LADDER WEDSTRIJD Boete geëist tegen journalist in de geruchtmakende Walletjes-zaak GUPA WEDSTRIJDBRIDGE IMSk Ook boeten voor de twee mannen die hem stevig pak slaag gaven Welke spreekwoorden zijn dit? Opkomende pijn VISSERIJONDERZOEK VAN ENGELSEN BIJ GROENLAND W 1 1 I i 13 1 I ft ii SBB M Hl K 3 Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 november 1960 Vierde blad no. 30201 Uitgegeven voor rechercheur? De Amsterdamse rechtbank onder voorzitterschap van mr. J. Coninck Liefting had gisteren de gehele dag uitgetrokken voor de gerucht makende zaak, die zich op de derde juli op de Amsterdamse Walletjes afspeelde, waarbij de politiever slaggever van de „Volkskrant" Bram Brakel zich in een hotelletje zou hebben uitgegeven voor rechercheur, waarna hij door een zoon van de hotelhouder en door de beruchte onderwereldfiguur „Utrechtse Appie" werd mishan deld. De zaak-Brakel kwam vooral in het nieuws vanwege de onheuse be handeling die hij van een agent van het Bureau Warmoesstraat zou heb ben gekregen doch die later is afge daan met een verklaring van de hoofdcommissaris, dat er geen aan leiding was om disciplinaire maatre gelen tegen deze agent te nemen. Tijdens de behandeling van de zaak werd wel duidelijk, dat de gehele af faire zich in een emotionele sfeer had afgespeeld, ofschoon de presi dent de destijds zo breedvoerig uit gesponnen details zoals de opmer king „nu zal ik eens een mooi stukje in het proces-verbaal schrijven" en „persmuskieten" en het feit, dat Brakel met een dicht geslagen oog en een bloedende hoofdwonde zon der geneeskundige hulp urenlang op het bureau moest blijven, maar lie ver liet rusten. Onder zeer grote belangstelling van pers en advocatuur richtte de behan deling zich dus urenlang op de vraag of de heer Brakel zich inderdaad voor rechercheur zou hebben uitgegeven, wel ke beschuldiging verdachte categorisch van de hand wees. Niettemin meende de Officier van Justitie mr. F. F. Hart suiker over zodanige bewijsmiddelen te beschikken, dat hij een geldboete van 75 gulden of tien dagen hechtenis eiste. Te vaag De zaak begon bij een gerucht over een poging tot wurging van een pros tituee in een hotel aan de N.Z. Voor burgwal. De gegevens, die de politie wilde verstrekken, waren volgens Bram Brakel en twee collega's van Het Vrije Volk te vaag en zij gingen zelf naar het hotelletje om nadere inlichtingen te verzamelen. Brakel heeft daarbij zijn perspenning laten zien. Volgens ver schillende aanwezigen zou hij daarbij te kennen hebben gegeven van de recherche te zijn. De heer Brakel ontkent dat en ook de beide journalisten, die in zijn aanwezigheid waren, hebben hem wel zien praten, maar niet het woord „rechercheur" horen gebruiken. In ieder geval, toen later een poli tieman informaties kwam inwinnen, kreeg hij te horen, dat een „collega" hem voor was geweest. Toen echter bleek, dat dit een journalist was geweest, won den de hotelhouder en „Utrechtse Appie" zich daar zo erg over op, dat zij on middellijk op stap gingen om de in middels vertrokken journalisten te ach terhalen. Ze vonden de heer Brakel en gaven hem een flink pak slaag, waar voor zy zich later op de dag hadden te verantwoorden. Eén tegen vier In het nadeel van de verdachte ston den ook de verklaringen van vier agen ten van het Bureau Warmoesstraat. Toen Brakel was opgebracht naar het Bureau wegens de aangifte zich voor recher cheur te hebben uitgegeven, zou een van hen hebben gezegd: „Hoe heb je dat nu kunnen doen". Alle vier hadden ze hem horen antwoorden„Ik ben fout geweest. Ik ben dom geweest. Dat had ik nooit moeten doen". Brakel zei gisteren zich die woorden niet meer te herinneren, maar zijn verklaring stond tegenover vier agenten Mr. Hartsuiker zei in zijn requisitoir ieder conflict tussen politie en pers be treurenswaardig te achten. Het optreden van verdachte had volgens hem de juiste verhouding geschaad. Hij betreur de het, dat er journalisten zijn, die door het op eigen houtje rechercheren het werk van de politie bemoeilijken. Dat iemand daarbij niet naam en func tie noemt, achtte hij in strijd met het journalistieke fatsoen. En hij meende uit de verklaringen wel te kunnen op maken, dat de heer Brakel zich als rechercheur had uitgegeven. De verdediger, mr. W. M. J. Russell, kwam in zijn pleidooi tot de conclusie, dat het wettig en overtuigend bewijs daarvan niet was geleverd. Hij meende, dat er alle reden was voor vrijspraak. „Maar moge uw uitspraak in ieder ge val zodanig zijn, dat ook tevens weder om de goede harmonie tussen pers en politie er door worde beinvloed." Andere verdachten Later in de middag verscheen Bram Brakel voor het getuigenhekje en ston den de 37-jarige zoon van de hotel houder, en „Utrechtse Appie" achter eenvolgens als verdachten, in verband met dat pak slaag. De eerste verdachte, die voor de eerste maal in aanraking met de politie was gekomen, gaf toe dat hij Brakel twee klappen op zijn hoofd heeft gegeven. Hij vertelde dat j hij boos was geworden over het feit dat Brakel zich als rechercheur had uitgegeven. Het was zijn plan om Bra kel, nadat hij hem in een café had opgespoord, naar het politiebureau te brengen. „Ik nam hem bij de arm, maar dacht dat hij wou weglopen, waar op ik hem enkele klappen gaf. Ik was I buiten mezelf door de rechercheurtje spe len", zei de man. De Officier van Jus- titie mr. J. F. Hartsuiker vond dit een verklarend motief, doch voor het eigen rechter spelen vroeg hij een boete van vijftig gulden of tien dagen. De raadsman, mr. L. P. van der Does, was van mening dat zijn cliënt met de smadelijke publikaties in de kranten reeds voldoende is gestraft. „De pers heeft hem een boetekjped aangedaan, terwijl hij zich van al deze smeerlap perij geen kwaad bewust is. Verdachte is geen bordeelhouder, hij exploiteert geen vrouwen, maar oefent een eerzaam beroep uit." ..Utrechtse Appie", ontkende hardnek kig, dat hy getuigen zou hebben ge stompt en geschopt. De getuigenverkla ringen van de drie journalisten liepen nogal uiteen. Dit gaf mr. Coninck Lief- sting aanleiding op te merken „dat goed waarnemen biykbaar een moeilijke kunst is, vooral voor verslaggevers." De Officier van Justitie achtte het schoppen niet bewezen, het stompen wel en vorderde een boete van veertig gulden of acht dagen. De raadsman, mr. J. A. van Waarden, achtte de mishan deling niet bewezen omdat daarvoor de klap alleen niet voldoende is, maar ook de pijn moet worden aangetoond. Vol gens Brakel heeft hij er niets van ge merkt. De rechtbank zal in alle geval len over veertien dagen uitspraak doen. Advertentie Stop met ïoieedbaar hout van Ceta-Bever Onze bridgembriek Bridgevraag van deze week: Zuid is gever, o. w. staan kwetsbaar. De zuidspeler heeft: Sch. V 9 3, Ha. 6. Ru. H V B 10 7 4 2, KI. 8 4. Zuid opent met 3 ruiten west past noord biedt 3 harten oost past. Wat moet zuid bieden? Met veel genoegen heb ik ge lezen, dat Sinterklaas in Utrecht op bezoek is geweest bij de A- Meesterklasse. Doch die goede Sint was deze week ook op bezoek bij een bridgedrive in Hilversum, wat het volgende spel bewijst. Ziedaar de aanhef van een brief van een lezer, die my vervolgens een spel liet zien waarin „4 harten" potje-dicht was, doch dat aan één der tafels gedou bleerd werd. Door abominabel tegenspel werden er 3 kwetsbare overslagen ge maakt en de 4-hartenbieders kregen daardoor natuurlijk een „topscore". Ver diend? Och dat die doubleerders een dikke nul moesten noteren, natuurlijk wel, maar dat de 4-hartenbieders een eenzame topscore veroverden natuurlijk niet. We zyn hier meteen beland by het zeer zwakke punt van paren-wedstrijd- bridge met kleine groepen. Stel u speelt in een wedstrijd groep met 4 tafels (8 paren), een populaire wedstrijdvorm. Elk spel wordt dus 4 malen gespeeld en de „waardering" per spel loopt van 0 tot 3. We nemen aan, dat de paren A, B, C en D een eenvoudig 4-harten- contract in handen krijgen en dat alle maal precies bieden en precies maken; elk paar krijgt dan 1% punt, de tegen standers (E, F, G, H) ook. Nu veronder stellen we, dat paar H knoeit en b.v. zonder voldoende reden doubleert; paar D maakt niettemin het contract óók en krijgt nu in plaats van 620 punten thans 790 punten. Daarmee heeft paar H. de „topscore" veroverd, krijgt 3 punten en de paren A. B en C krijgen elk 1 punt; dat betekent, dat paar D door het slech te spel van paar H ineens 2 punten uit gelopen is op zijn concurrenten A, B en C. Hetzelfde zien we in de lijn der paren E, F, G en H; paar H knoeide en krijgt een 0, de paren E, F en G krijgen elk 2 punten. Als u zich dat allemaal eens goed rea liseert betekent dit, dat het knoeiende paar H de paren A, B en C in zyn val heeft meegesleept. Het behoeft geen be toog, dat deze drie paren part noch deel hebben aan H's wanprestatie en dus ten onrechte werden gestraft. Dit is nu het nare van paren-wed- strijdbridgc. Steeds als u speelt zit ge als het ware met een onzichtbare (doch onverbrekelijke) ketting vast aan een aantal bridgespelers, wier toevallige goede of slechte prestaties bepalend zijn voor uw resultaat op een spel. Men zou het enigermate kunnen vergelijken met het volgende: voetbalclub A speelt te gen voetbalclub B en wint met 30. Nu zegt de „wedstrijdleiding" echter, dat voetbalclub C die met 40 van club D won het „beter" gedaan heeft, daarom krijgt club C nu 3 competitiepunten en club A krijgt er maar 2. Men begrijpt, dat dit als volmaakt onzinnig beschouwd zou worden, doch in parenwedstrijd- bridge is deze onzin basis van wedstrijd- berekening. Het enige wat goede paren in bridge- wedstryden kunnen bereiken is, dat zij door regelmatig goed spel hóóg weten te eindigen. Er is echter, vooral bij een korte wedstrijd, geen enkele garantie dat paar A (b.v. met 311- pnt) „beter" speel de dan paar B (met 37 punten). De vo rige maal sprak ik er al over, dat „grote" parenwedstrijden de onzin enigszins be perken; als er b.v. 30 paren n z en 30 paren o w spelen, bedraagt de topscore per spel in iedere lijn 29 matchpunten (029). Een „gemiddeld" resultaat blijft dan ook ongeveer „gemiddeld" want met 30 spelende paren kunnen er nooit zó veel knoeiers zyn, dat een gemiddeld resultaat zou dalen tot een slecht. Even zo zou een goed resultaat in zo'n wed strijd nimmer kunnen devalueren tot een matig of slecht. Het is bekend, dat deze grote paren wedstrijden weinig sympathie vinden bij sommige NBB-functionarissen en wed strijdleiders er zit teveel werk aan om ze goed uit te rekenen. Wie hierin ver andering moeten brengen? Gij, wed strijdbridgers u moet bij club en or ganisatie op het gebruik ervan aandrin gen, vooral voor de belangrijke wed strijden. Antwoord op bridgevraag: Het 3-hartenbod van noord is for cing en dus heel sterk. Zonder zeer sterk spel zou het geen zin voor noord hebben iets te bieden, nu zuid verklaard heeft een eenzijdig ruitenspel te heb ben. Zuids beste bod is: 3 schoppen. Dat kan geen „speelkleur" meer zijn, want met twee speelkleuren opent men niet „preëmptief". Het bod betekent dus: partner, nu je mij dwingt tot bieden vertel ik je, dat ik enige kracht in schoppen bezit. Noord had: Sch. B 2, Ha. A H B 9 7 5, Ru. A 3, KI. H V 6. Het goede eindbod zou 3 SA geweest zyn het is te bieden, als noord 3 schoppen laat horen. Tweede prijs: 4 ruiten, dat tot een minder kansrijk 4 hartenbod zal leiden. H. W. Filarski Marilyn Monroe gaat binnenkort scheiden De filmactrice Marilyn Monroe en de toneelschrijver Arthur Miller gaan scheiden, zo heeft iemand namens het paar bekendgemaakt. De actrice zal een verzoek tot echtscheiding indienen. Het huwelyk is eind juni 1956 gesloten. Zij is thans 34 jaar, hij is 45. Kin deren zyn er niet. Het huwelijk met Miller was Mon roe's derde. Haar eerste huwelyk op 16-jarige leeftijd aangedaan met James Dougherty, werd kort na de oorlog ont bonden. Het tweede huwelijk met de baseballspeler Joe Dimaggio heeft slechts negen maanden standgehouden. Een intiem vriend van het echtpaar verklaarde, dat het huwelyk is gestrand door de grote tegenstelling van de sfeer, waarin beider leven zich afspeelt. Ma rilyn staat voortdurend in het cen trum van activiteit en opwinding. De aard van Millers werk noodzaakt hem vaak alleen te zijn en ver weg van de spanningen van de „show business", aldus deze vriend die eraan toevoegde dat geen van beiden verbitterd is en dat Miller „bedroefd maar reëel en vriendschappelijk" is. Nieuwe uitgaven Groene rook, door R. Manning. Met te keningen van C. Marshall. De kleine reus, door Th. Schildmeyer. Met tekeningen van L. Schatz. Nhoti en zyn geheim, door L. N. La- volle. Met lllustr. van J. Hartogh. Puntnik en andere verhalen, avonturen van Paulus en professor Punt. verteld en getekend door J. Dulieu. Lilibet het circuskind. Met foto's van Anna Riwkin-Brlck en tekst van A. Llnd- gren. Kinderboeken. Ultg.: C. P. J. v. d. Peet, Amsterdam. Het elfde gebod, door Peter Jaspers. Uit gave: Hollandla, Baarn. Kameraad Venka, door P. Nilln. Ultg. Van Loghum Slaterus, Arnhem. Van een vijftal Nederlandse spreekwoorden en gezegden hebben wij de letters in alfabetische volgorde geplaatst. Kunt U uitmaken, welke spreekwoorden uit deze letterreeksen gemaakt kunnen worden? 1. AAHOOOORRTTTVWW 2. DDEEEEEFIILNOORSTTU 3. AAEEEEEGIIILNNRSSWWW 4. DEEEEGIKNNOOORRRRSUUVZ 5. AAABDDEEEEEILLMNNOOPPRTTVVV Oplossingen onder het motto „spreek woorden" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bozit te zyn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. On der de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f. 5 en twee prijzen van f. 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. luik; 4. toeloop; 9. bast; 12. kano; 14. nep; 15. reef; 17. el; 19. riem; 21. buis; 22. al; 23. kim; 25. stom; 27, erts; 28. eng; 29, nat; 31. servies; 33. bit; 34. stroper;' 36. memorie; 39. eren; 40. bos; 42. nare; 43 en 45. n.n.; 46. ba rak; 48. A.D.; 49. de; 50. lus; 51. start baan; 52. nor'; 53. al; 54. he; 55. regen; 56. de; 58. P.G.: 59. veeg; 61. tal; 62. mars; 64. spellen; 67. legende; 69. lid; 70. vergaan; 73. nee; 74. bal; 75. diep; 76. rage; 78. lus; 80. as; 81. tien; 83. tint; 85. ka; 86. boer; 87. nap; 89. neer; 91. span; 92. draling; 93. Nero. Verticaal: 1. leek; 2. ik; 3. kar; 4 toet sen; 5. en; 6. lek; 7. op; 8. prutsen; 9. bes; 10. af; 11 telg; 13. nis; 16. eis; 18. lint; 20. moer; 21. brem; 22. anti; 24. mare; 26. mr. 27. ei; 28. Eire; 30. torn; 32. voortgang; 33. bord; 34 soelaas; 35. penseel; 37. maandag; 38. energie; 40. baret; 41. sabel; 44 nul: 46. bar; 47. kan; 49. dop; 54. held; 57. eren; 59. veil; 60. gevierd; 62. menging; 63. snel; 65. plas; 66. neen; 67. laat; 68. deuk; 71. R.P 72. ar; 74. bars; 75. die; 77. ene; 79. sago; 81. ton; 82. val; 84. ten; 86. ba; 87. na; 88. pi; 90. re. De eerste prys van f. 5 werd toege kend aan de heer K. Kooij. Tadama- straat 7 te Katwijk aan Zee, de twee pryzen van f. 2,50 aan mevr. W. H. DamNederhoed. Lorentzkade 46 te Leiden en aan de heer C. H L.. v. d. Meer, Maresingel 30 te Leiden. De pryzen worden de winnaars toe gezonden. Advertentie kou of griep, blustUsnel uit metde veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 cl. - 25 labL 60 et 2S*Zt (Van een bijzondere medewerker) Sinds 1952 hebben de Engelse vissers veel interesse aan de dag gelegd in de visserij nabij Groen land. In 1952 werd deze visserij begonnen aan de Zuidpunt van Groenland nabij Cape Farewell. In dit gebied waren grote scholen kabeljauw geconstateerd en hierop volgde een toenemende visserij. De reden hiertoe was, dat de treilers in Engeland groter werden, terwijl de visserij op de Noordzee aan het afnemen was. Vandaar, dat het Engelse onderzoekingsvaartuig in 1952 zijn eerste onderzoekingsreis naar deze wateren ondernam. Sinds 1952 worden deze gebieden re gelmatig bevist door de Engelsen. Ook r worden af en toe onderzoekingsreizen september zeer geringe resultaten op- Bewoners van een dorpje bij de Po brengen hun bezittingen in vei ligheid, wadend door het rivier- water dat andermaal in noord-Italië grote overstromingsschade heeft veroorzaakt naar de wateren nabij Groenland on dernomen. Een dergelijke reis vond in augustus j.i. plaats. Het Engelse onder zoekingsvaartuig „Ernest Holt" nam hieraan deel. Onderzoek van stromen De eerste drie dagen, 15 tot 17 augus tus. werden besteed aan het nemen van hydrografische waarnemingen in de De nemarken Straat. Speciale aandacht werd besteed aan de koude en warme stromen in deze gebieden. Het weer was gunstig. In de volgende drie dagen werden echolodingen verricht en werd gevist tussen Dóhrn Bank en Cape Mosting. Mist en ijs waren de oorzaak dat de onderzoekingen niet naar behoren kon den worden verricht. Volgens de echo meter moest er vis zijn en bij het halen bleek deze er ook wel te zijn. Er was al leen te weinig. Vervolgens werd gevist met gunstiger resultaat, doch een na derende storm maakte een eind aan de visserij. Het schip stoomde naar Faerin- gerhaven om gelijktijdig olie te laden. Te veel stormen Het tweede gedeelte van de reis (26 aug. tot 2 sept.) was bestemd om onder zoekingen te gaan verrichten tussen Cape Farewell en Cape Mosting, doch tengevolge van opeenvolgende stormen kwam hier weinig van terecht. Wel wer den nuttige hydrografische verrichtin gen gedaan. In deze gebieden werd voor het eerst gevist door de Duitsers. Zij visten nabij Dohm Bank (65°-40' NB en 30° WL). Aanvankelijk was deze visserij geba seerd op roodbaars, doch de laatste tijd legt men zich meer toe op de kabel jauw. De beste kabeljauwvangsten zijn van december en januari en in de lente van maart tot mei. 's Zomers en in de herfst (juli tot oktober) zijn de vang sten gering. Het behoeft geen verder betoog dat de vissery in de winter onder zeer moei lijke omstandigheden, zoals storm, mist ys en sneeuw moet worden uitgevoerd. In augustus en september is de vis serij meer nabij de kust. Volgens de Denen verplaatsen de scholen kabel jauw zich in oktober naar de fjorden, waar voor hen dan een goede visserij is. Deze gebieden zijn nog niet alle goed in kaart gebracht, om een voorbeeld te geven wordt de Fylkirbank door de Denen en IJslanders opgegeven in een positie van 63°-40' NB en 37°-30' WL. Deze positie komt niet overeen met die op de Duitse kaarten. Goede resultaten Naby deze bank werd in april 1959 door een IJslandse treiler grote hoeveel heden kuitzieke kabeljauw gevangen op een diepte van 100-120 vdm. Op dieper water ving men meer roodbaars. Volgens de Denen had de visserij met lynen in de maanden augustus en september goede resultaten. Door de „Ernest Holt" werd weinig vangst gemeld nabij de kleine Cape Bille Bank (62°-10' NB en 40°-40' WL). Doch de Duitsers boekten in december van het vorige jaar hier weer redelijke vangsten kabeljauw. Eveneens vingen de Duitsers mooie kabeljauw gedurende maart en april van dit jaar op de Cape Fordenskjold Bank (61°-05' NB). Voorraad neemt toe De vele rapporten van kabeljauw, die kuit schiet aan de oostkust van Groen land en waarnemingen verband houden, de met de leeftyd van deze ris en hun mate van groei, wyzen erop dat in dit gebied een langzaam toenemende voor raad kabeljauw is met ccn uitgestrekt gebied om kuit te schieten. Deze voorraad is in het voor- en na jaar gemengd met kabeljauw die af komstig is uit de wateren ten westen van Groenland en IJsland. Over de verplaatsing van deze oost- Groenland-kabeljauw heeft men weinig gegevens. Verondersteld wordt dat de kabeljauw gaat kuit schieten op de ban ken. die het verst van de kust zijn af gelegen en daarna gedurende de zomer en vroege herfst een massale verplaat sing optreedt naar de fjorden, zoals in Zuid-Groenland. Zowel de Engelsen als de Duitsers hebben uit onderzoekingen de ervaring opgedaan, dat de kabeljauw-visserij op de verafgelegen banken in augustus en levert. De kabeljauw, die hier het meest voorkomt heeft een lengte van 75 cm tot 90 cm. Ook wordt hier vrij veel gul gevangen. j Benzine-overlast in Overslag (Zeeland) I In het Zeeuws-Vlaamse dorp Over- jslag is negenduizend liter benzine door een lek in een ondergrondse tank de grond in gelopen. Hierdoor is schade ontstaan aan de riolering. De 292 inwoners worden de laatste dagen door een ondraaglijke benzine lucht geplaagd. Toen een kelder door hevige regenval vol liep, bemerkten de bewonders, dat er benzine op het water dreef. Aanstaande maandag begint men met het uitgraven van de tank en zal ook de riolering op verscheidene plaatsen worden gecontroleerd. Men neemt aan, dat het lek is ont staan door het verkeer, de tank ligt slechts 20 centimeter onder het pla veisel. Meisje overleden door te grote dosis slaapmiddelen Het staat thans vast, dat de 20-jarige Sigrid Sanders uit Bloemendaal die dinsdagavond 1 november in haar zol derkamer aan de Deurloostraat te Am sterdam dood te bed is gevonden tengevolge van het gebruik ener te gro te dosis slaapmiddelen is overleden. Dr. J. Zeldenrust van het Gerechte lijk Laboratorium in Den Haag, heeft gisteren deze conclusie getrokken uit het rapport dat de Amsterdamse poli tiedeskundige, D. Eskes, had uitge bracht. Speciaal vistuig Uit waarnemingen van de „Ernest Holt" kan worden geconstateerd, dat de grond op de afgelegen banken bedekt is met veel stenen. De Duitsers hebben hiervoor speciaal vistuig. Men kwam tot de volgende conclusies: 1. De kabeljauw schijnt 's zomers aan de oostkust van Groenland naar de kust te trekken, zodat er geen goede vis- serijgronden overblijven. 2. Visserij in dieper water (meer dan 130 vadem) kon alleen succes hebben in het najaar en voorjaar, mits het vis tuig is bestand tegen stenen. Een dergelijke reis die onlangs door de .Ernest Holt' werd ondernomen heeft veel nut afgeworpen voor de Engelse verre-visserij vraagt om A.N.W.B. middenstrook op de weg Utrecht - De Bilt (Van onze Utrechtse correspondent) De ANWB heeft bij Rijkswaterstaat een verzoek ingediend om in het mid den van de verkeersweg Utrecht-De Bilt, tussen de beide verkeersrichtingen. een 1 meter brede strook aan te doen leggen. De weg Utrecht-De Bilt is 12 meter breed met bovendien aan weerszyden een parkeerstrook van 3 meter. Een to taal breedte dus van 18 meter. Het moet technisch uitvoerbaar zijn 1 me ter te winnen om in het midden een scheiding aan te leggen. De voordelen van zulk een strook op de vierbaansweg, waar zoveel ongeluk ken met dodelijke afloop gebeuren, zijn duidelijk. Ten eerst wordt er een schei ding van verkeerswegen door verkre gen. Het oversteken van voetgangers zal in fasen kunnen geschieden. En tenslotte, maar niet minder belangrijk, zal zulk een scheiding het met drieën naastelkaar rijden onmogelijk maken. Onze schaakmbriek Opgave LIII: (auteur P. J. G. Stuiver) Wit: Kg7, Ld5, Pf7, pi, a6, c6. Zwart: Kc8, Da5, pi. c7 en d7. Wit aan zet, wint. 1. cxd7t, Kxd7; 2. Pe5t, Ke8; 3. Lf7t en 4. Pc6t. Opgave LIV: (auteur J. Behting): Wit: Kfl, pi. f4, g3 en h5. Zwart: Khl, pi. f5 en g7. Wit aan zet, wint. 1. Kei!, Kg2; 2. g4, fxg4; 3. f5. g3; 4. f6, gxf6; 5. h6, f5; 6 Ji7. f4; 7. h8D, f3; 8. Da8. Opgave LV :(auteur: Brenew): Wit: Ke6, pion h2; Zwart: Ke2, pion b7. Wit aan zet, wint. 1. h4, b5; 2. Kd5, Kd3; 3. h5. b4; 4. h6. b3; 5. h7, b2; 6. h8D, blD; 7. Dh7t en wint. Opgave LVI; Wit: Khl, Del, Tc7, Tf4, Pd5, pi. a2, g6, h2. Zwart: Kh8, Db2, Ta8, Te8, Le5, pi. a7, b7 d6, h6. Wit geeft mat in vier zetten. 1. Tf8t, Txf8; 2. Dxh6t, gxh6; 3. Th7t, Kg8; 4. Pe7 mat. Opgave LVTI: Wit: Kgl, Db7, Tal, Tfl, Lel, Lf7, Pbl, pi. a2, b2, c5. e4, f2. g2. h2. Zwart- Kf8, Dd7, Ta8. Th8, Lf3, Pd4, Pg8, pi. a7, c7, d6, g7, h7. Zwart geeft mat in vier zetten. 1Pe2t; 2. Khl. Lxg2t; 3. Kg2, Dg4t; 4. Khl. Df3 mat. Opgave LVm: Wit: Kh2, Dfl, Tbl, Te7; Lf4, pi. c2, c3, g3. Zwart: Kc8, Df8, Td8, Pd7, Lf5, pi. a7, b5, c4, g4, h7. Wit geeft mat in drie zetten. 1. Dc4t, bxc4; 2. Tb8t, Pxb8; 3. Tc7 mat. Opgave LIX: (probleem Williams) Wit: Ke6, Dg4, Lc5, Lf3, pi. b4. Zwart: Kb5. Wit geeft mat in twee zetten. 1. Dg4-h3. Opgave LX (probleem Westcott): Wit: Kd6, Ta2, Pc6. Zwart: Kb6. Wit geeft mat in vier zetten. 1. Pa7. Kb7; 2. Pc8, Kxc8; 3. Tb2, Kd8; 4. Tb8 mat. 1. Pa7, Kb7; 2. Pc8, Kb8; 3. Kc6. Kxc8; 4. Ta8 mat. Goede oplossingen ontvangen van de heren C. J. Hakemulder 8 H. Keyzers (8), C. Witteman (8). dr. P. C. van Arkel (8), J. A. Duiser (6), M. D. Bergman (8). H. Slegtenhorst (6), Kwee San Liat (8), J. Bonsel (8) en A. Spek (6) De stand is: C. J. Hakemulder 60 pun ten: H. Keyzers 55 p C. Witteman 51; dr. P. C. van Arkel (I) 44; J. A. Duiser (I) 36; M D. Bergman (I) 32; H. Sleg tenhorst 28; Kwee San Liat 24, J. Bonsel (I) 18; A. Spek (I) 6. Onveranderd bleven: C. J. Verbiest (32), D. Hoek (26). J. A. G. Verkuyl (15) en F. W Swaak (8). De prys ging naar C. J. Hakemulder. PARTIJSLOT In een partij voor de winterwedstrijd van de Alphense Schaakclub tussen de heren Posthuma en Brunt, kwam het na de 40ste zet tot de volgende stelling: Wit besliste de partij op de volgende combinatoire wijze: 1. Te5xd5te6xd5; 2. Da2xd5, Kd7-c8 (na Ke7 of e8 volgt Telt enz.); 3. Dd5- a8t, Kc8-d74. Da8-b7t, Kd7-e8; 5. Thl- elt, Ke8-f8; 6. Db7-c8t, Kf8-f7; 7 Dc8- c7t, Kf7-g8; 8. Tel-e7 (dreigt Dd8) Dh8- f6; 9. Dc7-d8t, Df6-f8; 10 Dd8-d5t. Kg8- h8; 11. Lf4-e5 en zwart gaf op. Na 11. Tg6-f6 eenvoudig Lxf6 want op Dxf6 volgt dan weer Dd8t. Zwart had i.p.v. 8 Df6 ook 8 Tg7 kun nen proberen Dan zou gevolgd zijn- 9 Dd8. Kh7; 10 DxD. KxD; 11. Le5. ThT 12. Ke3, Kg8; 13 TxT, TxT; 14 LxT. KxL; 15. d5 met gewonnen eindspel.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11