Lustrum „Kleiu Avifauna" bekroond met uitstekende vogelexpositie Snelle invoering ploegenstelsel en een vroeger verkoopuur voor brood Smaakvol en ook goed voorzien Huidige politieke constellatie kan beslist stootje verdragen Wijziging van bakkersparagraaf „op korte termijn noodzakelijk Nieuwe bevelvoerend-officier Leger des Heils te Leiden Kapitein en matroos zagen een extraatje in golven verdwijnen ZATERDAG 12 NOVEMBER I960 „Klein Afivauna" opende gister avond in „De Zeeleeuw" te Noord- wijk een Vogelshow, de viering van haar eerste lustrum waardig. Hon derden fraai getinte tropische vo gels, kleur kanaries, Harzers ei Waterslagers kwetterden en kwin keleerden om het hardst. En daar tussen troonde statig een fel ge kleurde papegaai, die al dit druk gedoe geeen woord waardig keur de. Enthousiast hebben de leden van deze Noordwijkse vogelvereniging aan de voor bereiding en opbouw van deze expositie gewerkt. Zij zijn er in geslaagd alle vorige shows te overtreffen, zoals ook wethouder De Geus, die de opening ver richtte, met voldoening constateerde. Het centrum van de show werd gevormd door een fraai parkje met een molen en een handig geïmproviseerde vijver voor de kostbare Carolina- en Mandarijn eenden, die door de Gravin van Lim burg Stirum beschikbaar waren gesteld. Uitstekend verzorgde volières en vluch ten flankeerden de honderden kooien. Enkele aantrekkelijke terraria van „Aquarium Natura" boden een interes sante afwisseling. In een er van be vond zich een Waranen-paar, thuis ho rend in de Gobi-woestijn. Zeldzaam De heer Hillebrands, een deskundige op dit gebied, deelde mee, dat dit het enige paar is van deze reptielen, dat zich in Europa bevindt. Zelfs de grootste diergaarden zien geen kans een paar bijeen te brengen, omdat de mannetjes zo uiterst zeldzaam zijn. Fluitkikkers. die men in vrijheid alleen in de oer wouden van Brazilië kan tegenkomen bevolken een andere bak. Uit deze prestatie bleek weer eens, dat „Aquarium Natura" in korte tijd een belangrijke bezienswaardigheid van de badplaats is geworden. De tentoonstelling werd gecompleteerd met een stand van de vogelhandelaar Vlieland uit Leiden, voorzien van voe der, kooien en vogelliteratuur, alsmede de prijzentafel en een schat aan prij zen voor de verloting. Wij zagen Valkparkieten, Roetssteek- duifjes, Agaporins Viserie, Witte Rijst- vogels, Zebravinken de mus van Australië in alle mogelijke kleur schakeringen van wit tot blauw, Spits- staartamandines, diamantvinken, witte en tal van andere kleurenkanaries in hun mooie pastelpakjes, diverse soorten Japanse Meeuwen, de prachtige Para dijs-Wida's in een ruime volière, vele Parkietensoorten, waaronder de grijs groene. een uniek kweekresultaat, voort gesproten uit een blauw en groen par- kietenpaar. De Baardmannetjes en vele andere soorten, wier zang een cantus firmus kreeg door de heldere trillers van Harzers en Waterslagers. Ned. kredietaanbod van vijftig miljoen gulden aan V.A.R. Heden zal in Cairo aan de regering van de Verenigde Arabische Republiek door de heren Damme en During, direc teur van resp. De Verenigde Machine fabrieken N.V. (Stork Werkspoor) en de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker, namens een groep Nederlandse industrieën een krediet worden aangeboden ter grootte van f. 50.000.000.—. De betrokken Nederlandse industrieën zyn: De Verenigde Machinefabrieken (Stork Werkspoor), de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegttuigenfabriek Fokker, de Dok- en Werfmaatschapplj Wilton Fijenoord N.V. mede namens de Neder landse Scheepsbouw. Voorts Van Door nes Automobielfabriek N.V. en Grasso's Koninklijke Machinefabrieken N.V. De middelen voor het krediet zullen beschikbaar worden gesteld door de ex- port-financiering-maatschappij waarin, zoals bekend, een aantal vooraanstaan de banken in Nederland participeert. De financiële constructie van het krediet is ontworpen door de Twentsche Bank N.V. Aan de totstandkoming zijn uitvoerige besprekingen ook met overheidsinstan ties voorafgegaan. Het initiatief voor dit kredietaanbod werd enige tijd geleden genomen tenein de de uitvoer van kapitaalgoederen naar deze belangrijke mogendheid in het Midden-Oosten te bevorderen. Evenals bij andere landen leeft ook bij de Ver enigde Arabische Republiek de wens om ten behoeve van aankopen op krediet basis voor de te verstrekken kredieten een afzonderlijke overeenkomst aan te gaan. Wethouder de Geus en voor zitter f. Zwagerman bewonderen de Carolina- en Mandarijneenden in het parkje op de Vogelshow. De voorzitter, de heer J. Zwagerman zei, dat de moeilijkheden niet gering waren geweest. In een wijde omgeving staan de shows van „Klein Avifauna" als mooi bekend, niet alleen door de vogels, doch ook door de entourage. Wethouder De Geus somde in zijn openingsspeech de voortreffelijke kwa liteiten van deze tentoonstelling op. Velen bezochten gisteravond de ten toonstelling. Van vandaag tot en met maandag zal het dagelijks van 's mor gens half tien tot 's avonds elf uur te bezichtigen zijn. I De plaquette van het „Leids Dag blad" werd gewonnen door de heer C. P. Glasbergen met zijn Chinese Dwerg- kwartels. De beste eigen kweek van de tentoon stelling was een Vuurvinkje van de heer E .Vermond uit Leiden. In de open klasse viel de eerste prijs ten deel aan de heer J. Wassing met zyn inzending Blauwfazantjes. Dodelijk ongeval in Hazerswoude Gisteravond omstreeks half negen is op de Hoogeveenseweg in Hazerswoude een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 32-jarige heer M. H. P. L. M. van Arendonk uit Gouda. Hij reed in volle vaart met zfjn personenauto tegen een rechts van de weg geparkeerd staande militaire vrachtauto, die deel uitmaakte van een militaire kolonne. De botsing was zo hevig, dat de auto als een bal terugkaatste en in de berm be landde. De echtgenote van de bestuurder werd bij dit ongeluk gewond. Zy ver keert niet in levensgevaar. De bestuur der overleed ter plaatsen. A.R.-voorzitter, dr. Berghuis: Zekere discipline geen overdreven eis De voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, dr. W. P. Berghuis, is van mening, dat ook zij die bepaalde zwak heden in het huidige kabinet zouden willen zien gecorrigeerd, zich zowel poli- Ned. Ver. Werkgevers in Bakkersbedrijf eist Onderling overleg op niets uitgelopen Deze conclusie veroorzaakte een storm van verontwaardiging bij de meer ambachtelijk gerichte bakkers bedrijven, die in felle protest-verga deringen betoogden, dat de voorge stelde wijzigingen van de bakkerspa ragraaf hen. ten opzichte van de grote gemechaniseerde ondernemin- Hartelijk welkom kapitein C. Vermeulen In de korpszaal aan de Hooigracht heeft het Leidse Korps van het Leger des Heils gisteravond de nieuw aange stelde bevelvoerend officier en echtge note, de kapiteins C. Vermeulen-v. d. Hoek, een alleszins hartelijk en spon taan welkom bereid. Bij dit welkom, dat werd bijgewoond door vertegenwoordigers van plaatselijke kerken en de Contactcommissie voor het Evangelisatiewerk, sprak sergeant-ma joor mevrouw E. Stolten, een inleidend woord, waarin zij memoreerde, dat wel iswaar met weemoed afscheid werd ge nomen van kapitein Schurink en echt genote, doch hierbij niet lang kon wor den stilgestaan, omdat het leven verder gaat en met Gods zegen de strijd onder de nieuw aangestelde bevelvoerders zal worden voortgezet. Zich richtend tot de heer en mevrouw Vermeulen, sprak me vrouw Stolten gaarne de wens uit, dat het beiden gegeven zou zijn nog lang in deze duistere wereld het evangelie uit te dragen in dienst van God, bij welke ze- genbrengende taak zij konden rekenen op de bijstand van het Korps Leiden, want ook al wisselden de kapiteins, God is dezelfde gebleven en in Zijn naam zal het werk voortgang vinden. Na deze inleiding mochten de heer en mevr. Vermeulen vele vriendelijke woor den in ontvangst nemen o.m. van de jeugdbeweging van het Leger, bij monde van zuster Van Weerden, onder wier leiding de kleintjes een welkomstlied zongen, de padvinderij, Let muziekkorps en majoor mevr. Stofregen, die sprak namens de Gezinsbond. De zangbrigade, het muziekkorps o.l.v. broeaer Van Hou- welingen en het koor van de gezinsbond (Van onze Haagse correspondent) Ongeveer een jaar geleden ontstond grote onrust onder de Neder landse bakkers door een advies, dat de S.E.R. uitbracht over een eventuele wijziging van de bakkersparagraaf van de Arbeidswet 1919. De S.E.R. was verzocht na te gaan in hoeverre een dergelijke wijzi ging verbetering zou kunnen brengen in de sociale positie van de werknemers. In het uitgebrachte advies werd de invoering van een ploegenstelsel en vervroeging van het tijdstip, waarop vers brood mag worden verkocht, als een noodzakelijkheid genoemd. gen, in een zeer ongunstige positie zouden plaatsen. Teneinde de verhitte gemoederen wat af te laten koelen en om zich nader te oriënteren besloot de rege ring destijds nog geen beslissing te nemen. Zij adviseerde de partijen te trach ten in gezamenlijk overleg de pro blemen uit de weg te ruimen. De ge houden besprekingen leidden echter niet tot enig resultaat. Tydens een gisteren de Den Haag ge houden persconferentie van de „Neder- landsche Vereeniging van Werkgevers in het Broodbakkersbedrijf", noemde d e secretaris, mr. C. M.Corporaal, het noodzakelijk dat de regering thans op korte termijn tot het nemen van maat regelen overgaat. Langer uitstel zou, volgens hem, voor de gehele Nederlandse bakkerij ernstige gevolgen hebben. De vereniging, waarin zowel het groot als het middenbedrijf is vertegenwoor digd, bleek grotendeels achter het ad vies van de Sociaal Economische Raad te staan. Mr. Corporaal bepleitte met klem de invoering van ploegenstelsels en drong er voorts op aan, dat het verko pen en vervoeren van vers brood niet langer aan bepaalde tijdstippen blijft gebonden, of wel het verkoopuur van vers brood wordt vervroegd tot 8 uur en het uur waarop dit mag worden ver voerd wordt geheel vrijgelaten. In vele gevallen zouden, volgens spreker, deze maatregelen belangrijke sociale en eco nomische verbeteringen betekenen. Ten gevolge van de beperkende maatregelen staan de ovens in vele bedrijven lange tijd buiten gebruik en dus renteloos. Rationalisatie zou daarin verbetering kunnen brengen. Bakker-verkeper Uitvoerig ging mr. Corporaal vervol gens in op de positie van de bakker-ver koper, die tot op heden als consequentie van de bakkerijparagraaf, voor alle be- drijfstypen van de bakkerij een domi nerende figuur is. In het algemeen werkt hij de helft van de tijd in de bakkerij, de andere helft in de distri butie. Er bestond altijd een zeker even wicht tussen man-uren produktie en man-uren distributie. Dit evenwicht is echter sedert 1950 verstoord, als gevolg van de op grote schaal doorgevoerde mechanisatie. In de industriële bakkerij is het aan tal werknemers, dat distribueert, een veelvoud van het aantal werknemers, dat uitsluitend produceert. Teneinde het verloop van arbeidskrachten tegen te gaan moet men wel een vol weekloon blijven betalen. De mechanisatie leidde er weliswaar toe. dat de produktie sterk gerationali seerd kon worden, waardoor de produk- tiekosten konden dalen, maar had tevens tot gevolg, dat bakker-bezorgers voor dat gedeelte van hun werk. dat in de bakkerij moest plaatsvinden, aan het werk moesten worden gehouden met allerlei onrendabele „klusjes". Wat door de mechanisatie aan de ene kant ver diend wordt op de produktie, wordt aan de andere kant in de distributie met handen vol weggesmeten. Mr. Corporaal noemde de bakker-ver koper een kameleonachtige figuur. De eigenschap van een goed bakkersvak man enerzijds en die van een goed ver koper anderzijds gaan niet vaak samen. De leeftijd van de bakkerverkopers en trouwens ook van diegenen, die uitslui tend in de bakkerij werken, Is onrust barend hoog. Spreker achtte de figuur van de bakkerbezorger sociaal gezien onaanvaardbaar. „Er is slechts één op lossing mogelijk: beide functies moeten ontkoppeld worden, zodat er uitsluitend verkopers en uitsluitend bakkers komen" zei hij. Hiervoor is het echter noodzakelijk het verkoop-uur te vervroegen: hetgeen echter slechts door het instellen van ploegendienst te realiseren zou zijn. Kapitein en mevrouw C. VERMEULEN-v. d. HOEK (Foto L.D./Holvast) zongen en speelden een lied; vele kleu rige boeketjes verhoogden het blijde aanzien van het geheel. Mevrouw Ver meulen sprak hierna met een enkel woord haar dank uit voor het grootse welkom, dat haar en haar echtgenoot ten deel was gevallen. Zij kon zich le vendig voorstellen, dat hun beider komst naar Leiden met gemengde gevoelens was afgewacht, doch zij hoopte, dat de nodige aanpassing spoedig zou komen, opdat de gezamenlijke strijd onder Gods leiding ononderbroken kon voortgaan. Hun beider taak zou niet gemakkelijk zijn, daarom vroeg zij aller steun, niet alleen in daad, doch ook in gebed. Kapitein Vermeulen baseerde zijn toe spraak op het feit, dat Christus eens de sleutel aan Petrus gaf en deze daar mede met aanzienlijke macht werd be kleed. Het is daarom niet toevallig, al dus kapitein Vermeulen, dat Leiden een sleutel in haar wapen voert, want reeds in 1125 bouwde men hier een kerk, die aan de H. Petrus was gewyd. De twee sleutels, die thans worden gevoerd, kon den z.i. terecht worden gezien als twee symbolen, waarvan de één leidt tot het levende geloof en de ander tot het hart van de medemens in nood. Het Leidse Korps zou daarom met ere het „Sleutel korps" kunnen worden genoemd, want spreker was er van overtuigd, dat dit korps beide sleutels in dienst van God met overtuiging weet te hanteren. Met het gezamenlijk gezongen Stichterslied werd hierna de bijeenkomst gesloten. Onaantrekkelijk Een andere factor die om een oplos sing vraagt is de onaantrekkelijkheid van het vak van broodbezorger. Wil de huis-aan-huisbezorger in stand blijven, dan zal volgens mr. Corporaal, radicaal moeten worden ingegrepen. De bezor ging zal moeten geschieden door verko pers in volledige dienst, toegerust met gemotoriseerd bezorgmateriaal. dat hem beschermt tegen slechte weersomstan digheden. Hiermede z\jn echter grote in vesteringen gemoeid, welke uiteindelijk in de prijs verdisconteerd zullen moeten worden. Deze kostprijsverhogingen zou den echter kunnen worden opgevangen door de bakkerij in de gelegenheid te stellen een rationelere distributie door te voeren door vrijlating van het ver koopuur of vervroeging tot tenminste 8 uur. Handhaving van de bakkerijpara graaf. zoals deze thans luidt, zou volgens mr. Corporaal leiden tot prijsverhoging van het brood. Een rationele bezorging houdt echter de mogelijkheid van prijs verlaging in. Als een der sociale nadelen, welke aan het bakkersbedrijf verbon den zijn noemde mr. Corporaal ook de werktijdverkorting en het streven naar de gehele of gedeeltelijke vrije zaterdag. Ook hiervoor, zou volgens spreker door de instelling van het ploegenstelsel en vervroeging van het verkoopuur van vers brood een oplossing kunnen worden ge vonden. Bezwaren Uitvoerig ging mr. Corporaal vervol gens in op de vele bezwaren, die van de zijde van het ambachtelijke bedrijf te gen de door de Nederlandsche Ver eeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf voorgestelde wijzigingen van de bakkersparagraaf worden ingebracht. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de ambachtelijke bakkerij beslist niet zo weerloos is als wordt voorgesteld. Hij wees op de mogelijkheid van bijvoor beeld concentratie van kleine onderne mingen tot grotere produktie-eenheden, waardoor in dergelijke bedrijven in ploegen zou kunnen worden gewerkt. Mr. Corporaal noemde als voorbeeld een broodfabriek te Apeldoorn een zeer modern en geheel gemoderniseerd be drijf die aan 45 bakkers toebehoort. Op het ogenblik heeft dit bedrijf 110 afnemers, die dagelijks van brood wor den voorzien. De totale omzet van deze broodfabriek bedraagt ongeveer 90.000 broden per week. Een andere mogelijkheid voor de am bachtelijke bakker is de winkelverkoop, waarbij de bakker, die de bezorging wil blijven handhaven en om 7 uur 's mor gens niet klaar kan zijn met zijn brood, dit zou kunnen betrekken van collega's. Deze mogelijkheid zou des te aantrek kelijker worden, indien het brood zou worden betrokken van een samenwer kende bakkerij. Ruim debiet over De ambachtelijke bakkerij hoeft trou wens niet bang te zijn dat haar het „brood" geheel uit de mond zal worden genomen. Er zal, volgens mr. Corporaal, altijd een ruim debiet overblijven voor de ambachtelijke bakker, die immers beter dan de industriële bakkerij aan de speciale behoefte van het publiek tegemoet kan komen. Mr. Corporaal ontkende echter niet, dat er bakkers zullen zyn vooral de oudere en alleenwerkende patroons die zich niet b(j de gewijzigde omstan digheden zullen kunnen aanpassen. Deze bedrijven (spreker schatte hun aantal op ongeveer 2000) zyn gedoemd te verdwynen. Met de hieruit voort vloeiende sociale problemen van deze kleine zelfstandigen dient ernstig reke ning te worden gehouden. De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf zou daarom in overweging willen geven een over ruime geldmiddelen beschikkend sociaal saneringsfonds in het leven te roepen, met als doel. omscholing van jonge patroons en aanstaande bakkers, die het bakkersbedrijf willen verlaten, het verstrekken van kredietfaciliteiten voor concentratie van kleine bedrijven en aanschaffing van machinerieën en installaties voor de kleine onderneming, en voor het uitkopen van bedrijven die om verschillende redenen hun poorten willen sluiten. tiek als qua bezetting, con amore achter het kabinet-De Quay moeten stellen, nu dit zich ook in zyn persoonlijke samen stelling door de recente politieke stormpjes heen duidelijk heeft gehand haafd. Zulks evenwel met dien verstan de, dat het kabinet steeds op de zake lijke en de daaronder vallende princi piële merites van zijn beleid zal worden beqordeeld. Dr. Berghuis zei dit vanmorgen in zyn rede ter opening van de in Amsterdam gehouden najaarsvergadering van het A.R. partijconvent. De verwerping van de totowet, de pijn lijke Karei Doorman-affaire en de „cock tailparty" hebben feitelijk in het geheel geen politieke gevolgen gehad, zo kon volgens dr. Berghuis geconstateerd wor den na de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer. De con clusie daaruit is volgens de AR.-voorzit- ter „dat de huidige politieke constellatie vrij stevig in elkaar zit" en dat zjj als zodanig beslist wel een stootje kan ver dragen. Ook zonder dat de socialistische oppositie in de persoon van de heer Bur ger daaraan onbedoeld een handje zou hebben meegeholpen, moge men consta teren, dat het zittende kabinet niet al leen politiek, maar ook naar samenstel ling versterkt uit de strijd is getreden". Eensgezindheid Sprekend over het niet eensgezind optreden der Anti-Revolutionairen in de Kamers der Staten-Generaal ten aan zien van de toto en het loonbeleid zei dr. Berghuis, dat de politieke wenselijk heid van een eensgezind optreden op belangrijke punten van principieel en algemeen-politiek beleid der AR. niet geheel onverschillig mag laten. Hij stel de nadrukkelijk vast, dat er in de partij geen sprake is van een fractie- of partij - dwang bij de behandeling van de publie ke zaak. Niettemin noemde hy „het in de regel in gesloten gelederen optreden van de Anti-Revolutionairen" in politiek opzicht niet de zwakste zijde van de partij. Van de Kamerleden, die ten aan zien van het afwijzend AR.-standpunt over de toto een afwijkende mening hebben ingenomen rekening houdende met alle op dat ogenblik van algemeen belang zijnde factoren zei dr. Berg huis te verwachten dat zy zich daarbij bewust waren van een mogelijk stichten van verwarring in eigen kring. Loonbeleid Ook by het loonbeleid van het kabinet hadden enkele fractieleden een van de regering afwijkende mening omtrent de feitelijke situatie en de feitelijke moge lijkheden by de uitvoering van dit be leid. Met de tegenwerping dat het prin cipe van de contractvrijheid in het ge ding was, acht dr. Berghuis de zaak wat overtrokken. Men onthoudt de overheid niet een zekere stem in het kapittel bij de in algemeen sociaal en politiek op zicht thans zo belangrijke toepassing van de contractvrijheid. „Maar is het dan principieel iets anders wanneer de over heid in wat bredere en uit beleidsoog- punt bezien wellicht ook wat duidelijker zin zegt, dat in verband met de huidige economische en feitelijke situatie gene raal genomen het tussentijds openbreken van C.A.O.'s moet worden vermeden en dat dit daarom haar legaal voorgeschre ven medewerking niet kan verwachten", zo vroeg spreker zich af. In al deze genoemde gevallen meent spreker, dat het volgen van een zekere discipline geen overdreven eis is, uiter aard met volkomen aanvaardig van iedere verantwoordelijkheid om op het beslissende moment naar eer en gewe ten te stemmen. Weer twee kostbare vogels gestolen in Avifauna Alphen Voor de zoveelste maal hebben dieven hun slag geslagen in het vogelpark „Avi fauna" in Alphen aan den Rijn. Nu ver dwenen twee parkieten ter waarde van f. 1000 uit het park. Het moet 's nachts zijn gebeurd. Een van de volières werd geforceerd. Het betreft parkieten van het soort „Princess of Wales". Van de dieven ontbreekt elk spoor. Na 1 september 1963 Herman Krebbers in Concertgebouworkest Herman Krebbers, eerste concertmees ter van het Residentie Orkest, zal na be ëindiging van zyn contract op 1 septem ber 1963 Den Haag verlaten om de func tie van eerste concertmeester by het Concertgebouworkest te Amsterdam te vervullen. Lange ijskoude zwemtocht voor niets.... De 37-jarige kapitein J. Schokkenbroek uit Gro ningen en de 30-jarige matroos uit Middelburg Nico van Aggelen hebben de afgelopen zondag een aardig douceurtje aan hun neus voorbij zien gaan. Beter gezegd: naar beneden zien gaan. Want de buit, een verlaten Duit se schoener geladen met kunstmest, die de Gronin ger kustvaarder een uur lang succesvol op sleep touw had, zink in het zicht van de haven, vlak bij het eiland Gotland voor de Zweedse ku6t. Dat was het dramati sche hoogtepunt in het avontuur van matroos Nico van Aggelen. Toen de Greta zondag met hout van de Finse haven Katskar naar West-Hartlepool op weg was, ontdekte de beman ning de Duitse schoener Fortuna, die eenzaam en verlaten op de woeste gol ven van de Oostzee dob berde. De kapitein en de Zeeuwse matroos zagen er ze het schip zouden kun nen bergen, was het een voordelige zondag voor elk lid van de bemanning. Lang werd er dan ook niet over nagedacht. De kapitein bond de Zeeuw een touw om zijn middel en deze sprong even later in zwembroek en zwem vest in het ruwe en ijs koude water. Vijfhonderd meter lagen er tussen de Greta en de Fortuna, die zwaar overhelde. Een zwemmarathon van een halve kilometer op een hoge en holle zee, maar Van Aggelen ging onver schrokken op zijn prooi af. Een poosje later klom hij, terwijl op de Greta een gejuich opging, aan boord van de verlaten schoener. Vlug werd de verbinding nu tot stand gebracht. De matroos haalde het touw, dat om zijn middel was gebonden binnen, waaraan op de Greta al een fikse staal kabel was bevestigd. De kustvaarder had zijn .for tuin" binnen, althans zo scheen het, en met de wel een extraatje in. Als sleep, waarop de Zeeuw zich tot kapitein en stuur man tegelijk had gebom bardeerd, zette de Greta koers naar de kust, onder de ogen van de onfortuin lijke Fortuna-kapitein en bemanning, die door een in de buurt liggend Duits vrachtschip in veiligheid waren gebracht. Maar de Fortuna zou die dag toch zyn onder gang op zee beleven. Toen het schip reeds meer dan een uur was gesleept be gon het langzaam te zin ken. In de buurt van het eiland Gotland moest de heer en meester van de kunstmestboot. Nico van Aggelen. andermaal van boord springen, toen de Fortuna snel in de diepte verdween. De Duitse vrachtboot, die ook de op varenden van de Fortuna aan boord had, pikte de matroos op. In een be schutte baai werd Van Aggelen weer door de Greta overgenomen. Daarmee was een eind gekomen aan het avon tuur, dat zo*n succesvol begin had.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5