Een levendiger aanpak nodig voor bevordering vreemdelingenverkeer Leidse schooljeugd tot 14 jaar zag film over wilde dieren Propaganda mogelijk combineren met de eeonomische voorlichting Het nieuwe Sopliiekelmis biedt 90 bejaarden gezellig tehuis BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 11 NOVEMBER In het Luxor-theater kwamen gister middag enkele honderden luidruchtige Idnderen büeen. Het waren leerlingen E% (ot veertien jaar van ULO. UTS en ■-o' huishoudscholen. Onder auspiciën van K en O en de Leidse Jeugd Actie werd Toor deze jongens en meisjes een Duit- 3 Se jilm gedraaid, die door Michael Grzimek en Herbert Lander is gemaakt. De Nederlandse titel van deze kleu renfilm. naar het gelijknamige boek van dr. Bernhard Grzimek, luidt „Geen plaats voor wilde dieren", i Terecht, want ook in Afrika wordt de natuur steeds meer verdrongen. Tal rijker en groter worden de steden in dit uitgestrekte werelddeel, terwijl mo derne betonwegen de oerwouden door- 70j snijden. Hoe feller het licht van de oj beschaving in donker Afrika schijnt hoe minder ruimte er overblijft voor het wild. Niet alleen voor het grove wild zoals olifanten, nijlpaarden, leeu- wen en tijgers, maar ook voor de dui zendpoten, de kameleons en de rupsen dreigt er veel gevaar. Dat bleek uit de fraaie filmbeelden, die op het witte doek werden geprojecteerd wel heel duide lijk. Interessant maar afschuwelijk was het te zien hoe een door een kogel getroffen olifant na een langdurig lij den de laatste adem uitblies. Deze in drukwekkende film bestaat behalve uit natuuropnamen ook uit beelden van Wij Diploma-zwemmen Overdekfe In de Overdekte werd door leden der Leidsche Zwemclub en enkele leden van de zwemvereniging De Zijl diploma ge zwommen. De namen van de geslaagden luiden als volgt: Diploma A: Anne Marie de Wit. Joke van Hoven. Marianne Blansjaar, Cornelia Catherina Cornelisse, Eelkje Frederika v. d. Berg, Antoinette A. Roman. Annelies Bar telsman. Rieneke de Graaf. Maaike Teeuwen, Maria Singerling, Catherina Maria Singerling, Anja Barendse. Hen- drika Geertruida Bonte. Alida Hen- riëtte M. v. d. Horst. Helena Petronella Kerpershoek, Johanna C. Halewijn. Gonny Eradus. Simon Hendrik v. Ieter- son. Gerardus Soet. Wilhelm Aart Schaap, Maximiliaan Dreyhus, Robert den Hartog. Frank Willem v. Vliet, Wil lem Fransiscus Coers. Johannes Hendri- kus v. d. Woerd, Rudolf Eduard Hale wijn, Wim Lustig. Henn Lustig, Robert Willem v. d. Bos. Diploma B: Ietje Noort, Lia Maria Elisabeth Mul der. Johanna Philippo, Monique Eléo- nore Dankmeijer, Alex Frederik Blans jaar, Abraham Benjamin Mulder. Hugo Anne Heij, Peternella Francisca Ker pershoek, Adrie Johannes C. Kerpers hoek. Emma Nellij Meta Grubé. Riet Admiraal, Leonardus Johannes M. van Leeuwen. Jacobus Christiaan Mark, Roy Fabel, Henk van der Zeeuw, Jan Klingeier, Johanna Maria Labordus, Marian Lydia Immink, Niels Vervoort. Johanna H. A. Josemans, Mieke Jose- mans, Joke Langeveld. Eibert Jan Wes terink, Janco Meyer, Annelies Johanna Wirth, Henri Philippo Wirth, Dirk van Staden, Jaap van Alphen. Lezers schrijven ij wachten in vertrouwen Reeds lange tijd wachten de ambte lijk gepensioneerden op de behandeling van het z.g. rapport „van Poeltje" be helzende de nieuwe pensioenwetten. Dit mede in verband met de reeds uitge keerde huurcompensatie, de verminderde kortingen ingevolge de A.O.W. en de A.W.W., want dit alles staat nog op '"sse schroeven. Het vertrouwen door hen in één en ander gesteld is mede gebaseerd op het in het rapport vervatte voorstel tot al gehele afschaffing van die kortingen, iomede op de financiële tegemoetkoming aan de weduwen, die gehuwd zijn na i overlijden van de echtgenoot-gepensio- neerd ambtenaar. H Zij hopen tevens dat de regering de laatste huurcompensatie dit is een vereffening en geen pensioenverbete- |J mg zal willen toekennen en alle uk imbtelüke gepensioneerden en dus geen mderscheid te maken naar leeftijd of >urgerlyke staat. Allen hebben zij gelijke rechten en pensen daarom ook een gelijkwaardige ïehandeling. De toegepaste korting op de onver- rreemdbare pensioenen is een onrecht matige aantasting van die pensioenen: ie Hoge Raad heeft dit destijds al als üjn oordeel uitgesproken. Daar die kortingen, althans volgens jommige persberichten, straks zullen wor ien toegepast op een basisbedrag dat loger ligt dan het huidige, f. 1404. evert die verminderde aftrek geen of ien zeer geringe verhoging der reële nkomsten op en is zuiver camouflage «eer of minder korting is uit den boze, ;e moeten geheel verdwijnen. Waardevast zijn de A.O.W.- en de A.W W.-uitkeringen en gedeeltelijk ook ne der invaliditeitspensioenen; de vraag 'ijst daarom: waarom de ambtelijke lensioenen niet? Regering en volksvertegenwoordiging, J wachten in spanning en vertrouwen 'P Uw gezond oordeel, beschaamt U ut vertrouwen niet. J. BI. Onze stadgenoot, de heer M. T. F. larwitz, slaagde aan de Nederlandse economische Hogeschool te Rotterdam 'oor het doctoraal examen in de econo- nische wetenschappen. De luitenant-kolonel P. van Goor, 'Ud-commandant van de Leidse Koks- chool, is met ingang van 31 oktober j.l. •evorderd tot kolonel. twee p.vgmeënkinderen, die diep in het Itoeriwoud, een reservaat in de voor malige Belgische Kongo, leven. Dat zij daar op hun eigen wijze lief en leed met elkander delen is de gewoonste zaak van de wereld. De opgroeiende meisjes en jongens die dat nog niet helemaal begrijpen komen later vast nog wel tot deze conclusie. In het voorprogramma draaide een leerzame film over planten Door middel van ver traagde opnamen wordt aangetoond dat er in de plantenwereld bepaald geen rust is, maar heel veel leven. Leven, dat slechts met behulp van een microscoop waarneembaar is. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. examen rechten vrije studierichting de heer W. 't Hart te Woerden. TAFELTENNIS Ook de tweede competitiewedstrijd, t. ,ren FSA 2 in Den Haag. werd door LI'SV 1 in winst omgezet. Westbroek en Habraken waren goed op dreef en scoorden ieder driemaal. Zirkzee deed het minder goed en kwam slechts tot één winstpunt. Via winst van West broek en Habraken in het dubbelspel werd het 8-2 voor LPSV. Het tweede team boekte eveneens een zege. Putman, v.d. Vliet en Klerks versloegen de spelers van Zwaluw '60 met 10-0. LPSV 3 heeft nog geen winst kun nen boeken. Nu werd met 7-3 van Sportief 7 verloren. Cornelisse en Maters zorgden hier voor de tegenpunten. POLITIE WAARSCHUWT De Leidse politie waarschuwt tegen een jongeman, die zich als ambtenaar van de stedelijke Lichtfabrieken voor doet. In Leiden en omstreken probeert hij gasaanstekers aan de man te bren gen, waarbij hij doet voorkomen als of dit uitgaat van de Gasfabriek. De Stedelijke Lichtfabrieken wijzen erop, dat iedere ambtenaar bij dit be drijf in het bezit is van een legitima tiebewijs. JONGE MESSENTREKKERS WERDEN VEROORDEELD (Van onze Haagse correspondent) De beide neven, die in de avond van 7 augustus j.l. een buffetjuffrouw en een kelner van een Delftse cafetaria hebben bedreigd de kelner kreeg zelfs een dolkmes op de borst gezet, omdat hij het tweetal niet voor de tweede keer wilde binnenlaten zijn gisteren door de Haagse rechtbank tot gecombineerde gevangenisstraffen veroordeeld. De oudste van de neven, een 20-jarige loswerkman uit Pijnacker. werd veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 2 maanden voor waardelijk. De ander, een 19-jarige groentenhandelaar uit Delfgauw, hoorde zich veroordelen tot een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk. De rechtbank stelde laatstgenoemde BAZAAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE BRACHT f. 1650 OP De door de Zusterkring georganiseer de bazaar ten bate van de Doopsgezinde Gemeente alhier, heeft f. 1650 opge bracht. Tweede nota over toerisme op komst (Van onze Haagse correspondent) De tweede nota over het toeris me. welke door de staatssecretaris van Economische Zaken bij de Tweede Kamer zal worden inge diend, zal ongetwijfeld de verhoog de en vooral levendiger belangstel ling van dat ministerie voor de bevordering van het vreemdelin genverkeer weerspiegelen. Deze indruk kregen wij uit een gesprek met het nieuwe hoofd van het directoraat-generaal voor de Middenstand en het Toerisme, de heer J. F. H. Wijsen. Deze topfunctionaris van het de partement van Economische Zaken beschouwt de ontwikkeling van de toeristische mogelijkheden van ons land niet als een wat vage combina tie van het aanprijzen van fraaie vergezichten en het bevorderen van de internationale vriendschap of het uitwisselen van cultuur, maar voor alles als een economisch verant woorde en zelfs onontbeerlijke acti viteit. Tegen die zakelijke achter grond dienen de gelden te worden gezien, welke in de komende jaren in toenemende mate nodig zullen zijn om de toeristische infrastruc tuur van ons land te verbeteren. De heer Wijsen is zich ervan bewust, dat nog lang niet iedereen van de waardevolle bijdrage van het toeris me tot zowel het nationale als het individuele inkomen is doorgedron gen. Er zal nog heel wat overre dingskracht moeten worden opge bracht om de onverschilligheid en soms zelfs de afkeer jegens het toe risme te overwinnen. Koopkracht-injecties De gelden, welke thans in bescheiden mate tweeënhalf miljoen gulden sinds de begroting voor het lopende jaar voor de verbetering van de toeristische accommodatie beschikbaar zijn, moeten worden beschouwd als koopkracht-in jecties in de z.g. probleem-gebieden. Vandaar ook. dat deze toeristische ont plooiing grote parallellen vertoont met de bevordering van de regionale in dustrialisatie. De heer Wijsen ziet deze samenhang niet als ideaal, zeker niet op den duur. Heel was gemeenten in het westen immers dienen hun toeris tische outillage eveneens uit te breiden, doch missen daartoe de financiële arm slag. Dat geldt bijvoorbeeld voor Haar lem. dat de Mooie Nel tot watersport centrum dient te ontwikkelen. Voorlopig doet men het dus met de tweeënhalf miljoen voor de probleem gebieden. Uiteraard bevindt men zich bij de keuze van de te subsidiëren pro jecten nog in het stadium van tasten en zoeken. Geconstateerd moet worden, dat voor de komst van de heer Wijsen bij Middenstand en Toerisme dit soort vraagstukken nog niet ver van de amb telijke grond was gekomen, het bestaan van een interdepartementale inventa risatiecommissie voor toeristische pro jecten ten spijt. Een moeilijkheid is een onvoldoende afgebakend raakvlak met een soortgelijke commissie van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voor de Recreatie. Het on derscheid tussen toeristische en recreatie ve doeleinden is niet altijd duidelijk. Het is immers aan twijfel onderhevig of de uitvoering van een fietspadenplan in Drente, waaraan zes ton werd bijge dragen, wel de koopkracht-injectie op levert waarop de heer Wijsen doelt. Het ziet er echter naar uit, dat de stroefheid van de aanloopperiode op het punt staat overwonnen te worden en er coördinatie zal komen, waar mis verstand heerste en datgene, wat slui merde, zal worden aangewakkerd. Lof voor Friesland De directeur-generaal voor Midden stand en Toerisme toont zich daaren tegen bijzonder geestdriftig, wanneer Friesland ter sprake komt. Daar zijn onlangs voor twee projecten als eer sten in een grotere reeks gelden be schikbaar gesteld, nl. te Eernewoude en te Buitensverlaat, welke een blijvende aantrekkingskracht op de vakantiegan gers zullen uitoefenen. Dat met name Friesland dit jaar heeft geprofiteerd van de toeristische financiële middelen ook de Friese Waddeneilanden werden met zes ton gesteund voor de aanleg van fietspaden en duinovergangen valt niet uitsluitend te verklaren uit de noodzaak om juist daar zo'n koopkracht injectie te geven. Dit motief was er uiteraard wel. want het gemiddeld ver mogen en inkomen van dat gewest ligt immers lager dan het rijksgemiddelde, terwijl het aantal middenstandsvesti gingen er groter is dan ergens anders met uiteraard een daaraan omgekeerd evenredige klantenkring en omzet. Maar wat vooral belangrijk is. is dat de be volking in grote lagen door een opmer kelijke zelfwerkzaamheid blijk geeft de economische waarde van het toerisme te beseffen. Dat is lang niet overal het geval. Er zijn streken, waar men moeilijk in ziet, dat ook een inkomstenbron van slechts enkele weken per jaar een bij zonder belangrijke welvaartsfactor kan zijn. Deze twijfelaars kunnen moeilijk geloven, dat er in Zuidlaren bedrijven zijn, die het hoofd boven water hou den dank zij één. natuurlijk bijzon dere, marktdag per jaar! Met sommige projecten wil het maar niet vlotten, meestal door niet aanwijs bare redenen. Het Veerse Meer bijvoor beeld is zo'n zorgenkind voor de heer Wijsen. En dit te meer, omdat juist daar de visserij als inkomstenbron met het vorderen van het Deltaplan opdroogt. Op andere plaatsen blijkt Zeeland zijn aandeel in de tweeënhalf miljoen goed te besteden. In totaal werd aan acht projecten waaronder de ingedijkte Braakman een half miljoen uit deze gelden bijgedragen. Nieuwe plannen In totaal 61 moderne flats BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jannetje, dr. van P. Ravensbergen en Vletter; Paulina Catharina Berendlna, van K. P. C. van Leeuwen en L. van er Splinter; Hendrikus Johannes, zn. van i H. van Dooren en M. C. A. T. Jonkers; onannes Willem, zn. van W. de Bruin n G. S. M. Kulvenhoven; Elisabeth Mag- la. dr. van W. A Nederlof en H. Scheffer; >nja Johanna Maria. dr. van N. Ligtvoet E. Demmenie; Anna Cornelia, dr. van 'Alkema en W. Damen; Rietje Wilhel- ®'na. dr. van J. Alkema en W. Damen. GETROUWD C. J. van Amsterdam en S. Hamerling; A. Pooijer en C. M. C. Wijnands; A. M. Jlnkelmolen en A. M. J. Geerdlnk; A. S. «akkaart en J. C. M. Sloos; A. P. M. Weenlnk en W. C. M. Dijkmans. OVERLEDEN F. H. Spijker, 58 Jaar, man: A. Imthorn Jaar, echtgen. van W. C. Koemans; N. whavemaker, 56 jaar, man; M. A Wln- «mans, 9 maanden, dochter; C. P. van dijden. 37 Jaar. man; C. C. G. de Tolle- naere, 9 Jaar. dochter. Het Sophiekehuis, het nieuwe rusthuis voor bejaarden van de hervormde ge meente te Wassenaar, dat vandaag of ficieel geopend werd, is sinds enkele weken geheel bewoond. Een 90-tal be jaarden echtparen zowel als alleen staanden heeft in dit zo fraai gele gen huis een thuis gevonden, dat ener zijds ultra modern is, met allerlei wel doordachte snufjes, en dat anderzijds zo'n sfeer van rust ademt, dat de be woners er zich na enkele dagen al thuis voelen. Het gebouw bevat in totaal 61 flats, de appartementen van de directrice, mej. R. Luiting en van het inwonend perso neel niet meegerekend. Het merendeel is ondergebracht in het hoofdgebouw, dat langs de Berkheistraat is opgetrok ken en dat behalve de parterre uit vier verdiepingen bestaat. Er zijn verschil lende flats, eenvoudige eenpersoons-flats met een eigen keukentje, en ook een zestal zeer luxe appartementen. En zo wel voor de eerste als de laatste cate gorie van flats heeft zich een groter aantal gegadigden gemeld dan gehol pen kon worden. Er is dus een wacht lijst aangelegd. Bij het toewijzen van de goedkopere categorie hebben de der tig vroegere bewoners van de nu opge heven rusthuizen „Sophiekehuis" en „Lu ciehuis" voorrang gehad. Zij zijn allen in het nieuwe Sophiekehuis onderge bracht. Grote zelfstandigheid De bedoeling van het Sophiekehuis is de bewoners een zo groot mogelijke zelfstandigheid te geven. Maar twee maal per dag, 's morgens bij de koffie en 's middags voor de thee ontmoet men elkaar in de ruime en lichte, naar de Berkheistraat uitgebouwde recreatiezaal, of in de eveneens ruime en lichte hal, waarachter zich een op het zuiden ge legen terras bevindt, dat in de zomer ongetwijfeld een gewild plekje voor de bewoners zal worden. Op elke gang en in elke vleugel van het gebouw vindt men een voldoende aantal badkamers, douchecellen en toi letten. Alle flats hebben een eigen toilet. En om het de bewoners gemakkelijk te maken uit de veelheid van deuren een juiste keuze te maken, zijn alle deuren van alle toiletten geel geverfd. Er is trouwens toch een weldoordacht gebruik gemaakt van kleuren in het hele huis. Vergissing in de verschillende verdiepingen is voor de bejaarden, die gebruik maken van de ruime lift, vrij wel uitgesloten. Bijzonder modern en doelmatig inge richt zijn de keukens, van waaruit de bewoners alle maaltijden krijgen opge diend in hun eigen kamers. Wie daar prijs op stelt kan zelf voor de brood maaltijden zorgen, maar het merendeel van de huidige bewoners laat ook deze door de keuken verzorgen. Iedere flat heeft een boodschappen- kastje, waarin de maaltijden in keu rige sets kleine pannetjes worden afgeleverd. Iedere flat heeft een eigen brievenbus en de PTT bezorgt de post bij ieder persoonlijk. Een fraai ingerichte bestuurskamer zal tegelijkertijd door de bewoners benut kunnen worden als bibliotheek en lees zaal. Er is verder een biljartkamer en in de kelder wordt nog een knutselkamer ingericht. Doelmatig ingericht is ook de ziekenafdeling op de tweede verdieping. Voor het volgend jaar staat wederom een post van tweeëneenhalf miljoen op de begroting. Een aantal plannen, dat voor subsidie in aanmerking komt, is reeds in het departement in behande ling. b.v. Kampen en Enkhuizen. Som mige zijn reeds in een rijp vergevorderd stadium. De heer Wijsen oriënteert zich zoveel mogelijk ter plaatse om de voor subsidie voorgedragen projecten te be oordelen. Hij verbindt dergelijke werk bezoeken zoveel mogelijk met de behar tiging van zijn andere taak: de zorg voor de middenstand. Maar hij gebruikt ook zijn vakanties om „in cognito" te ervaren hoe het V.V.V.-wezen er in Nederland bij staat. Daarbij doet hij merkwaardige ont dekkingen, zoals het bestaan van prach tige streken, waar men zelfs in het hartje van de zomer geen vakantie ganger tegenkomt. Taak bedrijfsleven Behalve de verbetering van de toe ristische infra-structuur en daarbij denkt de heer Wijsen ook aan een veel meer toegankelijk Noordzeestrand zal de propaganda voor ons land in het buitenland een belangrijke plaats in de tweede nota over het toerisme innemen. De heer Wijsen meent, dat de toeris tische voorlichting meer dan tot nu toe in samenhang met de economische moet worden bedreven. Op de laatste jaar beurs in het Noordfranse centrum Rjjs- sel hadden acht van de tien vragen, welke door bezoekers van de stand van de economische voorlichtingsdienst wer den gesteld betrekking op het toerisme. En verder is het nodig de propaganda in het buitenland niet te gedetailleerd, maar meer globaal te bedrijven. Amsterdam is daarbij de belangrijkste trekpleister, vooral voor Amerikanen. Van mensen, die in een week Europa doen, kan men niet verwachten, dat ze het grootste deel aan Nederland besteden. Wanneer men ze ertoe kan brengen één dag langer in Amsterdam te ver toeven. omdat ze van daar uit „heel Nederland" b.v. de Deltawerken, de Bollenstreek en waterland kunnen doen is er al veel gewonnen. De A.N.V.V. Natuurlijk hebben we naar aanleiding van de propaganda in het buitenland met de heer Wijsen ook over de ANVV en haar chronisch gebrek aan middelen gesproken. De heer Wijsen ontkent niet, dat de materiële basis van de A.N.V.V. inderdaad dringend versterkt moet wor den. Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe, dat dat niet alleen een zaak van de rijksoverheid is. Op het ogen blik subsidiëert de regering het vreem delingenverkeer met anderhalf miljoen. De bijdragen van particulieren on- LEIDERDORP De bazaar, die gehouden werd ten bate van de Ned. Herv. Kerk, heeft f. 3000 netto opgebracht. Voor beroep bedankt Ds. A. Reen van Alkmaar, die door de Geref. Kerk beroepen was, heeft voor dit beroep bedankt. Het beroepingswerk wordt nu voortgezet. Jaarvergadering KVP Gisteravond vergaderde in het Dorps huis de afdeling Leiderdorp van de KVP. Voorgesteld werd over te gaan tot contributieverhoging. Na het voor en tegen te hebben overwogen werd dit voorstel met algemene stemmen aange nomen. De afgevaardigde, de heer Evers, bracht verslag uit van de kringverga dering en de voorztter de heer Wage naar van zijn bezoek aan het partij congres. De heer Mil, kringpropagandist, zette uiteen waarom het vormen van werkgroepen in de afdelingen nodig is. Het blijkt n.l„ aldus de heer Van Mil, dat de structuur in de partij aan het ver anderen is. Men zal het in de toekomst moeten hebben van werkgroepen die po litieke onderwerpen bespreken en hier over rapport uitbrengen. Deze rappor ten zullen via het partijbestuur aan de fractieleden der Eerste en Tweede Ka mer worden gezonden. WARMOND TTV „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van deze week gespeelde wedstrijden luiden: Steeds Vooruit II— Tonido 11-9; Steeds Vooruit IÏI-Tonido II 2—8: Steeds Vooruit IISlagvaardig I 4—6; Steeds Vooruit IIIATTC m 0—10. BEURSOVERZICHT Goed prijshoudende markt AMSTERDAM, 11 nov. 1960 De laatste beursdag van deze week bracht voor het Damrak vanmiddag een goed prijshoudende stemming voor de internationale waarden. De handel was kalm mede in verband met het nade rende weekeinde. De marges voor de ar bitrage waren van dien aard. dat van zaken doen internationaal, weinig of niets kwam Het publiek gaf eerder een stukje af. Hierdoor openden de koersen lager vergeleken bij die van de niet-of- ficiele ochtendhandel toen als hoogste koers voor Aku 498, Philips 1270, Uni lever 840, Hoogovens 877 en voor Kon. Olie f 130.60 werd betaald. De officiële beurs opende voor Aku op 492%, Philips 1259, Unilever 829, Hoogovens 871 en voor Kon. Olie op f 129.80. Wall Street zette gisteren de vaste stemming van woensdag verder voort. Van de Neder landse hoofdfondsen lagen Philips en Unilever gevraagd in de markt. Wie gis terenavond, naar aanleiding van de vaste tendentie in New York. gedacht had dat het Damrak vanmiddag aan de vaste kant zou zijn, heeft verkeerd ge dacht. De verhoging van het interim dividend over 1960 tot 8 pet, tegen 7 pet over 1959, door het Unileverconcern, werd door de beurs voor kennisgeving aangenomen zonder meer. De verhoging van genoemd interimdividend werd door de maatschappij aangepast aan het ver hoogde totale dividend van het vorige In Den Haag heeft gisteren een hernieuwd overleg plaatsgevonden over de politiesalarissen. Minister Toxopeus (links) in gesprek met de voorzitter van de Centrale Com missie Georganiseerd Overleg Ambtenarenzaken, prof. Van Es- veld. geveer één ton vallen daarbij in het niet. Het is waar, dat andere landen veel meer voor hun toeristisch apparaat over hebben. Dan heeft men vaak te maken met een volledige overheidsinstelling of wel met een particuliere organisatie, waaraan het bedrijfsleven vrijwillig een bijdrage verleent, die in redelijke ver houding staat met die van de overheid. Men zal moeilijk een subsidie van enige miljoenen kunnen verdedigen als het bedrijfsleven, ook die sector welke het nauwst bij het toerisme betrokken is, zo opvallend verstek laat gaan. En dat wijst erop, dat het directoraat-ge neraal nog over veel overtuigingskracht zal moeten beschikken om het toeris tisch klimaat in Nederland wat milder te maken. jaar. Hierin ligt. aldus de directie, op zichzelf dus geen aanwijzing, dat ook het totale dividend over 1960 zal worden verhoogd. Deze toelichting maakte de beurs vandaag wat voorzichtiger ten aanzien van het aangaan van nieuwe posities in Unilever, baarbij komt nog dat dit fonds de laatste dagen hoger noteerde mede op de verwachting van een hoger interimdividend. De marga rinewaarden noteerden vanmiddag op 830, na 825, circa één punt beneden het vorige slot. Philips op 1260, zeven punten hoger. Aku en Hoogovens praktisch on veranderd op resp 492 en 870. Kon. Olies een halve gulden hoger op f 130.10. Ten opzichte van de slotkoers van vo rige week vrijdag voor Aku op 474%, Philips 1219, Unilver 800%, Hoogovens 852 en voor Kon. Olie op f 127,70, be haalden de internationale waarden deze beursweek behoorlijke koerswinsten. KLM werd hoger geadviseerd ingevol ge Wall Street. De verlaging van het Westduitse disconto van 5 tot 4 pet had op het Damrak geen invloed op de aan delenkoersen. De Scheepvaarten sloten deze beurs week af met vrijwel onveranderde koer sen bij een zeer kalme handel. Van de cultures lagen certificaten Deli gevraagd in de markt. Staatsfondsen rond het vorige slotniveau eveneens met geringe omzetten. In de lokale afdelingen werden aan delen Amsterdamsche Bank, die giste ren reeds 10 punten lager noteerden, vandaag op 375 k 380 (390) geadviseerd. De overige grootbanken een weinig lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 november Londen 10.62%-10.63; New York 3.77% -3.77%; Montreal 3.86%-3.87%Parijs 77.03%-77.0812Brussel 7.59-7.60' i Frankfort 90.48%-9053%: Stockholm 73.09-73.14Zurich 87.63%-87.68% Milaan 60.79%-60.84%, Kopenhagen 54.83%-54.88% Oslo 52.99%-53.04%We nen 1451%-14.52%; Lissabon 13.24- 13.25%. Vrijdag 11 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101A 100% Ned. '59 4% ïoi 10011 Ned. '60-1 4% 101 101 Ned. '60II 4% 101 101 Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 80% 81% Ned. '47 3% (3) 94% 95 Ned. '51 3% 96% 97 GB Ned. '53 (3%) 95% Ned. '56 3% 95,B« 9511 Ned. '48 3% 89 89% Ned. bel. cert. 3% 89 Ned. '50 3% 89 89 Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92% 93 Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92% 92 tü Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98i"« 98% Ned. 62-64 3 99ft 99% Indië '37 3 98% Indië '37 A 3 94% 94% Ned. won.b.l. '57 6 109% 109% Ned. won.b.l. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 29% 29% Nat. Handelsbank 221% 219% Ned. Handelmij295 299 Amst. Rubber 114% 114''GB H.V.A151% 151% Senembah 550 540 A.K.U491% 488 Berkel's Patent (v.) 370 365 GB Calvé Delft cert. 820 GB 821 Deli Mij.en (Ver.) 177 177.50 Kon. Pap. v. Gelder 335 GB 338 Hoogovens eert869% 864 Miiller en Co. N.B. 435 440 Ned. Kabelfabr650 649% Philips 1253 1256% Philips pref326 329 Unilever 831% 827% Wilton Feyenoord 199% 203 Biliton 2de r435 438 Dordtse Olie gew. 603% 608 Kon. Olie (f20.—) 129 80 131.70 idem (50 k f20.—) 129 60 130 20 Holl. Amer. lijn 145% 143 GB Java China Paket 157 1581 GB K.L.M10080 102.50 Kon. Ned. Stmv Mij. 187% 187% Kon. Paket Mij138% 135% Stoomvaart Mij. Ned. 174% 173 Nievelt Goudr. eert. 145% 145% v. Ommeren eert. 312 GB 314% Kon. Rott. Lloyd 150% 152 Ned. Scheepv. Unie 152%GB 152 GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% 94% idem '48 (3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 99% 99'-'- id. id. "37 I-II (3%) 95 95 Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 105 ft 105 ft id. N.W.B. '52 (4%) 99% 99% BVGrspbr f500 179% 180 BVGrspbr. '52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 91 91 Premieleningen A'dam '53 3 100% A'dam '51 12% 82% A'dam '56 I 2%82 81% A'dam *56 II 2% 88% 88% A'dam '56III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 12% 87% 87% Idem II 2% 89 89% R'dam '52 I 2% 881 i Idem II 2% 88% 90 Idem '57 2% 100% 10011 Utrecht '52 2% 91 91 Z.-Holl. 1957 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 237 238.50 Amst. Bank 390 380 H.B.U. eert232% 231 Rott. Bank 316 315 Twentsche Bank 306 305 Industrie Ondernemingen Albert Heyn480 L 470 L Borsumij61% 61 Electrolasmij346 Kon. Ned. Grofsm 192% 190 Holl. Constructie 550 555 B Ing. bur. v. Bouwnijv 262 261 Internatio 161 161% Int. Kunststoff. Ind. 59 59 v. Kempen en Begeer 120 Leidse Wolspinnerij 322 B Rott. Droogdok Mij 720 B 760 B Sikkens Groep 880 884% Ver. Touwfabrieken 334 334 Walvisvaart 110% 110% Wernink's Betonm 167% 166% Van Wijk en Heringa 121% 122% Zaalberg 124 123% Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 21% 53% 47 42% 47% 4311 81% 55% 76 26 A 76% 21U 54% 48% 43 v't 47% 4311 82% 5611 78% 27 ft 77%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9