, die voort duren het hotel in- en uitliepen, nog al vreemd vond, waarschuwde tenslot te de politie. Deze bracht de jeugdige misdadigers na hun arrestatie naar Londen over. Rechercheurs, die Terry zochten, werd van wapens voorzien omdat gewapende weerstand werd verwacht, maar Terry en zijn meisje lieten zich kalm arre steren. Zoals men weet is de Engelse politie als regel ongewapend. Op meeste plaatsen droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 november Zon op: 7.59 uur; onder: 16.49 uur. Maan op: 3.16 uur; onder: 15.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.14 en 12.43 uur; laagwater te 8.16 en 20.39 uur. Dit blad bestaat oit 20 pagina's zij de zaken tegenhielden of sneller trachtten te gaan dan de anderen. In het begin van de vorige week, wa ren de meningsverschillen in het comité blijkbaar zo diep geworden, dat de gene raai tot snel handelen besloot, zo snel dat zelfs diegenen die de noodzaak van veranderingen hadden voorspeld, erdoor werden verrast. Alle 23 leden van de nieuwe raad zijn lid van het vorige comité geweest. De meest opvallende figuren, die zijn ont slagen, zijn kolonel Turkesj, die een hoge positie in het secretariaat van ge neraal Gursel zou hebben ingenomen, en Orphan Erkanli, de secretaris-gene- raad van het oude comité. Generaal Tur kesj zou de leider van de oppositie in het comité zijn geweest. Waarnemers menen, dat uit de zuive ring door de president kan worden af geleid, dat hij zich heeft ontdaan van een „rumoerige groep" in het comité, die de laatste tijd in toenemende mate ver klaringen over tal van onderwerpen af legde. Men meent, dat de jongste wet inzake het universiteitsonderwijs, die tot veel meningsverschillen aanleiding heeft gegeven, op aandringen van de ontslagen groep werd aangenomen. Ver wacht wordt, dat een aantal wetten, die door de groep waren voorgesteld zal worden ingetrokken en dat de binnen landse politiek na de zuivering zal wor den herzien. In de bekendmaking van generaal Gursel werd nog gezegd, dat zo spoedig mogelijk een „constitutionele vergade ring" zal worden ingesteld, die tezamen met de nieuwe raad op democratische wijze de nieuwe landswetten zal opstel len. Intussen zijn gisteravond, op last van generaal Gursel, 74 personen, die in de militaire gevangenis in Istanboel sedert 27 mei gevangen werden gehouden, vrijheid gesteld. Volgens het Syrische blad ,,A1 Wahda" zijn, bij een brand in een bioscoop in het Syrische dorpje Amouda, veertig kinderen in de vlammen omgekomen. Het heeft de grootste moeite gekost om van de tweehonderd schoolkinderen, die de voorstelling bijwoonden er 160 te redden. Velen van hen werden ernstig gewond. Volgens niet-officiële berichten zouden bij deze brand 152 kinderen om het leven gekomen zijn en niet veertig, zoals de aanvankelijke berichten luidden. Geheimzinnige moord in Los Angeles Een Amerikaanse journalist, die een serie artikelen voorbereidde over het neo-nazisme in Californië is vrijdag in Los Angeles vermoord gevonden. Dc politie heeft twee jongelui verhoord van wie bekend is dat zij deel uitmaken van de nazi-beweging. Het slachtoffer. Roby Heard .nachtredacteur van een pers agentschap in Los Angeles, moet zijn doodgeslagen toen hij zat te ontbijten. Heard was begonnen een onderzoek in te stellen naar de nazi-beweging nadat enkele weken geleden jongelui met hakenkruisarmbanden hadden gedemon streerd tegen het huwelijk van de Zweedse filmactrice May Britt en de zanger Sammy Davis, een neger. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser heeft in Den Haag de negende tentoonstelling ,,De mili tair met palet en camerageopend. Daarbij reikte hij aan soldaat Ed- zart J. Krol de zilveren melaille van Prins Bernhard uit als eerste prijs voor de beginnersgroep teken- en schilderwerk. Rechts sergeant-ma joor C. L. Henrion Verpoorten, die winnaar werd in de groep kleuren dia's. Advertentie HEBT U DEZE WILD-INTERESSANTE REPORTAGE GEMIST? JAMMER! De 28-jarige Noorse Prinses Astrid, dochter van Koning Olaf V van Noorwegen en wijlen Prinses Martha zal op 12 januari in het huwelijk treden met Johan Martin Ferner, die niet van adellijke afkomst is, aldus heeft het Hof in Oslo bekendgemaakt. Ferner, zoon van een zakenman in Oslo, heeft in de winkel van zijn vader achter de toon bank gestaan. Zijn vader is thans eigenaar van een groot winkelbedrijf. Na het huwelijk zal Prinses Astrid het recht hebben de titel prinses te blijven voeren. Haar officiële naam zal dan zijn Prinses Astrid mevrouw Ferner. Opstand in Nicaragua is neergeslagen Ook in Guatemala zijn even als in die andere Middenameri- kaanse staat Nicaragua rebellen tot actie overgegaan. Groepen op standelingen hebben gisteren aan vallen gedaan op een klein fort in Guatemala Stad en op het garni zoen van Puerto Barrios aan de oostkust. Werden de rebellen op beide punten eerst teruggeslagen, naderhand slaagden zij er in de tengevolge van een aanval van regeringsvliegtuigen zwaar be schadigde legerbasis van Puerto Barrios te bezetten. Een sterke strijdmacht van het leger beeft gistermiddag de stad Guatemala verlaten om met de opstandelingen in Puerto Barrios de strijd aan te binden. Via de radio werden de rebellen in net kustgebied opgeroepen, zich over te ge ven. Zij werden gewaarschuwd, dat de luchtmacht en drieduizend man van het leger zich gereed maakten voor een aanval. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd en censuur ingesteld. Sinds het begin van het vorige jaar zijn er zo nu en dan berichten geweest over activiteit van guerilla-strijders tegen het bewind van president Ydigoras-Fuentes. Cuba beschuldigd Dc troepen van dc Nicaraguaanse nationale garde hebben intussen de opstandelingen, die vrijdag de steden Jinotepe en Diremba aanvielen, ver slagen, zo heeft de Nicaraguaanse re gering zaterdag bekendgemaakt. Pre sident Somoza kondigde eergisteren Verzet in Lutherse staatskerk wegens tweede huwelijk Het verlovingsdiner is gisteravond in het Koninklijk palels te Oslo gehouden. Prinses Astrids oudere zuster, Prinses Ragnhild, heeft eveneens een echtgenoot van niet-adellijke afkomst, namelijk de rijke reder Erling Lorentzsen. Sedert Prinses Martha's dood in 1954, heeft Prinses Astrid de leiding van de huishouding van haar vader gehad en is zy als gastvrouw opgetreden. Aange nomen wordt, dat zij naar haar huwelijk zal blijven optreden als „eerste dame van Noorwegen". Ferner is 33 jaar en thans onder directeur van de zaak van zijn vader. Hij heeft gestudeerd aan het Polytech nisch instituut te Londen, het technische college te Bradford en de universiteit van Lyon. Men meent te weten, dat de romance van de Prinses en Ferner een paar jaar geleden is begonnen toen de Prinses De 28-jarige Noorse Prinses Astrid en de 33-jarigc Johan Martin Ferner, een zakenman van niet- adellijke afkomst, die op 12 janu ari a.s. in het huwelijk zullen tre den. hem koos voor de bemanning van haar jacht bij een zeilwedstrijd in de Oslo> fjord. De Koninklijke familie en de Ferners zijn al jarenlang bevriend. Ferner is eenmaal eerder getrouwd geweest Dit huwelijk werd door echt scheiding ontbonden. Zijn eerste vrouw werkt als mannequin in een modehuis in Oslo. Prinses Astrid heeft veel bezwaren van dc zijde van haar vader en van de orthodoxe vleugel van de Evangelisch- Lutherse staatskerk, waarvan Koning Olaf het hoofd is, moeten overwinnen. Deze bezwaren golden voornamelijk het feit, dat Ferner gescheiden is. Het huwelijk zal dan oo.» niet door de primaat van Noorwegen bisschop Johan nes Smeno, maar door de „liberale" bisschop van Trondheim, dr. Arne Fjellbu, worden ingezegend. Diplomatieke démarche bij E.E.G.-partners (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de Nederlandse Koninkrijks-regering niet alleen gewijzigde voorstellen gedaan voor de associatie van de Ned. Antillen met de Europese Economische Gemeenschap maar heeft zij ook langs diplomatieke weg de partner-landen in de EEG duidelijk te verstaan gegeven, dat het voor haar onaanvaardbaar zou zijn wanneer de associatie-bespre kingen niet tot voor de Ned. Antillen bevredigend resultaat zou den leiden. De Nederlandse regering heeft er daarbij op gewezen dat zij in het vel leden steeds van harte heeft meege werkt aan de associatie van de voorma lige koloniale en beheersgebieden van in verband met de aanvallen en drei gende Invasies vanuit Costa Rica en Honduras de staat van beleg af. De invasies zouden worden gesteund door Cuba's leider dr. Fidel Castro. De Cubaanse minister van Binnen landse Zaken, Olivares, heeft de be schuldigingen van de Nicaraguaanse regering, dat Cuba achter de opstandige beweging in Nicaragua zou staan, „be lachelijk en ongegrond" genoemd. Daarentegen heeft de president van Costa Rica. Mario Echandi, zaterdag avond meegedeeld dat onlangs documen ten zijn gevonden, waaruit blijkt dat communisten en aanhangers van Fidel Castro" een belangrijke rol spelen in de verzetsbeweging tegen de regering van Nicaragua. Zés opstandelingen die bij de grens met Nicaragua in handen van Costaricaanse troepen zijn geval len. zullen naar San José gebracht en daar verhoord worden. Lancering Discoverer XVIIvoorbereiding voor „Spion-satellieten" Samos en Midas De Amerikaanse luchtmacht is er zaterdag in geslaagd de Discoverer XVII in een baan om de aarde te brengen. Twee uur na de lancering van de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië werd dit suc< bekend. De baan van de satelliet, die 950 kilo weegt en de tweede trap van de gelanceerde raket is. loopt over de polen en bestrijkt het gehele aardoppervlak, dus onder meer de Sovjet-Unie en de andere Oost- europese landen. Men hoopt een cabine met geregistreerde gegevens, die zich door een signaal van de grond af van de satelliet moet los maken, in het gebied van Hawaii in de lucht te kunnen opvangen. Aanvankelijk zou deze operatie zondagmiddag geschieden, doch later werd deze uitgesteld tot tijdens de 31ste omwenteling hedenmiddag. Technici van de basis Vandenberg verklaren, dat de lancering de voorbe reiding is voor het in een baan om de aarde brengen van „spionsatellieten" van het type „Samos" en „Midas", die televisiecamera's zullen bevatten apparaten, welke het afschieten van raketten waar ook ter wereld moeten registreren. Duidelijke taal van president Lübke De Westduitse president Lübke heeft gisteren in een rede ter gelegenheid van de Duitse „herdenkingsdag" in het ge bouw van de Bondsdag) gezegd, dat de Duitsers, die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen, alleen voor hun „Duitse vaderland" hebben gevochten. De landen, die zich verzetten tegen Hitlers machtsdronkenschap. wisten waarom zjj leden en vochten, aldus de Westduitse president. Doch ons volk, dat oorlog had te voeren als het werktuig van een bezeten mens, bleef de vraag van de zin van de verschrikking en het brengen van offers niet bespaard. Dr. Lübke stelde de vraag of allen die verplicht werden het nazi-regime te die nen. moeten worden veroordeeld. Hij zei, dat er verschillen waren in de houding van de Duitsers tegenover Hitier, va riërend van misdadige lust om uit te roeien, onoverwogen collaboratie en on voorwaardelijke afwijzing. „Nochtans kunnen wij met een zuiver geweten beweren, dat degenen die de geest van het stelsel hebben gesteund of met misdadige deelneming daaraan er volkomen op de. hoogte van waren, een kleine minderheid vormden. De gemid delde Duitser liet zich verblinden door de schitterende facade. Ik stel de zaken echter niet rooskleurig voor, als ik zeg dat de grote meerderheid dergenen, die wij heden herdenken, voor niets anders dan hun Duitse vaderland wilden vech ten''. Frans protest tegen Duitse soldaten Duizenden Parijzenaars en inwoners van steden in het oosten en het midden van Frankrijk hebben gisteren kransen gelegd bij gedenktekenen voor gesneu velden om te protesteren tegen de aan wezigheid van Westduitse soldaten voor opleidingsdoeleinden in Frankrijk In Parijs alleen namen aan vier betogingen in totaal zesduizend mensen deel. Zij brachten met bloemen hulde aan dege nen, die in het verzet zijn gevallen. Alle betogingen, zowel die te Parijs als elders, zijn, volgens de politie, ordelijk en rustig verlopen. andere Europese landen, aan alle finan ciële en andere economische consequen ties van dien. De gewijzigde voorstellen van Neder land over de assooiatie van de Antillen komen er op neer. dat de invoer van petroleum en petroleum-produkten we gens de geringe hoeveelheden waar het om gaat buiten beschouwing wordt ge laten en dat voor de overige produkten een lijst wordt opgesteld van die goede ren welke op grond van een voldoende ..toegevoegde waarde" dat wil zeggen de graad van de op de Antillen onder gane bewerking als Antilliaanse pro dukten zullen worden beschouwd. Over de goederen waarvan het percentage toegevoegde waarde lager ls zal dan af zonderlijk kunnen worden gespróken. DE HEER JOUWE TERUG NAAR HOUTBEDRIJF De voorzitter van dc Partai Natio naal In Nieuw-Guinea, Wa.ioi, heeft zaterdag een brief gezonden aan de heer Jouwe. Daarin wordt namens het Pama-bestuur het ere-voorzitterschap van de heer Jouwe opgezegd. Voorts wordt aangevoerd dat diens gehele politieke programma niet aanvaard wordt. De heer Jouwe wordt aange raden een eigen partij te stichten. De heer Jouwe zei. dat hij. aange zien Wajoi verder weigert met hem te praten, geen compromis zal zoeken en dat hij zal terugkeren naar zijn houtbedrijf. (9uc/ tyïte Uit Het Leidsch Dagblad van 14 November 1860: Bij een dezer dagen te Maastricht gehouden diner van leden der provinciale Staten van Limburg ontstond er tusschen twee leden een twist, die zoo i hoog liep, dat er onmiddellijk i een vuistgevecht op volgde, waarvan de uiterlijke teekenen op het gelaat van den een dui delijk zigtbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1