a a Opstand in Zuid-Vietnam zou door Djems tanktroepen onderdrukt zijn 1 Republikeinen bepleiten hertelling van stemmen WEERBERICHT Beschieting van menigte door de paleiswacht kost vele levens Jonge extremisten roerden zich in Algiers en Parijs Adviescommissies tegen beleid raad van beheer der Jaarbeurs Betoging tegen arrestatie van Kamitatoe JULIEN ZOON TRESLONG Vrouwen in de zware industrie Er zijn klachten binnengekomen over "n aantal onregelmatigheden (j~)uc/ QTie teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 No. 30201 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De parachutisten, die gisterochtend in Zuid-Vietnam een greep naar de macht deden en probeerden het regime van premier Djem omver te werpen, zijn vanochtend vroeg door op Amerikaanse wijze getrainde en met Amerikaanse wapens uitgeruste infanteristen tot de orde geroe pen. De aan Djem trouw gebleven troepen rukten met zestien tanks snel naar het centrum van de hoofdstad Saigon op om de in zijn paleis belegerde president te ontzetten. Zij maakten korte metten met de rebellen, die er gisteren naar het leek in geslaagd waren de president tot concessies te bewegen. Voor het presidentiële paleis speelden zich bloedige tonelen af, toen paleiswachten op een menigte van enkele duizenden demonstranten begonnen te schieten. Deze droegen span doeken, waarop geëist werd, dat Djem zou aftreden. De tanks, die aanvankelijk de zijde van de rebellen hadden gekozen, keerden zich vandaag tegen hen. Zij losten schoten boven de hoofden der demon stranten om hen weg te jagen. De paleiswachten schoten direct op de menigte, waardoor tenminste twaalf personen het leven zouden hebben verloren en tallozen werden gewond. Amerika voor zelfde moeilijkheden als Britten in Arabië Volgens de opstandige parachutisten voert president Djem een politiek van bevoorrechting, vooral ten opzichte van familieleden. Hij zou verder geduld heb ben, dat het leger politiek bedreef en ook zou de strijd tegen de communisten hem min of meer uit de hand gelopen zyn. In „The (Manchester) Guardian" kwam gisteren een interessante opmer king voor over het merkwaardige feit, dat Amerika nu ook in Zuid-Vietnam te maken heeft met verzet tegen een protégé. Het Britse blad schrijft o.m., dat hét Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, door de methoden, die het zelf heeft gekozen, te kampen In Algiers is het gisteren op wapenstilstandsdag bijzonder on rustig geweest, al hebben krachtig optredende politiepatrouilles erger weten te voorkomen. De oproer makers voornamelijk extreem rechtse jongelui, want de grootste organisatie van de Algerijnse Fransen de FAF hield zich afzijdig begonnen zich 's ochtends al te roeren, nadat een plechtigheid was gehouden in de binnenstad bij het monument voor de gevallenen. Zo verschansten in de loop van de dag in de studentenwijk jeugdige beto gers zich achter autobussen, die zij dwars over de straten hadden gezet. Ze bekogelden de politie met stenen, rijpe tomaten e.d. De gendarmes bedienden zich van traangasbommen. Demonstran ten drongen het gebouw van het Ameri kaanse culturele centrum in Algiers binnen en sloegen het meubilair kort en klein. De politie moest tot het vallen van de avond in touw blijven en toen kon men de balans opmaken: tenminste honderd gewonden, van wie slechts enkelen in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen, en ruim zeventig arrestaties. Uit vrees voor moeilijkheden in de Franse hoofdstad als uitvloeisel van de rel in Algiers trad de Parijse politie gistermiddag streng op. Op de Champs Elysées werd men voortdurend aange maand door te lopen. Samenscholingen werden verboden. Jongelui die niet ge hoorzaamden werden onmiddellijk ge arresteerd. Jonge personen die uit de stations van de metro kwamen aan de Champs Elysées, werden door de politie aange houden en als zij geen persoonsbewijs konden tonen, werden zij in een arres tantenwagen gestopt. Zo „logeerden" vannacht op de prefectuur van de Parijse politie naar schatting twaalfhonderd jongelui. De voorzitters en een aantal leden van de commissies van advies der Koninklijke Nederlansche Jaarbeurs kunnen zich niet verenigen met het be leid van de raad van beheer der Jaar beurs. Na een vergadering, die zjj in Amersfoort hebben gehouden, werd dit standpunt telegrafisch ter kennis ge bracht aan alle leden van het algemeen bestuur van de Jaarbeurs. In het telegram wordt o.m. gezegd, dat de benoeming van de nieuwe directie in huidige stadium prematuur is. Aan bevolen wordt deze benoeming thans niet te doen plaatsvinden. Naar de me ning van de adviestcommissies, aldus het telegram, dient eerst met advies van vertegenwoordigers van de deelne mers grondige wijziging van de ver ouderde organisatie tot stand te worden gebracht. De ernst van de toestand, zo besluit het telegram, eist onverwijlde formulering van desbetreffende voor stellen van het algemeen bestuur der Jaarbeurs. Het algemeen bestuur van de Jaar beurs komt zaterdag 19 november onder voorzitterschap van dr. G. van der Wal in Utrecht bijeen om het door de beide Jaarbeursdirecteuren, mr. H. A. R. WISSELEND WEER Blijkens het weeroverzicht, dat De Bilt hedenmorgen verschafte zal een thans boven de Oceaan gelegen storing vanavond en vannacht plaatselijk in ons land wat regen veroorzaken. Achter deze storing ontwikkelt zich een kleine rug van hogedruk, die morgen het weer hier te lande gaat beïnvloeden, waardoor enkele opklaringen te ver wachten zjjn. Het is echter waarschijn lijk, dat in de loop van de dag de be wolking weer toeneemt. 13 NOVEMBER Zon op: 7.56 uur; onder: 16.52 uur; Maan op: 1.00 uur; onder: 14.42 uur; Hoogwater te Katwijk te 10.23 en 23.00 uur, laagwater te 5.37 en 18.08 uur. (14/11 hoogwater te 11.41 uur, laag water te 7.03 en 19.26 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. heeft met hetzelfde dilemma waarvoor Engeland in de Arabische landen werd gesteld, met dezelfde gevolgen. „Het heeft vriendschappelijk gezinde regeringen gesteund, maar hoe loyaler deze regeringen waren, hoe meer zij het contact met het volk, dat zij besturen, verloren en hoe meer zij waren aange wezen op autoritaire middelen om in het zadel te blijven". „Juist de wetenschap van Amerikaan se steun was oorzaak van hun machts misbruik. Een van de redenen van de val van Menderes in Turkije was zijn overtuiging, dat de NAVO hem niet in de steek zou laten. Na hem, na maar schalk Piboel Songgram (Siam), presi dent S jamoen (Libanon), president Synman Rhee (Zuid-Korea) en generaal Noeri es Said (Irak) is de beurt aan president Djem." Kaasprijs weer omhoog (Speciale berichtgeving) De noteringen voor kaas, die vorige week op de zuivelbeurs te Leeuwarden met 1 3 centen per kilogram omhoog gingen, zijn ook gisteren in de Friese hoofdstad aangetrokken, en wel met 2 a 3 cent. Goudse kaas kwam op fl.79- 1.81 (vorige week f 1.77-1.78. Edammers en broodkaas noteerden f 1.69-1.70 (f 1.67 1.68). De stemming werd, evenals de vorige week, met „goed" gekarakteri seerd. Eerst wijziging verouderde organisaties Schuit en dr. W. van Royen, genomen ontslag te aanvaarden en voorts om de voordracht van de raad van beheer tot benoeming vande heer J. H. D. van der Kwast, als algemeen-directeur te be krachtigen. Zoals bekend is het ontslag op zijn verzoek aan de heer J. H. D. van der Kwast, als directeur-generaal voor Han del en Nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken reeds door de mi nister aanvaard. De heer Van der Kwast is voornemens zijn nieuwe functie op 1 januari a.s. te aanvaarden. De adviescommissies van de Jaarbeurs hebben geen enkele organisatorische binding met dit instituut. Na afloop van elke beurs komen zij bijeen om de Jaar beursleiding te informeren over de be haalde resultaten, terwijl zij voorts wen sen kenbaar kunnen maken ten aan zien van standindeling en andere tech nische details. Zij hebben echter geen enkele stem in het bepalen na het Jaar- beursbeleid. Doel van het telegram van de advies commissies is dan ook. het algemeen bestuur, waarvan een gedeelte de raad van beheer vormt, van hun ongerust heid over het beleid op de hoogte te stellen. i Marokkaanse soldaten van de V.N. hebben gisteren een salvo ge lost over de hoofden van betogers in Leopoldstad, die het niet eens waren met de arrestatie van de gouverneur van de provincie Leopoldstad, Kamitatoe. Nadat zij voor het hoofdkwartier van de V.N. waren uiteengejaagd, trokken de betogers naar de woning van Moboetoe. Zij werden echter tegengehouden door Kongolese soldaten en Ghanese V.N.-militai- De Ghanezen ongeveer zestig man drongen zich tussen de menigte en de Kongolese soldaten dreven de massa terug naar de negerwijk. Toen de beto gers weer terugkeerden, sloegen de Kon golese militairen erop los met geweer kolven. Kamitatoe werd gearresteerd na de publikatie in zijn partijblad van een artikel, gericht tegen Moboetoe, en een foto van Loemoemba. Moboetoe heeft verklaard, dat hjj de gouverneur had laten arresteren, omdat deze een pro vinciale functionaris opdracht zou heb ben gegeven geheime documenten aan de VN te geven. De kolonel zei voorts, daf hij Kamitatoes vrouw en kinderen had vrijgelaten, maar dat de gouverneur in arrest zal blijven zolang de documenten niet teruggegeven zijn. „Ik zal verder nooit meer onderhan delen met de vertegenwoordiging van de VN hier in Leopoldstad en mijn „stu dentencommissie" (d.i. de „Raad van commissarissen") vragen een klacht in te dienen bij 't Internationale Gerechts hof in Den Haag over de diefstal van de documenten", aldus de kolonel, die niettemin later lange tijd heeft gecon fereerd met generaal Rikhye van de VN. Veiligheid V.N.-troepen Een woordvoerder van de VN in Eli- sabethstad heeft verklaard, dat de com mandant van de VN-troepen nieuwe in structies heeft uitgevaardigd, die bestemd zijn om de veiligheid van de VN-mili- tairen in Katanga te versterken. De pa trouilles in dit gebied zullen groter wor den, zei hij. In Boenia is een Ethiopische luite nant om nog niet bekende reden ver moord. De dader is gearresteerd. In Niemba kwam een Ierse militair om het leven door een ongeluk met een vuurwapen. ADVERTENTIE AUTO-RIJSCHOOL Lijsterstr. 14 - Tel. 31721 LEIDEN Pittige, volwaardige uurlessen brengen U snel naar Uw rijbewijs tijdens het gehele lesuur GEEN DERDE persoon in de leswagen Advertentie Stockholm krijgt een nieuw hart. Tussen de resten van de gesloopte oude wijken verrijzen grote nieuwe gebouwen. Advertentie! CAFE-RESTAURANT Hillegom 02S20 5547* /Jj ONBEPERKT KIP ETEN 6. Dagelijks diner-dansant Begint in Breda de victorie? Daar werken sinds kort vrou wen in de zware industrie. Metaalbewerksters die haar mannetje staan! Betekent deze primeur voor Nederland de algehele triomf van de vrouwen-emancipatie? Vrouwen doen mannenwerk, verdienen een mannenloon, maar toch... Lees het in de boeiende repor tage, die Libelle de volgende week van deze opzienbarende gebeurtenis brengt Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal betert (Advertentie) Bij de ruïne van de Kaiser Wil helm Gedachtniskirche te Berlijn die in deze staat bewaard wordt als afschrikwekkende herinnering aan de wereldoorlogwordt thans een zeer moderne kerktoren opgetrok ken uit staal. Sterker contrast dan tussen deze bouwstijlen is niet goed denkbaar. De leiders van de Republikeinse partij in Amerika kregen gisteren een ongewoon verzoek, n.l. om tot hertelling van de bij de presidents verkiezing uitgebrachte stemmen over te gaan. Er zijn klachten binnen gekomen over onregelmatigheden en voorts is gewezen op de „moge lijkheid van een vergissing". Speciaal in Texas, Illinois, Michigan, New Jersey en Noord- en Zuid-Carolina zouden zich onregelmatigheden hebben voorgedaan en voorts verklaarde een woordvoerder van het bestuur van de Republikeinse partij, dat dit vele klachten had ontvan gen over bedrog, zoals omkoperij enz. De verslagen kandidaat Nixon blijkt heel weinig voor een hertelling te voelen. Zijn perschef, Herbert Klein, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat de vice-president de uitspraak van de kiezers aan vaardt. Het besluit van dinsdag blijft onveranderd gehandhaafd, aldus de perschef namens Nixon. BRIESTRAAT 173 Gisteravond was de stand: Kennedy 33.613.538 stemmen (50.2 percent) en Nixon 33.325.639 stemmen (49.8 percent). Kennedy heeft, voor zover tot nu toe bekend, dus maar 288.949 stemmen meer gekregen dan zijn rivaal. Hjj heeft ech ter 332 kiesmannen achter zich, terwijl Nixon volgens de huidige uitslagen maar kan rekenen op 191 kiesman nen. Om tot president gekozen te kun nen worden heeft een kandidaat mini maal 269 kiesmannen nodig. De Republikeinen beweren nu, dat Nixon de 32 kiesmannen van Californië achter zich zal krijgen als de stemmen van de kiesgerechtigden, die afwezig waren of om andere reden niet hebben kunnen stemmen, geteld zijn en dat hij ook kan rekenen op de 27 kiesmannen van Illinois als de daar uitgebrachte stemmen opnieuw geteld zullen worden. Mocht hun bewering juist zijn. dan zal Kennedy nog maar 273 kiesmannen achter zich hebben. Bovendien zijn er Republikeinen, die het erop houden, dat Nixon president zal worden als men tot hertelling over gaat van de stemmen, die in Zuid-Caro- lina, Missouri, Minnesota en New-Jersey zijn uitgebracht. Politieke waarnemers in Washington hebben intussen verklaard, dat de Republikeinse partij voor enorme kos ten zal komen te staan, zo men tot hertelling in het hele land mocht over gaan. Uit Het Leidsch Dagblad van a 12 November 1860: 4 De Moniteur de l'Armée deelt als een bijdrage tot de ge- 4 schiedenis der zeden van de 4 Chinezen het volgende mede: f Toen de Fransche troepen het 4 versterkte dorp Pehtang bin- nendrongen, was het door de 4 inwoners en verdedigers ont- 9 ruimd. In verscheidene huizen vond men groote porceleinen 4 waterkruiken, ongeveer IV2 el 4 hoog en in de donkerste hoeken der huizen verborgen. Toen de f soldaten deze met water gevuld kruiken in het oog kregen, be- J merkten zij kleine voeten aan de oppervlakte. Men haastte zich de kruiken stuk te slaan Hoe groot was echter de verba zing der soldaten, toen zij ont waarden, dat deze kruiken vrou wen inhielden, die met het hoofd naar beneden in het wa ter geworpen waren en nog eerst kort geleden schenen ge stikt te zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1