535.- MINISTER ZIJLSTRA IN TWEEDE KAMER: „IK DURF NIET EERDER" T.V.-SENSATIE WEERBERICHT Soldaten van Mohoetoe arresteren Kamitatoe BELASTINGVERLAGINGEN PER 1 JULI 1961 Vervolg overleg Half miljard extra koopkracht jaagt de economie over de kop politiesalarissen op 22 november Spanning in Leopoldstad stijgt OPSTAND IN ZUID-VIETNAM TEGEN REGERING VAN DJEM Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Edly Radio Service (§uct ^ÏCte leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 No. 30200 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 lD VUUR LEIDEN EN OMSTREI per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 r>r> (Van onze parlementaire redacteur) In aanwezigheid van de minister-president achter de regeringstafel, heeft minister Zijlstra (Financiën) gisteravond in de Tweede Kamer verklaard de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting niet aan te durven per 1 januari aanstaande. Hij wil de eerste maanden van het volgend jaar afwachten om te beoordene of de verlaging op 1 juli 1961 mogelijk is zonder gevaar voor het economische leven. Een verlaging per 1 januari aanstaande zou de koopkracht in 1961 versterken met 475 miljoen, bijna een half miljard, en dat is onder de huidige omstan digheden terwijl de arbeidsmarkt reeds overspannen is te veel. Op grond van de ervaringen die hebben geleid tot bestedingsbeperking, zei de minister van Financiën: „Ik durf het niet aan. Als we met een half jaar uitstel een ongezonde ontwikkeling kunnen afkopen, is de prijs niet te hoog. De belastingen zijn in ons land tot een abnormale hoogte gestegen als gevolg van de oorlog. Het gaat er nu om op verantwoorde wijze tot verlaging te komen". Belastingverlaging moet forser worden De positie van de schatkist zou een forsere belastingverlaging kunnen toe laten dan de regering heeft voorgesteld. Dat was de conclusie geweest van het ditmaal overigens heel vriendelijke betoog, dat de KVP-er dr. Lucas gister middag in de Tweede Kamer had ge houden bij de algemene financiële be schouwingen over de Rijksbegroting van 1961. Ook de WD-er, mr. Van Leeuwen, had de conclusie getrokken, dat er financieel in de begroting aanmerkelijk meer ruimte zit voor belastingverlaging. Beiden baseerden hun mening op de ruime overschotten op de gewone dienst voor de lopende inkomsten en uitgaven. Het zou volkomen verantwoord zijn voor werken van duurzaam karakter meer te lenen. Het is niet normaal, dat de laatste jaren duurzame werken zijn gefinancierd uit belastingoverschotten. Normaal zou zijn als onze netto staats schuld met 500 tot 570 miljoen zou stij gen. Minister Zijlstra vond het echter beter over dit principiële probleem bij een andere gelegenheid te discussiëren. Zinvol Is het wel zinvol, had de heer Van Leeuwen gevraagd, te hoge belastingen te handhaven om daarmee de koop kracht van te sterke loonsverhoging af te romen? Hij meende van niet en vond daarin een argument om de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting reeds 1 januari aanstaande te doen in gaan, inplaats van op 1 juli 1961. (In dien zich daartegen geen conjuncturele overwegingen verzetten). De tijdelijk verhoogde belastingen op de vennoot schappen, de benzine enz., worden ook per 1 januari aanstaande blijvend ge- maakt. Die verzwaringen, merkte dr. I Lucas op, blijven mede van kracht om de verlichtingen mogelijk te maken. De verlaging moet dan ook op 1 januari aanstaande ingaan. In een tijd van economische neergang komt er niets van belastingverlaging. Vervroegd Op dezelfde gronden als dr. Lucas pleitte ook de heer Van de Wetering (CHU) voor vervroegde belastingveria- ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselende bewolking met plaatselijke enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 november Zon op: 7.54 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: -.uur; onder: 14.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.05 en 21.40 uur, iaagwater te 4.21 en 16.50 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Gisteren heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de alge mene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting. Minister-presi dent prof. De Quay achter de re geringstafel in gesprek met de mi nister van Financiën, prof. Zijlstra. ging. Ofschoon ook de antirevolutionair Van Eijsden van mening was, dat de begroting een grotere belastingverlaging toelaat per 1 januari, verklaarde hij, dat zijn fractie bereid was de consequenties te aanvaarden van conjuncturele over wegingen, indien deze zich tegen de voorgenomen belastingverlaging zouden verzetten. Er moet een beleid worden gevoerd, dat de bestedingen niet stimu leert. We moeten niet verder springen dan de polsstok lang is. Een nieuwe bestedingsbeperking moet worden voor komen. Het conjunctureel beleid, dat minister Zijlstra aanleiding geeft de belastingverlaging naar 1 juli 1961 te verschuiven en dan eventueel nog uit te stellen als daardoor in een gespannen economische situatie de koopkracht nog zou worden versterkt, vond dr. Lucas „overvoorzichtig". Dat beschouwde mi nister Zijlstra voor een minister van Financiën als een compliment. Verlaging of verhoging De socialist Hofstra erkende, dat op grond van conjuncturele overwegingen de belastingverlaging een gevaarlijke zaak kan worden, maar hij noemde de verlaging van de inkomsten- en loon belasting toch dringend nodig. Dit om dat, met de stijging van de lonen, door de progressie in het tarief de belasting verlaging van 1955 geheel ongedaan is gemaakt. Overigens vond hij in de be lastingvoorstellen de voosheid van de verkiezingsleuzen gedemonstreerd. Want zij betekenen niet belastingverlaging, maar zij komen neer op een verhoging van de belastingen in 1961 met 438 miljoen. Hij beschouwde daarvoor, evenals de heer Van de Wetering, naast de ver hoging van de grondbelasting (38 mil joen) het blijvend maken van de tijde lijke belastingverhogingen (305 miljoen) ook als een nieuwe belastingverzwaring, alsmede de beperking van de investe ringsaftrek (125 miljoen) en de beper king van de vervroegde afschrijving (250 miljoen). Daartegenover staat de ver laging van de inkomsten- en loonbelas ting per 1 juli, hetgeen voor een half jaar neerkomt op 280 miljoen verlaging. Afkappen staatstaken Als voornaamste bezwaar tegen het financieel beleid voerde de heer Hofstra aan, dat het voor de toekomst is gericht op vermindering van de overheidsuit gaven, het afkappen van staatszaken. Dat verraadt het conservatieve karakter van dit kabinet, zei de heer Hofstra. Want iedereen weet, dat de overheid in ons land nog enorm veel te doen heeft Als de kleine man op de Veluwe bijvoor beeld ook meebetaalt aan de Deltawer ken, waarvan hij zelf niet profiteert, dan is het ondragelijk, dat anderen belasting vrij hun vermogen kunnen vermeerderen door waardestijging van goederen, lan derijen enzovoort. Daarom pleitte hij voor een vermogenswinstbelasting, al thans een baatbelasting. Hij beschuldig de de niet-socialistische partijen ervan, dat zij de verkiezingen zijn ingegaan met campagnes voor afkapping van staatszaken en belastingverlaging, waar van nu in de praktijk niets blijkt. „Wanneer hebben wij hier ooit in de Kamer wezenlijk een staatstaak willen afkappen?", vroeg de heer Van de We tering verontwaardigd aan de heer Hofstra. „Het rondstrooien van zulke fabeltjes kan iemand met de kwaliteiten van de heer Hofstra beter overlaten aan de partij propagandisten. Hij weet heel goed, dat onze bezwaren zich richten tegen onverantwoorde uitbreiding van het aantal ambtenaren en tegen onno dige Rijksuitgaven". Staatssecretaris Van den Berge be streed dat het blijvend maken van de tijdelijke belastingverhogingen moet worden beschouwd als een nieuwe belas ting verzwaring. Voor de belasting plichtigen is het een verlenging, geen verhoging. Dat was ook het standpunt van de heer Hofstra bij de eerste ver lenging, toen hij nog minister was. De staatssecretaris weet uit het officiële verslag van 1958, dat minister Hofstra toen heeft gezegd: „Het gaat hier niet om belastingverhoging, maar om het achterwege laten van belastingver laging". Beperking van de vervroegde afschrijving kan men niet vergelijken met belastingverhoging. Dat is heel iets anders. Op antwoord van een vraag van de heer Van Leeuwen deelde de staats secretaris mee, dat in een periode van drie jaar uit ons land 94 mensen met een vermogen van meer dan een half miljoen gulden zijn geëmigreerd naar het buitenland. Het staat vast, dat zestig van hen zijn geëmigreerd vanwege het belastingklimaat. Minister Zijlstra. die terloops ironisch opmerkte te begrijpen, dat de heer Hofstra zijn beleid wel intel lectueel kon waarderen, maar niet po litiek, verklaarde nog voornemens te zijn met een wetsontwerp te komen om de (Van onze Haagse correspondent) De politiesalarissen zijn gistermiddag nog nauwelijks ter sprake gekomen in de bespreking, die de centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft gehou den in tegenwoordigheid van de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. De centrale commissie is viereneen half uur bijeen geweest onder voor zitterschap van prof. mr. N. J. H. van Esveld. De besprekingen worden dins dag 22 november voortgezet en ver wacht wordt, dat dan de kwestie van de politiesalarissen concreet ter tafel zal komen. Van regeringszijde was gesteld, dat alvorens er gesproken kan worden over de politiesalarissen, tussen partijen over eenstemming moet bestaan over de be ginselen van het beleid, dat wordt ge voerd ten aanzien van de salariëring van overheidspersoneel, binnen het ka der van de nationale loonpolitiek. Over deze beginselen is gistermiddag overleg gepleegd in de grote vergader ruimte van het Oude Paleis aan de Kneuterdijk te Den Haag. De Centrales van Overheidspersoneel toonden begrip voor het standpunt van de minister. De organisaties van werknemers zet ten hun inzichten over het beleid in zake de salarissen van het overheids personeel uiteen. Zowel van werknemerszijde als van de kant van de regeringsdelegatie werd het wenselijk geacht zich nader te beraden op de wederzijdse standpunten. Advertentie! SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! gemeenten in de gelegenheid te stellen weer zelfstandig op de kapitaalmarkt te lenen. Volgende week woensdag behandelt de Tweede Kamer de belastingvoorstellen. Dan zal er ook over worden beslist of de datum van ingang van de verlaging (eventueel 1 juli 1961) zal worden vast gesteld bij Koninklijk Besluit (buiten het parlement om) of door middel van een wet, zodat de Kamer erover te be slissen zou krijgen. Vanwege het gevaar voor overbeste- ding is de belastingverlaging per 1 ja- nauri riskant, maar uitstel tot 1 juli is misschien een nog groter gevaar, omdat dan de verlaging kan samenvallen met loonsverhogingen, die in de tweede helft van 1961 aan de orde komen als gevolg van het aflopen van vele collectieve arbeidsovereenkomsten. Soldaten van kolonel Moboetoe hebben gisteravond de gouverneur van de provincie Leopoldstad, Kamitatoe, gearresteerd. Kamitatoe staat bekend als een van de invloedrijkste mensen achter de persoon van Loemoemba en als een fel tegenstander van Moboetoe. De militairen verschenen bij de residentie van de gouverneur in een paar vrachtwagens. Zij omsingelden het huis en drongen binnen, hierin niet gehinderd door de politie van Leopoldstad, die tot dusver voor een belangrijk deel onder de leiding van Kamitatoe stond en die de woning bewaakte. De gouverneur, zijn echtgenote en zoon, en alle andere mensen die zich op dat moment in huis bevonden, werden naar buiten gebracht en naar het kamp Leopold II gereden. Evacuatie van 2000 mensen uit Kolwezin Als gevolg van deze arrestatie is de spanning in de Kongolese hoofdstad ge stegen. Waarnemers menen, dat Mo boetoe tot deze stap is overgegaan om te bewijzen, dat hij nog steeds heer en meester is Kamitatoe had woensdag ge zegd. dat Kongo een „tweede Algerije" zou worden, indien de wettigheid van Loemoemba's regering niet spoedig door de VN zou worden erkend. Intussen wordt een zitting voorbereid van het provinciaal bestuur van Leo poldstad. waarop een groep gedelegeer den het plan zou opvatten om Kamita- toe's herroeping te vragen. In een gistermiddag gepubliceerd com muniqué, geruime tijd voor de arres tatie van de gouverneur, ontkende Paul Delvaux, leider van de Loekapartij, dat zijn aanhang deel uitmaakte van de parlementaire meerderheid die thans pro-Loemoemba is Hij zei, dat het pro vinciaal bestuur binnenkort het ontslag van Kamitatoe zou vragen. Delvaux be weerde te kunnen bewijzen, dat Kami tatoe aanstuurde op ordeverstoringen in de provincie Leopoldstad. Twee overlevenden De militaire raadgever van de VN in Kongo, generaal Rikhye, heeft gisteren bekendgemaakt, dat niet een maar twee Ierse soldaten van de patrouille, die in Noord-Katanga in een hinderlaag was gevallen, de strijd hebben overleefd. Hij zei, dat beide mannen nog zo geschokt waren door de slachting die de fana tieke Baloeba-krijgers hadden aange richt, dat zij nog geen enkele verklaring hadden kunnen afleggen. Op de plaats van de overval zijn in middels de vreselijk verminkte licha men van vijf andere leden van de pa trouille gevonden. Drie opsporingseen heden van de VN zijn uitgezonden om te zoeken naar de vier Ieren, die nog worden vermist. De VN zijn begonnen met de evacu atie van tweeduizend mensen uit Kol wezin op ongeveer 250 km ten noord westen van Elisabethstad. Deze mensen zijn gevlucht uit hun woongebied, dat door de Baloeba wordt geterroriseerd. Kasavoeboe's delegatie (voorlopig) erkend De commissie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteravond Iaat de erkenning aanbevolen van de door pre sident Kasavoeboe van Kongo afgevaar digde delegatie naar de volkerenorgani satie. De stemmenverhouding was 6 voor en 1 tegen. De Sovet-Unie was tegen. Ma rokko en de Verenigde Arabische Repu bliek namen niet aan de stemming deel en wilden zelfs niet geacht worden zich van stemming te hebben onthouden. Het besluit van de negen staten om vattende commissie moet worden goed gekeurd door de volledige Assemblee. Men verwacht dat het debat erover bij zonder geanimeerd zal verlopen. De omroep van het leger riep heden ochtend een bericht van het „staats greepcomité" om, volgens hetwelk de opstandelingen erin geslaagd zouden zjjn „het autocratische familiebewind van Djem" omver te werpen. De radio deed een beroep op alle legereenheden zich Staatsgreep in Laos? De Siamese minister van Bin nenlandse Zaken heeft vandaag meegedeeld, dat in de Koninklijke residentie van Laos, Loeang Pra- bang, een staatsgreep is uitge voerd. Het is een revolte ten gunste van de anti-communistische groep in Savannakhet, bij de Siamese grens, onder leiding van generaal Phoemi Nosavan, die strijd voert tegen de onlangs gevormde neu- tralistische regering, die in Vien tiane zetelt. aaneen te scharen, de communisten te bestryden en „de veiligheid van elk onzer te beschermen". Vanochtend sloeg een grote menigte de strijd bij het presidentiële paleis gade, dat beschoten werd door de parachutisten. Dit vuur werd beant woord door de paleiswacht. Een groot aantal toeschouwers zocht iedere keer als troepen met automatische wapens vuurden, dekking. Parachutisten zouden hem tot aftreden hebben gedwongen, maar toestand verward Straatgevechten in hoofdstad Saigon In Zuid-Vietnam heeft het leger een poging gedaan zich van de macht meester te maken en presi dent Djem tot aftreden te dwingen. Volgens sommige berichten zijn de opstandelingen geslaagd, volgens andere is de toestand zeer verward tengevolge van verzet van de pre sident. Vanochtend zouden in Saigon hevige straatgevechten zijn ontbrand tussen gezagsgetrouwe troepen en een bataljon opstandige parachutisten onder leiding van de 28-jarige majoor Du Quoc-dong, een officier, die zijn opleiding in de Ver. Staten heeft gehad. De gevechten zouden het hevigst zijn in de omgeving van het presiden tiële paleis. Volgens berichten van de Amerikaanse ambassade zouden tenminste vijftien parachutisten zijn gesneuveld. Ook in de buiten wijken waren hedenochtend ge vechten gaande. Zwaar mortiervuur, naar het scheen een soort machtsvertoon om de presi dent tot overgave te dwingen, deed Saigon hedenochtend op zijn grondves ten schudden. De president van zijn kant hoopt op steun van troepen uit de zuidelijke provincies of uit midden- Vietnam. In een radio-uitzending deed Djem een beroep op de gezagsgetrouwe troepen in de provincie. In hoeverre de president erin slagen zal de medewer king van andere troepen te krijgen moet nog afgewacht worden. Een luitenant van de parachutisten verklaarde aan een journalist, dat het ging om een staatsgreep van soldaten uit het zuiden, die van mening zijn, dat de regerings- politiek midden-Vietnam bevoordeelt. Westduits disconto met een vol procent van 5 op 4 verlaagd (Van onze correspondent in Bonn) De Centrale Bankraad van de Bondsrepubliek heeft gisteren be sloten het Westduitse disconto met een vol procent van 5 tot 4 procent te verlagen. Dit geschiedt ondanks de nog altijd kokende Westduitse conjunctuur en heeft in de eerste plaats ten doel om de toevloed van speculatief buitenlands geld, o.m. Amerikaanse deviezen, te vermin deren. In Washington, waar men de zuigkracht van de hoge Duitse en Britse rente heeft moeten voelen in het wegtrekken van goud, heeft men dit besluit, gelijk de Britse discontoverlaging van eind oktober dan ook direct toegejuicht. Men hoopt in Amerika dat: 1. Duitsland aantrekkingskracht voor dollars zal afnemen, 2. de Amerikaanse conjunctuur door goedkoop geld zal kunnen worden verbeterd. De Centrale Bankraad te Frankfort besloot naast de discontoverlaging over te gaan tot verlaging van de normaler rente van 6 tot 5 procent en van de rente voor kaskredieten van de cen trale bank, de Bundesbank, van 5 tot 4 procent. In feite ging de president van de Bundesbank, de bekwame Karl Bles sing. met !dit alles door de knieën Anderhalf jaar lang, heeft hij met de traditionele kredietrestrictie-methoden een verbeten gevecht gevoerd tegen de hoogconjunctuur, die hij nog in juni j.l. hoopte te kunnen afremmen door verhoging van het disconto via 4 tot 5 procent. Daarmee hoopte hy de inves teringen via dure, dus schaarse kredie ten in toom te houden. Tevoren had Blessing ook in hoge verplichte mini mum-reserves bij de banken zijn heil willen zoeken. Maar de hoogconjunctuur bleef het hele jaar door tot vandaag de dag toe aanhouden, mede ohdat de staat aan de remmende werking geen deel wenst te nemen en een uitgavenpoli- tiek huldigt die spot met de bestedings beperking, welke Blessing nastreeft. Door de hoge Duitse rente doken, instee van een afnemende hoogconjun- tuur, zelfs geheel nieuwe gevaren aan de horizon op: buitenlands kapitaal, aan getrokken door de hoge Duitse rente, vloeide naar de Bondsrepubliek, die toch al met een goud- en deviezenreserve van 31 miljard mark zit! Erger nog, de Westduitse industrie nam de laatste tjjd in het buitenland, waar de rente nu eenmaal veel lager dan in eigen land is, goedkope kredieten op 9 Slot pag. 2 Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Ook verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL. LAMMERMARKT 3 - LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Advertentie Door ons enorm succes aangemoedigd gaan wtf er nog mee door, zo lang de voorraad strekt Fabrieksnieuwe toestellen, 43 cm., met foto elektrische cel, automatisch Voor de fantastische prijs van volle garantie. Nergens in Nederland goedkoper T.V.-EXPERTS MORSSTRAAT 20 LEIDEN. Uit Het Leidsch Dagblad van 10 November 1860: De Regering heeft aan de Tweede Kamer ingezonden een wetsontwerp tot nadere wijzi- ging van sommige bepalingen der wet van 12 april 1850 (Staatsblad nr. 15), houdende vaststelling van het briefport en regeling van de aangelegenhe den der brievenposterij. Bij dat ontwerp wordt voorgesteld een uniformpost van 5 cents voor el- ken brief, onverschillig naar welke plaats in het land, die 15 wigtjes of minder weegt; - bo ven dat meerdere wigt wordt een evenredig verhoogd port be taald. Die vermindering strekt zich ook naar evenredigheid tot de dusgenaamde zeebrieven uit.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1