ANNAKLINIEK SLOOT VANDAAG EEN BOUW-DECENNIUM AF Den Besten heeft zijn pas moeten inleveren Orthopedisch ziekenhuis iverd uitgebreid en gemoderniseerd •3 IIMÈ „Theater'" speelde „Het Zuiden" TILLY STENZ - LEENING 40 jaar koordirigente Toeli nog kansen voor Socrates? Jubileumconcert van liet Leids Chr. Voeaal Ensemble Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 november 1960 Tweede blad no. 30200 In de na-oorlogse jaren is de Annakliniek te Leiden, een van de weinige zelfstandige orthopedische klinieken in ons land, geleidelijk sterk gemoderniseerd, gerestaureerd en op bescheiden doch doeltreffen de wijze uitgebreid. Vooral de laatste tien jaren hebben activiteit op dit gebied te zien gegeven, nadat in 1949 de moderne orthopedische werkplaats in gebruik werd genomen. Nu deze bouwactiviteiten ten einde zijn, werd de verjongde en vergrote kliniek hedenmiddag op de 31e verjaardag met een min of meer officiële plechtigheid ,,in gebruik genomen", hoewel de kliniek vanzelfsprekend nimmer buiten gebruik is geweest en tijdens de ver bouwingen zelfs volledig in actie is gebleven. Voor leiding en personeel van de kliniek, voor de patiënten en voor de Vereniging voor Misvormden, die het beheer over de kliniek voert, betekent de afsluiting van dit bouw-decennium een gedenkwaardig feit. dat een plechtige viering in alle opzichten rechtvaardigt. Vanzelfsprekend blijven er nog wensen bestaan. Zo hoopt men in de toekomst een verdere modernisering van het ge deelte van het oude gebouw, dat nog geen „beurt" heeft gehad, te kunnen verwezenlijken. Een hartewens blijft voorts de inrichting van een moderne wachtkamer voor de polikliniek, terwijl ook de accommodatie voor de ongeveer 40 leden van het verplegend personeel nog vry veel te wensen overlaat hoewel thans een aardige ontspanningskamer voor de zusters is ingericht. Het ligt in de lijn der verwachting, dat in de toekomst nauwere banden met het Academisch Ziekenhuis zullen groeien. Wellicht dat dan ook iets meer finan ciële ruimte ontstaat, waaruit een ver dere uitbouw van de kliniek mede zou kunnen worden bekostigd. Een nauwe samenwerking tussen Anna kliniek en Academisch Ziekenhuis kan zo voor beide instellingen van bijzonder groot nut zijn, uiteindelijk ten bate van de volksgezondheid waarvoor in deze beide ziekenhuizen zo intensieve arbeid wordt verzet. Prachtige voorstelling voor K. en O. Met de opvoering van „Het Zuiden" (Zud) van Julien Green door de Toneelgroep „Theater" heeft K. en O. zijn abonnementhouders woensdag- en donderdagavond in de gelegenheid gesteld de toneelspeelkunst in haar schoonste en indrukwek kendste vorm te aanschouwen. Zelden zagen wij een voorstelling, waarbij de hoofdbestanddelen: stuk, regie, spel, zó zuiver op elkaar afgestemd waren en een zó boeiend geheel vormden! Drie fasen De activiteiten van de laatste tien jaar zou men in drie fasen kunnen onder scheiden. In de eerste plaats kwam de bouw van een nieuwe vleugel uit het midden en dwars op het hoofdgebouw Deze werd in de jaren 19511952 tot stand gebracht. Daarna volgde moder nisering en restauratie, gepaard gaande aan herindeling, van het oude gebouw, en tenslotte volgde de tweede nieuw bouw in de laatste twee jaar, waarbij ruimtewinst verkregen werd door een betere aansluiting tussen oud hoofdge bouw en nieuwe vleugelbouw. Het heeft weinig zin ,de verbeteringen en verruimingen der laatste tien jaren op de voet te volgen. Enkele voornaam ste punten willen wü in deze voorbe schouwing over de „openingsplechtig heid" van hedenmiddag noemen. Administratie een duidelijke schelding tussen polikli nische behandeling en verpleging kon worden gerealiseerd, iets waarnaar te genwoordig zoveel mogelijk gestreefd wordt in ziekenhuizen. Jaarlijks bedraagt het aantal polikli nische bezoeken ongeveer 12.000. De ge middelde verpleegduur van de opgeno men patiënten bedraagt ongeveer 28 da gen, dat is iets meer dan in gewone zie kenhuizen waar deze (vanzelfsprekend met zeer grote variaties van geval tot geval) op 20 dagen gesteld kan worden. De uitbreiding welke in de laatste ja ren aan de Annakliniek is gegeven om vat ongeveer 500 vierkante meter vloer oppervlak, over twee verdiepingen ver deeld. Een kijkje in het dagverblijf voor de zusters, helder en kleurrijk in gericht. Aan deze inrichting heeft vooral de binnenhuisarchitect de heer Muntendam uit Arnhem veel bijgedragen. Met zijn grote er varing op het gebied van. zieken huisinrichting heeft hij hier in de gehele Annakliniek iets bijzonders tot stand weten te brengen. Julien Green is een Franse roman schrijver van Amerikaanse afkomst. Hij werd in 1900 geboren en eerst in 1952, toen zijn literaire kwaliteiten reeds er kenning hadden gevonden, ging hij over tot het schrijven van drama's met een probleemstelling. „Sud", geschreven in 1952, is zijn eersteling; daarna volgden in 1953 „LEnnemie" en in 1956 „L'Ombre". Uit zijn werk blijkt overtuigend, dat hij geen aanhanger is van „kunst om de kunst." Vooral „Sud" maakt sterk de indruk te zijn ontstaan uit een onweer staanbare, innerlijke drang. Hier, in algemene zin, de wezenlijke geestelijke eenzaamheid van de mens, die nimmer zal nalaten compensatie te zoeken langs normale, ofabnormale wegen. Onder deze eenzaamheid lijdt, behalve Regina, Mrs. Strong en Edouard Broderick, de hoofdfiguur Ian Wiczewski wel het meest. Het drama speelt zich af ten huize van Edouard Broderick, een planter in één van de zuidelijke staten van Noord- Amerika, vlak vóór het uitbreken van de burgeroorlog tussen Noord en Zuid in april 1861. Ian is luitenant en zal, als de burgeroorlog uitbreekt, zich bij het Noordelijke leger moeten voegen. Hij is zich zijn vreemde, geestelijke eenzaam heid, die zich uit in een norse, bijna wrede houding tegenover Regina, nau welijks bewust totdat hij Eric Maclure ontmoet, de zoon van een planter in de omgeving. Nog vóór zij een woord ge wisseld hebben, oog in oog met de op vallende verschijning, ontdekt hij plot seling zijn abnormale gevoelens voor deze jongeman. Alle pogingen zich daar van de bevrijden, zijn halve bekentenis sen, zelfs zijn voorgenomen verloving met Angelina stuiten af op onbegrip en ongeloof. Tenslotte zoekt en vindt hij de bevrijding door zich in een door hem uitgelokt duel door Eric te laten doden. Julien Green concentreert de aan- (Foto L.D./Holvast) dacht fel en uitsluitend op de psychische zijde van dit netelige probleem, waar door het aan dramatische kracht wint. De reeds vermelde volledige samen smelting van tekst, opvatting en weer gave is te danken aan de spelleiding van Richard Flink, die de bedoelingen van de auteur op de voet volgde en onder meer van de aanvangsscène tussen Ian Wiczewski en Regina. door zyn zoon Coen Flink en Annet Nieuwenhuyzen met grote intensiteit gespeeld, een for midabel sterke inzet maakte, die onmid dellijk fascineerde. De bezieling van de regisseur sloeg het meest aan bij de hoofdfiguren Coen Flink, Annet Nieuwenhuyzen, Rie Gil- huys en Eric Schneider. Eerstgenoemde gaf een uitbeelding van Ian Wiczewski, die niet te overtreffen lijkt, met hoogte punten in zijn samenspel met Annet Nieuwenhuyzen en Rie Gilhuys, terwijl van zijn laatste scène met Eric Schnei der deels beklemmend ingehouden, deels hoog oplaaiende kracht uitging. Annet Nieuwenhuyzen zagen wij nimmer zó volstrekt ingeleefd, zó geheel opgaan in een karakter als van deze Regina, met haar hopeloze liefde, vermengd met haat jegens de voor haar onbereikbare Ian. Rie Gilhuys, die wij in jaren niet zagen optreden, bevestigde haar repu tatie met een sterke weergave van de in haar eenzaamheid bijna ondergaande maar door voorgewende trots en zelfver zekerdheid zich staande houdende Mrs. Strong. Eric Schneider debuteerde (wij zagen hem tenminste voor het eerst) als Eric Maclure en verraste ons door krachtig, natuurlijk spel, waarmee hij zich naast de eerste plans artiesten wist te hand haven. Deze foto toont de bijgebouwde achtervleugel, waardoor de opper vlakte van het ziekenhuis met 500 vierkante meter werd uitgebreid. Een belangrijke bijdrage tot de bouw hiervan heeft de firma Leo Zitman geleverd. (Foto L.D./Holvast) Een opmerkelijk, veelbelovend debuut! Met alle waardering voor de alleszins geslaagde uitbeelding van Edouard Bro derick, wekte Hans Tiemeijer toch de indruk ,dat zijn bewogenheid niet de innerlijke diepte en vervoering had, die het spel van voorgenoemden kenmerkte. Ofschoon Martine Crefcoeur een vol doende prestatie leverde als Angeline, kon zij zich op dit hoge niveau niet ge heel handhaven; daartoe schieten haar uitdrukkingsmiddelen nog iets te kort. Van Jack Horn zagen wij een levendige, zich gemakkelijk bewegende, soms iets te overdreven Jimmy Broderick. Van de kleine rollen mogen Uncle John (Henk Schaer), Mr. White iWim Hoddes), Mrs. Priolleau (Annie Langenakeni en Eliza Tremor (Mia Goossens) niet onver meld blijven. Max Noord heeft met zijn uitstekende vertaling van de zuiverheid van het drama niets verloren doen gaan. Het eenvoudige, praktische decor en de stijlvolle en fraai uitgevoerde kos tuums werden ontworpen door Johan Greter. De confrontatie met dit probleem zal niet iedereen naar de zin zijn, wat ob jectief gezien, geen reden behoeft te zijn om het uit de weg te gaan, zeker niet als het op de delicate wijze gesteld en ge bracht wordt als in deze, in zijn geheel genomen, zo fijnzinnige en bezielde voorstelling. Het langdurig applaus er werd zes maal „gehaald" manifesteerde de grote waardering van het publiek, die, vergissen wij ons niet. voor het grootste deel naar het vertoonde spel uitging. Er waren welverdiende bloemen voor de dames 1 B. H. sterdam zijn paspoort bij de politie ingeleverd. Deze maatregel is ge nomen opdat deze miljoenen- goochelaar ter beschikking blijft van zijn curator en van de Justitie, die nog steeds hevig is geïnteres seerd in de Socrates-affaire. De heer Den Besten zit echter niet bij de pakken neer. Hij zou via bemid delaars contact hebben met twee bank instellingen, die hij ervan zou hebben overtuigd dat er toch meer muziek in Socrates zit dan men op het eerste ge zicht zou denken. Zelfs zijn er con tacten met het buitenland gelegd om kredieten te krijgen, die de vorderingen aan de Amsterdamsche Bank, die ca. 15 miljoen gulden bedragen zouden kun nen voldoen. Overigens hangt de zaak-Socrates nog in de mist en gonst het in Amsterdam van veronderstellingen. De heer Den Besten zou. zo verklaarde hij, graag nadere opheldering geven, maar houdt zijn mond op aanraden van zijn advo caat gesloten. Velen zijn echter be nieuwd naar de achtergronden van de onstuimige kredietverlening van de Am sterdamsche Bank, omdat het algemeen onaanvaardbaar wordt geacht dat deze kredieten door de ontslagen onder di recteur Hoving zonder medeweten van ae directie zouden zijn geschied. Maar de directie zwijgt evenals de heer Ho ving. Na de verkoop van het huizen bezit van Socrates in Zuid Limburg is thans de steenfabriek van de NV Over- beek te Hengelo een der dochter ondernemingen van de NV Socrates in veiling gebracht. De instellingen, die bereid zouden zijn door middel van kredieten Socrates te redden zouden dit o.m. willen doen op grond van het feit, dat deze geforceerde verkopingen minder geld opbrengen dan normale verkopingen. Op de steenfabriek te Hen gelo rusten twee hypotheken, tezamen f 1.100.000.- Het hoogste bod kwam van de Enschedese makelaar H. A. W. Derck- sen, namelyk f 585.000.- in totaal. La i ui bock handschoenen Ziekenzorg Ten aanzien van de ziekenzorg zelve is een belangrijke verbetering gerealiseerd door de entourage van de operatiekamer meer in te stellen op de moderne inzich ten en mogelijkheden. Zo is een narcose- ruimte geschapen, die in directe verbin ding staat met de operatiekamer, waar door aan verschillende bepaald onge wenste toestanden van het verleden een eind is gekomen. Een grote winst was voorts de inrich ting van een behoorlijk dagverblijf, dat in de laatste jaren van zeer grote waar de is gebleken. De lopende patiënten hielden zich in het verleden noodge dwongen in gangen en andere ruimten op, die hiervoor niet waren ingericht of bestemd. Nu is een dagverblijf ingericht met een fris, ruim karakter, dat directe aansluiting geeft op een terras waarvan des zomers (in jaren met een zomer ove rigens!) een bijzondere attractie uitgaat. Voorts kon door de verschillende fasen van nieuwbouw ruimte gevonden wor den voor de revalidatie en de fysische therapie. Medisch en administratief personeel had reeds lang behoefte aan bepaalde voorzieningen, welke in de loop der laatste tien jaar voor een belangrijk deel verwezenlijkt konden worden. Steeds verder Naarmate meer werd aangebouwd en gemoderniseerd kwamen nieuwe wensen naar voren en bleek op schrillere wijze, dat het oude gebouw in aankleding en sfeer niet meer voldeed. Bij de grondige herinrichting, waarbij het aantal bedden van ongeveer 80 gehandhaafd bleef, werd ook aan kleinigheden uitvoerige aandacht besteed, zoals aan het vinden van de meest doeltreffende vloerbedek king, het invoeren van een nieuw type bedlamp, het aanbrengen van ingenieuze radio-installaties en eenvoudige, zeer doeltreffende gehoorapparaatjes waar mee ieder voor zich naar het gewenste radioprogramma kan luisteren zonder anderen last aan te doen en dergelijke Entree voor duizenden Ook de entree van het gebouw werd aanzienlijk verbeterd: ruimer, helderder en efficiënt. Door het aanbrengen van een grote luifel kunnen de ziekenwagens de patiënten droog afleveren. Er is voorts een aparte ingang voor de poli klinische patiënten ingericht, waardoor Tilly StenzLeening ontving in een overvolle kleine Stadszaal uit handen van wethouder Van Schaik de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Dit ereteken symboliseert een vervulling, de vervulling van veertig dirigentenjaren. Maar voor wie daar gisteren bij waren, bevatte de Koninklijke onderscheiding en gelijktijdige geste van het gemeentebestuur veel meer. Dit was zo maar niet een honorering van een lange diensttrouw. Want eigenlijk is Tilly Stenz nieman'ds knecht geweest, zoals ze evenmin iemands heer ooit was. in welk koor ook. Het meisje van 16, dat als pianobegeleidster „Halleluja" binnenstapte en het op 18-jarige leeftijd reeds zelf zou aanvoeren, kon toen noch heer, noch knecht geweest zijn. Wat wèl kon, was: als ieders gelijke knecht en heer tegelijk. En juist deze samengang was het, die haar zo'n uitgebreide schade vrienden voor het leven heeft geschonken. De jubilaresse van 58 is altijd het meisje van 18 gebleven, waarvan ook getuigt het ..Tilly" in de mond van anderen. Dat niet uit gemeenzaamheid, maar uit een vermenging van genegen heid, algemene eerbied populariteit en afwezigheid van afstand. De jonge bas-zanger Max van Egmond door eenvoud en begaafdheid inmid dels een der innemendste vocalisten in ons vaderland zong in de uitge voerde Solo-Kantate 82 van Bach waaraan hij al de haar toekomende emontionele waarden meegaf de woorden: „Ware mein Abschied hier. mit Freuden sagt ich, Welt, zu dir: ich habe genug!" Voor Tilly Stenz is het nog lang geen uur van afscheid nemen, maar haar genoegdoening moet groot, zeer groot zijn geweest. De haar ge brachte hulde heeft het bewijs geleverd van een moeilijk meetbare som van sympathie en erkentelijkheid. De wethouder bewees dit uit naam van zijn stad. Han de Wilde in zijn hoedanigheid van voorzitter onzer Volks universiteit als tolk van het Leids mu ziekleven, ds. Groot als vertegenwoor diger van het Hervormde volksdeel, de heer Oudshoorn als voorzitter van het Voorschotense zusterkoor „Zang zij onze Leus", mevrouw Pison als presidente van het Leids Chr. Vocaal Ensemble (de nieuwe naam voor „Halleluja"). En bij dit al is Herman Stenz aller minst in de schaduw gesteld. De twee eenheid StenzLeening heeft men niet bepaald „pro forma" gememoreerd, en de ondeugendheid van de heer de Wilde 'om hier van de twee-eenheid Leening Stenz te reppen, accentueerde slechts de huiselijke noot in deze huldiging. We kunnen ons onthouden van de koorzangbeoordeling. We deden dit van tevoren al, twee dagen geleden toen we als eigen hulde een „in memoriam" op- i stelden: voor de springlevende! Tilly I Stenz dirigeerde achtereenvolgens Tele- mann's „Tageszeiten", een koorkantate; i voorts de genoemde Bach-solokantate (waarin dus geen koor meezong), twee prachtige delen uit een der Vespers van Mozart en de prachtige Engelse hymne I „Rejoice in the Lord" van Rathbone. De vier vocale medewerkers onder scheidden zich door fraaie klankkwali teiten. Van Egmond bovendien door zijn volmaakt afgeronde diepmenselijke en mannelijk-sonore zangkunst, het elas tisch uitspringen van de toon en het prachtige stilstaan op de toon. de vaste ligging, de natuurlijke dispositie om de ziel van een tekst te verklanken, en nog veel meer. De sopraan Caroline van Dorp door haar dieppeilende instelling j tegenover het gezongen lied, de niet alle daagse toonreinheid. De alt Leida Hoo- genbirk (die Belia Keyzer verving) even eens door charme, tekstbegrip, degelijke scholing en vrij bewegend zangorgaan. De tenor Frans Blott had. als gezegd, ook de klankkwaliteit in het voordeel, zij het dat zijn uitbeelding nog gericht moge worden op een intensiever verho gen van het zangreliëf. Een klein orkest, dat borg bleef voor boeiende episodes, stond de dirigente ten dienste: vier strijkers en drie hout blazers, allen ondersteund door Mien Verwer aan de piano. In Mozart ver tegenwoordigde deze pianiste zelfs het gehele bijbehorende orkest, een onder neming die zij met welslagen volbracht. Zonder uitzondering waren de instru mentale verrichtingen te loven en de verstandhouding met de dirigente was van goede orde. De hobo van Ryckle v. d. Heide had in Bach, als duetterend met de bas-solo, verantwoordelijk werk te doen en dit lukte opperbest. De koorpresident heeft na afloop alle uitvoerende dames (dirigente, solisten en orkestleden) met een mooi bloem stuk verrijkt en het auditorium uitge nodigd om het koraal aan te heffen: ,.'k Wil U mijn God mijn dank betalen", waarna in de koffiekamer een zeer druk bezochte receptie plaats vond. V. De administratieve diensten hadden met een schrikbarend ruimtegebrek te kampen, dat thans is opgeheven door het scheppen van doelmatig ingerichte royale vertrekken voor de algemene ad ministratie en de patiëntenadministratie Voorts is een bibliotheekruimte tot stand gekomen, waaraan dringend behoefte bestond. (Van onze Amsterdamse correspondent) De heer Nicolaas den Besten, directeur van de failliet verklaarde N.V. Socrates heeft op verzoek van de officier van Justitie te Am-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3